دوره 11 اجلاسیه 1
تعداد نمایندگان حاضر 241 جلسه 46
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

محمدباقر قاليباف
بسم الله الرحمن الرحیم جلسه‌ با حضور 241 نفر رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه چهل و ششم ‌روز سه‌شنبه یازدهم آذر ‌ماه 1399 هجری‌شمسی ‌مطابق با پانزدهم ربیع‌الثانی 1442 هجری‌قمری: 1 ـ گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد طرح دوفوریتی استفساریه اصلاح بند «ج» ماده (112) قانون برنامه ششم توسعه (اعاده شده از شورای نگهبان 1) ارجاعی از جلسه علنی. 2 ـ گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد طرح تنظیم برخی از مقررات مالی، اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش (اعاده‌شده از شورای نگهبان 3). 3 ـ گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد طرح دوفوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران. 4ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد طرح برخی احکام مربوط به اصلاح ساختار بودجه کل کشور. 5 ـ گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد با رویکرد اصلاح سیاست‌های تنظیم بازار (در اجرای تبصره 1 ماده 45). 6 ـ گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست در مورد بررسی کیفیت تأمین و توزیع نهاده‌های دامی (در اجرای تبصره 1 ماده 45). 7 ـ گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور. 8 ـ گزارش شور دوم کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران. 9 ـ گزارش کمیسیون صنایع و معادن مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از بررسی عملکرد شرکت‌های خودروسازی درخصوص کیفیت و قیمت خودرو. 10ـ گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد لایحه نحوه کمک‌های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور. 11 ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه موافقتنامه انتقال محکومین بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

محمدباقر قاليباف
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.


(آیات 122 ـ 118 از سوره مبارکه «هود» توسط قاری محترم آقای وحید خزائی تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم وَ لَوْ شاءَ رَبُّک لَجَعَلَ النَّاسَ أُمَّةً واحِدَةً وَ لا یزالُونَ مُخْتَلِفِینَ * إِلاَّ مَنْ رَحِمَ رَبُّک وَ لِذلِک خَلَقَهُمْ وَ تَمَّتْ کلِمَةُ رَبِّک لَأَمْلَأَنَّ جَهَنَّمَ مِنَ الْجِنَّةِ وَ النَّاسِ أَجْمَعِینَ * وَ کلاًّ نَقُصُّ عَلَیک مِنْ أَنْباءِ الرُّسُلِ ما نُثَبِّتُ بِهِ فُؤادَک وَ جاءَک فِی هذِهِ الْحَقُّ وَ مَوْعِظَةٌ وَ ذِکرى‏ لِلْمُؤْمِنِینَ * وَ قُلْ لِلَّذِینَ لا یؤْمِنُونَ اعْمَلُوا عَلى‏ مَکانَتِکمْ إِنَّا عامِلُونَ * وَ انْتَظِرُوا إِنَّا مُنْتَظِرُونَ * (صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

محمدباقر قاليباف
از قاری محترم برادر عزیز و گرانقدرمان قاری محترم جناب آقای وحید خزائی تشکر می‌کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

سيدمحسن دهنوي
به نام خداوند بخشنده مهربان «و اگر پروردگار تو می‌خواست قطعاً همه مردم را امت واحدی قرار می‌‌داد، در حالی که پیوسته در اختلافند، مگر کسانی که پروردگار تو به آنان رحم کرده و برای همین آنان را آفریده است و وعده پروردگارت تحقق پذیرفته است که البته جهنم را از جن و انس یکسره پر خواهم کرد و هر یک از سرگذشت‌های پیامبران خود را که بر تو حکایت می‌کنیم چیزی است که دلت را بدان استوار می‌گردانیم و در این‌ها حقیقت برای تو آمده و برای مؤمنان اندرز و تذکری است و به کسانی که ایمان نمی‌آورند بگو برحسب امکانات خود عمل کنید که ما هم عمل خواهیم کرد و منتظر باشید که ما نیز منتظر خواهیم بود» راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگوار. آقای رئیس! اسامی غایبان و متأخیرین را قرائت می‌کنم. آقای رئیس! چون چند نفر از همکاران پرسیدند من یک نکته‌ای را عرض کنم؛ همکاران عزیز دقت داشته باشید! برای رعایت پروتکل از آنجایی که آقای دکتر قالیباف و هیأت‌رئیسه متعهد به رعایت پروتکل‌های کرونا شدند همکاران در سالن‌های مختلف دسته‌بندی شدند. لذا هرکدام از عزیزان آن جایی که برایش تعیین شده بنشینند که ان‌شاء‌الله در ادامه جلسه غیبت لحاظ نشود. اسامی غایبین آقایان: منصور آرامی، مهدی اسماعیلی، موسی غضنفرآبادی و جواد نیک‌بین. آقای رئیس‌! خیلی ممنون.
3 تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص طرح استفساریه بند «ج» ماده (112) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)، (ثبت 34)

محمدباقر قاليباف
دستور جلسه را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! دستور اول گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد طرح دوفوریتی استفساریه اصلاح بند «ج» ماده (112) قانون برنامه ششم توسعه است. آقای بابایی سخنگوی محترم کمیسیون اجتماعی! در حد یکی، دو دقیقه بفرمایید، چون معمولاً سخنگوی کمیسیون در اعاده شده از شورای نگهبان صحبت نمی‌کند، ولی چون می‌فرمایید توضیح لازم است یک توضیح خیلی مختصری را بفرمایید.

علي بابائي کارنامي
بسم ‌الله الرحمن‌ الرحیم ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت مظلومانه شهید فخری‌زاده. همکاران عزیز توجه کنید! با توجه به اهمیت موضوع و اینکه این طرح اعاده شده از شورای محترم نگهبان است، طرح دوفوریتی استفساریه بند «ج» ماده (112) قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به شماره ثبت (34) اعاده شده از شورای محترم نگهبان جهت بررسی مجدد و رفع ابهام مورخ 27/7/1399 از صحن علنی مجلس به این کمیسیون ارجاع شده بود، در جلسه مورخ 4/9/1399 کمیسیون با حضور کارشناسان مرکز پژوهش‌ها و مسئولان دستگاه‌های ذی‌ربط مورد رسیدگی قرار گرفت و با اصلاحاتی به تصویب رسید. اینک گزارش آن در اجرای ماده (152) قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود. رئیس کمیسیون اجتماعی ـ مهدی عیسی‌زاده همکاران عزیز! طرح استفساریه بند «ج» ماده (112) قانون برنامه ششم تقریباً بحثی در جلسه قبلی شده بود. در حقیقت استفساریه اصلاح شده است و آن هم این است که آیا منظور شاغلان مناطق عملیاتی دفاع مقدس موضوع بند «ج» ماده (112) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب 14/12/1395 کلیه مستخدمینی که از زمان شروع دفاع مقدس در آن مناطق اشتغال داشته باشند یا دارند است؟ بحث اینجا است که رزمندگان دوران دفاع مقدس در استفساریه قبلی به این طریق تفسیر می‌شد کسانی که الان دارند می‌گیرند حقشان از بین می‌رود. فلذا با این استفساریه هم کسانی که در دوران دفاع مقدس از زمان شروع دفاع مقدس به نوعی در آنجا بودند از این مزایا برخوردار می‌شوند و هم کسانی که همین الان در مناطق جنگی مشغول خدمت هستند. یعنی هر دو گروه با این استفساریه مشمول می‌شوند و لذا مخصوصاً برای اینکه همکاران عزیزمان دقت لازم را داشته باشند رزمندگان دوران دفاع مقدس از ما توقع بالایی دارند، یعنی با این مصوبه ما می‌توانیم حق عزیزان را اعاده بکنیم و خواهش‌مان این است که با رأی مثبت و «چهار» به این مصوبه و استفساریه جواب بلی را مصوب بکنیم که همه عزیزان از مجلس شورای اسلامی توقع بالایی دارند.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! من استفساریه را برای رأی‌گیری می‌خوانم. موضوع استفساریه به شرح زیر اصلاح شد: موضوع استفساریه؛ آیا منظور از شاغلان مناطق عملیاتی دفاع مقدس موضوع بند «ج» ماده (112) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب 14/12/1395 کلیه مستخدمانی هستند که از زمان شروع دفاع مقدس در آن مناطق اشتغال داشته‌اند یا دارند؟ پاسخ؛ بلی. آقای رئیس! رأی بگیرید، در ضمن چون استفساریه قانون برنامه است دوسوم رأی می‌خواهد. آقای عظیمی اگر سیستم شماره (268) خراب است رأی ایشان را به من اعلام کنید.

محمدباقر قاليباف
حضار 257 نفر، آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دوستان توجه کنند که دوسوم رأی می‌خواهد. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. با (201) رأی تصویب شد.
4 تصویب اصلاحات کمیسیون درخصوص طرح تنظیم برخی از مقررات مالی، اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش (جهت تأمین نظر شورای نگهبان)، (ثبت 17)

محمدباقر قاليباف
دستور بعدی را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! دومین بحث‌مان گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد طرح تنظیم برخی از مقررات مالی، اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش است که اعاده شده از شورای محترم نگهبان است. جناب آقای مفتح و حاجی‌بابایی! نیازی به توضیح است یا رأی بگیریم؟ توضیح می‌دهند، بفرمایید.

حميدرضا حاجي بابائي
بسم الله الرحمن الرحیم چند سال قبل معاون رئیس‌جمهور یک بخشنامه‌ای به سراسر کشور می‌دهد که کسانی که از این به بعد استخدام می‌شوند به ویژه در آموزش و پرورش، اگر مثلاً فوق دیپلم هستند و لیسانس گرفتند اعمال بکنید، اما فوق لیسانس گرفتند اعمال نکنید. ما چندین بار تا به حال مصوبه گذراندیم که این بخشنامه معاون رئیس‌جمهور را لغوش بکنیم. شورای محترم نگهبان نظرش این بود که مغایر اصل (75) است، ما اصلاح کردیم و (50) میلیارد تومان برای آن در بودجه پیش‌بینی کردیم و شورای محترم نگهبان فرمودند که اگر این از بهمن‌ماه برای امسال است سال بعد چکار بکنیم؟ ما گفتیم (50) میلیارد تومان برای دو ماه، یعنی برای بهمن و اسفند باشد، اگر قرار شد سال بعد اجرا بشود در بودجه منابع آن را پیش‌بینی خواهیم کرد. از دوستان عذر می‌خواهم. ان‌شاء‌الله رأی مثبت بدهید که فرهنگیان عزیز خوشحال بشوند.

احمد اميرآبادي فراهاني
خیلی ممنون و متشکرم. آقای رئیس! اجازه بفرمایید من برای أخذ رأی قرائت کنم: «تبصره ماده (3) به شرح زیر اصلاح شد: تبصره ـ وزارت آموزش و پرورش مکلف است در سال 1399 نسبت به اعمال مدرک تحصیلی دوم افرادی که فعالیت آموزشی در مدارس دارند اقدام کند. بار مالی این تبصره در سقف اعتبار پیش‌بینی شده در ردیف (127500) وزارت آموزش و پرورش در قانون بودجه سال 1399 تأمین می‌شود و از تاریخ 1/11/1399 قابل اجرا است. اعمال مدرک تحصیلی دوم افراد ذی‌نفع در سنوات بعد منوط به پیش‌بینی اعتبار در بودجه‌های سنواتی است». آقای رئیس! رأی بگیرید. آقای رئیس! چون مقررات مالی دولت (2) را داریم اصلاح می‌کنیم دوسوم رأی می‌خواهد. در انتهای برنامه ششم ماده‌ای داریم که مقررات مالی دولت (2) دوسوم رأی می‌خواهد. جناب آقای حاجی‌بابایی! این اصلاح مقررات مالی (2) است یا در اجرای ماده (78) طرح جداگانه است؟ بلندگوی آقای حاجی‌بابایی را روشن کنید، چون این خیلی مهم است.

حميدرضا حاجي بابائي
آقای رئیس! در راستای اصلاح همان ماده (87) پیشنهادی را دوستان مطرح کرده بودند، چون این در رابطه با آن مقررات مالی آمده بود، در راستای اصلاح ماده (87) این پیشنهاد داده شد که جداگانه بتواند.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای حاجی‌بابایی! عذرخواهی می‌کنم، اگر اصلاح ماده (78) باشد دوسوم می‌خواهد، اما اگر در راستای اجرای ماده (78) باشد شما طرح جداگانه دادید.

حميدرضا حاجي بابائي
خیر، ببینید! در راستا است و آن دفعه هم که شما رأی‌گیری کردید یک‌دوم رأی می‌خواست.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! با این توضیحات رئیس کمیسیون نصف به علاوه یک رأی می‌خواهد.

محمدباقر قاليباف
حضار 259 نفر، آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. البته بیش از دوسوم هم رأی آورد.

سيدمحسن دهنوي
آقای رئیس! آقای مهدی اسماعیلی از همکاران محترم ظاهراً در سالن مشروطه حضور داشتند منتهی چون در سالن اصلی نبودند اسم ایشان به اشتباه جزء غایبین قرائت شد که اصلاح می‌شود، خیلی ممنون.
5 تصویب کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران (ثبت 256)

محمدباقر قاليباف
دستور بعد را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! دستور بعد گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد طرح دوفوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران است که دوفوریت این طرح در جلسه نهم آذرماه 99 به تصویب رسیده، گزارش کمیسیون آماده است، از سخنگوی محترم کمیسیون دعوت می‌کنیم برای بحث کلیات طرح تشریف بیاورند. قبل از اینکه جناب آقای عموئی گزارش را قرائت بکنند، حاج‌آقای موسوی‌لارگانی! لطف کنید اسامی مخالفین و موافقین طرح را قرائت بفرمایید.

سيدناصر موسوي لارگاني
بسم ‌الله الرحمن‌ الرحیم ضمن عرض سلام و صبح‌بخیر خدمت عزیزان و تبریک و تسلیت شهادت فخر ایران شهید فخری‌زاده. مخالفین جناب آقایان: ابراهیم عزیزی نماینده شیراز، محمدرضا صباغیان و سیدعلی موسوی هستند و موافقین آقایان: کیوان مرادیان‌کوچکسرائی، رجب رحمانی و محمد سبزی هستند.

ابوالفضل عموئي
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم تسلیت عرض می‌کنم شهادت شهید فخری‌زاده را و تبریک عرض می‌کنم به این بزرگوار رسیدن به آرزوی دیرینه‌شان را. گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی؛ طرح دوفوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران که جهت بررسی به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به عنوان کمیسیون اصلی ارجاع شده بود با حضور مسئولین دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط و کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و در جلسه مورخ 9/9/1399 با اصلاح در عنوان و متن به شرح ذیل به تصویب رسید. اینک گزارش آن در اجرای ماده (161) آیین‌نامه داخلی تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌گردد. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ـ مجتبی ذوالنوری همکاران محترم، برادران و خواهران عزیز! طرح دوفوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران چند هدف را دنبال می‌کند. هدف اول باز شدن قفل‌هایی است که بر صنعت هسته‌ای کشور وارد شده، احیاء این برنامه پیگیری هدف‌های شهدایی مثل شهید فخری‌زاده، شهید شهریاری و سایر شهدای هسته‌ای کشور است. کسانی که برای پیشرفت و توسعه این کشور جان‌شان را فدا کردند. امروز ما به عنوان نمایندگان انقلابی تلاش می‌کنیم که مسیر حرکت این شهدا، مسیر پیشرفت و توسعه این کشور را احیاء بکنیم. برنامه هسته‌ای کشور باید طبق نیازهای این کشور پیش برود و انتظار داریم بعد از تصویب این طرح تقویت بشود و توسعه پیدا کند و روند آن سرعت پیدا کند. هدف دوم این طرح مقابله با تحریم‌هایی است که از سمت کشورهای غربی به ما دارد اعمال می‌شود و باید این اعمال تحریم‌ها را هزینه‌مند بکنیم. تحریم علیه ایران رفتار بی‌هزینه‌ای نخواهد بود، تغییر محاسبه غلط دشمنان هدف این طرح است. باید به نحوی پیش برویم نه فقط اعمال تحریم هزینه‌مند باشد، بلکه تخریب امنیت این مردم، کشتن شهدای دانشمند ما، مقام سیاسی معاون وزیر دفاع ما رفتار بی‌هزینه‌ای نخواهد بود. دشمنان فکر نکنند که اگر دست به اقدام تروریستی بزنند بدون پاسخ خواهند بود. بخشی از پاسخ مجازات قطعی آنها در خارج از این مجلس در دستگا‌ه‌های امنیتی و نظامی پیگیری خواهد شد. آن مطالبه مجلس است، اما وظیفه مجلس این است که راه این شهدا برای احیاء برنامه هسته‌ای، مسیر پیشرفت و توسعه کشور تقویت بشود. برای این هدف این طرح طراحی شد، تلاش می‌کنیم که رفتار و محاسبه غلط دشمنان را هزینه‌مند کنیم و هزینه‌هایی را که برای تأمین زندگی مردم و تحریم‌ها به ما اعمال کردند بدون پاسخ نماند. محاسبات غلط راهبردی دشمن باید تغییر پیدا کند و ما فکر می‌کنیم که با تمرکز بر تقویت برنامه هسته‌ای، ایجاد محدودیت کنیم برای بازرسی‌هایی که امروز مبنایی ندارد. توازن در توافقات قبلی از بین رفته، سؤال در مورد مبنای این بازرسی‌ها وجود دارد. باید به این بی‌توازنی و عدم تبادل پاسخ داده بشود. از این جهت ما در کمیسیون امنیت ملی بعد از بحث و گفتگو در مورد ابعاد مختلف این طرح، قیود مختلف آن، ماده‌های مختلف، شنیدن نظرات کارشناسی موضوع را دنبال کردیم و امیدوارم که همکاران به نظر کمیسیون توجه کنند، ممنون و متشکرم.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون، مخالف اول را بفرمایید.

سيدناصر موسوي لارگاني
در خدمت جناب آقای ابراهیم عزیزی مخالف اول هستیم، بفرمایید.

ابراهيم عزيزي
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم خدای بزرگ را شاکر و سپاسگزاریم از اینکه امروز به مجلس یازدهم این فرصت و مجال را داد در راستای انجام وظایف و تکالیف دینی و انقلابی خود در این عرصه مهم این طرح مهم را مورد بحث و تصمیم‌گیری قرار بدهد. قبل از هر چیز شهادت دانشمند هسته‌ای ایران اسلامی شهید دکتر فخری‌زاده را به ملت رشید ایران، خانواده شهید، رهبر عزیز و فرزانه انقلاب اسلامی تبریک و تسلیت عرض می‌کنم. این ایام مصادف با سالروز شهادت شهید مدرس و روز مجلس است و بر همه عزیزانم این روز مبارک و گرامی باشد. همکاران عزیز! لازم است من قبل از هر چیز عرض کنم مدت‌های زیادی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بر روی این طرح وقت گذاشته شد، از همه زوایا این طرح مورد بررسی قرار گرفته. این طرح بسیار خوبی است، تأمین‌کننده نیاز همه عزیزان می‌تواند باشد، اما ما معتقد هستیم که باید غنای این طرح را بیشتر کنیم. ما باید تلاش بکنیم که آخرین پایگاه‌ها و امکان‌های نفوذ دشمن را از آن بگیریم. این طرح با همه خوبی‌هایش نیازمند تجدید نظر در ماده (6) می‌باشد. ماده (6) طرح نیازمند یک نگاه واقع‌بینانه، مبتنی بر رویکرد انقلابی مجلس دارد. خبرهایی که ما داریم حاکی از این است که اگر ماده (6) طرح مورد تصویب قرار بگیرد دشمن که به هیچ‌وجه ما اجازه نداریم حتی یک روز به آن مهلت بدهیم از همین مدت پیش‌بینی شده در طرح قصد حداکثر سوءاستفاده را دارد. سؤال من این است که قریب به هفت سال فرصت و مجالی که به دشمن دادیم و مهلت‌هایی که از ابعاد مختلف داده شده چه دستاوردی برای ما داشت؟ چه اتفاق مثبتی برای این ملت افتاد؟ تشدید تحریم‌های به اصطلاح فلج‌کننده در همین ایام بود، بیشترین فشار اقتصادی به کشور ما برای همین مجال و مهلتی که به دشمن دادیم بوده. عدم صداقت آژانس در نظارت‌ها و گزارش‌هایی که داده حکایت از این می‌کند که نباید اعتماد کرد. تغذیه سرویس‌های جاسوسی قطعاً یکی از اهداف دشمن است. باور ما این است که باید راه نفوذ را بست، یک روز مهلت دادن به دشمن در شأن و شایستگی مجلس یازدهم نیست. تغذیه سرویس‌ها را عرض کردم، عدم صداقت آژانس را عرض کردم، عدم تحقق تعهدات دولت‌های طرف مذاکره را عرض کردم. به هیچ کدام از تعهدات خودشان عمل نکردند، انفجار تأسیسات هسته‌ای نطنز در همین ایام، ترور شهید فخری‌زاده، ما به کجا داریم می‌رویم؟ به دشمن مجال دادن در شأن و شایستگی هیچ کدام از ما نیست. آنچه که بنده اعتقاد و اصرار دارم اینکه کلیات این طرح را تأیید کردیم و به تصویب رسیده، مفاد همه بندهای طرح جز ماده (6) خوب است، ماده (6) را اصلاح بکنیم، بدون دادن زمان به سرویس‌های جاسوسی و دشمنان، پیام محکم و انقلابی مجلس را به همه جهانیان صادر کنیم. اصرارم این است که بر مبنای رویکرد واقع‌بینانه به دور از ملاحظات با طرح برخورد کنیم و دقت داشته باشیم که امروز با اصلاح ماده (6) و جایگزین کردن پیشنهاداتی که عزیزانم دارند ان‌شاء‌الله این حرکت خوب و ارزشمند را به بهترین وجه به پایان برسانیم، ممنون و سپاسگزارم.

سيدناصر موسوي لارگاني
خدمت جناب آقای کیوان مرادیان‌کوچکسرائی موافق اول هستیم، بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
فرمودند که اعلام کنیم مخالف اول آقای ابراهیم عزیزی نماینده محترم شیراز بودند. همکاران عزیز که در این صحن صندلی دارند میکروفن خودشان باز می‌شود و دیگر به جایگاه تشریف نیاورند.

کيوان مراديان کوچکسرائي
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم ابتدا لازم می‌دانم شهادت این دانشمند بزرگ و ممتاز شهید محسن فخری‌زاده را به محضر آقا امام زمان، رهبر معظم انقلاب، خانواده بزرگوار ایشان و همه دانشمندان حوزه هسته‌ای و مردم عزیز و دردمندمان تسلیت عرض کنم و اعلام کنم قطعاً این خون‌های پاک ما را در مسیرمان محکم‌تر و استوارتر خواهد کرد و ان‌شاء‌الله به برکت این شاهد توفیقات بیشتری خواهیم بود، از جمله تصمیم انقلابی که مجلس محترم امروز خواهد گرفت. همین‌طور روز مجلس و شهید مدرس را که الگوی یک مجلس انقلابی است به همه همکاران این روز را تبریک می‌گویم و ان‌شاء‌الله امروز شاهد یک حرکت انقلابی به‌یادماندنی در چنین روز ارزشمندی خواهیم بود. عزیزان! کشور نزدیک به هشت سال متوقف به بحث برجام است، به خود برجام، به بحث پروتکل الحاقی و تعهدات فراتر از پادمان است. آنچه که گفته شد همه شاهد هستیم، قرار بود که با برجام مشکل اقتصادی ما حل بشود، قرار بود اشتغال ایجاد بشود، قرار بود که چرخ‌های سانتریفیوژها بگردد و همزمان کارخانه‌ها هم بچرخد. وضع کارخانه‌ها را که همه شاهد هستید، سانتریفیوژهای ما نه تنها نچرخید، نه تنها متوقف شد، بلکه بخشی از آن نابود شد. اینها محصولات برجام است. قرار بود در برجام مناسبات بانکی ما برقرار بشود، در برجام قرار بود پول نفت برگردد، قرار بود امنیت شهروندان و به ویژه دانشمندان ما تأمین بشود، اینها از ابتدایی‌ترین انتظارات برجام بود. قرار بود اقتصاد ما شکوفا بشود، در برجام قرار بود حتی به گفته رئیس‌جمهور محترم مشکل آب ما هم حل بشود. البته ما که بعید می‌دانستیم و می‌دانیم. به ما گفتند هرگونه انتقاد هم عامل اصلی به ثمر نرسیدن برجام است، به ما گفتند روزانه بیش از (100) میلیون دلار ضرر به واسطه تأخیر در تصویب برجام می‌کنیم. حالا بیایید پاسخ بدهید این ضررها چه شد؟ قرار بود این پول‌ها برگردد چه شد؟ قرار بود که صادرات نفت ما مشکلی نداشته باشد، قرار بود در کشور به لحاظ تجارت تحریم‌ها برداشته بشود تا تجار، بازرگانان و صنعتگران ما بتوانند به راحتی در بازارهای بین‌المللی سهمی را ایفا کنند، واقعاً این شده؟ چه انتظاری داشتیم و چه شد. الان آنچه که در کشور است فشار حداکثری، تحریم حداکثری است. گفتند سایه جنگ را از کشور دور می‌کند، آیا در غیر برجام دشمن جرأت ترور سردار سلیمانی‌ها و شهید فخری‌زاده‌ها را خواهد داشت، می‌توانست چنین جرأتی کند؟ اگر پالس‌های غلط و اشتباهی که مسئولین ما متأسفانه دارند ارسال می‌کنند نبود، چنین شهامتی به دشمن می‌توانست بدهد؟ عزیزان! البته انتظاری نیست، واقعیت ما این است؛ ببینید! یک وقت یک کشوری مثل پاکستان است که ترجیح می‌دهد و اعلام می‌کند اگر ما تره و نان خشک بخوریم از پیشرفت در حوزه هسته‌ای دست نمی‌کشیم، امروز به مرحله‌ای رسیده که جلوی دنیا قد علم می‌کند و کسی جرأت زورگویی به آن را ندارد، یک وقت هم کشوری مثل ما که این‌همه مردم انقلابی، بزرگان، اندیشمندان، چهره‌های شاخص داریم و متأسفانه می‌بینیم که بی‌تدبیری بعضی از این مسئولین، وادادگی، غرب‌زدگی، نگاه به خارج از کشور ما را این‌همه با چالش مواجه می‌کند. عزیزان! خواهش من این است که این کسانی که روی ما فشار می‌آورند کشوری مثل فرانسه (80) درصد تولید برقش با صنعت هسته‌ای است. اینها بهترین استفاده را می‌کنند، ما با هرگونه دسترسی به مراکز علمی، تحقیقاتی، مصاحبه با دانشمندان‌مان مخالف هستیم. من موافق هستم، ولی این ساده‌ترین گام این طرح امروز است و ان‌شاء‌الله در گام‌های بعد ما باید تکمیل کنیم و این فرصت هم به این معنا نیست که ما موافق نیستیم این کار به سرعت انجام بشود، بلکه آخرین فرصت‌ها را داریم می‌دهیم و زیرساخت‌ها را ان‌شاء‌الله ظرف این دو ماه دولت موظف است فراهم کند. از امروز که مصوبه انجام می‌شود به لطف الهی دولت و سازمان انرژی اتمی موظف هستند... (قطع میکروفن)

سيدناصر موسوي لارگاني
متشکریم. مخالف بعدی جناب آقای صباغیان‌بافقی هستند، بفرمایید.

محمدرضا صباغيان بافقي
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین عرض سلام و ادب خدمت نمایندگان محترم دارم. نمایندگان محترم! در موضوع برجام ما همه تعهدات خودمان را عملی کردیم، طرف مقابل هم به هیچ تعهدی عمل نکرد، این دیگر الان اعتراف مسئولین کشور ما را دارد و حتی خود طرف مقابل هم اعتراف می‌کند. کشورهای اروپایی و آمریکا با سیاست هویج و چماق ما را خیلی خوب دارند مدیریت می‌کنند. از یک طرف آمریکا تحریم‌هایی که باید انجام بدهد را به شدت دارد انجام می‌دهد، از یک طرف هم اروپایی‌ها دل ما را خوش به وعد‌ه‌ها می‌کنند و متأسفانه ما هم در این مسیر داریم حرکت می‌کنیم. حالا مسئولین ما هم بعضی وقت‌ها برای توجیه می‌آیند یک حرف‌هایی می‌زنند، مثلاً آقای ظریف در مجلس می‌آید ما می‌گوییم چرا نتیجه نگرفتیم؟ می‌گوید ما طوری عمل کردیم که مقام معظم رهبری از ما تعریف کردند. یعنی در پاسخ همه تحریم‌ها و افزایش قیمت‌ها و فروش نفت به ما این جواب را می‌دهند. مشخص است که متأسفانه ما خودمان استراتژی هم نداریم. آقایان نمایندگان! ما در سال 1394 قانون تصویب کردیم و من برای شما می‌خوانم. در مجلس دهم هم تصویب شد، ببینید! امروز قانونی که تصویب می‌کنیم چه تفاوتی دارد. در بند سوم اقدام متقابل می‌گوید «دولت موظف است هرگونه عدم پایبندی طرف مقابل در زمینه لغو مؤثر تحریم یا بازگرداندن تحریم‌های لغوشده و یا وضع تحریم‌ها تحت هر عنوان دیگر را به دقت رصد کند و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ایران انجام دهد و همکاری داوطلبانه را متوقف نماید و توسعه سریع برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران را سامان دهد به طوری که ظرف مدت دو سال ظرفیت غنی‌سازی کشور به (190) هزار سو افزایش یابد». این بعد از برجام است و مصوبه مجلس در سال 1394 است، آقای کمیسیون امنیت ملی! گزارش بدهید شما چه کردید؟ به صرف اینکه در صحن مجلس، من پریروز هم عرض کردم یک احساساتی در مردم هست و ما می‌آییم قانون تصویب می‌کنیم و فردا هم احساسات تمام می‌شود و ما فراموش می‌کنیم. این چه فایده‌ای برای ملت دارد و چه دردی را دوا می‌کند؟ آقای ذوالنوری عزیز! الان شما گزارش بدهید که ما در این مدت برای اجرای این بند چه کردیم؟ منتظر بودید که سردار فخری‌زاده و سردار سلیمانی شهید بشوند؟ دوستان! ضعف مجلس است، دولت هم که همین را می‌خواهد، هر روز قانون تصویب می‌کنیم که تناقضش را هم در بیاورد و ما نتوانیم کاری کنیم. من خواهشم این است که در این زمینه مجلس به صرف قانون تصویب کردن توجه نکند و ورود کنیم. عزیزان! آمریکا و اسرائیل با یک فرمول خیلی خوبی دارند ما را مدیریت می‌کنند، عرض کردم، می‌خواهند ملت و دولت خودش در خودش فرو برود. این افزایش قیمت‌ها، فاصله طبقاتی و تورم آینده مشخصی دارد، نشستن و تماشا کردن فایده ندارد. یا زنگی زنگ و یا رومی روم. یا کره شمالی و پاکستان و یا مصر و لیبی و کشورهای دیگر. وارد بشوید، نظر من این است که فرصت دو ماه هم زیاد است، از فردا این کار انجام بشود. آقای اروپا و آقای آمریکا! اگر تحریم را لغو می‌کنید لغو کنید، لغو نمی‌کنید تمام برنامه‌های هسته‌ای که حق ما است و قانون و منطق می‌گوید و طبیعی هم هست و فردا خداوند از ما بازخواست خواهد کرد که شما حق داشتید، مگر من نبودم، مگر خدای طبس امروز نیست؟ ما عوض شدیم، آمریکا عوض نشده، خدا هم عوض نشده. محکم بایستید پشت سر رهبری و دولت و مجلس هم همراه باشد مطمئن باشید ظرف (20) روز آمریکا تجدید نظر خواهد کرد. ما کوتاه آمدیم، ما داریم ضعف نشان می‌دهیم، هرکس ضعف نشان داد طبیعی است که کار دشمن همین است، دشمن را جری‌تر می‌کند و باید ایستاد و مطمئن باشید که خدا با ما است و پشتیبان ما است و حوادثی را ایجاد می‌کند که ما برنده بشویم. مگر به خدا اعتقاد نداریم؟ عزیزان! چرا اینقدر به دولت حمله می‌کنیم؟ همه در این قضیه مقصر هستند یا همه مقصر نیستند، همه این کار را کردند، بیایید با هم یک هدف را در پیش بگیریم و آن اینکه ما مقابل آمریکا بایستیم و از حق طبیعی خودمان که باید استفاده کنیم استفاده بکنیم و خداوند هم با ما خواهد بود، چرا اینقدر استخاره می‌گیرید؟ بایستید و محکم بایستید پشت سر رهبری و رهبری هم جلو باشد و مطمئن باشید که آمریکا و اروپا کوتاه خواهند آمد. من از دوستان می‌خواهم به این رأی ندهند و سه‌فوریتی بکنید و از فردا... (قطع میکروفن)

سيدناصر موسوي لارگاني
از جناب آقای صباغیان تشکر می‌کنم، در خدمت آقای رجب رحمانی هستیم، بفرمایید.

رجب رحماني
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم «الحمدلله رب العالمین» ابتدائاً شهادت افتخارآمیز دکتر فخری‌زاده را به همه آزادی‌خواهان و به ملت بزرگوار ایران و مقام معظم رهبری تبریک و تسلیت عرض می‌کنم. هر شهید پرچمی است برای استقلال و شرف این ملت. امام (رحمه‌الله علیه) فرمودند «بکشید ما را، ملت ما بیدارتر خواهد شد». شهید سلیمانی فرمودند «ما ملت عاشورا هستیم، ما ملت امام حسینیم». برو قوی شو اگر عزم زندگی داری که در نظام طبیعت ضعیف پامال است برادران عزیز! وقتی که موضوع هسته‌ای ایران قرار بود در سازمان ملل مطرح بشود، همان رئیس‌جمهور وقت آمریکا اعلام کرد فتوای مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) که ما سلاح‌های هسته‌ای را حرام می‌دانیم، استفاده از آنها را حرام می‌دانیم. بعد از این فرمایش تاریخی شاید نیاز به دو، سه سال مذاکره اصلاً نبود اگر آنها واقعاً راست می‌گفتند و معتقد بودند. علی‌ای‌حال ایران حسن نیت خودش را نشان داد، در این قضیه آمریکا و (5+1) به تعهدات‌شان عمل نکردند، آمریکای شیطان بزرگ از تعهداتش خارج شد و (1+4) هم عملاً ما را با حرف خود معطل کردند. عزیزان! طرحی که کلیات آن در چند بند تأیید شده از نمایندگان عزیز می‌خواهیم که به کلیات این طرح رأی بدهند و نظرات مخالفین در پیگیری‌هایی که در کمیسیون انجام خواهد شد ان‌شاء‌الله نظر آنها تأمین خواهد شد این طرح برای منافع ملی، رفع تحریم و حل مشکلات معیشتی مردم است. آنها در تعهدات خود نه تنها تحریم‌ها را لغو نکردند، مقام معظم رهبری در مجلس نهم دستور دادند نه بند به عنوان راهکار ارائه دادند، ولی عملاً اینها این کار را انجام ندادند، اینها تحریم‌ها را شدیدتر کردند، ما برای مسائل هسته‌ای، فعالیت‌های کشاورزی، تولیدی و صنعتی و پزشکی نیاز به این مسائل هسته‌ای داریم، به عنوان انرژی پاک مسائل نفت، گاز، زغال‌سنگ و در نهایت پایان‌پذیر خواهد بود. موضوع دیگری که اینها می‌خواهند ما را معطل و سرگرم کنند این است که مدت این دیگر تمام شد و ما باید در این زمینه فعالانه اقدام بکنیم و تعهدات خودمان را که ما انجام دادیم و آنها انجام ندادند و واقعاً به آنها امیدی نیست، اگر به تعهدات خودشان برگشتند و اگر آمدند آن چیزهایی که تعهد داده بودند و عمل کردند و ما هم در آن زمینه با آنها به اندازه تعهدات آنها با آنها عمل خواهیم کرد. این طرح گام به گام انجام می‌شود، تحریم‌ها را لغو می‌کند، روی این طرح یک اجماع ملی است، شورای محترم نگهبان، شورای عالی امنیت ملی، بزرگان کشور هستند. خواهش من این است که در کلیات این طرح حتی یک مخالف هم وجود نداشته باشد و همه به کلیات رأی بدهیم. شما دیدید که اروپایی‌ها با طرح‌های مختلفی که دادند، اس.پی.وی و اینستکس عملاً ما را سر کار گذاشتند، تحریم‌های بانکی جای خودش ماند و تحریم‌های متعدد نیز جای خودش ماند و الان ما تحریم دارو و غذایی داریم و اعتقادات دینی و اسلام ما اجازه نمی‌دهد که کفار بر مسلمانان مسلط باشند، این موضوع اعتقادی ما است. این طرح از ورود جاسوسان به مکان‌های هسته‌ای ما جلوگیری خواهد کرد، ما نباید اجازه بدهیم که جاسوس‌های هسته‌ای به کشور بیایند و عزیزان و دانشمندان هسته‌ای ما را شناسایی بکنند و آنها را این‌گونه ناجوانمردانه ترور بکنند. مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در فرمایشات‌شان فرمودند لغو تمامی تحریم‌ها باید انجام بشود. خود آقای رئیس‌جمهور بعد از تصویب این طرح و برجام فرمودند تمام تحریم‌ها بدون استثناء برداشته خواهد شد. الان شش سال از این قضیه می‌گذرد، نمایندگان عزیز! آیا تحریمی برداشته شد؟ امروز روحیه شهید مدرس در این مجلس باید عملی بشود، همان‌طور که از شهید مدرس بزرگوار یاد می‌کنیم وقتی که موضوع اولتیماتوم به دولت ایران... (قطع میکروفن)

سيدناصر موسوي لارگاني
از جناب آقای رحمانی متشکریم.

روح اله متفکرآزاد
آقای رئیس! اگر اجازه بفرمایید اخطار و تذکر داریم.

محمدباقر قاليباف
بفرمایید.

روح اله متفکرآزاد
جناب آقای دکتر نوری‌قزلجه اصل (176) را اخطار قانون اساسی دارند، بفرمایید.

غلامرضا نوري قزلجه
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! بنده اصول (176)، (110) و (75) را اخطار قانون اساسی برای این طرح دارم. اصل (176) قانون اساسی می‌فرماید «به منظور تأمین منافع ملی و پاسداری از انقلاب اسلامی و تمامیت ارضی و حاکمیت ملی شورای عالی امنیت ملی به ریاست رئیس‌جمهور با وظایف زیر تشکیل می‌گردد: 1ـ تعیین سیاست‌های دفاعی ـ امنیتی کشور در محدوده سیاست‌های کلی تعیین‌شده از طرف مقام معظم رهبری. 2 ـ هماهنگ نمودن فعالیت‌های سیاسی، اطلاعاتی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در ارتباط با تدابیر کلی دفاعی و امنیتی. 3 ـ بهره‌گیری از امکانات مادی و معنوی کشور برای مقابله با تهدید‌های داخلی و خارجی». آقای رئیس! قطعاً همه همکاران و نمایندگان محترم هم واقف هستند که ما امروز و در قالب این طرح دوفوریتی یک تصمیم نه برای موضوعات فنی و اقتصادی، بلکه یک تصمیم امنیتی مهم را داریم می‌گیریم، ولی در هیچ جای این طرح هیچ محلی برای شورای عالی امنیت ملی گذاشته نشده، در حالی که صراحتاً در یک اصل مشخصی از قانون اساسی برای چنین مواردی شورای عالی امنیت ملی را پیش‌بینی کرده. حتی در موارد مشابه هم که قبلاً بوده بعضی از موارد اینها را به شورای عالی امنیت ملی ارجاع می‌دادند. در بعضی از مواد این قانون که پیشنهاد شده موارد متنوع و متعددی آورده شده که همه آنها به یک اقدامی منوط شده و معمولاً هم به مجلس برگشته و زمان و پروسه زمانی طولانی برای آنها در نظر گرفته شده در حالی که تصمیم‌گیری در این حوزه‌های مهم و حساس کشوری نیاز به تصمیمات روزانه و بعضاً ساعتی دارد و منوط کردن این تصمیمات مهم به یک پروسه طولانی خلاف اصل (176) قانون اساسی است، همچنین با بندهایی از اصل (110) قانون اساسی و به ویژه با اصل (75) قانون اساسی که بار مالی زیادی دارد این طرح مغایرت دارد، خواهش می‌کنم مورد توجه قرار بگیرد، متشکرم.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون. جناب آقای قزلجه! این اخطار جناب‌عالی براساس اصل (176) را من وارد نمی‌دانم. دلیلش هم این است که ما در مجلس شورای اسلامی اختیار داریم و حق و وظیفه مجلس است مجلسی که در رأس امور است برای هر موضوعی در کشور دخالت کند و تصمیم بگیرد، ولی مهم این است که حتماً رعایت مسائل قانون اساسی و شرع را انجام بدهیم، به همین خاطر هم من در ابتدای صحبت به دوستان عرض کردم که این کاری که در مجموعه کمیسیون انجام شده وظیفه کمیسیون در این مدت بررسی بوده که پیشنهادی بدهد مغایرت با قانون اساسی، یعنی با اصل (75) و با اصل (110) و با اصل (176) نداشته باشد. حتماً دوستان ما در مجلس این را رعایت می‌کنند ولی اینکه شما می‌فرمایید چون این اصل از اختیارات شورای عالی امنیت ملی است و ما نباید دخالت کنیم این اخطار وارد نیست. ما با رعایت قانون اساسی حتماً دخالت می‌کنیم، مورد بعدی را بفرمایید.

روح اله متفکرآزاد
برای تذکر در خدمت برادر ارجمند جناب آقای دکتر سیداحسان خاندوزی هستیم، تذکر ماده (22) را دارند، بفرمایید.

سيداحسان خاندوزي
بسم الله الرحمن الرحیم با گرامیداشت یاد شهید عزیزمان دکتر فخری‌زاده، آقای دکتر! امروز یک موقف به یادماندنی ان‌شاء‌الله و افتخارآمیز از عملکرد مجلس یازدهم خواهد بود. من می‌خواهم توجه همه همکاران عزیزم را در این موقف به یادماندنی (رئیس ـ ماده چند را تذکر دارید؟) بند (11) ماده (22) حفظ شأن و منزلت مجلس است. توجه همکاران عزیز را به این نکته جلب کنم که برای اولین بار شاید در تاریخ قانونگذاری جمهوری اسلامی ایران مجلس شورای اسلامی پیش‌قراول و پیشاهنگ تغییر مهمی در صنعت راهبردی هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران شده است. این نقطه اقتدار و افتخار را باید خودمان حواسمان به پاسداشت مراتب آن باشد، به این معنا که بسیاری از همکاران‌مان از جمله خود بنده پیشنهاداتی را به عنوان پیشنهادات اصلاحی ثبت کرده‌ایم که تعداد آنها زیاد است، اما به فرموده حضرت رسول که «عاقل آن است که بین اهم و مهم، اهم را انتخاب بکند» اگر ما بخواهیم وارد جزئیاتی بشویم که این نقطه افتخارآمیز را به پاره‌ای از بحث و جدل‌ها و دوگانگی و خدای‌ناکرده انشقاق تبدیل بکند اصل آن نقطه تاریخی مهم را که مجلس یازدهم بحمدالله سردمدار این افتخار خواهد بود از دست خواهیم داد. آقای رئیس! تذکر بنده این است به نحوی ترتیبات را اتخاذ بفرمایید که مجلس با رأی کامل و اجماعی بالا بتواند این نقطه تاریخی را پشت سر بگذارد و طولانی شدن زمان پیشنهادها که من خودم به عنوان اولین نفر از پیشنهاد ثبت‌شده خودم از سامانه رسمی مجلس انصراف دادم و از بزرگواران دیگری هم که می‌دانم به هر دلیل تعلق خاطر به پیشنهاداتی که به نظرمان این بحث را تکمیل می‌کند داریم، اما اگر بخواهد ما را از آن اصل و اهم باز بدارد و فرآیند تصویب را در صحن طولانی کند و موجب رفت و بازگشت بین شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی بشود ما این اصل مهم را از دست خواهیم داد که پاسخ مقتدرانه و سریع به ترور شهید فخری‌زاده است خواستم این را به عنوان یک تذکر خدمتتان عرض کنم.

محمدباقر قاليباف
دوستان! این تذکری که جناب‌عالی می‌دهید به هر حال ما در هیأت‌رئیسه و بنده به عنوان خدمتگذار شما آیین‌نامه را باید رعایت کنیم. در حقیقت من به تعداد پیشنهادها کاری ندارم، به هر حال این پیشنهادها هست، البته دوستان می‌توانند این پیشنهادها را پس بگیرند و می‌توانند پس نگیرند. ما باید آیین‌نامه را رعایت کنیم، ولی طبیعتاً اگر الان (130) پیشنهاد هست و همه اینها بخواهد مطرح بشود با توجه به اینکه ما فردا بودجه را داریم حتماً چنین فرصتی برای مجلس نیست که ما چند روز بخواهیم ادامه بدهیم. طبیعتاً این باز باید با رأی مجلس برود به کمیسیون و بررسی بشود، ولی تصمیم مجلس است. دوستان اگر کسی پیشنهادش را پس گرفت کمک کرده که وقت مجلس گرفته نشود. لذا این تذکر را من وارد نمی‌دانم که بگویم من به پیشنهادها اجازه ندهم، پیشنهادها باید باشد، ولی اگر زیاد باشد طبیعاً باید به کمیسیون بدهیم. اخطار دیگر اگر هست بفرمایید.

روح اله متفکرآزاد
جناب حاج‌آقای سلیمی اخطار اصول (3)، (58) و (67) قانون اساسی دارند، بفرمایید.

عليرضا سليمي
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم همان‌طور که فرمودند اخطار اصول (3)، (58) و (67) را دارم. اصل (3) بحث طرد کامل استعمار را بیان کرده. اصل (58) در مورد اعمال قوه مقننه است که فقط و فقط توسط مجلس صورت می‌گیرد. اصل (67) هم قسم‌نامه نمایندگان است که واقعاً مقام معظم رهبری هم در ابتدای همین مجلس روی این قسم‌نامه تأکید کردند که ما قسم خوردیم (پاسدار) حریم اسلام و نگهبان دستاوردهای جمهوری اسلامی باشیم تا الی آخر. اما نکته‌ای که می‌خواهم براساس این اصولی که برشمردم عرض کنم این است که آیا برخی از مفاد قراردادهای سابق به نحوی برای ما مشکل ایجاد نکرد؟ آیا این مغایر بند (5) اصل (3) نیست؟ در بحث اصل (58) من چند نکته را عرض می‌کنم دوستان دقت کنند! ما مشاهده کردیم یک عده‌ای بیرون رفتند در مورد FATF بدون اینکه در مجلس بیاورند قراردادهایی را امضا کردند، پالرمو را هم همین‌طور، اول رفتند وعده دادند و بعد به مجلس آورده بودند، قراردادهای نفتی را هم همین‌طور. امروز مجلس به میدان آمده، مجلس دیگر نمی‌خواهد حاشیه باشد و یک عده‌ای بروند ده‌ها الزام FATF را اجرا کنند و بعد از اینکه مجلس بفهمد دو تایش را مجلس بیاورند. امروز روزی است که مجلس می‌خواهد به هویت خودش برگردد. شأن و اقتدار مجلس این است که اجازه ندهند دیگران در بیرون پشت اتاق‌های دربسته برای مجلس تصمیم بگیرند. دوستان عزیز! اینستکس و اس.پی.وی را آیا مجلس آوردند یا نیاوردند؟ بعد هم ملت را دو سال اسیر اینستکس کردند. اینجا مجلس کجا بود؟ بعضی از دوستان بعضی مطالبی را می‌گویند انسان تعجب می‌کند. امروز ما باید از شأن مجلس دفاع کنیم، در خود برجام مگر مجلس قانون اقدام متقابل را مصوب نکرد، مگر چند تا گزارش در همین مجلس خوانده نشد که آقایان نقض کرده بودند؟ قانونی که ما تصویب کردیم چرا اجرا نشد؟ به خاطر اینکه مجلس از خودش ضعف نشان داد. این مجلس مجلسی نیست که از خودش ضعف نشان بدهد، مجلس انقلابی است. این مجلس به دنبال احیاء هویت واقعی مجلس است. برادران عزیز! شأن مجلس به همین است که ما اقدام به موقع، متقابل و به جا انجام بدهیم. سمت نمایندگی قائم به شخص است اصل (85)، برای چه عده‌ای... (قطع میکروفن)

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون، جناب آقای سلیمی! اخطار شما وارد نیست، البته شما توضیحاتی داشتید که من فکر نمی‌کنم ما در هیأت‌رئیسه کاری کرده باشیم که اخطار شما با ما باشد. مخالف سوم را بفرمایند.

سيدناصر موسوي لارگاني
در خدمت جناب آقای سیدعلی موسوی به عنوان مخالف سوم هستیم که ظاهراً در سالن مشروطه هستند، بفرمایید.

سيدعلي موسوي
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و احترام محضر نمایندگان محترم ایران اسلامی. همکاران محترم! قبل از شروع بحثم ابتدا شهادت دانشمند بزرگ و افتخار ملت ایران شهید فخری‌زاده را به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی و مردم شریف ایران تبریک و تسلیت عرض می‌کنم و ما به عنوان نمایندگان انقلابی مجلس یازدهم ادامه‌دهندگان راه شهدا هستیم و بنده با کلیت این طرح مخالفتی ندارم و موافق اقدام راهبردی با لغو تحریم‌ها هستم. اما مخالفت بنده از این بابت است که ما امروز باید به دشمن یک تودهنی محکم بزنیم و این طرح جامعیت این را ندارد که ما تودهنی محکم برای دشمن قداره بزنیم. امروز دشمن نباید از طرف ایران اسلامی احساس کند که ما در موضع انفعال و ضعف هستیم. ما باید ثابت کنیم که همچنان در موضع فعال و تهاجمی هستیم و هیچ وقت هم در مقابل دشمن کوتاه نخواهیم آمد. برادران و خواهران عزیز! ملت ایران امروز و رهبر معظم انقلاب منتظر هستند که ما یک طرح محکم و قاطع در مقابل دشمن ارائه بدهیم و تصویب کنیم. همکاران محترم! می‌دانید که امروز بزرگ‌ترین ضعف این طرح این است که ما برای بازرسان آژانس بین‌المللی چیزی نیاوردیم، در حالی که بیشترین مشکل و آسیب ما از همین زاویه و جهت است. برادران و خواهران محترم! بدانید وقتی که بازرسان آژانس بین‌المللی به عنوان بازرسی از تأسیسات هسته‌ای ما اینجا می‌آیند در واقع اینها لیست دانشمندان هسته‌ای ما را به سازمان‌های جاسوسی سی.آی.ای و سازمان جاسوسی اسرائیل منتقل می‌کنند و می‌دانید که این دانشمند بزرگ که ترور شد لیستش در دست نتانیاهو بوده و چند سال قبل اعلام کرده و در لیست ترور آنها قرار گرفته بود. ما باید طرح جامع را آماده کنیم، ملت ایران از ما انتظار دارد که ما یک طرح جامع که بتواند یک تودهنی محکم به دشمن بزند را تصویب کنیم. امروز وقتی که ما این طرح را بررسی می‌کنیم ماده (6) این طرح دوباره به دشمن فرصت می‌دهد، ما نباید به دشمن فرصت بدهیم. همکاران محترم: اظهار عجز پیش ستمگر ز ابلهی است اشک کباب موجب طغیان آتش است ما نباید به دشمن این فرصت را بدهیم تا اینکه دوباره بیاید تأسیسات هسته‌ای ما را بازرسی کند و لیست جدیدی از دانشمندان را به سازمان‌های جاسوسی ارائه بدهد. ما با اصل این طرح موافق هستیم و تشکر می‌کنیم که مجلس یازدهم به فکر ارائه طرحی است که می‌خواهد جلوی تحریم‌های دشمن را بگیرد، ولی ما انتظار داریم که همکاران محترم این طرح را دوباره به کمیسیون ارجاع بدهند تا اینکه مواد دیگری به آن اضافه بشود و یک طرح محکم و قاطع در جهت لغو تحریم‌ها ارائه بشود و انتظار ملت ایران و رهبر فرزانه از ما این است که یک طرح محکم و قاطع در مقابل دشمن ارائه بدهیم و به دشمن بزرگ و شیطان بزرگ اعلام کنیم آمریکا شیطان بزرگ! ما در مقابلت ایستادگی می‌کنیم و یک تودهنی محکم به شما خواهیم زد. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

سيدناصر موسوي لارگاني
از جناب آقای موسوی متشکریم، در خدمت جناب آقای محمد سبزی هستیم، بفرمایید.

محمد سبزي
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم روز مجلس را خدمت همکاران محترم تبریک عرض می‌کنم و به روح بلند شهید مدرس، مرد شجاع و دلاوری که افتخار مجلس بود و هست درود می‌فرستیم. امروز ما باید نشان بدهیم که مجلس در رأس امور است، امروز باید نشان بدهیم که ما نمایندگان انقلابی مدرس‌وار عمل می‌کنیم. این طرحی که امروز ان‌شاء‌الله با قاطعیت رأی خواهیم داد هم موافق شرع و قرآن و هم موافق مطالبات مردم و هم مطالبات عقل است. سوره مبارکه انفال آیه (58) می‌فرماید: «و امّا تخافنّ من قوم خیانته فانبذ الیهم علی سواء ان الله لا یحب الخائنین». همکاران محترم! قرآن می‌فرماید اگر احساس کردید که خیانت می‌کنند، اگر ترس خیانت بود معاهده را به سمت آنها پرتاب کن، مقابله به مثل کن. امیرالمؤمنین فرمود: «رد الحجره من حیث جاء» از هرجا که سنگ آمد بزن. پاداش کلوخ‌انداز سنگ است. من نمی‌دانم چرا امروز بعضی‌ها باز نوای مذاکره سر می‌دهند، چرا اینقدر وادادگی و غرب‌زدگی؟ برادران! ما چقدر باید تجربه کنیم، مردم ما امروز مطالبه دارند، نخبگان ما مطالبه دارند، چقدر باید تجربه کنیم؟ مگر قرآن نفرمود «لن ترضی عنک الیهود و لا النصاری حتی تتبع ملتهم قل ان هدی‌الله و الهدی» هیچ وقت آنها راضی نمی‌شوند، به کدام وعده‌شان عمل کردند؟ مگر نگفتید همه تحریم‌ها برداشته می‌شود، برداشته شد؟ ما به همه تعهدات‌مان عمل کردیم، آنها به چندتا از تعهدات‌شان عمل کردند؟ کدام عقلی این را قبول می‌کند که اجازه بدهیم از همه مراکزمان بیایند بازرسی و جاسوسی کنند و دانشمندان هسته‌ای ما را به شهادت برسانند، مگر اینها کم ثروت و ذخیره‌ای برای مملکت هستند؟ آن‌وقت ما باز هم بیاییم فرصت بدهیم بگوییم اگر بایدن آمد باز امیدی هست. تأسف می‌خوریم برای بعضی از آقایانی که حتی در مجلس یک‌نفر آنها هم زیاد است، چرا این حرف‌ها باید زده بشود؟ لذا برادرها و خواهرها! امروز با رأی به این طرح ما باید هم دل رهبر معظم انقلاب و هم دل داغدیده مردم را شاد کنیم و مرهمی بر دل خدشه‌دار شده مردم باشیم و داغی بر دل اسرائیل و آمریکا ان‌شاء‌الله. درست است که این طرح شاید در جزئیاتش پیشنهاداتی باشد که حتماً هست و خود ما هم به بعضی از بندها مثلاً بند (6) که دو ماه فرصت می‌دهد در مورد این بند حرف داریم، ما اصلاً نباید به آنها فرصت بدهیم. حضرت آقا فرمودند «دشمن، دشمن است چه ترامپ باشد و چه بایدن باشد» ما باید اگر ولایتمداری خودمان را می‌خواهیم نشان بدهیم مگر حضرت آقا در تاریخ 30/2/94 نفرمودند «اجازه هیچ گونه بازرسی از هیچ یک از مراکز نظامی را نخواهیم داد»، چرا این کار را کردید؟ امروز نماینده‌های مردم انقلابی و ولایتمدار نشان می‌دهند که سرباز ولایت و خادم مردم هستند و با منافع و عزت مردم بازی نمی‌کنند و ان‌شاء‌الله یک تودهنی به دهن استکبار جهانی خواهیم زد.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون، اول من یک خواهشی از همکاران دارم، عزیزانی که این جلو ایستادند رعایت پروتکل‌ها را بکنند. عزیزان! من اسم نبرم، خواهش می‌کنم فاصله را رعایت کنید. جناب آقایان: عزیزی و مالک! خواهش می‌کنم این رعایت را انجام بدهید. موافقین و مخالفین صحبت کردند، در خدمت نماینده محترم دولت هستیم، بفرمایید.

بهروز کمالوندی
بسم ‌الله الرحمن‌ الرحیم قبل از هر چیز عرض تبریک و تسلیت دارم شهادت مظلومانه دانشمند هسته‌ای ـ دفاعی دکتر محسن فخری‌زاده را و همین‌طور تبریک عرض می‌کنم سالروز مجلس یادگار شهید مدرس را. در این شرایط سخت به نظر می‌رسد آنچه که از همه چیز مهم‌تر است حفظ و تقویت انسجام ملی در شرایطی است که دشمن از همه امکانات خود از جمله فشار اقتصادی، ترور و سیاست‌های شیطانی بر علیه جمهوری اسلامی ایران استفاده می‌کند و همین‌طور لازم است به خصوص برای همین انسجام امید را در بین مردم تقویت کرد. تزریق ناامیدی در جهت منافع کشور نیست و مأیوس کردن مردم باعث می‌شود که در زمین دشمن بازی بکنیم. یکی از نقاط قوت کشور که می‌تواند مایه مباهات، افتخار و اقتدار باشد همان‌طور که مقام معظم رهبری بارها اشاره کرده‌اند صنعت هسته‌ای است. صنعت هسته‌ای امروز شاداب و فعال دارد کار خودش را ادامه می‌دهد، متأسفانه برخی افراد چه آگاهانه و چه ناآگاهانه پیشرفت‌های صنعتی هسته‌ای را زیر سؤال می‌برند و می‌گویند که صنعت نابود شده. بهترین دلیل نادرستی این ادعا همین طرح امروز است. «آفتاب آمد دلیل آفتاب»، شما توقع دارید در یک مدت کوتاهی در بازه‌های زمانی کوتاه اقداماتی مثل نصب (1000) سانتریفیوژ IR6 این سازمان انجام بدهد، بسیاری از انتظارات شما کارخانه اورانیوم فلزی و فعال کردن بسیاری از بخش‌ها که خود این دلیل است که این صنعت شاداب دارد کار خودش را ادامه می‌دهد. اگر بخواهیم در چند جمله عرض بکنیم با توجه به اینکه بنده در کمیسیون‌های اصلی و فرعی سیاست خارجی و امنیت ملی و همین‌طور کمیسیون انرژی مطالبی را عرض کردم که اگر در نکته بحث نابودی صنعت هسته‌ای بعضی‌ها اشاره می‌کنند سه موضوع را دارم می‌گویم؛ یکی الان رآکتور آب سنگین اراک است، یکی از موادی که قبلاً در همین طرح بود و کنار گذاشتید احیای قلب رآکتور اراک در مدت چهار ماه بود. من می‌خواهم عرض بکنم چهار ماه که هیچ در دو ماه هم قابل عمل است، بنابراین قلب رآکتوری که می‌گفتند سیمان در آن ریخته و نابود شده، دلایلی که آقای دکتر صالحی توضیح دادند کاملاً واضح است که این قابل احیاء است و رآکتوری که شش کامپوننت تأثیری نداشت و مثل ماشین سوخت‌گذار، اتاق فرمان، پمپ‌های اصلی، پمپ‌های خنک‌کننده، مدار دوم و غیره و ذلک. کاهش سانتریفیوژها که امروز این امکان را دارد ما هم سانتریفیوژهای قدیم و هم سانتریفیوژهای جدید را نصب بکنیم و کاهش ذخایر که در حال حاضر چیزی حدود (3800) کیلو ما مواد داریم که قبلاً (11) تن یعنی حدود (4) تن تا (11) تن که تفاوت آن چنانی ندارد. پیشرفت‌ها در حوزه‌های مختلف را فرصت نیست که من اشاره کنم، چه در اکتشاف که از حدود معدل (4) تن الان به (40) تن رسیدیم، در اکتشاف تقریباً صدها هزار کیلومتر اکتشاف شده و در استخراج (4) تن به (40) تن رسیدیم. تبدیل برای اولین بار بعد از (10) سال ما دو، سه سال پیش کارخانه تبدیل را داشتیم که یو.اچ.اف تولید کرد در حالی که (10) سال خوابیده بود. در حوزه غنی‌سازی تیله‌هایی که از آنها استفاده نمی‌شد را به کار بردیم و کار جدیدی بود که باعث شد چیزی حدود (25) تا (30) تن ما بتوانیم مواد جدید داشته باشیم. برق هسته‌ای؛ نیروگاه اول دارد کاملاً توسط پرسنل ایرانی اداره می‌شود و دو نیروگاه جدید در حال ساخت است. در پزشکی هسته‌ای رادیودارویی که دارد صادر می‌شود و خیلی موضوعات دیگر که چون فرصت کم است من اشاره نمی‌کنم. فقط با توجه به اینکه نظر دولت را هم باید در این مقطع مطرح بکنم عرض می‌کنم که اجرای پروتکل الحاقی هیچ مشکلی را در روند برنامه غنی‌سازی ایجاد نمی‌کند. اما عدم اجرای آن باعث تردید و ابهام نسبت به برنامه هسته‌ای ایران خواهد شد. به همین دلیل در مواد احتمالاً نماینده محترم وزارت امور خارجه ملاحظات خودش را نسبت به این موضوع مطرح خواهد کرد. من در فرصت‌های دیگر اطلاعات... (قطع میکروفن)

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون و متشکرم. نماینده کمیسیون بفرمایید.

مجتبي ذوالنوري
بسم ‌الله الرحمن‌ الرحیم شهادت فرهیخته گرانقدر، مجاهد عرصه‌های هسته‌ای و دفاعی کشور شهید محسن فخری‌زاده را تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم. فرمایشات و صحبت‌های برادر عزیزم جناب آقای دکتر کمالوندی در حقیقت موافقت با کلیات این طرح بود، چرا؟ چون در بخش عمده‌ای از این طرح دوفوریتی تکالیفی در تحقیق، توسعه و افزایش سطح غنی‌سازی و انباشت و نگهداری مواد وضع شد، با توضیحاتی که ایشان داد معلوم شد که مجلس تکلیف مالایطاق نکرده و چنین چیزی شدنی است، این یک. دو، اینکه ایشان می‌فرمایند ما این کار و آن کار را کردیم، گام‌های پنج‌گانه از (67/3) درصد غنی‌سازی برجامی را به (2/4) درصد آورده، طرح ما (20) درصد و بالای (20) درصد است. با (2/4) درصد دشمن دردش نمی‌آید که در مقابل بیاید تجدید نظر در اعمال تحریم‌ها بکند و تحریم‌ها را لغو کند، این نکته دوم. نکته سوم، عزیزانی که غالباً مخالفت کردند مخالفت‌شان به نوعی این بود که طرح باید قوی‌تر باشد، با اصل طرح کسی مخالف نبود، حرف این بود که باید قوی‌تر و شدید‌تر باشد، مشت باید محکم‌تر به دهان دشمن بخورد. یک نفر از عزیزان گفت که این طرح احساساتی است چون شهید فخری‌زاده الان شهید شده است ما می‌آییم تحت تأثیر احساسات یک کاری می‌کنیم، من از برادر عزیزم جناب آقای صباغیان تعجب می‌کنم! این طرح چند ماه است که دارد رویش کار می‌شود، مگر ما می‌دانستیم شهید فخری‌زاده شهید می‌شود؟ این طرح از قبل تهیه و کار شده، عزیزانی هم که بعضاً مخالف حرف زدند اینها گیرهایی در بعضی از مواد داشتند. برادران و خواهران عزیز! ما می‌خواهیم روی کلیات بحث و رأی‌گیری کنیم. خواهش من این است که از مجلس شورای اسلامی امروز فریاد وحدت و اقتدار بلند بشود. در کلیات نباید ما تزلزل داشته باشیم، الان بحث ما روی کلیات است، کلیات را با بالاترین رأی که ان‌شاء‌الله دشمن آن لرزه بر تنش بیفتد با قوت رأی بدهید، وقتی به جزئیات رسیدیم روی مواد ممکن است بحث بشود، مخالف و موافق حرف می‌زند. عزیزی ممکن است بگوید این بند شل است و قوی‌ترش بکنیم، اشکال ندارد. ولی الان بحث ما روی کلیات است، ما در اینکه به کلیات باید رأی بدهیم تردیدی نداریم. دشمن دیده که ما همه تعهدات‌مان را انجام دادیم، هر غلطی هم که می‌خواهد می‌کند، عکس‌العمل درخوری اگر نبیند جسارتش بیشتر می‌شود. اگر شما در دیگ را باز کردید مطمئن باشید که این گربه مقابل ما حیا ندارد. آنها زبان زور، تقابل و مقابله به مثل را می‌فهمند. نباید براساس بیان قرآن کریم در ما سستی و تزلزلی احساس شود، باید با رأی قاطع و محکم کلیات این طرح بدون حتی یک رأی مخالف ان‌شاء‌الله تصویب شود. وقتی هم ما به بندهای مختلف رسیدیم خواهید دید که هرکدام از اینها استدلال خودش را دارد و اگر ما یک بحث واحد با پیام اقتدار را داشته باشیم خیلی بهتر از این است که اگر من چند درصد نظرم تأمین نشد با تشکیک و شبهه و تزلزل نسبت به اصل موضوع ایجاد مشکل کنیم و خدای‌ناکرده در مسأله سستی ایجاد شود. تشکر می‌کنم، اجماعاً صلوات (حضار صلوات فرستادند).

محمدباقر قاليباف
دوستان آماده باشند، در ابتدا کلیات را رأی می‌گیریم. کلیات را قرائت بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
کلیات طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران به رأی گذاشته می‌شود.

محمدباقر قاليباف
حضار 260 نفر، آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! به اعداد رأی سه رأی مثبت اضافه بفرمایید، سیستم دوستان خراب بود.


«مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل».

محمدباقر قاليباف
با (248) رأی تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! (249) رأی، سه تا رأی مثبت اضافه بفرمایید، سه سیستم خراب بود.

محمدباقر قاليباف
از همکاران عزیز خیلی ممنون، الحمدلله با تصویب کلیات این طرح در حقیقت مجلس این پیغام را به دشمنان ایران اسلامی داد که بازی یک‌طرفه پایان پیدا کرده و با توجه به وقت تنفس جلسه، جلسه را نیم ساعت وقت استراحت می‌دهیم. تنفس جلسه را اعلام می‌کنیم، رأس ساعت (10) ادامه جلسه را خواهیم داشت.


«الله اکبر»، «خونی که در رگ ما است هدیه به رهبر ما است». (در ساعت 9:39 دقیقه جلسه با اعلام تنفس موقتاً پایان و سپس در ساعت 10:11 دقیقه به ریاست آقای محمدباقر قالیباف «رئیس مجلس» رسمیت یافت)

محمدباقر قاليباف
ماده (1) را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
بسمه‌تعالی طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران ماده 1 ـ در راستای تأمین شروط نه‌گانه مقام معظم رهبری درخصوص توافق هسته‌ای، سازمان انرژی اتمی ایران موظف است بلافاصله پس از تصویب این قانون نسبت به تولید اورانیوم با غنای (20) درصد اقدام و سالانه به میزان حداقل (120) کیلوگرم آن را در داخل کشور ذخیره کند و همچنین سازمان مذکور موظف است نیاز کشور برای مصارف صلح‌آمیز به اورانیوم با غنای بالای (20) درصد را به طور کامل و بدون تأخیر تأمین کند. آقای رئیس! در ماده (1) حاج‌آقای ذوالنوری یک پیشنهاد دارند که مطرح نمی‌فرمایند، متشکریم. اجازه بدهید من پیشنهادها را یکی‌یکی مطرح می‌کنم، چشم. حاج‌آقای پژمانفر پیشنهادی دارند که مطرح نمی‌فرمایند. آقای علیرضا نظری پیشنهاد بعدی را دارند که مطرح نمی‌فرمایند، پیشنهاد بعدی آقای صباغیان است که مطرح نمی‌فرمایند، جناب آقای سلیمی که عضو هیأت‌رئیسه هستند و ما خواهش می‌کنیم مطرح نکنند، جناب آقای کوچکی‌نژاد هم که مطرح نمی‌فرمایند، خیلی ممنون. جناب آقای رحیمی! من با شما صحبت کردم و قانع شدید، از شما ممنونم. جناب آقای آزادی‌خواه مطرح نمی‌کنند، جناب آقای کریم قدوسی مطرح می‌کنند، ردیف (11) در ماده (1) را مطرح می‌کنند، بفرمایید.

جواد کريمي قدوسي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض تقدیر و تشکر از همکاران عزیز با این رأی انقلابی برای کوبیدن آخرین میخ بر تابوت برجام، پیشنهاد بنده این است که بعد از جمله «اورانیوم با غنای (20) درصد» در سایت شهید علی محمدی یا همان فردو اضافه بشود. چرا این پیشنهاد هست؟ اتحادیه اروپا در بحث برجام و کاهش تعهدات پیام‌هایی که به ما می‌داد چند خط قرمز برای جمهوری اسلامی معین کرده بود؛ یکی از خط قرمزهای اتحادیه اروپا این است که در فردو به هیچ‌ وجه نباید غنی‌سازی انجام بشود. رهبر معظم انقلاب اسلامی هم فرمودند: «چرا اینها با غنی‌سازی در سایت فردو مخالف هستند؟ زیرا آنجا قابل آسیب زدن و تهدید کردن نیست» این موضع ولی‌امر مسلمین است. لذا یکی از مباحث سخت مذاکرات که نهایت از خط قرمز مقام معظم رهبری عبور کرد که ایشان یکی از خط قرمزهایشان این بود غنی‌سازی در فردو متوقف نشود، ولی دولت و تیم مذاکره‌کننده از همه خط قرمزها عبور کرده است. یعنی نشده یک خط قرمز را حفظ کند، از جمله غنی‌سازی در سایت فردو را پذیرفت. ما بازدید کردیم بعد از پنج گام تعهدات هسته‌ای رفتیم و کمیسیون امنیت دید که (50) درصد سایت فردو که اسکلت‌های آنها را هم هوابرش زده بودند، آن زمان که بنده باز هم رفتم، جناب آقای ذوالنوری هنوز مجلس نیامده بودند، از قم به من زنگ زدند و دانشمندان هسته‌ای در فردو می‌گویند بلند بشوید بیایید ببینید اسکلت‌ها را هم برش زده‌اند. همین جا نشسته بودم با تلفن به آقای ذوالنوری از قم صحبت کردم، روز بعد بلند شدیم رفتیم فردو و دیدیم اسکلت‌ها را هم برش زده‌اند و آن قسمت سایت به یک میدان فوتسال تبدیل شده بود که یکی از مسئولین هسته‌ای ما در سازمان انرژی آنجا بود و آقای روحانی به آن مسئول زنگ می‌زند؛ «چرا اینها را جمع نمی‌کنید بریزید بیرون؟ اگر کارگر و نیرو ندارید بگویید از ریاست‌جمهوری برایت نیرو و کارگر بفرستیم». اینطور سایت فردو را جمع کردند و بعد از این پنج گام هم رفتیم دیدیم آن یال حتی اسکلت‌هایش را هم جوش نداده‌اند چه برسد به آن زیرساخت‌هایش. یعنی اراده دارند آن خط قرمز اروپایی‌ها را رعایت کنند، حالا که الحمدلله مجلس دارد کار را تمام می‌کند چون در تمام این متن بحث سایت فردو نیامده پیشنهاد من این است غنی‌سازی (20) درصد جمله «در سایت شهید علی محمدی فردو» اضافه بشود، ان‌شاء‌الله عزیزان رأی بدهند.

احمد اميرآبادي فراهاني
مخالف صحبت می‌کند؟

سيدمحسن دهنوي
جناب آقای نظری‌خانقاه مخالف هستند، صحبت نمی‌کنند.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! نظر دولت و کمیسیون را بپرسید و بعد رأی بگیرید. دولت! می‌خواهند سایت فردو را به (20) درصد اضافه کنند. آقای کمالوندی صحبت می‌کنید یا مخالف یا موافق هستید؟

بهروز کمالوندی
ما برای (20) درصد در فردو هم هیچ مشکلی نداریم به لحاظ فنی، ولی از آنجایی که یکی از تبصره‌های ماده‌ها اشاره می‌کند که استانداردهای پدافند باید انجام بشود و ما موظف هستیم که این استانداردها را رعایت بکنیم اگر هدف از فردو این است که به لحاظ پدافندی بیشتر باشد ما مشکلی نداریم، اما اگر قرار بر انجام کارها با فوریت باشد دست ما نباید بسته باشد، چه بسا امکانات و زیرساخت‌هایی که ما در نطنز داریم برای این کار مناسب‌تر باشد، اما اینکه ما بتوانیم در فردو این کار را انجام بدهیم کاملاً ممکن است، اجازه بدهید حالا که این تبصره هست ما و پدافند این محل را انتخاب کنیم.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون، کمیسیون بفرمایید.

ابوالفضل عموئي
همکاران عزیز توجه بفرمایید! پیشنهاد آقای کریمی‌قدوسی در کمیسیون هم مطرح شد، من از آن جهت که موظف هستم نظر کمیسیون را بگویم با توجه به بعضی استدلال‌ها مبنی بر اینکه هم از لحاظ اجرایی سازمان باید در مورد مکان تصمیم بگیرد و هم اینکه در تبصره ماده (4) تأکید شده که باید استانداردهای پدافند غیر عامل در به‌کارگیری نسل جدید سانتریفیوژها و انجام عملیات غنی‌سازی مورد نظر قرار بگیرد این پیشنهادی که طرح شد در جلسه کمیسیون مطرح شد و رأی نیاورد. از این جهت نظر کمیسیون مخالف است.

محمدباقر قاليباف
حضار 235 نفر، آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. دولت و کمیسیون مخالف هستند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! اگر اجازه بفرمایید من ماده (2) را بخوانم. پیشنهاد دارند، آقای حاجی‌دلیگانی کجا مطرح کردید، ردیف چند است؟ مطرح بفرمایید.

حسينعلي حاجي دليگاني
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ردیف (8) است. خواهش من از همه همکاران خصوصاً حاج‌آقای ذوالنوری این است که این نکته را یک مقدار بیشتر عنایت بفرمایند. یک پیشنهاد اصلاحی خیلی جزئی است، ولی به نظرم می‌رسد خیلی اثرگذار باشد. ببینید! احتمالاً یک غفلتی صورت گرفته از اینجایی که ماده (1) را وقتی شما می‌خوانید در قسمت اول جمله می‌گوید «در راستای تأمین شروط نه‌گانه مقام معظم رهبری درخصوص توافق هسته‌ای سازمان انرژی اتمی ایران موظف است بلافاصله پس از تصویب این قانون نسبت به تولید اورانیوم با غنای (20) درصد اقدام و سالانه به میزان حداقل (120) کیلوگرم آن را در داخل کشور ذخیره کنند». عرض بنده این است که اینجا نیامده و تصریح نکرده، قطعاً و یقیناً هدف کمیسیون مقاصد صلح‌آمیز است، اما به نظر می‌رسد اینجا غفلتی صورت گرفته و این نکته از قلم افتاده. لذا پیشنهادی که بنده دارم این است که بعد از کلمه «تصویب این قانون» «جهت مصارف صلح‌آمیز» اضافه بشود که باعث سوء استفاده دشمن نشود. حالا چرا این را عرض می‌کنم؟ شما در قسمت دوم جمله دقت بکنید! «و همچنین سازمان مذکور موظف است نیاز کشور برای مصارف صلح‌آمیز به اورانیوم با غنای بالای (20) درصد را به طور کامل و بدون تأخیر تأمین کنند». همه می‌دانیم که کلاً ما برای مصارف غیر صلح‌آمیز را حرام شرعی می‌دانیم از اورانیوم استفاده بکنیم. این فتوای مقام معظم رهبری مرجع تقلید شیعیان جهان است. بنابراین حالا که فتوا این است و ما هم که قصد چنین چیزی را نداریم پیشنهاد بنده این است که برای رفع هرگونه شبهه و ابهام این جمله این چند کلمه در این نقطه بیاید که باعث این سوء استفاده‌ها خدای‌ناکرده نشود. خواهشم این است که همه همکاران رأی مثبت بدهند و کمیسیون هم اگر که حرف بنده را قبول دارند این را نظر موافق بدهند، دولت هم همین‌طور.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس ببخشید! دوستان فناوری می‌گویند (239) نفر حاضر بودند و (115) رأی آورد، اگر (115) نفر باشند پیشنهاد آقای کریمی‌قدوسی رأی نیاورد، بفرمایید بررسی دقیق بکنند. با دو نفر هم که شما گفتید و قبول کردیم (117) تا می‌شود.

محمدباقر قاليباف
آقای امیرآبادی اجازه بدهید ادامه بدهند. دوستان فناوری! لطف کنند سیستم را چک کنند. ادامه دستور را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
مخالف و موافق را بفرمایید.

روح اله متفکرآزاد
مخالف نفر اول جای خودشان را به حاج‌آقای سلیمی دادند، بفرمایید.

عليرضا سليمي
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم از دقت نظر برادر عزیز جناب آقای حاجی تشکر می‌کنم. دوستان دقت کنید! (20) درصد و بالای (20) درصد متفاوت است. (20) درصد عملاً مصرف صلح‌آمیز دارد، یعنی نیاز به قید ندارد این قید از اوضح واضحات است. ببینید! بالای (20) درصد چون مصارف دوگانه داشت درست است، آنجا مقید به صلح‌آمیز کردند. به نظرم کمیسیون اتفاقاً خیلی دقت خوبی کردند، اینجا که فرمودند (20) درصد، (20) درصد به خود اصلاً مصرف غیرصلح‌آمیز ندارد به همین دلیل نیاز به قید نداشت. بالای (20) درصد که مصرف آن دوگانه است به همین دلیل توضیح دادند که مصرف صلح‌آمیز. با توجه به این نکته به نظرم این قید از اوضح واضحات است و نیاز نبود که ذکر کنند و کمیسیون هم به نظرم دقیق این را نوشتند.

روح اله متفکرآزاد
در خدمت آقای کمال علی‌پورخنکداری به عنوان موافق هستیم، بفرمایید.

کمال علي پورخنکداري
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین عرض سلام خدمت همکاران محترم و هیأت‌رئیسه محترم و عرض تسلیت به مناسبت شهادت شهید بزرگوار داشمند عزیز ما جناب آقای فخری‌زاده دارم. از پیشنهاد جناب آقای حاجی‌دلیگانی تقدیر و تشکر می‌کنم بابت این موضوع که وقتی در متن اولیه قسمت پایین (20) درصد را می‌آوریم یک شبهه‌ای ایجاد می‌شود که در بند بالایی من نمی‌دانم چرا جناب آقای سلیمی دقت نکردند. جای تقدیر و تشکر دارد امروز نمایندگان عزیز انقلابی پای کار آمدند و الحمدلله نشان دادند که این مجلس ایستادگی کامل در مقابل زیاده‌خواهی‌ها و انحرافاتی که در کشور ممکن است ایجاد بشود انجام شده، اما ما باید گزک دست دشمنان خارجی‌مان و همچنین آنهایی که در داخل دنبال بهانه هستند ندهیم. ما بحث غنی‌سازی را برای صلح‌آمیز بودن آن داریم استفاده می‌کنیم و از دوستان و همکاران عزیز خواهش می‌کنم به این توجه داشته باشند که حتماً به موضوع صلح‌آمیز قسمت اول دقت بکنند که خدای‌ناکرده فردا نگویند اینها در قسمت بالایی متن اولیه دنبال بحث‌های غیر صلح‌آمیز هستند و قسمت پایینی بند موضوعات غیره را دارند پیگیری می‌کنند، این در بحث قانونگذاری که باید جامع، مانع و کامل باشد باید دقت بکنیم که خدشه‌ای در قانونگذاری ایجاد نشود، تقدیر و تشکر می‌کنم. ان‌شاء‌الله به پیشنهاد جناب آقای دلیگانی رأی مثبت بدهند، متشکرم.

محمدباقر قاليباف
نماینده دولت بفرمایید. موافق هستند، کمیسیون بفرمایید.

ابوالفضل عموئي
همکاران عزیز توجه بکنند! ما عنوان صلاح‌آمیز را جاهای مختلف در این قانون تکرار کردیم. کل برنامه هسته‌ای کشور را ما صلح‌آمیز می‌دانیم، برنامه کشور روشن است ولی از جهت تأکید ما مخالفتی با پیشنهاد آقای حاجی‌دلیگانی نداریم و از این جهت این موضوع در کمیسیون هم چون طرح نشده ما می‌توانیم اعلام موافقت بکنیم.

محمدباقر قاليباف
حضار 245 نفر، آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. (144) تا رأی آورد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! این مصوبه قبلی را هم تعیین تکلیف بفرمایید.

محمدباقر قاليباف
مصوبه قبلی (115) تا رأی آورده بود، دو نفر از دوستان دستگاه‌شان ایراد داشت که آنها را هم اضافه کردیم و پذیرفتیم با احتساب آن رأی نیاورد، طبق آیین‌نامه هم رأی مجدد ندارد. پس آن بحث مربوط به پیشنهاد آقای کریمی رأی نیاورد، ولی پیشنهاد حاج‌آقای دلیگانی رأی آورد و تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! من ماده (2) را قرائت می‌کنم. ماده 2 ـ در اجرای بند (3) قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران مصوب 1394 و در جهت تحقق ظرفیت (190) هزار سو غنی‌سازی، سازمان انرژی اتمی ایران مکلف است بلافاصله پس از تصویب این قانون ظرفیت غنی‌سازی و تولید اورانیوم غنی‌سازی شده با سطح غنای متناسب هریک از مصارف صلح‌آمیز کشور را به میزان ماهانه حداقل (500) کیلوگرم افزایش دهد و نسبت به نگهداری و انباشت مواد غنی‌شده در کشور اقدام نماید. آقای رئیس! در ماده (2)، دوستان پیشنهاداتشان کم است، مطرح می‌کنند؟ مطرح نمی‌فرمایند. ماده 3 ـ برای تحقق هدف مندرج در ماده (2) سازمان انرژی اتمی مکلف است حداکثر ظرف مدت سه ماه پس از تصویب این قانون عملیات نصب، تزریق گاز، غنی‌سازی و ذخیره‌سازی مواد را تا درجه غنای مورد نیاز با حداقل (1000) دستگاه ماشین‌های نسل دوم پیشرفته (IR2M) آغاز کند...

محمدباقر قاليباف
آقای امیرآبادی! اجازه بدهید ما رأی ماده (2) را بگیریم و بعد به ماده (3) برویم. پیشنهادها را نخواندند، رأی ماده (2) را نگرفتیم. ماده (1) با توجه به اینکه پیشنهاد آقای دلیگانی بود را رأی بگیریم، ماده (2) پیشنهادها را حذف کردند، رأی‌گیری را انجام بدهیم و بعد ماده (3) برویم. حضار 244 نفر، اصل ماده (1) مطرح است، آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (2) را رأی می‌گیریم. حضار 245 نفر، آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. اصل ماده (2) مطرح است، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (3) را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
ماده 3 ـ برای تحقق هدف مندرج در ماده (2) سازمان انرژی اتمی مکلف است حداکثر ظرف مدت سه ماه پس از تصویب این قانون عملیات نصب، تزریق گاز، غنی‌سازی و ذخیره‌سازی مواد را تا درجه غنای مورد نیاز با حداقل (1000) دستگاه ماشین‌های نسل دوم پیشرفته (IR2M) آغاز کند و همچنین در همین بازه زمانی عملیات غنی‌سازی و تحقیق و توسعه با ماشین‌های نسل ششم (IR6) را با حداقل (164) ماشین از این نوع آغاز نموده و آن را ظرف مدت یک سال پس از تصویب این قانون به (1000) دستگاه ماشین توسعه بدهد. تبصره ـ سازمان انرژی اتمی ایران مکلف است برای انتخاب و تعیین مکان نصب و استقرار ماشین‌های ذکرشده استانداردهای سازمان پدافند غیر عامل را أخذ و اجرا نماید. آقای رئیس! پیشنهادی نیست، رأی بگیرید.

محمدباقر قاليباف
اجازه بدهید دولت نظرشان را بدهند، بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! برای مواد دولت نظر نمی‌دهد، ما فقط برای پیشنهادات می‌توانیم نظر دولت را داشته باشیم، دولت فقط برای پیشنهادات پنج دقیقه فرصت دارد.

محمدباقر قاليباف
چون موافق و مخالف پیشنهاد نداشتند اجازه بدهید ماده را رأی‌گیری کنیم.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رحیمی می‌فرمایند سازمان انرژی اتمی، «ایران» باشد. اصلاح عبارتی است، عنوان کامل سازمان است، اشکالی ندارد.

محمدباقر قاليباف
حضار 245 نفر، آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعد را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
ماده 4 ـ سازمان انرژی اتمی ایران مکلف است نسبت به بهره‌برداری از کارخانه تولید اورانیوم فلزی در اصفهان طی پنج ماه از تصویب این قانون اقدام کند. در ماده (4) پیشنهادی هست؟ آقای حاجی‌دلیگانی! پیشنهاد شما چیست؟

محمدباقر قاليباف
دوستان اجازه بدهید، پیشنهاد دارند پیشنهادشان را مطرح کنند، بفرمایید.

حسينعلي حاجي دليگاني
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران ببینید! پیشنهادی که بنده دارم یک اصلاحیه است، اینجا در متن ماده (4) چه گفته؟ خواهش می‌کنم دقت بکنید! می‌گوید: «سازمان انرژی اتمی مکلف است نسبت به بهره‌برداری از کارخانه تولید اورانیوم فلزی در اصفهان (طی پنج ماه) از تصویب این قانون» پیشنهاد بنده این است که این بشود، «ظرف پنج ماه پس از تصویب این قانون»، یعنی شما می‌خواهید یک مهلت بدهید زمانی که این قانون تصویب شد از آن زمان پنج ماه بشود. ولی اینکه اینجا آمده طی پنج ماه از تصویب این قانون به نظر بنده شبهه و ایراد دارد و فردا اگر عمل نشد بخواهیم برخورد بکنیم و سین‌جیم بکنیم مسئول آن را دچار مشکل می‌شویم. به خاطر شفاف‌سازی متن، بنده این پیشنهاد اصلاحی را دارم.

محمدباقر قاليباف
مخالف را بفرمایید.

سيدمحسن دهنوي
جناب آقای جعفر قادری مخالف هستند، بفرمایید.

جعفر قادري
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من با پیشنهاد جناب آقای حاجی‌دلیگانی مخالف هستم، پیشنهادی که جناب حاجی‌دلیگانی می‌دهند یعنی اینکه از پنج ماه بعد اقدام را شروع بکند، در صورتی که این چیزی که در متن آمده یعنی بلافاصله پس از تصویب این قانون اقدام بکند و حداکثر تا پنج ماه آینده این را به بهره‌برداری برساند. مطلب کاملاً روشن است، نیاز به ابهام ندارد. پیشنهاد جناب آقای حاجی‌دلیگانی می‌زند متن را خراب می‌کند و در حقیقت آن انتها ندارد. پیشنهاد آقای حاجی‌دلیگانی این است که از پنج ماه آینده شروع بکند تا قیام امام زمان دولت فرصت دارد که اگر خواست اقدام بکند و اگر نخواست اقدام نکند. بنابراین پیشنهاد می‌کنم آقای حاجی‌دلیگانی پیشنهادشان را پس بگیرند چون کل مطلب را به هم می‌ریزد. پس دوستان به پیشنهاد آقای حاجی‌‌دلیگانی رأی ندهند.

سيدمحسن دهنوي
جناب آقای دکتر فرهنگی موافق هستند، بفرمایید.

محمدحسين فرهنگي
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! به نظر می‌رسد که این پیشنهاد ایشان اصلاً ویرایشی است و خیلی نیاز به تصویب پیشنهاد هم نیست چون اینجا آمده که طی پنج‌ ماه، طی پنج ماه مشخص نیست که منظور چیست. یعنی ذکر عبارت به این نحو مرسوم نیست که بگوییم طی پنج ماه از تصویب این قانون، حداقل «پس از تصویب می‌آمد» باز عبارت رساتری بود. لذا همین متنی که ایشان پیشنهاد کردند به نظر می‌رسد اصلاً جنبه ویرایشی دارد و جنبه محتوایی و تغییر معنا ندارد، موضوع و منظور را روشن‌تر می‌رساند.

محمدباقر قاليباف
دولت بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
مخالف یا موافق هستید؟

محمدباقر قاليباف
دولت موافق است، کمیسیون هم نظرش را بدهد، کمیسیون هم موافق هستند.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهاد این است که؛ «سازمان انرژی اتمی ایران مکلف است حداکثر ظرف مهلت پنج ماه پس از تصویب این قانون اقدامات لازم جهت راه‌اندازی خط تولید اورانیوم فلزی در اصفهان را انجام دهد». متن پیشنهاد آقای دلیگانی این است که «ظرف پنج ماه پس از». الان متن عوض نشد، ایشان «طی پنج ماه» را پیشنهاد دادند «ظرف پنج ماه پس از» بشود. حالا طی پنج ماه با ظرف پنج ماه چقدر تفاوت دارد دوستان باید بدانند.

محمدباقر قاليباف
حضار 248 نفر، آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. اجازه بدهید! ما باید پیشنهاد را به رأی بگذاریم، دارند سیستم را اصلاح می‌کنند. ما داریم پیشنهاد را به رأی می‌گذاریم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! ماده (4) را رأی بگیرید، دیگر پیشنهاد نداریم.

محمدباقر قاليباف
خود ماده (4) را با اصلاحش به رأی می‌گذاریم. حضار 249 نفر، آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! اگر اجازه بفرمایید من ماده (5) را قرائت کنم. ماده 5 ـ سازمان انرژی اتمی ایران مکلف است، در راستای بند (۴) قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران، همزمان با عملیات بهینه‌سازی و راه‌اندازی عامل واکنش (رآکتور) (۴۰) مگاواتی آب سنگین اراک، نسبت به طراحی یک عامل واکنش (رآکتور) آب سنگین (۴۰) مگاواتی جدید با هدف تولید همسان‌های پایدار (رادیو ایزوتوپ) بیمارستانی با جدول زمان‌بندی اقدام کند و جدول زمان‌بندی این موضوع را ظرف یک ماه پس از تصویب این قانون به اطلاع مجلس شورای اسلامی برساند. کسی پیشنهاد مطرح نمی‌کند، آقای رئیس! به رأی بگذارید. تذکر را بعد از رأی‌گیری بفرمایید.

محمدباقر قاليباف
پیشنهادی نبوده، ماده (5) را به رأی می‌گذاریم. چون پیشنهاد نداریم اجازه بدهید رأی بگیریم. حضار 249 نفر، آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. دوستان! ما جلسه قبل هم نطق‌ها را نخواندیم و به امروز منتقل کردیم، به هر حال اگر دوستان اجازه بدهند. من می‌خواستم با دوستان مشورت کنم که اگر موافق هستید این را ادامه بدهیم، از دوستانی که امروز باید نطق می‌کردند عذرخواهی کنیم و فردا نوبت‌شان را در همان وقت به دوستان بدهیم با توجه به اینکه حق آنها بوده و من از ایشان عذرخواهی می‌کنم. اجازه بدهید این را تمام کنیم این بحث تمام بشود، خواهش می‌کنم. ماده (6) را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
ماده 6 ـ دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعاهد طرف توافق هسته‌ای در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده‌های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش، دوماه پس از تصویب این قانون، اجرای داوطلبانه سند (پروتکل) الحاقی را متوقف کند. تبصره ـ منظور از دولت در این قانون حسب مورد قوه مجریه، هیأت وزیران و کلیه دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط است.¬ ابتدائاً پیشنهاد حذف آقای نادران را داریم، آقای نادران شما مطرح نمی‌فرمایید؟ از همکاری شما ممنونم. اصلاحی به کمیسیون را ابتدائاً پیشنهاد جناب آقای جلال‌زاده را داریم که پیشنهادشان این است از تاریخ تصویب این قانون اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی خاتمه پیدا کند، مطرح می‌فرمایید؟ بفرمایید.

وحيد جلال زاده
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم «و اعدوا لهم ما استطعتم من قوه و من رباط الخیل ترهبون به عدو الله و عدوکم». شهادت شهید گران‌سنگ هسته‌ای و دفاعی جمهوری اسلامی شهید فخری‌زاده را خدمت ملت عزیز ایران، شما نمایندگان و محضر مقام معظم رهبری عرض تبریک و تسلیت دارم. دیروز سالروز شهادت شهید مدرس بود، مدرس به دنبال مجلس رشید، بصیر و بالغ بود. مردم مجاهد ایران! نمایندگان شما در مجلس حافظ منافع ملی، عزت، غیرت و شرف شما هستند. نباید دشمن خیال کند که توانایی وارد کردن هر ضربه‌ای را دارد بدون اینکه جمهوری اسلامی قدرت متقابل خود را به دشمن بچشاند. سال 82 اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی پذیرفته شد، سال‌ها بعد برجام امضا شد. باید به این سؤال پاسخ داد دستاورد این امضاها و پذیرش‌ها برای ملت چه بوده است؟ آیا چرخ اقتصاد چرخیده؟ آیا چرخ سانتریفیوژها چرخیده؟ آیا دلار ارزان شده؟ آیا تورم کاهش پیدا کرده؟ آیا جوانان ما سر کار رفته‌اند؟ آیا حس عزت ملی در بین ایرانیان افزایش یافته؟ ما به چه دستاوردی رسیده‌ایم جز اینکه دست خارجی‌ها بر مهم‌ترین و سری‌ترین مجموعه‌های ما درازتر شده است. جز اینکه فناوری‌های برتر خودمان را با دست خودمان نابود کرده‌ایم، جز اینکه بهترین فرزندان دانشمند هسته‌ای و دفاعی ما ترور شده‌اند. سوءاستفاده از اطلاعات ملی، تغذیه سرویس‌های جاسوسی و ضد نظام، اقدامات ضد امنیتی مانند نطنز، ترور شهید فخری‌زاده و دیگر اقداماتی که نمی‌توان علنی گفت. مردم می‌پرسند از پس برجام و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی اقتصاد ما به کجا رسیده است؟ مردم مطالبه جدی دارند، باید به مردم پاسخ گفت. فرار از حقیقت و پنهان شدن پشت برجام و تحریم‌ها ناکارآمدی دولت را مخفی نمی‌کند. قدرت ما از مردم است، پس با مردم باشیم، مردم می‌گویند جاسوسی بس است، به ترور فرزندان ایران پایان دهید. همان موقع هم در سال 82 اجرای داوطلبانه با نظر مجلس نبوده است، امروز هم می‌گویند مجلس ورود نکند، چرا از مجلس می‌ترسید؟ مابه‌ازای اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی چه بوده است؟ چه کسی؟ چرا کسی نیست شجاعانه در مقابل مردم بایستد و پاسخ دهد؟ چرا با فرصت دوباره به دولت برای ارائه گزارش مخالفید اصرار به توقف فوری اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی داریم، چرا؟ اولاً این فرصت مصرف خارجی دارد، ما برای آمریکایی‌ها فرصت می‌خریم نه خودمان. همکاران محترم و نمایندگان مردم توجه کنید! خط خبری نیویورک تایمز که خبر ترامپ برای آن جلسه حمله به ایران را طراحی می‌کردند از داخل داده شده بود. اگر امروز در این مقطع تصمیم گرفتیم که هیچ و الا در آینده تصمیم‌گیری بسیار سخت و پرریسک‌تر از امروز خواهد شد. مجلس جای تصمیم‌های بزرگ است، ما چه چیزی برای رو کردن در مذاکره احتمالی آینده داریم؟ جان‌کری تضمین بود، بایدن رفیق بود شگردها نخ‌نما شده‌اند. اگر از این اجرا داوطلبانه خارج نشویم فردا باید موشک‌ها و قدرت منطقه‌ای خودمان را معامله کنیم. چرا در محافل سیاسی و جاسوسی محور عربی، عبری و غربی می‌گویند مذاکره با ایران آسان و ارزان شده، چرا عملیات و ضربه‌زدن به منافع ملی ارزان شده؟ چون ما سکوت کردیم، چون عمل متناسب متقابل را انجام ندادیم. هیچ دلیل عقلی، شرعی و قانونی برای ادامه دسترسی‌های بی‌حد و حصر جاسوس‌های دشمن به اطلاعات علمی و نخبگان دفاعی و ‌هسته‌ای خودمان نداریم. همین الان برجام نقض شده است، نقد را به نسیه ندهیم. ان‌شاء‌الله با استعانت از خداوند منان و با تکیه بر خون شهدا و در پاسخ به مطالبه مردم انقلابی به توقف فوری اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی رأی دهید. (تعدادی از نمایندگان ـ احسنت)

محمدباقر قاليباف
مخالف را بفرمایید.

سيدمحسن دهنوي
موافق محترم اول جای خودشان را به آقای سیدغنی نظری دادند، بفرمایید.

سيدغني نظري خانقاه
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم حضرت علی (علیه‌السلام) می‌فرماید: «ألا إنی دعوتکم إلی قتال هولاء القوم لیلاً و نهاراً و سراً و إعلاناً». همکاران عزیز و بزرگوار! با توجه به اینکه مجلس انقلابی به وظیفه اصلی خود که همانا دفاع از امنیت و مصالح عمومی جامعه است دارد عمل می‌نماید و هیچ‌گونه ضعف و نقصی بر تصمیم امروزه مجلس در مقابل شیطنت‌های اسرائیلی و آمریکایی وجود ندارد لذا دوستان و بزرگواران! حرکت در مدار قانون و عقلانیت با توجه به اینکه ما فرصت لازم هم به دولت بدهیم تا فردا بهانه‌ای نیاورد که اگر فرصت بود من این کار را می‌کردم، چون دولت مطمئناً و قطعاً اگر فرصت لازم ندهیم به بهانه اینکه ما نتوانستیم برنامه‌ریزی جامعی داشته باشیم، نتوانستیم مسائل مالی موضوع را حل کنیم، نتوانستیم از طریق سازمان پدافند غیر عامل مشکلات را حل کنیم لذا فرصت بلافاصله به نظر من همان فرصت پنج ماهه باشد تا در این فرصت پنج ماهه ببینیم آیا آنهایی که می‌گفتند حتی آب خوردن ما به کدخدا بستگی دارد و می‌گوییم که حیات ما به خدا بستگی دارد آیا اینها می‌توانند در این فرصتی که ما پیشنهاد می‌کنیم تحریم‌ها را بردارند تا آن (4+1) در واقع حسن نیت‌شان برای جمهوری اسلامی ثابت بشود؟ لذا عزیزان! من نه فرصت بلافاصله را پیشنهاد می‌کنم و نه فرصت پنج ماهه. اگر ما یک فرصت معقول دو ماهه‌ای به دولت بدهیم تا در این مدت دو ماهه هم از طریق دیپلماسی و هم از طریق فعالیت‌های هسته‌ای اقدامات اساسی مورد نظر و مد نظر این قانون و این بند را فراهم کند به نظرم معقول‌تر است. لذا دوستان و عزیزان! فرصت دو ماهه یک فرصت بسیار مغتنمی است، هم تحریم‌ها را می‌توانیم در این خصوص از طریق دیپلماسی پیگیر بشویم تا تحریم‌ها برداشته شود و حسن نیت‌شان ثابت بشود و هم نتیجه تحقیقات درخصوص ترور دانشمند عزیز هسته‌ای‌مان تا حدودی برای افکار عمومی مشخص بشود و فردا مطمئناً شیطنت‌های رسانه‌ای ما را زیر سؤال خواهند برد که این مجلس به صورت احساسی به یک فرصت بلافاصله رأی داده. لذا عزیزان! یک فرصت معقول دو ماهه‌ای به دولت بدهیم تا دولت هم فردا بهانه‌گیری نکند، چون مطمئن باشید اگر فرصت ندهیم دولت بهانه می‌آورد و این یک کار علمی، تخصصی، فنی و اجرایی است و ما نباید در مسائل حقوقی پشتوانه‌های لازم را که درخصوص مسائل قانونی است نادیده بگیریم. من از همکاران عزیز و بزرگوار که همه آنها انقلابی و علاقه‌مند به حفظ امنیت و وحدت ملی هستند و همه ما داغدار ترور شهید سلیمانی و ترور شهید فخری‌زاده عزیز هستیم حتماً با یک وقت معقول به دولت فرصتی بدهیم تا اینها نتوانند بهانه بیاورند. مطمئن باشید این دولت بهانه خواهد آورد، مطمئن باشید اگر «بلافاصله» باشد این دولت اقدامی نخواهد کرد. مطمئن باشید رئیس‌جمهوری که شش ماه گذشته پایش را به مجلس نگذاشته با کلمه بلافاصله شما اقدامی نخواهد کرد و لذا از شما خواهش می‌کنم ما در این خصوص بیش از این نباید منتظر باشیم و به شما اعلام می‌کنم اگر فرصتی بدهیم و به این پیشنهاد دو ماهه رأی بدهید قطعاً می‌تواند این قانون مؤثر باشد چون مرّ و اساس قانون و منطق قانونی که امروز داریم تصویب می‌کنیم در این ماده (6) نهفته است و اگر این ماده (6) با یک فرصت منطقی رأی بیاورد قطعاً سایر موارد نیز ان‌شاء‌الله رأی خواهد آورد و به اجرای قانون که همه ما علاقه‌مند به آن هستیم کمک شایانی خواهیم کرد. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته (تعدادی از نمایندگان ـ احسنت)

سيدمحسن دهنوي
موافق محترم جناب آقای سیدسلمان ذاکر بفرمایید.

سيدسلمان ذاکر
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم خداوند منان فرمود «یا ایها الذین آمنوا لا تتخذوا بطانه من دونکم لا یألونکم خبالا» سعی دشمن بر این است که ما به گیج سیاسی مبتلا بشویم. مگر این ایام متعلق به مدرس نیست؟ وقتی که اولتیماتوم از طریق روسیه به مرکز کشور رسید نمایندگان کشور مردد بودند که به این اخطار کتبی دولت روسیه و انگلستان چه پاسخی بدهند، همه مردد بودند. اما وقتی که مدرس آمد همه اینها را از تردید بیرون آورد و گفت اگر قرار است کشته بشویم چرا خودمان خودمان را بکشیم؟ بگذارید دشمن بیاید و نهایتاً تسلیم شد. من خواهش می‌کنم دقت کنید آمریکا که برای ما تجربه شده در جنگ ایران و عراق ما چند سال جنگیدیم و نهایتاً دنیا اذعان کرد که ما پیروزیم، ما حق بودیم. در یمن چه شد؟ ورق برگشته، در لبنان و در سوریه چه شد؟ برادران و بزرگان! امروز در خاورمیانه ما در دنیا سربلند هستیم. اگر این دو ماه برای این داده بشود یعنی ما داریم تردید در راه خودمان می‌کنیم. مگر دولت خود جمهوری اسلامی آقای روحانی نفرمود که مگر ما دیوانه‌ایم که به حرف آمریکا گوش کنیم، مگر مذاکره تا به حال نتیجه داده؟ بیایید از این جوانان بیکار بپرسید، بیایید بپرسید که تورم چندده برابر شده. امروز اعطای مهلت نتیجه‌ای ندارد بجز غفلت در مسیر اصلی خودمان، بیایید اینها را متوقف کنیم، جلوی اینها بایستیم. اگر این دو ماه یک طور دیگری شد، تروری شد، تورم چند برابر شد، تحریم‌های مجدد شد آیا پاسخی برای این کارگران، جوانان، ملت انقلابی و خانواده‌های شهدا داریم؟ به خدا ما رهبر را داریم، اگر قرار است سیاست‌های کلی را او تنظیم کند به موقع نترسید و تنظیم خواهد کرد، به موقع خواهش می‌کنم وارد عوض کردن موقعیت ایران خواهد شد. مجلس باید ریل‌گذاری بکند، امروز مجلس مقاوم باشد دشمن سست خواهد شد و الا خدا می‌داند تردید پشت سر این قضیه است. این دو ماه اگر تروری نبود درست است، از کجا معلوم فردا یک ترور دیگری بشود؟ دشمن ثابت کرده که دشمن کلاهبردار و منحرفی است و سعی می‌کند همه ما را با گیج سیاسی مبتلا کند و خودش از این آب گل‌آلود ماهی بگیرد و باز نقشه بکشد. والسلام

سيدمحسن دهنوي
آقای رئیس! اگر اجازه بفرمایید اخطار قانون اساسی داریم.

محمدباقر قاليباف
اخطار را بفرمایید.

سيدمحسن دهنوي
حاج‌آقای سلیمی اخطار دارند، بفرمایید.

عليرضا سليمي
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! اخطار اصل (176) قانون اساسی را دارم. بند (1) اصل (176) است. قبل از اینکه این اخطار را عرض کنم این نکته را تذکر می‌دهم چون توضیح نیاز دارد، از نظر محتوا ما با برادر عزیزمان جناب آقای جلال‌زاده کاملاً موافق هستیم، بحث محتوا نیست، به هر کیفیت ما از نظر شکلی باید مسیر را به نحوی طی کنیم که برای ما مشکلی ایجاد نشود، اینکه ایشان فرمودند پروتکل الحاقی آورده اقتصادی نداشته و به هر دلیل داوطلبانه بوده و مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده باعث درز اطلاعات شده همه اینها را با آقای دکتر جلال‌زاده موافق هستیم، اما واقعیت این است که بند (1) اصل (176) در مواردی که شورای عالی ملی ورود پیدا کرده ما نمی‌توانیم ورود پیدا کنیم و مجلس در این راستا از نظر شکلی دستش مبسوط نیست. به نظر می‌رسد با توجه به توافقی هم که با شورای عالی امنیت ملی شده، چون الان متن فعلی مورد توافق شورا است مشکلی ایجاد نمی‌کند، تغییر این متن حتماً نیاز به جلب نظر شورا دارد و با اصل (176) مغایرت دارد و چون ما زمان کم داریم و باید سریع این قانون را به نحوی از انحا که منافع ما را تأمین کند به نتیجه برسانیم به نظرم دوستان از نظر شکلی اگر توانستند این مسأله را حل کنند یعنی رفتند توافقات شورا را جلب کنند فبها، اگر نتوانستیم همین متن فعلی مورد تأکید قرار بگیرد و اگر آقای رئیس این اخطار را وارد می‌دانند به رأی بگذارند، متشکرم.

محمدباقر قاليباف
آقای سلیمی خیلی ممنون، دوستان توجه کنند! من صبح هم در ابتدای جلسه این نکته را خدمت عزیزان گفتم، اخطار صبح را هم که جناب آقای قزلجه دادند گفتند این طرح مخالفت با همین اخطاری که الان در اصل (176) داده شد و گفتند من این را در این پیشنهادی که برای این ماده آمده این اخطار را وارد می‌دانم و چون این اخطار با هماهنگی که دبیرخانه این کار را انجام داده و آنجا مشخص شده در زمان‌بندی که پیشنهاد کمیسیون است این از اختیارات آنجا است. ما حتماً باید رعایت بند (1) اصل (176) را انجام بدهیم. بند (1) می‌گوید «تعیین سیاست‌های دفاعی ـ امنیتی کشور در محدوده سیاست‌های کلی تعیین شده از طرف مقام معظم رهبری» است. لذا ما اخطار را به رأی می‌گذاریم اگر رأی آورد دیگر تکلیفش روشن است. حضار 244 نفر، آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. ادامه دستور را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
نماینده دولت مخالف هستند، آقای ذوالنوری یا عموئی بفرمایید.

ابوالفضل عموئي
همکاران عزیز توجه بفرمایید! این بحث در مورد زمان‌بندی این ماده در کمیسیون مطرح شد و دیدگاه‌های مختلفی وجود داشت و آن چیزی که در کمیسیون رأی آورده فرصت دو ماهه به کشورهای (1+4) است برای اینکه تحریم‌های حوزه نفتی و بانکی کشور را بردارند. این فرصت دو ماهه در واقع آخرین فرصتی است که به اینها داده می‌شود برای اینکه بتوانند این روند فشاری را که بر مردم ما تحمیل کردند تغییر بدهند. الان هم توجه بفرمایید برای پیگیری این موضوع اولاً مهم است که از مجلس صدای واحدی صادر بشود. ما نیاز به اجماع ملی در این تصمیم‌گیری‌ها داریم، ما باید سعی کنیم با وحدت این کار را جلو ببریم. دوستان اشاره کردند توافقی که با شورای عالی امنیت ملی در این زمینه مطرح شده به هر حال نظر این است کاری نکنیم که این ماده به شورای نگهبان برود، برگردد و اثر خودش را از دست بدهد. از این جهت ما فکر می‌کنیم براساس رأی کمیسیون این رأی کمیسیون را همکاران به عنوان موافق اعلام بکنند و به این ماده رأی بدهند، ممنون و متشکرم. ما با پیشنهاد طرح‌شده مخالف هستیم، در این زمینه در کمیسیون رأی‌گیری شده و رأی نیاورده، از این جهت بنده نظر کمیسیون را اینجا اعلام می‌کنم.

احمد اميرآبادي فراهاني
من پیشنهاد آقای جلال‌زاده را قرائت می‌کنم. دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است از تاریخ تصویب این قانون اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را خاتمه دهد.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون. حضار 246 نفر، آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید.

علي خضريان
نگذارید به انتخابات آمریکا این طرح پیوند بخورد که بعد از دو ماه فضا عوض شود.

محمدباقر قاليباف
پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. (110) تا رأی آورد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای عزیزی شیراز! چون پیشنهاد شما عین پیشنهاد جناب آقای جلال‌زاده است قابل طرح نیست. آقای رئیس! پیشنهاد بعدی پیشنهاد جناب آقای زاکانی هست، بفرمایید.

علي رضا زاکاني
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم پیشنهادی که مطرح است پیشنهاد جمعی از دوستان عزیزی است که به ابعاد مختلف توافق صورت گرفته در کمیسیون محترم پایبند هستند، اما این فرصت دو ماهه را یک فرصت اضافی می‌بینند و اساس کار این است که ما بتوانیم زمانی را فراهم بکنیم که اگر کسی بخواهد تجدیدنظر بکنند یعنی (4+1) بخواهند تجدید نظر در اجحافی که در حق ملت رشید ایران انجام دادند بکنند و تحریم‌های نفتی و بانکی را بردارند فرصت یک ماهه کافی است. این نکته اول است. نکته دوم اینکه کلیه نظارت‌های اضافی که فراتر از پادمان است از جمله پروتکل الحاقی باید یک ماه بعد از تصویب قانون در مجلس قطع بشود و این شرایطی را که یک عده به عنوان جاسوس در داخل کشور ما از شرایط قانونی بهره می‌گیرند و ظرفیت‌ها و ضربه‌های خودشان در انتقال اطلاعات از کشور به نظام جمهوری اسلامی و منافع مردم وارد می‌کنند باید جلوگیری بشود. در اصل جلوگیری کردن از این ماجرا تفاهم جدی بین مجلس و شورای عالی امنیت ملی وجود دارد. این فرصت یک ماهه امکانی را می‌دهد که ما هم بتوانیم رفع تحریم‌ها و رفع مشکلات بانکی و فروش نفت‌مان را راستی‌آزمایی کنیم و از طرفی هم امکان این وجود داشته باشد این تفاهمی که با شورای عالی امنیت ملی و دبیرخانه شورا صورت گرفته شده در دادن یک فرصت با این نگاهی که مجلس این فرصت را یک‌ماهه می‌انگارد تا هم قانون آنجا شرایط اجرایی خودش را پیدا بکند و در موقف خودش این قانون به نحو احسن اجرا بشود و هم در مسیری قرار بگیرد که فرصت راستی‌آزمایی برای طرفین مقابل هم وجود داشته باشد. لذا از این جهت بنده از دوستان عزیزم خواهش می‌کنم این پیشنهاد جمع زیادی از دوستان عزیز است که ما این دو ماه را یک ماه کنیم و یک ماه را ما مصوب بکنیم. خواهش‌مان این است که به این پیشنهاد رأی بدهید.

محمدباقر قاليباف
مخالف را بفرمایید.

سيدمحسن دهنوي
آقای رئیس! مخالف اول در قرعه‌کشی جناب آقای سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی هستند، بفرمایید.

سيدمحمدرضا ميرتاج الديني
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم «و لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم» اولاً به این مجلس انقلابی تبریک عرض می‌کنم که در چنین روزی این طرح انقلابی و تاریخی را با اکثریت آراء قریب به اتفاق تصویب کردند و همین جا درود می‌فرستم به روان پاک همه شهیدان علی‌الخصوص فخر شهدای‌مان شهید سرافراز دانشمند هسته‌ای دکتر محسن فخری‌زاده که روح این شهید ایجاد یک تحول علمی و انقلابی در کشور ما و در میان جوانان ایجاد کرده است. همه جوانان عزیز، دانشجویان بسیجی در چند روز گذشته که در ارتباط پیامکی با نمایندگان مجلس هستند مرتب پیام می‌دهند. امروز دیگر مجلس فقط این صحن ما نیست که بخشی در تلفیق و بخشی هم در مجلس مشروطه، بلکه این جلسه‌ ما را در کل کشور همه ناظر هستند، اما چرا یک ماه نه؟ و چرا با آن مصوبه اصلی کمیسیون امنیت و سیاست خارجی که دو ماه است روی آن تأکید داریم؟ عزیزان و سروران گرامی، خواهران و برادران نماینده! در اینجا در اصل موضوع هیچ اختلافی نیست، همه می‌خواهیم تحریم‌ها برداشته بشود، مذاکرات هسته‌ای همه با این هدف راهبردی و اصلی بود که تحریم‌ها برداشته بشود. وقتی که این روند به نتیجه نرسید مجلس این طرح را آورده، عنوان طرح اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها است و اینکه دو ماه را تصویب کردند اینجا دو نکته اصلی است؛ اولاً در روابط بین‌الملل یک زمان معقول برای تحقق یک مسأله باید در نظر گرفته بشود. یک ماه در آن حدی نیست که بشود نتیجه خاصی از آن طرح بگیریم، این یک و مطلب اول. روی این جهت کمیسیون روی دو ماه تأکید کرده است. شما می‌دانید که در طرح اولیه وقتی کلیاتش رأی آورد سه ماه بحث آن بود، یعنی در پیش‌نویس این طرح سه ماه را نوشته بودند چون زمان طول کشید نهایتاً آمدند در کمیسیون دو ماه را تصویب کردند. مطلب بعد این است که عزیزان! بیایید در مورد اینکه کل طرح چطور اجماعی پیش رفت و همه با هم رأی دادید در این مورد هم اجماعی پیش بروید. هم اجماع مجلس و هم اجماع سایر نهادهای تصمیم‌گیر در این خصوص باشد. در شورای عالی امنیت ملی روی دو ماه توافق کردند، این توافق با مجلس و کمیسیون هم تصویب کرده علی‌القاعده شورای نگهبان هم ان‌قلتی نسبت به زمان نخواهد داشت. اینکه یک ماه بشود در واقع آن اجماع و توافق از بین می‌رود و تازه این رأی هم رأی لرزان خواهد بود کمااینکه در پیشنهاد قبل دیدید که تقریباً (50) و (50) بود و (114) مخالف و (110) موافق داشت. اگر این یک ماه را رأی ندهید یا برادر عزیزم جناب آقای زاکانی اجازه بدهند که به صورت اجماعی ما اصل ماده مصوب کمیسیون را رأی بگیریم یعنی این رأی‌گیری نشود و به همان مصوبه کمیسیون برگردیم با (200) رأی تصویب خواهد شد و دو ماه هم فرصتی است که این (1+5) کشورهای اروپایی مخصوصاً فکر کنند ببینند که ما مصمم هستیم. اگر تحریم‌های ظالمانه را برگرداندند آن موقع ما هم به تعهدات خودمان عمل می‌کنیم، و الا اجرای پروتکل الحاقی بالکل متوقف خواهد شد ان‌شاء‌الله.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون، موافق را بفرمایید.

سيدمحسن دهنوي
موافق محترم جناب آقای دکتر نادران هستند، بفرمایید.

الياس نادران
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم چون موضوع حساس است من از همکاران عزیزم استدعا دارم به مسأله توجه کنند برای اینکه رأی شما در این امری که می‌خواهیم تصمیم‌گیری کنیم فوق‌العاده مهم است. من ابتدائاً تشکر می‌کنم از همه جریانات سیاسی داخل مجلس که بر این مصوبه‌ای که دوستان محضرتان پیشنهاد کردند که متن آن را آقای امیرآبادی قرائت کردند همراهی داشتند و بحمدالله دیروز بعد از ساعت‌ها مذاکره‌ای که ما خدمت دوستان مختلف داشتیم حاج‌آقای پژمانفر و آقای آقاتهرانی، حاج‌آقای نبویان، آقای دکتر زاکانی، آقای خضریان و جمع بزرگی که حدود (15)، (16) نفر از همکاران عزیز از جریانات مختلف سیاسی داشتند بر این متن توافق داشتند. این متن با متن مصوب کمیسیون چه تفاوتی دارد؟ دو تفاوت اساسی دارد که من دلایل این دو تفاوت اساسی را محضرتان عرض می‌کنم؛ اول اینکه در مصوبه کمیسیون دو ماه مهلت دادند و ما در اینجا یک ماه از زمان تصویب یعنی اگر امروز ما به نتیجه ان‌شاء‌الله برسیم و این مصوبه را برای شورای محترم نگهبان ارسال کنیم این زمان‌بندی یک ماهه از امروز کلید می‌خورد، یعنی اگر طرف‌های متعاهد ما بنا باشد تصمیمی بگیرند فرصت‌شان از امروز شروع می‌شود. بنابراین فرآیند تصویب تا لازم‌الاجرا شدن حداقل یک ماه زمان می‌برد. ما این یک ماه را اجازه دادیم که فرصت فراهم بشود برای اینکه طرف‌های متعاهد ما به تعهدات خود عمل کنند و سر عقل بیایند و تحریم‌ها را برگردانند و ملت را از این گروکشی که سر هسته‌ای شده برگردند و دو ماه را موافق نیستیم چون دو ماه به زمان‌بندی می‌خورد که بعداً کشور را دچار دوگانه جنگ و صلح خواهد کرد و دوباره جریانات سیاسی داخل کشور با هم تعارض پیدا خواهند کرد و ما می‌خواهیم قبل از آنکه به آن نقطه برسیم کشور تصمیمش را بگیرد و دولت فرصت داشته باشد که از طرف‌های متعاهد ما امتیازات لازم را به نفع حقوق مردم دریافت بکند. تفاوت دومی که وجود دارد؛ در مصوبه کمیسیون گفتند «پروتکل الحاقی»، آنچه ما اینجا گفتیم «تعهدات فراپادمانی» است، یعنی چه پروتکل الحاقی و چه کمتر از پروتکل الحاقی و چه بیشتر از پروتکل الحاقی هیچ چیزی را ما جزء تعهدات دیگر نمی‌پذیریم، فقط در حد «N.P.T» یعنی «تعهدات پادمانی» باقی می‌مانیم و بیش از آن را جزء تعهدات دولت قبول نداریم. به این دلیل استدعا دارم به این به عنوان یک رأی جمعی، کل مجلس اجماعی رأی بدهید که ان‌شاء‌الله عزت کشور هم حفظ بشود. والسلام علیکم و رحمه الله

محمدباقر قاليباف
دوستان دولت مخالف هستند، دوستان کمیسیون اگر نظری دارند بفرمایند.

ابوالفضل عموئي
همکاران عزیز توجه بفرمایید! همه این پیشنهادها در کمیسیون مطرح شده، من نظر کمیسیون را خدمت شما عرض می‌کنم؛ چیزی که در کمیسیون تصویب شده دو ماه است، از این جهت ما با هر پیشنهادی غیر از پیشنهاد کمیسیون، بنده به عنوان سخنگوی کمیسیون نمی‌توانم موافقت کنم، از این جهت نظر کمیسیون مخالف است.

محمدباقر قاليباف
حضار 246 نفر، پیشنهاد به رأی گذاشته می‌شود. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. (148) رأی آورد، تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! پس این دو ماه، یک ماه شد. آقای زاکانی! با آن توافقی که با هم داشتیم متنی که با شورای نگهبان توافق کرده بودیم دو ماه شما یک ماه شد، بفرمایید.

علي رضا زاکاني
پیشنهاد دهنده
بسم ‌الله الرحمن‌ الرحیم ضمن تشکر از همه دوستان عزیز که اتفاق نظر در این ماجرا داشتند. این از یک ماه بعد از زمان تصویب است، یعنی امروز زمان تصویب است از امروز یک ماه فرصت است.

احمد اميرآبادي فراهاني
شما بالا آمدید همین را گفتید، گفتید پیشنهاد ما این است که دو ماه یک ماه بشود.

علي رضا زاکاني
پیشنهاد دهنده
بله، از زمان تصویب است.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! ما پیشنهادات بعدی داریم. آقای علیزاده پیشنهاد دارند، آقای علیزاده! شما سه ماه را گفتید، چون یک ماه تصویب شده دیگر قابل طرح نیست. پیشنهادهای مغایر با یک ماه را نمی‌شود مطرح کرد، ولی پیشنهادهای دیگری دارند.

محمدباقر قاليباف
آقای امیرآبادی! وقتی تصویب شده دیگر تمام شده. دوستان بدانند پیشنهادهایی که شبیه هم هست نمی‌شود، تشخیص این است. ماده (6) تمام شد؟ اجازه بدهید، الان ساعت یک ربع به (12) است. الحاق به (6) را مطرح کنید.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! اگر بخواهیم الحاقی‌ها را مطرح کنیم ابتدا اصل ماده (6) را مطرح کنیم و بعد الحاق‌ها را مطرح کنیم، بعد از اینکه اصل را رأی گرفتیم الحاقی است.

محمدباقر قاليباف
اجازه بدهید اول رأی ماده (6) را بگیریم بعد الحاق را بفرمایید. ماده به ماده باید رأی بگیریم، جایگزین دارید؟ الحاق ماده را بخوانید.

احمد اميرآبادي فراهاني
چون پیشنهاد آقای زاکانی پیشنهاد جایگزین بود فقط الحاق‌ها را می‌توانیم مطرح کنیم. آقای رئیس! آقای نوری‌قزلجه الحاق به ماده (6) دارند، بفرمایید.

غلامرضا نوري قزلجه
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و خسته‌نباشید خدمت همکاران عزیز. در صدر ماده (6) که تصویب هم شد چند قید مهم دارد، اینکه عدم اجرای تعهدات توسط طرف‌های متعاهد، یا عدم برقراری روابط بانکی و یا فروش نفت و همچنین برگشت کامل ارز حاصل از فروش و صادرات آنجا قید شده، ولی هیچ محل و مرجعی مشخص نشده که چه کسی این را باید تأیید بکند که این اتفاقات مهم افتاده و ما اینجا دولت را مکلف کردیم. اینجا اشکال پیش می‌آید که اینجا خود دولت هم ناظر و هم مجری خواهد بود. یعنی هم خودش باید تشخیص بدهد که این اتفاقات افتاده یا نیفتاده و بعد متعاقب آن این دستور قانونی را اجرا کند. برای رفع این ابهام و اینکه موضوع به این مهمی به نوعی رهاشده در قانون نباشد و یک مرجع رسمی برای آن قید بشود و از طرفی هم تنوع موضوعاتی که مطرح است و بعضاً وجوه امنیتی دارند و لازم است که آخرین تحولات میدانی در عرصه تبادل بین‌المللی و جمع‌بندی و تصمیم‌گیری نهایی هم درست و نافع ملت و کشور باشد همین‌ها ایجاب می‌کنند که ما یک سازوکاری را به عنوان تبصره به این الحاق بکنیم که پیشنهاد بنده این است «مرجع تشخیص هر یک از مفاد این ماده شورای عالی امنیت ملی بوده و نظر رسمی این شورا ملاک عمل باشد». نظر رسمی را هم آوردیم که شما مستحضر هستید شورای عالی امنیت ملی رئیس‌جمهور نمی‌تواند این را اعلام بکند، پروسه رسمی خودش را دارد و همه این موارد که این اقدامات انجام شده، طرفین به تعهدات‌شان اقدام کرده‌اند یا نکرده‌اند؟ ارز ما برمی‌گردد؟ نفت ما به فروش می‌رود؟ روابط بانکی برقرار است یا نه؟ باید به تشخیص شورای عالی امنیت ملی باشد. یعنی تحقق مفاد این ماده در حقیقت الان به نوعی ابتر است و قید مرجع تشخیص برای آن جزء ضروریات است و شورای عالی امنیت ملی هم به خاطر سنخیتی که با آن موضوع دارد به نظر بنده بهترین مرجعی است که می‌تواند این را تأیید بکند. فلذا از همکاران عزیزم تقاضا دارم که برای کارآمدی این قانونی که امروز به اتفاق هم تصویب شده این تبصره هم به این ماده ملحق بشود و نظر موافق خودتان را بیان بفرمایید، ممنون و متشکرم.

سيدمحسن دهنوي
مخالف محترم جناب آقای الهویردی ‌دهقانی هستند، بفرمایید.

الهويردي دهقاني
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تبریک و تسلیت شهادت شهید فخری‌زاده و تشکر از همکاران محترم در رأیی که به این ماده دادید، این تبصره این ماده را بلااثر می‌کند. دوستان عزیز! کسانی که متعهد بودند در برجام برای اجرا هیچ اقدامی انجام ندادند و ما باید خیلی بیشتر و پیشتر از این از اجرای پروتکل الحاقی خارج می‌شدیم که متأسفانه نشده و شورای امنیت ملی هم در این زمینه مسئولیت داشته و اگر هم می‌خواست کاری بکند تا به حال کاری انجام داده بود. اگر ما دوباره این قانون را با این تبصره در اختیار شورای عالی امنیت ملی قرار بدهیم هیچ اتفاقی نمی‌افتد و در حقیقت لبّ یکی از اهداف مهم این طرح همین ماده است. من خواهش می‌کنم به این تبصره رأی ندهید.

سيدمحسن دهنوي
خیلی متشکریم، جناب آقای مسلم صالحی به عنوان موافق بفرمایید.

مسلم صالحي
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام، ادب و احترام خدمت همکاران عزیز، ملت شریف ایران داریم و همچنین عرض تسلیت به مناسبت شهادت دانشمند فرزانه جناب آقای فخری‌زاده داریم. خدمتتان عارض هستیم، همکاران عزیز توجه بفرمایید! همان‌طور که آقای نوری‌ فرمودند شورای عالی امنیت ملی به عنوان یک نهاد هم مستقل و هم رسمی و نهادی که واقعاً بعضاً دسترسی دارد به اطلاعاتی که ممکن است خیلی از ارگان‌ها و نهادها این دسترسی را نداشته باشند می‌تواند مرجع خوبی برای تشخیص این باشد که آیا طرف خارجی ما به تعهداتش عمل کرده یا خیر. به نظرم اگر بیاییم شورای عالی امنیت ملی را آنچنان که قانون هم تشخیص داده ما به عنوان مرجع قاضی و قضاوت‌کننده در نظر بگیریم قطعاً منطقی‌تر است و ما به هیچ وجه قصد تغییر قانون اساسی را نداریم و از طرفی صحبتی که دوستان و همکاران می‌کنند آیا با این صحبت‌هایی که همکاران می‌کنند و با ورود شورای عالی امنیت ملی به عنوان نهاد قضاوت‌کننده مخالفت می‌کنند؟ شما اصلاً اعتبار این شورا را دارید زیر سؤال می‌برید. یعنی ما داریم یک نهاد رسمی را که همه مراجع دارند تأیید می‌کنند می‌گوییم این نهاد به درد نمی‌خورد، شورای عالی امنیت ملی نظر ندهد فرضاً و مجلس نظر بدهد. مجلسی که به خیلی از اطلاعات ممکن است به هر دلیلی دسترسی نداشته باشد. دوستان عزیز! خواهش می‌کنیم به درخواست آقای نوری مبنی بر اینکه شورای عالی امنیت ملی به عنوان نهاد قضاوت‌کننده این قضیه باشد رأی موافق بدهید و بگذارید جایگاه قانونی شورای عالی امنیت ملی تضعیف نشود. از لطف دوستان ممونم.

محمدباقر قاليباف
نظر دولت چیست؟ دولت موافق است و کمیسیون مخالف است.

احمد اميرآبادي فراهاني
متن پیشنهاد؛ تبصره ـ مرجع تشخیص هریک از مفاد این ماده شورای عالی امنیت ملی بوده و نظر رسمی این شورا ملاک عمل می‌باشد.

محمدباقر قاليباف
حضار 241 نفر، الحاقیه را به رأی می‌گذاریم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد. عزیزان! اجازه بدهید، وقت ما تمام است و وقت نماز است، یک نکته را اینجا به رأی بگذاریم. ما ادامه بحث را اگر دوستان موافق باشند به رأی بگذاریم که آیا بعد از ظهر ادامه جلسه داشته باشیم یا فردا صبح. ما رأی می‌گیریم برای جلسه بعد از ظهر ساعت (1:30) رأی می‌گیریم. روزها کوتاه است. (1:30) بیایید لطفاً. حضار 241 نفر، دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.
6 تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

محمدباقر قاليباف
بسم ‌الله الرحمن‌ الرحیم ادامه جلسه صبح را در خدمت نمایندگان محترم هستیم. تذکرات را بفرمایید.

علي کريمي فيروزجائي
تذکرات کتبی
بسم ‌الله الرحمن‌ الرحیم تذکرات نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به مسئولان اجرایی: ـ آقای محمدحسن آصفری (اراک، کمیجان و خنداب) به اتفاق (32) نفر از همکاران به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص لزوم جلوگیری از افزایش هر سه ماه یکبار قیمت‌ها و برخورد با متخلفین به خصوص دو شرکت خودروساز سایپا و ایران‌خودرو. ـ آقای محمدحسن آصفری (اراک، کمیجان و خنداب) به اتفاق (28) نفر از نمایندگان به وزیر نفت درخصوص لزوم تسریع در حل مشکل کمبود گاز ال.پی.جی در سطح کشور با توجه به نزدیک شدن فصل سرما. ـ آقای محمدحسن آصفری (اراک، کمیجان و خنداب) به اتفاق (40) نفر از همکاران به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص لزوم توجه به مشکلات بیمه‌ای کارگران ساختمانی در ایام کرونا و نزدیک شدن فصل سرما. ـ آقای محمدحسن آصفری (اراک، کمیجان و خنداب) به اتفاق (33) نفر از همکاران به رئیس‌جمهور محترم درخصوص لزوم توجه به کمبود برخی کالاهای اساسی به ویژه روغن نباتی در سطح کشور. ـ آقای جلال محمودزاده (مهاباد) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص لزوم تسریع در نصب علائم و تابلوهای جاده‌ کریدور غرب کشور در محور مهاباد ـ ارومیه و جاده‌های آسفالت‌‌شده روستایی. به وزیر نفت درخصوص ضرورت تعجیل در اجرای طرح گازرسانی به مناطق شهری و روستایی شهرستان مهاباد. به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص ضرورت نظارت جدی بر شرکت‌های لیزینگ خودرو. همچنین ضرورت برنامه‌ریزی برای صادرات مازاد محصولات کشاورزی. به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص لزوم آمار دقیق تعداد فوت‌شدگان و بیماران کرونایی در سطح کشور. ـ آقای عباس مقتدایی (اصفهان) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص ضرورت نظارت بر کمبود و افزایش قیمت برخی کالاها. به رئیس‌جمهور محترم و وزیر امور خارجه درخصوص ضرورت بهره‌گیری بیشتر از ظرفیت‌های دیپلماسی اقتصادی در ارتباط با کشورهایی همچون سوریه. به رئیس‌جمهور محترم درخصوص ضرورت عملیاتی شدن سند ملی سالمندان. ـ آقای حسین گودرزی (دورود و ازنا) به اتفاق (11) نفر از نمایندگان به وزیر آموزش و پرورش درخصوص لزوم برگزاری حضوری کلاس اول دبستان به عنوان پایه سوادآموزی در زمان مناسب با توجه به شرایط کرونا. ـ خانم هاجر چنارانی (نیشابور و فیروزه) به وزیر ورزش و جوانان درخصوص لزوم تبدیل وزارتخانه ورزش به محل ارتقاء ورزش حرفه‌ای. ـ آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) به اتفاق (24) نفر از نمایندگان به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص لزوم اجرای احکام قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در مهلت پاسخگویی ده روزه و لزوم ارجاع مختلفان به مراجع رسیدگی به تخلفات اداری. ـ آقای سیدجلیل میرمحمدی‌میبدی (تفت و میبد) به اتفاق (40) نفر از نمایندگان به رئیس‌جمهور محترم و وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص اینکه چرا در حالی که با تصمیم ستاد ملی کرونا بسیاری از اصناف مجبور به تعطیلی کسب و کارشان شده‌اند و ممر درآمد خود را از دست داده‌اند بانک‌ها بدون هیچ‌ محدودیتی اقساط تسهیلات را کسر و برای چک‌ها اجرائیه صادر می‌کنند؟ ـ آقای جلال محمودزاده (مهاباد) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص لزوم تسریع در تعمیر و آماده‌سازی ماشین‌آلات راهداری جهت برف‌روبی در مناطق سردسیر کشور. ـ آقای مجتبی یوسفی (اهواز، باوی، حمیدیه و کارون) به وزرای کشور و نیرو درخصوص لزوم رسیدگی به سوء مدیریت ستاد بحران و کوتاهی شهرداری اهواز درخصوص آبگرفتگی شهرها به دلیل عدم توجه به ایجاد شبکه دفع آب‌های سطحی.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون، اگر اجازه بدهید ما ادامه دستور را برویم، آقای امیرآبادی بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
بسم ‌الله الرحمن‌ الرحیم با عرض سلام و ادب خدمت همکاران عزیز. آقای رئیس! من فقط ابتدا یک تذکری عرض کنم. (150) تا پیشنهاد الان ما داریم، اگر همه پیشنهادات هم مطرح نشود باز هم (25) دقیقه هر پیشنهاد طول می‌کشد. چیزی حدود بیش از (3000) دقیقه ما پیشنهادات را در صحن باید داشته باشیم، نهایتاً (10) هفته طول می‌کشد اگر همه را مطرح کنیم، حساب و کتابی است که برای هر پیشنهاد انجام دادیم برای هر پیشنهاد (25) دقیقه است، یعنی پیشنهاددهنده، مخالف، موافق، دولت و کمیسیون صحبت کنند. آقای دکتر! بنابراین صحن تصمیم بگیرد یا من یکی‌یکی پیشنهادات را جلو بروم، چون طبق آیین‌نامه وظیفه هیأت‌رئیسه ما این است که همه پیشنهادات را مطرح کند، ولی با این حال همکاران ما عنایت داشته باشند این طرح زمان‌بندی یک ماه، دو ماه و اینها را دارد و بالاخره باید سریع برای اجرا ابلاغ بشود، حالا هرطور تصمیم همکاران عزیز است، هرچه شما تصمیم می‌گیرید.

محمدباقر قاليباف
آقای نادران تذکر دارند؟ بفرمایید.

الياس نادران
بسم الله الرحمن الرحیم من از همکاران عزیز استدعا دارم یک توجهی بفرمایند. آقای دکتر ببینید! آنچه در مجلس در حال تصویب است حیثیت کل نظام و مجلس است، در نظام تصمیم‌گیری کشور باید به موقع تصمیم‌گیری بشود. بنابراین برای اینکه ما بتوانیم به موقع تصمیم بگیریم و سایر نهادها مثل شورای نگهبان و بقیه هم نظر خود را بدهند و این کار عملیاتی بشود یک پیشنهادی به هیأت‌رئیسه تقدیم شده که با توجه به اینکه اکثر پیشنهادات روی مصوبه قبلی کمیسیون امنیت ملی بوده شما متمرکز روی ماده (6) بشوید که اختلاف هم چند مورد جزئی است، نه جزئی به لحاظ موضوع، موضوع آن فوق‌العاده مهم است ولی قابل بحث است. لذا خواهش من این است اگر یک رأی استمزاجی از مجلس بتوانید بگیرید که ما وارد بحث ماده (6) بشویم از جزئیات مواد دیگر عبور کنیم و بند (6) و حداکثر (9) را که بحث استنکاف است دقیق‌تر مطرح کنیم و ان‌شاء‌الله امروز بتوانیم به نتیجه برسیم.

محمدباقر قاليباف
جناب آقای نادران ببینید! ما به هر حال خلاف آیین‌نامه نمی‌توانیم عمل کنیم، دیشب هم من به دوستان گفتم. این طرح دوفوریتی است و ما باید آیین‌نامه را رعایت کنیم. دوستان (130) تا پیشنهاد دادند و پیشنهادها ثبت شده، حق برادران است. حتی دوستان به من گفتند قبل از شروع جلسه رأی استمزاجی بگیریم، من گفتم رأی استمزاجی دلیل بر اینکه حق دیگرانی که ثبت کردند را ما نمی‌توانیم با رأی استمزاجی حق قانونی یک فرد را برداریم، ممکن است رأی هم بیاورد. ولی یک وقتی است مجموعه در صحن علنی اینجا دارد بحث می‌کند و آیین‌نامه به ما می‌گوید چون واقعاً تعداد این زیاد است یا با پیشنهاد رئیس جلسه و رأی عزیزان موضوع به کمیسیون برود و همه این (135) پیشنهاد در کمیسیون بررسی بشود و برگردد بیاید، این یک روش است. یک روش این است که ما اینجا ماده به ماده بخوانیم، نمی‌توانیم بگوییم ما این ماده‌ها را نمی‌خوانیم و ماده (6) را می‌خوانیم، این خلاف آیین‌نامه است. ما از ماده (1) باید بخوانیم نظرات را ببینیم. حالا دوستان می‌خواهند لطف بکنند و آن عزیزی که ثبت کرده است بگوید من گذشتم و پیشنهادم را پس گرفتم، یا این را باید بپذیرم یا اینکه دوستان بپذیرند به کمیسیون ارجاع بدهیم و یا اینکه ماده به ماده بخوانیم و پیشنهادها مطرح بشود و به پیشنهادها رسیدیم دوستان پیشنهادهایشان را پس بگیرند، چون بعضی از دوستان که ثبت کرده‌اند حاضر نیستند پیشنهاد خود را پس بگیرند. هرکس پیشنهادش را وقتی می‌خوانند پس گرفت وگرنه هر پیشنهاد (25) دقیقه وقت مجلس را می‌گیرد. اجازه بدهید ما شروع می‌کنیم اگر به این رسیدیم پیشنهادها را پس نگرفتند بفرمایید.
7 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

محمدباقر قاليباف
ان‌شاء‌الله جلسه بعدی ما امروز سه‌شنبه بعدازظهر یازدهم آذرماه رأس ساعت (1:30) دقیقه خواهد بود، پایان جلسه را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا