دوره 11 اجلاسیه 1
تعداد نمایندگان حاضر 220 جلسه 54
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

محمدباقر قاليباف
بسم الله الرحمن الرحیم صبح همکاران عزیز و نمایندگان محترم بخیر باشد. جلسه‌ با حضور 220 نفر رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه پنجاه و چهارم روز چهارشنبه سوم دی ماه 1399 هجری‌شمسی ‌مطابق با هشتم جمادی‌الاولی 1442 هجری‌قمری: 1 ـ ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران. 2 ـ گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد با رویکرد اصلاح سیاست‌های تنظیم بازار (در اجرای تبصره 1 ماده 45 آیین‌نامه داخلی مجلس). 3 ـ گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور. 4 ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه یک‌فوریتی الحاق یک تبصره به ماده (14) قانون صدور چک مصوب 1355 و اصلاحات بعدی آن. 5 ـ گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست در مورد بررسی کیفیت تأمین و توزیع نهادههای دامی (در اجرای تبصره 1 ماده 45 آیین‌نامه داخلی مجلس).
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

محمدباقر قاليباف
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.


(آیات 46 ـ 42 از سوره مبارکه «آل عمران» توسط قاری محترم آقای جعفر فردی تلاوت گردید) اللهم صل علی محمد و آل محمد اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم وَ إِذْ قالَتِ الْمَلائِکةُ یا مَرْیمُ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفاک وَ طَهَّرَک وَ اصْطَفاک عَلى‏ نِساءِ الْعالَمِینَ * یا مَرْیمُ اقْنُتِی لِرَبِّک وَ اسْجُدِی وَ ارْکعِی مَعَ الرَّاکعِینَ * ذلِک مِنْ أَنْباءِ الْغَیبِ نُوحِیهِ إِلَیک وَ ما کنْتَ لَدَیهِمْ إِذْ یلْقُونَ أَقْلامَهُمْ أَیهُمْ یکفُلُ مَرْیمَ وَ ما کنْتَ لَدَیهِمْ إِذْ یخْتَصِمُونَ * إِذْ قالَتِ الْمَلائِکةُ یا مَرْیمُ إِنَّ اللَّهَ یبَشِّرُک بِکلِمَةٍ مِنْهُ اسْمُهُ الْمَسِیحُ عِیسَى ابْنُ مَرْیمَ وَجِیهاً فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَةِ وَ مِنَ الْمُقَرَّبِینَ * وَ یکلِّمُ النَّاسَ فِی الْمَهْدِ وَ کهْلاً وَ مِنَ الصَّالِحِینَ * (صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

محمدباقر قاليباف
از قاری محترم برادر عزیزمان جناب آقای جعفر فردی تقدیر و تشکر می‌کنم، ترجمه آیات را بفرمایید.

سيدمحسن دهنوي
به نام خداوند بخشنده مهربان «فرشتگان به مریم گفتند خداوند انتخابت کرده و از آلودگی‌های ظاهری و باطنی و تهمتهای ناروای مردم تو را پاک ساخته و از بین بانوان دنیا تو را برای مادر شدن بدون همسر انتخاب کرده است. ای مریم! در برابر خدا فروتن باش و با جماعت نمازگزاران سجده و رکوع کن. ای پیامبر این ماجراها جزء خبرهای غیبی است که به تو وحی می‌کنیم وگرنه تو که آنجا نبودی. نه وقتی قرعهکشی می‌کردند که سرپرستی مریم را کدامشان به عهده بگیرد و نه وقتی که اولش درباره سرپرستی مریم کارشان به دعوا کشید. باز فرشتگان گفتند ای مریم! خدا مژدهات می‌دهد به تولد مخلوق ویژهای از طرف خودش. نامش عیسی بن مریم است و لقبش مسیح. او در دنیا و آخرت آبرومند است و از بندگان خیلی نزدیک خدا به شمار می‌آید و در نوزادی هم مثل بزرگسالیاش با مردم حرف می‌زند و جزء شایستگان است». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگوار. آقای رئیس! اسامی غایبان و متأخرین را قرائت می‌کنم. آقایان و خانم‌ها: حبیباله دهمرده، فاطمه رحمانی، علیرضا زندیان، همایون سامه، کیومرث سرمدی، حسن لطفی، محمدرضا مبلغی، سیدکاظم موسوی و حسن همتی.
3 ادامه رسیدگی به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری (ثبت 164)

محمدباقر قاليباف
دستور اول را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب دارم خدمت همکاران محترم و مردم شریف ایران اسلامی. آقای رئیس! در ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم، کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری، ماده (1) و الحاقات آن تمام شد، وارد ماده (2) شدیم. در ماده (2) جناب آقای زنگنه حذف کل ماده (2) را دادهاند. آقای زنگنه مطرح بفرمایید.

محسن زنگنه
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم محضر مردم شریف ایران اسلامی و نمایندگان عزیز عرض سلام و ادب و احترام دارم. ان¬شاءالله که در پناه الطاف حضرت بقیهالله الاعظم همه ایرانیان عزیز در جایجای مهین اسلامی سلامت و موفق باشند. ببینید عزیزان نماینده! ما در مورد ماده (1) چون به دنبال این بودیم که میزان ثبتنام را کاهش بدهیم، یک شرایطی را گذاشتیم و ماده (1) به اتمام رسید. در ماده (2) ما آمدیم رجال سیاسی و رجال مذهبی را می‌خواهیم تعریف کنیم. خیلی دقت بفرمایید! چند تا نکته در این ماده (2) وجود دارد. نکته اول، ما در اصل (91) قانون اساسی می‌گوییم اعضای فقهای شورای نگهبان، فقهای عادل و آگاه به مقتضیات زمان و مسائل روز هستند. در مورد حقوقدانان نیز با شرایطی مجلس دارد تعیین می‌کند. ما آمدیم در اینجا برای کسانی که جزء نخبگان فقهی و حقوقی ما هستند داریم دو تا کلمه را تفسیر می‌کنیم و عملاً داریم دست شورای نگهبان را می‌بندیم. یعنی ما داریم اختیارات و فهم شورای نگهبان را محدود می‌کنیم، این نکته اول. نکته دوم؛ بعد که آمدیم شاخص بگذاریم یک شاخصهایی گذاشتیم که ابهام آن از خود رجال سیاسی بیشتر است. من خواهش می‌کنم دوستان بخوانند. در معیارهای رجال مذهبی آوردیم مثلاً «بهرهمندی از اطلاعات لازم در حوزه اعتقادات و اصول دین و مذهب در حد اثبات حقانیت دین اسلام و مذهب تشیع». این یکی از معیارهای رجال مذهبی است. یا گفتیم «احساس مسئولیت نسبت به امور دینی و ترویج ارزش‌های دینی» الی آخر. یا سوم، دوستان دقت کنند! «صداقت در گفتار و عدالت در رفتار با بررسی سوابق از جمله در گزارشهای مرتبط با سمت‌ها و مسئولیتها و ارائه آمارهای مرتبط». اینها چه شاخص‌هایی است که ما گذاشتیم؟ یک موقع شما می‌گویید رجال مذهبی یعنی کسی که به عنوان مثال سطح چهار حوزه را خوانده باشد، این قابل فهم است. یا متأسفانه شاید از این متن هم بدتر باشد، در معیارهای رجال سیاسی است. دوستان بخوانند، من چند تا از آنها را می‌خوانم. به عنوان مثال «بهرهمندی از اطلاعات لازم و قدرت تحلیل درخصوص مبانی شکلگیری نهضت امام». یا نکته آخر، پنجم، چون فرصت نیست، «سابقه تلاش همهجانبه در تأمین و حفظ حقوق شهروندی و آزادیهای قانونی و مشروع». ببینید دوستان! یک معیارهایی گذاشتیم که اگر شورای نگهبان به این فهم برسد که یک فردی جزء رجال سیاسی نیست، بعد او می‌آید از شما شکایت می‌کند که براساس کدام قضیه؟ من مبانی نهضت امام را می‌دانم، بنده در دانشگاه هم دارم تدریس می‌کنم، این هم چند تا مقاله من است. کدامیک از اینها را ما می‌توانیم بررسی کنیم؟ یک موقع شما می‌گویید رجال سیاسی مثلاً به عنوان مثال دکترای رشته علوم سیاسی داشته باشد، باز قابل فهم است. ما عملاً هم آمدیم دست شورای نگهبان را بستیم و هم اینکه معیارهایی را آوردیم که معیارهای ذهنی ماست. ممکن است فقهای شورای نگهبان و حقوقدانان در یک زمان و شرایطی از رجل سیاسی فهم دیگری داشته باشند. عزیزان! اگر این قانون در مجلسی غیر از این مجلس بیان می‌شد مطمئن باشید همه ما به جهت محدود کردن شورای نگهبان موضع می‌گرفتیم. حالا خود ما نشستیم داریم الفاظ کاملاً مشخص را که قانون مترقی اساسی ما این را به فقها سپرده داریم برایش شاخص می‌آوریم، شاخصهای مبهم. من از همه عزیزان نماینده می‌خواهم به حذف این ماده رأی مثبت بدهند و ان‌شاءالله بتوانیم از این ماده عبور کنیم و این محدودیت‌هایی که عرض کردم ان‌شاءالله به وجود نیاید. با تشکر.

روح اله متفکرآزاد
متشکریم. جناب آقای سیدامیرحسین قاضیزادههاشمی مخالف هستند، بفرمایید.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام دارم خدمت همکاران گرامی. به اعتقاد بنده این قانون که کلیات آن مورد تصویب و تأیید همکاران قرار گرفته، برعکس، ماده اصلیاش همین ماده (2) است، نه ماده (1) که خیلی جلب توجه افکار عمومی و یا همکاران را کرده باشد. وقتی آدم جریان تشکیل دولتها و انتخاب رئیس‌جمهورها را آسیب‌شناسی می‌کند و معمولاً متأسفانه بعضاً رئیس‌جمهورهای ما در مسیر اقداماتشان دچار مشکلات یا انحرافاتی می‌شوند، از نداشتن و یا دقیق نبودن خصوصیات ماده (2) در آنها است. اگر نگاه کنید خیلی از آنها سابقه مدیریت داشتند، سابقه سنوات طولانی مسئولیتهای کلان داشتند، اما فاقد راهبرد بودند، فاقد یک بینش اعتقادی دقیق بودند، نسبتشان با آرمان‌های انقلاب اسلامی روشن نبوده، نسبتشان با اصول اعتقادیشان روشن نبوده، نسبتشان با ولایت فقیه روشن نبوده، دشمنیشان با نظام سلطه روشن نبوده است. اینها باعث مشکلات در کشور ما شده است، فاقد مشاور و برنامه اجرایی و طرح کلان برای رشد کشور بودند. سیاستهای کلی انتخابات هم اشاره فرموده است که ما باید معیارها را دقیق کنیم، باید جزء به جزء اینها توسط شورای محترم نگهبان احصا و مشخص شود که در کاندیدای ریاست جمهوری حاصل است یا خیر. از آن طرف هم رد کاندیداها دقیق می‌شود، عدم احراز صلاحیت آنها دقیق می‌شود که بنا به فلان بند این فرد برای ما احصا نشد که این رجل است، مدیر است، مدبر است و یا امثال این. اینکه ما بیاییم و معیارهای کلان را روشن کنیم و بر مبنای آن جزء به جزء افراد را بسنجیم، یک نگاه منظومه‌ای به آن فرد داشته باشیم، به صرف اینکه یک فرد مشهوری مورد پشتیبانی یک جریان سیاسی است، آن را تأیید و بعد کشور و مملکت و مردم را گرفتار کنیم، این کار صحیحی نیست. به نظر من حرکت خیلی خوبی است که توسط کمیسیون ساماندهی شده، ممکن است معیارهای دیگری هم بشود به آن اضافه کرد، منتها چون عزیزمان پیشنهاد حذف کل ماده را دادهاند من دارم عرض می‌کنم. آن طرف هم شفاف می‌کند، اگر آقای فلانی نسبت به فرد دیگری تأیید شده است، بر حسب ظاهر و شرایط ظاهری و براساس سابقه اجرایی و سابقه تحصیلی مساوی است، چرا کسی به عنوان رجل سیاسی و مذهبی و مدیر و مدبر شناخته شد، فرد دیگری شناخته نشد. برای شورای نگهبان پاسخگویی ایجاد می‌کند، چون باید معیارهایش را مشخص کند، بگوید این موارد را من سنجیدم، حاصل بود یا حاصل نبود. همکاران عزیز حتماً با حذف این مخالفت کنند، اگر ما قرار است مبنایی برای احراز صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری قرار بدهیم، آن مبانی و موضوعاتی است که در ماده (2) ذکر شده است.

روح اله متفکرآزاد
از جناب آقای قاضیزاده بسیار متشکریم. در خدمت جناب آقای امیرآبادی هستیم که موافق صحبت کنند.

احمد اميرآبادي فراهاني
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز! عنایت داشته باشید. این طرحی که می‌خواهد به قانون تبدیل شود در چند ماده دارد مورد بحث قرار می‌گیرد. در اجرا هم مسئولیت اجرای این قانون به عهده وزارت کشور و شورای محترم نگهبان خواهد بود. شاهکلید این قانون برای اینکه ما به خصوص وضعیت ثبتنام داوطلبین ریاست جمهوری را ساماندهی کنیم ماده (1) است که مسئولیت اجرای آن به عهده وزارت کشور است. قطعاً هم این ماده ان¬شاءالله مورد تأیید شورای محترم نگهبان قرار خواهد گرفت و کمکی به این خواهد کرد که ان¬شاءالله بتوانیم ثبتنام انتخابات ریاست جمهوری را یک سامانی بدهیم و آن وضعیتی که در گذشته بوده اتفاق نیفتد. در ماده (2) در حقیقت ما داریم وظایف شورای نگهبان را تعیین می‌کنیم. ببینید آقایان! در جزء (5) بند (10) سیاستهای کلی انتخابات ابلاغی مقام معظم رهبری اینچنین آمده، «تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری بر عهده شورای نگهبان» است و با عنایت به بند (9) اصول (110) و (115) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تعاریف، معیارها و شرایط مذکور در روز چهارشنبه مورخ (20) دی ماه 1396 در جلسه شورای نگهبان به تصویب رسید. اصلاً شورای نگهبان تعاریف رجل سیاسی مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری را مشخص کرده است. در سال 1396، ماده (1) تعاریف رجل سیاسی را آورده، ماده (2) تعاریف و شرایط جهت تشخیص رجل مذهبی و مدیر و مدبر بودن را آورده است. این در دو صفحه مصوبات جلسه شورای نگهبان است. عزیزان! ما نباید کار عبث کنیم. شما نگاه کنید، الان پنج جلسه است که ما درگیر این طرح هستیم، این ماده (2) هم با اجازه شما پیشنهادهای خیلی زیادی از طرف همکاران دارد. اگر این حذف نشود وقت مجلس را خواهد گرفت، این یک. دوم؛ شورای نگهبان اعلام خواهد کرد که طبق جزء (5) بند (10) سیاستهای کلی وظیفه خود من است، نه شما. بنابراین این خلاف اصل (110) است. این را دوباره به مجلس برمیگرداند و ما هم نمی‌توانیم اصلاح کنیم، چون مخالف سیاستهای کلی است، عین سیاست‌ها است. یعنی چیزی است که کاملاً مشخص و محرز و معین آمده و تعیین کرده است. بنابراین اگر دوستان می‌خواهند این ماده (2) را ادامه بدهیم غیر از اینکه وقت مجلس را می‌گیریم و یک کار خدایناکرده عبثی را انجام می‌دهیم، بعد هم به شورای نگهبان می‌رود و برمیگرداند، چیز دیگری نیست. چون شورای نگهبان در سال 96 در جلسه خودش همه اینها را مشخص کرده است. بعد اگر شما هم همین را تصویب کنید، حالا ما فکر می‌کنیم که شورای نگهبان که نظارتش استصوابی است از این موضوع در موقع بررسی صلاحیت نامزدها کوتاه می‌آید؟ بله، آن چیزی که در ماده (1) آمد شرایطی برای ثبت‌نام است، آن چیز خوبی است و به نظر می‌رسد انتخابات را سامان خواهد داد. لذا من خواهش می‌کنم با توجه به این دلایلی که عرض کردم همکاران عزیز به حذف ماده (2) رأی بدهند که ان¬شاءالله یک مقدار عبور کنیم و جلوتر برویم و به مواد دیگر برسیم و ان¬شاءالله با آن نظری که شورای محترم نگهبان خواهد داشت بتوانیم این قانون را هر چه سریعتر قبل از اینکه فرآیند انتخابات ریاست جمهوری ابلاغ شود، اعلام کنیم.

محمدباقر قاليباف
دولت بفرمایید.

محمدجواد کولیوند
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب خدمت نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی. به جهت اینکه موضوع قدری هم مهم و هم حساس است خواهش می‌کنم توجه بفرمایید. موافقین و مخالفین محترم راجع به پیشنهاد برادرمان جناب آقای زنگنه که حذف ماده (2) را داده بود صحبت کردند. اساس کار در قانون اساسی پیش‌بینی شده، در اصل (115) قانون اساسی معیارها و بحثی که در رابطه با رجل سیاسی، رجل مذهبی، مدیر و مدبر است آمده و این تشخیص و معیارها را به عهده شورای محترم نگهبان گذاشته است. در سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری در 24/7/1395 در اجرای اصل (110) قانون اساسی که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شده، در آنجا هم آمده است. در بند (10ـ1) گفته: «تعیین دقیق معیارها و شاخصها و شرایط عمومی و اختصاصی داوطلبان». شرایط عمومی را مجلس محترم در ماده (1) به مستوفا رسیدگی کرد و به پیشنهادات هم رسیدگی شد. در همین بند (10)، من بند (10ـ 5) را می‌خوانم: «تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان» است. یعنی اینجا دقیقاً اشاره کرده این چهار عنصر، سه عنصر تعریف، اعلام معیار و شرایط. لذا دقت بفرمایید! دو ماده در این طرح آمده، ماده (2) «الف» و «ب» بحث رجل مذهبی و سیاسی را مطرح کرده، در ماده (4) هم «الف» و «ب» مدیر و مدبر را تعریف کرده است. لذا این تعاریف، معیارها و شاخصها که در تاریخ 20/10/96 در شورای محترم نگهبان تصویب شده، اگر اینها را شورای نگهبان به مجلس داده که در قانون آورده شود، اشکالی ندارد، شما این را در قانون بیاورید. ولی دیگر حذف و اصلاح آن با مشکل مواجه می‌شود. اما اگر شورای نگهبان نداده و مجلس محترم دارد این کار را می‌کند، می‌دانید مجلس و شورای نگهبان دو رکن قانونگذاری در امتداد هم هستند. ما نباید رکن بعدی را که می‌خواهد رسیدگی کند، اختیارات آن را براساس قانون اساسی به چند بند محدود کنیم. بندهایی که ارزیابیهای آن به سادگی میسر نیست. لذا خواهش من این است که هم این ماده (2) و هم ماده (4) که به آن می‌رسیم، اینها شرایطی است که در سیاستها هم ابلاغ شده، در سیاستها به عهده شورای نگهبان گذاشته شده و مغایر اصول (99) و (110) است. ما در لایحهای هم که دولت ارائه داده، آنجا شرایط عمومی را تعریف کردیم و دادیم. دیگر به این مواردی که در اختیارات شورای نگهبان است هم مراجعه و اعلام نشده است. لذا دولت با پیشنهاد حذف ماده (2) موافق است. خواهش می‌کنم که تصمیم بگیرید.

محمدباقر قاليباف
کمیسیون بفرمایید.

علي حدادي
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب محضر ملت شریف ایران اسلامی و همکاران عزیز. در ارتباط با پیشنهاد براساس اینکه ماده (2) اصلاح قانون که موادی از قانون اصلاح انتخابات ریاست جمهوری است، همکاران عزیز! یک پیامی در این ماده (2) هست، پیام آن این است، جلوگیری از نفوذ و تفکری که طرفدار نظام سلطه است. در معیارها آمده، اگر گفته می‌شود بند (5) در سیاست‌گذاری که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده، در بند (5) اشاره به این است: «ارتقای شایستهگزینی همراه با زمینهسازی مناسب، تعیین دقیق معیارها و شاخصها و شرایط عمومی». ما به هیچ وجه نمی‌خواهیم از مصوبه شورای نگهبان جلوگیری کنیم. قطعاً حرکتی که مجلس امروز دارد ریلگذاری و شاخصهایی است که تقویت نظام جمهوری اسلامی است. ما در کمیسیونی که برگزار کردیم، در تمام جلسات اندیشکده شورای نگهبان حضور داشته، نماینده شورای نگهبان حضور داشته، ریلگذاری به عهده مجلس شورای اسلامی است و این موضوع به هیچ وجه دست و پای شورای نگهبان را نه تنها نبسته است که امروز ما میبینیم افرادی که تفکر خاص غربگرایانه دارند، نفوذی که در دولت و دولتمردان اتفاق میافتد، مغز اصلاح قانون انتخابات به همین ماده (2) و پیام سنگینی که این اصلاح دارد همین است. از مواردی که ما در این تعریف لحاظ کردهایم جلوگیری شود. شناسایی اولیه توانایی در بند (10 ـ 2) ابلاغ سیاستگذاری مقام معظم رهبری اشاره کرده اند، شناسایی اولیه توانایی و شایستگی داوطلبان در مرحله ثبتنام. افرادی که میخواهند ثبتنام کنند، نه تنها جلوگیری نیست، بلکه آنچه که در اینجا ما به آن اشاره کردیم این است، نظمبخشی به قانون است، ریلگذاری درست و جلوگیری از نفوذ است. معیاری که عزیزان در ایراد جناب آقای زنگنه اشاره کردند، اصول (91) و (99) قانون اساسی که نماینده دولت اشاره کردند این است که نظارت بر انتخابات به عهده شورای نگهبان است. ما به هیچ وجه دخالت در وظایف شورای نگهبان نداشتیم، بلکه آنچه که مهم و اساسی است ورود درست، جامع و کامل مجلس شورای اسلامی در تعیین معیارها است و مغایرتی با قانون اساسی که ندارد، بلکه وظیفه مجلس بر این است که معیارها و شاخصها را مشخص کند. نگاه درست به افراد و تفکرها است، بنابراین ما مخالف پیشنهاد حذف ماده (2) هستیم، چون مجلس وظیفه قانونگذاری، ریلگذاری و نظمبخشی دارد و ان‌شاءالله رأی مخالف را همکاران عزیز در این رابطه داشته باشند.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون. حضار 245 نفر، آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. تصویب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! پیشنهاد بعدی را جناب آقای حاجی‌دلیگانی دارند، مطرح نمیفرمایند، خیلی ممنون. پیشنهاد بعدی را آقای ویس کرمی دارند، پیشنهاد آقای ویس کرمی «اعتقاد و التزام عملی به ولایت مطلقه فقیه و اشتهار به ثبات در اعتقاد» است، بفرمایید.

مهرداد ويس کرمي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب و احترام خدمت همه همکاران عزیز و خداقوت. تشکر میکنم که دوستان رأی دادند که بند دوم باقی بماند، به خاطر اینکه برخلاف تصور اولیه، این کار دقیقاً کمک به شورای نگهبان بود و بند دوم کمک به شورای نگهبان است که تمام هزینههای ردصلاحیتهای برخی از افراد ذینفوذ را شورای نگهبان پرداخت نکند و ضوابطی وجود داشته باشد که بشود با اینها برخورد کرد. بیشتر اشکالاتی هم که آقای دکتر زنگنه فرمودند متوجه جزئیات بود که ان¬شاءالله به ترتیب اصلاح میشود. ببینید عزیزان! کسانی که از بیرون به مجلس شورای اسلامی نگاه می‌کنند، به کار و بار و ادبیات ما و اتقان مطالبی که مینویسیم توجه دارند. گفت: تا مرد سخن نگفته باشد عیب و هنرش نهفته باشد هر بیشه گمان مبر که خالی است شاید که پلنگ خفته باشد ما باید در بند دوم بحث اعتقاد و التزام عملی به ولایت فقیه را دقیقاً روشن کنیم. اولاً با توجه به جایگاه خطیر ریاست جمهوری، اینکه ما صرفاً بگوییم ولایت فقیه را قبول داشته باشند کفایت نمیکند، باید اشتهار به این مطلب داشته باشد. یعنی شخص باید یک طورهایی ورزیده و جا افتاده و برایش خلق شده باشد. بنابراین من پیشنهاد اشتهار به ثبات را آوردهام. بعضیها میگویند ما ولایت فقیه را قبول داریم، اما چون در قانون اساسی آمده، به این اعتقاد نمیگویند. به این میگویند از سر ناچاری چیزی را پذیرفتن و این افراد حتی رئیس‌جمهور هم بودند و آسیبهایی که به کشور زدند را همه میدانیم و میدانید. یکی بحث ثبات در اعتقاد است، بعضیها اعتقاداتی داشته¬اند، اما با گذشت زمان اعتقاداتشان عوض شده است. شما کسانی را مثل نویسنده کتاب قبض و بسط تئوریک شریعت ببینید، از اعتقاد از کجا به کجا کشیده شد. کسانی که در عقیدههایشان لغزیدند، حتی اصحاب پیامبر بودند، بعدها مشکل پیدا کردند. با علی در بدر بودن شرط نیست ای برادر نهروان در پیشرو است افراد مذبذب چقدر به انقلاب ضربه زدند؟ وقتی کم میآورند به گذشتههایشان استناد میکنند، وقتی لازم است به حالشان استناد میکنند. ما باید یک کاری کنیم از دست این انسان¬های بوقلمون‌صفت که گاهی در سیستم سیاسی ما هم رشد میکنند، جلوی اینها را بگیریم. یکی هم بحث عقیده به امامت و ولایت است. اساس قانون اساسی در بحث عقیده به امامت و ولایت است که در مقدمه و چند اصل قانون اساسی مورد تأکید قرار گرفته است. پیشنهاد بنده این است که بگوییم عقیده به امامت و ولایت. اما در مورد ولایت فقیه، ببینید عزیزان! در چند بند هم این تکرار شده، عقیده یک بحث درونی است و ما نمیتوانیم عقیده کسی را تشخیص بدهیم، به تعبیر مرحوم شهید مطهری در بحث آزادی و مرحوم علامه طباطبایی در ذیل آیتالکرسی میفرمایند اعتقاد یک امر درونی است و قابل سنجش نیست. بنابراین ما گفتیم التزام عملی بیاوریم که التزام عملی قابل سنجش باشد. بعد در آخر هم شاخص آوردیم، ما چگونه اعتقاد، ثبات و اشتهار را بخواهیم بسنجیم؟ گفتیم در گفتار و نوشتار و رفتار. همان چیزی را که به اجمال آمده، اما اعتقاد و التزام عملی به ولایت مطلقه فقیه را بنده به نظر خودم یک مقداری وزینتر مطرح کردم و پیشنهاد من این است که دوستان عزیز به خاطر اینکه وجهه بیرونی مجلس، قانونی که می¬رود، چهره مجلس است و معرف مجلس انقلابی است، ان¬شاءالله به این پیشنهاد رأی بدهند که اشتهار به ثبات در اعتقاد به امامت و ولایت و ولایت فقیه هم شعبه¬های امامت و ولایت است و التزام عملی به ولایت فقیه. التزام عملی را ما به¬وسیله گفتار، نوشتار و رفتار سیاسی فرد میسنجیم. متشکرم که توجه فرمودید.

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقای سلیمی مخالف هستند، بفرمایید.

عليرضا سليمي
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من خواهش میکنم به مطلبی که برادر بسیار عزیز جناب آقای دکتر ویسکرمی فرمودند دقت شود. چون بحث، بحث مهمی است، بحث اعتقاد و التزام عملی به ولایت فقیه. عزیزان میدانند اعتقاد یک امر قلبی است، وقتی اعتقاد یک امر قلبی است، کشف اعتقاد نیاز به قرائنی دارد. یکی از قرائن آن اشتهار است، این منحصر در اشتهار نیست. اگر کسی یک فردی است، در نقطهای است، ما هم مواضع او را نمیدانیم. گاه یک آدم شناخته‌شدهای برای عامه نیست، چون اشتهار یعنی برای عموم مردم، ولی خواص او را میشناسند، خصیصین نسبت به او اطلاع دارند. حالا اشتهار هم ندارد، اشتهار به التزام که فرمودند ممکن است در مورد این صدق نکند. گاه کشف این اعتقاد و التزام به اشتهار است، گاه نه، به بررسی مواضع و نوشتارها در مواقع حساس، یکی، دو مورد امتحان شده، تجربه شده است. به نظر می‌رسد که ما طریق کشف اعتقاد و التزام عملی را به اشتهار منحصر کنیم، این مغایرت با آن چیزی است که امروز اشتهار یک ابزار است، ابزارهای دیگری هم هست، مثل بررسی مواضع، بررسی نوشتارها، نوع رفتارش، ولو اینکه طرف اشتهار هم الان نداشته باشد، یعنی تا به¬حال در معرض نبوده است. کسی که در معرض است به هر کیفیت ممکن است اشتهار او اثبات شده باشد، اما اگر کسی در معرض این امور نباشد بلاشک بحث اشتهار او هم جای اما و اگر دارد و طریقه کشف را به مسأله اشتهار محدود نکنیم، متشکرم.

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقای محمد علیپور موافق هستند، بفرمایید.

محمد علي پور
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم من در موافقت با این مورد عرایضی را تقدیم میکنم که انتظار دارم ان‌شاءالله مورد توجه قرار بگیرد. آنچه که در اصل مصوبه کمیسیون آمده، اعتقاد و التزام عملی به ولایت مطلقه فقیه است و آن چیزی که برادر عزیزمان پیشنهاد داده اضافه شود در واقع نوعی قرائن و شواهدی میآوریم که این اعتقاد عملی را مشخص کند. این اعتقاد و التزام عملی همان¬طور که جناب حاج¬آقای سلیمی هم فرمودند باید کشف شود، خودبه‌خود به شکل عادی امکان اینکه کسی التزام عملی دارد یا ندارد امکانپذیر نیست. ولی مجموع اظهارات و موضعگیریهای سیاسی فرد در مقاطع مختلف و در حوادث حساس کشور بیان میکند که این فرد چقدر به این اصل اعتقاد دارد. ما نمونهاش را در جریان فتنه 88، کسانی که واقعاً اعتقاد و التزام عملی به ولایت مطلقه فقیه داشتند حرف حضرت آقا را فصلالخطاب قرار دادند و در ادامه از جریان فتنه حمایت نکردند. ولی آنهایی که واقعاً اعتقاد و التزام عملی نداشتند با توجیهاتی که برای خودشان میآوردند مکنونات داخلی خودشان را بروز میدادند. در حوادث اینچنینی است که ما متوجه میشویم فرد چقدر به اصل مترقی ولایت فقیه اعتقاد دارد. این است که پیشنهاد این عزیزمان نه تنها چیزی از مصوبه کمیسیون کم نمیکند، بلکه در تبیین و روشنگری اینکه ما چگونه به اعتقاد و التزام عملی که افراد اظهار میدارند پی ببریم کمک می‌کند و این را هم عرض کردم، در مقاطع تاریخی از مجموع گفتارها و موضعگیریهای فرد در طول سنوات گذشته بیان می‌کند که موضعگیری ایشان در چه صراط و خطی است. این است که این پیشنهاد کمک میکند ما کسانی که واقعاً اعتقاد و التزام عملی به ولایت مطلقه فقیه دارند را مشخص کنیم و کسانی هم که در امتحانات گذشته در حوادث گذشته امتحان خوبی نداده¬اند و موضعگیری خود را مشخص کرده¬اند، ما میتوانیم از این طریق استفاده کنیم، بهره ببریم، کمک بگیریم برای مشخص¬کردن و مشخص¬شدن آن فرد که به چه میزان به ولایت مطلقه فقیه اعتقاد و التزام عملی دارد. به این جهت من تقاضا میکنم عزیزان به این پیشنهاد رأی مثبت بدهند که در جهت تبیین و اینکه روشن شود ما چگونه این اعتقاد و التزام عملی را مشخص کنیم، کمک میکند. با تشکر.

محمدباقر قاليباف
دولت نظری ندارد، کمیسیون مخالف است.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! من پیشنهاد را بخوانم، رأی بگیرید. عبارت «اعتقاد و التزام عملی به ولایت مطلقه فقیه» جایگزین می‌شود با «اشتهار به ثبات در اعتقاد به امامت و ولایت و التزام عملی به ولایت مطلقه فقیه در گفتار و نوشتار و رفتار سیاسی»، پیشنهاد آقای ویس کرمی است.

محمدباقر قاليباف
حضار 238 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. تصویب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
جناب آقای ویس کرمی! پیشنهاد بعدی را هم مطرح میفرمایید، با توجه به اینکه این پیشنهاد رأی نیاورد؟ بفرمایید. آقای رئیس! ردیف (3) را میخواهند مطرح کنند، اینجا هم اشتهار به استقامت فکری در اندیشه ناب اسلامی.

مهرداد ويس کرمي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم یکی از بحثهایی که در مجلس است تاریخی است که از مجلس و گفتگوهای مجلس میماند و این خودش آزمونی است برای مدل رأی دادن ما در مجلس. اگر دوستان گمان میکنند که هر چه در کمیسیون تصویب میشود وحی منزل است و دقت کافی روی آن شده، به نظر من یک مقدار باید در این تفکر تجدیدنظر بفرمایند. ببینید عزیزان! بحث ما این است قانونی که از اینجا میخواهد بیرون برود تکرار همان مطالب قبلی نباشد. ما با این طرحی که الان نوشتیم به عنوان التزام عملی، اعتقاد به ولایت فقیه را چطور میخواهید اثبات کنید؟ باز این اشکال در این بند هم به چشم میخورد. دوستان پیشنهاد بنده را دوباره ملاحظه بفرمایند. حالا الان موضوعیت برای من رأی آوردن یا نیاوردن آن نیست، چون گاهی برای یک عقیده درستی شما میجنگید ولی پیروز نمیشوید، این دلیل بر اشتباه¬بودن حرف نیست. ببینید! ما افرادی داشتیم که دچار دگردیسی شدند. حالا دگردیسی یک اصطلاح زیستشناسی است، مثل بچه قورباغه که تغییر میکند، به آن می‌گویند دگردیسی، جهت اطلاع بعضی دوستان. مثلاً کسانی در تسخیر لانه جاسوسی شرکت داشته¬اند، بعدها اصلاً منکر مبارزه با آمریکا شدند. بنابراین یکی از چیزهایی که ما باید حتماً به آن توجه کنیم بحث استقامت فکری است. یعنی آیا این شخص «إن الذین قالوا ربنا الله» را گفته «ثم الستقاموا» را هم رعایت کرده است یا نه. این اشکالی را هم که آقای سلیمی گرفتند، چطور میشود کسی هنوز ما نمیدانیم اعتقاد به ولایت فقیه دارد، ثبات عقیده و رأی دارد، میخواهد رئیس‌جمهور شود؟ اصلاً این خودش گفتار متناقضی بود که آقای سلیمی برادر بزرگوار و دوستداشتنی من فرمودند. شما چطور میخواهید یک نفر را از ته یک چاهی در بیاورید و رئیس‌جمهور کنید؟ اصلاً امکان ندارد به این شخص بگویید رجل. رجل در عربی به معنی شخص برجسته است. بنابراین آن اشکالی که ایشان گرفتند و ممکن است رأی بعضی از دوستان را عوض کرده باشد، آن اشکال اصلاً وارد نبود. جایگاه رئیس‌جمهور اقتضا میکند که اشتهار به استقامت فکری داشته باشد. ما باید بدانیم این شخصی که مملکت را دستش میدهیم و به عنوان شخص دوم مملکت حرف میزند چکاره است، کجا بوده و می‌خواهد چکار کند؟ نباید در تاریکی تیری بیندازیم که متأسفانه در بعضی موارد چوب آن را داریم میخوریم. یکی هم بحث تفاوت بین اندیشه، اعتقاد، اخلاق و عمل است، این جملات به لحاظ فنی اشکال دارد. اندیشمندانی در این جامعه هستند تصمیمات مجلس را رصد میکنند و اگر این تصمیمات ما اشکال فنی داشته باشد به کل مجلس شک میکنند. خواهش میکنم دوستان به صرف اینکه دولت موافق یا مخالف است، یا کمیسیون مخالف یا موافق است ملاک تشخیص حقیقت را اشخاص و کمیسیونها قرار ندهید. همه ما در این کمیسیونها هستیم، این¬طور نیست که حرف کمیسیون صددرصد وحی منزل باشد. خواهش میکنم این را در مورد دوم توجه داشته باشید. ما در بحث اخلاق التزام عملی به اخلاق و رفتار اسلامی را آوردیم و باید ملاک عینی داشته باشیم. من چطور بگویم کسی التزام عملی به اخلاق و رفتار اسلامی دارد؟ اینجا نباید به شعارها نگاه کرد. همه از ترس شورای نگهبان مجبورند بگویند اعتقاد به ولایت فقیه داریم. اما آیا رفتار و اخلاق این شخص هم این را نشان میدهد؟ آیا کتابهایش نشان میدهد؟ بنابراین در بحث آن پیشنهاد قبلی که حالا نشد، به نظر بنده عمل و رفتار انسانها، کتابهایشان، گفتارهایشان و نوشتارهایشان قابل سنجش است و شاخص اصلی هم در رفتار ترک محرمات و انجام واجبات است. من عذرخواهی میکنم، باز هم تأکید میکنم، خواهش میکنم، دوستان! ما در قبال رأی‌هایی که میدهیم در قیامت مسئول هستیم. این را همه دوستان انقلابی بنده و عزیزان ما بهتر از من میدانند. اما به شهرت رأی ندهیم، صرف اینکه دولت موافق یا مخالف است، کمیسیون مخالف یا موافق است، به ازای هر کدام از این رأی-هایی که میدهیم ولو در جزئیترین مسائل در قیامت باید متوقف شویم و پاسخ بدهیم. روایت داریم اگر کسی حقی از مؤمنی حبس کند (500) سال در قیامت معطل میشود، (40) سال او را سرزنش میکنند و بعد وارد جهنم میشود. ممکن است با یک شصتی که ما فشار میدهیم، با یک رأی بالا و پایین ما خدایناخواسته حق قشری سلب شود. بنابراین به جای اینکه بعضی دوستان ما در مجلس پرسه بزنند و رأی ندهند، خواهش میکنم دقت کنیم و رأی بدهیم و جلوه بیرونی مجلس... (قطع میکروفن)

محمدباقر قاليباف
مخالف صحبت نمیکند. دولت و کمیسیون نظری ندارند. حضار 237 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. تصویب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! پیشنهاد بعدی را جناب آقای صباغیان دارند، میخواهند عبارت «اشتهار به آن» را حذف کنند. آقای صباغیان! مطرح بفرمایید.

محمدرضا صباغيان بافقي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین عرض سلام و ادب دارم خدمت نمایندگان محترم. آقای قالیباف!اگر اجازه بدهید یک تذکری بدهم، مواد (22) و (21). این تذکر روز و اخطار روز است، حالا یک دفعه اخطار آن حذف شد. این یک فرصتی بود که نمایندگان میتوانستند بعضی مواردی که اخطار داشت و به نظر میآمد را بگویند. حالا اینها حذف شده، حالا نمیدانم با نمایندگان مشورت شده یا چطور است.

محمدباقر قاليباف
دیگر ما باید آیین‌نامه را رعایت کنیم، در آیین‌نامه اخطار نبود.

محمدرضا صباغيان بافقي
پیشنهاد دهنده
بر همین اساس من عرض کردم که رعایت نشده است. آقای دکتر، نمایندگان محترم ببینید! ما میخواهیم یک شرایطی را بگذاریم، یک شاخصهایی را بگذاریم که رئیس‌جمهور یک فرد کارآمد و توانمندی باشد، معتقد به نظام جمهوری اسلامی و انقلاب باشد. دغدغه همه ما همین است و کسی هم بعید میدانم در مجلس باشد که نگاهش چیز دیگری باشد. منتها ما نباید در قانونگذاری به نحوی عمل کنیم که از آن طرف بام بیفتیم. ما در ماده (1) شرایطی گذاشتیم که دغدغه همه بود تعدادی که میآیند ثبتنام میکنند زیاد است، همه در صحبتهایشان این بحث را مطرح می‌کردند، یک کشاورز و یک کارگر میآید. آن شرایط مانع از این شد. منتها الان ما داریم موادی را تصویب میکنیم، اینکه هر کدامش نه شاخص دارد، نه امکان سنجش دارد و حتی شاید داریم برای شورای نگهبان محدودیت هم ایجاد میکنیم. شما ببینید! بند دوم میگوید: «ثبات و استواری در اعتقاد و التزام به عقاید، احکام و اخلاق اسلامی از جمله انجام واجبات و تقید به ترک محرمات». حالا میتوانیم بگوییم تا اینجا خوب است، منتها بعداً میآورد «و اشتهار به آن». وقتی کسی این کار را انجام میدهد، به انجام واجبات و ترک محرمات تقید دارد، اعتقاد و التزام به اسلام و عقاید، این دیگر اشتهارش چیست؟ خودمان داریم ظاهرسازی را ایجاد میکنیم. حالا همین بند را برای ما نمایندگان بیاورند که شما باید اشتهار داشته باشید به نماز خواندن و روزه گرفتن. این را اینقدر ریز کردهاند، با این کار قرار نیست ما رئیس‌جمهور درستی داشته باشیم. اگر ما بتوانیم یک دروغ را در جامعه و کشورمان بین مسئولین و مجلس برطرف کنیم (80)، (90) درصد مشکلات کشور ما حل است که آقای آقاطهرانی هم صبح در بحث اخلاق همین را مطرح میکردند. ما خیلی وقتها در شاخ و برگها گم میشویم، در فرعها گم میشویم، اصل را فراموش میکنیم. حالا میخواهیم اینقدر دقیقش کنیم که طرف باید، یکسری قوانینی را داریم تصویب میکنیم که فرد اشتهار هم داشته باشد، این را همه بدانند که این کار را انجام میدهد، اینها چیزهایی است که همه میدانند، سابقه مسئولیت فرد، کار فرد و همه اینها مشخص میشود و شورای نگهبان هم دقیقاً این مسائل را رعایت خواهد کرد. من فکر میکنم اینکه دوستان هم فرمودند اعتقاد یک امر قلبی است، کسی نمیتواند سنجش کند. خیلیها سالها خودشان را با ظاهرسازی یک آدم دیگری جلوه میدهند، بعداً کار خودشان را میکنند. من فکر میکنم این از جمله معیارهایی است که نمیتواند آن هدف را تأمین کند و کار را هم مشکلتر میکند. پیشنهاد ما این بود که ما «اشتهار به آن» را برداریم. همین که «ثبات و استواری در اعتقاد و التزام به عقاید، احکام و اخلاق اسلامی از جمله انجام واجبات و تقید به ترک محرمات» کافی است. حالا اگر طرف مشهور هم باشد خیلی از آنهایی که زاهد و باتقوا هستند خیلی وقتها کاری میکنند که ظاهرسازی نکنند، کسی متوجه نشود. او که نماز شب میخواند، او که روزهاش را درست انجام میدهد، حالا به نحوی عمل کند که ایشان روزه میگیرد. من فکر میکنم یک چیز زائدی است، کار را درست نمیکند، بلکه کار را خراب میکند.

محمدباقر قاليباف
مخالف و موافق صحبت نمیکنند. دولت و کمیسیون مخالف هستند. حضار 237 نفر، به رأی میگذاریم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. تصویب نشد. من یک نکتهای را اینجا به همکاران عزیزم یادآوری کنم، الان همه دوستان شاهد هستند براساس آیین‌نامه حق نمایندگانی که پیشنهاد می‌دهند و ثبت میشود، ما قبل از اینکه مصوبه کمیسیون را به رأی بگذاریم، اول پیشنهادها را بررسی میکنیم و بعد نهایتاً اگر پیشنهادات رأی نیاورد نظر کمیسیون را به رأی میگذاریم. الان در عمل میبینیم که انصافاً چقدر وقت مجلس گرفته میشود، چقدر خود دوستان اینجا معترض به این موضوع هستند. ولی ما برای اصلاح آیین‌نامه همین بند، یعنی همین ماده (149) در صحن مطرح کردیم و دوستانمان در کمیسیون آیین‌نامه زحمت کشیدند، پیشنهاد را به صحن آوردند که ما ابتدا نظر کمیسیون را به رأی بگذاریم، اگر رأی نیاورد بعد وارد پیشنهادها شویم. دوستان به هر دلیلی که حق هم با دوستان است به این اصلاح آیین‌نامه رأی ندادند. ولی امروز شما نگاه کنید که ما چقدر داریم وقت مجلس را میگیریم. خواهش من این است جناب آقای بحرینی که دارند بحث اصلاح آیین‌نامه را دنبال میکنند ان¬شاءالله با انگیزه بیشتری و بیشتر از گذشته، البته همیشه با انگیزه دنبال میکردند، اصلاح آیین‌نامه را دنبال کنند و واقعاً آنها را اصلاح کنیم که ما در این شرایطی که موضوعات بسیار مهم و جدی داریم به درستی بتوانیم پیش برویم و این وقت عزیز یکایک شما که در حقیقت وقت ملت ایران است، ما اینجا نشستیم که به نمایندگی از طرف مردم موضوعات را بتوانیم پیش ببریم و قانونگذاری و نظارت کنیم. من لازم می‌دانستم و الان جای آن دانستم که این را خدمت دوستان بگویم. ان‌شاءالله که به این توجه داشته باشید، برای ضرورت اصلاح آیین‌نامه داخلی. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهاد بعدی را آقای ویس کرمی دارند. آقای ویس کرمی! مطرح میفرمایید؟ پیشنهادها معمولاً دیگر رأی نمیآورد، اگر کمکمان کنید جلو برویم، میبینید که (25) رأی و (30) رأی. مطرح بفرمایید.

مهرداد ويس کرمي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم این فرمایش برادر بزرگوارمان آقای قالیباف فرمایش متینی نبود، دلیلش هم این است که در کمیسیونها رأیها با حدنصابی گرفته میشود و این حدنصاب ممکن است با تصویب (15) نفر آن هم با غفلت یک چیزی تصویب شود و قانونگذار رأی‌گیری در صحن را گذاشته برای غلطگیری کمیسیونها. یعنی اگر کمیسیون خطایی کرد در صحن اصلاح شود و مواردی هم که برای حذف گذاشتند برای همین است. بنابراین اصلاً در این فکر نروید که کمیسیون مدیر است، چون کمیسیونها هم گاهی با توافق مدیریت میشود و صحن کلاً از دایره خارج میشود. این در مورد کلیات. عزیزان! من خواهش میکنم باز هم دقت بفرمایید. این بند طوری نوشته شده، میگوید «بهرهمندی از اطلاعات لازم در حوزه اعتقادات و اصول دین و مذهب در حد اثبات حقانیت دین اسلام و مذهب تشیع». اگر شما این بند را به کسی بدهید، به او نگویید برای چیست، فکر میکند میخواهید استاد معارف بگیرید. یعنی گویا طرف باید بیاید برهان صدیقین و برهان نظم را اثبات کند، صفات خدا را نام ببرد، در صورتی که این اصلاً در بحث رئیس‌جمهور نیست. پیشنهاد بنده این است که «داشتن اطلاعات و قدرت تحلیل کافی و وافی در حیطه اعتقادات اسلامی بالاخص سیاست و حکومت». بیشتر هم توضیح نمیدهم، این مدل نوشتن این قضیه یک مقدار مایه بعضی از جوکها هم در خارج از مجلس هم شد. من خواهش میکنم طبق حجت شرعی به عرض من توجه کنند، رأی دادید یا ندادید بنده وظیفهام را انجام دادهام که در تاریخ مجلس ثبت شود. متشکرم.

محمدباقر قاليباف
مخالف و موافق صحبت نمیکنند. دولت و کمیسیون مخالف هستند. خیلی ممنون از اینکه کار سرعت پیدا کند، به رأی میگذاریم. حضار 234 نفر، آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. تصویب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! پیشنهاد بعدی را جناب آقای نبویان دارند، بفرمایید.

سيدمحمود نبويان
پیشنهاد دهنده
سلام علیکم ـ بسم الله الرحمن الرحیم اصل پیشنهاد بنده در این بخش دوم این بند (3) است، بند (3) دارد که «بهرهمندی از اطلاعات لازم در حوزه اعتقادات و اصول دین و مذهب».

احمد اميرآبادي فراهاني
حاجآقا عذرخواهی میکنم! این اصلاح عبارتی است، چون بعدش هم مذهب تشیع را آورده، منظور ما مذهب تشیع است، اینجا اضافه میکنیم، نیاز به طرح نیست.

سيدمحمود نبويان
پیشنهاد دهنده
نه، عرضم این است بعدش دوباره اسم من آمده، من بعدیاش را هم مطرح کنم.

احمد اميرآبادي فراهاني
ببینید! هر جا «مذهب» آمده، ما «مذهب تشیع» را اضافه میکنیم.

سيدمحمود نبويان
پیشنهاد دهنده
نه، حرفم چیز دیگری است، آقای امیرآبادی ببینید! بعد از آن هم اسم بنده آمده، من الان استفاده میکنم، دوباره آن یکی را اینجا میشود صحبت کنیم و تمام شود. همین که برادر عزیزمان فرمودند در حد اثبات حقانیت دین اسلام، این به نظرم در حد رئیس‌جمهور نیست، یک اهل کلام و متکلم و فیلسوف باید بیایند با ادله اثبات کنند. پیشنهادم این است، اینجا همین که آقای امیرآبادی هم میفرمایند، این «مذهب» بشود «مذهب تشیع»، بعد دیگر تمام، در حد اثبات حقانیت دین اسلام و مذهب تشیع.

احمد اميرآبادي فراهاني
حاج آقا! شما نمیتوانید این را پیشنهاد بدهید، عذرخواهی میکنم.

سيدمحمود نبويان
پیشنهاد دهنده
آقای امیرآبادی! پیشنهاد بعدی بنده هم هست.

احمد اميرآبادي فراهاني
پس آن را مطرح کنید.

سيدمحمود نبويان
پیشنهاد دهنده
فرقی ندارد، الان تمام میشود.

احمد اميرآبادي فراهاني
حاجآقا عذرخواهی میکنم! پس شما پیشنهاد (8) را مطرح کنید که اینجا مخالف و موافق (8) ثبتنام کنند، چون (6) نیاز به طرح نیست.

سيدمحمود نبويان
پیشنهاد دهنده
پس این «مذهب تشیع» باید کنارش بیاید.

احمد اميرآبادي فراهاني
قبل از شما پیشنهاد حذف دادهاند، پس اجازه بدهید حذف مطرح شود، بعد شما بفرمایید. آقای نوریقزلجه بفرمایید.

غلامرضا نوري قزلجه
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم پیشنهاد بنده حذف عبارت «در حد اثبات حقانیت دین اسلام و مذهب تشیع است». همکاران عزیز! اولاً من این موضوع را به عنوان توسعه قانون اساسی میبینم. به اصل (115) هم که مراجعه میکنیم در بحث شرایط رجل مذهبی میتوانیم کلمات حسن سابقه، امانت و تقوا، مؤمن و معتقد را آنجا ببینیم. دیگر فراتر از آن را در قانون اساسی نیاورده و آن هم در حد اثبات حقانیت دین اسلام و مذهب تشیع، در عمل هم یک ابهاماتی دارد. اثبات برای چه کسانی؟ وقتی کمیسیون کلمه «در حد» را آورده، حتماً یک حدی مدنظر است. اثبات برای چه کسانی؟ یک وقت رئیس‌جمهور به سازمان یونسکو میرود برای علما و فلاسفه عالم در آنجا صحبت میکند، میخواهد آنجا حقانیت دین اسلام و مذهب تشیع را اثبات کند، یا نه یک وقتی مثلاً با علما در قم جلسه دارد، آنجا باید اثبات کند. یک وقتی روز دانشجو است، در دانشگاه تهران با دانشگاهیان جلسه دارد و آنجا باید حقانیت دین را اثبات کند، یا یک وقتی با مردم در جمعی صحبت میکند و آنجا باید اثبات کند. رِنج اینها خیلی متفاوت است. اثبات برای فلاسفه عالم و اثبات برای مردمی که در اجتماعی دارد صحبت میکند، رِنجش خیلی بالا است. حدی که گرفتهاند کجاست؟ یا برای اعضای شورای نگهبان باید اثبات کند، مثلاً یک جلسهای باشد و آنجا احراز کنند. یعنی سراسر ابهام است و یک کار سنگین، عزیزان! این وظیفه از عهده علمای تراز اول و فلاسفه بر می‌آید. این مهم استاد جعفری میخواهد، ملاصدرا میخواهد، نه یک رئیس‌جمهوری که ما دنبال کارهای اجرایی و اقتصادی و مطالبات اینچنینی از او هستیم. عزیزان! به خاطر همین درخواست من این است که ان¬شاءالله موافقت بفرمایید این ابهام و موضوع، ضمن اینکه کلمه «حد» آن قید شده، در عین حال نامشخص و مبهم است و ایجاد اشکال میکند و شاید یک مقدار هم دست و بال شورای نگهبان را هم در بررسیها میبندد. ضمن اینکه باز تکرار میکنم که نوعی توسعه قانون اساسی بوده است. فلذا درخواست دارم همکاران عزیز با این پیشنهاد حذف موافقت بفرمایند، سپاسگزارم.

روح اله متفکرآزاد
آقای دکتر! مخالف صحبت نمیکند.

محمدباقر قاليباف
طبیعتاً موافق هم صحبت نمیکند. دولت و کمیسیون مخالف هستند. حضار 237 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. تصویب نشد. دوستان دقت کنند، آقای امیرآبادی! آن نکته اصلاح عبارتی را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای دکتر! در مورد مذهب ما هر آنچه در قانون اساسی آمده قید خواهیم کرد، عزیزان این را داشته باشند.

محمدباقر قاليباف
آقای نبویان! چون دو تا پیشنهاد بعدی یکی در حد اثبات است، یکی حذف، اجازه بدهید از اینها عبور کنیم، خیلی ممنون. از (9) و (10) عبور کردیم. آقای نوری قزلجه! اجازه بدهید از (10) هم عبور کنیم، خیلی ممنون.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهاد (11) را هم آقای سلیمی که از همکاران هیأت‌رئیسه است کمکمان کرد عبور کردیم، دست شما درد نکند. (12) را هم چون آقای ویس کرمی چند پیشنهاد داشتند اجازه میدهند عبور کنیم. میخواهید صحبت کنید؟ بفرمایید.

مهرداد ويس کرمي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم من میخواهم به شما ثابت کنم از رو نمیروم. بحث این است که اگر مؤمن انقلابی سر اعتقادات خودش نایستد میبازد، در هر جا. «اعتقاد عملی» غلط است، به لحاظ عبارتی اهل فکر و اندیشه به ما خرده میگیرند. اعتقاد قلبی است، باور قلبی است، عملی آن دیگر چیست؟ این را بنویسید، رأی هم ندهید، اما اشتباه است و در تاریخ ثبت شود.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهاد ایشان «اشتهار به التزام عملی» است، «اعتقاد عملی» را میگویند «التزام عملی». آقای رئیس! بدون مخالف و موافق رأی بگیرید.

محمدباقر قاليباف
از پیشنهادشان صرفنظر کردند، خیلی ممنون.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای صباغیان هم مطرح نمیفرمایند، آقای صباغیان! از همکاریتان تشکر میکنیم. آقای حاجی‌دلیگانی هم که از اعضای محترم هیأت‌رئیسه هستند، پیشنهاداتشان را مطرح نمیکنند، ممنونیم. آقای ویس کرمی! (16) را مطرح میکنید که یک اصلاح جزء دارید؟ «شکلگیری نهضت امام خمینی»، بفرمایید.

مهرداد ويس کرمي
پیشنهاد دهنده
باز هم این عبارت من را به یاد کسی میاندازد که میخواهد ریشههای انقلاب اسلامی امتحان بدهد و استاد معارف شود. اگر ما بنویسیم «سیاست جهانی و منطقهای و قدرت تحلیل سیاسی درخصوص انقلاب اسلامی و محور مقاومت» کافی است، این شکلگیری نهضت امام را منافقین از ما هم بهتر بلد هستند. این شد حرف که ما به عنوان قانون تصویب کردیم؟

احمد اميرآبادي فراهاني
الان اصرار دارید ما رأی بگیریم؟

مهرداد ويس کرمي
پیشنهاد دهنده
واقعیتش برای من مهم نیست، اگر رأی نمیدهند، اگر می‌خواهید عبارتی حساب کنید یا اینکه رأی بگیرید، آن با رئیس است، هر چه رئیس بفرماید.

محمدباقر قاليباف
ما آن دو تا را پذیرفتیم، یعنی در حقیقت «اعتقاد قلبی و التزام عملی». این عبارتی است، اصلاحش میکنیم.

احمد اميرآبادي فراهاني
اصلاح عبارتی میشود «سیاست جهانی و منطقهای و قدرت تحلیل سیاسی درخصوص انقلاب اسلامی و محور مقاومت».

محمدباقر قاليباف
نه، این را نمیگویم، آن بحث اشتهار عملی را میگویم. این را مطرح کنند.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! این را مطرح کردند، اگر مخالف و موافق صحبت نکند این را رأی بگیرید. آقایان دقت کنید! عبارتی که می‌خواهید رأی بدهید این است، الان در مصوبه کمیسیون «شکلگیری نهضت امام خمینی و نظام اسلامی و استمرار آن» است، آقای ویسکرمی پیشنهاد دارند این جایگزین شود، «سیاست جهانی و منطقهای و قدرت تحلیل سیاسی درخصوص انقلاب اسلامی و محور مقاومت». آقای رئیس! اگر مخالف صحبت نمیکند رأی بگیرید.

محمدباقر قاليباف
مخالف صحبت کند.

روح اله متفکرآزاد
آقای نقدعلی بفرمایید.

محمدتقي نقدعلي
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم اصل (40) قانون اساسی میگوید که «هیچکس نمیتواند اعمال حق خویش را وسیله اضرار به غیر یا تجاوز به منافع عمومی قرار دهد». دوستان اگر دقت کنند، رفقایی که قاعدتاً با تحلیل و فکر این پیشنهادات را دادهاند. اما اگر یک مقدار تأمل کنند، همانطور که ریاست محترم جناب آقای دکتر قالیباف فرمودند، انصافاً وقت بسیاری گرفته میشود. معلوم هم هست که آن مواردی که کلیدی است و باید روی آن وقت گذاشت کدامها هستند. ما در قصه معاهدهنامههای بینالمللی میبینیم که مثلاً باید یا یککاسه قبول کرد، یا یککاسه رد کرد. آنجا به این دقتها نمیپردازیم. لذا تقاضای من از همکاران عزیز این است، مثلاً همین موردی که دوست عزیزمان سرور ارجمند جناب آقای دکتر ویسکرمی فرمودند همان استدلالی که فرمودند منافقین به احسن وجه میتوانستند نهضت امام و شکلگیری آن را بخوانند و امتحان بدهند، همان استدلال در همین پیشنهاد ایشان هم هست. اتفاقاً امروز آدمهای منافق و هزارچهره میتوانند سیاست جهانی و منطقهای و چه و چه را به احسن وجه تحلیل کنند. اتفاقاً نبی مکرم فرمودند «أنی لا اخاف علیکم مشرکاً و لا مسلما»، «من نه از مشرکین میترسم و نه از مسلمانان»، «و لکنی اخاف علیکم کل منافق علی من لسان»، «من از منافقان خوشزبان و خوشبیان میترسم». امروز کشور و انقلاب ما دچار بعضی از اشخاصی شده که در گفتار و سوابق و چه و چه کم ندارند اما بدترین ضربهها را به انقلاب میزنند. لذا تقاضای من از همه همکاران نورچشم این است که اصل (40) قانون اساسی را مطالعه کنند و استفاده از حق خودشان را اسباب اضرار به منافع عمومی نکنند، خودشان نگاه کنند، معلوم است کجا باید دقت کنند پیشنهاد بدهند تا همان¬طور که عزیزان و هیأت‌رئیسه محترم دارند مدیریت میکنند از بعضی مواردی که لازم نیست بگذریم. خیلی متشکر.

روح اله متفکرآزاد
جناب آقای سیدسلمان ذاکر موافق هستند، بفرمایید.

سيدسلمان ذاکر
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تشکر از مخالف محترم و پیشنهاددهنده محترم. پیشنهاد دقیقی است، در این خصوص به نظر من شکلگیری نهضت امام و نظام اسلامی و استمرار آن یک امر بدیهی برای مسئولین بلندمرتبه در کشور جمهوری اسلامی ایران بالاخص ریاست جمهوری است. اینکه نداند چطور انقلاب شد و چطور باید مستمر شود و چطور باید نظام اسلامی را حمایت و هدایت کند، اینکه از جهت سیاسی و فکری خیلی عقبمانده تلقی میشود. اصلاً در این خصوص بحثی نیست. این مفروغعنه است. یعنی انگار شما به یک رئیس‌جمهور بگویید باید التزام عملی به ولایت فقیه داشته باشد، صددرصد باید داشته باشد. اما مهم این است که این قدرت تحلیل سیاسی و بهروز کردن واژههای انقلاب و آن قاعده و قواعد سیاسی امام و تحلیل و رساندن آن به سیاستهای خارجی و بیگانگان خیلی هنر میخواهد. بزرگان! به نظر من امروز سیاست داخلی و سیاست خارجی مکمل هم هستند.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای ذاکر! منصرف شدند، خیلی ممنون.

سيدسلمان ذاکر
موافق
باشد، بگذارید جمله من منعقد شود، اجازه بدهید لااقل جمله تمام شود.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای ذاکر! طبق آیین‌نامه وقتی پیشنهاددهنده منصرف شد دیگر مذاکرات متوقف میشود.

سيدسلمان ذاکر
موافق
امروز سیاستهای داخلی و خارجی ما مکمل هم هستند. والسلام، الان تمام کردم.

احمد اميرآبادي فراهاني
ببخشید آقای ذاکر! عذرخواهی میکنم. آقای رئیس! پیشنهادشان را پس گرفتند. پیشنهاد بعدی را جناب آقای صباغیان دارند، بفرمایید.

محمدرضا صباغيان بافقي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم من فقط یک نکته را عرض کنم. آقای قالیباف! شما میفرمایید ما به این موارد، ببینید! موضوع، موضوع مهمی است، کار مجلس هم قانونگذاری است. الان چه قانونی بعد از این است که ما عجله کنیم؟ من خواهش میکنم به این نکته توجه کنید. ضمن اینکه اگر قرار باشد فقط هر چه در کمیسیون می‌آید اول در صحن رأی‌گیری شود خیلی از کمیسیونها کمیته می‌فرستند، کمیته یکی از نمایندگان و چند تا کارشناس هستند و خیلی وقت‌ها کمیسیونها خواهی و نخواهی تحت تأثیر وزارتخانه قرار میگیرند. به نظر من این حق مجلس است، منتها آقای قالیباف! اگر موردی باشد جنابعالی میبینید که نیاز است ما عبور کنیم بله، بفرمایید حتماً همکاری خواهیم کرد، از جمله این مورد را من مطرح نمیکنم، دیگر هم موردی را اگر داشته باشم مطرح نمیکنم. ولی خواهش من این است از حقوق مجلس حمایت و دفاع شود. این توصیهتان را از آقای بحرینی اگر صلاح میدانید پس بگیرید که حق مجلس ضایع نشود. عذرخواهی میکنم.

احمد اميرآبادي فراهاني
خیلی ممنون که مطرح نمی¬فرمایید.

محمدباقر قاليباف
آقای صباغیان! نکتهای که جناب‌عالی میگویید من اشاره کردم، حالا فرصت نیست که آن اصلاح را اینجا توضیح بدهم، کاملاً معلوم است که در کمیسیون چه کاری باید انجام شود، کدام پیشنهادها میتواند اینجا مطرح شود، حتماً آن پیشنهادات در کمیسیون بوده است. حالا فرصت آن نیست. ولی به هر حال ما حتماً نیازمند به اصلاح آیین‌نامه داخلی هستیم. من الان وقت جلسه را نمیگیرم، ان¬شاءالله در یک جلسه غیررسمی در این بخش همفکری میکنیم تا به جمعبندی برسیم. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای نوری مطرح بفرمایید.

غلامرضا نوري قزلجه
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز! پیشنهاد شماره (19) را مطرح میکنم که آنجا آورده «داشتن مواضع روشن و عملکرد شفاف راجع به»، آن قسمتی که آورده «جریانهای غربگرا، واگرا، طرفداران نظام سلطه در کشور و تهدیدات و فتنههای بعد از انقلاب اسلامی»، بنده جایگزین این قسمت را آوردهام، «اصول، مبانی و ارزش¬های والای نظام جمهوری اسلامی ایران». عزیزان! آنجا به جریانهای غربگرا و واگرا اشاره شده است. شعار اساسی ما در انقلاب اسلامی نه شرقی و نه غربی بود.


«دو»، «دو»...

محمدباقر قاليباف
خواهش من از همکاران این است اجازه بدهید پیشنهاد مطرح شود و نظرتان را در رأیتان اعمال میکنید، ولی اجازه بدهید جلسه منظم باشد. بفرمایید.

غلامرضا نوري قزلجه
پیشنهاد دهنده
من یک سؤال هم دارم، اتفاقاً اگر رئیس کمیسیون در توضیحات خودش جواب بدهد شاید پیشنهاد را هم پس بگیریم که این شعار «نه شرقی، نه غربی» ما و عدم توجه به جریانات شرقی، آیا دیگر موضوعیتی ندارد؟ ما نمیتوانیم آنها را اسم بیاوریم؟ ده سال بعد، پنج سال بعد یک نظام سلطه شرقی که متصور هم هست پدیدار شد باید دوباره ما بیاییم قانون را اصلاح کنیم که اینجا مغفول شده است؟ یک چیز کلی جامع، مانع و کامل بیاوریم، اصول، مبانی و ارزش¬های والای نظام جمهوری اسلامی همه آن مواردی که الان آنجا ذکر شده را شامل میشود، جریانات غربگرا و واگرا و طرفداران نظام سلطه و تهدیدات و فتنهها را شامل میشود و آنچه که ما الان نمیبینیم و پیش‌بینی نمیکنیم، ولی اگر پدیدار شود جزء ضدارزشهای نظام ما خواهد بود. میخواهیم جامعتر بیاوریم. من از همکاران عزیز خواهش میکنم به آنچه که در ظاهر کلمات حذف میشود، به آنچه که اضافه هم میشود عنایت داشته باشند. میخواهیم یک موضوع کامل و جامعتری را بیاوریم، بگوییم که «با اصول، مبانی و ارزش‌های والای نظام جمهوری اسلامی». فردا دیگر اگر هر جریانی در شرق، غرب، شمال و جنوب بود، هر جریان خارجی بود که برای ما مهم بود، همه را شامل میشود و شورای محترم نگهبان همیشه حی و حاضر این را با شرایط موجود و فعلی مطابقت میدهد. اغلب کلمات و جملات این قانون دقیقاً ناظر به شرایط فعلی است، در حالی که ما قانون را میخواهیم برای همیشه بنویسیم و میخواهیم قانون کاملتری بنویسیم. به¬خاطر همین از همکاران عزیز تقاضا دارم که عنایت بفرمایند، هم نسبت به آن موضوعی که حذف میشود و هم آن جملهای که اضافه میشود عنایت داشته باشند و بعد رأی خودشان را اعمال بفرمایند، سپاسگزارم.

روح اله متفکرآزاد
بسیار متشکر، مخالف محترم جناب آقای جبار کوچکینژاد هستند، صحبت نمیکنند. آقای رئیس مخالف ندارد.

محمدباقر قاليباف
طبیعتاً موافق هم ندارد. دولت و کمیسیون مخالف هستند. حضار 237 نفر، به رأی میگذاریم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. تصویب نشد. اجازه بدهید با توجه به اینکه زمان گذشته، تا ساعت (10) تنفس می‌دهیم، رأس ساعت (10) دوستان لطف کنند تشریف بیاورند. (در ساعت 9:36 دقیقه جلسه با اعلام تنفس موقتاً پایان و سپس در ساعت 10:08 دقیقه به ریاست آقای سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی «نایب-رئیس اول» رسمیت یافت)

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
ادامه دستور را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! ادامه دستور، در ماده (2) طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری هستیم. پیشنهاداتی را مطرح کردند. آقای رئیس! چند تا از پیشنهادات جناب آقای ویسکرمی را آقای رئیس به عنوان اصلاح عبارتی پذیرفتند، مثلاً بحث شهروندی، بحث آحاد ملت یا آن بحث سببی و نسبی که در (24) آمده است. آقای نوری‌قزلجه! شماره (22) را مطرح نمی‌فرمایید؟ حفظ منافع ملی و استقلال، اینکه مشخص است. آقای رئیس! این را مطرح کنند یا اصلاح عبارتی میپذیرید؟

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقایانی که اصلاح عبارتی دارند بیایند بالا تا وقت کمتری گرفته شود، معنیاش همین است، حفظ منافع ملی و استقلال. چون مواردی را هم آقای دکتر ویسکرمی داشتند، آقای دکتر و سایر دوستان بیایند این مواردی که تغییری در هویت و ماهیت نمیدهد را بگویند.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! پیشنهاد شماره (25) آقای نوریقزلجه را ببینید. اقامت دائم از کشورهای، این اصلاً در ماده (1) تصویب شده است.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
بله، یک بار برای این در ماده (1) مصوبه داریم، پیشنهاد آقای ابراهیم عزیزی بود.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! این را ببینید در شماره (26) آقای ویسکرمی پیشنهاد دارند که «داوطلب، والدین، همسر و فرزندان» انصراف دادند، خیلی ممنونیم. شماره (27)، آقای فرهنگی حذف جزء را مطرح می‌فرمایید؟ مطرح نمیفرمایند، خیلی ممنون. آقای حسین گودرزی حذف بخش جاری را در صحن دارند. اینکه رأی نیاورد.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقای امیرآبادی! این قابل طرح نیست. برادر من.

احمد اميرآبادي فراهاني
بله خوب شما باید بفرمایید. پیشنهاد آقای عزیزی را هم ببینید. این هم قابل طرح نیست، چون در ماده (1) مطرح شده بود. آقای رئیس ببینید! «یا داشتن» را گفته اقدام جهت أخذ...

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
این هم قبلاً تصویب شده است.

احمد اميرآبادي فراهاني
ماده (2) را رأی بگیرید.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
حضار 215 نفر، اصل ماده (2) و اجزای آن با اصلاحاتی که انجام شده را به رأی میگذاریم. دوستان رأی خودشان را اعلام کنند. عزیزانی که آن انتها ایستاده¬اند! آقای دکتر فرهنگی! این همکاران را راهنمایی کنید رأی بدهند نمی¬خواهم اسمشان را ببرم. همکاران در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. ماده بعدی را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! قبل از اینکه ماده (3) را بخوانم، یک الحاقی به ماده (2) داریم که آقای میرتاج‌الدینی اصرار دارند مطرح کنند. «شناخت و آگاهی لازم به جهات سیاسی داخلی گروهها و احزاب سیاسی».

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
بفرمایید.

سيدمحمدرضا ميرتاج الديني
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین خیلی ممنون جناب آقای امیرآبادی و جناب آقای قاضیزاده که اجازه دادید پیشنهاد را مطرح کنیم و این مطلب را میخواهم خدمت هیأت‌رئیسه عرض کنم که طبق آیین‌نامه همه نمایندگان حق پیشنهاد دارند و حق ارائه آن را هم دارند. شما براساس آیین‌نامه که قسم خوردهاید به آن عمل کنید نمیتوانید مانع ارائه پیشنهادهای نمایندگان باشید. جناب آقای قاضی‌زاده! حتی وقتی کسی موافق و مخالف ثبتنام کرده و میخواهد صحبت کند، در مقام اینکه مخالف صحبت نمیکند، موافق صحبت نمیکند، همینطور رد میشوید حق نمایندگان ضایع میشود. اگر خودشان داوطلبانه صحبت نکردند، اشکال ندارد گاهی ما هم خودمان وقتی میبینیم پیشنهادها زیاد است با هیأت‌رئیسه همکاری میکنیم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
همکاری این است که پیشنهادتان را مطرح نکنید.

سيدمحمدرضا ميرتاج الديني
پیشنهاد دهنده
همیشه که نمیشود.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
شما پیشنهادتان را بفرمایید، ان‌شاءالله استفاده میکنیم.

سيدمحمدرضا ميرتاج الديني
پیشنهاد دهنده
عرض کنم گاهی ده تا، (20) تا پیشنهاد مطرح می‌شود، یکی قبول میشود. ما میدانیم در کمیسیونها گاهی طرحها چگونه بررسی میشود، به یک کمیتهای واگذار میکنند، او هم میآید همه اعضای کمیسیون در جریان نیستند، میبینید که مطلبی تصویب میشود. اینکه در معرض (290) نفر نماینده قرار میگیرد دقتها کامل میشود. اجازه بدهید پیشنهادها مطرح شود. اما پیشنهاد بنده؛ من متن کمیسیون را چند بار کامل مطالعه کردم، دیدم این مطلب در آن تصریح نشده و نیامده، پیشنهاد اضافی است، در واقع الحاق است. «شناخت و آگاهی لازم به جریانات سیاسی داخلی و گروهها و احزاب سیاسی». ما در دورههای مختلف ریاست جمهوری عمده آسیبهایی که دیدهایم از نفوذ بعضی از افراد و گروههای سیاسی در بدنه دولت و اطرافیان رئیس‌جمهور پیش آمده است. اینکه امروز مجلس با این حساسیت آمد، شرایط مختلف را بررسی کرد و این همه قید و شرایط آورد، در واقع نگرانی از این آسیبها است. وقتی که رئیس‌جمهور احزاب سیاسی را نشناسد، گرایش افراد را نشناسد، اینها را به پستهایی منصوب میکند که آن اشتباه‌ها، خطاها و آسیبها را کل مملکت ما میبینند. من آن فرمایش امام راحل بزرگوار را به خاطر میآورم و اینجا یاد میکنم، در آن منشور تاریخی که خطاب به حوزه و دانشگاه نوشتند، در شرایط فقیه و مجتهد نوشتند فقیه باید سیاست را بشناسد، باید سیاسیون را هم حتی بشناسد. منظور امام در آن عبارت مجتهدی که فتوا میدهد و در حوزههای علمیه است نبود، منظورشان ولی فقیه بود، فقیهی که رهبر جامعه میشود باید سیاست و سیاسیون را بشناسد. رئیس‌جمهور جایگاه و مقامش در قانون اساسی براساس اصل (113) قانون اساسی مقام دوم رسمی کشور بعد از رهبری است. فردی که در این شأن و جایگاه است و میخواهد نامزد ریاست جمهوری شود، باید سیاسیون جامعه را بشناسد، نحلههای سیاسی جامعه، احزاب و گروهها و گرایشهای افراد. یک زمانی به یک جریانی گرایش داشت، بعد خط خودش را عوض میکند و خودش را طرفدار رئیس‌جمهور نشان میدهد و به پستهای حساس میآید، ما عمده آسیبها را از نفوذ بعضی از افراد در نزدیکان رؤسای جمهور، در دولت، در نهاد ریاست جمهوری در همه دورهها دیدهایم. من اینجا اسم نمیآورم. همه نمایندگان به خوبی این مطلب را میدانند. فلذا برای اینکه جلوی افراد و جریانات و نحلههای سیاسی خطرناک نفوذی را بگیریم، یکی از شرایط نامزدهای ریاست جمهوری آگاهیهای لازم سیاسی، شناخت کافی به جریانات سیاسی داخلی و گروهها و احزاب سیاسی است. چرا داخلی را گفتم؟ چون بینالمللی و مسائل استکبارستیزی، سلطهستیزی، اینها در شرایط دیگر آمده بود، این بعد و شرط هم موارد بعدی را کاملتر میکند. والسلام، لطفاً به این پیشنهاد رأی بدهید، پیشنهادهای قبلی را کاملتر میکند.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشکریم. مخالف و موافق صحبت نمی‌کنند. دولت مخالف است. کمیسیون بفرمایید.

محمدصالح جوکار
بسم الله الرحمن الرحیم من از آقای میرتاج‌الدینی تشکر میکنم که حساسیت داشتند و این بند را پیشنهاد کردند، ممنون هستم. آقای رئیس! من قبل از آن یک تذکری دارم، چون الان بعضی از معلمها اعتصاب کردند، کلاسهای دانش‌آموزان را تعطیل کردهاند. سه روز است کلاسها تعطیل شده، آموزش و پرورش پنج ماه است که حقوق اینها را نداده است. دولت سریع حقوق اینها را بدهد، کلاس دانش‌آموزان را نمیشود تعطیل کرد.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
دکتر جوکار! شما در مقام کمیسیون آمدید با پیشنهاد یا موافقت کنید یا مخالفت.

محمدصالح جوکار
چشم، من نکتهای که میخواهم بگویم جناب آقای میرتاج‌الدینی! بند (4) میگوید: «شناخت و آگاهی عمیق نسبت به امور داخلی». وقتی میگوید نسبت به امور داخلی یعنی مسائل سیاسی، مسائل در رابطه با احزاب و گروهها، شناخت عمیق، داشتن تحلیل، این نیازی نیست، واقعاً چیز اضافهای است. ما نمیخواهیم که مدام بند قانون را اضافه کنیم، کفایت میکند. من خواهش میکنم دوستان به این رأی ندهند، چون در بند (4) به طور کامل روشن است، هم داخلی و هم خارجی را توضیح کامل داده است. عذرخواهی میکنم، ببخشید.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشکرم. حضار 234 نفر، پیشنهاد آقای میرتاج‌الدینی به رأی گذاشته میشود. همکاران در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. تصویب نشد. ماده (3) را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
ماده ۳ ـ یک ماده به ‌شرح ذیل به ‌عنوان ماده (۳۵) مکرر۲ به قانون الحاق می‌شود: ماده (۳۵) مکرر۲ ـ مقصود از «ایرانی‌الاصل» مذکور در جزء (۲) بند «الف» ماده (۳۵) این قانون، شخصی است که از پدر و مادر ایرانی که تابعیت اصلی ایرانی دارند، متولد شده باشد و منظور از «تابع ایران» مذکور در بند فوق، شخصی است که تابعیت اصلی ایرانی داشته باشد. تبصره ـ اتباع ایرانی که تابعیت کشور دیگری را دارند و از آن اعراض نکرده‌اند و اشخاص غیرایرانی که تابعیت ایران را کسب کرده‌اند، نمی‌توانند در انتخابات ثبتنام نمایند. آقای رئیس! در ماده (3) حذف کل را داریم، جناب آقای فرهنگی بفرمایید.

محمدحسين فرهنگي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم اولاً این تعریفی که کمیسیون محترم اینجا آوردهاند تعریف درستی نیست. ایرانیالاصل به این نمیگویند که فقط پدر و مادر تابعیت ایران را داشته باشند، بلکه همه اعقاب و گذشتگان او در نسلی که دارد باید اصالتاً ایرانی باشند. یک مهاجری آمده و بعد از دو نسل به یک فرزندی رسیده و او هم بیاید، این را اگر خاطر شریفتان باشد در اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری کاندیدای حزب جمهوری اسلامی ایران، بزرگواری بودند که چندین نسل قبلتر به کشور ما مهاجرت کرده بودند و تابعیت ایران را گرفته بودند. این تعریف آنها را هم شامل میشود. در حالی که امام (رضواناللهتعالیعلیه) و سایر مسئولان دستاندرکار آن روز به صراحت تشخیص دادند که ایرانیالاصل به این نمیگویند که پدر و مادر تابعیت ایران داشته باشند، بلکه اعم از آن و مفصلتر از آن است. یعنی همه اعقابش باید باشند. لذا اصل این موضوع لازم نیست، خود شورای نگهبان تشخیص میدهد، ایرانیالاصل هم به این نمیگویند. لذا خواهش من این است برای اینکه اطاله بحث هم نشود و سریعتر بگذریم سراغ ماده بعدی برویم و مواد بعدی را هم تا جایی که میشود جمع کنیم که این قانون طولانی نشود. اصل هدف ما در مواد (1) و (2) حاصل شد و دیگر نیازی به بعضی از موضوعاتی مثل همین موضوع نیست. من خواهشم این است که همکاران اگر صلاح دیدند حذفش کنند، اگر هم صلاح ندیدند حتماً باید تعریف را عوض کنند. این یا باید به کمیسیون برگردد و آنجا بگویند تا جایی که نسل ثبتشده گذشته یک فردی ایرانی باشد این ایرانیالاصل میشود، نه کسی که فقط پدر و مادرش تابع ایران باشند. «ایرانیالاصل» به این نمیگویند و در سابقه هم حتی امام (رضواناللهتعالیعلیه) موافقت نکردند که استثنائاً یک بزرگواری که پدر و مادرشان تابعیت ایران دارد کاندیدای ریاست جمهوری شود و عملاً اکثریت نیروهای انقلابی فاقد کاندیدا شدند، سراغ بزرگوار دیگری رفتند که نتیجهاش این شد که یک فردی نامناسب انتخاب شد. حتی تا این حد امام نپذیرفتند «ایرانیالاصل» به این معنایی که در این تعریف اینجا آمده کاندیدای ریاست جمهوری شود. دلیل و ریشهاش هم بالاخره ایجادکنندگان قانون اساسی میتوانند توضیح بدهند که چرا این را اینجا آوردند و چرا مثلاً نگفتند کسانی که صرفاً پدر و مادرشان تابعیت ایران داشته باشند. به نظرم با حذف آن مشکل خاصی پیش نمیآید و اگر هم دوستان نخواستند حذف کنند حتماً سراغ تغییر بروند. تغییر این ماده هم با این پیشنهادات در صحن نمیشود، باید به کمیسیون برگردد، دقیقاً «ایرانیالاصل» را تعریف کنند و بعد نسبت به طرح در صحن علنی مجلس اقدام کنند. خیلی متشکر و سپاسگزارم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقای کریمی مخالفت می‌فرمایید؟ صحبت می¬کنید؟

علي اکبر کريمي
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز عنایت بفرمایید! با عنایت به اینکه اولاً ما در همین قانونی که در دست رسیدگی و بررسی است، در بند (الف ـ 2) در ماده (1) عبارت ایرانیالاصل را آوردیم، به همین خاطر آنجا هم این عبارت اشاره شده است. به واژه «ایرانیالاصل» در قانون اساسی اشاره شده، در قوانین عادی جایی به این واژه اشاره نشده و شورای محترم نگهبان هم تفسیری تا حالا در مورد این واژه نداشته است. اما چون این عبارت در قانون اساسی آمده و در اینجا هم در اصل (115) قانون اساسی در شرایط رئیس‌جمهور به این واژه تصریح شده، انتظار است که این واژه دقیقتر و کاملتر تعریف شود. این ماده ناظر بر تعریف این واژه است و ذکر اینکه یک فرد ایرانیالاصل فردی است که از پدر و مادری که تابعیت اصلی آنها ایرانی باشد زاده شود، به نظر من هم تعریف منطقی است. اینکه ما بخواهیم در نسلهای خیلی قبلتر دنبال این موضوع بگردیم قابل اثبات و قابل توجیه نیست. به همین خاطر با عنایت به تأکید قانون اساسی بر این واژه و ذکر این واژه در مواد دیگر این قانون، نیاز است که این موضوع گفته شود و به نظر من حذف آن درست نیست و تبیین این واژه در این ماده نیاز است. عزیزان به حذف آن رأی ندهند، ممنون.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشکرم، موافق صحبت کنند.

سيدناصر موسوي لارگاني
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض سلام و خسته‌ نباشید خدمت همکاران عزیز و ملت شریف ایران اسلامی. همانطور که مخالف محترم هم توضیح دادند، در رابطه با «ایرانیالاصل» ما در ماده (1) تصمیم‌گیری کردیم، حتی در مورد تابعیت هم آنجا تصمیم‌گیری کردیم و این موضوعی که اشاره فرمودند اگر فقط پدر و مادر ایرانی باشند کفایت میکند و ما دیگر کاری به آبا و اجداد نباید داشته باشیم، جناب آقای دکتر فرهنگی پیشنهاددهنده محترم اشاره فرمودند که اول انقلاب یکی از کاندیداهای ما کسی بود که سابقه مبارزاتی داشت، فرد صالحی بود، اما به همین دلیل که پدر و مادرش ایرانی بودند، اما از نسلهای گذشتهاش گفتند وابسته به کشورهای دیگر و از تابعیت کشور دیگری هستند، مخالفت شد با کاندیداتوری ایشان. لذا این نکته را با توجه به اینکه مغایر قانون اساسی هم هست و با توجه به اینکه اگر ما دقت کنیم ما در ماده (1) هم روی «ایرانیالاصل» و هم تابعیت اصلی ایرانی بحث کردیم، حتی مواردی در آنجا مطرح شد، همکاران پیشنهاداتی داشتند و بعضی از پیشنهادات هم در ماده (1) رأی آورد، اینجا ضرورتی ندارد که ما دومرتبه بخواهیم این ماده را تکرار کنیم و قانون هر چه به اختصار نوشته شود. به نظر من مشکلات کمتری دارد و قطعاً شورای محترم نگهبان روی موضوع تابعیت و «ایرانیالاصل» بودن دقت دارند و دوره‌های گذشته هم روی این موضوع دقت و پافشاری داشتند. لذا به نظر من حذف این ماده میتواند کمک کند، یا اگر قرار شد حذف نشود لازم است که به کمیسیون ارجاع شود و در کمیسیون اصلاحی روی آن صورت بپذیرد که دیگر لازم نباشد پیشنهاد در صحن داده شود.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشکرم، دولت بفرمایید.

محمدجواد کولیوند
بسم الله الرحمن الرحیم نمایندگان محترم توجه بفرمایید! اگر این ماده حذف هم شود در کل طرح اثری ندارد، به دلیل اینکه تابعیت را در تبصره آورده، در آنجا اتباع ایرانی و تابعیتشان هست، در ماده (1) کاملاً بحث و تصویب شد. در رابطه با اصل ماده (3) که بند (35) مکرر 2 را اصلاح کرده، «ایرانیالاصل» هم در قانون قضائی وجود دارد. من الان از بعضی از دوستانی که در دستگاه قضائی هستند سؤال کردم، آنجا تعریف دارد. لذا این اضافه کردن به این طرح، کمی بسیطتر کردن آن خیلی برای این طرح جالب نیست، به نظر ما دولت موافق با حذف آن است. به جهت اینکه هم تابعیت قبلاً تعیین تکلیف شده، «ایرانیالاصل» هم در قانون وجود دارد. لذا در کل طرح هم ایرادی ایجاد نمیکند. ما با حذف آن موافقیم. ان‌شاءالله هرطور که دوستان تصمیم بگیرند.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشکرم. کمیسیون بفرمایید.

محمدصالح جوکار
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام مجدد خدمت همکاران عزیز و ارجمند. ببینید! در اصل (115) قانون اساسی چیزی که در آن به صراحت آمده ایرانیالاصل و تابع بودن. ما بایستی مصداق این دو تا را مشخص کنیم، اینکه بگوییم حذف شود که کاری را جلو نبردیم. ما الان (10)، (15) تا پیشنهاد برای اصلاح داریم. ما می‌گوییم کلیات نباید حذف شود، در جزئیات پیشنهاداتی که عزیزان دارند را اصلاح بکنیم. اینکه حالا هر کسی بیاید به این یک نسبتی بدهد، بگوید مثلاً به فلان فرد و فلان چیز، ما اصلاً این حرفها را نداریم. ایرانیالاصل بودن یعنی چه؟ واقعاً معنا و مصداق آن چیست؟ چه تعریفی از ایرانیالاصل بودن داریم که در قانون اساسی آمده است؟ شما در اینجا بایستی قانون عادی آن را بنویسید، در جزء به جزء و ریز به ریز آن ورود پیدا کنید که شورای محترم نگهبان براساس آن عمل کند. فلذا حتماً باید مصادیق ایرانیالاصل بودن و تابع بودن مشخص شود. خواهش می‌کنم عزیزان به پیشنهاد حذف رأی مخالف بدهند، بیاییم در جزئیات پیشنهاداتی که مطرحشده را بررسی کنیم، ممنونم.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! من یک توضیح ارائه کنم. (نایب‌رئیس ـ بفرمایید) تبصره ماده (3) جزء حذف نیست، چون در ماده (1) با پیشنهادی که آقای نبویان داد اینجا تجمیع شد. یعنی در جزء (2) بند «الف» ماده (1) ایرانیالاصل و صرفاً تابع ایران بود، تبصره با پیشنهاد آقای نبویان به اینجا منتقل شد.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
تبصره جایگزین شده است.

احمد اميرآبادي فراهاني
اگر حذف شود تبصره به ماده (3) تبدیل می‌شود که عبارت آن هم این می‌شود: «اتباع ایرانی که تابعیت کشور دیگری را در گذشته و حال داشتهاند و اشخاص غیرایرانی که تابعیت ایران را کسب کردهاند، نمیتوانند در انتخابات ثبتنام نمایند».

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
حالا اجازه دهید به آنجا هم می‌رسیم، متشکرم. حضار 233 نفر، پیشنهاد حذف ماده (3) است. همکاران در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. تصویب نشد. اصلاح داریم؟

احمد اميرآبادي فراهاني
بله آقای رئیس، چند تا از همکاران اصلاح داشتند که من تشکر می‌کنم، همکاری کردند. آقای پژمانفر! آن اعتراض هم حذف شد، در تبصره حذف شده است. آقای ویس کرمی هم پیشنهاد نمی‌دهند. آقای رئیس! ماده (3) را رأی بگیرید.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقای ویس کرمی «فقط تابعیت اصلی ایرانی»، می‌گویند بشود «تابعیت اصیل ایرانی». ماده (3) با اصلاحی در تبصره انجام شد و تبصره جایگزین شد، (امیرآبادی‌فراهانی ـ کلمه «اعراض» حذف شده است) حضار 230 نفر، به رأی می‌گذاریم. کمیسیون جهش تولید نمی-خواهند در رأی¬گیری شرکت کنند؟ پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. تصویب شد. ماده (4) را قرائت بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
ماده ۴ ـ یک ماده به ‌شرح ذیل به‌ عنوان ماده (۳۵ مکرر ۳) به قانون الحاق می‌شود: ماده (۳۵ مکرر ۳) ـ احراز شروط جزء (۳) بند «الف» ماده (۳۵) این قانون، از طریق بررسی معیارهای زیر انجام می¬شود: الف) معیارهای مدیر: ۱ ـ تجربه، کفایت، لیاقت، کارآمدی و آشنایی با موضوعات کلان مدیریتی مربوط به صلاحیت‌ها و مسئولیت‌های رئیسجمهور از جمله مدیریت کلان امنیت کشور، مالی و بودجه‌ای، اداری و نیروی انسانی، سیاسی، اقتصادی و تقنینی. ۲ ـ داشتن سوابق پیگیری اجرای عدالت و مبارزه در برابر فقر و فساد و تبعیض. ۳ ـ اعتقاد راسخ به قانون‌گرایی و پایبندی به قوانین و مقررات به همراه نظم‌پذیری و انضباط در عملکرد. ۴ ـ شایسته‌گزینی و داشتن روحیه کار گروهی و جهادی و توانایی کادرسازی و هماهنگی و کارآمدسازی ساختارها به همراه بهسازی آنها. ۵ ـ ساده‌زیستی و پرهیز از اشرافی‌گری از جمله دقت و حساسیت نسبت به استفاده از بیت‌المال و حفظ آن. ۶ ـ حساسیت نسبت به فساد و برخورد با تخلفات و انحرافات پس از آگاهی نسبت به آنها به ویژه در رابطه با فساد و تخلفات نزدیکان و وابستگان و برخورد بدون اغماض با آنها. ۷ ـ مشورت‌پذیری و نقدپذیری در انجام وظایف و مسئولیت‌ها و مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی نسبت به اقدامات و عملکرد خود. ب) معیارهای مدبر: ۱ ـ توانایی شناسایی به‌موقع مسائل و ضرورت‌های مورد نیاز کشور و اولویت‌بندی امور و توانایی برنامه‌ریزی جهت آینده کشور. ۲ ـ توانایی پیش‌بینی آسیب‌ها، تهدیدها، مزیت‌ها و فرصت‌ها و توان إتخاذ راهکارهای مناسب و تصمیم‌های حساس، کلان و ضروری.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشکرم. ان‌شاءالله رسیدگی در جلسه آتی باشد.
4 تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
بسم الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 149 نفر از همکاران رسمی است. جناب آقای دکتر کریمی! تذکرات را قرائت بفرمایید.

علي کريمي فيروزجائي
تذکرات کتبی
ـ بسم الله الرحمن الرحیم تذکرات کتبی نمایندگان محترم به دستگاه‌های اجرایی: ـ آقای محمدتقی نقدعلی (خمینی‌شهر) به اتفاق (9) نفر از نمایندگان به وزیر راه و شهرسازی درخصوص ضرورت تأمین اعتبار جابجایی خطوط برق، آب و گاز جهت ساخت پل شهرک الکترونیک خمینیشهر. ـ آقای محمدتقی نقدعلی (خمینی‌شهر) به اتفاق (14) نفر از نمایندگان به وزیر راه و شهرسازی درخصوص ضرورت افزایش ظرفیت چهاربرابری متقاضیان طرح مسکن ملی در شهرستان خمینیشهر. ـ آقای محمدتقی نقدعلی (خمینی‌شهر) به اتفاق (7) نفر از نمایندگان به وزیر راه و شهرسازی درخصوص ضرورت تأمین اعتبار جهت ساخت مبادی ورودی و خروجی شهرک حمل و نقل خمینیشهر. ـ آقای عباس مقتدایی (اصفهان) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص ضرورت تسریع سازمانها و مجموعهها در انجام تکالیف درخصوص عملیاتی کردن نقشه ایمنی راه‌ها. به وزیر ورزش و جوانان درخصوص ضرورت حمایت از مجموعههای ورزشی آسیبدیده در ایام شروع کرونا. ـ آقای محمد وحیدی (بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم، گرمه، راز و جرگلان) به اتفاق (16) نفر از نمایندگان به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص ضرورت تأمین نیروی انسانی و تجهیزات پزشکی لازم در مراکز بهداشتی و درمانی شبانهروزی. ـ آقای علیرضا ورناصری‌قندعلی (مسجدسلیمان، لالی، هفتگل و اندیکا) به اتفاق (20) نفر از نمایندگان به وزیر نفت درخصوص لزوم رسیدگی به آلودگی پساب و فلورهای شرکتهای نفتی زیرمجموعه وزارت نفت در روستاهای بخش غیزانیه و نابودی زمینهای کشاورزی و تهدید سلامت مردم آن منطقه. ـ آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) به اتفاق (32) نفر از نمایندگان به وزیر نیرو درخصوص لزوم رسیدگی به افزایش چند برابری قیمت برق بر خلاف افزایش (7) درصدی اعلام شده در ابتدای سال 99. ـ آقای ولی اسماعیلی (گرمی) به وزیر نیرو درخصوص لزوم اختصاص حقآبه استان اردبیل و مغان از رودخانه ارس و رسیدگی به تبعات اجتماعی انتقال آن به شهرستان دیگر. ـ آقای مهدی طغیانی (اصفهان) به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص لزوم پیگیری مستمر اجرای قانون بودجه در زمینه الزام پزشکان، وکلا و سایر رستههای مصرح در قانون به استفاده از کارتخوان به خصوص در شرایط بیماری کرونا. ـ آقای ابراهیم رضائی (دشتستان) به وزرای دادگستری و صنعت، معدن و تجارت درخصوص لزوم کنترل گرانی لاستیک و قطعات خودرو. ـ آقای سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی (تبریز، آذرشهر و اسکو) به اتفاق (16) نفر از نمایندگان به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص لزوم رسیدگی به عمل نکردن شرکت ایرانخودرو به تعهدات خود درخصوص شرکت ایرانخودرو تبریز و ممانعت از فعال کردن ظرفیت خط خالی.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشکرم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
تذکرات را بفرمایید.

علي کريمي فيروزجائي
تذکرات کتبی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکرات کتبی نمایندگان محترم به دستگاههای اجرایی: ـ آقای حسن نوروزی (رباط‌کریم و بهارستان) به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص علت برکناری رئیس سازمان خصوصیسازی. به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص اینکه چرا (250) میلیون دلار از منابع کشور صرف واردات کالاهای لوکس می‌شود؟ ـ آقای حبیب‌اله دهمرده (زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص لزوم اقدام جدی در رابطه با اجرایی شدن راهآهن زابل ـ زاهدان. ـ آقا‌ی محمدمهد‌ی زاهد‌ی (کرمان و راور) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص لزوم توجه به اقشار آسیبپذیر از جمله اصناف و کارگران روزمزد و غیره به واسطه اجرای طرح¬های مبارزه با کرونا. ـ آقای ابراهیم رضائی (دشتستان) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص لزوم کنترل رشد شدید قیمت زمین و مسکن در استان بوشهر و اقدام دولت برای تأمین مسکن. ـ آقای فرهاد بشیری (پاکدشت) به اتفاق (45) نفر از نمایندگان به وزیر راه و شهرسازی درخصوص لزوم تسریع در تکمیل طرح ملی کمربندی جنوبی پاکدشت جهت رفع مشکلات ترافیکی مردم شرق کشور. ـ آقای سیدسلمان ذاکر (ارومیه) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص لزوم دقت و رعایت شایستهسالاری در انتصاب مدیران ارشد آموزش و پرورش استان آذربایجانغربی. ـ آقای محمدمهدی زاهدی (کرمان و راور) به رئیس‌جمهور محترم و وزیر راه و شهرسازی درخصوص لزوم تسریع در تأمین اعتبار تکمیل چهاربانده نمودن مسیر کرمان ـ راور ـ دیهوک به عنوان یک مسیر ترانزیتی ـ زیارتی استراتژیک در کشور. ـ آقای ولی اسماعیلی (گرمی) به وزیر امور خارجه درخصوص علت انفعال و سکوت عجیب وزارت امور خارجه و دولت درخصوص اتفاقات خطرناک در جنگ قرهباغ و تحرکات ترکیه در مرزهای شمالغرب چیست؟ ـ آقای موسی احمدی (کنگان، دیر، جم و عسلویه) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص لزوم برنامهریزی جهت تنظیم بازار داخلی و صادرات به موقع گوجه شهرستان¬های کنگان، دیر، جم و عسلویه. ـ آقای موسی احمدی (کنگان، دیر، جم و عسلویه) به اتفاق (9) نفر از نمایندگان به وزیر راه و شهرسازی درخصوص لزوم رسیدگی و رفع مشکل جادههای شهرستان¬های کنگان، دیر، جم و عسلویه. ـ آقای سیدسلمان ذاکر (ارومیه) به وزیر نیرو درخصوص لزوم تسریع در شروع به ساخت سدهای نازلوچای و باراندوزچای به لحاظ تأمین آب دریاچه ارومیه از رودخانه زاب. ـ آقای جلال محمودزاده (مهاباد) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص دلیل رکود در عملیات ساخت بیمارستان (350) تختخوابی مهاباد. به وزیر نیرو درخصوص ضرورت توجه بیشتر به طرح¬های گردشگری در حوزه سدها و منابع آبی تحت مدیریت وزارت نیرو. ـ آقای ذبیح‌الله اعظمی‌ساردوئی (جیرفت و عنبرآباد) به وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درخصوص دلیل توقف طرح ساخت موزه شهرستان جیرفت. ـ آقای علیرضا نظری (خمین) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص لزوم رسیدگی به وضعیت پیشرفت فیزیکی بیمارستان در حال ساخت خمین. ـ آقای علیرضا نظری (خمین) به اتفاق (23) نفر از نمایندگان به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص لزوم تسری یارانه حقوق و دستمزد به مناطق کمترتوسعهیافته از محل تبصره (18) قانون بودجه. ـ آقای نصراله پژمانفر (مشهد و کلات) به اتفاق (20) نفر از نمایندگان به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص اینکه با توجه به مفاد قانون ساماندهی مد و لباس، گزارش اقدامات انجامیافته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مسئول اجرا و هماهنگی بین دستگاههای مربوطه چیست؟ ـ آقای نصراله پژمانفر (مشهد و کلات) به اتفاق (27) نفر از نمایندگان به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص اینکه چرا دسترسی عمومی و حمایت از تولید و فروش پارچه و پوشاک منطبق با الگوهای ایرانی ـ اسلامی با توجه به قانون ساماندهی مد و لباس اتفاق نمی‌افتد؟ ـ آقای نصراله پژمانفر (مشهد و کلات) به اتفاق (23) نفر از نمایندگان به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص اینکه چرا وزارت صمت نسبت به حمایت از تولیدات داخلی در امر قانون مد و لباس با رعایت قانون مقررات صادرات و واردات جهت فراهم¬کردن امکان رقابت برای تولیدکنندگان داخلی اقدامات مناسبی را صورت نمی‌دهد؟ ـ آقای کمال حسین‌پور (پیرانشهر و سردشت) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص ضررت تأمین اعتبار تکمیل طرح¬های نیمهتمام مدرسهسازی در دو شهرستان پیرانشهر و سردشت. ـ آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) به اتفاق (11) نفر از نمایندگان به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص لزوم استفاده اهالی و مدیران رسانهها و صدا و سیما از لفظ وزیر جنگ به جای وزیر دفاع برای آمریکا و کشورهای دنبالهرو. ـ آقای محمدصالح جوکار (یزد، اشکذر، بخش ندوشن و دهستان سورک) به اتفاق (35) نفر از نمایندگان به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص علت کمبود و گران بودن داروهای درمان کرونا که ساخت داخل می‌باشند چیست؟ ـ آقای حسن نوروزی (رباط‌کریم و بهارستان) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص لزوم راهاندازی دانشکده پرستاری در رباطکریم. ـ آقای عباس مقتدایی (اصفهان) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص لزوم ارائه گزارشی از هزینهکرد و عملکرد صندوق ملی محیط‌زیست. به وزرای نیرو و کشور درخصوص لزوم تسریع و توجه جدی به ایجاد و تکمیل فاضلابهای روستایی. به وزیر آموزش و پرورش درخصوص علت کسر هزینههای رفاهی از حقوق دانشجویان دانشگاه فرهنگیان با عنایت به عدم حضور فیزیکی ایشان چیست؟ به وزیر کشور درخصوص ضرورت تسریع در صدور کارت ملی مردم. به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص ضرورت ایجاد زیرساخت ارسال مرسولات پستی از درب منزل یعنی مبدأ با توجه به شیوع کرونا. ـ آقای ولی اسماعیلی (گرمی) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص لزوم رسیدگی به گران¬شدن مصالح ساختمانی. ـ آقای جلال محمودزاده (مهاباد) به وزرای جهادکشاورزی و نیرو درخصوص ضرورت موافقت با طرح¬های آبیاری تحت فشار به خصوص در اراضی کشاورزی روستای قوپی باباعلی مهاباد. به وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و کشور درخصوص ضرورت تسریع در راهاندازی تنها سینمای شهر مهاباد با عنایت به توافق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با شهرداری مهاباد. به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص لزوم نظارت بیشتر بر نحوه شرکتهای لیزینگ خودرو در کشور. ـ آقای عباس مقتدایی (اصفهان) به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص لزوم توجه و نظارت بیشتر بر مؤسسه عالی پژوهش تأمین‌اجتماعی. ـ آقای حسن نوروزی (رباط‌کریم و بهارستان) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه چرا شهرستانهای بهارستان و رباطکریم مناطق محروم محسوب نمی‌شوند؟ ـ آقای نصراله پژمانفر (مشهد و کلات) به اتفاق (22) نفر از نمایندگان به وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت درخصوص اینکه چرا با توجه به وجود قانون درخصوص اعطای مجوز فعالیت و استفاده از تسهیلات دولتی به طراحان و تولیدکنندگان پارچه و لباس، در تأسیس تعاونی مبتنی بر الگوهای ایرانی و اسلامی اقدام جدی در دو وزارت تعاون و صمت انجام نمی‌شود؟ ـ آقای نصراله پژمانفر (مشهد و کلات) به اتفاق (28) نفر از نمایندگان به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص ضرورت انجام تمهیدات و اقدامات حمایتی برای تشکیل و تقویت صنف طراحان لباس. ـ آقای نصراله پژمانفر (مشهد و کلات) به اتفاق (29) نفر از نمایندگان به رئیس‌جمهور محترم درخصوص لزوم اختصاص بودجه سنواتی ردیفهای خدماتی ـ رفاهی دستگاهها جهت تقاضای پارچه و لباس منطبق با الگوهای ایرانی ـ اسلامی و تسهیلات خرید پارچه و لباسهای مذکور برای کارکنان خود. ـ آقای نصراله پژمانفر (مشهد و کلات) به وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص لزوم حمایت و پشتیبانی از تحقیقات و رسالههای تخصصی مشمول قانون مد و لباس. ـ آقای سیدسلمان ذاکر (ارومیه) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص لزوم تخصیص کامل بودجه استان آذربایجانغربی به لحاظ انقضای فصل کار و سردسیر بودن استان.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشکرم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقای دکتر کریمی بفرمایید.

علي کريمي فيروزجائي
تذکرات کتبی
ادامه تذکرات کتبی نمایندگان محترم به دستگاههای اجرایی: ـ آقای کمال حسین‌پور (پیرانشهر و سردشت) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص ضرورت تسریع در بهسازی، تعریض و آسفالت محور رزگاری به اندیزه در شهرستان پیرانشهر. به وزیر راه و شهرسازی درخصوص ضرورت تسریع در بهسازی،تعریض و آسفالت محور اصلی ربط به بوکان، محور اسب میزه به بیتوش، محور آغلان به زله و دیگر محورهای روستایی در شهرستان سردشت. ـ آقای بهروز محبی‌نجم‌آبادی (سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب، داورزن و ششتمد) به اتفاق (17) نفر از نمایندگان به وزیر کشور درخصوص لزوم رسیدگی به رفتار ناشایست مأموران سد معابر به خصوص شهرداریها. ـ آقای رسول فرخی‌میکال (لاهیجان و سیاهکل) به وزیر نیرو درخصوص لزوم تخصیص اعتبار جهت روشنایی جاده سیاهکل به دیلمان و تکمیل سیستم فاضلاب این شهر. ـ آقای حسین امامیراد (چناران و بینالود) به اتفاق (22) نفر از نمایندگان به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص لزوم احداث بیمارستان دولتی در شهرستانهای چناران، طرقبه و شاندیز. ـ آقای حسین امامیراد (چناران و بینالود) به اتفاق (14) نفر از نمایندگان به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص لزوم تسریع در تکمیل، ارتقا و افزایش ظرفیت بیمارستان گلبهار. ـ آقای محمدرضا دشتی‌اردکانی (اردکان) به اتفاق (32) نفر از نمایندگان به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص لزوم مشمول شدن شغل مقنیگری در ردیف مشاغل بیمه اجباری سازمان تأمین‌اجتماعی. ـ آقای کمال حسین‌پور (پیرانشهر و سردشت) به وزیر نیرو درخصوص ضرورت تسریع در تأمین و توسعه شبکه آبرسانی شهر نلاس شهرستان سردشت. به وزیر نیرو درخصوص ضرورت طراحی و احداث شبکه جمعآوری و ایجاد تصفیهخانه فاضلاب شینآباد پیرانشهر. به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص اینکه چرا درمانگاه تأمین‌اجتماعی شهرستان سردشت به بهرهبرداری نمی‌رسد؟ سرنوشت احداث درمانگاه تأمین‌اجتماعی شهرستان پیرانشهر چه شد؟ ـ آقای جلال محمودزاده (مهاباد) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص ضرورت توجه بیشتر به کیفیت خودرو تولید داخل. به رئیس‌جمهور محترم و وزرای صنعت، معدن و تجارت، نفت درخصوص لزوم جلوگیری از تبانی تعدادی از کارشناسان زیست‌محیطی استان‌ها با کارگاه‌های تولیدی آلاینده هوا به خصوص پتروشیمیها. ـ آقای محمدمهدی زاهدی (کرمان و راور) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص لزوم تسریع در عملیاتی شدن کامل سیستم بازارگاه برای تخصیص نهادههای دامی و طیور و حل وضعیت بحرانی موجود. ـ آقای احمد مرادی (بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی‌آباد و خمیر) به وزیر کشور درخصوص لزوم برخورد با عاملان تخریب یک باب آلونک مربوط به خانمی سرپرست خانوار در بندرعباس و اعلام نتیجه جهت تنویر افکار عمومی. ـ آقای حسین میرزائی (اصفهان) به همراه (14) نفر از نمایندگان به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص لزوم توجه به سرمایهگذاری جدید در معادن کشور به خصوص معدن تیتانیوم کهنوج کرمان. ـ آقای حسین میرزائی (اصفهان) به اتفاق (9) نفر از نمایندگان به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص لزوم جلوگیری از عزل و نصبهای غیرقانونی و غیرحرفهای. ـ آقای حسین میرزائی (اصفهان) به اتفاق (25) نفر از نمایندگان به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص لزوم رفع تبعیض در پرداختی به بازنشستگان. ـ آقای عبدالناصر درخشان (ایرانشهر، دلگان، بمپور، سرباز، فنوج و بخش‌های بنت، لاشار، آهوران و آشار) به اتفاق (28) نفر از نمایندگان به وزیر کشور درخصوص لزوم افزایش نظارت بر رفتار شهرداریها با توجه به حادثه تخریب منزل زن سرپرست خانوار و خودسوزی وی. ـ آقای جلال رشیدی‌کوچی (مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص لزوم رسیدگی به کمبود روغن نباتی ناشی از عدم مدیریت صحیح توزیع. ـ آقای ذبیح‌الله اعظمی‌ساردوئی (جیرفت و عنبرآباد) به اتفاق (7) نفر از نمایندگان به وزیر آموزش و پرورش درخصوص لزوم تکمیل استخر آموزش و پرورش شهرستان عنبرآباد. ـ آقای جلال محمودزاده (مهاباد) به همراه (27) نفر از نمایندگان به رئیس‌جمهور محترم و وزرای جهادکشاورزی و صنعت، معدن و تجارت درخصوص لزوم تعیین قیمت عادلانه و واقعی محصولات کشاورزی توسط دولت. ـ آقای جلال محمودزاده (مهاباد) به همراه (26) نفر از نمایندگان به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص لزوم نظارت بیشتر بر عملکرد بانکها و جلوگیری از دریافت کارمزدهای غیرقانونی به بهانههای مختلف از مشتریان بانکی. ـ آقای سیدمجتبی محفوظی (آبادان) به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص دلیل لغو کنکور نظام قدیم برای سال 1400 با توجه به تصویب قبلی وزارتخانه چیست؟ ـ آقای عبداله ایزدپناه (ایذه و باغملک) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص لزوم رسیدگی به وضعیت نامناسب جادههای دو شهرستان ایذه و باغملک و تکمیل طرحهای نیمهتمام. ـ آقای مهرداد گودرزوندچگینی (رودبار) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص لزوم اعزام گروهی متخصص جهت حل مشکل آفات زیتون در شهرستان رودبار و مناطق مختلف کشور. به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص لزوم فعال شدن معدن سنگرود البرز غربی با توجه به معادن متعدد و ذخایر آن. ـ آقای محمد کعب‌عمیر (شوش) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص لزوم بازسازی جاده تخریبشده بر اثر سیل محورهای روستاهای خسرج در شهرستان شوش. ـ آقای موسی احمدی (کنگان، دیر، جم و عسلویه) به همراه (27) نفر از نمایندگان به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص لزوم تسریع در ترخیص اجناس دپو شده در گمرکات حوزه انتخابیه دیر، کنگان و عسلویه. ـ آقای سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی (تبریز، آذرشهر و اسکو) به همراه (31) نفر از نمایندگان به وزرای جهادکشاورزی و صنعت، معدن و تجارت درخصوص لزوم جلوگیری از تغییر مکرر بخشنامه‌های صادراتی جهت جلوگیری از سرگردانی و خسارات واحدهای تولیدی. ـ آقای جلال محمودزاده (مهاباد) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص لزوم توجه به فرآوری محصولات معدنی در منطقه برداشت معادن. ـ آقای امانقلیچ شادمهر (گنبدکاووس) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص لزوم تسریع در برقراری بدی آب و هوا و حق مرزی در احکام شغلی فرهنگیان شهرستان گنبدکاووس. ـ آقای جلال رشیدی‌کوچی (مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد) به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص لزوم تبدیل وضعیت پرسنل پرستار شرکتی به قراردادی. ـ آقای رسول فرخی‌میکال (لاهیجان و سیاهکل) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص لزوم توزیع بذر سالم گندم با قیمت مصوب دولتی با توجه به فصل کاشت گندم. ـ آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) به همراه (26) نفر از نمایندگان به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص لزوم تمدید مجدد کنکور نظام قدیم برای آخرین بار در سال 1400. ـ آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) به همراه (25) نفر از نمایندگان به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص ضرورت اجرای طرح غربالگری، تأمین دارو و سلولدرمانی بیماران آتروفی عضلانی نخاعی (اس.ام.ای). ـ آقای صدیف بدری (اردبیل، نمین، نیر و سرعین) به وزیر کشور درخصوص اینکه چرا بیمه رانندگان تاکسی صورت نمی‌گیرد؟ به رئیس‌جمهور محترم درخصوص اینکه چرا مبلغ (1) میلیارد دلار ابلاغی مقام معظم رهبری برای مبارزه با بیماری کرونا از محل صندوق توسعه ملی به طور کامل به این امر تخصیص داده نشده است؟ به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص اینکه چرا نظارت جدی بر تولید و توزیع شن و ماسه در کشور صورت نمی‌گیرد؟ ـ آقای بهروز محبی‌نجم‌آبادی (سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب، داورزن و ششتمد) به همراه (21) نفر از نمایندگان به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص لزوم تسریع در کنترل افزایش افسارگسیخته قیمت مرغ و تأمین بازار با توجه به گستردگی مصرف آن در سفره غذایی مردم. ـ آقای بهروز محبی‌نجم‌آبادی (سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب، داورزن و ششتمد) به همراه (26) نفر از نمایندگان به وزیر جهادکشاورزی درخصوص لزوم تسریع در کنترل افزایش افسارگسیخته قیمت مرغ و تأمین بازار با توجه به گستردگی مصرف آن در سفره غذایی مردم. ـ آقای علیرضا پاک‌فطرت (شیراز و زرقان) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص لزوم نظارت بر بازار و افزایش بدون توجیه قیمت کالاها. ـ آقای جلال محمودزاده (مهاباد) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص ضرورت کنترل و مدیریت قیمت کالاهای اساسی از جمله قیمت گوشت مرغ. به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص لزوم رسیدگی به پایین بودن دستگاههای اکسیژنساز شرکت «فرسادتجارت». همچنین ضرورت سرعت بخشیدن به عملیات ساخت بیمارستان در حال احداث مهاباد. به وزیر راه و شهرسازی درخصوص ضرورت تسریع در اجرای طرح ابرار و آسفالت جادههای روستایی در مناطق سردسیر. همچنین ضرورت تعیین تکلیف، ساماندهی و آسفالت معابر دسترسی به مجتمعهای مسکن مهر محلی. به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص ضرورت نظارت بیشتر بر مسائل مالی و تعاونی مساکن مهر محلی. به وزیر راه و شهرسازی درخصوص لزوم احداث و تأمین فضاهای خدماتی از جمله ساخت مدارس در محدوده مساکن مهر محلی. ـ آقای جلال محمودزاده (مهاباد) به اتفاق (9) نفر از نمایندگان به رئیس‌جمهور محترم درخصوص لزوم نظارت و تلاش برای اجرای صحیح و کامل قانون اساسی از جمله تدریس زبان و ادبیات مادری در مدارس و دانشگاههای کشور. ـ آقای عباس مقتدایی (اصفهان) به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص لزوم برگزاری کنکور نظام قدیم در سال 1400. به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص ضرورت ایجاد بسته و طرح‌های تبلیغی برای ناشران کتاب. ـ آقای سیدمجتبی محفوظی (آبادان) به همراه (37) نفر از نمایندگان به رئیس‌جمهور محترم درخصوص لزوم رسیدگی به تورم افسارگسیخته و پرهیز از نگاه به خارج برای حل مشکلات. ـ آقای حبیب‌اله دهمرده (زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص اینکه چرا در رابطه با زیرساختهای فضاهای آموزش و پرورش در مناطق محروم اقدام جدی صورت نگرفته است؟ ـ آقای ابراهیم رضائی (دشتستان) به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص لزوم رسیدگی به بالا رفتن قیمت خودرو از سوی دولت علی‌رغم پایین آمدن قیمت دلار. ـ آقای حسین محمدصالحی‌دارانی (فریدن، چادگان، فریدونشهر، بویین و میان‌دشت) به همراه (27) نفر از نمایندگان به رئیس‌جمهور محترم درخصوص لزوم پاسخگویی به مردم در مورد میزان و نحوه هزینهکرد درآمد حاصل از گرانی بنزین. ـ آقای محمدحسن آصفری (اراک، کمیجان و خنداب) به همراه (32) نفر از نمایندگان به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص لزوم جلوگیری از افزایش هزینههای اینترنت در داخل کشور. ـ آقای محمدحسن آصفری (اراک، کمیجان و خنداب) به اتفاق (31) نفر از نمایندگان به وزیر دادگستری درخصوص لزوم پیگیری و اقدام برای جلوگیری از خروج از کشور دکتر ملکزاده و بررسی سوابق فعالیتهای مالی و درآمدی ایشان در دوران هفت سال مسئولیت در وزارت بهداشت توسط قوه قضائیه. ـ آقای الهویردی دهقانی‌ (ورزقان) به همراه (5) نفر از نمایندگان به وزیر کشور درخصوص علت ایجاد بحرانهای سیاسی و امنیتی در کشور و اضرار مادی و معنوی به نظام مقدس جمهوری اسلامی توسط آن وزارتخانه چیست؟ همچنین درخصوص علت تغییر مرکز شهرستان ورزقان از شهر ورزقان به یک روستای خاص و ایجاد بحران امنیتی و سیاسی در کشور چیست؟ ـ آقایان: الهویردی دهقانی‌ (ورزقان) و احمد محرم‌زاده‌یخفروزان (اهر و هریس) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص علت از بین بردن زمینهای کشاورزی درجه (1) آبی شهرستان ورزقان و بیکار کردن کشاورزان و دامداران جهت تغییر مسیر موجود، احداث بزرگراه خواجه‌ورزقان، خاروانا و نوردوز در این شهرستان. ـ آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) به همراه (23) نفر از نمایندگان به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص ضرورت انتشار مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا براساس قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات. آقای رئیس! خیلی متشکرم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشکرم.
5 ناطقان جلسه آقایان: صدیف بدری، مجتبی بخشی‌پور، علیرضا زندیان و سیدغنی نظری‌خانقاه

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
ناطقین را اعلام بفرمایید.

حسينعلي حاجي دليگاني
بسم الله الرحمن الرحیم ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای صدیف بدری نماینده محترم اردبیل، نمین، نیر و سرعین. ـ آقای مجتبی بخشیپور نماینده محترم اسلامآبادغرب و دالاهو. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای علیرضا زندیان نماینده محترم بیجار. ـ آقای سیدغنی نظریخانقاه نماینده محترم خلخال و کوثر. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) آقای بدری بفرمایید.

صديف بدري
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم محضر ملت شریف ایران، مقام معظم رهبری و مردم دلاور استان اردبیل به ویژه شهرستانهای اردبیل، نمین، نیر و سرعین عرض سلام و ادب و احترام دارم. (تعدادی از نمایندگان ـ احسنت) سر تعظیم فرود می‌آوردم در برابر اردبیل بزرگ، دارالارشاد، دارالامان، دارالعرفان.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقای دکتر بدری! یک لحظه اجازه بفرمایید. همکاران! اجازه بفرمایید نطق ناطق محترم استماع شود، حمایت‌هایتان را ان‌شاءالله برای خارج از صحن بگذارید.

صديف بدري
نطق 7 دقیقه ای
که تاریخ گواه ایمان، شجاع و درایت فرزندان نامآورش نظیر شیخ‌صفیالدین اردبیلی و شاهاسماعیل صفوی است. یاد و نام شهدای عزیز به ویژه فرمانده سرافراز سپاه اسلام سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی را گرامی می‌دارم و درود می‌فرستم بر روح پرفتوح شهید عرصه علم، فناوری و دانش هستهای شهید محسن فخریزاده که خون پاکش ضامن توسعه، ترقی و تعالی روزافزون کشور عزیزمان در عرصه علم و فناوری شد. جا دارد ضمن تبریک ولادت باسعادت حضرت زینب (سلام‌الله‌علیها) و روز پرستار از زحمات غیرقابل جبران این عزیزان که با ایثار و فداکاری مثال‌زدنیشان چراغ زندگی هموطنانمان را روشن نگه می‌دارند، قدردانی کنم. باشد که دولت محترم هم درخصوص وعدههای خود به پرستاران تلاشگر که ماهها است پشت گوش انداخته جدیتر عمل کند. از زحمات ایثارگرانه جناب آقای دکتر نمکی وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تمام خدمتگزاران عرصه سلامت کشور و از بسیج و سپاه عزیز در مبارزه با ویروس کرونا تشکر و قدردانی می‌نمایم. جناب آقای روحانی، رئیس‌جمهور محترم! حل مشکلات کشور در گرو تعامل و همگرایی همهجانبه قوای سهگانه است و کوچکترین کارشکنی در مسیر تحقق این همگرایی صدماتی جبران‌ناپذیر به منافع ملی وارد می‌کند. آقای روحانی! اگر از اوضاع و احوال قاطبه ملت که درگیر تنگناهای اقتصادی و معیشتی هستند خبر دارید، اگر به مسئولیت خود در قبال این وضعیت ناخوشایند پیشآمده واقف هستید، اگر قصد و نیتی برای بهبود وضعیت دشوار زندگی مردم دارید و اگر از وظایف قانونی خود مطلع هستید، دست از تقابل با مجلس شورای اسلامی بردارید. فضایی که برای رفع هزار و یک مشکل مردم از تورم، کاهش ارزش پول ملی و گرانی گرفته تا اشتغال، ازدواج و مسکن جوانان، باید مورد استفاده قرار گیرد، نباید به زمین بازی‌های جناحی با رویکرد انتخاباتی تبدیل شود. دود سیاستهای یک بام و دو هوای دولت در قبال مجلس به چشم ملت می‌رود. حل مشکلات کشور در گرو تعامل است، نه تقابل. مجلس هم برای پیشبرد هرچه بهتر امور مردم در این خصوص همواره پیشقدم بوده است و انتظار رویکرد مشابه از سوی دولت داریم. آقای روحانی! بخشهای مختلف کشور چندین ماه است بازیچه بدبینی نسبت به تصور انتخاب مجدد ترامپ بود و گویا چندین ماه هم قرار است معطل خوش‌بینی نسبت به انتخاب بایدن شود. مذاکره با سایر دولتها براساس منافع ملی جای خود دارد و هیچ عقل سلیمی منکر آن نیست و وظیفه ذاتی دستگاه دیپلماسی کشور هم همین است. خواسته ما پایان دادن به دیپلماسی نگاه و انتظار است. درست نیست که هست و نیست و سرنوشت مردم را معلول فرآیندهایی کنیم که از دخل و تصرف ما خارج است. واگذار کردن صفر تا صد زندگی مردم به هزاران کیلومتر آن طرفتر با هیچ منطقی سازگار نیست. می‌دانید چه هزینه سنگینی از قِبَل این انفعال بر دوش مملکت قرار دادهاید؟ این همه انتظار و انفعال کافی نیست؟ جناب آقای مهندس اسلامی، وزیر محترم راه و شهرسازی! علی‌رغم اختصاص ردیف ملی برای توسعه بزرگراهی جادههای استان در سال‌های اخیر، متأسفانه ارقام اختصاصیافته به هیچ عنوان با واقعیات اقتصادی جامعه تناسب ندارد و این ارقام به منزله نشان دادن چراغ سبز برای تداوم مرگ عزیزانمان در جادهها است. آقای وزیر! آیا می‌دانید در هشت ماه نخست امسال بیش از (100) نفر فقط در جاده اردبیل ـ مغان در اثر تصادفات جانشان را از دست داده‌اند؟ آیا می‌دانید اردبیل نه با مرکز کشور و نه با مراکز استانهای همجوارش ارتباطات بزرگراهی ندارد. چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد و کماکان اراده جدی بر کشیدن ترمز مرکزگرایی و حرکت به سوی توسعه متوازن در کشور وجود ندارد و تبعیض و بیعدالتی در حق استان اردبیل کار را به جایی رسانده که مردم ما به استانشان لقب استان ناتنی را داده‌اند. تکمیل پروژه (16) ساله راهآهن اردبیل تا پایان دولت و تسریع در توسعه بزرگراهی جاده‌های استان اردبیل انتظار بهحق مردم اردبیل است. جناب آقای دکتر خاوازی وزیر محترم کشاورزی! یکی از مهمترین روشهای توسعه اشتغال و افزایش درآمد در کشور و به خصوص در مناطق روستایی ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی است. استان اردبیل از قطبهای مهم کشاورزی کشور است، به طوری که سالانه بیش از (5/4) میلیون تن انواع محصولات کشاورزی را تولید می‌کند و (4) درصد کل محصولات کشاورزی کشور در اردبیل تولید و به بازار عرضه می‌شود. اما متأسفانه کمبود صنایع تبدیلی در استان اردبیل همهساله سبب ضرر و زیان هنگفت کشاورزان می‌شود. جناب آقای وزیر! یک سوم جمعیت شاغل استان اردبیل در بخش کشاورزی شاغل هستند، اما جهادکشاورزی دست این عزیزان زحمتکش و نجیب را که در صف مقدم تولید در کشور هستند نمی‌گیرد. برای باغدار اردبیلی که بالاجبار محصولاتی را که با هزاران امید و آرزو برداشت کرده و به دلیل مازاد عرضه در بازار بیرون می‌ریزد... (قطع میکروفن)

حسينعلي حاجي دليگاني
از برادر گرامی صدیف بدری نماینده محترم اردبیل، نمین، نیر و سرعین تشکر می‌کنم. از برادر گرامی مجتبی بخشیپور نماینده محترم اسلامآبادغرب و دالاهو دعوت می‌کنم که نطق هفت دقیقه‌ای خودشان را شروع بفرمایند.

مجتبی بخشی پور
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم سلام و درود می‌فرستم به روح پرفتوح حضرت امام (رحمه‌الله‌علیه) و آرزوی سلامتی برای مقام معظم رهبری، ملت بزرگ ایران، کلیه خدمتگزاران صدیق نظام جمهوری اسلامی و شما همکاران ارجمندم. نطق خود را در مجلس خطاب به ملت شریف ایران و مسئولان محترم کشور تقدیم می‌نمایم. ابتدا از مردم شریف حوزه انتخابیهام شهرستان‌های اسلامآبادغرب و دالاهو برای اعتماد به فرزند کوچکشان تشکر می‌کنم و امیدوارم در این وظیفه خطیر شرمنده این دیار حماسه و ایثار نشوم. آقای رئیس و نمایندگان محترم! بنده به عنوان خدمتگزار مردم مقاوم شهرستان اسلامآبادغرب، شهر شهیدان مرصاد، شیرزنان و دلیرمردان قله‌های سر به فلککشیده دالاهو با شما سخن می‌گویم. مردمی که همواره در خدمت انقلاب بودهاند و در هشت سال جنگ تحمیلی ایستادند و جانانه جنگیدند، از خود گذشتند و بر خاک افتادند تا خاک را به دشمن ندهند. خانه و آشیانه خود را ترک نکردند و حاضر نشدند به استان‌های برخوردار مهاجرت نمایند. اگر دیروز صدای آژیر قرمز، غرش جنگندههای رژیم بعث عراق و بمباران‌های پیدرپی ترس و وحشت را در دل زنان و فرزندان این دیار جاری می‌ساخت، امروز مشکلات ناشی از بیکاری، سرسامآور بودن قیمت مسکن، رهن و اجاره، گرانی اجناس، تأمین معیشت زندگی روزانه و هزینه‌های درمانی، اختلاس، بیارزش شدن پول کشور، به تاراج دادن سرمایههای ملی مردم و واگذار نمودن آنها به افراد نورچشمی خود به پایین‌ترین قیمتها مردم را رنج می‌دهد و آنها را به ستوه آورده و موج نارضایتی را در میانشان ایجاد می‌کند. همین مردم بعد از پایان جنگ در حسرت یک زندگی ساده و بدون دغدغه فردایشان ماندهاند. غول سنگینی تورم هر سال بیشتر از سال قبل که اخیراً هر روز بیشتر از روز قبل بر سر این مردم سایه افکنده است. هر چند تحریمها نیز در این شرایط بدون تأثیر نیستند. اما زالوصفتان داخلی با سوءاستفاده از تحریمها زندگی را آنچنان برای مردم سخت کردهاند که عشق و امید به زندگی را برای مردم از بین بردهاند. مردم زیر بار مشکلات معیشتی در رنج هستند، وضعیت زندگیشان روز به روز سختتر می‌شود. خیلی از مردم توان تهیه مایحتاج روزمره زندگی خویش را ندارند. خیلی از کارمندان زندگی را به سختی می‌گذارند. وای به حال کارگران و بیکاران و طبقه ضعیف و اقشار آسیبپذیر جامعه. امروز فساد اقتصادی باعث آسیبهای اجتماعی فراوانی شده، ناهنجاری‌های جامعه و قیمتها هر روز به طور وحشتناکی در حال افزایش می‌باشد و دولت نیز هیچگونه نظارتی بر وضعیت لجام‌گسیخته و آشفته بازار ندارد. آیا این است شأن و منزلت مردم بزرگ ایران که (7) درصد از منابع استراتژیک و (9) درصد از منابع طبیعی دنیا اعم از نفت، گاز، آب، جنگل، خاک حاصلخیز، دریا و بهترین اقلیمها را دارا است، با چنین مشکلات و سختیها و گرفتاریهایی دست و پنجه نرم کنند؟ نمایندگان محترم، همکاران ارجمند! مردم چشم امید به این مجلس دارند، فرصتها را از دست ندهیم، بیایید همه دست به دست هم به فکر راهحلی برای برونرفت از این وضعیت معیشتی و بهبود زندگی مردم باشیم که چنین ملتی را در هیچ جای دنیا نمی‌توان یافت. ملتی که برای فداکاری آماده بوده¬اند، با مشکلات جنگ سوختند و ساختند، تورم، بیکاری، بلایای طبیعی و تحریمها را تحمل کردند و در طول (41) سال در خدمت دولتها بوده¬اند. حال وقت آن رسیده که دولت و مجلس در خدمت این ملت بزرگوار باشند. همکاران عزیز! در آغاز راه اجازه ندهیم سیاست ما را از اقتصاد مردم غافل کند. امروز نیاز ملت به توسعه، عمران، زیرساخت و اشتغال است و مردم دغدغههای اقتصادی دارند. بازی¬های سیاسی متعلق به سیاستمدارانی است که درد و غمی ندارند، کسانی که گرسنگی نکشیدهاند و شرمنده فرزندان خود نشدهاند، چون که سیاست برای آنها رانتهای اقتصادی به همراه آورده است. بیایید هم¬درد مردم محرومی باشیم که با هزاران امید به ما رأی دادند تا فکری به حال معیشت و اقتصاد بیمار کشور کنیم. اما از وزیر محترم کشور پیرو مکاتبات و مذاکرات شفاهی، ارتقای فرمانداری اسلامآباد را به فرمانداری ویژه و همچنین دهستان¬های حسنآباد و شیان را به بخش خواهانم. از وزیر محترم راه و شهرسازی می‌خواهم با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند راه و نجات توسعه کشور از عراق است، نسبت به فعال نمودن پروژه راهآهن اسلامآباد ـ خسروی اقدام که تعلل در این پروژه باعث از دست دادن کریدور مهم شرق به غرب آسیا خواهد بود. راهاندازی و ایجاد اداره کل راهآهن استان کرمانشاه، شروع و تکمیل آزادراه همدان ـ کرمانشاه ـ خسروی، اجرای قطعه (1) قصرشیرین ـ اسلامآباد که مطالعات آن در سال 85 انجام شده، ولی متأسفانه تنها قطعه بازمانده از بزرگراه کربلا می‌باشد. تأمین اعتبار جهت تملک اراضی تقاطعهای محور اسلامآباد ـ پلدختر که خود به نقطه حادثهخیزی تبدیل شده است. ایجاد بزرگراه خروجی اسلامآباد ـ پادگان اللهاکبر تا علیآباد و اجرای تقاطع آن. روکش نمودن راه¬های کوزران، ملهفردین، زاوله، دوشمیان، قلخانی، توت‌شامی، گهواره، تنگ‌گول، ریجاب، زرده، سیاه‌خور، سیمانی، شیان، باقرآباد، کمره‌، شاهینی، میلهسر، سیاسیاه، خمارتاج، باریکه نظام، قلعه هرسم، دیزگران، چارمله و سیدایاز و کسان. از وزیر محترم میراث فرهنگی، تأخیر در ثبت ملی دالاهو به عنوان شهرستان تنبور به هیچ‌وجه پذیرفتهشده نیست و از ایشان می‌خواهم هرچه سریع¬تر این خواسته بهحق را اجرایی نمایند. از وزیر محترم نیرو، تخصیص آب شرب، صنعتی و کشاورزی مورد نیاز شهرستان دالاهو را از محل سدهای زمکان و آزادی که سالها است مورد بهرهبرداری قرار نگرفته و مطالبه بهحق شهرستان است را خواستارم. همچنین توجه ویژه به مشکلات اجتماعی و تبعات ناشی از آن در اجرای سد چناره واقع در دهستان بزرگ منصوری شهرستان اسلامآباد که علی‌رغم اینکه هشت روستا و (800) هکتار از اراضی کشاورزی، ملی، جنگل و مراتع را در شهرستان زیرآب می‌برد و شرایط کشاورزی و دامپروری را برای مردم دشوار می‌سازد و حتی اجازه پرورش ماهی را در حاشیه سد به مردم نداده‌اند، چرا باید از (67) میلیون متر مکعب آب سد برای شهرستان هیچ تخصیصی در نظر گرفته نشود؟ در صورتی که تأمین آب در اغلب روستاهای بخش حمیل در محدوده همین سد به وسیله تانکر انجام می‌شود. آیا این است حق... (قطع میکروفن)

حسينعلي حاجي دليگاني
از برادر گرامی مجتبی بخشیپور نماینده محترم اسلامآباد غرب و دالاهو تشکر می‌کنم. از برادر گرامی علیرضا زندیان نماینده محترم بیجار دعوت می‌کنم که نطق پنج دقیقهای خودشان را شروع بفرمایند.

علیرضا زندیان
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم بنده ابتدائاً به حضور نمایندههای محترم و عزیز عرض می¬کنم با توجه به اینکه لایحه بودجه 1400 در دست بررسی است، مخصوصاً از اعضای محترم کمیسیون تلفیق این درخواست را دارم، اولاً با دقت و حساسیت بیشتر لایحه تورمی را واقعی کنند و در این راستا توجه ویژهای به مناطق محروم به ویژه استان کردستان داشته باشند. تذکر به وزیر محترم کشاورزی؛ عدم توجه و نداشتن استراتژی وزارت جهادکشاورزی جهت دسترسی کشاورزان به ویژه دیمکاران به بذر باکیفیت. منظور از بذر باکیفیت، بوجاریشده و یا نزولات جوی نیست، بلکه بذری که سبب گیاهچههای قوی شده و میزان بذر استفادهشده را کم کند. عزیزان! در کشورهای همسایه به ویژه ترکیه از همین بذری که به روش علمی جدید استفاده می‌کنند، در دو سال گذشته (500) هزار تن کاهش بذر داشته است. همچنین عدم تشخیص و استفاده از سموم مبارزه با آفات براساس نوع اقلیم در کشور است، متأسفانه استفاده از سم مبارزه با سن گندم در اقلیمهای مختلف در سال گذشته باعث کاهش تولید و همچنین کاهش پروتئین موجود در گندم شده است. مشکل دیگر کشاورزان عدم اطلاعرسانی دولت درخصوص نحوه خرید تضمینی گندم و زمان واریز وجه آن است. دو سال قبل واسطههای این محصول اطلاع داشتند که دولت (48) ساعت پول خرید تضمینی را وعده پرداخت داده و نهایتاً یک هفتهای پرداخت می‌کند. ولی کشاورز زحمتکش بدون اطلاع اقدام به فروش گندم کرد، با (15) تا (20) درصد زیر قیمت محصولش را فروخت. متأسفانه وزارت جهادکشاورزی برنامه اصولی و اساسی برای توسعه و تقویت مکانیزاسیون کشاورزی را ندارد. به¬طوری که شهرستان بیجار علی‌رغم اینکه بیشترین اراضی کشاورزی و تولید گندم در استان را دارد، اما سهم کمی از ماشینآلات کشاورزی، تراکتور و کمباین جهت نوسازی ناوگان فرسوده خود دارد. نمایندگان عزیز! دولت هیچگونه راهکار و ارادهای در هفت سال گذشته برای مدیریت واحد روستاها نداشته است. مجلس محترم باید به دنبال راهکاری باشد و آن این است که مدیریت روستاهای ما در کشور مبهم بوده و متولی مشخصی ندارد. متأسفانه دهیاران و شوراهای اسلامی برای پیگیری امورات عمرانی و اقتصادی و اجتماعی خود در سطح شهرها سرگردان هستند. جا دارد که یا دولت لایحهای برای ادغام نهادهای مختلف داخل شهرستان و داخل استان و در کشور برای پیگیری و مدیریت روستا به مجلس ارائه کند، یا مجلس محترم با ادغام کردن نهادهای زیادی در زمینه مدیریت روستا باید عمل کند و حداقل وزارتخانهای را تأسیس کند. وزیر محترم بهداشت و درمان! آیا اطلاع دارید نیروهای تبصرهای و خدماتی در شهرستانها و بیمارستانها در بخش کرونا دارند کار می‌کنند و از پایینترین حقوق و دستمزد برخوردارند؟ تذکر به وزیر صمت و اقتصاد؛ در شهرستان بیجار پروژه اسب آهنین آریا، تولید کامیون و کامیونت به مدت (12) سال است که روند فرسایشی دارد، به طوری که حدود (27) ماه است دستگاه¬ها و خط تولید در بندر معطل مانده و بانک صنعت و معدن به تعهدات خود عمل نکرده است. از رئیس محترم قوه قضائیه درخواست دارم از ورشکستگی این سرمایهگذار در شهرستان بیجار جلوگیری کند. خط تولید و دستگاههای آن را به عنوان ضرر و زیان دارند توقیف می‌کنند. عزیزان و بزرگواران! من باز هم (قطع میکروفن).

حسينعلي حاجي دليگاني
از برادر گرامی علیرضا زندیان نماینده محترم بیجار تشکر می‌کنم. از برادر گرامی سیدغنی نظریخانقاه نماینده محترم خلخال و کوثر دعوت می‌کنم که نطق پنج دقیقهای خودشان را شروع بفرمایند.

سيدغني نظري خانقاه
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم قال علی (علیه‌السلام): «و ما أخذ الله علی العلماء الا یقاروا علی کظه ظالم و لا سغب مظلوم لا لقیت حبلها علی غاربها و لسقیت آخرها بکاس اولها». درود و سلام خدا به امام خمینی (رضواناللهتعالیعلیه) و شهدای گرانقدر اسلام. یاد و خاطره سردار سرافراز مقاومت حاج¬قاسم سلیمانی را گرامی می‌داریم. آرزوی صحت و سلامت و طول عمر باعزت برای مقام معظم رهبری دارم. از همراهی نماینده معزز ولی فقیه در استان حضرت آیتالله عاملی و استاندار محترم در طول این مدت نمایندگی تقدیر و تشکر می‌کنم. تذکر اول به هیأت محترم رئیسه مجلس شورای اسلامی؛ متأسفانه آنچه که در مجلس می‌گذرد و در دستور کار قرار می‌گیرد فاصله عمیقی با مشکلات اساسی مردم دارد و همخوانی لازم با مشکلات و مسائل و امهات مسائل مردم وجود ندارد. صدا و سیمای جمهوری اسلامی در انعکاس اخبار مربوط به مجلس قاعده انصاف را رعایت کند. هیچ نمایندهای در مجلس نمایندهتر از دیگران نیست. لذا صدا و سیما در این خصوص جدیت لازم را داشته باشد و صرفاً به دنبال هیأت‌رئیسه مجلس نرود. نمایندگان و نخبگان ملت! ما به عنوان چکیده عصاره فضائل ملت در اینجا حضور داریم. باید به فرموده حضرت امیر (علیه‌السلام) در مقابل گرسنگی محرومان، مستضعفان، پابرهنگان و صاحبان اصلی انقلاب و در مقابل سیری رانتخواران و ظالمان احساس مسئولیت جمعی کنیم. باید در مقابل کوچک‌شدن سفره مردم و جمع¬شدن سفره مردم حساس باشیم. ما باید در مقابل دانش‌آموزانی که هیچ امکانات تحصیل مجازی ندارند حساس باشیم. ما باید در مقابل گرانی افسارگسیخته و تورم حساس باشیم. ما نباید توجیهکننده کار غلط دیگران باشیم. آیا دانش‌آموزان فاقد موبایل و تبلت به شما مراجعه نمی‌کنند؟ چرا برای خرید (2) میلیون تبلت و موبایل دانش‌آموزی اقدام نمی‌کنیم؟ در طول شش ماه گذشته مجلس متأسفانه گرانی کالا، خودرو، ارز و دلار سر به آسمان کشیده و ما اقدام خاصی جز تذکر، سؤال و نظارهگری نداشتیم. لذا این ما بودیم که باید قوانین سختی را تصویب می‌کردیم که کسی جرأت گران¬کردن کالا و خدمات را نداشته باشد. ما بودیم باید به سازمان تعزیرات حکومتی فشار می‌آوردیم تا تحرک لازم را درخصوص برخورد با گرانی در بازار داشته باشد. ما باید اقدام قانونی لازم را در مورد کسی که (18) میلیارد دلار ارز (4200) تومانی را به فنا داد و در بین رانتخواران و کسانی که هیچ نیازی نداشتند تقسیم کردند، اقدام اساسی می‌کردیم و از آنها سؤال و استیضاح می‌نمودیم، نه اینکه به تذکر اکتفا می‌کردیم. نمایندگان عزیز! حقوق مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی چندین سال است افزایش نمی‌یابد. این بیپناهان آیا با مستمری (420) هزار تومانی سه خانوار چگونه در واقع یک ماه را سپری کنند؟ به دلیل افزایش فقر خیلی افراد پشتنوبتی برای مستمری در بهزیستی و کمیته امداد است که باید اقدام اساسی صورت بگیرد. راهآهن اردبیل که نیاز اساسی استان می‌باشد (20) سال است شروع شده و هنوز تکمیل نشده است. از دولت می‌خواهیم که ان-شاءالله قبل از اتمام دولت این پروژه عظیم و حیاتی به اتمام برسد. اتصال اردبیل به بزرگراه زنجان ـ تبریز چندین سال است به سرانجام نرسیده است. با توجه به شروع چهاربانده شدن سرچم ـ اردبیل که نیاز اساسی است و تصادفات خونینی در اینجا صورت می‌گیرد، ان¬شاءالله امسال این موضوع با جدیت تمام پیگیری شود. خودروسازان با ساختن خودروهای ضعیف و بیکیفیت و گرفتن انحصار بازار خودرو و بالا بردن قیمت خودروهای بیکیفیت که مردم ناچارند از این ارابه های مرگ استفاده نمایند، نهایت اجحاف را در حق مردم می‌کنند. نمایندگان ملت! اگر واردات خودرو آزاد شود و بازار رقابتی باشد مگر کسی دنبال خودروی پراید به قیمت (130) میلیون تومانی می‌رود؟ آن وقت خودروسازان به فکر کیفیت خودرو می‌باشند. اینکه می‌شنویم ستاد اجرایی فرمان امام در همه جای کشور سرمایه‌گذاری می‌کند خوب است، اما چرا به شهرستان¬های خلخال و کوثر سر نمی‌زند؟ چرا به محرومان و مستضفعان ما کمک نمی‌کند و چرا هیچگونه سرمایهگذاری در مناطق ما را انجام... (قطع میکروفن)

حسينعلي حاجي دليگاني
از برادر گرامی سیدغنی نظریخانقاه نماینده محترم خلخال و کوثر تشکر می‌کنم. آقای رئیس! نطقها تمام شد.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشکرم.
6 استرداد (1) فقره لایحه

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
حاجآقای موسویلارگانی! اعلام وصول‌ها را بفرمایید.

سيدناصر موسوي لارگاني
بسم الله الرحمن الرحیم ـ استرداد لایحه عضویت سازمان فضایی ایران در فدراسیون بینالمللی فضانوردی به شماره ثبت (102) به موجب درخواست شماره (110865/58161) مورخ 2/10/1399 رئیس‌جمهور محترم که به دلیل اصلاح اساسنامه فدراسیون بین‌المللی فضایی و ضرورت بررسی مجدد و بررسی ابعاد حقوقی و به استناد بند (1) ماده (134) قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی اعلام می‌گردد.
7 اعلام وصول (12) فقره طرح

سيدناصر موسوي لارگاني
آقای دکتر! چند تا طرح هم به صورت عادی اعلام وصول می‌شود. ـ طرح الحاق یک تبصره به ماده (16) قانون حمایت از حقوق مصرفکنندگان کالا و خدمات مصوب 1388 مجلس شورای اسلامی اعلام وصول می‌شود. ـ طرح ماده (5) قانون تأسیس شرکتهای تعاونی توسعه و عمران شهرستانی اعلام وصول می‌شود. ـ طرح ساماندهی حقوق و دستمزد در بخش عمومی اعلام وصول می‌شود. ـ طرح ممنوعیت خروج مسئولین و مدیران نظام جمهوری اسلامی ایران پس از اتمام مسئولیت از کشور تا سپری شدن مراحل قانونی اعلام وصول می‌شود. ـ طرح استفساریه شمول عدم محدودیت سقف کسر حق بیمه و بازنشستگی از اعضای هیأت علمی دانشگاهها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی تحت پوشش صندوق تأمین‌اجتماعی اعلام وصول می‌شود. ـ طرح تشکیل شورای عالی آب اعلام وصول می‌شود. ـ طرح اصلاح ماده (3) قانون نظارت بر رفتار نمایندگان اعلام وصول می‌شود. ـ طرح اصلاح قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی مهریه اعلام وصول می‌شود. ـ طرح قانونزدایی و کاهش عناوین مجرمانه اعلام وصول می‌شود. ـ طرح جامع حمایت از نظام آموزشی و تحقیقاتی کشور اعلام وصول می‌شود. ـ طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری اعلام وصول می‌شود. ـ طرح اصلاح موادی از قانون آیین دادرسی کیفری اعلام وصول می‌شود.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشکریم.
8 تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقای دکتر کریمی بفرمایید.

علي کريمي فيروزجائي
تذکرات شفاهی همکاران محترم، نفر اول آقای محمدرضا احمدی نماینده محترم مردم رشت هستند، بفرمایید.

محمدرضا احمدي
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام خدمت ملت شریف ایران. تذکر اول من به مسئولین و دولتمردان کشور جمهوری اسلامی ایران. طبق آیات قرآن «واعتصموا بحبل الله جمیعاً و لا تفرقوا»، به دنبال وحدت با قوای دیگر باشید تا به ملت و کشور آسیب نزنید. موضوع دوم؛ مسئولین و دولتمردان! که در طول این مدت به آمریکا و آن کشورهای اروپایی ثابت کردند به هیچکدام از قوانین بین‌المللی و حقوقی پایبند نیستند، اعتماد نکنید. این روزها از برگشت به برجام و مذاکرات می‌شنویم. تقاضامندیم هیچ حرفی از برگشت به برجام و مذاکرات نزنید. تذکر دوم به مسئولین استان گیلان؛ مدت زیادی است که روغن خوراکی در استان گیلان کمیاب و یا نایاب شده است و اگر هم پیدا شود حتماً باید در کنار آن رب گوجهفرنگی، تخمه یا تن ماهی دریافت کنند. مسئولین استان گیلان! این چه رفتاری است که توجه نمی‌کنید؟ به داد مظلومین و محرومینی که در این روزها با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند برسید و تلاش کنید از غم و اندوه آنها بکاهید. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علي کريمي فيروزجائي
آقای احمدی! خیلی متشکر از وقتشناسی جناب‌عالی. نفر بعدی همکار محترم آقای مهدی عیسی زاده نماینده محترم مردم میاندوآب بفرمایید.

مهدي عيسي زاده
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم سلام و عرض ادب دارم خدمت ملت شریف و بزرگ ایران و حوزه انتخابیه‌ام شهرستان میاندوآب و تشکر ویژه دارم از برادر عزیزم صدیف بدری نماینده محترم اردبیل که این امکان را برای من آماده کردند که چند لحظه‌ای خدمتتان باشیم و صحبت کنم. در آستانه سالگرد سردار دلها شهید سپهبد قاسم سلیمانی هستیم و بنده از خدمت ملت بزرگ ایران تشکر ویژه دارم که در تشییع و ادامه راه او که الحق و الانصاف سنگ تمام گذاشتند. ملت عزیز ایران! ما مصوبه بند «ج» ماده (112) منطقه عملیاتی برای تمامی دستگاههای اجرایی در کمیسیون اجتماعی را تصویب کردیم، ولی از پلکانی کردن حقوق کارکنان نه در کمیسیون، نه در صحن و نه در هیچجا نه مطرح بوده، نه مطرح شده، نه تصویب شده است. بلکه ما در کمیسیون افزایش (25) درصدی لایحه 1400 دولت را براساس افزایش تورم ماهانه و روزانه و ساعتی که افزایش می‌یابد با حفظ شأن و منزلت فرد فرد جامعه ولایی ایران عزیزمان داریم. قویاً پلکانی بودن را بنده به عنوان خادم کمیسیون اجتماعی از طرف نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نماینده کمیسیون نیابت دارم و تکذیب و رد می‌کنم و دیشب هم از شبکه آموزش این را تکذیب کردم. اما تذکری به وزیر محترم نیرو دارم؛ من در میاندوآب زندگی می‌کنم، میان دو آب. ما حقیقتاً الان چندین سال است مردم میاندوآب تشنهلب هستند. آقای رئیس‌جمهور! از تدبیری که برای احیای دریاچه ارومیه انجام دادید تشکر می‌کنیم، ولی نمی‌دانم مطلع هستید یا نه، میاندوآب با (85) هزار هکتار زمین دشت، (14) هزار هکتار باغ، (33) هزار هکتار... (قطع میکروفن)

علي کريمي فيروزجائي
خیلی متشکر آقای عیسی زاده. آقای یعقوب رضازاده نماینده محترم مردم سلماس بفرمایید.

يعقوب رضازاده
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و احترام به ساحت مقدس حضرت آقا امام زمان (علیه‌السلام) و نایب برحقش رهبر معظم انقلاب. با سلام به نمایندگان انقلابی و دلسوز اسلامی کشور. با سلام به ملت شریف ایران به ویژه مردم شجاع و دلسوز شهرستان سلماس. نمایندگان محترم! شش ماه است از مسئولیت ما سپری شده، همانطور که صبح اعلام فرمودند شش جلسه برای قانون اصلاح انتخابات ریاست جمهوری وقت گذاشته شده است. آیا این وقت برای حل معیشت مردم، مسکن، اقتصاد، تورم افسارگسیخته و وضعیت اسفناک شهرهای کشور به ویژه شهرهای مرزی گذاشته شده است؟ آیا دولت به فکر تجارت مرزی و فعال نمودن بازارچههای مرزی مخصوصاً بازارچه مرزی کزیک سلماس هست؟ درخصوص بودجه سال 1400، دولت محترم! چه موفقیتی در بودجه سال 1399 داشته¬اید؟ فقط (10) درصد توانستید محقق کنید و متأسفانه سهم استان¬های مرزی و شهرستان¬های مرزی از این موضوع ناکافی بوده است. تذکراتی که به رئیس‌جمهور و وزرای محترم دولت داده شده، چه اندازه شما درخصوص حل مشکلات مردم به ویژه سد دیرعلی، بیمارستان سلماس، منطقه ویژه اقتصادی انجام دادهاید؟ مردم ما منابع و ثروت دارند، ما مشکل مدیریت در کشور داریم. متأسفانه مدیریت کشور سفارشی و توصیه‌ای است. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علي کريمي فيروزجائي
خیلی متشکر آقای رضازاده. همکار بعدی جناب آقای رضا حاجیپور نماینده محترم مردم آمل هستند، بفرمایید.

رضا حاجي پور
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب خدمت ملت شریف ایران و نمایندگان محترم. دولت محترم! بودجه کل کشور برنامه یکساله کشور و مردم است که باید از دقت و استحکام برخوردار باشد. حال که عدم دقت و استحکام آن بر همگان به ویژه متخصصان روشن است، انتظار می‌رود دولت به جای مقابله و یا تفسیر به رأی، رویکرد همکاری با مجلس شورای اسلامی برای اصلاح بودجه اهتمام بورزد. تذکر به وزیر محترم صمت به بهانه تأمین میوه شب عید طی نامهای از معاون اول رئیس‌جمهور خواستار عدم صادرات مرکبات شده است که این امر موجب از بین رفتن محصولات باغداران می‌شود. تذکر به وزیر محترم کشور درخصوص پسماند شهرستان آمل که به بحران رسیده است و همچنین خواستار خروج هر چه سریعتر محیطبانان تهرانی از منطقه پلور شهرستان آمل می‌باشم. تذکر به وزیر محترم نیرو درخصوص عدم پیشرفت سد هراز و همچنین جلوگیری از اقدام مجدد انتقال آب رودخانه هراز به سمت تهران از منطقه لاسم و پلور را خواستار هستم. تذکر به وزیر محترم جهادکشاورزی؛ چرا برنج نبایستی متولی داشته باشد؟ درخواست جلسه فوری مجمع نمایندگان استان مازندران با وزیر محترم جهادکشاورزی. افزایش بودجه استان مازندران با توجه به اینکه ما در استان مازندران خدمات ملی می‌دهیم و اما بودجه استانی می‌گیریم... (قطع میکروفن)

علي کريمي فيروزجائي
آقای حاجیپور خیلی متشکر. همکار بعدی آقای موسی غضنفرآبادی نماینده محترم مردم بم، ریگان، فهرج و نرماشیر هستند، بفرمایید.

موسي غضنفرآبادي
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم به پنجم دیماه نزدیک می‌شویم. پنجم دیماه یادآور حادثه تلخ و مصیبتبار زلزله (5) دیماه 1382 بم است که در آن روز تعداد زیادی از مردم مجروح و تعدادی زیادی به رحمت ایزدی پیوستند. از خداوند متعال برای همه جانباختگان رحمت و غفران الهی را مسألت می‌نمایم. در کوران غم و غصه، دو روز پس از حادثه زلزله مردم شهرستان بم، رهبر عزیز و فرزانه را در کنار خود مشاهده کردند و این حضور مسکنی بر دردها و غصهها و آلام مردم شد و با همه غم و غصهها، شور و شعف در بین مردم دیدنی بود. سخنان حکیمانه و امیدوارانه آن بزرگوار عزم و امید را در مردم تقویت کرد. از آن زمان (17) سال می‌گذرد، بم به لطف خداوند متعال و به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و حمایتهای رهبری عزیز و تلاش مسئولان از دل ویرانهها به یک شهر مستحکم تبدیل شده و باز هم به عنوان یک شهر تاریخی و پرافتخار آماده پذیرایی از میهمانان و گردشگران است. نگرانی مردم بم قریب به (3000) کوچه و خیابان خاکی است که با پیگیری مسئولین محترم از جمله استاندار و حمایت و مساعدت وزیر محترم راه و شهرسازی قول مساعد آسفالت آنها در مدت زمان قابل توجهی داده شده است. لازم می‌دانم از حمایتهای معاون اول محترم رئیس‌جمهور جناب آقای دکتر جهانگیری و معاون توسعه روستایی جناب آقای دکتر امید و جناب آقای دکتر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در مساعدت برای حل مشکلات مردم و تأمین بخشی از بودجههای برخی از طرحها صمیمانه تشکر کنم. از وزیر محترم صنعت و معدن درخواست می‌کنم نسبت به حل مشکل کارخانههای خودروسازی بم اقدام عاجل کنند... (قطع میکروفن)

علي کريمي فيروزجائي
آقای غضنفرآبادی! خیلی متشکرم. آقای دکتر دهنوی بفرمایید.

سيدمحسن دهنوي
دو تا اصلاح داریم، اول اینکه خانم دکتر رحمانی نماینده محترم مشهد امروز در صحن حضور داشتند، همچنین آقای دکتر حسن همتی از همکاران خوب و بسیار منظم ما هم از اول وقت در صحن حضور داشتند که به اشتباه اسم ایشان جزء غایبین خوانده شد.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقای دکتر متفکر! دو تذکر را بفرمایید.

روح اله متفکرآزاد
خیلی متشکرم، برای قرائت تذکر آیین‌نامهای دستور روز بعد از قرعهکشی در خدمت جناب آقای سیدکاظم دلخوش هستیم، بفرمایید.

سيدکاظم دلخوش اباتري
بسم الله الرحمن الرحیم با تشکر از رئیس محترم و همکاران گرانقدر. آقای رئیس! من دو تا تذکر دارم. ببینید! روز (29) آذر در شرایطی که کشور ما و رسانه‌های داخلی به خاطر تحریمهای ظالمانه آمریکا در یک بازی سیاسی از طرف کنفدراسیون فوتبال آسیا مورد تحریم ناجوانمردانه قرار گرفته بودند تا این پازل تغییر ملی را بعد از محرومیت ناجوانمردانه بازیکن تیم پرسپولیس تکمیل کنند، متأسفانه ما شاهد بودیم که رسانههای داخلی یک جبهه ملی که تشکیل داده بودند مورد هجوم و ظلم قرار گرفتند و این رسانه‌ها در تلاش بودند که مخاطبان فوتبالدوست را بتوانند بدون هیچ دغدغهای به تماشای بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا ببرند. ولی با بیتوجهی که در تقویت رسانههای اینترنتی داخلی به عنوان یکی از ارکان اصلی شبکه ملی اطلاعات توسط وزارت محترم ارتباطات انجام شد، فکر می‌کنم این باعث شد که این وزارتخانه در سطح یک تبلیغاتچی پلتفورمهای خارجی را تنزل داد و متأسفانه این باعث ضربه به وحدت شد و ما در شرایطی که باید از رسانه‌های داخلی خودمان و بازیکنان عزیز در تیمهای مختلف خصوصاً پرسپولیس حمایت کنیم در مقابل دشمنان، که این توقع را از وزارت ارتباطات داشتیم فکر می‌کنم در چنین شرایطی مردم می‌توانستند بر روی اینترنت داخلی و با استفاده از پلتفورمهای بومی به تماشای مسابقه بپردازند. ولی این حقالناس نادیده گرفته شده و خواهش می‌کنم هیأت‌رئیسه و وزارت محترم مخابرات در ارتباط با این تضییع حقوق مردم و منافع داخلی و ملی توجه داشته باشند. نکته دوم، آقای رئیس! خواهش می‌کنم این را گوش بفرمایید. بعد از اینکه مجلس شش‌ماه در مورد قیر تلاش کرد و زحمت کشید، من از آقای نوبخت و آقای پورمحمدی تشکر می‌کنم، پذیرفتند (5000) میلیارد تومان پول بدهند. دو اتفاق نادرست انجام شد، این باید کنترل شود. چطور شد ظرف (20) روز یک‌ماه گذشته قیری که (4) میلیون تومان بود را یک دفعه به (7) میلیون تومان رساندند؟ ضمن اینکه الان دارند اوراق می‌دهند، (1) میلیون تن را جگر زلیخا کردهاند و الان متأسفانه این مشکلات و پولی که برای همکاران ما در استان‌های مختلف گذاشته شده جوابگو نیست. خواهش می‌کنم این را پیگیری کنید و دوستان! در بودجه سال جدید هم نیامده، باید تلاش کنیم ان‌شاءالله سهم قیر استانها بیاید... (قطع میکروفن)

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشکرم. ان‌شاءالله حتماً هم دوستان‌مان در کمیسیون برنامه و بودجه موضوع را رسیدگی می‌کنند و هم دیوان محاسبات. طبیعتاً گزارش را هم به مجلس خواهند داد. آقای متفکر! نفر بعدی را هم بفرمایید.

روح اله متفکرآزاد
خیلی متشکر. در خدمت برادر ارجمند جناب آقای محمود عباسزادهمشکینی هستیم، بفرمایید.

محمود عباس زاده مشکینی
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای رئیس! بنده اصلاً اعتقاد نداشتم مسائل جزئی را از پشت تریبون خانه ملت بیان کنم، اما مجبورم. من نماینده شهرستانی هستم که مقام معظم رهبری در سفر مبارکشان به آن شهرستان فرمودند هر کس می‌خواهد معنی فقر را بفهمد، بداند و معنی فقر را درک کند به این شهرستان نگاه کند و بیاید. متأسفانه شهرستان من در سال‌های گذشته، شهرستان مشکین‌شهر تبدیل به کلکسیونی از مصادیق مدیریت ناکارآمد شده است. یک مورد آن در مقابل (9) تا نهاد نظارتی در پایآب سد احمدبیگلو که با خون دل این ملت ساخته شده است، حدود (300) هکتار زمین را که می‌توانست آب به صورت ثقلی سوار شود، روی خاکهای ارزشمند و باارزش، با یک فشار سیاسی و بدون منطق کارشناسی به صورت سربالایی با هزینه کردن از نیروی برق و احداث چند تا دستگاه پمپاژ سربالایی بردهاند، با یک فشار سیاسی. در یک مجموعه‌ای به تعبیری شبکه آبیاری ایجاد کردهاند، بعداً فهمیدهاند این زمینها متعلق به منابع طبیعی است، اصلاً کشاورزی نبوده است و الان که سد به بهرهبرداری رسیده است و از مردم و کشاورزان خواسته شده است که کشاورزان محترم بیایند و با امور آب قرارداد ببندند و از حقآبه استفاده کنند و کشاورزی کنند و تولید کنند، با این مواجه شدهاند که (300) هکتار از این زمینها مال منابع طبیعی است و برای کشاورزان نیست و همان آقایانی که با این فشارها این کار را کردند، با یک جابجایی کوچک الان در شرکتهای دولتی هیأت‌مدیره هستند و حقوقهای آنچنانی می‌گیرند و هیچ کس متعرض آنها نیست. از وزیر محترم جهادکشاورزی جناب آقای خاوازی درخواست می‌کنم در اسرع وقت شخصاً به این پلشتی مدیریتی عنایت داشته باشند و شخصاً بررسی کنند و عوامل ذیمدخل در این بحث را حتماً به دستگاههای نظارتی و قضائی معرفی نمایند، متشکرم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
سپاسگزارم.
9 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
جلسه بعدی ما ساعت (7:45) دقیقه صبح روز یکشنبه هفتم دی‌ماه سال 1399 خواهد بود و دستور جلسه هم مطابق ادامه دستور هفتگی است که اعلام خواهد شد. پایان جلسه را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا