دوره 11 اجلاسیه 1
تعداد نمایندگان حاضر 196 جلسه 47
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

محمدباقر قاليباف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام خدمت نمایندگان محترم، جلسه‌ با حضور 196 نفر از نمایندگان محترم و همکاران عزیز رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه چهل و هفتم (‌نوبت بعدازظهر) روز سه‌شنبه یازدهم آذر‌ ماه 1399 هجری‌شمسی ‌مطابق با پانزدهم ربیع‌الثانی 1442 هجری‌قمری: 1 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد طرح دوفوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران. 2 ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد طرح برخی احکام مربوط به اصلاح ساختار بودجه کل کشور. 3 ـ گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد با رویکرد اصلاح سیاست‌های تنظیم بازار (در اجرای تبصره 1 ماده 45). 4 ـ گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مورد بررسی کیفیت تأمین و توزیع نهاده‌های دامی (در اجرای تبصره 1 ماده 45). 5 ـ گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور. 6 ـ گزارش شور دوم کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران. 7 ـ گزارش کمیسیون صنایع و معادن مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از بررسی عملکرد شرکت‌های خودروسازی درخصوص کیفیت و قیمت خودرو. 8 ـ گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد لایحه نحوه کمک‌های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور. 9 ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه موافقتنامه انتقال محکومین بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

محمدباقر قاليباف
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.


(آیات 21 و 22 از سوره مبارکه «مجادله» توسط قاری محترم آقای سیداحمد مقیمی تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم کتَبَ اللَّهُ لَأَغْلِبَنَّ أَنَا وَ رُسُلِی إِنَّ اللَّهَ قَوِی عَزِیزٌ * لا تَجِدُ قَوْماً یؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ الْیوْمِ الْآخِرِ یوادُّونَ مَنْ حَادَّ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ لَوْ کانُوا آباءَهُمْ أَوْ أَبْناءَهُمْ أَوْ إِخْوانَهُمْ أَوْ عَشِیرَتَهُمْ أُولئِک کتَبَ فِی قُلُوبِهِمُ الْإِیمانَ وَ أَیدَهُمْ بِرُوحٍ مِنْهُ وَ یدْخِلُهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ خالِدِینَ فِیها رَضِی اللَّهُ عَنْهُمْ وَ رَضُوا عَنْهُ أُولئِک حِزْبُ اللَّهِ أَلا إِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْمُفْلِحُونَ‏ * (صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

محمدباقر قاليباف
از قاری محترم برادر عزیز و گرانقدرمان قاری محترم جناب آقای سیداحمد مقیمی تشکر می‌کنیم، ترجمه آیات را بفرمایید.

سيدمحسن دهنوي
به نام خداوند بخشنده مهربان «خدا مقرر کرده است که حتماً من و فرستادگانم چیره خواهیم گردید. آری، خدا نیرومند و شکست‌ناپذیر است. قومی را نیابی که به خدا و روز بازپسین ایمان داشته باشند و کسانی را که با خدا و رسولش مخالفت کرده‌اند هرچند پدرانشان یا پسران‌شان یا برادرانشان یا عشیره آنان باشند دوست بدارند. در دل اینها است که خدا ایمان را نوشته و آنها را با روحی از جانب خود تأیید کرده است. و آنان را به بهشت‌هایی که از زیر درختان آن جوی‌هایی روان است در می‌آورد. همیشه در آنجا ماندگارند، خدا از ایشان خشنود و آنها از او خشنودند. اینانند حزب خدا. آری، حزب خداست که رستگارند» راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. آقای رئیس! اسامی غایبان و متأخران را قرائت می‌کنم. آقایان: منصور آرامی، یحیی ابراهیمی، سیدلفته احمدنژاد، اکبر احمدپور، عبداله ایزدپناه، مسعود پزشکیان، محمدرضا پورابراهیمی، علی جدی، حسین جلالی، اسماعیل حسین‌زهی، سیدمسعود خاتمی، علی‌اصغر خانی، جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی، عبدالعلی رحیمی، مصطفی رضاحسینی، علیرضا شهبازی، محمدرضا صباغیان، روح‌اله عباسپور، بهزاد علیزاده، موسی غضنفرآبادی، غلامحسین کرمی، جلیل مختار، غلامرضا مرحبا، علیرضا منادی‌سفیدان، سیدعلی موسوی، سیدکاظم موسوی، مصطفی نخعی، حسن نوروزی، جواد نیک‌بین و محمد وحیدی. آقای سیدکاظم موسوی الان تشریف آوردند.
3 تصویب طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران (ثبت 256)

محمدباقر قاليباف
دستور جلسه را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب خدمت همکاران عزیز. آقای رئیس! ما ماده (6) را بررسی کردیم، جایگزینی که آقای زاکانی داشتند رأی آورد. دیگر نتوانستیم وارد پیشنهادات بشویم، فقط وارد الحاق‌ها شدیم. دوستان در ماده (6) الحاق دارند و مطرح می‌کنند؟ آقای آزادی‌خواه بفرمایید. در بخش الحاق ردیف (1) هستند.

احد آزادي خواه
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم تسلیت و تبریک عرض می‌کنم شهادت دانشمند هسته‌ای و دفاعی کشورمان دکتر فخری‌زاده را که فخر انقلاب، اسلام و ایران بودند و تشکر از همکاران عزیزم که هم در کمیسیون امنیت ملی، هم کمیسیون انرژی و هم سایر کمیسیون‌ها، هیأت‌رئیسه محترم، آقای دکتر! شخص حضرت‌عالی که این موضوع با اهمیت را در دستور کار قرار دادید برابر با قانون کاملاً ضابطه‌مند به دور از احساسات یک قانون خیلی قرص و محکم اینجا دارد طراحی می‌شود. همکاران عزیز! تقاضایم است محبت بفرمایید به این حقیر منت بگذارید استماع بفرمایید. ببینید! ما یک تکلیفی را اینجا در ماده (6) داریم برای دولت بار می‌کنیم که دولت موظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعاهد فلان و فلان و فلان، یعنی یک حکمی را بر یک موضوعی می‌خواهیم سوار بکنیم. آن چیزی که باعث شد من پیشنهاد بدهم این است که مرجع تشخیص اینکه آیا آن کشورها به تعهدشان عمل کردند که دولت موظف به آن احکام باشد یا تعهد عمل نکردند کجا است؟ یک‌سری تعهدات وجود دارد ما گفتیم دولت! طرف متعاهد یا به تعهداتش عمل می‌کند یا نمی‌کند، اگر عمل کرد که فبها، اگر نکرد چنین و چنان. نمایندگان محترم! اگر دولت فردا آمد و گفت تعهداتش را عمل کرده آیا مجلس حق دارد بگوید آقای دولت! به این دلیل و به این دلیل به تعهداتش عمل نکرده؟ در این قانون قید نشده. پیشنهاد الحاقی حقیر این است، البته قرار بود من یک ویراستاری کنم که متأسفانه وقت گذشت که کمیسیون امنیت را هم اضافه کنم و حقیر عرض کردم تشخیص اجرا یا عدم اجرای تعهدات کشورهای متعاهد پس از ارائه گزارش سازمان.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای آزادی‌خواه! عذرخواهی می‌کنم، ببینید! این پیشنهاد شما تقریباً در ماده (7) هست، آنجا در ماده (7) بحث اینکه این اتفاق افتاده یا نیفتاده را به عهده مجلس گذاشته، یعنی کمیسیون امنیت ملی به مجلس گزارش می‌دهد و مجلس تصمیم می‌گیرد. اگر آنجا شما قانع می‌شوید.

احد آزادي خواه
پیشنهاد دهنده
من ماده (7) را دیدم و درست هم می‌فرمایید. اما همکاران گرامی ببینید! خدا می‌داند اصلاً این صحبت‌ها نیست، کلی هم فکر کردم که آیا من این را مطرح بکنم یا نه. من یک دلیل دارم، ببینید! طلبه‌ها می‌گویند اقل و اکثر دو رقم است؛ یا استقلالی است یا ارتباطی است. مواد در قانون مرتبط با هم نیستند، مستقل از هم هستند و برای همین هم آقای دکتر قالیباف می‌فرماید آقای امیرآبادی! ماده (1) را جدا به رأی بگذار، ماده (2) را به رأی بگذار. شما حکمی که در ماده (6) بار کردید را باید تمام کنید وارد ماده (7) بشوید. این اصول قانونگذاری است.

احمد اميرآبادي فراهاني
حاج‌آقا عذرخواهی می‌کنم، در ماده (7) گفته مندرج در ماده (6).

احد آزادي خواه
پیشنهاد دهنده
اجازه بدهید عرضم تمام بشود. من نظرم این است که ما در ماده (6) یک حکم و یک موضوع داریم. این جمله که تشخیص اجرا یا عدم اجرای تعهدات به عهده مجلس شورای اسلامی باشد اینجا ضروری است، چون ماده (6) غیر از ماده (7) است، اگر در ماده (7) هم آمده باشد که آمده و من هم دیدم اشکال ندارد، این از باب تأکید و تذکار بگذارید بماند. همکاران ما! جسارت است، من شفاف عرض کنم، مجلس نباید سرش کلاه برود. ما تا سه سال آینده نوکری مردم را می‌کنیم و افتخارمان هم این است، اجازه بدهید اگر اتفاقی افتاد و این مسأله به جریان افتاد مجلس مرجع تشخیص باشد. آقای امیرآبادی! بودنش علی‌رغم اینکه در ماده (7) هم آمده باشد و اینجا هیچ ضرری ندارد منافع بسیار زیادی دارد. تقاضای من این است که همکاران عزیز رأی بدهند و کمیسیون محترم شما را به خدا مخالفت نفرمایید که ان‌شا‌ء‌الله این تأکید اینجا انجام بشود.

محمدباقر قاليباف
آقای آزادی‌خواه! اجازه بدهید و یک دقیقه تشریف داشته باشید. خواهشاً دقت کنید، نگاه کنید! این الحاقیه‌ای که آقای آزادی‌خواه گفتند را ما دقیقاً در ماده (7) تأکیدمان در آن ماده به ماده (6) است، یعنی «چنانچه کشورهای متعاهد مندرج در ماده (6)، نسبت به اجرا»، چون اینجا صراحت دارد دیگر اجازه بدهید و شما قانع بشوید که یک الحاق اینجا اضافی است.

احد آزادي خواه
پیشنهاد دهنده
آقای رئیس! من حرفی ندارم.

محمدباقر قاليباف
ماده (7) همین وظیفه را به عهده دارد که دولت گزارش بدهد و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بررسی کند و طبق تبصره (1) ماده (45) گزارش به صحن بیاید و مجلس تصمیم بگیرد. من فکر می‌کنم دیگر واقعاً.

احد آزادي خواه
پیشنهاد دهنده
من یک جمله بگویم، همکاران عزیز ببینید! من یک توضیح دیگر بگویم. پیشنهاد بنده حقیر چیست و ماده (7) چه می‌گوید. بنده حقیر می‌گویم مرجع تشخیص مجلس باشد، یعنی این مجلس شورای اسلامی است که تشخیص می‌دهد کشورها به تعهداتشان عمل کردند یا نکردند. شما را به خدا دقت بفرمایید. ماده (7) مرجع تشخیص را مجلس تعیین نکرده.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای آزادی‌خواه! رئیس جلسه و بنده عرض کردیم قابل طرح نیست، عذرخواهی می‌کنیم.

محمدباقر قاليباف
من همین را عرض کردم، اجازه بدهید واقعاً وقت گرفته نشود.

احد آزادي خواه
پیشنهاد دهنده
آقای امیرآبادی! منتها ماده (7) واقعاً غیر از این است که من عرض کردم.

محمدباقر قاليباف
به هر حال اجازه بدهید، اگر الحاق بعدی وجود دارد بفرمایید.

سيدمحسن دهنوي
آقای رئیس! اخطار و تذکر داریم.

محمدباقر قاليباف
اخطار را بفرمایید.

سيدمحسن دهنوي
آقای رئیس! ما اخطار داریم اگر اجازه بفرمایید. آقای احمدی‌بیغش اخطار اصل (76) دارند، بفرمایید.

محمود احمدي بيغش
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم من قدردانی می‌کنم از همه همکاران که امروز آن غیرت انقلابی‌شان دوباره نمود بزرگی پیدا کرد و یک تصمیمی برای این غم بزرگی که روی دوش همه مردم ایران در پی شهادت شهید عزیزمان دانشمند هسته‌ای و دفاعی به وجود آمده بود شد. اخطار من اصل (86) قانون اساسی است. آقای دکتر! امروز شما و دوستان طرح الزام دولت به خاتمه اجرای پروتکل الحاقی و صیانت از منافع مردم را تصویب کردید. تقریباً و تحقیقاً همه مردم ایران از این طرح خوشحال هستند. متأسفانه دیده شد که سخنگوی محترم دولت در یک اقدام ناپسند امروز صحبت کردند و این طرح را خلاف دانستند. ما نمی‌دانیم، پس عزیزان همکار! لطف کنید از امروز وقتی می‌آیید کارت و ساعت بزنید اول از دولت اجازه بگیرید و دولت برنامه بدهند و بعد ما داخل صحن بیاییم. این چه وضعی است که مجلس و نماینده‌های مردم براساس قانون اساسی کار می‌کند دولت بیاید بگوید این را ما انجام نمی‌دهیم یا این خلاف است؟ چکاره هستید که شما حرف و تصمیم مجلس و قانون را بخواهید ندید بگیرید؟ تا امروز که با این الحاقیه عمل کردیم وضع زندگی، آرامش و امنیت مردم چطور بوده، ترور نبوده؟ شهید فخری‌زاده و دیگر شهدای هسته‌ای ما را در چه شرایطی شهید کردند؟ انفعال هم یک حدی دارد، اگر مردم شما را تحمل می‌کنند نه از ترس‌شان است، آقایان دولت! از اصل‌شان است. شما می‌آیید مجلس را زیر سؤال می‌برید که مجلس نباید طرح بکند؟ پس شما بفرمایید مجلس چکاره است؟ شما دولت را که دارید، صدا و سیما را هم که دارید و مجلس هم در دستتان بگیرید. آقای رئیس! لذا من درخواست می‌کنم توجه به این شانتاژها نکنید، چون الان جریانی که در این چند سال برای مردم هزینه بزرگی را داشته شروع کردند و مجلسی‌ها و خود شخص جناب‌عالی را تندرو و کسی که دارد جریان تندروی را هدایت می‌کند قلمداد می‌کنند. ما آنچه دولت به خود نماینده‌ها بگوید به خاطر رضای خدا تحمل می‌کنیم، اما مجلس یعنی مردم، یعنی (85) میلیون جمعیت، حق ندارید به مردم اهانت بکنید. مملکت را به لبه پرتگاه کشاندید حالا ما به دنبال التماس آقای بایدن برویم که برادر تنی آقای ترامپ است؟ ای ساده‌لوح‌ها! چرا فکر می‌کنید آقای بایدن بهتر از ترامپ است؟ شما برجام را آمدید عده‌ای در همین مجلس با (20) دقیقه تصویب کردند. چه خاکی شما به سر مردم کردید، عزت مردم را فروختید، چرا دارید زمزمه می‌کنید با دوستان‌تان، قلم به دست هم که هستید، فرصت‌های تبلیغاتی هم که دارید... (قطع میکروفن)

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون، البته نکات شما نکات به‌جایی بود، ولی اخطار به هیأت‌رئیسه برنمی‌گشت.

سيدمحسن دهنوي
حاج‌آقا سلیمی تذکر ماده (5) را دارند، بفرمایید.

عليرضا سليمي
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! بعضی‌ها مثل اینکه جای شورای نگهبان هم نشسته‌اند، یعنی هم دولت و هم شورای نگهبان هستند. قبلاً که مجلس هم بودند، اخطار و تذکر من بند‌های (11) و (22) و اصول (86)، (92) و (93) که مربوط به شورای نگهبان است. اینکه آقای ربیعی جای شورای نگهبان هم بنشیند و جالب هم هست علم غیب هم دارند. پیشاپیش هم اظهارنظر کنند این چیز عجیبی است، این شأن مجلس را من خواهش می‌کنم تذکر به دولت بدهید که دولت به کار اجرا بپردازد. در مورد کارت معیشت که مخالف هستند، هر کاری که بشود آقایان مخالف هستند و من خواهش می‌کنم به دولت تذکر داده بشود چون بفهمند آقایان مسئول اجرا هستند. هم جای شورای نگهبان، هم جای مجلس و هم جای قوه قضائیه: «خود گویی و خود خندی عجب مرد هنرمندی!». متشکرم.

محمدباقر قاليباف
آقای امیرآبادی! ادامه را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! در ادامه پیشنهادات الحاقی ما پیشنهاد حاج‌آقای سلیمی را داریم. آقای رئیس! شما پیشنهاد آقای سلیمی را ببینید. نوشتند که «کلیه دوربین‌های منصوب در این راستا برچیده شوند»، فکر می‌کنم این مغایر با اصل مصوبه است، چون آنجا ما بحث پادمان و بحث زمان را در نظر گرفتیم، حالا تشخیص با شما است.

محمدباقر قاليباف
من توضیح دادم این قابل طرح نیست، چون در ماده (6) به این موضوع پرداخته شده دیگر اجازه بدهید.

احمد اميرآبادي فراهاني
پس قابل طرح نیست، پیشنهاد آقای نوروزی را ببینید! این است که ورود بازرسان ممنوع می‌شود، پیشنهادتان را در متن انتخابی زدید، از چه زمانی؟ اینها معلوم نیست، آقای رئیس! فکر کنم این هم قابل طرح نیست، دیگر تشخیص شما است.

محمدباقر قاليباف
این دیگر در ماده (6) مشخص شده است.

احمد اميرآبادي فراهاني
پس چون در جایگزین جناب آقای دکتر زاکانی همه اینها بوده دیگر قابل بحث نیست. آقای رئیس! اگر اجازه بفرمایید من جایگزین آقای زاکانی را یک بار قرائت کنم. (میرتاج‌الدینی ـ رفع ابهام داریم) رفع ابهام را ثبت کردید؟

محمدباقر قاليباف
رفع ابهام که ثبت نشده، برای چیست؟ اجازه بدهید، الحاقیه‌ها تمام شد؟

سيدمحمدرضا ميرتاج الديني
رفع ابهام داریم.

احمد اميرآبادي فراهاني
شما در ماده (6) رفع ابهام ثبت نکردید، عذرخواهی می‌کنم. اینجا جلوی من است.

محمدباقر قاليباف
آقای امیرآبادی! الحاقیه دیگری در ماده (6) داریم؟

احمد اميرآبادي فراهاني
خیر، الحاقیه‌ها تمام شد.

محمدباقر قاليباف
شما پس متن ماده (6) را فقط قرائت کنید.

احمد اميرآبادي فراهاني
متنی که جایگزین شد را من فقط قرائت می‌کنم چون رأی هم آورده. دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعاهد از جمله کشورهای (1+4)، (آلمان، فرانسه، انگلیس، چین و روسیه) در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده‌های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش، یک ماه پس از تصویب این قانون در مجلس شورای اسلامی نظارت‌های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه سند (پروتکل) الحاقی را متوقف کند. این سند برای اینکه اصل پانزدهی نشود به جای پروتکل اضافه شد با اجازه شما که شورای نگهبان ایراد اصل (15) نگیرد. تبصره هم به قوت خودش باقی است.

محمدرضا پورابراهيمي داوراني
رفع ابهام داریم.

محمدباقر قاليباف
اجازه بدهید! یک رفع ابهام است که ثبت شده. خودتان رفع ابهام را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای میرتاج‌الدینی بفرمایید.

سيدمحمدرضا ميرتاج الديني
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران گرامی ببینید! قانونی با این عظمت و ارزشمندی که واقعاً برای مردم ما یک امیدی ایجاد کرده را تصویب می‌کنید، ابعاد قانون باید طوری باشد که جای اختلاف، بحث، جدل و گفتگو در میان خودمان نباشد. پیشنهادی که در کمیسیون تصویب شده این مفهوم را دارد که از زمان لازم‌الاجرا شدن این قانون مدت یک ماه را حساب می‌کند. پیشنهادی که آقای زاکانی دادند و چون متن را نخواندند در واقع از زمان تصویب در مجلس به حساب می‌آید، (10)، (12) روز هم تا به شورای نگهبان برود و برگردد این هم روی آن حساب می‌شود. این رفع ابهام باید بشود، پیشنهاد من این است که از زمان لازم‌الاجرا شدن، یعنی فردا شورای نگهبان چهارشنبه جلسه برگزار و تأیید کرد تمام می‌شود. این پیشنهاد است، رویش صحبت کنیم.

علي خضريان
آقای میرتاج‌الدینی! رأی آورده، ابهام برای زمان تصویب است نه بعد از تصویب. بررسی ندارد، شما نباید وارد شوید.

محمدباقر قاليباف
دوستان! اجازه بدهید. این اشکال ندارد، رأی آورده ولی ابهام وجود دارد و دو، سه نفر ابهام دارند.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! این را اجازه بفرمایید بررسی کنیم. ماده 7 ـ چنانچه کشورهای متعاهد مندرج در ماده (۶)، نسبت به اجرای تعهدات خود و رفع کامل تحریم‌ها از جمله هسته‌ای، نظامی، حقوق بشری و امثال آن علیه جمهوری اسلامی ایران اقدام کنند، دولت موظف است بلافاصله گزارش دقیق اقدامات انجام‌شده را به مجلس ارائه دهد. این گزارش ظرف مدت یک ماه به همراه گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، به منظور تعیین تکلیف در صحن مجلس براساس تبصره (۱) ماده (۴۵) قانون آیین‌نامه داخلی مجلس به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود. آقای رئیس! در ماده (7) پیشنهاد داریم. جناب آقای نبویان مطرح می‌فرمایید؟ چه کسی در صحن و مشروطه و تلفیق پیشنهادش را مطرح می‌فرماید؟ آقای نادران! عذرخواهی می‌کنم، در سیستم پیشنهاددهنده فقط آقای نبویان ثبت شده، خودشان مطرح کنند، اشکال ندارد حضور دارند، آقای نبویان! خودتان مطرح بفرمایید. (خضریان ـ اشتباه ثبت شده، مستنداتش روی کاغذ امضاها است) آقای نبویان! این پیشنهاد شما اصلاً قابل طرح نیست، پیشنهاد شما این است که «دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است پس از یک ماه از تصویب این قانون اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی»، پیشنهاد ثبت‌شده اینجا چیست، اینکه مربوط به متن (6) بوده. الان آن چیزی که اینجا مطرح شده آن نیست. من چکار کنم اشتباه ثبت شده؟

محمدباقر قاليباف
رد بشوید، جناب آقای نبویان! واقعاً وقت گرفته نشود، خیلی ممنون. آقای نبویان قبول کردند، پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! پیشنهاد آقای ایزدخواه را ببینید. گفته است «ایران موظف است پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون نسبت به توقف موقت تعهدات»، آقای ایزدخواه! این براساس ماده (6) است، این پیشنهاد در ماده (7) مغایر ماده (6) است. آقای رئیس! شما اینجا تشخیص بدهید این قابل طرح است یا نیست.

محمدباقر قاليباف
این به ماده (6) برمی‌گردد قابل طرح نیست. اشتباه ثبت شده.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رضوانی! مطرح می‌فرمایید؟ در مشروطه یا تلفیق هستید؟

محمدباقر قاليباف
آقای رضوانی منصرف هستند.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای نادران! اسم شما اینجا ثبت شده می‌توانید بفرمایید.

الياس نادران
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان، آقایان هیأت‌رئیسه و عزیزان یک دقتی بفرمایید! پیشنهادی که کمیسیون داده دو تفاوت با پیشنهادی دارد که دوستان ما دادند. من دو اختلاف را عرض می‌کنم و بعد دفاع می‌کنم که ما چرا این کار را کردیم. اولاً کمیسیون انرژی هم به دلیل مباحث فنی و آنچه باید نظارت مجلس و رفتار دولت باشد باید گزارش خودش را به صحن علنی مجلس بدهد علاوه بر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی که از جنبه‌های روابط بین‌الملل و محاسبات این کار را کردند و تفاوت دومی که دارد اگر دوستان دیگر هم دقت بفرمایند در پیشنهاد کمیسیون آمده به استناد تبصره (1) ماده (45)، تبصره (1) ماده (45) تخلفات و سوء مدیریت مدیران اجرایی را گفته بیایند در صحن گزارش کنند، در صورتی که ما در ماده (7) نمی‌خواهیم سوء‌مدیریت را گزارش کنیم، دستگاه‌های اجرایی می‌آیند گزارش می‌دهند از اینکه کشورهای متعاهد به تعهدشان عمل کردند یا نکردند و ما این گزارش را که جزء وظایف کمیسیون‌ها است که گزارش کمیسیون‌ها به صورت نوبه‌ای یا به صورت موردی داده می‌شود و مجلس نسبت به آنها اظهارنظر می‌کند آن را باید ملاک قرار بدهیم، نه تبصره (1) ماده (45) را. به خاطر این ما تبصره (1) ماده (45) را حذف کردیم، کمیسیون انرژی را به عنوان کمیسیون تخصصی که سازمان انرژی اتمی وظایفی که در این قانون داشته به لحاظ فنی باید عمل کند، گزارش آنها را هم ما بگیریم. به این دلیل ما پیشنهاد دادیم اولاً علاوه بر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به کمیسیون انرژی هم گزارش داده بشود، ثانیاً تبصره (1) ماده (45) حذف بشود و طبق آیین‌نامه رفتار بشود. آیین‌نامه به کمیسیون‌ها اجازه می‌دهد به صورت نوبه‌ای یا به صورت موردی یا به صورت دوره‌ای گزارش دستگاه‌ها را به صحن تقدیم کنند. این مانع را برمی‌دارد، یعنی اشکالی که ممکن است شورای نگهبان مواجه بشود و بعد بگوید خلاف قانون اساسی است به دلیل اینکه شما دارید می‌گویید تخلف و سوء مدیریت باید گزارش بشود. در ماده (7) ما تخلف و سوء مدیریت را گزارش نمی‌کنیم، انجام تعهدهای طرف متعاهد را به استناد گزارش دولت می‌خواهیم رسیدگی کنیم. بنابراین این نه تخلف است و نه.

محمدباقر قاليباف
در جایگزین‌تان برای «تبصره (1) ماده (45)» به طور روشن نمی‌توانید بگویید آیین‌نامه، کدام ماده را می‌گویید؟

الياس نادران
پیشنهاد دهنده
می‌توانیم، در آیین‌نامه هر کمیسیونی وظیفه‌ای دارد، در خود بند (7) ماده (45) گفته کمیسیون‌ها گزارش نوبه‌ای یا دوره‌ای به صحن می‌دهند، این همان وظیفه است. یعنی در اجرای قوانین کمیسیون‌ها وظیفه دارند که گزارش‌های نوبه‌ای و دوره‌ای بدهند اگر می‌خواهید بگذارید مانعی ندارد.

محمدباقر قاليباف
آقای نادران نگاه کنید! آن بند (7) ماده (45) تهیه گزارش در رابطه با برنامه و بودجه سالانه است اما اینجا در رابطه با یک تعهد دیگری داریم بحث می‌کنیم.

الياس نادران
پیشنهاد دهنده
آقای دکتر! قوانین هم هست، اجرای قوانین را گفته. یک نکته دیگری که وجود دارد؛ ما در ماده (7) کشورهای متعاهد را گفتیم چون موضوع ماده (6) بوده به آن چهار کشوری که تعهد دارند تصریح کردیم، حالا به خاطر اینها ما فکر می‌کنیم ماده (7) که نوشتیم جامع‌تر است، شورای نگهبان برنمی‌گرداند، وگرنه دولت اعتراض می‌کند می‌گوید ما که سوء مدیریت یا تخلفی نداشتیم که اینها بخواهند گزارش بدهند، بعد دست ما بسته می‌شود در صورتی که ما می‌خواهیم گزارش عملکرد بگیریم. گزارش عملکرد به استناد تبصره (7) ماده (45) کمیسیون‌ها مجاز هستند، بلکه لازم است که این کار را بکنند و تکلیف دارند، عذرخواهی می‌کنم.

محمدباقر قاليباف
موافق و مخالف را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
ببخشید، آقای رئیس! ایشان ردیف (3) را مطرح کردند.

روح اله متفکرآزاد
آقای نظری! شما در ردیف پنجم منتخب شدید، ایشان (3) را مطرح کردند، جسارتاً منتظر باشید آنجا بفرمایید. آقای مرتضی محمودوند مخالف هستند، بفرمایید.

مرتضي محمودوند
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم موضوع به لطف خدا کلیتش تأیید شده، جزئیات هم که عزیزان براساس تخصص و تعهدی که دارند مطرح می‌کنند. خواهش من این است این نوع ایرادگیری‌ها را کمتر کنیم که هرچه سریع‌تر این قانونی که انصافاً فردا هم پیش خدا و هم خلق خدا سربلند باشیم امروز ما هرجا که صحبت می‌شود اینقدر در رسانه‌ها آمدند جریان‌سازی کردند که مجلس منفعل است، یک کار اصولی هم که شروع شده، حالا من کاری ندارم اینجا دولت یا اصحاب رسانه هم دارند مخالفت می‌کنند با تمام طرح‌های مجلس، همکاران! حداقل این یک مورد را بزرگی کنید تسریع کنیم که با سرعت تمام انجام بشود، من عرض خاصی ندارم.

روح اله متفکرآزاد
متشکرم، به عنوان موافق در خدمت حاج‌آقای موسوی‌لارگانی هستیم، بفرمایید. وقت خودشان را در اختیار آقای شریعتی قرار دادند، آقای شریعتی! خدمت شما هستیم.

مالک شريعتي نياسر
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همه همکاران و ملت شریف ایران سلام عرض می‌کنم. عرض به حضور دوستان که سه موضوع را آقای دکتر نادران مطرح کردند، موضوع اول این است که اگر ما تبصره (1) ماده (45) را حفظ بکنیم عملاً فرض گرفتیم که دولت از اجرای قانون تخلف کرده و این فرض منصفانه نیست چون ما فرصت یک‌ماهه به دولت دادیم بنای ما این نیست که فرض کنیم دولت از اجرا تخلف کرده، پس عنوان را اگر کلی بگوییم آیین‌نامه یا بند (7) بگوییم کفایت می‌کند. نکته دوم، تمام استدلال‌های ما در سالیان مختلف و متمادی این بوده که بحث هسته‌ای ما یک بحث صنعتی و در حوزه انرژی است، بحثی که حضرت آقا فرمودند نیروگاه‌های هسته‌ای باید در سالیان مختلف افزایش پیدا بکنند و برق هسته‌ای را ما استفاده بکنیم. بحث‌های حوزه انرژی است و مواد (1) تا (5) خود همین قانون و طرح هم ناظر به حوزه‌های تخصصی است که در حیطه اختیارات کمیسیون انرژی طبق ماده (50) است. ماده (50) آیین‌نامه تصریح کرده که کمیسیون انرژی برای انجام وظایف محوله در محدوده نفت، گاز، برق، سدها، نیروگاه‌های آبی و برقی، انرژی اتمی و انرژی‌های نو. پس محدوده مباحث فنی و تخصصی حوزه انرژی اتمی و انرژی هسته‌ای باید گزارش تخصصی را کمیسیون انرژی به مجلس ارائه بدهد. من از طرف کمیسیون انرژی به نمایندگی از کمیسیون انرژی به عنوان سخنگوی کمیسیون انرژی خدمت شما عرض می‌کنم جلسه اخیری که ما در کمیسیون داشتیم بالاتفاق دوستان کمیسیون انرژی نظر داشتند که مباحث تخصصی این قانون حتماً گزارش تخصصی از ناحیه کمیسیون انرژی بیاید. پس هم گزارش کمیسیون انرژی و هم کمیسیون امنیت ملی بیاید. بنابراین از دوستان خواهش می‌کنم که به این تغییراتی که در این اصلاح آقای دکتر نادران فرمودند ان‌شا‌ءالله دوستان رأی بدهند که بحث تخصصی کمیسیون‌ها را هم ما در نظر گرفته باشیم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون، دولت موافق است و کمیسیون نظری ندارد.

احمد اميرآبادي فراهاني
من برای رأی‌گیری قرائت می‌کنم. چنانچه کشورهای متعاهد از جمله (1+4) (آلمان، انگلیس، فرانسه، چین و روسیه) نسبت به اجرای تعهدات خود و رفع کامل تحریم‌ها از جمله هسته‌ای، نظامی، حقوق بشری و امثال آن علیه جمهوری اسلامی ایران اقدام کنند دولت موظف است گزارش دقیق اقدامات انجام شده را به مجلس ارائه دهد. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و نیز کمیسیون انرژی مجلس ارزیابی خود را نسبت به این گزارش، اینجا اضافه کرده‌اند، به استناد بند (7) ماده (45) قانون آیین‌نامه داخلی مجلس به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود. (ذوالنوری ـ چه کسی گفته کمیسیون نظر ندارد؟) حاج‌آقا! سخنگویتان فرمودند. گفتید مخالف و آقای رئیس هم فرمودند.

محمدباقر قاليباف
کمیسیون مخالف است.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! رأی بگیرید.

محمدباقر قاليباف
حضار 225 نفر، آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. (122) رأی آورد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! ماده (7) چون پیشنهاد آقای نادران جایگزین بود و رأی آورد دیگر هیچ پیشنهادی طبق آیین‌نامه قابل طرح نیست، دوستان باز ناراحت نشوند که پیشنهاد ما چرا طرح نمی‌شود، الان فقط می‌توانیم وارد الحاق‌ها بشویم.

محمدباقر قاليباف
شما ماده را خواندید؟

احمد اميرآبادي فراهاني
خواندم که تصویب شد، فقط یک الحاقیه داریم آن هم الحاقیه آقای سلیمی به ماده (7) است. گفتند که در کلیه مراحل حضور یک ناظر از مجلس شورای اسلامی لازم می‌باشد، ایشان مطرح نمی‌فرمایند. حاج‌آقا! از لطفی که شما داشتید تشکر می‌کنیم.

محمدباقر قاليباف
الحاقیه بعدی را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! الحاق دیگر نداریم، اگر اجازه بفرمایید من ماده (8) را بخوانم. «ماده 8 ـ مسئول اجرای صحیح و کامل این قانون رئیس‌جمهور و مقامات و مدیران مربوط و دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط می‌باشند». آقای رئیس! در ماده (8) هم ابهام و هم یک حذف داریم، جناب آقای نوری‌قزلجه حذف کل دادند که تشریف ندارند، پس حذف کل مطرح نمی‌شود. جناب آقای شریعتی اصلاح کمیسیون را مطرح نمی‌فرمایند، جناب آقای ویس‌کرمی می‌فرمایند به جای «صحیح و کامل» بشود «دقیق، به‌موقع و کامل»، بفرمایید.

ابراهيم رضائي
تذکر دارم.

مهرداد ويس کرمي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض سلام، ادب و احترام و البته گله‌مندی از آنچه در صبح گذشت، من عرض کنم که قرآن کریم می‌فرماید «اولئک یسارعون فی الخیرات و هم لها سابقون». اگر سرعت در تصویب یک قانون خوب مصداق سرعت در خیر باشد دقت در تصویب آن مصداق سبقت در خیر است و ما باید حواسمان باشد سلامت و درستی قانون را فدای سرعت نکنیم. چیزی که متأسفانه صبح اتفاق افتاد. جناب آقای دکتر قالیباف! دلیل عصبانیت من از دست برادر بزرگوارمان جناب آقای امیرآبادی این بود که ما سوگند یاد کردیم به آیین‌نامه عمل کنیم، طبق آیین‌نامه بنده راضی نبودم شما از من عبور کنید، باید نظراتم را مطرح می‌کردم و اگر واقعاً بخواهیم به قانون عمل کنیم مصوباتی که مصداق این قضیه بوده همه از نظر قانونی و شرعی باطل است. نه من که دیگرانی هم ممکن است در این مجلس باشند که گویی بعضی دوستان هم بودند. بنابراین مصوباتی که به این صورت بوده شرعاً شما به سوگندتان عمل نکردید. نمونه آن مثلاً در ماده (7) همین ماده، «کنند» و «نکنند» هر دو به این جمله می‌خورند که ما از آن عبور کردیم، شما یک‌بار با «کنند» بخوانید و یک‌بار با «نکنند» بخوانید، هر دو درست است. یعنی اگر به «علیه» برگردانیم «کنند» می‌شود، اگر به قبلش و اول جمله برگردانیم «نکنند» می‌شود و عربی هم نیست که پیچیده باشد، فارسی زبان ساده‌ای است و همه متوجه می‌شویم. بنابراین من خواهش می‌کنم که البته این در اصل رعایت شد و من هنوز در شوک آن قضایای صبح هستم. یکی از مسائلی که ما در بحث‌های حقوقی داریم این است که اگر یک واژه را کم و زیاد بکنیم آن کسی که مجری قانون است می‌تواند یقه ما را بگیرد. مثلاً می‌گویید اقدام، اگر بگویید اقدام کامل اما نگویید بدون قید و شرط باز چیزی که در ماده (7) بود و رأی‌گیری هم نکردید جهت یادآوری ممکن است کسی بگوید ما اقدام کامل می‌کنیم اما بدون قید و شرط. بنابراین من خواهش می‌کنم در اینجا هم لطف بفرمایید این را اعمال بکنید برای اینکه قانون جای تفسیر و تعبیر تفسیر به رأی نداشته باشد. خدا را شکر مجلس یازدهم مجلس انقلابی است و همه ما هم‌رأی هستیم و دعوای ما دعوای درون خانوادگی است. دقت با به‌موقع بودن و با کامل بودن مانعه‌الجمع نیستند یعنی بالاخره هرکدام اینها می‌تواند باشد و دو تای دیگر نباشد. ولی من پیشنهاد می‌دهم به جای صحیح و کامل بگوییم دقیق باشد، یعنی در آن اهمال نشود. به‌موقع باشد یعنی تأخیر در آن نباشد و کامل باشد یعنی ناقص نباشد. این باعث می‌شود که دولت یا هرکسی که مجری این است بتواند کاملاً به این عمل بکند. عذرخواهی می‌کنم، البته من فکر می‌کنم پیشنهادهایم در ماده‌های قبلی قابل توجه بود که حالا گذشتیم، من به احترام دوستان حقم را حلال می‌کنم، به بزرگواری دوستان و به این مجلس انقلابی گل دوست‌داشتنی بزرگوار، ولی همچنان انتقاداتم به آقای دکتر امیرآبادی وارد است و باید رفتارشان را اصلاح بفرمایند. اهانت، کم‌توجهی به بنده نماینده کم‌توجهی به مردمی است که من نمایندگی آنها را دارم و من و دیگران هیچ کدام خودمان را از هیچ کدام از شما که به رأی ما آن بالا نشستید کمتر نمی‌دانیم. این را خواهش می‌کنم در تمام حرکات رفتار در تحت فلتات لسان و در حرکات و رنگ رخسارتان رعایت بفرمایید، متشکرم.

روح اله متفکرآزاد
آقای رئیس! یک ماده هفتاد و پنجی داریم اگر اجازه بفرمایید. آقای امیرآبادی! ماده هفتاد و پنجی را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
بسم الله الرحمن الرحیم من تشکر می‌کنم از برادر بسیار عزیزم جناب آقای ویس‌کرمی برادر انقلابی، متدین. من ایشان را آدم منصف و متدینی می‌دانم. جناب آقای ویس‌کرمی! شما ظهر اینجا تشریف آوردید و عصبانی هم بودید و خودتان هم فرمودید، ولی شما در مواد (1)، (2) و (3) که اصلاً پیشنهاد نداشتید، در ماده (4) یک پیشنهاد داشتید که قابل طرح نبود، چون دو تا از کمیسیون‌های مجلس را شما الزام کردید یک قانون دیگری بیاورند، آن‌که قابل طرح نبود و اینجا من گفتم و آقای رئیس هم گفتند و رد شدیم. در ماده (5) هم شما پیشنهاد نداشتید، در ماده (6) هم چون پیشنهاد آقای زاکانی جایگزین شد همه پیشنهادات طبق آیین‌نامه دیگر قابل طرح نبود. در ماده (7) هم که پیشنهاد نداشتید و آن هم جایگزین شد و قابل طرح نبود ولی الان در ماده (8) پیشنهاد دارید و ما هم خدمت شما هستیم. پیشنهاد را در مواد (8) و (9) در خدمت شما هستیم و ارادت هم به شما داریم و ان‌شا‌ءالله امیدوارم خداوند همه ما را عاقبت‌به‌خیر کند.

روح اله متفکرآزاد
آقای رئیس! اجازه می‌فرمایید مخالف را اعلام بکنم؟ آقای وحید جلال‌زاده مخالف هستند بفرمایید.

وحيد جلال زاده
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر قالیباف! اولاً من یک تذکر آیین‌نامه‌ای به هیأت‌رئیسه عرض بکنم. طبق بند (11) ماده (22) حفظ شأن و منزلت و اقتدار مجلس و دفاع از حقوق و جایگاه قانونی نمایندگان. ما هنوز در نوبت بعدازظهر داریم طرح اقدام علیه تحریم‌ها را بررسی می‌کنیم و تصویب نهایی نشده سخنگوی دولت در یک اقدام غیرقانونی واکنش نشان می‌دهد و برای مجلس خط و نشان می‌کشد. من از جناب‌عالی مصرانه درخواست دارم از حقوق و شأن نمایندگان دفاع بکنید. اگر ما آقای رئیس‌جمهور را اینجا می‌آوردیم و از ایشان سؤال می‌کردیم و در مقابل مردم پاسخگو می‌کردیم سخنگوی دولت جرأت نمی‌کرد این تذکر را به مجلس بدهد. اگر دولت کارآمد است برود جواب بورس و مردم را بدهد. اگر دولت کارآمد است جواب خون شهید فخری‌زاده را بدهد، دولت جواب دهک‌های پایین را بدهد و لج‌بازی‌های آقای رئیس‌جمهور را جواب بدهد که در مقابل رأی مردم و مجلس ایستاده و ابلاغ نمی‌کند. لذا این حرف‌های ربیعی خلاف قانون اساسی و اصل تفکیک قوا است. من نماینده ارومیه هستم، دولت برود جواب کمبود نان را بدهد که مردان و زنان پیرمرد و پیرزن ساعت‌ها برای (20) عدد نان در ارومیه به صف می‌ایستند. برود جواب کشاورزان ارومیه را بدهد که نه برای کشت پاییزه کود دارند و نه گازوئیل برای چاه‌های خود دارند. سخنگوی دولت حق ندارد برای مجلس خط و نشان بکشد.

محمدباقر قاليباف
آقای جلال‌زاده! تذکر شما درست است، وارد مخالفت‌تان بشوید.

وحيد جلال زاده
مخالف
خیلی متشکرم.

روح اله متفکرآزاد
ظاهراً مخالفت ندارید، آقای دکتر! من مخالف بعدی را بگویم.

محمدباقر قاليباف
مخالف ندارد، موافق هم ندارد، دولت مخالف است، کمیسیون بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! پیشنهاد آقای ویس‌کرمی را من قرائت می‌کنم. به جای عبارت «صحیح و کامل» به پیشنهاد ایشان عبارت «دقیق، به موقع و کامل» است، این را رأی بگیرید. کمیسیون و دولت هم مخالف هستند.

محمدباقر قاليباف
حضار 228 نفر، آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! پیشنهاد بعدی پیشنهاد حاج‌آقای نوروزی است، حاج‌آقا نوروزی! تشریف دارید، مطرح می‌فرمایید؟ اگر مطرح می‌فرمایید ارتباط بدهیم، یک کلمه «صحیح» را می‌خواهند حذف کنیم. پاسخ ندادند، عبور می‌کنیم. جناب آقای شریعتی پیشنهادشان را مطرح نمی‌فرمایند، متشکریم. آقای رئیس! ما دو مسأله مطرح شده از صحن داریم، یکی آقای پاک‌فطرت عبارت «جمهور» و «مقامات» را که مطرح نمی‌فرمایند. حاج‌آقای مقتدایی! شما در ماده (8) پیشنهاد دارید؟ اسم شما در ماده (8) نیست. آقای رئیس! فقط آقای کریمی رفع ابهام دادند، بفرمایید.

علي اکبر کريمي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم به همه همکارها خداقوت می‌گویم و درود می‌فرستیم به روح پرفتوح همه شهدا به ویژه شهید فخری‌زاده و به نوبه خودم از همت و غیرت مجلس انقلابی یازدهم تشکر می‌کنم که این قانون خوب را که پاسخ قاطعی به زیاده‌خواهی‌های استکبار و جنایت استکبار در ترور دانشمند عزیزمان بود امروز انجام دادند. نکته‌ای که بنده مدنظرم است درخصوص همین آخرین مواد (8) و (9) و مواد دیگری که بود عبارت «پس از تصویب» با توجه به اینکه این قانون مهمی است و نیاز است که از هرگونه بهانه‌جویی در اجرای آن پیشگیری و جلوگیری کنیم و با توجه به اصول (93) و (94) قانون اساسی که تصریح دارد قانونی که در مجلس شورای اسلامی تصویب می‌شود وقتی که به تأیید شورای محترم نگهبان رسید می‌تواند فرآیند ابلاغش لازم‌الاجرا باشد و با توجه به مدت محدودی که ما برای اجرای برخی از احکام این قانون به ویژه ماده (6) که یک ماه پیش‌بینی کردیم، داریم وقتی این ایام بگذرد عملاً این محدوده زمانی تنگناهایی ایجاد می‌کند و پیشنهاد ما این است که برای رفع هرگونه ابهام و پیشگیری از بهانه‌جویی در اجرا بحث عبارت «پس از تصویب این قانون» را که در تعدادی از مواد هم آمده زمانش مشخص و تصریح بشود که پس از لازم‌الاجرا شدن قانون باشد. عزیزان ببینید! چون به هر حال حکمی که ما در قانون مشخص می‌کنیم فرض کنید یک روز، فردا شورای محترم نگهبان این قانون را تأیید کند فرآیند ابلاغ قانون هم طی بشود آن زمانی که باقی می‌ماند ملاک عمل برای اجرا خواهد بود. این پیشنهاد بنده است که ان‌شا‌ءالله این مشکل رفع بشود.

روح اله متفکرآزاد
آقای رئیس! آقای مالک شریعتی مخالف هستند، بفرمایید.

مالک شريعتي نياسر
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم خداقوت، این پیشنهادی که مطرح شده اصلاً رفع ابهام نیست، یک اصلاحی است که در ماده (6) رأی نیاورد و اینجا دارد مطرح می‌شود. طبق روالی که مجلس رأی می‌دهد اگر یک پیشنهادی در قالب رفع ابهام با مصوبه قبلی مغایرت داشته باشد اصلاً قابل طرح نیست. «پس از تصویب» چون رأی آورده اینجا «پس از لازم‌الاجرا شدن» با آن مغایرت دارد. روال طبیعی اجرای همه قوانین این است وقتی کاری جرم تلقی می‌شود اگر یک نفر اجرا نکند که به آن ابلاغ بکنند، این طبیعی است و اصلاً نیازی به مطرح شدن نیست. بنابراین اگر به من اجرای یک قانون ابلاغ نشده باشد خود به خود من مسئولیتی ندارم. اینجا «لازم‌الاجرا شدن» دارد ماده (6) جبران می‌کند و به نظر من قابل طرح نیست، موارد متعددی در مجلس در همین چند ماه گذشته به خصوص در این احکام بودجه من خودم مصداقش بودم در ماده قبل یک موردی تصویب شده بود برای رفع ابهام هم حتی برای مواد بعدی به جهت مغایرت با زمان ماده قبلی اجازه مطرح شدن داده نشد. بنابراین ما خلاف آیین‌نامه عمل نکنیم و اینجا رفع ابهام نیست، طبیعتاً هرکس هر قانونی از موقعی که مسئول اجرایش باشد مسئولش است و نسبت به آن پاسخگو است، این روشن و بدیهی است و نیاز به رأی‌گیری ندارد. والسلام علیکم و رحمه الله

روح اله متفکرآزاد
جناب حاج‌آقای میرتاج‌الدینی موافق هستند، بفرمایید.

سيدمحمدرضا ميرتاج الديني
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین اولاً خدمت همه دوستان خسته‌نباشید عرض می‌کنم که امروز همه با تمام غیرت و حضور جدی این طرح بسیار لازم و خوب را تصویب کردید، مرحبا به همه شماها. نکته دوم این است که حالا وقتی در اصل همه موافق هستیم جایی که مختصر اختلاف است یکدیگر را تحمل کنیم. حالا یکی یک نظر دیگری می‌‌دهد چرا اینقدر بعضی‌ها ناراحت می‌شوند مثل اینکه همه کار به هم ریخته، نه. الان من با آقای ذوالنوری رئیس محترم کمیسیون امنیت و سیاست خارجی صحبت کردم، جناب آقای دکتر دهقانی و سایر عزیزان از شورای نگهبان هم اینجا هستند، شورای نگهبان معمولاً مصوبات مجلس را روزهای چهارشنبه بررسی می‌کند. امروز ما این را نهایی کنیم و با رأی شما که بعدازظهر را هم اضافه کردیم تا این مصوبه نهایی بشود، فردا به شورای نگهبان می‌رود و اگر آنجا تصویب بشود یکی، دو روز فرق دارد. همه بحث‌های رفع ابهام در این است که این قانون کاملاً شفاف باشد و جای ابهام و ایراد نباشد. ما اینجا می‌گوییم همان نظری که در کمیسیون امنیت و سیاست خارجی تصویب شده از زمان تصویب این قانون، کی قانون می‌شود؟ وقتی که شورای نگهبان تأیید بکند، تمام. حالا رأی شما هرچه باشد متبع است، در این رابطه دعوا نداریم، والسلام و خداحافظ.

محمدباقر قاليباف
دولت مخالف هستند، کمیسیون بفرمایید.

مجتبي ذوالنوري
بسم الله الرحمن الرحیم یک ماده هفتاد و پنجی هم برای ما بگذارید. عزیزان! محضر مبارک شما عرض شود ما داریم قانون وضع می‌کنیم، قانون باید منجز، روشن، شسته و رفته و غیرقابل تفسیرهای متنوع باشد. الان ما وقتی می‌گوییم «از زمان تصویب قانون»، یعنی دولت از امروز باید کارش را شروع کند. ولی فردا ممکن است، شورای نگهبان (10) روز وقت دارد، در این مورد ممکن است شورای نگهبان تا فردا جواب بدهد، ممکن هم هست ندهد، تضمینی نیست که پاسخ بدهد. (10) روز هم طبق قانون می‌تواند تمدید کند، این یک مورد را من کار ندارم. ما قانونگذار هستیم و باید کلی نگاه کنیم، شما به یک موضوعی نگاه کنید که هزینه‌بر است، دولت و دستگاهی و نیروهای مسلح را ملزم می‌کنید فلان کار را از زمان تصویب قانون انجام بدهد، بعد از (20) روز شورای نگهبان آن مصوبه شما را رد کرد، هزینه‌ها، امکاناتی که صرف می‌شود و راهی که می‌رود. ما که نمی‌توانیم با مصالح و منابع کشور سعی و خطا کنیم. لذا قانون را باید به یک شکلی تصویب کنیم یا باید بگوییم از زمان ابلاغ، یا باید بگوییم از زمان لازم‌الاجرا شدن که برای مجری هم آن زمان لزوم اجرا تثبیت می‌شود. عرق خود من نسبت به این موضوع این است که هرچه زودتر، ولی از جایگاه قانونگذار که نگاه کنیم ما مسیر درست را باید برویم. لذا اگر بنده دارم صحبت می‌کنم از این باب دارم این عرض را خدمت شما می‌گویم که پیشنهاد جناب آقای کریمی از نظر ما مثبت است، البته ما در کمیسیون روی این بحثی نکردیم، بنده و جناب آقای عموئی که ایشان سخنگو و بنده هم مسئول هستم، بر این اساس داریم این موضع را می‌گوییم و عزیزان کمیسیون ما می‌توانند بگویند این موضع کمیسیون نیست، چون ما در این خصوص راجع به این پیشنهاد در کمیسیون بحثی نداشتیم، «و الأمر علیکم»، هرچه شما رأی بدهید ما هم همان را قبول داریم، متشکرم.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون، دولت و کمیسیون موافق هستند. بحث لازم‌الاجرا بودن را به رأی می‌گذاریم. حضار 230 نفر، آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای سلیمی مطرح نمی‌فرمایند، آقای ویس‌کرمی پیشنهاد بعدی را دارند، مثل اینکه در ماده (9) دارند، آقای رئیس! پیشنهاد دیگری نداریم، اصل ماده (8) را رأی بگیرید.

محمدباقر قاليباف
اصل ماده (8) را قرائت کنید.

احمد اميرآبادي فراهاني
ماده 8 ـ مسئول اجرای صحیح و کامل این قانون رئیس‌جمهور و مقامات و مدیران مربوط و دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط می‌باشند.

محمدباقر قاليباف
حضار 230 نفر، آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده (9) را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
ماده 9 ـ مستنکفین از اجرای این قانون به تناسب امتناع یا ممانعت از اجراء به مجازات تعزیری درجات (۴) یا (۵) قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ محکوم می‌شوند. آقای رئیس! در ماده (9) پیشنهاد آقای حاجی‌دلیگانی که فرمودند مطرح نمی‌فرمایند، آقای سلیمی هم فرمودند مطرح نمی‌فرمایند، جناب آقای ویس‌کریمی در مشروطه تشریف دارند، مطرح می‌فرمایید؟

مهرداد ويس کرمي
پیشنهاد دهنده
حداقل به خاطر اینکه ثابت بشود بیشتر از اینکه شما فرمودید پیشنهاد دادم این را مطرح می‌کنم.

احمد اميرآبادي فراهاني
آن موقع هنوز نوبت این پیشنهادها نرسیده بود، بفرمایید.

مهرداد ويس کرمي
پیشنهاد دهنده
قبلی‌ها هم چهار ماده بیشتر نبود. ببینید! الان مسلم این است که تا یک مدتی دولت یازدهم این مصوبه را باید اجرا بکند و دولت هم دیگر نه در لفافه، به صورت رسمی مخالفت خود را اعلام کرده. بنابراین قانون ما باید به گونه‌ای باشد که به هر صورتی در هر میزانی که تخلف صورت بگیرد ما بتوانیم جلوی متخلف را بگیریم. دوستان! یکی از مشکلات ما همین است که مخصوصاً برای بعضی از مقامات کشور مثل رئیس‌جمهور خیلی مجازات جدی در جایی یا برای کسانی که کوتاهی یا اهمال در قوانین می‌کنند را در نظر نمی‌گیریم و کسی که مسئولیتش تمام می‌شود دنبال زندگی‌اش می‌رود و دیگر کاری هم به کار مردم ندارد. این است که بنده با این پیشنهاد می‌خواستم بگویم که کف این باشد، یعنی هر اندازه و به هر اندازه کوتاهی بکند بر حسب نوع جرم، یعنی نوع جرم پیشنهاد بعدی است، از جمله تأخیر غیر موجه که ما این را لحاظ نکردیم، یعنی اگر مثلاً دولت طبق این ماده فعلی تأخیر بکند ما نمی‌توانیم مجازاتش بکنیم، اما اگر اینجا تأخیر غیر موجه داشته باشد و هر اندازه هم جرمش سبک باشد یا کوتاهی بکند برحسب نوع جرمش مجازات می‌شود. همان‌طور که دوستان هم فرمودند به نظر من قانون نباید جای فرار داشته باشد، یعنی ما نباید بتوانیم از قانون در برویم و احساس می‌کنم اگر این اضافه بشود این ماده کامل‌تر می‌شود و باب بهانه‌جویی را به هر دولتی بخواهد باشد می‌بندد، متشکرم.

روح اله متفکرآزاد
آقای دکتر! آقای کمال علی‌پورخنکداری مخالف هستند، بفرمایید.

کمال علي پورخنکداري
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم خیلی ممنون و متشکرم از همکاران عزیز که تا اینجا حوصله به خرج دادند و امیدواریم که به فوریت این چند بند هم پیش برویم که ماحصل کار امروز ما یک کار انقلابی خوب برای مردم عزیزمان باشد. مخالفت من در رابطه با این موضوع؛ ببینید! در تخلفات اداری و همچنین جرم‌انگاری بندهای مختلف مشخص است، آقای ویس‌کرمی عنوان کردند به اندازه نوع جرم. ما اینجا مشخص کردیم که نوع جرم (4) و (5) باشد که مشخص است. اگر یک جایی یک کسی تأخیر داشت چه جرمی به ایشان تعلق می‌گیرد و چه رأیی باید صادر بشود و اگر یک جایی عمل نشده نوع (4) و (5) آن اینجا مشخص شده. از همکاران خواهش دارم با توجه به اینکه همکاران ما در کمیسیون عمران زحمت کشیدند و مطالب را طبق قانون مشخص و احصاء کردند به همان موارد کمیسیون رأی بدهیم و تغییری در بند ایجاد نکنیم، ممنون و متشکرم.

روح اله متفکرآزاد
آقای رئیس! ما اخطار و تذکر هم داریم.

محمدباقر قاليباف
موافق را بفرمایید.

روح اله متفکرآزاد
موافق اول جای خودشان را به جناب حاج‌آقای میرتاج‌الدینی دادند، بفرمایید.

سيدمحمدرضا ميرتاج الديني
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین این قانون انقلابی از مجلس انقلابی الحمدلله به خوبی به پایان می‌رسد. واقعاً یک تقبل‌الله و احسنتم به همه نمایندگان، خواهران و برادران و هیأت‌رئیسه که با حوصله تا این ساعت این قانون را بررسی کردید. ادب خوب جناب آقای ویس در توضیحی که صبح داشتند و پاسخ جناب آقای امیرآبادی هم یک الگوی دیگری بود که گاهی بحث طلبگی بین ما نمایندگان پیش می‌آید و به خوبی حل می‌شود. من کلام و پیشنهاد جناب آقای ویس‌کرمی را با این آیه قرآن می‌خواهم استناد کنم که در قرآن هم تناسب بین جزا و جرم را بیان کرده «جزائاً وفاقا» در سوره مبارکه نبأ. البته نبودن این پیشنهاد ضرری ندارد که کمیسیون به آن نرسیده، اما بودن آن یک حسنی دارد و یک چیزی را اضافه کرده، با توجه به اندازه جرم کسی به همان اندازه که در اجرای این قانون استنکاف دارد همان مقدار هم این جزا و مجازات را داشته باشد. بنابراین به عنوان موافق صحبت کردم و این آخرین رأی را هم ان‌شا‌ءالله دوستان با نظر خودشان رأی موافق بدهند. والسلام علیکم و رحمه الله

محمدباقر قاليباف
دولت مخالف هستند، کمیسیون بفرمایید.

مجتبي ذوالنوري
بسم الله الرحمن الرحیم عزیزان ببینید! روی تعیین این مجازات صحبت شده، اولاً در مقوله جرم‌انگاری الحمدلله کسی مخالف نبود، یکی از مشکلاتی که رئیس‌جمهور، اعضای هر دولتی معمولاً گریز از قانون دارند این است که قانون ضمانت اجرایی و جرم‌انگاری در آن نیست. تفاوت و امتیاز این قانون نسبت به بعضی از موارد این است که جرم‌انگاری کرده و هزینه برای فرار از قانون ایجاد کرده. لذا در خود این درجات جرم از (1) تا (8) ما آمدیم (4) و (5) آن را انتخاب کردیم که متوسط است و از آن طرف در خود (4) و (5) هرکدام آن سطوحی دارد که آن تناسب جرم و جزا را خود قاضی که پیگیری‌کننده و بررسی‌کننده موضوع است در نظر می‌گیرد. انعطاف لازم در کاهش یا افزایش در این دو طبقه وجود دارد، ما تفصیل هم ندادیم. گفتیم «به تناسب امتناع یا ممانعت»، یعنی اگر کسی در این زمینه از اجرای قانون جلوگیری کرد ممانعت می‌شود، اگر کسی خودش انجام نداد و استنکاف یا امتناع کرد به تناسب اینکه ممانعت یا امتناع است خود قاضی سنگین و سبک بودن مجازات را بررسی می‌کند. لذا خود دادگاه تشخیص می‌دهد، بنابراین اینکه ما بیاییم خیلی ریزَش کنیم سخت می‌شود و اگر هم کلی‌تر کنیم و تعیین مصداق نکنیم اینجا ممکن است سلیقه‌ای عمل بشود و موضوع رعایت نشود. لذا من معتقدم برای اینکه حد وسط مطلب رعایت شده باشد خواهش من این است که دوستان به همان پیشنهاد کمیسیون رأی بدهند، متشکرم.

روح اله متفکرآزاد
آقای رئیس! اگر صلاح می‌دانید چند تا تذکر و اخطار را بگوییم.

محمدباقر قاليباف
تذکر را بفرمایید.

روح اله متفکرآزاد
آقای بابائی‌کارنامی اصل (3) و ماده (23) را اخطار و تذکر دارند، بفرمایید.

علي بابائي کارنامي
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم من هم از هیأت‌رئیسه محترم و همکاران عزیزمان تشکر می‌کنم که در راستای تعالی‌بخشی به تفکرات گفتمان انقلابی‌گری مجلس یازدهم یک کار بسیار خوب و اثرگذار را در جامعه انجام دادند از جمله مباحث مرتبط با تصمیمات اخیر، ولی جناب آقای رئیس! من ماده (22) که دفاع از حقوق نمایندگان است را تذکر می‌دهم، خواهشمان این است که از شأن و جایگاه نمایندگان واقعاً دفاع بشود که سخنگوی محترم دولت هنوز مصوبات مجلس بیرون نیامده دارد شأن و جایگاه مجلس را زیر سؤال می‌برد. واقعاً ما در جامعه نمی‌پذیریم که امروز همه منتظر هستند اقتدار ملی را از زبان نمایندگان منتخب خودشان مشاهده بکنند و مردم واقعاً در شرایط فعلی منتظر چنین تصمیماتی هستند و سخنگوی محترم دولت بیاید در جامعه چنین فضایی را ایجاد کند.

محمدباقر قاليباف
آقای بابائی! قرار شد تذکر در دستور باشد.

علي بابائي کارنامي
اخطار
من از اقتدار مجلس می‌خواهم دفاع کنم. خواهشمان این است که حضرت‌عالی دفاع بفرمایید. آقای رئیس! خواهش ما این است از جایگاه مجلس دفاع بشود تا دولت اجازه پیدا نکند شأن مجلس را زیر سؤال ببرد.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون، اینکه وظیفه همه است.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! اگر اجازه بدهید برای رأی‌گیری بخوانم. «هر اندازه بر حسب نوع جرم از جمله تأخیر غیر موجه» آقای رئیس! رأی بگیرید.

محمدباقر قاليباف
حضار 222 نفر، آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! پیشنهاد بعدی پیشنهاد خود بنده مطرح شده در صحن است که جایگزین، آقای دهقانی تشریف دارند؟ آقای دهقانی! اگر این متن، آقای مقتدایی! پیشنهاد شما یک عدد است و پیشنهاد من جایگزین است، طبق آیین‌نامه چون پیشنهاد اصلاح کل است اولویت دارد، حالا شما می‌خواهید مطرح کنید بفرمایید، اشکال ندارد. شما پیشنهاد جزءتان را مطرح کنید بعد ما پیشنهاد کل‌مان را مطرح می‌کنیم. ردیف (4) است.

عباس مقتداي خوراسگاني
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم به همه همکاران عزیز، هیأت‌رئیسه محترم، برادران و خواهران ارجمندی که امروز کار بسیار ارزنده‌ای را انجام دادید خداقوت می‌گویم. برادران عزیز و خواهران محترم! کار مهمی با این اهمیت که دارد اتفاق می‌افتد اگر جرمی اتفاق افتاد متناسب با این قانونی که شما تصویب کردید باید و باید متناسب با آن مجازات اتفاق بیفتد. ببینید! در این قانونی که شما دارید به آن استناد می‌کنید و گفتیم که درجات جرم، این درجات جرم هرچه بالاتر می‌رود سبک‌تر می‌شود و هرچه پایین‌تر باشد جرم مجازات سنگین‌تری دارد. دوستان اشاره کردند، الان اگر یک اتفاقی بیفتد این قانونی که با این اهمیت، با این فوریت، با این دقت و با این اهتمامی که شما تصویب کردید یک نفر پیدا بشود بگوید این را من اجرا نمی‌کنم، بعداً براساس آن چیزی که الان در اینجا داریم گفتیم طبقات چهار و پنج یعنی اینکه دو سال مجازات و زندانی بشود، آیا واقعاً این با خون شهید و این اهمیت‌هایی که این قانون دارد تناسب دارد؟ قطعاً ندارد. ما گفتیم چهار و پنج سر جای خودش باشد، اما برای اینکه بازدارندگی اتفاق بیفتد طبقات دو و سه را هم به آن اضافه بکنیم. اینجا اگر شما بین دو تا پنج را آورده باشید که یادتان باشد گفتیم قاضی متناسب با شرایط تصمیم خواهد گرفت، اما دست قاضی را باز بگذاریم تا بتواند متناسب با شرایط تصمیم بگیرد، و الا در طبقه سه گفته (10) تا (15) سال، در طبقه چهار گفته (5) تا (10) سال و (18) میلیون تومان. یعنی اگر یک نفر از قانون شما تخلف کرد (18) میلیون تومان باید خسارت بدهد و بعد تمام بشود و یک مجازات مثلاً دو سه ساله هم به او بدهند. بنابراین استدعای من از عزیزان این است به جهت بازدارندگی جدی که در دل همین قانون باید دیده بشود، ببینید! همین الان قانون را تصویب نکرده‌اید اندک کسانی که لیبرال‌ها و سکولارها هستند جیغشان درآمد، شک نکنید اینها بعداً به پا می‌ایستند و می‌خواهند کار نکنند. مجازات را برای این کار بگذاریم، اینکه الان شما اعتراض می‌کنید می‌گویید یک عده عمل نمی‌خواهند بکنند ما هنوز قانون را تصویب نکردیم کسانی در دولت غیرقانونی و خلاف مقررات دارند حرف می‌زنند. جلوی این را باید گرفت، یک پیام هم به مردم ایران بدهم؛ امروز مجلس ثابت کرد که در رأس امور است و دولت مجری مقررات مصوب این مجلس است. والسلام (تعدادی از نمایندگان ـ احسنت)

روح اله متفکرآزاد
خیلی متشکرم، مخالف محترم جناب آقای کمال علی‌پورخنکداری هستند، بفرمایید.

کمال علي پورخنکداري
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین همکاران عزیز خیلی خسته نباشید و خداقوت. جناب آقای مقتدایی، همکاران عزیز ببینید و توجه بکنید! ما اینجا داریم قانون‌گذاری می‌کنیم، همین‌طور احساسی تصمیم نگیریم و بگوییم که اگر یک کارمندی در یک موردی یک اشتباهی کرده بیاییم درجه مجازات آن را (2) یا (3) ببینیم. مگر غیر از این است که کشور نظارت، ناظر دارد و سازمان بازرسی و دیوان محاسبات دارد؟ ما آخرین مرحله را روی بحث مجازات گذاشتیم، عزیزان من ببینید! اینکه امروز سخنگوی دولت می‌آید یک حرفی می‌زند همه همکاران جلویش می‌ایستیم، حق ما این است که بایستیم. مگر ما اجازه می‌دهیم که دولت بیراهه برود و مسیر را کج بکند؟ کار مجلس همین است، کار مجلس این است که نظارت و کنترل بکند. سازمان بازرسی کل کشور، دستگاه قضاء داریم، آنجایی که باید تذکر بدهیم و آنجایی که باید ورود پیدا بکنیم ما ورود پیدا می‌کنیم، اما آنجایی که می‌رود در مرحله مجازات، ببینید یک وقتی ممکن است یک کارمند سهواً یا عمداً یک اشتباهی کرده باشد، در این روزنه نظارت‌های مختلف رد شده باشد، یعنی مجلس، سازمان بازرسی، دیوان محاسبات و دستگاه وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه ندیده باشد و یک جایی رفته دادگاه، ممکن است یک جایی کسی اشتباهی کرده باشد، بیاییم بگوییم شما ابدالدهر باید زندان باشید؟ موضوع مجازات را یک مقدار باید دقت بکنیم، اینکه کمیسیون آمده رویش فکر کرده و مسیر را طوری دیده که شرایطی ایجاد بشود اولاً نباید بگذاریم تخلفی ایجاد بشود، ما اگر مجلس هستیم و اگر چشمان ملت، گوش ملت و زبان ملت هستیم باید پای میدان دیده‌بانمان و مردم را کمک بگیریم که خدای‌ناکرده تخلف ایجاد نشود. اما اگر تخلف شد یک‌دفعه نیاییم بگوییم این نفر برود (500) میلیون جریمه بدهد، (30) سال زندان باشد. بر مبنای تخلف، البته درجه (4) و (5) سنگین است و کم نیست، یک نفر (10) سال وارد زندان بشود. خیلی ممنون و متشکرم و من هنوز اصرار دارم که به همان مصوبه کمیسیون ان‌شا‌ءالله دوستان رأی بدهند.

محمدباقر قاليباف
موافق را دعوت بفرمایید.

روح اله متفکرآزاد
موافق آقای مجتبی یوسفی هستند، بفرمایید.

مجتبي يوسفي
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام، وقت‌بخیر و خداقوت خدمت همکاران عزیز و ملت شریف ایران دارم و این برای ما افتخار است که باز هم خون پاک یک شهید کمک کرد که واقعاً بتوانیم بگوییم شهید فخری‌زاده فخر کشور ما و فخر دانشمندان هسته‌ای ما است که نشان دادند با دست خالی هم با توکل به خدایی که همان خدای سال 57 و دهه 60 است می‌شود سال 99 را هم اداره کرد به شرط اینکه نگاه به درون داشته باشیم، نگاه‌مان به جای کدخدا به خدا باشد. دوستان فرمودند که الان ما می‌خواهیم ببینیم جرم‌انگاری که بنا است برای این تصمیمی که اگر دولت که ما گفتیم خود رئیس‌جمهور محترم و هیأت دولت موظفند پاسخگو باشند که اگر بعد از یک ماه طرف غربی همان بدعهدی که در ایام مذاکرات انجام داد که من به کتاب خود آقای رئیس‌جمهور استناد می‌کنم «دیپلماسی هسته‌ای» که در سال 82 تا 84 نوشتند، ایشان در صفحه (211) آن گفتند بازرسان آژانس به جرأت می‌گویم که خیلی از اینها جاسوس هستند. وقتی می‌بینیم اطلاعات ما، دانشمندان هسته‌ای ما که سرمایه ما بودند، شهید فخری‌زاده به‌جز اینکه دانشمند هسته‌ای بود آخرین کار ایشان کیت تشخیص کرونا و رفتن به سمت ساختن واکسن کرونا بود، این شهید را ترور کردند. یعنی آنها با علم و پیشرفت ما دچار مشکل هستند، بعد ما دل به آمدن بایدن بستیم بخواهیم دوباره زمان را سپری بکنیم، مثل هفت سال گذشته که بنا بود هم چرخ صنعت و هم چرخ سانتریفیوژ‌ها بچرخد که نه چرخ صنعت چرخید و نه چرخ سانتریفیوژها. الان برویم ببینیم مردم باید بروند با همت این دولت که امیدش را به کدخدا به جای خدا بسته بود مرغ (7000) هزار تومانی را نزدیک (30) هزار تومان بخرند. بعد الان بیاییم دوباره بگوییم اگر کسی رفت مذاکره‌ای انجام داد، نیمی از تیمی که رفتند مذاکره انجام دادند بعداً به دلیل اتهام جاسوسی الان در زندان هستند، در عین اینکه ما احترام می‌گذاریم به آنهایی که رفتند و آنها خائن نبودند ولی دقت کافی را نکردند و حالا به ایشان بگوییم شما الان رفتید کشور را در لبه پرتگاه بردید، مشکلات معیشتی برای مردم درست کردید، آن از وضع کشاورزی، از وضعت معیشت مردم، از وضع مسکن. قرار بود در بورس پول مردم را جمع کنید و سود بدهید و سرمایه مردم را در عرض چهار ماه یک‌سوم کردید، الان دو سال زندان برو، (18) میلیون تومان جریمه بده. این جرم‌انگاری است؟ باید برای کسی که کشور را به این روز انداخت، با اعتماد به کدخدا به جای خدا و هنوز هم امید بسته و می‌گوید اگر آقای ترامپ نبود ما در برجام به توفیقاتی می‌رسیدیم. الان یک سال و نیم است که آمریکا از برجام خارج شده، آن رفقای غربی شما چه اقداماتی انجام دادند برای گشایشی که قرار بود در زندگی مردم اتفاق بیفتد؟ برای رفع تحریم‌ها، برای خرید نفت، برای رفع تحریم بانکی. همه اینها نشان داد که به فرمایش حضرت آقا راه‌حل مشکلات کشور دور زدن تحریم‌ها نیست، بی‌اثر کردن است. یعنی توجه به کشاورز داخلی، توجه به تولیدکننده داخلی. الان می‌بینیم که سخنگوی محترم دولت هنوز مصوبه‌ای که، مردم همه برای از دست دادن عزیزشان مثل شهید فخری‌زاده و شهید حاج‌قاسم بعد شما با چه رویی می‌خواهید پای این میز مذاکره‌ای بروید که خون پاک این شهدا است؟ الان از ما وقت بخرید و بگویید مجلس اینجا حق ورود ندارد. اتفاقاً باید برای کسانی که این وضع اقتصادی را برای مردم به وجود آوردند، آدرس غلط به مردم ندهیم، طرح مجلس برای کار شتابزده نبوده، برای حل مشکلات اقتصادی مردم و رفع تحریم‌ها است. آدرس غلط به مردم ندهیم، به مردم نگوییم اگر این طرح تصویب بشود همه جامعه جهانی بر علیه ما می‌شود. دیگر چه اتفاقی باید می‌افتاد که شما یک مقداری آن عزت و غیرتی که این‌همه برای آن شهید دادید بخواهید پای آن بایستید. به همین دلیل من می‌گویم که باید اشد مجازات برای کسانی که امید به غرب بسته‌اند و نگاه به درون نداشتند و هفت سال کشور را دچار مشکلات اقتصادی کردند از همکاران عزیز خواهش می‌کنم به این طرح رأی بدهند.

روح اله متفکرآزاد
آقای دکتر! تذکر و اخطار داریم اگر اجازه می‌فرمایید.

محمدباقر قاليباف
بفرمایید.

روح اله متفکرآزاد
جناب آقای ابراهیم رضائی ماده (153) را تذکر دارند، بفرمایید.

ابراهيم رضائي
بسم الله الرحمن الرحیم تشکر می‌کنم، بالاخره نوبت ما هم شد. تذکر بنده ماده (153) آیین‌نامه است. در ماده (5) بنده پیشنهاد رفع ابهام داشتم متأسفانه مورد توجه قرار نگرفت، اینجا حداقل برای اینکه ثبت بشود اجازه بدهید توضیحی بدهم که لازم است اینجا همکاران ما که امروز تلاش جدی برای تحقق پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت شهادت شهید فخری‌زاده مبنی بر ادامه تلاش علمی شهید فخری‌زاده کردند. ببینید! یک مسأله بسیار مهم در حوزه فعالیت‌ها و صنعت هسته‌ای ما مسأله بازفرآوری سوخت مصرف‌شده است. ما در کشورمان منابع اورانیومی‌مان خیلی کم است و به ما هم نمی‌دهند. استحضار دارید که در دنیا به ما نمی‌دهند، چاره‌ای نداریم جز اینکه در حوزه بازفرآوری که متولی تولید پلوتونیوم است، یعنی ماده جایگزین اورانیوم است متمرکز بشویم و در دستور کار قرار بدهیم. وقتی می‌گوییم پلوتونیوم خیلی ذهن سمت سه راه نظامی می‌رود، در صورتی که بالاتر از همه قوانین و معاهدات و سازمان‌های بین‌المللی برای ما فتوای رهبر معظم انقلاب امام خامنه‌ای مبنی بر حرمت سلاح هسته‌ای است. لذا تکلیف ما مشخص است، اما دقت بکنید که بهترین سوخت مصرف‌شده جهت استفاده از بازفرآوری سوخت رآکتور آب سنگین با غنای طبیعی است و این در طراحی اولیه رآکتور اراک بوده، در قانون و در ماده (5) ما متأسفانه دیده نشده و مسأله این است که ما باید امکان سوخت‌گذاری و سوخت‌برداری آنلاین را فراهم بکنیم، یعنی حین روشن بودن رآکتور و این چیزی است که دشمن به شدت از آن می‌ترسد و این متأسفانه امتیاز بسیار بزرگی بود که ما در برجام به غرب دادیم. طرح فعلی ابهام دارد، از این جهت ابهام دارد و متأسفانه ارزش چندانی ندارد چون مزیت آب سنگین و غنای طبیعی و سوخت‌گذاری آنلاین را از ما گرفته، در صورتی که ما این را در حوزه‌های مختلف نیاز داشتیم هم برای رآکتورهای سبک و برای رآکتورهای سریع، برای موتورهای تولید برق، برای باتری‌های پلوتونیومی که در حوزه پزشکی کاربرد دارد، برای پهپادهایمان، برای فضاپیما و چیزی است که خود آمریکایی‌ها امروز در سازمان ناسا و بقیه بخش‌های خود دارند از آن استفاده می‌کنند متأسفانه دیده نشد. والسلام علیکم و رحمه الله

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون، به هر حال موضوعی که شما به عنوان رفع ابهام داده بودید رفع ابهام نبود. الان دوستان کنترل کردند اگر بود باید به عنوان پیشنهاد می‌آمد لذا از لطف شما تشکر می‌کنم. ادامه بحث را بفرمایید. دولت مخالف است و کمیسیون نظری ندارد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! پیشنهاد این است که «(4) یا (5)» را بکنند «(2) تا (5)».

محمدباقر قاليباف
حضار 214 نفر، آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! پیشنهادی که بنده داشتم با آقای دکتر دهقانی و طحان صحبت کردم گفتند همان نظر کمیسیون خوب است و بنابراین من پیشنهادم را مطرح نمی‌کنم. دو تا الحاق داریم، حاج‌آقای سلیمی! شما که مطرح نمی‌فرمایید؟ از قیافه‌تان معلوم است، آقای پورابراهیمی! مطرح می‌فرمایید؟ بفرمایید.

محمدرضا پورابراهيمي داوراني
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ـ الحمدلله رب العالمین عرض سلام و وقت‌بخیر، خداقوت، خسته‌نباشید به همه همکارانی که در پاسخ به اقدام جنایتکارانه ترور دانشمند عزیز و شهیدمان شهید فخری‌زاده عزیز و بزرگوار امروز مجلس انقلابی در تراز انقلاب اسلامی ظاهر شد و توانست آنچه را که به عنوان وظیفه و تکلیفش بود به حمد الهی انجام وظیفه بکند که من هم به عنوان یکی از اعضای مجلس از همه عزیزان به ویژه از کمیسیون امنیت ملی و همکاران بسیار خوبم در این کمیسیون صمیمانه تشکر می‌کنم. آقای دکتر قالیباف! قبل از اینکه من پیشنهادم را مطرح بکنم در ارتباط با ماده (6) مواردی را مطرح کردیم که در ارتباط با موضوع تکالیف در بحث تعهدات طرف مقابل (امیرآبادی‌فراهانی ـ آقای پورابراهیمی!) آقای امیرآبادی! یک لحظه اجازه بدهید، چشم، الان جمله‌ام را تمام می‌کنم و بعد وارد بحث می‌شوم. موضوعات مربوط به حوزه اقتصادی به نظام بانکی برمی‌گردد، موضوع بحث فروش نفت، تعهدات بیمه‌ای و سایر موارد. دوستان کمیسیون امنیت یک موضوع کلی را مطرح کردند گرچه برادرمان آقای دکتر نادران هم محبت کردند یک موضوع پیشنهادی را الحاق کردند اما این کامل و جامع نیست. اصلاً اساس بحث ما با طرف‌های خارجی رفع تحریم‌های اقتصادی در ارتباط با موضوع برجام بود که این توافق را اینها عمل نکردند. در این توافق وقتی آن پیشنهاد اول رأی آورد کل پیشنهاداتی که محتوای کاملاً دقیق داشت، ما دیشب تا ساعت (12) شب با کارشناس‌های مرکز پژوهش‌ها، آقای دکتر زاکانی که دوستان در جریان هستند این مطالب را آماده کردیم. انتظار ما از حضرت‌عالی این بود راهکاری را پیدا کنید که آن اصلاحات بتواند عملیاتی بشود. من از ابتدای جلسه چند بار خواهش کردم و خواستم تذکر بدهم، این موضوعات بیاید و الان اگر آن تعهدات در ارتباط با جملاتی که ما نوشتیم برای لغو تحریم‌های اقتصادی، موضوع فروش نفت، موضوعات مربوط به حوزه نظام بانکی عملیاتی نشود از نظر ما هیچ تعهدی از طرف مقابل انجام نشده. امروز مردم ما مطالبه قانونی‌شان آن است که در ارتباط با این موضوع عملیاتی بشود. (امیرآبادی‌فراهانی ـ آقای پورابراهیمی! خواهشاً در پیشنهاد صحبت کنید) چشم، تمام شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهاد شما را آقای رئیس تشخیص دادند، فکر کنم اصلاً قابل طرح نباشد.

محمدرضا پورابراهيمي داوراني
پیشنهاد دهنده
آقای امیرآبادی! نکته من چیز دیگری است، حالا آن نکته را هم می‌گویم اگر شما تشخیص دادید.

احمد اميرآبادي فراهاني
شما می‌خواستید رفع هفتاد و پنجی کنید که بحثی نداریم.

محمدرضا پورابراهيمي داوراني
پیشنهاد دهنده
ببینید! پیشنهادی که در اینجا داشتیم اگر نظر آقای رئیس نکته‌ای یا چیز دیگری است من مطرح نمی‌کنم. آقای دکتر قالیباف! آقای دکتر نادران هم اینجا مطرح می‌کنند می‌گویند حالا چون با دوستان شورای نگهبان هم صحبت شده. آقای دکتر! ما می‌خواستیم در این پیشنهادمان یک تکلیفی بگذاریم که دولت در سال‌های آینده هم مکلف باشد تعهدات مربوط به حوزه بودجه‌ای را عملیاتی بکند، اگر تشخیص شما و دوستان باشد.

محمدباقر قاليباف
آقای پورابراهیمی! برای سال آینده هر بحثی باشد بودجه برای 1400 دارد می‌آید و آنجا در اختیار مجلس است و آنجا پیش‌بینی می‌کنیم. الان هم با بررسی‌هایی که با مرکز پژوهش‌ها شد هم در شورای نگهبان و هم در مرکز پژوهش‌ها این بحث وقتی صحبت شد چون این مصوبات از قبل براساس همان اصل (176) که بحث شورای عالی امنیت ملی است آنجا اعتبارات است نیاز به این ندارد و مشکل اصل هفتاد و پنجی ندارد.

محمدرضا پورابراهيمي داوراني
پیشنهاد دهنده
من به احترام جناب‌عالی و آقای دکتر نادران و همکاران پس می‌گیرم.

احمد اميرآبادي فراهاني
متشکرم، آقای سلیمی هم یک الحاق دارند، بفرمایید.

عليرضا سليمي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم گفت: «ختامه مسک» دوستان ببینید! با اینکه آخر بحث است دقت بکنید، ما یک قانونی داشتیم قانون اقدام متقابل، براساس قانون اقدام متقابل هر چند ماه یک‌بار کمیسیون مشترک باید به مجلس گزارش بدهد، چند بار گزارش دادند، گزارش‌هایی که دادند روشن شد که طرف مقابل تخطی کرده، یعنی مسئولین امر و دولت باید قانون اقدام متقابل را اجرا کنند، دولت اجرا نکرد، ثم ماذا؟ الان بگوییم دولت اجرا نکرد و التماس کنیم؟ آقای دکتر پیشنهاد ما این است که کمیسیون اصل (90) با همکاری کمیسیون امنیت ملی گزارشی از کسانی که علی‌رغم...

محمدباقر قاليباف
آقای سلیمی! یک لحظه اجازه بدهید، متن پیشنهاد را من دارم نگاه می‌کنم، واقعاً قابل طرح نیست. اصلاً این موضوع الان با ماده (9) که بحث آن پیشرفت است فرق دارد، شما اصلاً یک پیشنهاد جایگزین دارید می‌دهید، اجازه بدهید، خیلی ممنون.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! چند تا الحاق به کل داریم، البته تعدادی از الحاق به کل‌ها چون مغایر با مواد قبلی است قابل طرح نیست، آنچه که ما با معاونت قوانین صحبت کردیم فقط الحاق به کل جناب آقای فرهنگی قابل طرح است، آقای فرهنگی مطرح می‌فرمایید؟ بفرمایید.

محمدحسين فرهنگي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم در همان اول که عنوان طرح ذکر شده آنجا هست. دو موضوع دفاعی کشور و موضوع محور مقاومت از مسائلی است که مرتب در طول سال‌های اخیر توسط کشورهای متخاصم عنوان و مطرح شده و پیشنهاد این است که اینها در هیچ شرایطی قابل مذاکره نیستند. یعنی اگر به هر دلیل و عنوانی مذاکره‌ای در هر زمانی.

محمدباقر قاليباف
آقای فرهنگی! با توجه به اینکه این ماده (6) صبح بحث و رأی‌گیری شده دومرتبه اشاره به آن...

محمدحسين فرهنگي
پیشنهاد دهنده
آقای دکتر! به آن ربطی ندارد، این یک ماده مستقل است و ارتباطی هم با پروتکل الحاقی و توقف و عدم توقف ندارد. می‌گوییم اساساً موضوع موشکی، دفاعی و محور مقاومت قابلیت مذاکره ندارد، ممنوع است. این را مجلس محترم اگر صلاح دیدید الحاق به کل می‌شود در قالب یک ماده مستقل و ربطی به بحث هسته‌ای هم ندارد. اما در کل چون ما سیاست خودمان را در ارتباط با مسائل آتی می‌خواهیم مشخص بکنیم تعیین تکلیف است. حالا اگر صلاح دیدید رأی‌گیری بشود و اگر صلاح هم ندیدید من اصراری نمی‌کنم، خیلی متشکرم.

محمدباقر قاليباف
آقای فرهنگی! اگر اصرار ندارید لطف کنید پس بگیرید، چون در ادامه هم شما آنجا در رابطه با (1+4) بحث کردید. نگاه کنید! چون شما در ادامه آن موضوعات دیگری را مطرح کردید من فکر می‌کنم که اجازه بدهید اینجا مطرح نشود، خیلی ممنون. اگر الحاق دیگری هست بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! ماده (9) که قرائت کردم با اصلاحاتی که انجام شد را بی‌زحمت رأی بگیرید. یکی، دو تا دیگر الحاق به کل مواد داریم، این را رأی بگیرید. با آن اصلاحی است که آقای مقتدایی داشتند، اصلاح رأی آورده. «مستنکفین از اجرای این قانون به تناسب امتناع یا ممانعت از اجراء به مجازات تعزیری درجات (2) تا (۵) قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ محکوم می‌شوند».

محمدباقر قاليباف
حضار 209 نفر، اصل ماده (9) را به رأی می‌گذاریم. آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. دوستان در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! الحاق به کل پیشنهاد آقای ایزدخواه که اینجا تشریف آوردند را ببینید اگر قابل طرح است بفرمایید.

محمدباقر قاليباف
پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهاد بعدی دوباره پیشنهاد آقای ایزدخواه است، پیشنهاد بعدی ایشان را هم ببینید، با ماده (3) مغایرت دارد. پیشنهاد آقای مظلومی که فرموده بودند کمیسیون انرژی اتمی هم بیاید که آمد و تأمین شد. آقای کوچکی‌نژاد! پیشنهاد شما این است می‌گویید دولت موظف است منابع مورد نیاز این قانون را صد درصد تخصیص‌یافته از محل تبصره‌های (2)، (5) و (4) تأمین کند که این نیازی نیست، از پیشنهاد شما ممنونم، چون قبلاً در رابطه با بار مالی براساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی هماهنگ شده. آقای جوکار! پیشنهادتان را مطرح نمی‌فرمایید؟ خیلی ممنون.

محمدباقر قاليباف
آقای امیرآبادی! اجازه بدهید، آقای جوکار! با صحبتی که داشتیم شما هم منصرف شدید؟ خیلی ممنون.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! یک پیشنهاد آخر داریم که پیشنهاد آقای میرتاج‌الدینی است، شما مطرح می‌فرمایید؟

محمدباقر قاليباف
بگذارید ببینیم چیست، اجازه بدهید. شما نوشتید الحاق به ماده (1)، دیگر الحاق به کل نمی‌شود.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! تمام شد.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون از همه همکاران عزیز. (ذوالنوری ـ آقای مقتدایی پیشنهاد دارند) آقای ذوالنور ما دیگر رأی گرفتیم و تصویب شده و نمی‌شود. آیین‌نامه را رعایت کنید، خیلی ممنون. من از همه برادران و خواهران گرامی و نمایندگان محترم که از صبح در دو جلسه مصوبات مهمی در این (9) بند و در بحث این طرح اجرا شد تشکر می‌کنم و این فرصت برای مجموعه هسته‌ای کشور چه در بعد تحقیقات و چه در بعد صنعتی تصویب شد. چند سال است که می‌بینیم ما تعهدات یک‌طرفه را براساس برجام داریم اجرا می‌کنیم ولی طرف‌های غربی ما به تعهد خودشان هیچ کدامشان پایبند نبودند و عمل نکردند و همچنین تعهدات ما پابرجا و تعهدات غرب در مقابل ما هیچ‌کدام اجرا نشده. در حقیقت امروز مجلس شورای اسلامی این تصمیمی که یک جاده یک‌طرفه بود را پایان داد و البته که این فرصت در این طرح برای غربی‌ها فراهم است که اگر به تعهدات خودشان در برجام عمل بکنند این فرصت در طرح هست و آنها نه تنها به تعهدات خودشان عمل نکردند، ما دیدیم با کارهای خرابکاری در نطنز به صنعت ما آسیب زدند، با کارهای تروریستی که اتفاق افتاد و حتی حاضر به محکوم کردن نشدند و شهدای ما و مخصوصاً شهید فخری‌زاده را شاهد بودیم. امیدواریم که با این تصمیم قاطع ما بتوانیم رفع تحریم کنیم و غربی‌ها مطمئن باشند که تا به تعهد خود عمل نکنند ما این مسیر را پیش خواهیم برد و عمل خواهیم کرد و هر موقع به تعهد خود عمل کردند براساس ماده (7) این طرح آن موقع قابل مذاکره است و امیدوارم که ان‌شا‌ءالله ما بتوانیم رفع تحریم و سختی‌ها را از این مسیر برداریم.


«الله اکبر»، «خامنه‌ای رهبر»، «مرگ بر ضد ولایت فقیه»، «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل»، «مرگ بر منافق».

محمدباقر قاليباف
دوستان عزیز من! یک تذکری هم نمایندگان محترم ما در استان خوزستان مخصوصاً در ماهشهر، آبادان و منطقه شادگان، اهواز و مناطقی که در بارندگی‌های اخیر آبگرفتگی‌های جدی دارند همین‌جا‌ از عزیزانمان در دولت می‌خواهیم که توجه ویژه‌ای را به آن عزیزان و مردم خوب استان خوزستان داشته باشند.
4 اعلام وصول (4) فقره طرح

محمدباقر قاليباف
آقای موسوی! اعلام وصولی‌ها را بفرمایید.

سيدناصر موسوي لارگاني
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر چند تا اعلام وصول داریم من خدمت شما و همکاران عزیز عرض بکنم: ـ طرح عادی الحاق یک تبصره به عنوان تبصره (5) به ماده (37) آیین‌نامه داخلی. ـ طرح عادی رایگان شدن اینترنت برای دانش‌آموزان، معلمان و مدارس. ـ طرح عادی ساماندهی بازرسان قرارداد معین شاغل در حوزه نظارت بر بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت. ـ طرح الحاق یک تبصره به ماده (87) قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری.
5 اعلام وصول (1) فقره لایحه

سيدناصر موسوي لارگاني
یک لایحه از طرف دولت آمده: ـ لایحه حذف تبصره (1) ماده (29) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی.
6 اعلام وصول (2) فقره سؤال

سيدناصر موسوي لارگاني
دو تا سؤال هم از وزیر محترم اطلاعات است: ـ سؤال ملی جناب آقای جواد کریمی‌قدوسی نماینده محترم مشهد و کلات از وزیر محترم اطلاعات درخصوص نفوذی‌ها در بدنه دولت‌های یازدهم و دوازدهم. ـ سؤال جناب آقای جواد کریمی‌قدوسی نماینده محترم مشهد و کلات و تعداد دیگری از نمایندگان محترم از وزیر اطلاعات درخصوص علت تحت تعقیب قرار دادن منتقدین عملکرد دولت.
7 تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

محمدباقر قاليباف
تذکرات را لطف کنید بفرمایید.

علي کريمي فيروزجائي
تذکرات کتبی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکرات نمایندگان محترم به دستگاه‌های اجرایی: ـ آقای جلال محمودزاده (مهاباد) به وزیر نیرو درخصوص ضرورت تسریع در رسیدگی به کیفیت و کمیت آب شرب شهری و روستایی در شهر و روستاهای مهاباد. به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص ضرورت متعادل نمودن قیمت محصولات کشاورزی برای مصرف داخلی با استفاده از شیوه‌های مختلف مدیریت بازار از جمله تعرفه‌های صادراتی. ـ آقای ذبیح‌الله اعظمی‌ساردوئی (جیرفت و عنبرآباد) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص لزوم جایگزین مدارس فرسوده و کلنگی و حصارکشی مدارس در جیرفت و عنبرآباد. به وزیر آموزش و پرورش درخصوص لزوم تجهیز مدارس خیّرساز و تأمین امکانات سرمایشی مدارس جیرفت و عنبرآباد. ـ آقای محمد کعب‌عمیر (شوش) به وزیر نیرو درخصوص اینکه چرا علی‌رغم اینکه چهار ماه از اقدام آبفای شهری و روستایی می‌گذرد حقوق و بیمه آبداران در شهرستان شوش پرداخت نشده است؟ ـ آقای عباس مقتدایی (اصفهان) به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص لزوم تدبیر در اجرای کامل تبصره (1) ماده‌واحده قانون معافیت از پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایانی که حداقل پنج نفر کارگر دارند. به رئیس‌جمهور محترم درخصوص لزوم تسریع در ارسال لایحه صیانت و امنیت بانوان. به رئیس‌جمهور محترم و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص لزوم تدبیر و اقدام درخصوص بیمه زنان خانه‌دار. ـ آقای نصراله پژمانفر (مشهد و کلات) به اتفاق (13) نفر از نمایندگان به وزیر جهادکشاورزی درخصوص اینکه چرا وزارت جهادکشاورزی با صادرات شالی به شهرهای خارج از استان خوزستان سرمایه‌گذاری شالی‌کوبی‌ها را در خطر قرار داده و باعث رشد قیمت شالی شده است؟ ـ آقای نصراله پژمانفر (مشهد و کلات) به اتفاق (31) نفر از نمایندگان به وزیر آموزش و پرورش درخصوص اینکه چرا با تقسیم بازنشستگان آموزش و پرورش به گروه‌های (20) گانه هرکس با مدرک تحصیلی از یک حقوق برخوردار شدند و عملاً مدرک در تعیین حقوق بلااثر مانده است؟ ـ آقای نصراله پژمانفر (مشهد و کلات) به اتفاق (42) نفر از نمایندگان به وزیر آموزش و پرورش درخصوص اینکه چرا وزارتخانه با تعیین سقف دریافت حقوق برای معلمان باعث شده نتوانند از مزایای جانبازی و ایثارگری خود بهره ببرند؟ ـ آقای محمدمهدی زاهدی (کرمان و راور) به رئیس‌جمهور محترم و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص لزوم اجرای قرنطینه در کل کشور با توجه به گسترش سریع ویروس کووید (19) و درگیر شدن تعداد زیادی از هموطنان. ـ آقای عباس مقتدایی (اصفهان) به اتفاق (53) نفر از نمایندگان به رئیس‌جمهور محترم درخصوص ضرورت حضور نماینده‌ای از بین نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ستاد ملی کرونا. ـ آقای احمد مرادی (بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌آباد و خمیر) به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص لزوم رسیدگی به مشکلات اقتصادی منطقه آزاد قشم و بازنگری در جلوگیری از توسعه اسکله صیادی رمچاه. ـ آقای حسین میرزائی (اصفهان) به اتفاق (22) نفر از نمایندگان به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص لزوم تدبیر جهت تهیه قطعات یدکی پمپ‌های جایگاه‌های سوخت. ـ آقای حسین میرزائی (اصفهان) به اتفاق (8) نفر از نمایندگان به وزیر نفت درخصوص لزوم بررسی کیفیت بنزین پالایشگاه اصفهان.

محمدباقر قاليباف
اجازه بدهید تذکر هم هست، بفرمایید.

روح اله متفکرآزاد
آقای رئیس! تذکرات در دستور روز ما آقای محمد علیپور تذکر آیین‌نامه‌ای ماده (22) را تذکر دارند، بفرمایید.

محمد علي پور
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم بنده هم از لطف و عنایت همه نمایندگان انقلابی که از صبح روی این طرح به طور فشرده کار کردند و الحمدلله به نهایت رسید تشکر می‌کنم. تذکر بنده به وزیر صنعت، معدن و تجارت است. چندین سال قبل از این برای ساکنین روستاهای مرزنشین و سایر روستاهای شهرستان‌های مرزی به منظور تأمین نیازهای معیشتی خود و فعالیت در بازارچه‌های مرزی کارتی به نام کارت پیله‌وری صادر می‌شد و مرزنشینان از این طریق امرار معاش می‌کردند، در چند ماه اخیر تجدید نظری از سوی صنعت، معدن و تجارت اولاً در تمدید این کارت‌های پیله‌وری سختگیری به خرج می‌دهد و شرایط جدیدی را اعمال می‌کند و این حقی است که از اول انقلاب تا به امروز ساکنین روستاهای مرزی و شهرستان‌های مرزی از این امکان استفاده می‌کردند از این روستاییان دریغ و جلوگیری شده. درخواست من این است که اگر چنانچه ما می‌خواهیم حقی از این امتیازی که برای روستاییان در طول این (40) سال داده شده را می‌خواهیم از آنها بگیریم حداقل جایگزینی به نام کارت مرزنشینان داشته باشیم و همان معافیت‌ها و امتیازاتی که کارت‌های پیله‌وری داشت ساکنین روستاهای مرزی تحت عنوان کارت مرزی بتوانند از این امتیاز استفاده کنند. آقای رئیس! حدود (4500) نفر صاحبان کارت پیله‌وری کارت‌شان تعلیق شده و اینها از این امکان محروم شده‌اند و این کارت‌های پیله‌وری در واقع یک کمک‌معیشتی برای روستاییان بود. درست است که در اجرای این بابت کارت‌های پیله‌وری مشکلاتی هم از طریق سازمان امور مالیاتی، گمرک برای صاحبان این کارت‌ها ایجاد شده و افراد آمدند از این کارت‌ها استفاده کردند و اقدام به ورود کالاها به کشور کردند و صاحبان این کارت‌ها که کارت‌های خود را به این افراد اجاره دادند الان با مشکل جدی مواجه شدند. از وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌خواهم در این رابطه یک اقدام جدی داشته باشد و اگر می‌خواهد این امتیاز را از روستاییان بگیرد حداقل کارت‌های مرزی را در روستاهای مرزی فعال بکند و این کمک‌معیشتی که قبلاً روستاییان استفاده می‌کردند بتوانند از این طریق از این کارت‌ها بهره‌مند بشوند، با تشکر.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون.
8 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

محمدباقر قاليباف
جلسه بعدی مجلس شورای اسلامی ساعت (7:45) دقیقه صبح فردا چهارشنبه دوازدهم آذر ماه 1399 خواهد بود. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

ناطقین
بازگشت به بالا