دوره 11 اجلاسیه 1
تعداد نمایندگان حاضر جلسه 34
 1. اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
 2. تلاوت آیاتی از قرآن مجید
 3. تبریک رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت هفته نیروی انتظامی و سخنرانی سردار سرتیپ پاسدار حسین اشتری‌فرد فرمانده نیروی انتظامی به همین مناسبت
 4. ناطقان جلسه آقایان: سیدمحمد پاک‌مهر، محمدطلا مظلومی‌آبرزگه، فداحسین مالکی، محمد علیپور و خانم سارا فلاحی
 5. انتخاب نمایندگان (10) استان به عنوان ناظر در شورای نظارت بر مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی
 6. انتخاب نمایندگان (11) استان به عنوان ناظر در کمیته هماهنگی اشتغال
 7. انتخاب نمایندگان (10) استان به عنوان ناظر در شورای نظارت بر معادن
 8. انتخاب نمایندگان (10) استان به عنوان عضو در شورای فرهنگ عمومی
 9. اعلام وصول (17) فقره طرح
 10. قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص تقدیر از خدمات نیروی انتظامی
 11. انتخاب نمایندگان (11) استان به عنوان عضو در هیأت حل اختلاف و رسیدگی به شکایات
 12. تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص طرح الحاق یک بند به تبصره (1) قانون بودجه سال 1399 کل کشور (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)، (ثبت 71)
 13. تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی
 14. تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور
 15. تسلیت نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی درخصوص شهادت محمد محمدی شهید امر به معروف و نهی از منکر
 16. اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

محمدباقر قاليباف
بسم الله الرحمن الرحيم با عرض سلام خدمت شنوندگان عزيز. جلسه غيرعلني مجلس از ساعت 8:15 دقيقه صبح تا همين لحظه برقرار بود و موضوعات مربوط به مسائل اقتصادي با اولويت حوزه وزارت صمت مورد بحث قرار گرفت، مخصوصاً هم در حوزه قيمت‌ها، توزيع كالا و تأمين كالا و روش‌هايي كه لازم است بحث شود، هم در مسائل مربوط به حوزه فولاد و شركت‌هاي فولادي كه عمدتاً با هماهنگي وزارت صنايع در بورس است و اين بحث‌ها مورد بحث قرار گرفت. توافقات خوبي در اين جلسه برقرار شد كه ان‌شا‌ءالله در فرصت مناسب توضيحات را خواهيم داد. ولي هم براي تأمين كالا و در حقيقت تهاتر در حوزه كالا، در اصلاح روند صادرات و واردات و تأمين ارز اين كار از اولويت‌هايي بود كه تصميم‌گيري‌هاي جديدي گرفته شد كه البته همين‌طور كه مردم عزيزمان مطلع هستند در سه روز گذشته هم با وزراي اقتصادي جلسه‌اي برقرار بود كه تصميمات آن جلسه و ان‌شا‌ءالله اجراي آنها را مطمئن هستيم كه هم در تثبيت بورس و هم در كاهش قيمت ارز ان‌شا‌ءالله تداوم خواهد داشت كه در فرصت مناسب به اطلاع مردم عزيزمان خواهيم رساند. جناب آقاي اميرآبادي! دستور جلسه را اعلام بفرماييد.

احمد اميرآبادي فراهاني
بسم الله الرحمن الرحيم دستور جلسه سي‌‌وچهارم ‌روز چهارشنبه سي‌ام مهرماه 1399 هجري‌شمسي ‌مطابق با چهارم ربيع‌الاول 1442 هجري‌قمري: 1 ـ سخنراني سردار سرتيپ پاسدار حسين اشتري‌فرد فرمانده محترم نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران. 2 ـ گزارش كميسيون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد طرح دوفوريتي الحاق يك بند به تبصره (1) قانون بودجه سال 1399 كل كشور (اعاده‌شده از شوراي محترم نگهبان). 3 ـ گزارش كميسيون عمران در مورد لايحه موافقتنامه بين دولت‌هاي ساحلي درياي خزر در زمينه حمل و نقل. 4 ـ گزارش كميسيون كشاورزي،‌ آب، منابع طبيعي و محيط‌زيست در مورد لايحه موافقتنامه همكاري در زمينه حفظ نباتات و قرنطينه گياهي بين دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت جمهوري صربستان. 5 ـ انتخاب نمايندگان ناظر در شوراي نظارت بر مدارس و مراكز آموزشي و پرورشي غيردولتي استان در (10) استان. 6 ـ انتخاب نمايندگان ناظر در كميته هماهنگي اشتغال استان در (11) استان. 7 ـ انتخاب نمايندگان ناظر در شوراي نظارت بر شوراي معادن استان در (10) استان. 8 ـ انتخاب نمايندگان مجلس جهت عضويت در شوراي فرهنگ عمومي استان در (10) استان. 9 ـ انتخاب نمايندگان مجلس جهت عضويت در هيأت حل اختلاف رسيدگي به شكايات استان در (11) استان. 10 ـ گزارش كميسيون امور داخلي كشور و شورا در مورد طرح اصلاح موادي از قانون انتخابات رياست جمهوري اسلامي ايران. 11 ـ گزارش كميسيون اقتصادي مبني بر تصويب تقاضاي تحقيق و تفحص از نحوه واگذاري انبارهاي شهيد شاهوي شهر گلستان شهرستان بهارستان. 12 ـ گزارش كميسيون اقتصادي مبني بر تصويب تقاضاي تحقيق و تفحص از عملكرد سازمان منطقه تجاري و صنعتي اروند. 13 ـ گزارش كميسيون صنايع و معادن در مورد بررسي بازار فولاد در اجراي تبصره (1) ماده (45) آيين‌نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

محمدباقر قاليباف
تلاوت آياتي چند از كلام الله مجيد.


(آيات 8 ـ 6 از سوره مباركه «آل‌عمران» توسط قاري محترم آقاي محمد قاسمي تلاوت گرديد) اعوذ بالله من الشيطان الرجيم ـ بسم الله الرحمن الرحيم هُوَ الَّذِي يُصَوِّرُكُمْ فِي الْأَرْحامِ كَيْفَ يَشاءُ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ * هُوَ الَّذِي أَنْزَلَ عَلَيْكَ الْكِتابَ مِنْهُ آياتٌ مُحْكَماتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتابِ وَ أُخَرُ مُتَشابِهاتٌ فَأَمَّا الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِمْ زَيْغٌ فَيَتَّبِعُونَ ما تَشابَهَ مِنْهُ ابْتِغاءَ الْفِتْنَةِ وَ ابْتِغاءَ تَأْوِيلِهِ وَ ما يَعْلَمُ تَأْوِيلَهُ إِلاَّ اللَّهُ وَ الرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ يَقُولُونَ آمَنَّا بِهِ كُلٌّ مِنْ عِنْدِ رَبِّنا وَ ما يَذَّكَّرُ إِلاَّ أُولُوا الْأَلْبابِ * رَبَّنا لا تُزِغْ قُلُوبَنا بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنا وَ هَبْ لَنا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً إِنَّكَ أَنْتَ الْوَهَّابُ * (صدق الله العلي العظيم ـ حضار صلوات فرستادند)

محمدباقر قاليباف
از قاري امروزمان جناب آقاي محمد قاسمي از افسران رشيد نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران تشكر مي‌كنم، ترجمه آيات را بفرماييد.

علي کريمي فيروزجائي
به نام خداوند بخشنده مهربان «اوست كسي كه شما را آن‌گونه كه مي‌خواهد در رحم‌ها صورت‌گري مي‌كند هيچ معبودي جز آن تواناي حكيم نيست اوست كسي كه اين كتاب را بر تو فرو فرستاد پاره‌اي از آن آيات محكم است آنها اساس كتاب هستند و پاره‌اي ديگر متشابهات هستند كه تأويل‌پذيرند اما كساني كه در دل‌هايشان انحراف است براي فتنه‌جويي و طلب تأويل آن از متشابه آن پيروي مي‌كنند با آنكه تأويلش را جز خدا و ريشه‌داران در دانش كسي نمي‌داند. آنان كه مي‌گويند ما بدان ايمان آورديم همه چه محكم و چه متشابه از جانب پروردگار ماست و جز خردمندان كسي متذكر نمي‌شود. مي‌گويند پروردگارا پس از آنكه ما را هدايت كردي دل‌هايمان را دستخوش انحراف مگردان و از جانب خود رحمتي بر ما ارزاني دار كه تو خود بخشايش‌گري». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. آقاي رئيس! من با اجازه اسامي غايبان و متأخران را قرائت كنم، آقايان: سيدعلي آقازاده، احسان اركاني، روح‌اله ايزدخواه، احمد جباري، عباس جهانگيرزاده، شهريار حيدري و عليرضا منادي، خيلي متشكرم.
3 تبریک رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت هفته نیروی انتظامی و سخنرانی سردار سرتیپ پاسدار حسین اشتری‌فرد فرمانده نیروی انتظامی به همین مناسبت

محمدباقر قاليباف
بسم الله الرحمن الرحيم به حضور سردار فرمانده محترم نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران، سردار اشتري و همراهان و معاونين محترم ايشان عرض خيرمقدم دارم. از طرف خودم و يكايك نمايندگان محترم هفته نيروي انتظامي را به يكايك كاركنان، درجه‌داران، افسران و كارمندان اين نيرو در اقصي‌نقاط كشور كه از مرزها تا همه شهرها و جاده‌ها هستند عرض تبريك و تهنيت و خسته‌نباشيد داريم و همچنين به شهداي نيروي انتظامي جمهوري اسلامي در اين هفته درود مي‌فرستيم كه به‌حق درب و باب شهادت براي افسران رشيد در نيروي انتظامي كه تلاش مي‌كنند هميشه باز است و ما هر روز شاهد رشادت‌هاي اين عزيزان هستيم و عزيزان‌مان در نيروي انتظامي مطمئن باشند كه نمايندگان محترم اهميت مأموريت شما و زحماتي كه شما در همه فصول، همه زمان‌ها و همه مكان‌هاي سرزمين جمهوري اسلامي حضور داريد، (را درك مي‌كنند) حتي در حوزه پليس بين‌الملل در پيگيري كساني كه در خارج از كشور مالي از كشور برده‌اند يا جنايتي كرده‌اند و از كشور فرار كرده‌اند، آنها را پيگيري مي‌كنيد و به كشور بازمي‌گردانيد و دستگاه قضائي برخورد لازم را با آنها مي‌كند. ما قدرشناس زحمات شما هستيم و در همين‌جا هم از سردار فرمانده محترم نيروي انتظامي دعوت مي‌كنم كه (20) دقيقه در خدمت‌شان باشيم كه از بيانات‌شان استفاده كنيم، با ذكر صلواتي بر محمد و آل محمد. (حضار صلوات فرستادند).

حسين اشتري‌فرد
سلام علكيم اعوذ بالله من الشيطان‌ الرجيم ـ بسم الله الرحمن الرحيم «و افوض امري الي الله ان الله بصير بالعباد» ورود به ماه ربيع‌الاول و اعياد پيش‌رو را تبريك عرض مي‌كنم. همچنين هفته گراميداشت نيروي انتظامي را هم تبريك عرض مي‌كنم و از رياست محترم مجلس شوراي اسلامي جناب آقاي دكتر قاليباف، هيأت‌رئيسه محترم و نمايندگان عزيزي كه در خدمت‌شان هستيم و اين فرصت را به نيروي انتظامي دادند تا دقايقي مطالب مورد نظر را خدمتشان ارائه بدهيم تشكر مي‌كنم. ياد و خاطره همه شهداي عزيز را گرامي مي‌داريم، شهداي دفاع مقدس، شهداي عرصه نظم و امنيت، شهداي مدافعين حرم و روح بلند و ملكوتي حضرت امام و براي مقام معظم رهبري و فرماندهي معظم كل قوا حضرت امام خامنه‌اي عزيز آرزوي سلامتي داريم. (حضار صلوات فرستادند) از لطف و عنايت مقام معظم رهبري و فرماندهي معظم كل قوا تشكر صميمانه‌اي هم داريم كه در روز گذشته پيام سراسر محبت‌شان را براي كاركنان خدوم نيروي انتظامي ارسال كردند كه حقيقتاً باعث ارتقاي روحيه و دميدن روحي جديد در كالبد همكاران شد و ان‌شا‌ءالله با اين حمايت‌ها و هدايت‌هايي كه فرمودند بتوانيم بيشتر از گذشته براي نظم و امنيت در خدمت مردم عزيز و بزرگوار ميهن اسلامي‌مان باشيم. گستره مأموريت‌هاي ناجا بر كسي پوشيده نيست. نيروي انتظامي در اقصي‌نقاط كشور حضور فعال دارد. در (8755) كيلومتر مرز، مرزبانان عزيز ما حضور دارند، در شهرها و جاده‌ها و روستاها و هر كجايي كه مردم عزيز ما ساكن هستند نيروي انتظامي حضور دارد. مأموريت‌هاي نيروي انتظامي تعطيلي‌بردار نيست، به صورت شبانه‌روزي و در تمام ايام همكاران خدوم بنده در خدمت مردم عزيز هستند. امروز نيروي انتظامي با داشتن نيروهاي انقلابي، جهادي، ولايي و مردم‌دار و هوشمند و مقتدر در خدمت امنيت جامعه اسلامي ماست، بيش از (10) هزار مقر ثابت و بيش از (30) هزار گشت سيار همزمان در كشور داريم. ما امنيت امروز را مرهون مجاهدت‌هاي همه رزمندگان اسلام، شهداي گرانقدر نيروهاي مسلح و خصوصاً مجاهدت‌ها و تلاش‌هاي بي‌وقفه كاركنان خدوم نيروي انتظامي و كاركنان پرتلاش آن هستيم و بايد اين امنيت و آرامش را كه بالاترين سرمايه براي مردم است حفظ كنيم. نيروي انتظامي براي استقرار و حفظ نظم و امنيت و احساس امنيت با تمام توان و ظرفيت در ميدان است. تا پاي جان براي امنيت مردم ايستاده است و شهدايي كه ماهانه تقديم مي‌شوند گواه اين مدعا است. بيش از (13) هزار شهيد نيروي انتظامي، بيش از (20) هزار جانباز مؤيد اين عرض بنده است كه نيروي انتظامي هم در دفاع مقدس و هم بعد از دفاع مقدس همچنان در حال مبارزه و مقابله با ناامن‌كنندگان و مخلين نظم و امنيت و گروه‌هاي تروريستي و تمام كساني كه مي‌خواستند امنيت مردم را به مخاطره بيندازند است. نيروي انتظامي خارج از هياهوهاي سياسي و گرايش به قوميت‌ها و گروه‌هاي مختلف مشغول برگزاري و ارتقاي نظم و امنيت در جامعه است و به پيروي از فرمان فرمانده معظم كل قوا كه امنيت و آرامش مردم خط قرمز نيروهاي مسلح و نيروي انتظامي است با اقتدار توأم با مهرباني، عدالت، هوشمندي و عقلانيت در حال مقابله و مبارزه و خدمت‌رساني به مردم است. نيروي انتظامي ضمن اينكه وظيفه ارتقاي امنيت، حفظ امنيت و ارتقاي احساس امنيت را دارد، يك نهاد خدمتگزار است. در سال حدود (70) ميليون خدمت را به مردم عزيز و شريف ميهن اسلامي‌‌مان ارائه مي‌دهد و شايد كمتر نهاد يا سازماني را داشته باشيم يا نداشته باشيم و بديل نداشته باشد مثل نيروي انتظامي كه در ضمن اينكه وظايف ذاتي و قانوني خودش را دارد انجام مي‌دهد، خدمت به مردم را هم دارد ارائه مي‌دهد و امروز رضايتمندي مردم عزيز و آحاد ملت و خصوصاً فرمانده معظم كل قوا به همين جهت است كه كاركنان خدوم و زحمتكش نيروي انتظامي شبانه‌روز در حال خدمت هستند. امنيت بستر تحقق هر هدفي است كه ما بخواهيم در كشور به آن برسيم. هر هدفي كه شما نمايندگان عزيز ملت شريف ايران بخواهيد به آن برسيد بستر آن بايد امنيت باشد. اگر امنيت نباشد ما در حوزه‌هاي اقتصادي، سياسي، اجتماعي موفق نخواهيم شد،‌ يا سخت به نتيجه خواهيم رسيد و براي ارتقاي اين امنيت بايد همه تلاش كنند. گره خوردن دو مسأله مهم امنيت و سلامت در شرايط فعلي، شعار هفته نيروي انتظامي با هم براي امنيت و سلامت، در اين مقطع حساس كشور و با توجه به ويروس منحوس كرونا كه چند ماهي است مردم عزيز ما را گرفتار خودش كرده كه در اينجا آرزو و طلب شفا از خداوند تبارك و تعالي براي بيماران دارم و طلب مغفرت براي كساني كه به واسطه اين بيماري جان خودشان را از دست دادند، نيروي انتظامي از همان ساعات اوليه در كنار مديران عزيز و زحمتكش بهداشت و درمان بود. ما از همان روز اول اقدامات خودمان را شروع كرديم. در حوزه بهداشت و درمان تمام ظرفيت‌هايي كه ما داشتيم، بيمارستان‌ها و مراكز درماني را در اختيار بيماران قرار داديم. ابلاغ كرديم هر شخصي كه مراجعه كرد را در حد توان و ظرفيت خودتان پذيرش كنيد كه اقدامات شايسته و خوبي صورت گرفت. در بحث مقابله و مبارزه با محتكرين كه در آن روزهاي اول يك‌سري افراد سودجو آمدند و از اين فرصت سوءاستفاده كردند و اقلام مورد نياز مردم را احتكار كردند ورود پيدا كرد، ده‌ها ميليون ماسك و اقلام مورد نياز را كشف كرديم. در فضاي مجازي كانال‌هايي كه تشويش اذهان عمومي مي‌كردند، بيش از (3000) تارنما شناسايي شدند و با تذكر و تلفن‌زدن احضار و بعضاً‌ پرونده تشكيل دادن و ارسال به مقام محترم قضائي آرامشي در فضاي مجازي ايجاد كرد. در بحث فاصله‌گذاري اجتماعي كه واقعاً يك كار سختي بود نيروي انتظامي با كمك مسئولين ديگر و عزيزان بسيج ورود پيدا كرد و يك كار بزرگي را انجام داد و الان هم در حال اجراي همين مأموريت‌ها است. در بحث ضدعفوني كردن معابر و محل‌هاي عمومي از همه تجهيزات خودش استفاده كرد و هنوز هم دارد استفاده مي‌كند و افتخار مي‌كنيم كه در كنار عزيزان كادر درمان هستيم و به فرموده مقام معظم رهبري كه همان روزهاي اول فرمودند نيروهاي مسلح با تمام توان بيايند و مصوبات ستاد ملي كرونا را دنبال كنند كه عملياتي شود، در كنار اين عزيزان بوديم. اما امروز افتخار ما اين است كه مجلسي انقلابي و مردمي داريم و خواسته ما اين است كه اين مجلس پربركت و نمايندگان مردم عزيز بخشي از مشكلات قانوني و زيرساختي نيروي انتظامي را ان‌شا‌ءالله با دست باكفايت‌شان حل كنند. هر چقدر كه به نيروي انتظامي توجه داده شود و خوشبختانه رياست محترم مجلس شوراي اسلامي به دليل مسئوليتي كه در دوران بسيار خوبي كه ايشان در ناجا بودند، آشنا به مأموريت‌ها هستند، ما اميدواريم كه يك گشايش‌هايي براي ما ايجاد شود. تقويت زيرساخت‌ها،‌ تقويت فوري توان ناجا، پايه اعتبارات ما يك پايه ضعيفي است، بايد تقويت شود. ممكن است در اين وضعيت خاص و تحريم‌ها و مشكلاتي كه هست اعتبارات و گشايش‌ها آنچنان نباشد، ولي نيروي انتظامي و پليس جزء جاهايي است كه اولويت دارد و بايد توجه كنند و ان‌شا‌ءالله در برنامه 1400 و در برنامه پنجساله هفتم توسعه تقاضاي ما اين است كه مجلس شوراي اسلامي اهتمام بيشتري به اين زيرساخت‌ها و توان اوليه نيروي انتظامي داشته باشند. البته با توجه به تمام كسري‌ها و فشارها و كمبود اعتباراتي كه هست، ما از مأموريت‌هاي خودمان هيچ كم نكرديم. نيروهاي جان‌بركف نيروي انتظامي با تلاش مضاعف و روحيه جهادي و انقلابي و تبعيت از فرماندهي معظم كل قوا و عشق و علاقه به مردم كار خودشان را به خوبي انجام دادند و آن خلأها را پر كردند، ولي اگر ما امكانات بيشتري داشته باشيم حتماً‌ تأثيرگذاري ما چندبرابر خواهد شد كه البته من به صورت كامل خدمت رياست محترم مجلس آن نيازمندي‌ها را اعلام خواهم كرد. در بحث معيشت كاركنان و توجه به اين قشر زحمتكش و خدوم اين را عرض كنم كه بايد يك عنايت ويژه‌اي شود. امروز ما كمبود خانه‌هاي سازماني داريم، در مرزباني‌ها و اقصي‌نقاط كشور و نقاط مرزي كمبود خانه‌هاي سازماني داريم، در شهرهاي ما هم همين‌طور و يكي از عواملي كه مي‌تواند تأثيرگذار مستقيم در اجراي مأموريت‌ها باشد همين پشتيباني‌ها است. معيشت كاركنان كه جا دارد اينجا بنده از كاركنان عزيزم و خانواده‌هاي محترم آنها عذرخواهي كنم كه با شكيبايي و صبري كه دارند بر اجراي مأموريت‌ها كمك مي‌كنند. قوانين مورد نياز ان‌شا‌ءالله بايد مورد توجه و عنايت قرار بگيرد. من در پايان و دقايق باقيمانده مي‌خواهم اين را عرض كنم، توسعه امنيت پايدار مردمي بدون مشاركت مردم و تعامل مداوم و ثمربخش پليس و مردم محقق نمي‌شود. تقويت پيوند با مردم در جهت مردمي كردن امنيت به عنوان يك عنصر مؤثر در پايداري امنيت همواره مورد توجه نيروي انتظامي بوده است. ما نمي‌توانيم بدون مشاركت و همدلي مردم كارها را پيش ببريم. بايد هم از اعتمادي كه مردم عزيز به فرزندان خودشان در نيروي انتظامي تشكر كنيم، ولي بايد اين پيوند را بيشتر از گذشته كنيم. نيروي انتظامي مقتدر و با صلابت و اقتدار برخاسته از قانون در برابر گردن‌كشان و عوامل مخل امنيت مي‌ايستد و در مواجهه با مردم و قربانيان جرم با رحمت و رأفت برخورد مي‌كند. اقتدار ما براي هر شخص و گروهي كه قانون‌شكني كند است، اقتدار ما براي كساني است كه مخل نظم و امنيت هستند و حتماً با اراذل و اوباش، گردن‌كشان و هر شخصي در هر موقعيتي كه باشد و بخواهد به حقوق مردم تجاوز كند محكم مي‌ايستيم و البته با مردم عزيز با رأفت و مهرباني برخورد خواهيم كرد. اميد است مجلس يازدهم در اين زمينه با حمايت‌هاي خودش بتواند اين توان و قدرت نيروي انتظامي را افزايش بدهد و درخصوص موضوع ترافيك و راه‌ها و كاهش تلفات جاده‌اي و تصادفات هم اقدامات خوب و مؤثري را همكاران بنده انجام داده‌اند كه بايد از تمام عزيزاني كه در راه‌ها و مسيرها هستند به دليل مديريتي كه بر ترافيك در اين حوزه كردند تشكر كنيم و با كاهش خوبي كه امسال صورت گرفته بتوانيم اين روند را با تجهيزات و امكانات بيشتر و هوشمندسازي پليس، يكي از اهداف اولويت‌دار ما هوشمند كردن و هوشمندسازي پليس است كه گام‌هايي برداشته‌ايم و ان‌شا‌ءالله با حمايت‌هايي كه صورت خواهد گرفت، با تجهيزات و امكانات و به دست آوردن فناوري جديد بتوانيم هر چقدر كه مي‌توانيم اين خدمت‌رساني را افزايش بدهيم و ان‌شا‌ءالله در كنار مردم عزيز باشيم. رجاء واثق دارم نمايندگان محترم مردم با تصويب قوانين حمايتي و اعتباري از مأمورين فداكار و خدوم در صحنه عمل حمايت نموده و نسبت به رفع دغدغه‌هاي معيشتي آنها گام مؤثري بردارند. مجدداً از هيأت‌رئيسه محترم، رياست محترم مجلس و نمايندگان محترم و همه همكاران عزيزم و خانواده‌هاي محترم آنها تشكر مي‌كنم. ان‌شا‌ءالله كه ما بتوانيم خدمتگزار خوبي براي مردم عزيز باشيم و ان‌شا‌ءالله سربازي فداكار براي ولايت. والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته

محمدباقر قاليباف
خيلي ممنون و متشكر از سردار فرماندهي محترم. از جناب‌عالي و جناب حجت‌الاسلام والمسلمين جناب آقاي ادياني نماينده محترم مقام معظم فرماندهي كل قوا در نيروي انتظامي و معاونين و فرماندهان همراه تقدير و تشكر مي‌كنيم. ان‌شا‌ءالله كه در بودجه سال آينده هم لايحه دولت اين توجه را به مأموريت خطير شما و هم مجلس ان‌شا‌ءالله اين توجه را خواهند داشت. خيلي ممنون و متشكر از جناب‌عالي و همراهان.
4 ناطقان جلسه آقایان: سیدمحمد پاک‌مهر، محمدطلا مظلومی‌آبرزگه، فداحسین مالکی، محمد علیپور و خانم سارا فلاحی

محمدباقر قاليباف
نطق‌ها را بفرماييد.

حسينعلي حاجي دليگاني
بسم الله الرحمن الرحيم ناطقان جلسه علني امروز عبارتند از: ـ آقاي سيدمحمد پاك‌مهر نماينده محترم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم، راز و جرگلان. ـ آقاي محمدطلا مظلومي‌آبرزگه نماينده محترم بهبهان و آغاجاري. ـ آقاي فداحسين مالكي نماينده محترم زاهدان. (كه هر كدام هفت دقيقه وقت دارند) ـ خانم سارا فلاحي نماينده محترم ايلام، ايوان، چرداول، مهران، ملكشاهي و سيروان. ـ آقاي محمد عليپور نماينده محترم ماكو، چالدران، پلدشت و شوط. (كه هر كدام پنج دقيقه وقت دارند) جناب آقاي پاك‌مهر بفرماييد.

سيدمحمد پاک مهر
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحيم با تقديم سلام و صلوات به محضر دردانه عالم خلقت حضرت وليعصر و روح پرفتوح امام راحل عظيم‌الشأن، مقام معظم رهبري و همه شهداي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران. سلام محضر همه ملت بزرگ ايران اسلامي به ويژه مردم بصير و شريف استان خراسان‌شمالي، حوزه انتخابيه شهرستان‌هاي بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم، گرمه، راز و جرگلان. هيأت‌رئيسه محترم، همكاران محترم مجلس شوراي اسلامي! به نمايندگي از طرف مردم شريف ديار باب‌الرضا، گنجينه معرفت‌ها و فرهنگ‌ها، دارالشهداي شرق ايران‌زمين، ديار سرداران شهيدي چون رستمي‌ها، محمدزاده‌ها، وحيدي‌ها، صفدري‌ها و گريواني‌ها، به وكالت از طرف مردم سختكوش مناطق كوهستاني، كويري، مرزنشين، كشاورز، دامدار، عشاير غيور و نوغان‌دار و قاليباف، به نمايندگي از طرف بهترين‌ها و خوب‌ترين‌ها و شايسته‌ترين‌هاي ديار چون خانواده معظم شهدا، آزادگان، جانبازان، ايثارگران و رزمندگان با شما همكاران محترم سخن مي‌گويم. سخن و پيام من، گله‌مندي و مطالبه‌گري به‌حق و به‌جاي آنان است. گلايه و شكايت از بي‌عدالتي‌ها، تبعيض‌ها، عدم انگيزه و نشاط و نبود مديريت كارآمد انقلابي و جهادي است. گلايه و شكوه از گراني‌هاي كمرشكن، بيكاري، تورم افسارگسيخته، نبود يا ضعف شديد نظارت، نبود مديريت هوشمند، دلسوزانه و دردمند و درون‌گرا و متأسفانه برون‌گرا و بيگانه‌نگر و برجام‌محور، گلايه و شكايت از مديريت از درون اتاق يا ويلاي شيشه‌اي و نظرسنجي‌هاي چشم‌برزخي است، گلايه از قول‌هاي انتخاباتي درآمد آنچنان سرشار اقتصادي و مالي مردم است. گلايه و مطالبه‌گري مردم از بي‌اطلاعي از رئيس محترم جمهور دولت تدبير و اميد از گراني‌هاي (200) درصدي بنزين است. اكنون گله‌مند و نگرانم، چه بسا بي‌اطلاعي و بي‌خبري ايشان از گراني افسارگسيخته و لحظه‌اي و نجومي بازار سكه، دلار، طلا و مسكن و خودرو و نهاده‌هاي دامي و بالاخره كالاهاي اساسي و مايحتاج عمومي خصوصاً اقشار ضعيف و محروم جامعه است. گله‌مندي و نگراني از بي‌خبري ايشان از دغدغه‌هاي مظلومانه و به‌حق و به‌جاي بيش از (50) ميليون سهامدار بورس است. گلايه و شكوه از چرخش چرخ‌هاي سانتريفيوژ و چرخش‌ چرخ‌هاي زندگي مردم كه متأسفانه با تدبير و علي‌بركت‌الله هر دو فلج شده‌اند. گله‌مند و نگرانم به خاطر نجابت و اخلاق‌مداري و صبر جميل انقلابي مردم و نمايندگان محترم مجلس فرداي قيامت شرمنده شهداي عزيزي چون حاج‌قاسم سليماني‌ها شويم. همكاران محترم مجلس! قصه پرغصه ديار پرافتخار باب‌الرضا با فاصله (200) كيلومتر از مناطق جنگي با تقديم بيش از (28) هزار شهيد، جانباز، آزاده و رزمنده، دياري كه در استقبال گسترده و بي‌نظير از مقام معظم رهبري رتبه برتر كشوري را كسب نمود، دياري كه به لحاظ استعدادهاي فراوان خدادادي طبق فرمايش معظم‌له اين استان بايد صاحب رتبه (10) كشوري شود. با شما همكاران محترم درددل مي‌كنم، اما اكنون چه قول‌هاي بي‌عمل، چه كلنگ‌هاي بي‌ثمر و چه سفرهاي شعاري كه انجام شد. احداث پروژه راه‌آهن گرگان ـ بجنورد ـ مشهد كه بيش از چهار بار توسط مقامات عالي‌رتبه نظام، شخص رئيس‌جمهور، شخص رئيس‌ مجلس و دو نفر از وزراي محترم دولت كلنگ‌زني شد ولي متأسفانه عملياتي نشد. احداث مگاپروژه پتروشيمي خراسان‌شمالي، (GTPP) كه در سفر اول رياست محترم جمهور دولت تدبير و اميد كلنگ‌زني شد،‌ ولي متأسفانه عملياتي نشد. احداث پروژه راه دسترسي ميامي كه بيش از (14) سال به صورت نيمه‌تمام باقي مانده است، احداث پروژه كارخانه سيمان سمنگان با (50) درصد پيشرفت فيزيكي و هزينه بالغ بر (500) ميليارد تومان با نرخ كارشناسي روز و اشتغال بيش از (2000) نفر بيش از (15) سال است كه به صورت نيمه‌تمام رها شده است. احداث پروژه كارخانه شمش آلوميناي جاجرم، فاز دوم و سوم آن رها شده است. احداث پروژه بزرگترين نيروگاه خورشيدي كشور با ظرفيت توليد (310) مگاوات برق با ظرفيت اشتغال (500)‌ نفر متأسفانه فقط در حد كلنگ‌زني رها شده است. احداث پروژه جاده آسيايي چهاربانده بجنورد به گلستان با گذشت (14) سال همچنان به صورت نيمه‌تمام مانده است. آقاي رئيس‌جمهور و آقايان وزرا! كلنگ بي‌حاصل و بي‌ثمري كه مي‌زنيد، بدانيد اين كلنگ بر زمين نيست، بلكه كلنگ بر اعتماد مردم است و ايضاً كلنگ بر فرق و قلب مردم است كه مي‌زنيد. همكاران محترم مجلس! مردم خراسان‌شمالي چه گناهي مرتكب شده‌اند و تا كي بايد تاوان كلنگ‌هاي بي‌خاصيت و بي‌عمل را بپردازند؟ اما دغدغه و مطالبات مردم بدرانلو، كسباير بابت توليد ياقوت طلاي انگور كلاهدار كه نه سردخانه دارند و نه صنايع تبديلي. مطالبه مردمان مولد طلاي سفيد، پنبه معروف مانه و سملقان كه فريادرسي ندارند. مطالبه و دغدغه مرزداران و مرزنشينان غيور راز و جرگلان همچنان سال‌ها است كه پس از پيروزي انقلاب به انتظار بازگشايي گذرگاه و بازارچه مرزي چشم دوخته‌اند. مطالبه دامداران و عشاير زحمتكش و توليدكننده از گراني‌هاي فزاينده... (قطع ميكروفن).

حسينعلي حاجي دليگاني
از برادر گرامي سيدمحمد پاك‌مهر نماينده محترم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم، گرمه، راز و جرگلان تشكر مي‌كنم كه نطق خودشان را ايراد فرمودند. از برادر گرامي محمدطلا مظلومي‌آبرزگه نماينده محترم بهبهان و آغاجاري دعوت مي‌كنم كه نطق هفت‌دقيقه‌اي خودشان را شروع بفرمايند.

محمدطلا مظلومي آبزرگه
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحيم با سلام و صلوات به پيشگاه قطب عالم امكان، امام عصر (عجل‌الله تعالي فرجه الشريف) و ارواح طيبه شهداي اسلام، شهداي انقلاب اسلامي، شهداي دفاع مقدس، شهداي نظم و امنيت، شهداي عرصه سلامت، شهداي مدافع حرم و خاصه سردار دل‌ها حاج‌قاسم سليماني و نثار بهترين درود و تحيت به روح بلند و ملكوتي امام راحل (قدس‌الله نفسه‌الزكيه) و آرزوي طول عمر بابركت براي مقام معظم رهبري. سلام بر ملت بزرگ ايران و نمايندگان آنها در خانه ملت. سلام بر مردم خونگرم خوزستان و سلام و عرض ارادت به مردم نجيب بهبهان، آغاجاري، زيدون، تشان، منصوريه و بخش مركزي و تبريك حلول ماه ربيع و هفته نيروي انتظامي به سروقامتان عرصه نظم و امنيت و سپاس از اعتماد مردم حوزه انتخابيه به اينجانب و با تشكر از همراهي عزيزان و بزرگواراني كه در سپردن اين امانت اينجانب را همراهي نمودند. مردم شريف حوزه انتخابيه! با شما عهد و پيمان بسته و سوگند ياد كرده‌ام كه زبان گويا و فرياد رساي شما براي مطالبه حقوق حقه شما باشم. اينك زمان عمل به اين وعده و انجام اين تكليف و تحقق اين سوگند فرا رسيده است. دولتمردان، وزرا، مديران ارشد دستگاه‌هاي اجرايي! تورم لجام‌گسيخته، بي‌ثباتي قيمت ارز، مسكن و خودرو، بيكاري و نبود شغل براي جوانان، نوسانات بورس، پايين بودن حقوق و دستمزد، عدم اجراي كامل رتبه‌بندي معلمان و تسري ندادن آن به سرايداران، عدم اجراي كامل قانون جامع ايثارگران، تبعيض در استخدام و تبديل وضعيت نيروهاي شركتي، عدم تسريع در همسان‌سازي و افزايش حقوق بازنشستگي و مستمري بيمه‌شدگان صندوق بيمه تأمين‌اجتماعي، كشاورزان، روستاييان و عشاير، عدم پرداخت حق پرستاري و كمك‌هزينه دانشگاه معلولين، زندگي را بر مردم سخت، سفره آنها را كوچك و پنجه در گلوي نحيف و رنجور آنها انداخته و سخت مي‌فشارد و بيخيالي و بي‌توجهي مسئولين امر آستانه تحمل و صبوري آنها را به حداقل ممكن رسانده است. بهبهان كه پيشينه و قدمتي كهن به گستره تاريخ اين مرز و بوم دارد مبلمان شهري، فضاي سبز، فضاي كسب و كار، اشتغال‌زايي و نماد مدنيت آن در حد يك روستاي بزرگ است. در سالي كه به نام جهش توليد نامگذاري شده است به دليل توزيع ناعادلانه مواد خام و نهاده‌هاي دامي و كشاورزي مبتني بر رانت و آتش افزايش لحظه‌اي قيمت‌ها، كمبود دارو و واكسن، صنعتگر، كشاورز و دامدار شهرستان را نااميد و با فشار بانك‌ها و صدور اجرائيه صداي شكسته شدن استخوان‌هاي نحيف و رنجور دامدار، كشاورز و صنعتگر از دور به گوش مي‌رسد. راه‌اندازي صنايع پايين‌دستي پالايشگاه خليج‌فارس، تكميل بيمارستان وليعصر و فعال نمودن فرودگاه كه مي‌تواند ذره‌اي از آلام مردم اين شهرستان را تسكين دهد مطالبه‌اي جدي است. آغاجاري علي‌رغم منافع و منابع عظيم نفت و گاز و نام و نشاني كه در اوپك دارد و شعله‌هاي فلرش ايران را روشن كرده است، خود در ميان آتش بي‌مهري مسئولين عالي‌رتبه اجرايي كشور مي‌سوزد و مردم آن از بشاگرد محروم‌تر و نان روزانه خود را از نانوايي محل به صورت نسيه خريد و در زمان پرداخت يارانه قرض خود را ادا مي‌نمايند. آسيب‌هاي اجتماعي، فقر و بيكاري مردم اين شهرستان را آماج حملات نسل‌كشي خود قرار داده است و قهراً مجبور به ترك اين ديار شده‌اند. جاده‌هاي كم‌عرض زيدون و منصوريه با ميادين سرشار از نفت و گاز تراژدي بي‌پاياني است كه هر هفته جواني را به كام مرگ مي‌فرستد و ايلي را عزادار و واژه جاده مرگ را در اذهان افكار عمومي تداعي مي‌كند. بيمارستان محلي، مجوز حفر چاه، برخورداري از اعتبارات مسئوليت‌هاي اجتماعي و جذب در كارخانه سيمان و تأسيسات نفتي منطقه به آرزويي دست‌نيافتني براي آنها مبدل شده است. انتظار مردم بخش تشان براي تخصيص و بهره‌مندي از آب سد مارون نه تنها زمين‌هاي كشاورزي آن ديار كهن را سوزانده، بلكه قلب و روح و جان و زندگي آنها را به سرزميني سوخته مبدل كرده است. تكميل ورزشگاه و راه‌اندازي بيمارستان محلي، احداث سيل‌بند و آبنما، تعريض جاده‌ها، بهسازي روستاها و نهرهاي سنتي حداقل مطالبه مردم آن ديار است. سخت‌گيري بانك‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي و طولاني بودن پروسه پرداخت وام و واگذاري زمين براي ايجاد صنايع تبديل و آبياري نوين، دشت حاصلخيز دهستان دودانگه و بخش حومه مركزي را از حيّز انتفاع ساقط و مردم در پيچ و خم بروكراسي اداري حيران و سرگردان هستند. تأمين اعتبار براي پوشش انهار، آسفالت و بهسازي روستاها، تعريض جاده‌ها و استمهال تسهيلات بانكي مطالبه جدي مردم آن منطقه است. اما نمايندگان محترم! مردم مستأصل و از سر بي‌پناهي به نمايندگان متوسل و دست شكوه و استغاثه به آسمان بلند، اما نجيبانه مي‌گويند تو را به خدا فكري به حال اين ملت و اين كشور كنيد و با طرح يك سؤال استفهامي مي‌پرسند تا كي اين روند ادامه دارد و ملتمسانه خواهان ورود مجلس براي پايان بخشيدن به اين ماجراي غم‌انگيز هستند. جناب آقاي دكتر قاليباف! ضمن سپاس مجدد از سفر به استان خوزستان، مردم چشم‌انتظار تسريع در مصوبات سفر و تحقق آنها هستند. آخرين كلام؛ وزير محترم ورزش و جوانان! وزارت نفت در ايفاي مسئوليت‌هاي اجتماعي به تمام تعهدات خود در ساخت اماكن ورزشي عمل، ولي ورزش و جوانان استان هيچ‌يك از تعهدات خود را محقق ننموده و مديركل ورزش و جوانان استان براي شنيدن مطالبات جوانان ورزشكار متأسفانه گوش شنوايي ندارد.

حسينعلي حاجي دليگاني
از برادر گرامي محمدطلا مظلومي‌آبرزگه نماينده محترم بهبهان و آغاجاري تشكر مي‌كنم كه نطق هفت‌دقيقه‌اي خودشان را ايراد كردند.

حسينعلي حاجي دليگاني
از برادر گرامي فداحسين مالكي نماينده محترم زاهدان دعوت مي‌كنم كه نطق هفت دقيقه‌اي خودشان را شروع بفرمايند.

فداحسين مالکي
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحيم با درود و سلام به روان پاك شهداي اسلام و روح پرفتوح و ملكوتي حضرت امام و با آرزوي سلامت و تندرستي مقام معظم رهبري و كليه خدمتگزاران به نظام مقدس اسلامي. ابتدا لازم مي‌دانم از جناب آقاي دكتر قاليباف به لحاظ سفري كه به استان سيستان و بلوچستان داشتند تشكر كنم و همچنين كميسيون‌هاي مشترك كشاورزي، عمران و صنعت هم كه حضور داشتند از اين برادران عزيز سپاسگزارم و به عزيزان نيروي انتظامي به عنوان هفته نيروي انتظامي تبريك عرض مي‌كنم. درود خدا بر مردم صبور و نجيب سيستان و بلوچستان. ملت ايران، رؤساي محترم سه قوه! تا به حال از سيستان و بلوچستان مفاهيم و تعاريف زيادي شنيده‌ايد، چه در حوزه سياست، چه در حوزه فرهنگي و حوزه‌هاي امنيتي. اما مقام معظم رهبري از اين استان پهناور تعريف زيبا و عميقي فرمودند، از سيستان به عنوان تنگه احد و از بلوچستان به عنوان گنج پنهان ياد كردند. ايشان چند سال قبل در سفري هم كه به چابهار داشتند به هيأت دولت تأكيد كردند كه از موقعيت مرزها براي معيشت مرزنشيني استفاده شود. معناي آن اين است كه مرزها هميشه فرصت است، ولي هميشه تهديد نيستند. استان سيستان و بلوچستان با اين مفاهيمي كه عرض كردم قطعه مهم و تأثيرگذاري در معادلات سياسي و اجتماعي كشور است و در قالب يك پيكر مفهوم واقعي خودش را دارد. مردم شهيدپروري كه همواره جزء پيشگامان انقلاب بوده‌اند، مردمي كه قرن‌هاي تاريخ با وحدت و همدلي زندگي كرده‌اند و شجاعانه در مقابل هر نوع تعرضي دفاع و ايستادگي كرده‌اند، هر چند كه در سال‌هاي گذشته برخي با نگاه‌هاي تنگ‌نظرانه به لحاظ منافع شخصي بر طبل اختلافات قوميتي و مذهبي كوبيدند و چند صباحي نيز از آن بهره بردند كه متأسفانه اين امر باعث بدبختي و عقب‌ماندگي اين استان شد، اما مردم باهوش و خونگرم استان اعم از سيستاني و بلوچ و شيعه و سني با انتخاب چهره‌هاي پرانرژي و كلان‌نگر نشان دادند كه از هر گونه تفرقه، افراط و تفريط بيزار هستند. استان سيستان و بلوچستان در حوزه‌هاي شيلات، تجارت، ترانزيت، كشاورزي، صنعت و معدن و وجود بندر استراتژيك و بين‌المللي موقعيت بسيار بالايي در جهان دارد. اما متأسفانه از اين مواهب الهي نتوانستيم در استان استفاده كنيم و مشكلات عديده‌اي متوجه مردم است. نكته بعدي اينكه حاشيه‌نشيني خصوصاً در شهرهاي استان‌مان و علي‌الخصوص در مركز استان زاهدان امان مردم را بريده و هيچ اقدامي هم صورت نگرفته است. زاهدان تنها كلانشهري در كشور است كه بيش از (43) درصد حاشيه‌نشين است. يعني فقر و تنگدستي و تبعيض. سيستان و بلوچستان گنجي از استعدادهاي پنهان، اما كمتر شكوفا شده است. به جرأت مي‌توانم بگويم آوازه نخبگان استان اعم از بلوچ و سيستاني و شيعه و سني در خارج از مرزهاي كشور در مراكز علمي معتبر دنيا شنيده مي‌شود و تنه به تنه دانشمندان مطرح دنيا مي‌زنند. اما افسوس كه در داخل كشورمان هيچ توجهي به ظرفيت مديريتي نيروي انساني استان نمي‌شود. اما مستحضريد كه استان سيستان و بلوچستان (20) درصد از مرزهاي خشكي و آبي كشور را تشكيل مي‌دهد و بيشترين مرزها را دارد. انتظاري كه ما از دولت جناب آقاي روحاني داريم حتماً به راه‌اندازي دو مرز رسمي مصوب ريمدان و پيشين تأكيد كنند كه مورد توافق دو كشور ايران و پاكستان است و همچنين تبديل بازارچه‌هاي مرزي گمشاد و كهك به مرز رسمي كشور. اگر ما خواسته باشيم كه امنيت پايدار در استان و هر جاي ديگر كشور برقرار باشد و تحقق پيدا كند، بايد به مردان و بزرگان بلوچ و سيستاني كه عمري را در امنيت مرزها جان كندند و شهيد دادند اعتماد كنيم و نگاه سنتي را از اين مرز و بوم تغيير بدهيم و محروميت را از اين دنيا حذف كنيم. امنيت پايدار در مرزها علاوه بر تجهيزات، نيازمند ايجاد شغل پايدار خواهد بود. مي‌توانيم ادعا كنيم جفاهايي كه بر استان سيستان و بلوچستان صورت گرفته، من خيلي خلاصه عرض مي‌كنم زماني كه منطقه آزاد چابهار به عنوان مهمترين معبر تجاري مصوب شد در اجلاس رؤساي جمهور كشورها از منطقه سيستان هم نام برده شد، يعني ورودي كالاها از چابهار، خروجي از سيستان باشد. سال‌هاي سال،‌ (12) سال است كه اين كار انجام نشده، بين مجلس و شوراي نگهبان است، اخيراً هم در مجمع تشخيص مصلحت مطرح است كه ان‌شا‌ءالله آنجا تحقق پيدا كند، همچنين زيرساخت‌هاي چابهار و سواحل مكران است كه اين هم از تعهداتي است كه بايد صورت بگيرد. اما آقاي رئيس‌جمهور! ما از تحريم آمريكا كه به شدت بر مردم ما دارد ظلم مي‌شود ناراحتيم، اما ناراحتي ما بيشتر از خودتحريمي است كه در دولت شماست. ببينيد! ما بيشترين مرزها را داريم، برادران عزيز! در دنيا سه كشور هستند كه بيشترين مرز را دارند، يكي از آنها چين، روسيه و جمهوري اسلامي ايران. نگاه كنيد چين به كجا رسيد، روسيه از آن فلاكت شوروي سابق به كجا رسيد،‌ جمهوري اسلامي ايران به كجا رسيده است؟ آمده‌اند (1339) قلم كالا را به سران سه قوه پيشنهاد داده‌اند كه اينها حتماً بايد جلوگيري شود. در حالي كه بايد بيايند در اينجا توضيح بدهند چرا اين كار را انجام مي‌دهند. چون وقت من رو به اتمام است، فقط دو، سه تا تذكر دارم، اگر به من اجازه بدهيد ممنون مي‌شوم. تذكر به آقاي وزير بهداشت دارم، جناب آقاي نمكي! از جناب‌عالي و كادر پزشكي و درمان به خاطر درگيري كه با اين ويروس كشنده داشتيد ما صميمانه تشكر مي‌كنيم. اما يك نكته را در مورد سيستان و بلوچستان عرض كنم كه حضوراً هم آمدم خدمت شما عرض كردم. وضعيت نابسامان بيمارستان‌هاي زاهدان... (قطع ميكروفن)

حسينعلي حاجي دليگاني
از برادر گرامي فداحسين مالكي نماينده محترم زاهدان تشكر مي‌كنيم كه نطق هفت‌دقيقه‌اي خودشان را ايراد فرمودند.

حسينعلي حاجي دليگاني
از خواهر گرامي سارا فلاحي نماينده محترم ايلام، ايوان، چرداول، سيروان، ملكشاهي و مهران دعوت مي‌كنم كه نطق پنج دقيقه‌اي خودشان را شروع بفرمايند.

سارا فلاحي
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحيم سلام بر مادران سرزمينم كه همواره و در طول تاريخ اين سرزمين سرداران شجاعي را در دامان خود پرورش دادند، از آريوبرزن تا سردار شجاع ايران و جهان اسلام قاسم سليماني. هرچند سياست‌مداران بي‌مقدار ما قدرشان را ندانستند. هر چند كه اين سياست‌مداران با نفس بدفرماي خود و با بي‌كفايتي گراي شهادت‌شان را دادند. برادران و خواهران عزيزم! هميشه آناني كه بايد بدانند و بفهمند سكوت شما را سرشار از ناگفته‌ها نمي‌دانند، بلكه گاهي اين سكوت را نشانه رضايت فرض مي‌كنند. رضايت بر لجام‌گسيختگي بازار و اقتصاد اين سرزمين، امروز سكوت ما خيانت است به (15) نوجواني كه در سال 65 در زمين فوتبال چوار به خاك و خون كشيده شدند، خيانت است به حماسه‌سازان تنگه كوشك، ميمك، شرحاني، قاضياني، خرمشهر، نفت‌شهر و سومار و كردستان. به والله قسم امروز دشمن هيچ برنامه‌اي براي ساقط كردن اقتصاد و سياست ما ندارد، جز آنكه چشمش به اشتباهات دروني و استراتژيك ماست. بنده طرفدار تئوري توهم توطئه نيستم، اما معتقد هستم امروز كاسه‌اي زير نيم‌كاسه است كه برخي خدمات اين نظام و انقلاب را در پستوهاي بي‌كفايتي خود به اسارت گرفته‌اند. دشمن، دشمن است، كارش دشمني است، اما كجا دشمن خارجي به ما گفته است پرايد بنجل (8) ميليوني را (130) ميليون بفروشيد و كك وجدان هيچ مسئولي گزيده نشود؟ كجا دشمن خارجي به ما گفته است كه فرزندان برخي از مسئولين رده‌بالاي اين مملكت به مراكز جاسوس‌پروري انگليس، آمريكا و كانادا بروند، سبك زندگي‌شان عوض شود، باورهايشان عوض شود و بعد به عنوان سفيران دشمن برگردند و دوباره با رانت پدران‌شان در مصادر سياسي و اقتصادي اين سرزمين جا خوش كنند، پدران‌شان اينجا مرگ بر آمريكا بگويند و فرزندان‌شان آنجا به ريش اين مملكت بخندند؟ كجا دشمن خارجي به ما گفته است كه بورس را به قتلگاه سرمايه‌هاي مردم بدل كنيم؟ كجا دشمن خارجي به ما گفته است كه شعبان بي‌مخ‌هايي را به جان اقتصاد اين سرزمين بيندازيم كه هر روز يك كودتاي جديد عليه اقتصاد اين مردم ارائه مي‌دهند؟ كجا دشمن خارجي به ما گفته است كه چشم بر خون شهدا و خدمات اين نظام و انقلاب بسته شود و مردم نسبت به آينده خود نااميد شوند؟ برادران و خواهرانم! قانون مصوب كنيم، طرح‌هاي فاقد اولويت را كنار بگذاريم، به سفره‌هاي مردم و اقتصاد و معيشت به خطر افتاده مردم توجه كنيم، ضرب‌الاجل مشخص كنيم. روش كميسيون‌داري را عوض كنيم. نگذاريم وزيري بيايد و بگويد و برود و او را به خير و ما را به بي‌خيالي. اجازه ندهيم كه اين گزاره غلط در ميان ما جا بيفتد كه هشت ماه مانده بگذاريم برود. در اين هشت ماه اگر شجاعانه كار كنيم، اگر طلبكارانه كار كنيم، اگر كارشناسانه كار كنيم مي‌توانيم اين سرزمين را هشت سال و هشتاد سال جلو ببريم. اما اگر كار نكنيم تك‌تك ثانيه‌هاي اين هشت ماهي كه به پايان دولت مانده است حتماً فجايع بسياري اتفاق خواهد افتاد. همه ما مسئولين در يك كشتي هستيم. همه ما سكانداريم و همه ما در قبال مردمي كه امروز چشم اميدشان به اين مجلس است مسئوليت داريم. مردم مهمترين پاسداران گفتمان انقلاب اسلامي هستند. هر كس اين مردم را نااميد كند خائن است و بايد مسير يكه‌تازي او بسته شود. به بركت صلواتي بر محمد و آل محمد. (حضار صلوات فرستادند)

حسينعلي حاجي دليگاني
از خواهر گرامي سارا فلاحي نماينده محترمه ايلام، ايوان، چرداول، مهران، ملكشاهي و سيروان تشكر دارم كه به موقع هم نطق‌شان را به اتمام رساندند.

حسينعلي حاجي دليگاني
از برادر گرامي محمد عليپور نماينده محترم ماكو، چالدران،‌ پلدشت و شوط دعوت مي‌كنم كه نطق پنج دقيقه‌اي خودشان را شروع بفرمايند.

محمد علي پور
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحيم «و افوض امري الي الله ان الله بصير بالعباد» با درود و سلام به ارواح طيبه شهدا و روح پرفتوح حضرت امام راحل و آرزوي سلامتي براي مقام معظم رهبري و عرض ادب و احترام به پيشگاه مردم شريف آذربايجان‌غربي و شهرهاي حوزه انتخابيه‌ام ماكو، چالدران، پلدشت و شوط، بازرگان، مرگنلر، ارس و عرض تبريك به مناسبت هفته نيروي انتظامي، پاسداران عرصه تأمين آرامش و امنيت جامعه. مسأله اصلي و اساسي روز همه آحاد جامعه گراني‌هاي سرسام‌آور و غيرقابل تحمل و بي‌توجهي دولت به مشكل اساسي مردم است. همان شعار تبليغاتي جناب آقاي روحاني در ايام تبليغات دور دوم رياست جمهوري كه مي‌فرمود مردم شب مي‌خوابند و صبح بيدار مي‌شوند و افزايش قيمت‌ها را مشاهده مي‌كنند، امروز اين شعار جناب روحاني به جاي شب تا صبح، به ساعت كشيده و مصداق عملي پيدا كرده است. آقاي رئيس‌جمهور به خاطر اينكه در ميان مردم و متن جامعه حضور ندارند و در قرنطينه كامل هستند از مصائب و آلام مردم بي‌اطلاع هستند. به واسطه همه مشكلات معيشتي موجود و بي‌تفاوتي جناب رئيس‌جمهور، موكلين زيادي به ما نمايندگان فشار مي‌آوردند و انتظار دارند رئيس‌جمهور استيضاح شود و بيش از اين اجازه داده نشود با بي‌اعتنايي و بي‌تفاوتي دولت مردم متحمل مشكلات كمرشكن شوند. بنده اعتقاد دارم دولت بايد تا آخرين روز در قبال مسئوليت خود پاسخگو باشد و اجازه هيچ‌گونه بهانه‌جويي داده نشود و مجلس نيز بايد نقش نظارتي خود را با قاطعيت هر چه تمام‌تر ايفا نمايد و فردا روز جناب روحاني مدعي نباشند كه نگذاشتند كار كنند و همه تبعات كم‌كاري و ضعف خود را به گردن ديگران بيندازند. آقاي رئيس‌جمهور! هيچ عذر و بهانه‌اي اعم از تحريم‌هاي ظالمانه و غيره براي شرايط موجود قابل قبول نيست. اما حوزه انتخابيه‌ام؛ تذكر اولم به وزير محترم كشور درخصوص فرماندار شهرستان ماكو است. آقاي وزير! در اين شرايط كرونايي ماكو جزء شهرهاي بحراني از لحاظ كرونا است. مدتي است شهرستان ماكو فاقد فرماندار و فاقد رئيس ستاد هماهنگي كرونا است. چگونه مي‌توان اين كم‌لطفي را توجيه كرد؟ تعيين تكليف فرماندار ماكو در اسرع وقت از ضروريات است. از وزير محترم كشور مصرانه مي‌خواهم هرچه سريعتر هنگ مرزي چالدران را مستقل كرده و بازارچه‌هاي مرزي پيراحمدكندي و شيخ‌سيلو را به تصويب نهايي برسانند تا با شروع كار آنها مشكل اصلي معيشتي مردم محروم چالدران و آواجيق حل شود. تذكرم به وزير محترم نيرو است. با تكميل پاياب سد كريم‌آباد و شبكه‌هاي اصلي و فرعي آبياري حدود (20) هزار هكتار را به بهره‌برداري برسانيد. مردم را از بلاتكليفي نجات دهيد. تذكرم به وزير محترم جهادكشاورزي از بابت ضروريات به اتمام رساندن پروژه‌هاي آبياري تحت فشار دشت‌هاي پلدشت، نازك، ماكو كه بيش از (95) درصد از پروژه انجام شده، ليكن به بهره‌برداري نهايي نرسيده است. تذكر به وزير محترم جهادكشاورزي از بابت ضرورت خريد دام توليدي دامداران شهرستان چالدران، شوط و ماكو. آقاي وزير! دام دامداران در دست‌شان مانده و كسي خريدار نيست و دولت هيچ‌گونه خريد تضميني انجام نداده است. لابد مي‌خواهند گوشت را با دلار از خارج وارد كنند و از رانت و پورسانت آن بهره‌مند شوند. از وزير محترم نفت مي‌خواهم پروژه‌هاي گازرساني به خصوص به مناطق سردسير چالدران، ماكو و پلدشت را سرعت ببخشند و پروژه‌هاي نيمه‌تمام را به اتمام برسانند. والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته

حسينعلي حاجي دليگاني
از برادر گرامي محمد عليپور نماينده محترم ماكو، چالدران، پلدشت و شوط تشكر مي‌كنم. آقاي رئيس! نطق‌ها تمام شد.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشكرم.
5 انتخاب نمایندگان (10) استان به عنوان ناظر در شورای نظارت بر مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی

حسينعلي حاجي دليگاني
آقاي رئيس! اگر اجازه بفرماييد يك انتخابات برگزار شود.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
بله،‌ بفرماييد. همكاران دقت كنند، چند تا انتخابات داريم، لطف كنيد در محل صندلي‌هاي خودتان مستقر باشيد، چون بايد كارت توزيع شود.

حسينعلي حاجي دليگاني
انتخاب نمايندگان ناظر در شوراي نظارت بر مدارس و مراكز آموزشي و پرورشي غيردولتي (10) استان است كه امروز برگزار مي‌شود. برابر فهرستي كه معاونت نظارت ارائه داده‌اند: استان آذربايجان‌غربي: آقاي يعقوب رضازاده. استان اصفهان: آقاي حسين محمدصالحي‌داراني. استان بوشهر: حجت‌الاسلام والمسلمين موسي احمدي. استان چهارمحال و بختياري: حجت‌الاسلام والمسلمين اميرقلي جعفري‌بروجني. استان خراسان‌جنوبي: آقاي سلمان اسحاقي. استان خوزستان: آقاي عبداله ايزدپناه. استان سمنان: آقاي عباس گلرو. استان فارس: آقاي محمدمهدي فروردين. استان قزوين: آقاي روح‌اله عباسپور. استان گيلان: آقاي خليل بهروزي‌فر. آقاي رئيس! اگر اجازه بدهيد كارت‌ها توزيع شود.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
بله، كارت‌ها را توزيع بفرماييد. (أخذ رأي با ورقه به عمل آمد و نتيجه پس از شمارش آراء اعلام گرديد)
6 انتخاب نمایندگان (11) استان به عنوان ناظر در کمیته هماهنگی اشتغال

حسينعلي حاجي دليگاني
آقاي رئيس! اگر اجازه بدهيد آرا جمع‌آوري شود و انتخابات بعدي اعلام شود.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
بله، كارت‌ها را جمع‌آوري كنيد و انتخابات بعدي را بفرماييد.

حسينعلي حاجي دليگاني
انتخابات بعدي انتخاب نمايندگان ناظر در كميته هماهنگي اشتغال استان‌ها است كه فهرست (11) استان رسيده كه عبارتند از: استان آذربايجان‌غربي: آقاي محمد عليپور. استان اصفهان: خانم پروين صالحي. استان البرز: آقاي علي حدادي. استان بوشهر: حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي موسي احمدي. استان چهارمحال و بختياري: حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي اميرقلي جعفري‌بروجني. استان خراسان‌جنوبي: حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي مجيد نصيرائي. استان خوزستان: آقاي سيداحمد آوائي. استان سمنان: آقاي علي‌اصغر خاني. استان فارس: آقاي مجيد انصاري. استان قزوين: آقاي لطف‌اله سياهكلي. استان گيلان: آقاي غلامرضا مرحبا.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
نايب‌رئيس (قاضي‌زاده‌هاشمي) ـ كارت‌ها را توزيع بفرماييد. (أخذ رأي با ورقه به عمل آمد و نتيجه پس از شمارش آراء اعلام گرديد)
7 انتخاب نمایندگان (10) استان به عنوان ناظر در شورای نظارت بر معادن

احمد اميرآبادي فراهاني
اگر اجازه بفرماييد من انتخابات بعدي را اعلام كنم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
بله بفرماييد. كارت‌ها را جمع‌آوري بفرماييد.

احمد اميرآبادي فراهاني
انتخابات بعدي انتخاب نمايندگان در نظارت بر شوراي معادن استان است كه من استان‌هايي‌ كه مجمع نمايندگان استان‌ها اعلام كرده‌اند را قرائت مي‌كنم. استان آذربايجان‌غربي: آقايان حبيب‌زاده و نجف‌زاده. استان اصفهان: آقايان ساداتي‌نژاد و فيروزي‌پوربادي. استان بوشهر: آقايان رضائي و كرمي. استان چهارمحال و بختياري: آقايان باميري و راستينه. استان خراسان‌جنوبي: آقايان نخعي و نصيرائي. استان خوزستان: آقايان متينيان و ناصري‌نژاد. استان سمنان: آقايان خاني و عليزاده‌برمي. استان فارس: آقايان فيروزي و طهماسبي. استان قزوين: آقايان سياهكلي و عباسپور. استان گيلان: آقايان احمدي و گودرزوند‌چگيني. همكاران عزيز! تا كارت‌ها توزيع مي‌شود، فقط افرادي كه نمي‌خواهيد رأي بدهيد يك علامتي را داشته باشيد كه آراي آن عزيزان قرائت نشود. (أخذ رأي با ورقه به عمل آمد و نتيجه پس از شمارش آراء اعلام گرديد)
8 انتخاب نمایندگان (10) استان به عنوان عضو در شورای فرهنگ عمومی

احمد اميرآبادي فراهاني
انتخابات بعدي عضويت نمايندگان محترم در شوراي فرهنگ عمومي استان است. استان آذربايجان‌غربي: حاج‌آقاي ذاكر. استان اصفهان: آقاي بانكي‌پورفرد. استان بوشهر: آقاي غلامحسين كرمي. استان چهارمحال و بختياري: آقاي راستينه. استان خراسان‌جنوبي: آقاي خسروي. استان خوزستان: آقاي محفوظي. استان سمنان: آقاي مطهري. استان فارس: آقاي نجابت. استان قزوين: آقاي سياهكلي. استان گيلان: آقاي فرخي.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
كارت‌ها را توزيع بفرماييد. (أخذ رأي با ورقه به عمل آمد و نتيجه پس از شمارش آراء اعلام گرديد)
9 اعلام وصول (17) فقره طرح

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقاي دكتر دهنوي‌! اعلام وصولي‌ها را بفرماييد.

سيدمحسن دهنوي
بسم الله الرحمن الرحيم طرح‌هاي زير به صورت عادي اعلام وصول مي‌شود: ـ طرح رتبه‌بندي فرهنگيان. ـ طرح الحاق يك ماده به قانون الحاق برخي مواد به قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت. ـ طرح ساماندهي اتباع خارجي غيرمجاز. ـ طرح الحاق يك تبصره به بيمه محصولات كشاورزي. ـ طرح اصلاح ماده (100)‌ قانون شهرداري‌ها. ـ طرح قانون اختيار به دولت جهت كمك به پروژه‌هاي زيربنايي. ـ طرح تأسيس شركت‌هاي تعاوني توسعه و عمران شهرستان و يا استاني. ـ طرح حمايت از خيرين سلامت. ـ طرح اصلاح ماده (22) قانون حمايت از خانواده. ـ طرح اصلاح قانون تشكيل سازمان نظام روانشناسي و مشاوره جمهوري اسلامي. ـ طرح اصلاح قانون جامع خدمات‌رساني به ايثارگران. ـ طرح جامع توسعه و عمران روستايي كشور. ـ طرح تسري قانون مديريت خدمات كشوري به شهرداري‌ها. ـ طرح اصلاح موادي از قانون ديوان محاسبات كشور. ـ طرح توسعه و توليد پايدار زنجيره فولاد با رويكرد اصلاح تنظيم بازار. ـ طرح تشكيل مجازات تهديدكنندگان مردم. ـ طرح اصلاح مواد (705) الي (711)‌ قانون مجازات اسلامي.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشكريم.
10 قرائت بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص تقدیر از خدمات نیروی انتظامی

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقاي دكتر كريمي! بيانيه را قرائت كنيد.

علي کريمي فيروزجائي
بيانيه تقدير از خدمات نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران. بسم الله الرحمن الرحيم نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران به عنوان حافظ امنيت، انتظام و انضباط اجتماعي و به تعبير رهبر معظم انقلاب نهادي انقلابي است كه با حضور گسترده در پهنه جغرافياي كشور و در متن و بطن زندگي مردم به پاسداري از ارزش‌هاي والاي نظام اسلامي و صيانت از جان و مال و ناموس مردم مي‌پردازد. امنيت، آرامش و اقتدار ايران اسلامي مرهون تلاش‌ها و ايثارگري‌هاي شبانه‌روزي مأموران خدوم و از جان گذشته‌اي است كه با صلابت، قاطعيت، قدرت و اقتدار در مقابل قانون‌ستيزان، جامعه‌گريزان و هنجارشكنان مردانه ايستاده‌اند. برخورد قاطعانه نيروي انتظامي با اراذل و اوباش و ناامن‌كنندگان محيط زندگي و فضاي عمومي جامعه جلوه ديگري از مجاهدت نيروي انتظامي در برقراري نظم و امنيت در كشور است. ما نمايندگان مجلس شوراي اسلامي ضمن تبريك فرا رسيدن هفته نيروي انتظامي به همه مجاهدان سبزپوش عرصه نظم و امنيت، از مديريت جهادي و شايسته فرمانده نيروي انتظامي و مجاهدت‌ها و تلاش‌هاي مخلصانه فرماندهان، مديران و كاركنان خدوم آن نيرو تقدير و تشكر نموده، آمادگي خود را براي حمايت و تقويت همه‌جانبه از اين نيروي انقلابي اعلام مي‌داريم. اين بيانيه به امضاي (222) نفر از همكاران محترم مجلس شوراي اسلامي رسيده است. خيلي ممنون جناب آقاي رئيس. (امضاءكنندگان بيانيه عبارتند از آقايان: علي آذري، منصور آرامي، احد آزادي‌خواه، محمد آشوري‌تازياني، محمدحسن آصفري، حبيب آقاجري، سيدمصطفي آقاميرسليم، سيداحمد آوائي،ابوالفضل ابوترابي، سيدلفته احمدنژاد، محمدرضا احمدي، محمود احمدي‌بيغش، اسفنديار اختياري‌كسنويه‌يزد، مهدي اسماعيلي، ولي اسماعيلي، ذبيح‌الله اعظمي‌ساردوئي، حسين امامي راد، شارلي انويه‌تكيه، عبداله ايزدپناه، روح‌اله ايزدخواه، علي بابائي‌كارنامي، محمد باقري، مهدي باقري، علي‌اكبر بسطامي، فرهاد بشيري، روبرت بگلريان، خليل بهروزي‌فر، مسعود پزشكيان، نصراله پژمانفر، محمدرضا پورابراهيمي‌داوراني، محسن پيرهادي، سيدرضا تقوي، رضا تقي‌پورانوري، علي جدي، اميرقلي جعفري‌بروجني، وحيد جلال‌زاده، شبيب جويجري، محمدصالح جوكار، حسين حاتمي، حسينعلي حاجي‌دليگاني، رضا حاجي‌پور، انور حبيب‌زاده‌بوكاني، علي حدادي، شهباز حسن‌پوربيگلري، فريدون حسنوند، امان‌اله حسين‌پور، كمال حسين‌پور، اسماعيل حسين‌زهي، سيدكريم حسيني، سيدجواد حسيني‌كيا، حسين حق‌وردي، قدرت‌الله حمزه‌شلمزاري، سيدمسعود خاتمي، محمد خدابخشي، حسين خسروي‌اسفزار، يوسف داودي، عبدالناصر درخشان، محمدرضا دشتي‌اردكاني، سيدكاظم دلخوش‌اباتري، احمد دنيامالي، الهويردي دهقاني‌، سيدمحسن دهنوي، سيدسلمان ذاكر، جعفر راستي، احمد راستينه‌هفشجاني، رجب رحماني، بهزاد رحيمي، جليل رحيمي‌جهان‌آبادي، سيداحمد رسولي‌نژاد، جلال رشيدي‌كوچي، محمد رشيدي، ابراهيم رضائي، علي رضائي، مصطفي رضاحسيني‌قطب‌آبادي، مجتبي رضاخواه، يعقوب رضازاده، غلامحسين رضواني، مهدي روشنفكر، رحيم زارع، منصورعلي زارعي‌كياپي، عليرضا زاكاني، محمدمهدي زاهدي، آرش زره‌تن‌لهوني، محسن زنگنه، عليرضا زنديان، قاسم ساعدي، محمد سبزي، محمد سرگزي، مهدي سعادتي‌بيشه‌سري، معين‌الدين سعيدي، عليرضا سليمي، اصغر سليمي، رمضانعلي سنگدويني، لطف‌اله سياه‌كلي، امانقليچ شادمهر، اقبال شاكري، آرا شاورديان، مالك شريعتي‌نياسر، مهدي شريفيان، منصور شكرالهي، عليرضا شهبازي، حسينعلي شهرياري، محمد صفائي‌دلوئي، محمد صفري‌ملك‌ميان، سيدصادق طباطبائي‌نژاد، مهدي طغياني، فرهاد طهماسبي، محمود عباس‌زاده، روح‌اله عباسپور، فريدون عباسي‌دواني، ابراهيم عزيزي، محمدجواد عسكري، محمد عليپور، كمال علي‌پورخنكداري، احمد علي‌رضا‌بيگي، علي عليزاده، علي‌اكبر عليزاده‌برمي، ابوالفضل عموئي، علي‌اصغر عنابستاني، مهدي عيسي‌زاده، محسن فتحي، ولي‌اله فرزانه، محمدمهدي فروردين، احمدحسين فلاحي، حجت‌اله فيروزي، جعفر قادري، سيداحسان قاضي‌زاده‌هاشمي، سيدحميدرضا كاظمي، غلامحسين كرمي، علي كريمي‌فيروزجائي، جواد كريمي‌قدوسي، علي‌اكبر كريمي، محمد كعب‌عمير، جبار كوچكي‌نژاد‌ارم‌ساداتي، عباس گلرو، مهرداد گودرزوندچگيني، عباس گودرزي، سهراب گيلاني، حسن لطفي، فداحسين مالكي، محمدرضا مبلغي، روح‌اله متفكر‌آزاد، ابراهيم متينيان، بهروز محبي‌نجم‌آبادي، احمد محرم‌زاده‌يخفروزان، سيدمجتبي محفوظي، حسين محمدصالحي‌داراني، پرويز محمدنژادقاضي‌محله، جلال محمودزاده، مرتضي محمودوند، احمد مرادي، كيوان مراديان‌كوچكسرائي، عبدالرضا مصري، محمدطلا مظلومي‌آبرزگه، محمدمهدي مفتح، عباس مقتدايي، عليرضا منادي‌سفيدان، غلامرضا منتظري، سيدمحمد موحد، سيدعلي موسوي، سيدكاظم موسوي، سيدموسي موسوي، سيدنظام‌الدين موسوي، سيدمحمدرضا ميرتاج‌الديني، الياس نادران، احمد نادري، مجيد ناصري‌نژاد، روح‌اله نجابت، عليرضا نظري، سيدغني نظري‌خانقاه، محمدتقي نقدعلي، حسن نوروزي، حسين نوش‌آبادي، جواد نيك‌بين، علي نيكزادثمرين، محمد وحيدي، عليرضا ورناصري‌قندعلي، مهرداد ويس‌كرمي، مجتبي يوسفي، سيدعلي يزدي‌خواه و خانمها: زهره الهيان، معصومه پاشائي‌بهرام، هاجر چناراني، سارا فلاحي، فاطمه قاسم‌پور، شيوا قاسمي‌پور، زهره‌سادات لاجوردي، فاطمه محمدبيگي، سميه محمودي).

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشكريم. كارت‌هاي انتخابات قبلي را جمع‌آوري بفرماييد.
11 انتخاب نمایندگان (11) استان به عنوان عضو در هیأت حل اختلاف و رسیدگی به شکایات

احمد اميرآبادي فراهاني
آقاي رئيس! اجازه بفرماييد من يك انتخابات را اعلام كنم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
بفرماييد.

احمد اميرآبادي فراهاني
انتخاب نمايندگان مجلس جهت عضويت در هيأت حل اختلاف و رسيدگي به شكايات استان است: استان آذربايجان‌غربي: آقايان محمودزاده و زنجاني. استان اصفهان: آقايان طباطبائي‌نژاد و نقدعلي. استان البرز: آقايان حدادي و عسگري. استان بوشهر: آقايان احمدي و جميري. استان چهارمحال و بختياري: آقايان حمزه‌شلمزاري و جعفري. استان خراسان‌جنوبي: آقايان اسحاقي و خسروي. استان خوزستان: آقايان آقاجاري و ساعدي. استان سمنان: آقايان گلرو و مطهري. استان فارس: آقايان صالحي و حسين‌زاده. استان قزوين: آقاي رحماني و سركار خانم محمدبيگي. استان گيلان: آقايان فرخي و محمدياري. آقاي رئيس! دستور بفرماييد كارت‌ها را پخش كنند.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
كارت‌ها را توزيع بفرماييد. (أخذ رأي با ورقه به عمل آمد و نتيجه پس از شمارش آراء اعلام گرديد)
12 تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص طرح الحاق یک بند به تبصره (1) قانون بودجه سال 1399 کل کشور (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)، (ثبت 71)

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
يك اعاده‌شده از شوراي نگهبان پيرامون بحث قير داريم. آقاي اميرآبادي!‌ لطف كنيد مطرح كنيد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقاي رئيس! دستور ما بحث گزارش كميسيون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد طرح دوفوريتي الحاق يك بند به تبصره (1) قانون بودجه سال 1399 كل كشور اعاده‌شده از شوراي نگهبان است كه همان بحث تأمين قير پروژه‌هاي عمراني است كه اگر اجازه بفرماييد من اصلاح كميسيون كه براي تأمين نظر شوراي نگهبان گزارش كرده‌اند را براي رأي‌گيري قرائت كنم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
بفرماييد.

احمد اميرآبادي فراهاني
جزء (2) بند «ز» به شرح زير اصلاح شد: 2 ـ دولت مكلف است مبلغ (40) هزار ميليارد ريال منابع لازم جهت تأمين قير موضوع اين بند را به نسبت اعتبار هر طرح از كل اعتبارات تملك دارايي‌هاي سرمايه‌اي اين قانون كسر و براي تهيه ماده اوليه قير مورد نياز اختصاص دهد. مبلغ فوق (100) درصد تخصيص‌يافته تلقي مي‌گردد. چنانچه مبلغ مذكور تكافوي تأمين (1) ميليون تومان قير را ننمايد دولت مكلف است مابه‌التفاوت آن را تا سقف (10)‌ هزار ميليارد ريال به همين نسبت از همين محل تأمين نمايد. دستگاه‌هاي اجرايي مذكور در اين بند مكلفند پس از تخصيص قير موضوع اين بند توسط سازمان برنامه و بودجه كشور با رعايت شاخص‌هاي مربوطه بر مبناي ميزان اعتبارات طرح‌هاي تملك دارايي‌هاي استاني، نسبت به ابلاغ سهم هر يك از استان‌ها حداكثر ظرف مدت يك ماه پس از ابلاغ اين بند اقدام نمايند. به منظور هماهنگي و تسهيل اجراي اين بند كارگروهي متشكل از نمايندگان وزارت نفت،‌ سازمان برنامه و بودجه كشور و حسب مورد دستگاه‌هاي ذي‌ربط ظرف مدت ده روز پس از ابلاغ اين بند تشكيل مي‌شوند. آقاي رئيس! رأي‌گيري كنيد.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشكريم. حضار 219 نفر، دوستان رأي خودشان را اعلام كنند. دوستان مشاركت كنند، ممكن است به خاطر عدم مشاركت دچار مشكل شويم. (امير‌آبادي‌فراهاني ـ اين «دستگاه ذي‌ربط» است) موضوع مهمي است، لطفاً در رأي‌گيري مشاركت كنيد. پايان رأي‌گيري را اعلام مي‌كنم، تصويب شد. آقاي دكتر متفكر! تذكرات را بفرماييد. كارت‌ها را هم جمع‌آوري كنيد.

روح اله متفکرآزاد
بسم الله الرحمن الرحيم دو تن از همكاران ارجمندمان در تذكرات شفاهي جلسه سي و سوم فرصت نشد صحبت كنند با اجازه آقاي رئيس محترم جلسه ابتدائاً در خدمت اين دو بزرگوار هستيم، بعد من تذكرات كتبي را مي‌خوانم. در خدمت برادر ارجمند جناب آقاي علي‌اكبر كريمي نماينده محترم اراك، كميجان و خنداب هستيم، بفرماييد.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
يلي عذر مي‌خواهم آقاي دكتر متفكر. ظاهراً اين متن يك اصلاح دومي هم دارد، آن را هم بايد به رأي بگذاريم.

احمد اميرآبادي فراهاني
اگر اجازه بفرماييد من قرائت كنم: در جزء (4)، بند «ز» بعد از كلمه «تهاتر» عبارت «و» حذف شد.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشكرم. حضار 220 نفر، دوستان براي اصلاح ايراد شوراي نگهبان رأي خودتان را اعلام بفرماييد. دوستان مشاركت بفرماييد. پايان رأي‌گيري را اعلام مي‌كنم، تصويب شد.
13 تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقاي دكتر متفكر! خيلي عذر مي‌خواهم، همكارمان صحبت كنند.

روح اله متفکرآزاد
آقاي دكتر كريمي بفرماييد.

علي اکبر کريمي
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحيم به مناسبت هفته نيروي انتظامي به همه دليرمردان سبزپوش ناجا عرض تبريك دارم. تذكر اول بنده به وزير محترم راه و شهرسازي است، در مورد تسريع در تكميل جاده آهنگران ـ ساروق به كميجان و همچنين جاده منطقه قره‌كهريز و هزاوه در شهرستان اراك و جاده غرب رودخانه قره‌چاي در شهرستان خنداب و همچنين تسريع در تكميل جاده اراك ـ فرمهين و ادامه آن به خنجين و كميجان و همچنين شهرستان‌هاي آشتيان و تفرش. تذكر بعدي بنده به وزير كشاورزي است. با عنايت به افزايش شديد قيمت كود و سم و بذر گندم در فصل كشت گندم، اين انتظار است كه با ارائه كارت اعتباري به كشاورزان و پرداخت اين هزينه‌ها توسط بانك كشاورزي، در زمان خريد گندم اين هزينه‌ها تسويه شود و امروز در اين شرايط با اين تورم و گراني واقعاً فشار بيشتري به كشاورزان عزيز ما نيايد. همچنين جناب آقاي وزير كشاورزي! دامداران ما به واسطه مشكلات جدي در عرصه توليد و افزايش قيمت نهاده‌ها تحت فشار هستند و اگر اين روند ادامه پيدا كند بسياري از دام‌هاي شيري و گوشتي ما دارند به كشتارگاه‌ها مي‌روند كه جاي تأمل و توجه دارد. همچنين از وزير محترم نيرو انتظار داريم درخصوص اجراي طرح فاضلاب در شهر كميجان و اجراي طرح فاضلاب در شهر آشتيان و همچنين حل مشكل چاه‌هاي آب كشاورزان و تعيين تكليف قطعي آنها و حل مشكل فرسودگي لوله‌هاي شبكه آب شرب روستاها كه لازم است يك ساز و كار مناسبي براي اين موضوع كه در بسياري از روستاها مبتلابه است پيش‌بيني شود. تذكر آخر بنده هم به هيأت‌رئيسه محترم است كه انتظار داريم رئيس‌جمهور محترم را هر چه سريعتر به مجلس بياورند و ايشان حداقل پاسخ مطالبات مردم... (قطع ميكروفن)

روح اله متفکرآزاد
خيلي متشكر از برادر ارجمند جناب آقاي كريمي، به صورت اتوماتيك زمان در سيستم تنظيم شده است. در خدمت جناب آقاي سيدنظام‌الدين موسوي نماينده محترم مردم شريف تهران، شميرانات، ري، اسلامشهر و پرديس هستيم، بفرماييد.

سيدنظام الدين موسوي
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحيم حالا پنج ماه است كه اينجا در خانه ملت از زبان امنا و وكلاي ملت به قدر هزار مثنوي هفتادمن درباره شرايط نابسامان اقتصادي، ناكارآمدي كارگزاران و اوضاع اسفناك معيشتي مردم سخن به ميان آمده است. فلذا از تكرار آنها مي‌گذرم كه شايد حاصلي جز افزودن شرنگ تلخ بر كام مردم نداشته باشد. اما آنچه بيش از تورم و گراني ثانيه‌افزون نرخ ارز، سكه، مسكن و خودرو با روان ملت بازي مي‌كند فرافكني‌ها و دوقطبي‌سازي‌هاي بي‌بنياد شخص آقاي رئيس‌جمهور است. يك روز مي‌گويد ما در شرايط جنگ هستيم و هيچ‌كس نبايد خلاف اين شرايط سخن به ميان آورد. روز ديگر با تحريف تاريخ سازش را تئوريزه مي‌كند. آقاي رئيس‌جمهور! نه ما اهل تجاوز به ديگرانيم و نه به واسطه وجود نيروهاي مسلح مؤمن و مقتدر كسي جرأت نگاه چپ به اين مرز و بوم را دارد. آقاي رئيس‌جمهور! شما ايدئولوگ و تئوريسين نيستيد، شما مسئول امور اجرايي كشور هستيد. جنگ و صلح طبق قانون اساسي مسئول و متولي دارد، شما به كار خود برسيد. آقاي روحاني! مسأله اصلاً‌ بحث جنگ و صلح نيست، مسأله امروز كشور بحث عرضه است، بحث كارآمدي، داشتن برنامه و ايده و انگيزه براي حل مشكلات است كه ظاهراً در خوان شما تحفه‌اي ناياب است. آقاي روحاني! نجابت مردم و صبر استراتژيك نمايندگان آنان را به چيز ديگري تعبير نكنيد. چون وا نمي‌كني گره‌اي خود گره مباش. حالا كه نمي‌توانيد گامي براي برون‌رفت از مشكلات خودساخته برداريد، لااقل چندصباحي دم فرو بنديد و بيش از اين نمك بر زخم ملت نپاشيد. والسلام
14 تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقاي دكتر متفكر بفرماييد.

روح اله متفکرآزاد
تذکرات کتبی
بسم الله الرحمن الرحيم ضمن تشكر از بيانات همكاران محترم، در ادامه جلسه تذكرات كتبي همكاران ارجمند خطاب به وزرا و رياست محترم جمهوري را قرائت مي‌كنم. ـ آقاي حسن شجاعي‌علي‌آبادي (ابهر، خرمدره و سلطانيه) به وزير آموزش و پرورش درخصوص ضرورت تدبير جهت كنترل ابتلاي دانش‌آموزان و فرهنگيان به بيماري كورنا و لزوم رفع اختلالات مستمر شبكه شاد. ـ آقاي پرويز محمدنژادقاضي‌محله (لنگرود) به وزير جهادكشاورزي درخصوص لزوم رسيدگي به افزايش بدون دليل غيرقانوني و غيرمنطقي كود شيميايي. ـ آقاي سيدمحمدرضا ميرتاج‌الديني (تبريز، آذرشهر و اسكو) به اتفاق (27) نفر از نمايندگان محترم به وزراي تعاون، كار و رفاه اجتماعي و كشور درخصوص لزوم توجه به حل مشكلات صنف كبابي‌ها، سفره‌خانه‌ها، قهوه‌خانه‌هاي سنتي و اصناف همگن آسيب‌ديده از شرايط كرونا. ـ آقايان: سيدمحمدرضا ميرتاج‌الديني، محمدحسين فرهنگي و روح‌اله متفكرآزاد (تبريز، آذرشهر و اسكو) به وزير كشور درخصوص لزوم تجديدنظر درخصوص طرح جامع شهر اسكو. ـ آقاي حبيب‌اله دهمرده (زابل، زهك، هيرمند، نيمروز و هامون) به رئيس‌جمهور محترم درخصوص لزوم تسريع در معرفي وزير. ـ آقاي سيدسلمان ذاكر (اروميه) به وزير آموزش و پرورش درخصوص لزوم توجه بيشتر به معاونت پرورشي مدارس كشور و جذب طلاب در اين امر. ـ آقاي غلامعلي كوهساري (راميان و آزادشهر) به وزير آموزش و پرورش درخصوص لزوم رسيدگي به مشكلات مربوط به دانشگاه فرهنگيان استان گلستان. ـ آقاي حسين حق‌وردي (شهريار، قدس و ملارد) به وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي درخصوص علت تعلل بي‌مورد در راه‌اندازي مجدد مركز دياليز شهر قدس. ـ آقاي عبداله ايزدپناه (ايذه و باغملك) به وزير نيرو درخصوص لزوم حل مشكل آب شرب بخش دهدز شهرستان ايذه. ـ آقاي حبيب‌اله دهمرده (زابل، زهك، هيرمند، نيمروز و هامون) به رئيس‌جمهور محترم درخصوص لزوم رسيدگي به وضعيت گراني. ـ آقاي سيدسلمان ذاكر (اروميه) به وزراي دادگستري و كشور درخصوص لزوم رسيدگي به بسته شدن چندين‌ماهه (30) نمايشگاه اتومبيل در اروميه و تجمع شاغلين آنها در ميادين مختلف. ـ آقاي جعفر قادري (شيراز و زرقان) به اتفاق (25) نفر از نمايندگان محترم به وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي درخصوص لزوم توجه به مشكلات و بي‌عدالتي‌هاي واگذاري آزمايشگاه‌هاي تشخيص طبي بيمارستان‌ها به بخش خصوصي توسط دانشگاه‌هاي علوم پزشكي. ـ آقاي حسن نوروزي (رباط‌كريم و بهارستان) به وزير كشور درخصوص اينكه چرا به جزء‌هاي (1)، (2) و (3) ماده (106) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه عمل نشده است. ـ آقاي محمدتقي نقدعلي (خميني‌شهر) به وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي درخصوص علت كم شدن سهميه انسولين بيماران ديابتي. ـ آقاي عباس مقتدايي (اصفهان) به وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي درخصوص ضرورت عملياتي شدن بخشنامه جذب كارمندان مراكز علمي و كاربردي منحل‌شده سازمان بهزيستي و تأمين‌اجتماعي. ـ آقاي جلال محمودزاده (مهاباد) به وزير نفت درخصوص لزوم تأمين به موقع گاز مايع مورد نياز مردم. به رئيس‌جمهور محترم درخصوص دليل عدم كنترل بازار ارز و خودرو. به وزير راه و شهرسازي درخصوص لزوم تسريع در احداث و آسفالت جاده‌هاي روستايي. به رئيس‌جمهور محترم درخصوص لزوم تأمين ارز دولتي براي واردات كود و سموم كشاورزي. لزوم تسريع در ابلاغ قانون تعيين تكليف معلمين حق‌التدريس، نهضت، پيش‌دبستاني و خريد خدمات. به وزير نفت درخصوص لزوم تأمين به موقع نفت سفيد مناطق سردسير كشور. به وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي لزوم تبديل وضعيت نيروهاي شركتي بهزيستي استان آذربايجان‌غربي. ـ آقاي علي‌اكبر كريمي (اراك، كميجان و خنداب) به اتفاق (42) نفر از نمايندگان محترم به وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات درخصوص لزوم تسريع در رسيدگي و رفع مشكلات شغلي كارگزاران مراكز مخابرات روستايي. ـ آقاي محمد خدابخشي (اليگودرز) به وزير راه و شهرسازي درخصوص لزوم تسريع در واگذاري اراضي اطراف سد حوزيان به هلدينگ تراز پيريز به منظور احداث مجتمع گردشگري حوزيان اليگودرز. به وزير جهادكشاورزي درخصوص لزوم تسريع در واگذاري زمين مورد نياز احداث مجتمع كشت و صنعت و دامپروري اليگودرز. به وزير نيرو درخصوص لزوم تسريع در واگذاري كمپ‌هاي كارگاهي قمرود در شهرستان اليگودرز به اداره فني و حرفه‌اي اين شهرستان و لزوم تسريع در واگذاري زمين مازاد بر نياز شركت آبفاي اليگودرز به توانير. ـ آقاي احمد مرادي (بندرعباس، قشم، ابوموسي، حاجي‌آباد و خمير) به وزير جهادكشاورزي درخصوص لزوم تسريع در اتمام سد زاكين در منطقه سياهوي شهرستان بندرعباس. به وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي درخصوص لزوم تسريع در تأمين داروهاي اساسي بيماران خاص و به ويژه بيماران سرطاني. ـ آقاي يعقوب رضازاده (سلماس) به اتفاق (15) نفر از نمايندگان به وزير جهادكشاورزي درخصوص لزوم رفع مشكلات مديريتي در حوزه‌هاي توزيع كود و سموم كشاورزي. همچنين درخصوص توزيع نامناسب آب و دستور تخريب دامداري‌هاي اقشار ضعيف در شهرستان سلماس. ـ آقاي ابراهيم رضائي (دشتستان) به رئيس‌جمهور محترم درخصوص لزوم رسيدگي به قيمت پايين خرماي دشستان و نارضايتي شديد كشاورزان دشتستاني. ـ آقاي عبدالناصر درخشان (ايرانشهر، دلگان، بمپور، سرباز، فنوج و بخش‌هاي بنت، لاشار، آهوران و آشار) به وزير آموزش و پرورش درخصوص تسريع در اجراي قانون تعيين تكليف استخدامي معلمين حق‌التدريسي و آموزشياران نهضت سوادآموزي مصوب و لغو آزمون مجدد. ـ آقاي حسين نوش‌آبادي (ورامين، پيشوا و قرچك) به وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي درخصوص لزوم توجه به وضعيت نامطلوب حوزه بهداشت و درمان شهرستان ورامين. به وزير جهادكشاورزي درخصوص لزوم رسيدگي به وضعيت نامناسب حوزه كشاورزي و دامپروري شهرستان ورامين. به وزير راه و شهرسازي درخصوص لزوم تسريع در اجراي طرح مترو تهران به ورامين و پيشوا. ـ خانم زهره الهيان (تهران، شميرانات، ري، اسلامشهر و پرديس) به رئيس‌جمهور محترم درخصوص اينكه چرا نمايندگاني از مجلس در ستاد ملي كرونا به عنوان عضو حضور ندارند؟ ـ آقاي عباس مقتدايي (اصفهان) به رئيس‌جمهور محترم درخصوص ضرورت ساماندهي به بازار لاستيك كشور و رفع نارضايتي‌هاي موجود ناوگان حمل و نقل. ـ آقاي جواد نيك‌بين (كاشمر، بردسكن و خليل‌آباد) به رئيس‌جمهور محترم درخصوص لزوم بازنگري در طرح پيشنهادي معاونت امور زنان رئيس‌جمهور به عنوان افزودن نام مادر بر روي كارت‌هاي ملي. ـ آقاي رمضانعلي سنگدويني (گرگان و آق‌قلا) به وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي درخصوص لزوم تخصيص و توزيع عادلانه منابع و بودجه مبارزه با ويروس كرونا بين استان‌ها به خصوص استان گلستان. به وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي درخصوص لزوم توجه شركت دخانيات كشور به دخانيات استان گلستان با توجه به مرغوبيت توتون كشت‌شده در اين استان. به وزير امور اقتصادي و دارايي درخصوص لزوم حمايت و پشتيباني بانك‌هاي دولتي و خصوصي از صنايع و مردم در شرايط سخت اقتصادي و معيشتي. به وزير ميراث‌ فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري درخصوص لزوم توجه به استان گلستان با توجه به قابليت‌هاي اقليمي و سرزميني، وجود رنگين‌كمان اقوام و ظرفيت‌هاي بالقوه و بالفعل صنايع دستي. ـ آقاي جلال رشيدي‌كوچي (مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد) به اتفاق (38) نفر از نمايندگان محترم به رئيس‌جمهور محترم درخصوص وزير صمت بود كه خوشبختانه معرفي شده‌اند. آقاي رئيس! در خدمت شما هستيم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشكرم. آقاي موسوي‌لارگاني يك اخطار و يك تذكر را بفرماييد.

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقاي عباس گودرزي اخطار قانون اساسي دارند، بفرماييد.

عباس گودرزي
اخطار
بسم الله الرحمن الرحيم عرض سلام و ادب خدمت ملت شريف ايران و خسته‌نباشيد خدمت همكاران محترم. هفته نيروي انتظامي را به ملت شريف ايران مخصوصاً‌ به فرماندهان و كاركنان خدوم و دلسوز و زحمتكش نيروي انتظامي در سراسر كشور تبريك عرض مي‌كنم. همچنين از فرماندهي محترم استان لرستان و شهرستان بروجرد به خاطر نوسازي و تجهيز پاسگاه آبسرده و آيين آغاز عمليات اجرايي پاسگاه جهان‌آباد كه فردا ان‌شا‌ءالله انجام خواهد شد تشكر مي‌كنم. تذكر به وزير محترم بهداشت و درمان، تذكر توأم با درخواست؛ وزير محترم، جناب آقاي دكتر نمكي! «هل جزاء الاحسان الا الاحسان». بايد يك تفاوتي بين نيروهاي طرحي كه در دوران كرونا در مراكز درماني سراسر كشور خدمت كردند با كساني كه قبل و بعد كرونا مشغول خدمت شوند باشد. درخواست ما اين است كه اين نيروها الان چندين دوره هم دارد دوره طرح‌شان تمديد مي‌شود، به هر نحو ممكن و مقتضي اينها جذب و به‌كارگيري شوند. همچنين نيروهاي شركتي مراكز درماني، قراردادي‌هاي بيمارستان‌ها و مراكز درماني در سراسر كشور خواست عمومي نمايندگان محترم مجلس هم است كه اينها تبديل وضعيت شوند و يك امتيازي به جهت خدماتي كه اينها در اين ايام رساندند ان‌شا‌ءالله به آنها داشته باشند. مطلب آخر تذكر به وزير محترم آموزش و پرورش! با توجه به تجميع نيروهاي آماده به خدمت در شهرستان بروجرد از جمله نهضتي‌هايي كه مشغول قانون استخدام هم مي‌شوند، درخواست داريم كه نيروهاي غيربومي را به تدريج از شهرستان بروجرد به شهر خودشان منتقل كنند تا فضا براي نيروهاي بومي باز شود تا از ظرفيت استخدامي شهرستان بتوانند استفاده كنند. خيلي ممنون و متشكرم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشكر، وقت اذان هم هست، دوستان خلاصه‌تر صحبت كنند.

سيدناصر موسوي لارگاني
در خدمت جناب آقاي دلخوش‌اباتري هستيم، بفرماييد.

سيدکاظم دلخوش اباتري
بسم الله الرحمن الرحيم من در قالب تذكر آيين‌نامه‌اي و اخطار؛ آقاي دكتر! اصل (77)، اصل (78) و اصل (3). ببينيد! در اصل (77) گفته عهدنامه‌ها، مقاوله‌نامه‌ها، قراردادها و موافقتنامه‌هاي بين‌المللي بايد به تصويب مجلس شوراي اسلامي برسد. در اصل (78) گفته هر گونه تغيير در خطوط مرزي ممنوع است، مگر اصلاحات جزئي و در نهايت گفته به تصويب چهارپنجم نمايندگان مجلس شوراي اسلامي. ببينيد! دو تا اتفاق در سال‌هاي گذشته افتاده، يكي بحث درياي خزر است، اصلاً مجلس در جريان تقسيمات آن نبود. اين را از شما خواهش مي‌كنم بررسي بفرماييد. يكي قراردادهايي كه الان با كشور چين در برداشت از دريا داريم و بعضي‌ از كارهايي كه دارد انجام مي‌شود، اصلاً مجلس هيچ‌گونه اطلاعاتي از اين موضوع ندارد، اين يك. دوم اينكه ستاد كرونا دارد كار مي‌كند، ولي مشكلات روز به روز اضافه مي‌شود. جناب آقاي دكتر! جناب‌عالي خودتان متخصص امر هستيد، قرار بود يك نشستي گذاشته شود. بحث مواد ضدعفوني‌كننده، ماسك و امثال اينها و نحوه پيشگيري از اين وضعيت و مشكلاتي كه براي بخش‌هاي مختلف ايجاد مي‌شود. اين را هم جناب‌عالي فرموده بوديد يك جلسه غيرعلني مي‌گذاريم، تا الان اتفاق نيفتاده است. نكته آخر من هم از جناب‌عالي، آقاي رئيس ببينيد! جلسه غيرعلني گذاشته مي‌شود، نهايتاً رئيس مجلس هر كسي است مي‌آيد صحبت مي‌كند و مي‌گويد مشكلات اين‌طور و آن‌طور. اين مشكلات را مردم كوچه و بازار هم مي‌دانند، در انتها مي‌گويند كه ما با چهار، پنج تا از آقايان جلسه مي‌گذاريم، با چند تا از وزرا جلسه مي‌گذاريم. يعني (290) نماينده كه براساس قانون اساسي نماينده كل ملت هستند به هيچ عنوان در بعضي از تصميم‌گيري‌هاي پشت‌پرده مجلس اصلاً نيستند. من خواهش مي‌كنم جناب‌عالي بزرگواري بفرماييد اين چند مورد را پيگيري بفرماييد و نتيجه را به ما بفرماييد، ممنونم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشكرم، حتماً چشم.
15 تسلیت نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی درخصوص شهادت محمد محمدی شهید امر به معروف و نهی از منکر

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
ديروز يكي از جوانان آمر به معروف و ناهي از منكر ضمن تذكر مورد هجوم قرار مي‌گيرد و با چاقو او را به شهادت مي‌رسانند. آقاي محمد محمدي شهيد امر به معروف و نهي از منكر. ما از مسئولين محترم قوه قضائيه مي‌خواهيم هر چه سريعتر اين واقعه تأسف‌بار را در محكمه عدالت و انصاف بررسي كنند و جنايتكاران را به مجازات برسانند. نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به ويژه نمايندگان مجمع استان تهران به خانواده شهيدپرور محمدي تبريك و تسليت عرض مي‌كنند و اميدواريم هر چه سريعتر قوه قضائيه و نيروي انتظامي افكار عمومي را در رابطه با علل واقعه و برخورد قوي و شديد با خاطي و متجاوز را اعلام كنند. جناب حاج‌آقاي تقوي از طرف مجمع نمايندگان استان تهران اين را امضا فرموده‌اند. نتيجه آراي انتخاب نمايندگان ناظر در شوراي معادن استان؛ آراي أخذشده (180) رأي. استان آذربايجان‌غربي: آقايان انور حبيب‌زاده (180) رأي، عادل نجف‌زاده (180) رأي. استان بوشهر: آقايان ابراهيم رضائي با (180) رأي، غلامحسين كريمي (180) رأي. استان خراسان‌جنوبي: آقايان مصطفي نخعي با (180) رأي، مجيد نصيرائي با (180) رأي. استان سمنان: آقايان علي‌اصغر خاني با (178) رأي، علي‌اكبر عليزاده‌برمي‌ با (179) رأي. استان قزوين: آقايان لطف‌اله سياهكلي با (179) رأي، روح‌اله عباسپور با (180) رأي. استان اصفهان: آقايان سيدجواد ساداتي‌نژاد با (179) رأي، رحمت‌اله فيروزي با (179) رأي. استان چهارمحال و بختياري: آقايان حسين باميري با (179) رأي، احمد راستينه‌هفشجاني با (180) رأي. استان خوزستان: آقايان ابراهيم متينيان با (180) رأي، مجيد ناصري‌نژاد با (178) رأي. استان فارس: آقايان حجت‌اله فيروزي با (179) رأي، فرهاد طهماسبي با (179) رأي. استان گيلان: آقايان محمدرضا احمدي با (180) رأي، مهرداد گودرزوندچگني با (180) رأي. نتيجه آراي انتخابات نمايندگان ناظر در كميته هماهنگي اشتغال استان؛ آراي أخذشده (160) رأي. استان آذربايجان‌غربي: آقاي محمد عليپور (156) رأي. استان اصفهان: خانم پروين صالحي (158) رأي. استان البرز: آقاي علي حدادي (159) رأي. استان بوشهر: آقاي موسي احمدي با (160) رأي. استان چهارمحال و بختياري: آقاي اميرقلي جعفري‌بروجني با (157) رأي. استان خراسان‌جنوبي: آقاي مجيد نصيرائي با (157) رأي. استان خوزستان: آقاي سيداحمد آوائي (157) رأي. استان سمنان: آقاي علي‌اصغر خاني (156) رأي. استان فارس: آقاي مجيد انصاري (157) رأي. استان قزوين: آقاي لطف‌اله سياهكلي (157) رأي. استان گيلان: آقاي غلامرضا مرحبا (156) رأي. نتيجه آراي انتخابات نمايندگان ناظر در شوراي نظارت بر مدارس و مراكز آموزشي و پرورشي غيردولتي استان؛ آراي أخذشده (155) رأي. استان آذربايجان‌غربي: آقاي يعقوب رضازاده (155) رأي. استان اصفهان: آقاي حسين محمدصالحي‌داراني (152) رأي. استان بوشهر: آقاي موسي احمدي (155) رأي. استان چهارمحال و بختياري: آقاي اميرقلي جعفري‌بروجني (155) رأي. استان خراسان‌جنوبي: آقاي سلمان اسحاقي (155) رأي. استان خوزستان: آقاي عبداله ايزدپناه (155) رأي. استان سمنان: آقاي عباس گلرو (155) رأي. استان فارس: آقاي محمدمهدي فروردين (155) رأي. استان قزوين: آقاي روح‌اله عباسپور (155) رأي. استان گيلان: آقاي خليل بهروزي‌فر (155) رأي. نتيجه آراي انتخاب نمايندگان عضو هيأت حل اختلاف و رسيدگي به شكايات استان؛ آراي أخذشده (183) رأي. استان آذربايجان‌غربي: آقايان جلال محمودزاده (183) رأي، علي زنجاني‌حسنلوئي (183) رأي. استان البرز: آقايان علي حدادي (183) رأي، مهدي عسگري (183) رأي. استان چهارمحال و بختياري: آقايان قدرت‌اله حمزه‌شلمزاري (183) رأي، اميرقلي جعفري‌بروجني (183) رأي. استان خوزستان: آقايان حبيب آقاجاري (182) رأي، قاسم ساعدي (183) رأي. استان فارس: آقايان مسلم صالحي (183) رأي، حسين حسين‌زاده (183) رأي. استان گيلان: آقايان رسول فرخي‌ميكال (183) رأي، حسين محمدياري (183) رأي. استان اصفهان: آقايان سيدصادق طباطبائي‌نژاد (182) رأي، محمدتقي نقدعلي (182) رأي. استان بوشهر: آقايان موسي احمدي (183) رأي، عبدالكريم جميري (183) رأي. استان خراسان‌جنوبي: آقايان سلمان اسحاقي (183) رأي، حسين خسروي‌اسفزار (183) رأي. استان سمنان: آقايان عباس گلرو (183) رأي، اردشير مطهري (183) رأي. استان قزوين: آقاي رجب رحماني (183) رأي، خانم فاطمه محمدبيگي (183) رأي. نتيجه آراي انتخاب نمايندگان عضو در شوراي فرهنگي عمومي استان‌ها؛ آراي أخذشده (161) رأي. استان آذربايجان‌غربي: آقاي سيدسلمان ذاكر (161) رأي. استان اصفهان: آقاي اميرحسين بانكي‌پور (160) رأي. استان بوشهر: آقاي غلامحسين كرمي (161) رأي. استان چهارمحال و بختياري: آقاي احمد راستينه‌هفشجاني (161) رأي. استان خراسان‌جنوبي: آقاي حسين خسروي‌اسفزار (161) رأي. استان خوزستان: آقاي سيدمجتبي محفوظي (160) رأي. استان سمنان: آقاي اردشير مطهري (161) رأي. استان فارس: آقاي روح‌اله نجابت (161) رأي. استان قزوين: آقاي لطف‌اله سياهكلي (159) رأي. استان گيلان: آقاي رسول فرخي (161) رأي. براي همه اين عزيزان آرزوي توفيق داريم.
16 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
جلسه بعدي ما ساعت (8) صبح روز دوشنبه پنجم آبان ماه 1399 و دستور جلسه هم مطابق دستور هفتگي است كه اعلام خواهد شد، پايان جلسه را اعلام مي‌كنم.

ناطقین
بازگشت به بالا