دوره 11 اجلاسیه 1
تعداد نمایندگان حاضر جلسه 63
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

محمدباقر قاليباف
بسم الله الرحمن الرحیم صبح همه همکاران عزیز بخیر باشد. خدمت شنوندگان عزیز عرض سلام دارم. جلسه ما از ساعت (7:45) دقیقه صبح آغاز شده و جلسه به صورت غیرعلنی در ارتباط با گزارش تلفیق برای بودجه را عزیزان تلفیق و ریاست محترم کمیسیون تلفیق و بخش‌های تخصصی به اطلاع نمایندگان محترم رساندند. برای شروع جلسه رسمی آماده می‌شویم. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه شصت و سوم روز چهار‌شنبه، اول بهمن ماه 1399 هجری‌شمسی ‌مطابق با ششم جمادی‌الثانی 1442 هجری‌قمری: 1ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه دوفوریتی شوراهای حل اختلاف. 2 ـ گزارش شور دوم کمیسیون آموزش و تحقیقات و فناوری در مورد طرح یک‌فوریتی اصلاح ماده الحاقی مصوب 13/6/1397 به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش مصوب 15/7/1388 و اصلاحات و الحاقات بعدی. 3 ـ گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد لایحه یک‌فوریتی الحاق یک تبصره به ماده (14) قانون صدور چک مصوب 1355 و اصلاحات بعدی آن. 4 ـ گزارش کمیسیون عمران در مورد طرح جهش تولید و تأمین مسکن. 5 ـ گزارش کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل (44) قانون اساسی در مورد طرح اصلاح مواد اول و هفتم قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی و اصلاحات بعدی آن (اعاده شده از شورای نگهبان 2). 6 ـ گزارش کمیسیون فرهنگی در مورد طرح فهرست قوانین و احکام نامعتبر در حوزه ورزش (اعاده شده از شورای نگهبان 1). 7 ـ گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد لایحه نحوه کمک‌های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور. 8 ـ گزارش کمیسیون صنایع و معادن مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت دخانیات ایران. 9 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد بانکهای خصوصی. 10 ـ گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست در مورد بررسی کیفیت تأمین و توزیع نهادههای دامی. 11 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد چگونگی اجرای سامانه‌های نظارتی در حوزه امور بانکی.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

محمدباقر قاليباف
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.


(آیات 32 ـ 29 از سوره مبارکه «فاطر» توسط قاری محترم آقای حمید قاسمی تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم إِنَّ الَّذِینَ یتْلُونَ کتابَ اللَّهِ وَ أَقامُوا الصَّلاةَ وَ أَنْفَقُوا مِمَّا رَزَقْناهُمْ سِرًّا وَ عَلانِیةً یرْجُونَ تِجارَةً لَنْ تَبُورَ * لِیوَفِّیهُمْ أُجُورَهُمْ وَ یزِیدَهُمْ مِنْ فَضْلِهِ إِنَّهُ غَفُورٌ شَکورٌ * وَ الَّذِی أَوْحَینا إِلَیک مِنَ الْکتابِ هُوَ الْحَقُّ مُصَدِّقاً لِما بَینَ یدَیهِ إِنَّ اللَّهَ بِعِبادِهِ لَخَبِیرٌ بَصِیرٌ * ثُمَّ أَوْرَثْنَا الْکتابَ الَّذِینَ اصْطَفَینا مِنْ عِبادِنا فَمِنْهُمْ ظالِمٌ لِنَفْسِهِ وَ مِنْهُمْ مُقْتَصِدٌ وَ مِنْهُمْ سابِقٌ بِالْخَیراتِ بِإِذْنِ اللَّهِ ذلِک هُوَ الْفَضْلُ الْکبِیرُ * (صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

محمدباقر قاليباف
از برادر عزیزم جناب آقای حمید قاسمی تقدیر و تشکر می‌کنم، ترجمه آیات را بفرمایید.

سيدمحسن دهنوي
به نام خداوند بخشنده مهربان «کسانی که کتاب خدا را به دقت می‌خوانند و نماز را با آدابش می‌خوانند و از آنچه روزی‌شان کرده‌ایم در راه خدا پنهان و آشکار خرج می‌کنند به تجارتی سودآور امید بسته‌اند که ابداً زیان‌ده نیست. این کارها را می‌کنند تا خدا آنان را پاداش کامل دهد و از سر بزرگواری به رشد و تعالی برساند آخر خداوند آمرزنده‌ای قدرشناس است. قرآنی که به تو وحی کردیم حق است و تأییدکننده کتاب‌های آسمانی موجود، خدا حال بندگانش را می‌داند و می‌بیند. بعد از تو قرآن را بین بندگان برگزیده خودمان به یادگار می‌گذاریم. آخر، عده‌ای از بندگان با ارتکاب گناه به خودشان بد می‌کنند عده‌ای هم میانه‌رو و فرمان‌بردار هستند و عده‌ای به توفیق الهی در کارهای خوب سبقت می‌گیرند البته به یادگار گذاشتن قرآن بین گروه سوم بزرگواری ویژه خداست». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. آقای رئیس! امروز الحمدلله هیچ‌یک از همکاران جزء متأخرین نیستند. من فقط یک اصلاحیه‌ای را با اجازه جناب‌عالی اعلام کنم. در جلسه دیروز چهار نفر از همکاران در صحن حضور داشتند، اشکال از سیستم انفورماتیک بود. آقایان: ولی‌اله فرزانه، سیدحمیدرضا کاظمی، سیدکریم حسینی و حبیب‌اله دهمرده. این دوستان دیروز در صحن حضور داشتند، اسم‌شان به اشتباه غایب اعلام شده بود که به این وسیله اصلاح می‌شود، خیلی ممنون.
3 تصویب لایحه شوراهای حل اختلاف (ثبت 354)

محمدباقر قاليباف
دستور اول را قرائت بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران عزیز و ملت شریف ایران اسلامی عرض سلام دارم. آقای رئیس ما ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی را در مورد لایحه دوفوریتی شوراهای حل اختلاف را خواهیم داشت. در جلسه قبل ماده (34) را رأی‌گیری کردیم، الحاق به ماده (34) داریم. آقای نوری در ردیف (15) الحاق دارند، به عنوان ردیف (16) می‌خواهند الحاق کنند، بفرمایید.

غلامرضا نوري قزلجه
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم سلام علیکم. صبح همه همکاران بخیر ان‌شاءالله. دیروز ماده (34) را تصویب کردیم. حدود (35) مورد از مواردی که اگر توسط کارکنان و نیروهای اداری شورا اتفاق بیفتد تخلف محسوب می‌شود. (35) مورد را شمردیم که موارد خوبی هستند، تقریباً از موضوع تخلفات اداری است که آورده شده، ان‌شاءالله در همه شئونات اداری و دیوانی به این اندازه ان‌شاءالله به این موارد مهم توجه شود. ولی یک موردی که به نظر بنده غفلت شده و خیلی هم در عملکرد شوراها مهم است و اینکه مردم بتوانند با خیال راحت به این شوراها مراجعه کنند. پیشنهاد بنده این است که مورد «افشای اطلاعات خصوصی و محرمانه طرفین پرونده و شهود» هم جزء این تخلفات آورده شود تا مردم با امنیت خاطر بیشتر بتوانند به این شوراها مراجعه کنند. با توجه به اینکه موضوع فعالیت شوراهای حل اختلاف محلی است، عدم توجه به این موضوع می‌تواند تبعات محلی زیادی را به بار بیاورد و احتمالاً آنچه که می‌خواست حل شود یک معضل مهمتر و بزرگتر از آن را در آن محل ایجاد کند. حفظ اسرار و اطلاعات این افراد و افرادی که شهود هستند، به آنها مراجعه شده، تحقیقات محلی به عمل آمده، اینها بایستی محفوظ بماند. در صورت افشای اینها می‌تواند تبعات محلی و درگیری‌های محلی را به وجود بیاورد که به نظر بنده نکته مهمی است و اگر این را ما به عنوان ردیف (36) به این موارد اضافه کنیم می‌تواند در مفید بودن این شوراها، اینکه مردم بتوانند به راحتی مراجعه کنند و مسائل بیشتری را بتوانند حل و فصل کنند و به صلح و سازش برسانند، کمک خواهد کرد. از همکاران عزیزم درخواست دارم که با این پیشنهاد که افشای اطلاعات خصوصی و محرمانه طرفین پرونده و شهود هم به آن شرایطی که جزء تخلفات شورا و کارمندان آن دفاتر محسوب و اضافه شود، موافقت بفرمایند، سپاسگزارم.

روح اله متفکرآزاد
بسیار متشکرم. جناب آقای علی آذری مخالف هستند، بفرمایید.

علي آذري
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم با این پیشنهاد مخالفت می‌گردد، علتش هم این است که در سایر قوانین مثل قوانینی که آمره هستند، قانون آیین دادرسی کیفری و خود قانون مجازات اسلامی افشای اسرار جرم است و نیازی نیست که حتماً در بحث بندی که پیشنهاد شده این موضوع هم گنجانده شود. تشکر می‌کنم.

روح اله متفکرآزاد
از جناب آقای دکتر آذری خیلی متشکریم، به خاطر رعایت وقت هم تشکر ویژه داریم. جناب آقای گودرزوند موافق هستند، بفرمایید.

مهرداد گودرزوندچگيني
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همه این مواردی که الان در این لایحه به آن اشاره شده، در سایر قوانین هم آمده است. اینکه اینجا تأکید شده به خاطر این است که دقت قانونگذار است و کسی که در آن جایگاه قرار می‌گیرد. بنابراین بحث افشای اطلاعات خصوصی و محرمانه یکی از موضوعات جدی است خصوصاً در پرونده‌هایی که در حوزه‌های روستایی مطرح می‌شود. بنابراین اگر پیشنهاددهنده محترم به این موضوع پرداخته، تأکیدی است روی اینکه بتواند آن حفظ اسرار صورت بگیرد، چون خیلی از پرونده‌ها مطرح می‌شود، مسائل خصوصی خانواده‌ها است. بنابراین به نظر می‌آید که این از اهمیت بالایی برخوردار است. حتماً دوستان عزیز به آن رأی بدهند تا جزءشرایط بیاید تا کسانی که در این جایگاه قرار می‌گیرند بتوانند شرایط حفظ اسرار محرمانه را داشته باشند و این باعث نشود که این کمک به حل مشکلات یک معضل دیگری در روستاها و شهرها ایجاد کند.

احمد اميرآبادي فراهاني
دولت موافق است، کمیسیون هم موافق است. آقای رئیس! هم دولت موافق است و هم کمیسیون. رأی بگیرید. پیشنهاد جناب آقای نوری‌قزلجه به عنوان ردیف (36) که اگر رأی بیاورد این‌گونه است، «افشای اطلاعات خصوصی و محرمانه طرفین پرونده و شهود». یعنی اگر اعضای حل اختلاف افشای اطلاعات خصوصی و محرمانه طرفین پرونده را انجام بدهند جزء تخلفات محسوب می‌شود.

محمدباقر قاليباف
حضار 224 نفر، آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. دوستان مشارکت کنند، الحاقی به بند (35). پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
ماده 35 ـ چنانچه هیأت رسیدگی‌کننده بدوی پس از دعوت از عضو یا کارمند یا نیروی اداری شورا که رابطه استخدامی با شورا ندارد و شنیدن اظهارات و دفاعیات، تخلف وی را احراز نماید به تناسب عملکرد ارتکابی در مورد ارتکاب به تخلفات پیش‌بینی‌شده در بندهای (1) تا (9) ماده (34) این قانون برای بار اول و دوم مرتکب را به یکی از مجازات‌های ردیف (1) تا (3) این ماده و در مورد تخلفات پیش‌بینی‌ شده در بندهای (10) تا (35) ماده (34) این قانون و تکرار تخـلفات موضوع بنـدهای (1) تا (9) ماده مذکور در بار سـوم، مـرتکب را به یکـی از مجازات‌های پیش‌بینی ‌شده در بندهای (4) و یا (5) این ماده به شرح زیر محکوم می‌کند: 1 ـ اخطار کتبی بدون درج در پرونده. 2 ـ توبیخ کتبی با درج در پرونده. 3 ـ کسر پاداش تا یک‌سوم به مدت یک‌ماه تا یک‌سال. 4 ـ محرومیت از فعالیت در شورا از یک‌ماه تا یک‌سال. 5 ـ محرومیت دائمی از عضویت در شورا یا اخراج از شورا حسب مورد. آقای رئیس! فکر کنم در ماده (35) هم پیشنهادی نداریم، رأی بگیرید. آقای عسگری زحمت بکشید دستگاه آقای سلیمی را بررسی کنید، می‌گویند خراب است نمی‌توانند رأی بدهند، می‌فرمایند کل آن ردیف نمی‌توانند رأی بدهند یک بررسی بفرمایید، اصل ماده (35) است.

محمدباقر قاليباف
حضار 229 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
ماده 36 ـ آرای صادر شده از هیأت بدوی در مورد مجازات‌های مقرر در بندهای (1) تا (3) ماده (35) این قانون قطعی و در مورد مجازات‏های موضوع بندهای (4) و (5) ماده مذکور ظرف مدت (20) ¬روز پس از ابلاغ، قابل تجدیدنظر در هیأت تجدیدنظر رسیدگی‌کننده به تخلفات اعضاء، کارمندان و نیروهای اداری شورا که رابطه استخدامی با شورا ندارد، است. آقای رئیس! پیشنهادی نداریم، رأی بگیرید.

محمدباقر قاليباف
حضار 229 نفر، ماده (36) را به رأی می‌گذاریم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
ماده 37 ـ هیأت تجدیدنظر رسیدگی‌کننده به تخلفات اعضاء، کارمندان و نیروهای اداری شورا که رابطه استخدامی با شورا ندارد، در مرکز تشکیل می‌شود، مرکب از سه عضو اصلی شامل رئیس مرکز یا یکی از معاونان وی، یک قاضی دادگاه تجدیدنظر و یکی از اعضای شوراهای حل اختلاف با پیشنهاد رئیس مرکز می‏باشد که تمامی آنان با ابلاغ رئیس قوه قضائیه برای مدت سه¬سال منصوب می‌شوند و انتصاب مجدد آنان بلامانع است. آقای رئیس! پیشنهادی نداریم، ماده (37) را رأی‌گیری بفرمایید.

محمدباقر قاليباف
حضار 230 نفر، آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
ماده 38 ـ چنانچه عضو شورا در مقابل دریافت وجه یا سند پرداخت وجه یا مال یا ارائه خدمت به نفع یکی از طرفین اظهارنظر کند، جرم محسوب و به مجازات بزه موضوع ماده (۵۸۸) کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده) مصوب 2/3/1375 محکوم می‌شود. آقای رئیس! پیشنهادی نداریم، اعلام رأی بفرمایید.

محمدباقر قاليباف
حضار 230 نفر، آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
ماده 39 ـ هرگاه تخلف عضو، کارمند و نیروی اداری شورا که رابطه استخدامی با شورا ندارد، عنوان یکی از جرائم مندرج در قوانین را نیز داشته باشد هیأت رسیدگی به تخلفات مکلف است مطابق ‌این قانون به تخلف وی رسیدگی و رأی قانونی صادر نماید و مراتب را برای رسیدگی به اصل جرم به مرجع قضایی صالح ارسال دارد. هرگونه تصمیم مراجع ‌قضائی مانع از اجرای مجازات‏های اداری موضوع این قانون نخواهد بود. چنانچه تصمیم مراجع قضائی مبنی بر برائت باشد، هیأت رسیدگی به تخلفات مجدداً به موضوع رسیدگی و تصمیم مناسب اتخاذ می‌‏نماید. آقای رئیس! اینجا هم پیشنهادی نداریم، رأی بگیرید.

محمدباقر قاليباف
حضار 230 نفر، آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
فصل پنجم ـ سایر مقررات ماده 40 ـ پرونده‏هایی که تا زمان لازم¬الاجراء شدن این قانون منتهی به صدور رأی نشده است ظرف مدت سه ¬ماه با رعـایت قانون شوراهای حل اختلاف مصوب 16/9/1394 با اصلاحات و الحاقات بعدی در شـوراها رسیدگی و نسبت به آنها اتخاذ تصمیم می‌شود. آقای رئیس! در ماده (40) هم پیشنهادی نداریم، اعلام رأی بفرمایید.

محمدباقر قاليباف
حضار 231 نفر، آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
ماده 41 ـ عضویت در شورای حل اختلاف افتخاری و داوطلبانه بوده و به تناسب میزان فعالیت و نوع همکاری اعضا، پاداش مناسب به آنان پرداخت خواهد شد. دستور‌العمل نحوه پرداخت پاداش موضوع این ماده توسط رئیس قوه قضائیه ابلاغ می‌گردد. تبصره ـ قوه قضائیه می‌تواند جهت عضویت در شورا از طریق به¬کارگیری بازنشستگان دستگاه‌های اجرایی خصوصاً بازنشستگان قوه قضائیه اقدام نماید. آقای رئیس! در اینجا رفع ابهام داریم، جناب آقای فرهنگی بفرمایید.

محمدحسين فرهنگي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم از این فرصتی که عنایت فرمودید خیلی سپاسگزارم. همکاران محترم عنایت داشته باشند، دو تا رفع ابهام که در واقع یکی است، منتها چون به دو جمله مربوط بود جدا ثبت شده، بنده یکجا مطرح می‌کنم. در ماده (5 مکرر) ما ترتیباتی را در مورد به‌کارگیری اعضا و نحوه رسمی شدن آنها در مراحل مختلف سه‌ساله تصویب کردیم. اینجا یک حکم کلی که مربوط به گذشته بوده و عیناً دوباره اینجا تکرار شده، نحوه همکاری آنها در شورای حل اختلاف به صورت افتخاری و داوطلبانه است و به تناسب میزان فعالیت و نوع همکاری که بیمه هم داشتند و اینجا ذکر نشده است و در نتیجه این ابهام هم از آن جهت وجود دارد که یک وقت باعث قطع بیمه آنها نشود. پیشنهاد رفع ابهام در واقع وصل‌کردن این دو ماده به همدیگر است. به چه نحوی؟ در ابتدای این ماده بیاید که «تا زمان اجرای ماده (5) مکرر این قانون عضویت در شورای حل اختلاف افتخاری» الی آخر، تا قستی که اواسط هست. بعد در مورد نحوه پرداخت هم ابهام نباشد که این افتخاری بودن با آن قبلی فرقی داشته است. گفته‌ایم که «کمافی‌السابق» قبل از عبارت «پاداش مناسب» بیاید و بعد از آن هم «حق بیمه آنان» بیاید که یک وقت این برداشت نشود که بیمه قطع می‌شود. لذا پیشنهاد مشخص رفع ابهام این است که...

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای فرهنگی! هر دو را با هم مطرح فرمودید؟

محمدحسين فرهنگي
پیشنهاد دهنده
بله، چون در واقع یک رفع ابهام است.

احمد اميرآبادي فراهاني
پس دوستان، ردیف (1) را مخالف و موافق ثبت‌نام کنند، ولی هر دو را با هم مطرح خواهند نمود.

محمدحسين فرهنگي
پیشنهاد دهنده
نه، به نظرم رفع ابهام است، یعنی حتی اگر بنده هم مطرح نمی‌کردم مناسب بود که از باب تنقیح این دو ماده به همدیگر ارتباط داده شود که این چه زمانی است و آن چه زمانی است، هم‌زمان که نیست. اگر آن به هر نحوی انجام شد آن جایگزین می‌شود، اگر نشد همین به قوت خودش باقی است. لذا همکاران این دو عبارت را عنایت داشته باشند که تعارض بین دو ماده مصوب پیش نیاید. خیلی ممنون و متشکرم.

محمدباقر قاليباف
جناب آقای فرهنگی! یعنی اگر در ماده (5) مکرر با اشکال قانون اساسی روبه‌رو شده باز هم شما پیشنهادتان این است که این در اینجا باشد.

محمدحسين فرهنگي
پیشنهاد دهنده
ببینید! نه اگر در آن زمان قرار شد تنقیحی صورت بگیرد، چون فعلاً که مصوب است، اگر تنقیحی شد اینجا هم اعمال می‌شود، چون ایرادی که گرفته می‌شود آن ایراد به تناسب اینجا هم منتقل می‌شود. لذا آن بحث تنقیحی است، الان هم تنقیحی است. الان به نسبت مصوبه‌مان، آن موقع هم به نسبت هر مشکلی که احیاناً پیش بیاید.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون.

روح اله متفکرآزاد
مخالف صحبت نمی‌کند.

احمد اميرآبادي فراهاني
دولت موافق است، کمیسیون مخالف است، اینجا دولت که اعلام می‌شود در حقیقت منظور قوه قضائیه است. اینجا دو نکته است، ماده (5) برای کارکنان است، در ابهام دوم که آقای دکتر فرمودند عبارت «کمافی‌السابق پاداش مناسب و حق بیمه» برای افتخاری‌ها اضافه می‌شود، چون اینها بیمه بوده‌اند. آقای رئیس! رأی بگیرید.

محمدباقر قاليباف
حضار 230 نفر، به رأی می‌گذاریم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! پیشنهادی داریم.

محمدباقر قاليباف
آقای نوری در تبصره پیشنهاد داشتند.

احمد اميرآبادي فراهاني
هنوز به تبصره نرسیده‌ایم، در خود ماده (41) آقای حاجی‌دلیگانی یک پیشنهادی دارند که اشتباهاً در ماده (43) ثبت شده است و مربوط به (41) است. آقای رئیس! اگر شما تشخیص دادید قابل طرح است اینجا طرح کنند. می‌خواهند در بحث بازنشستگی کلمه «رسمی و افتخاری» را اضافه کنند.

محمدباقر قاليباف
مطرح بفرمایید.

حسينعلي حاجي دليگاني
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز توجه داشته باشید! ما در ماده (5) مکرر آورده‌ایم افرادی که در شورای حل اختلاف فاقد شغل هستند به نوعی به‌کارگیری شوند.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای حاجی‌دلیگانی اجازه بدهید من آدرس بدهم. پیشنهاد آقای حاجی‌دلیگانی در ماده (43) در ردیف (1) است.

حسينعلي حاجي دليگاني
پیشنهاد دهنده
همکاران! اینجا در ماده (41) گفته که «عضویت در شورای حل اختلاف افتخاری و داوطلبانه بوده»، یعنی جز افراد افتخاری و داوطلب کس دیگری نمی‌تواند عضویت پیدا کند. در حالی که ما در ماده (5) مکرر اصلاح کرده‌ایم که افراد بایستی به نوعی استخدام شوند، حالا نوع نگاهش در ماده (5) مطرح شد. عزیزان! اینجا پیشنهادی که بنده دارم این است که به جای کلمه «افتخاری» بیاید «استخدامی و افتخاری». یعنی افرادی که می‌توانند در شوراهای حل اختلاف باشند اعم از افرادی که به هر نحوی استخدام شده یا می‌شوند و همچنین افرادی که داوطلبانه می‌خواهند افتخاری برای رضای خدا کمک کنند و حالا ممکن است یک پاداش جزئی هم به آنها داده شود. لذا به خاطر اینکه همه مراجعاتی که شما همکاران دارید و به خاطر اینکه بالاخره جوانانی آمده‌اند و الان ده سال کمتر یا بیشتر وقت گذاشته‌اند، به نوعی اینها هم بتوانند کمافی‌السابق عضویت در شورای حل اختلاف داشته باشند، خواهش این است که به این اصلاحیه رأی مثبت بدهید.

روح اله متفکرآزاد
جناب آقای سیدسلمان ذاکر مخالف هستند، بفرمایید.

سيدسلمان ذاکر
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم پیشنهاددهنده محترم یک کلمه «استخدامی» را برای ماده (41) اضافه فرموده‌اند، در حالی که در مواد اول همین طرح کاملاً تکلیف استخدامی‌ها را تعیین کرده‌ایم و مزایا، حقوق، سوابق، سنوات، همه آنها دیده شده است. ما نوآوری که در این طرح داریم خیل کثیری از جوانان حقوقدان و باتجربه را جذب کرده‌ایم که سال‌ها منتظر همین طرح بودند تا تعیین تکلیف شوند. ولکن در قسمت ماده (41) آمدیم افرادی که چه بسا قبلاً مستخدم بوده‌اند بازنشسته شده‌اند و یا نه اصلاً دوست ندارند در این وادی بیایند مستخدم شوند و برای شورای حل اختلاف مادام‌العمر کار کنند، ما در این ماده (41) آورده‌ایم داوطلبانه، یعنی از روی عشق و علاقه و خدمت به مردم. امروز افرادی که در شوراهای حل اختلاف روستاها و شهرها کار می‌کنند ما هر موقع مشاهده کردیم که از روی عشق و علاقه به خدمت و گره‌گشایی مشکلات و اختلافات مردم وارد شده‌اند موفق بوده‌اند. قدر اینها را باید بدانیم. این باید با افرادی که برای اداره شوراهای حل اختلاف جذب می‌شوند خلط نشود. بنابراین تعیین تکلیف شده، نیاز نیست ما کلمه «استخدامی» را بیاوریم، چون شما ملاحظه کنید، مواد اولیه درخصوص استخدام کادر و نیرو تعیین تکلیف شده است.

روح اله متفکرآزاد
جناب آقای کوچکی‌نژاد موافق هستند، بفرمایید.

جبار کوچکي نژادارم ساداتي
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکار ما آقای ذاکر به عنوان مخالف، بیشتر روی بحث عشق، علاقه و داوطلبانه‌بودن افرادی که در شوراهای حل اختلاف دارند کار می‌کنند، بحث کردند، ما منکر این نیستیم، ولی در مواد قبل ما بحث استخدام این آقایان و خانم‌ها را هم تصویب کردیم. اینجا عضویت در شورای حل اختلاف افتخاری و داوطلبانه است. اینها که استخدام هستند و اگر ما آن بحث استخدام را اینجا نیاوریم احتمال دارد که در اجرا همیشه در قانونگذاری شما می‌بینید که ما یک چیزی قانون تصویب می‌کنیم، منظور قانونگذار است، ولی در نوشتن آیین‌نامه و در اجرا طوری عمل می‌کنند که آن چیزی که منظور قانونگذار بوده را حذف می‌کنند. اگر ما این را تصویب کنیم و بحث استخدام را اینجا نیاوریم، قطعاً بعد استنباط می‌کنند که منظور این بوده که هرکس در شورای حل اختلاف کار می‌کند نباید استخدام شود و داوطلبانه و افتخاری و بازنشستگان هستند. در نتیجه آن ماده‌ای را که ما قبلاً تصویب کردیم و این عزیزان را که سالیان سال داوطلبانه و عاشقانه کار کردند، زحمت کشیدند، هیچ چیزی هم به اینها پرداخت نشده، بیمه هم نبوده‌اند. امروز که ما قانون وضع کردیم که اینها استخدام شوند، اگر اینجا این استخدام را نیاوریم قطعاً آن قانون و آن ماده را با این تصویب حذف می‌کنیم و دوباره همان مشکلی که برای آن عزیزان همچنان سالیان سال وجود دارد، آن مشکل همچنان باقی می‌ماند و منظور آقای حاجی‌دلیگانی بیشتر این بوده که به یک شکلی این استخدام را اینجا بیاوریم که آن ماده بالایی را حذف نکنیم.

روح اله متفکرآزاد
خیلی متشکر. آقای دکتر اخطار و تذکر داریم. جناب آقای سلیمی بفرمایید.

عليرضا سليمي
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! من اخطار اصل (75) دارم. آقای رئیس بیینید! این کلمه «استخدام» در اینجا که برادر بسیار عزیز جناب آقای حاجی‌دلیگانی پیشنهاد داده‌اند، چون در لایحه دولت نیست، پیشنهاد و طرح نمایندگان می‌شود و بار مالی دارد، عین (5) مکرر، یعنی تفاوتی نمی‌کند. به همین دلیل این کلمه «استخدام» چون بار مالی دارد مغایر اصل (75) است و بار مالی آن هم تأمین نشده و قابل طرح نیست. یعنی براساس آیین‌نامه پیشنهاداتی که بار مالی دارد اصلاً قابل طرح نیست. نه اینکه حالا ما طرح کنیم و بعد رأی بگیریم. من به همین دلیل که بار مالی آن دیده نشده اخطار اصل (75) دارم، متشکرم.

محمدباقر قاليباف
جناب آقای سلیمی! این اخطار وارد نیست. من در همان بحث (5) مکرر هم توضیح دادم. من خواهش می‌کنم همکاران دقت کنند. در ماده (5) مکرر اگر مورد تصویب و تأیید در شورای نگهبان قرار بگیرد، دارد شرایط افرادی را که استخدام هستند مورد بررسی قرار می‌دهد. بله، این اشکالی که شما می‌گویید برای (5) مکرر هست، طبیعتاً اگر شورای نگهبان اصل هفتادوپنجی تشخیص بدهد برمی‌گرداند. اگر هفتادوپنجی تشخیص ندهد آنجا تصویب می‌شود و کارش انجام می‌شود، آن به‌جای خود. ماده (41) در حقیقت دارد برای نیروهای افتخاری و داوطلب بحث می‌کند، شورای حل اختلاف دو نوع نیرو دارند، نیروهای داوطلب و نیروهای استخدامی دارند، اگر (5) مکرر تصویب، نهایی و قانون شود. حالا در ماده (41) داریم چه می‌گوییم؟ می‌گوییم اگر افرادی که داوطلب و افتخاری هستند، ابهام آقای حاجی‌دلیگانی در رابطه با این بود که اینها می‌توانند بیمه و پاداش خودشان را از محل درآمدها بگیرند. اگر چنانچه یک روزی براساس ماده (5) مکرر شرایط استخدام و روال استخدام داشتند می‌توانند مورد استخدام قرار بگیرند. لذا من اینجا می‌خواهم بگویم مغایرتی با اصل (75) در بحث ماده (41) وجود ندارد. اجازه بدهید که بحث ادامه پیدا کند.

احمد اميرآبادي فراهاني
دولت مخالف است. کمیسیون بفرمایید.

محمدباقر قاليباف
آقای دلخوش بفرمایید.

سيدکاظم دلخوش اباتري
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان! همین‌طور که آقای رئیس محترم مجلس هم فرمودند، ببینید! ما یک‌سری اعضاء داریم که کار صلح و سازش، مشورت و نظارتی را دارند انجام می‌دهند. اینها احتمال دارد بازنشسته باشند، کارمند دولت باشند، یکسری کارکنان اداری دولتی داریم. ما بحث استخدام در ماده (5) را برای کارکنان اداری قرار داده‌ایم. این است که اگر یک موقع عضو افتخاری هم تمام‌وقت باشد و جایی کارمند و بازنشسته نباشد هم می‌تواند بیاید جزء کارکنان قرار بگیرد و آن مراحلی را که کارکنان باید برای استخدام پی بگیرند، پی بگیرد. خواهش می‌کنم دوستان به این توجه بفرمایند.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! پیشنهاد آقای حاجی‌دلیگانی را رأی بگیرید.

احمد اميرآبادي فراهاني
حضار 229 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. تصویب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای نوری در تبصره پیشنهاد دارند، بفرمایید. رعایت وقت را بفرمایید، ممنون می‌شوم.

غلامرضا نوري قزلجه
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز! دو پیشنهاد بود، یکی حذف تبصره بود که من از آن صرف‌نظر کردم و می‌خواهم اصلاحی را مطرح کنم. خدمت همکاران عزیز عرض شود که اینجا آمده «قوه قضائیه می‌تواند جهت عضویت در شورا از طریق به‌کارگیری بازنشستگان دستگاه‌های اجرایی خصوصاً بازنشستگان قوه قضائیه اقدام نماید». پیشنهاد بنده هم این است که قوه قضائیه با رعایت تبصره (2) قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان مصوب سال 95 اقدام نماید. اینجا ما داریم قانون قبلی را نسخ می‌کنیم، بدون اینکه به آن اشاره کنیم. اولاً رویکرد کلی باید در جهت به‌کارگیری جوانان و این همه فارغ‌التحصیلان که در رشته‌های حقوقی داریم باشد که متخصص هم هستند، ترجیحاً بایستی از آنها استفاده کنیم. حالا یک مسیر استخدامی هم که برایشان باز شده است. حالا در صورت ضرورت اگر بنا است از حضور بازنشستگان دستگاه‌های اجرایی و یا خود قوه قضائیه استفاده شود. خواهش من این است که این حتماً با رعایت قانون باشد. در عمل شاید چندان تفاوتی نداشته باشد، چون اینها که دوباره نمی‌توانند استخدام شوند، قاعدتاً پاداش دریافت می‌کنند و آن پاداش احتمالاً هم به آن رقمی که در این تبصره (2) قانون ممنوعیت لحاظ شده به آن عدد نخواهد رسید. در آن تبصره به‌کارگیری بازنشستگان را نسبت به مدرک تحصیلی‌شان مشروط کرده که (60) تا حداکثر (120) ساعت می‌توانند اضافه‌کاری در ماه دریافت کنند. آن سطح را بگذاریم، هم قانون قبلی رعایت شود، دیگر آن قانون قبلی اینجا مبهم نشود که نسخ می‌شود، آیا سر جایش هست یا نیست؟ یک قانون محکمی است در جهت ایجاد اشتغال برای جوانان. آن را در اینجا سوراخ نکنیم، خیلی فایده‌ای هم برای این موضوع نخواهد داشت. من خواهشم از همکاران عزیز این است، از کمیسیون هم خواهش می‌کنم عنایت داشته باشند که بگوییم قوه قضائیه با رعایت تبصره (2) قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان اقدام نماید که در حقیقت مقصود اینها هم اینجا حاصل می‌شود. از همکاران عزیز درخواست دارم که با این پیشنهاد موافقت بفرمایند.

روح اله متفکرآزاد
حاج‌آقای میرتاج‌الدینی مخالف هستند، بفرمایید.

سيدمحمدرضا ميرتاج الديني
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین عرض کنم که همکار عزیزمان جناب آقای نوری که این پیشنهاد را دارند توجه کلی‌شان توجه خوبی است که ما منع استخدام بازنشستگان را داریم. اما اگر عنایت کنید این بحث، بحث استخدام نیست، بلکه افتخاری است. یعنی افرادی که به صورت افتخاری در شوراهای حل اختلاف به کار گرفته می‌شوند، قانون منع استخدام بازنشستگان شامل آنها نمی‌شود. به کلمه «افتخاری»عنایت کنید. خیلی از عزیزان در سن‌های (55) و (60) و این حدودها بازنشسته می‌شود، باتجربه هم هستند، در قوه قضائیه و جاهای دیگر. چه ایرادی دارد از تجربه اینها و فعالیت‌های ارزشمند اینها در شورای حل اختلاف به عنوان افراد افتخاری استفاده کنیم و نیاز نیست که ما بیاییم از منع به‌کارگیری بازنشستگان با تبصره استفاده کنیم. این به حالت افتخاری است، مثل اینکه در یک هیأت‌امنای مسجد یا مؤسسه خیریه به کار گرفته می‌شود، از قضا اینها در کشور عاطل و باطل هم نمی‌مانند. یعنی ما از تجربه پیشکسوت‌ها همه جا باید استفاده کنیم.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای میرتاج‌الدینی! اجازه بفرمایید، مثل اینکه آقای رئیس یک ملاحظه‌ دارند.

محمدباقر قاليباف
جناب آقای نوری! من فکر می‌کنم این پیشنهاد شما وارد نیست. چون اصلاً قابل طرح نیست. شما می‌خواهید رعایت قانون منع به‌کارگیری را بگویید. مگر ما آن قانون را لغو کرده‌ایم؟ آن قانون هست، برقرار هم است و حتماً در اینجا هم نمی‌توانند بازنشستگان را به کار بگیرند. نگاه کنید! برای کدام، برای استخدام. ولی افرادی که داوطلب هستند می‌توانند بازنشسته باشند. ما در خود طرح گفتیم بازنشستگان، وکلا، قضات بازنشسته، همه می‌توانند بیایند. لذا من فکر می‌کنم این پیشنهاد وارد نیست. افتخاری است، آنجا دارد کار می‌کند، حالا ممکن است یک پاداشی هم به او بدهند. من این را وارد نمی‌دانم.

سيدمحمدرضا ميرتاج الديني
مخالف
بله، ما هم همین را می‌خواستیم بگوییم.

احمد اميرآبادي فراهاني
خیلی ممنون. آقای رئیس! اصل ماده (41) را رأی بگیرید.

محمدباقر قاليباف
حضار 230 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
ماده 42 ـ چنانچه عضو شورا در آزمون وکالت دادگستری (اعم از کانون‌های وکلا و مرکز وکلای قوه قضائیه) یا کارشناس رسمی ‌دادگستری پذیرفته شود و حسن سابقه او در شورا به تأیید رئیس کل دادگستری استان برسد، مدت کارآموزی وی در هر یک از این موارد، به شرح زیر تقلیل می‏یابد: 1 ـ سه تا پنج ‌سال سابقه همکاری با شورا، یک سوم دوره کارآموزی. 2 ـ بیش از پنج ‌سال سابقه همکاری با شورا، نصف دوره کارآموزی. تبصره ـ نیروهای شاغل در شوراها تا زمان لازم¬الاجرا شدن این قانون متناسب با سنوات همکاری تمام وقت آنان در صورت داشتن شرایط احراز مشاغل، برای استخدام در قوه قضائیه و دستگاه‌های تابع از اولویت برخوردار خواهند بود. دستورالعمل نحوه احتساب سنوات خدمت تمام وقت، اعمال اولویت و امتیاز برای این دسته از افراد با پیشنهاد مشترک قوه قضائیه و سازمان اداری و استخدامی کشور به تصویب شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی خواهد رسید. آقای رئیس! فکر کنم در اینجا هم هیچ پیشنهادی نداریم، رأی بگیرید.

محمدباقر قاليباف
حضار 219 نفر، آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
ماده 43 ـ درآمد حاصل از هزینه دادرسی و نیم‌عشر اجرایی گزارش اصلاحی موضوع این قانون و سایر موارد قانونی به خزانه‌داری کل کشور واریز و معادل (100) درصد مبلغ واریزی از محل اعتبار خاصی که به همین منظور هر ساله در قانون بودجه کل کشور منظور می‏شود به عنوان درآمد اختصاصی به شوراها اختصاص داده می‏شود. دولت مکلف است معادل مبالغ پیش‏بینی شده در قانون بودجه هر ساله کل کشور را پرداخت نماید تا در موارد زیر هزینه گردد: 1 ـ پرداخت حقوق و پاداش. 2 ـ هزینه ساخت، اجاره و تعمیرات ساختمان و تجهیزات و هزینه‏های اداری با تشخیص مرکز. 3 ـ بیمه تأمین‌اجتماعی کارکنان استخدامی. آقای رئیس! مثل اینکه آقای نوری یک اصلاحی دارد که مطرح نمی‌فرمایند. آقای رئیس! اصل ماده (43) را رأی بگیرید.

محمدباقر قاليباف
حضار 220 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
ماده 44 ـ دولت مکلف است هر ساله بودجه مورد نیاز شوراها را براساس بودجه پیشنهادی قوه ‌قضائیه در قالب ردیف مستقل پیش‏بینی ‏کند. تأمین امکانات اداری و تجهیزات و مکان و امور مالی و پشتیبانی شوراها به‌ عهده قوه‌ قضائیه است. آقای رئیس پیشنهادی نداریم. ماده 45 ـ حذف شد. آقای رئیس! ماده (44) و (45) را رأی بگیرید.

محمدباقر قاليباف
حضار 221 نفر، آغاز رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
ماده 46 ـ آیین‏نامه اجرایی این قانون ظرف سه¬ماه از تاریخ تصویب آن، توسط معاونت حقوقی قوه ‌قضائیه با همکاری وزارت دادگستری و مرکز تهیه می¬¬شود و به تصویب رئیس قوه‌ قضائیه می‌رسد. آقای رئیس! ماده (46) را رأی بگیرید. دوستان اگر به کل الحاق دارند زودتر به بنده اعلام کنند.

محمدباقر قاليباف
حضار 224 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
ماده 47 ـ قانون شوراهای حل اختلاف مصوب 16/9/1394 با رعایت ماده (40) این قانون نسخ شد. آقای رئیس! ماده (47) را رأی بگیرید.

محمدباقر قاليباف
حضار 224 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! یک الحاقی به ماده (13) داشتیم که مراعی مانده بوده، من این را هم قرائت می‌کنم رأی بگیرید. «رسیدگی به موارد مذکور در این ماده در صلاحیت شعب روستایی این شورا نمی‌باشد و در نزدیک‌ترین شعبه شهری شورای همان حوزه قضائی قابل رسیدگی است». آقای رئیس! این را هم رأی بگیرید.

محمدباقر قاليباف
نه، این پیشنهاد است که باید رأی‌گیری شود، مخالف و موافق باید صحبت کنند.

احمد اميرآبادي فراهاني
مخالف و موافق ندارد. من دوباره پیشنهاد را قرائت می‌کنم: «رسیدگی به موارد مذکور در این ماده در صلاحیت شعب روستایی این شورا نمی‌باشد و در نزدیک‌ترین شعبه شهری شورای همان حوزه قضائی قابل رسیدگی است».

محمدباقر قاليباف
آقای دلیگانی بفرمایید.

حسينعلي حاجي دليگاني
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران! در حین رسیدگی ماده (13) بنده پیشنهادی را داشتم که صلاحیت رسیدگی شوراهای حل اختلاف روستایی فقط در حوزه صلح و سازش باشد و در بقیه موارد به شوراهای حل اختلاف دیگر سپرده شود. آن موقع یک ابهامی مطرح شد که حالا اگر کار آن در روستا رسیدگی نشد در کجا رسیدگی شود؟ بنده مجدد این موضوع را با دوستان همکارم در کمیسیون حقوقی و قضائی مطرح کردیم، جمع‌بندی این شد، حالا اگر صلاح دانستید به آن رأی بدهید. گفتیم یک تبصره الحاقی به ماده (13) داشته باشیم، بگوییم «رسیدگی به موارد مذکور در این ماده در صلاحیت شعب روستایی شورا نمی‌باشد و در نزدیک‌ترین شعبه شهری شورای حل اختلاف همان حوزه قضائی قابل رسیدگی می‌باشد». این کلیت بحثی بود که با جمع‌بندی دوستان کمیسیون به نتیجه رسیدیم، اگر صلاح دانستید به آن رأی بدهید.

عباس گودرزي
من چطور ثبت نام کنم وقتی دسترسی نیست. سامانه را اصلاح کنند.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقایان! در ردیف پیشنهاد آقای حاجی‌دلیگانی مطرح است، مخالف و موافق ثبت‌نام کنید. همین پیشنهادی بود که آقای رئیس جلسه فرمودند به کمیسیون برود، بررسی و گزارش کند. این را به عنوان گزارش کمیسیون به ما داده‌اند. باید ثبت نام کنید. (علیپورخنکداری ـ این را باید بیاورید ثبت نام کنید) دوستان! ماده (14) را بیاورید خواهش می‌کنم، جایی که پیشنهاد آقای حاجی‌دلیگانی است، مخالف و موافق ثبت‌نام کنید. همین ردیف (1) ماده (14) در اصلاحیه طرح و لایحه. آقایان در ماده (13) مطرح شده در صحن ثبت کردند.

روح اله متفکرآزاد
جناب آقای مهرداد ویس‌کرمی مخالف هستند، بفرمایید. آقای طغیانی هم برای موافقت آماده باشند.

احمد اميرآبادي فراهاني
همکاران عذرخواهی می‌کنیم که مقداری تأخیر شد، از تأخیرمان عذرخواهی می‌کنیم. بفرمایید.

مهرداد ويس کرمي
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم خداقوت خدمت همه عزیزان. آقای دلیگانی! یکی از اشکالات و ایرادی که به فرمایش شما مطرح شد این بود که گاهی بعضی از روستاها تا اولین شهرشان (200) کیلومتر فاصله و مشکلات این مدلی دارند. به نظر من اگر امکان آن باشد اضافه شود با موافقت طرفین. یعنی نظر خود آن اشخاص را هم در مواردی که سخت است لحاظ کنیم این اشکال برطرف می‌شود و الا برای روستاییان ما مشکلات خیلی عدیده‌ای ایجاد می‌کند. من در عین حال با اصل کار موافقم که به خاطر رودربایستی‌هایی که در روستاها است و شرایط خاص عاطفی و نزدیک بودن، تعداد جمعیت کم، واقعاً پیاده کردن بعضی از احکام در آنجا سخت است. اما این اشکال را به نظرم اگر بشود دوستان رفع کنند که خدای‌ناخواسته برای روستاییان باعث عسر و حرج نشود ممنون می‌شوم، دستتان درد نکند.

روح اله متفکرآزاد
خیلی متشکر. موافق محترم جناب آقای مهدی طغیانی هستند، بفرمایید.

مهدي طغياني
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم خیلی متشکر از پیشنهاددهنده محترم. همکاران عزیز دقت بفرمایید، بعضی از ردیف‌هایی که در این ماده پیش‌بینی شده مثلاً در مورد صدور گواهی حصر وراثت، مهر و موم ترکه، تخلیه اماکن، اینها مواردی است که از جهت حقوقی موارد مهمی است، سطح آن در حدی که بتوانیم در یک روستا تعیین تکلیف کنیم نیست. اینها مواردی است که باید در سطح بالاتری، شاید از جهت مهارتی و ورودهای تخصصی در سطح بالاتر به آن رسیدگی شود. ضمن اینکه واقعیت اینکه ما در مورد شعب حل اختلاف روستاها و سطح مهارتی‌شان شاید در همه روستاهای کشور اطلاع دقیق و روشنی نداشته باشیم. شأنی که اینجا برای شعب حل اختلاف مدنظر است، یک شأن قضاوتی است. واقعاً نیاز به یک سطح علمی و تخصصی حقوقی بالایی دارد، به خصوص در این مواردی که در این ماده پیش‌بینی شده است. لذا بنده معتقدم که دوستان با پیشنهاد آقای حاجی دلیگانی موافقت بفرمایید، این در نزدیک‌ترین شهر تعیین تکلیف شود که حداقل می‌دانیم سطح تخصصی و حل مسأله از جهت حقوقی در سطح بالاتر و بهتری است. خیلی ممنون.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهاد جناب آقای حاجی‌دلیگانی، الحاقی به ماده (13)، دولت و کمیسیون موافقند.

محمدباقر قاليباف
دولت و کمیسیون موافق هستند، ان‌شاءالله مجلس هم موافق است. پیشنهاد به رأی گذاشته می‌شود. حضار 225 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. تصویب شد. خیلی ممنون از همه نمایندگان محترم، قوه محترم قضائیه، دولت محترم، همچنین کمیسیون قضائی و همه عزیزان، از اینکه به هر حال یک ساختار مهمی مثل شوراهای حل اختلاف که واقعاً از بیش از یک دهه است، نزدیک به دو دهه در سراسر کشور خدمات صادقانه‌ای را انجام داده‌اند و امروز هم که قانون دائمی خوبی با هماهنگی قوه قضائیه و دولت با تصویب مجلس تصویب شد، ان‌شاءالله بتواند مثمرثمر باشد و ان‌شاءالله که در هماهنگی بین قوه قضائیه و شورای نگهبان هم ماده (5) مکرر در آنجا حل و فصل شود و این شورای باارزش بتواند ادامه مسیر خودش را ان‌شاءالله با انگیزه بیشتری پیش ببرد.
4 بحث و بررسی درخصوص طرح الحاق یک تبصره به ماده الحاقی قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش مصوب 13/6/1397 (ثبت 69)

محمدباقر قاليباف
دستور بعدی را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! دستور بعدی طرح الحاق یک تبصره به ماده الحاقی قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش مصوب 13/6/1397 است. از سخنگوی کمیسیون دعوت می‌کنم که گزارش شور دوم کمیسیون را قرائت بفرمایند. حاج آقای فلاحی خواهش می‌‌کنم بفرمایید.

احمدحسين فلاحي
بسم الله الرحمن الرحیم گزارش شور دوم کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری به مجلس شورای اسلامی طرح یک¬فوریتی اصلاح ماده الحاقی مصوب 13/6/1397 به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش مصوب 15/7/1388 و اصلاحات و الحاقات بعدی که در مورخ 9/7/1399 از صحن علنی مجلس جهت بررسی به عنوان شور دوم به این کمیسیون ارجاع شده بود با حضور کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس و مسئولان و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی ذی¬ربط از جمله وزارت آموزش و پرورش، سازمان امور اداری و استخدامی کشور و سازمان برنامه و بودجه کشور مورد بحث و تبادل¬نظر قرار گرفت و در جلسه مورخ 7/10/1399 با اصلاحاتی در عنوان و متن به تصویب رسید. اینک گزارش شور دوم آن در اجرای ماده (143) قانون آیین‌نامه داخلی تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود. رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری ـ علیرضا منادی سفیدان طرح الحاق یک تبصره به ماده الحاقی قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش مصوب 13/6/1397 ماده واحده ـ یک تبصره به شرح زیر به بند (2) ماده الحاقی قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق¬التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش الحاق می¬شود: تبصره ـ با توجه به شرایط خاص کرونایی در زمان مقرر شده جهت أخذ آزمون مربوطه در سال 1399، وزارت آموزش و پرورش مکلف است برای آن عده از آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی موضوع این بند، که در آزمون داخلی وزارت آموزش و پرورش شرکت نکرده¬اند و یا قبول نشده¬اند، صرفاً برای یک¬بار آزمون داخلی را تجدید نماید. (در این هنگام آقای سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی «نایب‌رئیس اول» ریاست جلسه را به عهده گرفتند) من یک توضیح عرض کنم، یک آزمونی برگزار شده، از بین (23) هزار نفر عزیزان، (17) هزار نفر قبول شدند، یک عده‌ای جا ماندند، یک عده‌ای به خاطر شرایط کرونایی شرکت نکردند و عده‌ای رد شدند. کمیسیون تصمیم گرفته که وزارت آموزش و پرورش یک بار دیگر برای اینها آزمون برگزار کند. والسلام علیکم و رحمه الله

احمد اميرآبادي فراهاني
خیلی ممنون و متشکر. آقای رئیس! در ماده‌واحده پیشنهاد بازگشت به اصل آقای علیزاده را داریم. آقای علیزاده! بازگشت به اصل را مطرح می‌فرمایید؟ بفرمایید.

علي علي زاده
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم! خواهش می‌کنم توجه کنید، این موضوع مهمی است. دوستان عزیز! این قانون در واقع زمانی که تصویب شد قرار بود چهار گروه را شامل شود که معلمین حق‌التدریسی، آموزشیاران نهضت سوادآموزی، مربیان پیش‌دبستانی و نیروهای خدماتی بودند. همه این دوستان را قرار بود مشمول شود، ولی از بین این چهار گروه فقط برای آموزشیاران نهضت سوادآموزی را آورده‌اند با یک تبعیض ناروا و بی‌عدالتی آشکار علاوه بر مدرک تحصیلی دانشگاهی، شرط آزمون ورودی گذاشته‌اند. شرط آزمون ورودی‌شان هم در واقع مبنایش آمار غلطی بود که آن موقع ارائه کردند، یعنی گفتند بیش از (100) هزار نفر هستند، در حالی که بعداً پالایش‌ها نشان داد که کلهم (23) هزار نفر بودند. دوستان عزیز! این طرح در واقع برای رفع تبعیض ناروا و بی‌عدالتی بود که علیه یک گروه از چهار گروه مشمول این قانون ارائه شده بود. هدف اولیه این طرح حذف این آزمون بود، در واقع حذف آزمون استخدامی نیست، این در حقیقت حذف آزمون اضافه‌ای است که بر این گروه تحمیل شده است. این دوستان می‌روند دانشگاه فرهنگیان یک سال دوره می‌بینند، بعد آزمون استخدامی می‌دهند. ولی این دوستانی که (15)، (20) سال سابقه دارند، زحمت کشیده‌اند، در دورترین و محروم‌ترین روستاها رفته‌اند خدمت کرده‌اند، به امید روزی که استخدام شوند، الان با این تغییری که کمیسیون آموزش داده در واقع این دوستان را دارند از حق مسلم‌شان محروم می‌کنند. در واقع کمیسیون آموزش با این تغییری که در مصوبه مجلس داده عملاً دارد به این تبعیض ناروا و بی‌عدالتی رسمیت می‌دهد. من خواهش می‌کنم دوستان عزیز به پیشنهاد بازگشت به اصل ماده رأی موافق بدهند تا حق این عزیزان ضایع نشود، اینهایی که (10)، (15) سال است منتظر این روز هستند که استخدام شوند. من خواهش می‌کنم دوستان عزیز توجه بفرمایید، رهبری معظم فرمودند که جذب آموزش و پرورش از مسیر دانشگاه فرهنگیان باشد. حرف رهبری معظم ناظر بر آینده است، امسال آموزش و پرورش (300) هزار نفر نیرو نیاز دارد، در حالی که ظرفیت تربیت نیروی دانشگاه فرهنگیان صرفاً فقط (20) هزار نفر است. الان این عزیزان (10)، (15) سال است که منتظرند استخدام شوند. کمیسیون آموزش با این آزمون مجدد که گذاشته دوباره این عزیزان را دارد به سمت حذف شدن می‌برد. خواهش می‌کنم رأی «چهار» بدهید، بازگشت به اصل ماده‌ای که همین صحن دو بار به آن رأی داده، تا این دوستان بتوانند به دانشگاه بروند یک سال دوره ببینند، بعد از یک سال دوره آزمون خواهند داد. آزمونشان حذف نمی‌شود، فقط اینها را با این کار از دوره محروم می‌کنیم و ظلم مضاعفی که (10)، (15) سال است در حق این عزیزان صورت گرفته، به این رسمیت ندهیم. خواهش می‌کنم بازگشت به اصل طرح را «چهار» بدهید تا این عزیزان بروند در دانشگاه دوره ببینند. نکته دیگری که لازم است حتماً خدمتتان عرض کنم، این نکته بسیار مهم است، اینها با استناد به این آزمون آمده‌اند رده شغلی نهضت سوادآموزی‌ها را صرفاً آموزگاری دیده‌اند، در حالی که بین این عزیزان دکترا و فوق‌لیسانس است، کسانی هستند که داخل آنها (12) یا (14) کتاب چاپ کرده‌اند، در حق‌شان جفا می‌شود. اگر این آزمون حذف شود به‌کارگیری اینها هم براساس شایستگی‌شان خواهد بود. فلذا خواهشم این است که «چهار» بدهید تا این عزیزان تعیین تکلیف شوند. برای اصل آزمون، برای احقاق حق این عزیزان «چهار» بدهید.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
مخالف صحبت کند.آقایانی که دور آقای علیزاده جمع شده‌اند بفرمایید بنشینید.

روح اله متفکرآزاد
جناب آقای مهدی طغیانی مخالف هستند، بفرمایید.

مهدي طغياني
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز دقت بفرمایید! در مورد استخدام حق‌التدریس، شرکتی، نهضتی و موارد دیگری از این دست در مجلس چند مرتبه تا حالا صحبت شده است. آنچه که مدنظر سیاست‌های کلی نظام، بیانات صریح رهبری در بحث جذب نیرو در آموزش و پرورش هست فقط و فقط از طریق دانشگاه فرهنگیان است. چرا ما اینجا در مجلس و مجالس قبل تکالیفی را روی دوش آموزش و پرورش می‌گذاریم که نشان‌دهنده عدم مسئولیت‌پذیری مجلس در بحث تعلیم و تربیت است. سند بنیادین آموزش و پرورش...

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقای طغیانی! یک لحظه اجازه بدهید. همکاران عزیز! همکارتان دارند اظهارنظر می‌کنند. لطفاً آرامش جلسه را حفظ بفرمایید، گوش بدهید، نظرتان را در رأی‌تان اعمال کنید. آقای طغیانی بفرمایید.

مهدي طغياني
مخالف
سند بنیادین آموزش و پرورش که به تعبیر رهبری معظم انقلاب میثاق‌نامه همه ما در نظام تعلیم و تربیت است، تصریح بر این دارد که فقط و فقط از طریق دانشگاه فرهنگیان باید جذب اتفاق بیفتد. اینکه ما هر روز بیاییم در مجلس در مورد یک گروهی که حالا با پیامک، اصرار، تجمع و تحصن در مقابل مجلس می‌آیند جمع می‌شوند تسلیم شویم و پا روی همه اسناد بنیادین‌مان بگذاریم، به نظر شما آیا کار درستی است؟ این خلاف بیانات صریح رهبری در مورد جذب از طریق دانشگاه فرهنگیان نیست؟ بیش از (20) هزار نفر آزمون دادند، فقط (4000) نفر قبول نشدند. ما اینجا باید بیاییم برای آن (4000) نفر کل آزمون را زیر پا بگذاریم و این تبعیضی که می‌فرمایید واقعاً این‌طور نیست، این در همین مجلس مصوبات قانونی دارد. در بحث ماده‌واحده پیش‌بینی شده که این افراد بیایند آزمون بدهند، اگر واقعاً صلاحیت لازم را دارند، می‌شود بچه من و شما را دست آنها بسپاریم، باید در آزمون پذیرفته شوند. اینکه ما بیاییم و حتی این آزمون نصفه و نیمه که خود بنده و مرکز پژوهش‌ها به آن ایراد داریم، این را هم زیر پا بگذاریم و بخواهیم برداریم، کار درستی نیست. دوستان! من از شما خواهش می‌کنم، خودتان را جای والدینی بگذارید که ما می‌خواهیم معلمی را سر کلاس‌شان بفرستیم، همه معلمین ما در نهضت و همه جا روی چشم ما جا دارند، ولی صلاحیت‌شان یک جایی باید احراز شود، در یک آزمونی باید سنجیده و ارزیابی شوند. نمی‌شود که ما اینجا فقط با یک «دو» و «چهار»، با یک رأی دادن همه نظام تعلیم و تربیت کشور را به هم بریزیم. همه آنچه که قبلاً رهبری معظم انقلاب به عنوان میثاق‌نامه ما در سند بنیادین تعلیم و تربیت به آن تصریح کرده‌اند، ما را به اجرای آن و در چارچوب آن عمل کردن فرا خوانده‌اند. اینها را باید کنار بگذاریم. از شما خواهش می‌کنم، برگشت به اصل در بحث طرح غلط است، پیشنهاد کمیسیون می‌تواند مبنای خوبی باشد، البته این دوستان هم می‌توانند به شکل خدماتی و کارکنان آموزش و پرورش به‌کارگیری شوند، این را به خود وزارتخانه بسپاریم. ما الان مشکلات مختلفی در بحث آموزش و پرورش داریم. ببینید دوستان! الان فرزندانی در این کشور در همین دانشگاه‌های ما هستند با صلاحیت بالاتر، ولی ممکن است سابقه کار در نهضت نداشته باشند. این کاری که شما دارید می‌کنید آیا تبعیض در حق آنها نیست؟ آیا این دانشجوی من و شما که الان با هزار ذوق و شوق دارد از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شود بعداً در روی من و شما نمی‌ایستد بگوید این چه تبعیض ناروایی است که شما در مجلس برای یک دسته یا گروه قائل می‌شوید و حاضرید آنها را بر ما که در همین نظام تعلیم و تربیت، تربیت شدیم و با مهارت‌ها و دانش بالاتری هم هستند ترجیح می‌دهید. من خواهشم از شما این است که به این تبعیض ناروا و حذف آزمون و برگشت به اصل طرح رأی ندهید، خیلی ممنون و متشکرم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشکرم موافق! آقایان سکوت کنید تا مطالب گفته بشود.

روح اله متفکرآزاد
موافق محترم جناب آقای مسلم صالحی بفرمایید.

مسلم صالحي
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب و احترام داریم خدمت همکاران عزیز و ملت شریف ایران در رابطه با صحبت‌های همکار خوبم جناب آقای طغیانی خدمت شما همکاران عزیز عرض کنم بحث استخدام این گروه از افراد به امروز و دیروز بر نمی‌گردد نزدیک ده، پانزده سال است که دولت قول داده است که این افراد را استخدام کند هر سال به یک بهانه‌ای استخدام این افراد را به عقب انداخته است. از طرفی فردی که حدود ده، پانزده سال سابقه تدریس دارد و سنش بالا رفته است در بدترین شرایط و یا در دورترین نقاط محروم کشور تدریس کرده است، آخر کدام منطق حکم می‌کند فردی که (15) سال سابقه تدریس دارد اگر بد تدریس می‌کرده است، اگر معلم خوبی نبوده است چه دلیلی داشته است که آموزش و پرورش تا به امروز نگاهش دارد و اگر توانایی دارد چرا می‌خواهیم با اجرای یک آزمون حق این افراد را ضایع کنیم، از طرفی ظرف سه تا چهار سال آینده (300) هزار نفر معلم در سیستم آموزش و پرورش بازنشسته می‌شوند خوب مگر ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان چه تعداد است، از طریق ماده (28) ما چه تعداد معلم می‌توانیم استخدام بکنیم، مگر ما چقدر می‌توانیم از کانال این دو قضیه نیرو جذب بکنیم؟ بنابراین از طرفی خدمت شما عرض کنم آقای طغیانی دوست عزیزم پذیرش این افراد اصلاً خلاف منویات مقام معظم رهبری نیست این افراد می‌روند در دانشگاه فرهنگیان آنجا آموزش می‌بینند، دوره می‌بینند مجدداً آزمون برگزار می‌شود در آن آزمون هم ان‌شاءالله قبول می‌شوند و به عنوان استخدام رسمی در بدنه دولت در می‌آیند. بنابراین از همکاران عزیز خواهش می‌کنم به این طرح رأی مثبت بدهید این طرح یعنی دادن حق بیش از چندین هزار نفر از افراد که سالیان سال جوانی خودشان را در نقاط محروم این کشور برای آموزش فرزندان ما صرف کردند و خواهشاً هر جایی که بحث استخدام این گروه از افراد پیش می‌آید نیاییم حضرت آقا را برای این مباحث هزینه کنیم، (تعدادی از نمایندگان ـ آفرین) نیروها را جذب می‌کند بعد آزمون می‌گیرد. هیچ اشکالی هم ندارد، (نایب‌رئیس ـ آقای صالحی یک لحظه صبر بفرمایید) در خدمت شما هستیم ان‌شاءالله با رأی مثبت به این پیشنهاد و رأی بالا شاهد برگشتن حق این افراد باشیم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
حاج آقای نوروزی عزیز، آقای صالحی یک لحظه صبر کنید. متشکرم، دولت! بفرمایید.

علی جمالی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب و احترام دارم خدمت نمایندگان محترم، همانطور که نمایندگان محترم استحضار دارند وزارت آموزش و پرورش به عنوان مهمترین نهاد در امر تعلیم و تربیت هست اگر واقعاً بحث نیروی انسانی و بحث تحقق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش برای ما اهمیت دارد، بحث کیفیت نیروی انسانی هم در آموزش و پرورش باید برای ما اهمیت داشته باشد، به استناد ماده (2) قانون الحاق مقرر شده بود که آموزشیاران نهضت سوادآموزی براساس آزمونی که وزارت آموزش و پرورش برگزار می‌کند و مجوزی که سازمان اداری و استخدامی صادر می‌کند از طریق آن بتوانند استخدام بشوند مجوز از طریق سازمان به تعداد (25) هزار نفر صادر شد آزمون برگزار شد در تاریخ 20/4//99 و تمام کسانی که واجد شرایط آزمون بودند در این آزمون ثبت‌نام و شرکت کردند و چیزی حدود (17) هزار نفر در این آزمون حدنصاب حداقلی را آورده‌اند الان کسانی که در این آزمون باز مانده‌اند و نتوانستند در این آزمون جذب بشوند آن حداقل شایستگی‌های لازم را در امر تعلیم و تربیت لازم است را بتوانند کسب بکنند. تصویب این طرح چه در قالب اینکه آزمون حذف بشود یا آزمون مجدداً برگزار بشود باعث خواهد شد که من‌بعد تمام آزمون‌های استخدامی را که در کشور برگزار می‌کنیم متقاضی این باشند که به دلیل این که موفق نبودند یا به دلیل این که شرکت نکردند مجدداً برگزار بشود. ما پیشنهاد مخالفت را داریم ضمن این که این پیشنهاد حذف یا برگزاری مجدد، مغایر با بند (3) قانون اساسی است که ایجاد تبعیض ناروا می‌کند. مغایر بند (2) سیاست‌های کلی نظام اداری است که تأکید می‌کند سیاست‌های کلی نظام اداری ابلاغی مقام معظم رهبری تأکید بر شایسته‌گزینی دارد. ما الان در حوزه دستگاه‌های اجرایی ده‌ها هزار نفر نیروی قراردادی داریم این تبعیض را واقعاً نمی‌توانیم اجرا بکنیم. بحث دیگری که وجود دارد خود ماده (60) قانون برنامه سوم تأکید می‌کند که مهندسی نیروی انسانی آموزش و پرورش باید مبتنی بر سند تحول بنیادین و نقشه علمی باشد ضمن این که مغایر بند (9ـ3) سیاست‌های کلی قانونگذاری است که اشاره دارد باید از تبعیض ناروا پرهیز و اجتناب بکنیم، از استثناهایی که می‌خواهد جنبه قانونی پیدا بکند، ما پیشنهاد مخالف را داریم نمایندگان محترم استحضار داشته باشند در طول این (10) ساله بیش از ده بار این قانون اصلاح شده است و بیش از (50) درصد نیروهایی که در آموزش و پرورش جذب شده‌اند فارغ از آزمون بوده است قطعاً تأثیر روی کیفیت نیروی انسانی می‌گذارد و دولت مخالف است. برویم به سمت و سویی که واقعاً حداقل شایستگی لازم را داشته باشند از طریق نظامی که صلاحیت‌هایی علمی، حرفه‌ای و تخصصی را سنجش می‌کند. والسلام علیکم

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشکرم. کمیسیون! آقای منادی بفرمایید. (نمایندگان ـ دو، دو) همکاران عزیز هنوز مذاکرات تمام نشده است. لطفاً سکوت را رعایت بفرمایید، آقای نوروزی عزیز! جناب آقای دکتر عسگری! آقایان محترم لطفاً بنشینید.

عليرضا منادي سفيدان
بسم الله الرحمن الرحیم سلام و علیکم عزیزان، همکاران گرامی این موضوع، موضوعی است که می‌تواند محل اختلاف بین دولت و مجلس را فراهم بیاورد. ماجرا چیست؟ ماجرا این است که یک مجلسی قانونی تصویب کرده و گفته است آنهایی که می‌خواهند معلم بشوند، آقای علیزاده، آموزشیاران عزیز نهضت سوادآموزی چه کار کنند اینها باید امتحان بدهند، قانونی در مجلس تصویب شده است. دولت آمده قانون من و شما را اجرا کرده است از این (24) هزار نفری که حضور داشتند خواهش می‌کنم احساساتی عمل نکنیم، من موافق بچه‌های آموزشیار هستم، من خودم سال 64 آموزشیاری کردم، می‌دانم آموزشیاری چه هست با چه مصیبتی اینها دارند زحمت می‌کشند، ولی اساس کار این است یک قانونی را در مجلس تصویب کردند، دولت دستور مجلس را اجرا کرده است گفته چشم، آزمون می‌گیرم، از (24) هزار نفر آزمون گرفته است، آن هم چه زمانی در شرایط کرونایی و بدبختی اینها از این طرف و آن طرف آمدند بالاخره (17) هزار نفر از اینها آقای نوروزی قبول شدند، (6000) نفر مانده است الان من قانونگذار به دولت می‌گویم من که به تو گفته بودم برو امتحان را بگیر من اشتباه کرده بودم امتحان را از بیخ لغو کن این (6000) نفر را هم بگذار با بقیه یک‌جا در دانشگاه فرهنگیان بروند. مقام معظم رهبری گفته است که برف‌انباری عمل نکنید. برای آموزش و پرورش بچه‌های شما در آن درس خواهند خواند آدم‌هایی مثل شما نماینده تربیت خواهند کرد، وزیر تربیت خواهند کرد ما باید احساساتی عمل نکنیم. ما آزمونی که گرفتیم من خیلی سربسته می‌گویم (17) هزار نفر قبول شدند این (6000) نفر هم امتحان بدهند من می‌دانم قبول خواهند شد ولی اینجا یک نکته است، کمیسیون و رئیس مجلس آقای دکتر قالیباف دو شوری کرد به کمیسیون بیاید عقل خرد جمعی کمیسیون نشست، با این که همه ما موافق این هستیم که نباید از اینها آزمون می‌گرفتند، خرد جمعی نشست گفت (17) هزار نفر قبول شده‌اند، مانده است بخشی از کار، بخشی از کار هم ما می‌گوییم از اینها آزمون بگیرند و کمک کنیم که اینها از مسیر قانون و مجلس بروند. نماینده! حرمت امامزاده را متولی نگاه می‌دارد، اگر امروز احساساتی بشوم بچه من هم باشد بگویم ای وای چرا این کار را بکنم حیف هستند، درست اینها هم زحمت کشیدند امتحانی که برگزار می‌شود مطمئن باشید خواهش می‌کنم یک کاری نکنید، گفت: «سرم رو بشکن نرخم رو نشکن» ما مجلس هستیم ما به دولت دستور دادیم برو آزمون برگزار کن. خوب الان برگزار کردند (17) هزار نفر قبول شده‌اند کمیسیون هم یک رأی داده با وزیر هم من صحبت کردم، برای این (6000) نفر باقیمانده نگران نباشید من خیلی بازتر نمی‌توانم بگویم، نگران نباشید بگذارید قانون اجرا شود نظر کمیسیون نظر خرد جمعی است، کمیسیون تخصصی است حرف بی‌ربط نمی‌زند، ما در کمیسیون تعداد قابل توجهی استاد دانشگاه داریم، شخصیت‌های علمی داریم، آموزش و پرورشی‌هایی داریم که سال‌ها مدیرکل بودند، سال‌ها معلم بودند. من این چهارمین دور است که در خدمت شما هستم، من خودم (36) سال است که معلم و استاد دانشگاه تهرانم و همه اینهایی را که خدمت شما عرض می‌کنم عزیزان! براساس بررسی انجام شده‌ ولی خدا شاهد است من از اول می‌گفتم نباید از اینها آزمون می‌گرفتند ولی حالا که مجلس گفته است دولت اجرا کرده است ما چه بگوییم؟ عذرخواهی می‌کنم تف بالای سر است، بلا نسبت. یعنی این که ما گفتیم: «برو آزمون بگیر» در این شرایط بدبختی کرونا آزمون گرفته، بعد بگوییم: «چرا آزمون گرفتی؟ برو از بیخ لغو کن بقیه هم بیایند داخل». این خلاف منویات مملکت و فرمایشات رهبری است من خواهش می‌کنم حواستان باشد، ولی مطمئن باشید من برای این (6000) نفر مثل بچه خودم مدافع هستم و می‌دانم چه‌طوری دفاع کنم. خواهش می‌کنم وهن مجلس نباشد و شغل نمایندگی، مجلس و قوه مقننه را زیر سؤال نبرید، قانونگذار حکیم است آن کسی که قبلاً قانون گذاشته است حکیم است می‌دانسته چه تصمیمی بگیرد، یک کاری نکنید در دنیا بگویند که نظام آموزش و پرورش ایران آبکی و الکی است خواهش می‌کنم حواستان باشد من می‌دانم این حرف‌ها را شاید بعضی‌ها خوششان نیاید من عذرخواهی می‌کنم از آنها ولی بدانید که این را برای صلاح مملکتم می‌گویم. و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشکرم. حضار 231 نفر. پیشنهاد آقای علیزاده مطرح است دوستان رأی خودتان را اعلام بفرمایید. آقایان رأی بدهید باز نگویید وقت نبود، وقت کم بود.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهاد جایگزین آقای علیزاده. پیشنهاد بازگشت به جایگزین است «پس از شرکت در آزمون داخلی که توسط آموزش و پرورش برگزار می‌گردد» حذف می‌گردد.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
آقایان رأی بدهید باز نگویید وقت نبود، وقت کم بود. متشکرم پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس ماده‌واحده را رأی بگیرید.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
اصل ماده‌واحده را به رأی می‌گذاریم، حضار 231 نفر در رأی‌گیری مشارکت بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهاد کمیسیون به رأی گذاشته می‌شود همکاران عنایت داشته باشند اگر به برخی از پیشنهادهای اصلاحی رسیدگی کنیم این به بودجه می‌رسد و به 1400 نمی‌رسد، خودتان می‌دانید.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
رأی‌گیری را کنسل کنید پیشنهاد را مطرح کنید بعد تنفس اعلام کنیم.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهاد اول جناب آقای ویس‌کرمی است، آقای نظری پیشنهاد حذف کل را دارند. پیشنهاد اصلاح کل آقای ویس‌کرمی را داریم بفرمایید.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
پیشنهاد حذف کل قابل طرح نیست چون ماده‌واحده است.

مهرداد ويس کرمي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم لطفاً این سیستم را آزاد کنید تا من یادداشت قبلی‌ام را ببینم. (نایب‌رئیس ـ رأی‌گیری را کنسل کردیم، بفرمایید) عرض سلام و ادب و احترام خدمت همه برادران عزیز خواهران گرامی و حضار محترم، ببینید عزیزان ما باید براساس یک عقلانیت در مجلس رفتار بکنیم که خدایی نخواسته بعدها مورد سرزنش قرار نگیریم من خوشحالم که مجلس انقلابی نشان داد به منطق و قاعده بیشتر از احساسات اهمیت می‌دهد و همانطوری که دوستان فرمودند ما اگر این کار را می‌کردیم اولاً هر آزمونی که لغو می‌شد باید دوباره یک آزمون دیگری برگزار می‌شد هرکس که شرکت نمی‌کرد باید دوباره می‌آمد در آزمون شرکت می‌کرد و این رویه بسیار غلطی بود که باعث می‌شد که چیزی شبه خلیفه‌کشی اتفاق بیفتد. نکته بعدی تمام نهضتی‌ها تعیین تکلیف نمی‌شدند و مشکل پیدا می‌کردند باز قبل 92 می‌آمدند، بعد 92، خود 92 می‌آمدند و این دور همینطور متأسفانه ادامه پیدا می‌کرد. نکته بعدی این که معلمان نهضتی در حد بقیه معلمان تدریس نداشتند و این تفاوت به هر حال مطلب قابل توجهی است. اشکال بعدی این که اگر در دانشگاه فرهنگیان موفق نمی‌شدند چه می‌خواستیم بکنیم باز هم این اشکال وجود داشت. من نظر اصلی‌ام در پیشنهاد اول بود که الحمدلله انجام شد ولی اگر دوستان هم می‌خواهند یک وقتی رأی بدهند به نظر من با این پیشنهاد بنده تکلیف کل نهضتی‌ها را ما یکبار برای همیشه روشن می‌کنیم و یک رقابت سالم بین همه نهضتی‌ها فراهم می‌کنیم. یک اشکالی که بعضی از دوستان می‌گیرند می‌‌گویند من نظر خودم نیست ولی می‌گویند نهضتی‌ها این توانایی علمی را که لازم است بعضی‌ها ندارند. اگر آزمون بگذاریم این قضیه مشخص می‌شود پیشنهاد ما این است که «آموزش و پرورش مکلف است برای همه آموزشیاران و آموزش‌دهندگان نهضت متقاضی استخدام به عنوان معلم به شرط دارا بودن مدرک لیسانس یا بالاتر با معدل (14)»، این اشکالاتی که دوستان فرمودند به سواد این دوستان بود اگر کسی معدلش بالای (14) نیست نباید معلم بشود، در شرایطی که ما شک و تردید داریم که دارای شروط حداقل سه سال همکاری با نهضت. ببینید عزیزان! بعضی‌ها به خاطر اینکه رأی بیاورند در آن شرایطی که این قانون تصویب شده است بعضی از بستگانشان را بدون هیچ ضابطه‌ای وارد نهضت کردند و من باز هم تشکر می‌کنم مجلس رأی منفی به این قضیه داد صرفاً به خاطر رأی آوردن یک سنت و رویه غلط را گذاشتند و این به مجلس انقلابی آسیب می‌رساند. یکی هم اینکه تعهد محضری بدهند مبنی بر کسب لااقل (50) درصد نمره آزمون پایانی دانشگاه فرهنگیان اگر آزمون برگزار شود (50) درصد آزمون، یک سال در دوره تکمیلی در دانشگاه فرهنگیان سپری کنند و من پیشنهاد بعدیم را دارم مطرح می‌کنم که مکمل همین است و اگر این دوستان یکی از این دو شرط آخر را طی نکردند یعنی به هر دلیل در دانشگاه فرهنگیان موفق به کسب نمره نشدند آموزش و پرورش بر حسب نیاز بتواند این عزیزانی که زحمت کشیدند و تلاش کردند را به عنوان کارمند یا در کارهای خدماتی به کار بگیرد. این باعث می‌شود که هم حق نهضتی‌ها در این چند سال که زحمت کشیدند اعاده بشود هم به سواد و مدرک اهمیت بدهیم و هم به آینده محصلان خودمان، هم یک رویه غلطی را خدای‌نخواسته در مجلس نگذاریم، فردا کنکوری‌ها هم بگویند ما کرونا بوده شرکت نکردیم باید بیاییم شرکت بکنیم. پیشنهاد بنده این است، آزمونی که کمیسیون داده است باز هم مشکل را حل نمی‌کند بهتر است این آزمون در شرایطی باشد که هم کسانی که توانایی دارند به معلمی برسند و دوستانی که کار کردند و معلم نشدند بتوانند به عنوان کارمند یا به عنوان خدماتی در آموزش و پرورش جذب شوند باز هم تشکر می‌کنم گرچه به قول تعبیر معروف فرمود: «قولوا الحق ولو علی انفسکم» من دارم این حرف را می‌زنم می‌دانم هجمه‌ها زیاد است و تخریب‌ها شروع می‌شود ولی ما به عنوان انقلابی باید آنچه درست است و تکلیف ما است را عمل بکنیم.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
سپاسگزارم، اگر مخالف محترم اجازه بدهند چون وقت هم نداریم من به رأی بگذارم.

روح اله متفکرآزاد
مخالف محترم نفر اول جای خودشان را به جناب آقای امیرآبادی دادند. آقای امیرآبادی صحبت می‌کنید؟

احمد اميرآبادي فراهاني
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم اولاً من عذرخواهی می‌کنم اعتماد کردم به آقای علیزاده و اعلام رأی را به آقای رئیس اعلام کردم در حالی که توضیحات و پیشنهاداتی را دوستان داشتند از این بابت عذرخواهی می‌کنم. نکته‌ای که هست آقایان این که آقای علیزاده آمد با ما صحبت کرد که مشکل (7000) نفر را در کشور می‌خواهند حل کنند. با این وضعی که پیشنهاد می‌شود و پیشنهاد دائماً می‌آید به بعد از عید، فروردین و اردیبهشت می‌رسد، خود شما می‌دانید که ما از هفته بعد که حوزه‌های انتخابیه داریم بعدش برای بودجه می‌رویم. بودجه هم تا اسفند طول می‌کشد همه ما هم می‌دانیم. جناب آقای ویس‌کرمی! من مخالفتم از این باب است، قطعاً با پیشنهاد شما مشکل این (7000) نفر حل نمی‌شود. ببینید پیشنهاد کمیسیون بهترین راه حل است که مشکل این (7000) نفر حل بشود. دوستانی که پیشنهاد دارند من خواهش می‌کنم اگر از پیشنهاداتشان عبور کنند اجازه بدهند نظر کمیسیون به رأی گذاشته بشود و این قصه تمام شود و برود شورای نگهبان تأیید بشود و در سال 1400 اجرا بشود در غیر این صورت پیشنهاد دوستانی که می‌آید الان هم ساعت 10:20 است، برای تنفس و نطق‌ها می‌روند و برای بعد از بودجه می‌رود و یعنی بعد از عید. من مخالفتم از این باب است که این پیشنهاد آقای ویس‌کرمی مشکل این (7000) نفر را حل نخواهد کرد، بنابراین رأی مخالف بدهید.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشکرم، موافق بفرمایند.

روح اله متفکرآزاد
موافق محترم جناب حاج آقای موسوی‌لارگانی بفرمایید.

سيدناصر موسوي لارگاني
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض سلام و صبح‌بخیر خدمت همکاران عزیز و ملت شریف ایران اسلامی. پیشنهادی که جناب آقای ویس‌کرمی دادند به نظر من یک پیشنهاد جامع و کاملی است چون خیلی از همکاران عزیز قطعاً وقتی صحبت می‌کنند می‌گویند اینها سواد کافی و لازم را برای حضور در مدارس و در کلاس ندارند پیشنهادی که دادند فرمودند باید مدرک لیسانس یا بالاتر داشته باشند. نکته بعدی این که حداقل معدلشان (14) به بالا باشد کسی که معدل (14) به بالا را کسب کرده قطعاً این شرایط را دارا است و نکته دیگری که لازم است عرض بکنم، کسانی که بعد از سال 92 یا قبل از سال 92 چون بعضاً در طرح‌های قبلی تا سال 92 را شامل می‌شد الان کسانی که سه سال همکاری داشتند این پیشنهاد شامل حالشان می‌شود و مشکل تعداد قابل توجهی از عزیزانی که در نهضت با سختی و مشقت فراوان هستند چون بعضی از اینها مسافت طولانی را برای آموزش یک نفر یا دو نفر طی می‌کنند بعضاً افرادی که سن‌شان هم از تحصیل و فراگیری گذشته است با سختی به اینها علم می‌آموزند، لذا مشکل این عزیزان حل می‌شود. نکته دیگری که باز قابل ذکر است، اینکه اینها در دانشگاه فرهنگیان مشغول به فراگیری می‌شوند و یک دوره کاملی را می‌بینند، این دوره می‌تواند نواقص و ایراداتی هم اگر در بحث آموزش وجود داشته است را بر طرف بکند. لذا به نظر من همکاران عزیز به پیشنهاد جناب آقای دکتر ویس‌کرمی رأی مثبت بدهید می‌تواند جایگزین خوبی برای ماده‌واحده‌ای که داده شده است و پیشنهاد خوبی باشد (نایب‌رئیس ـ حاج آقا چون وقت نداریم خلاصه کنید) و به واسطه‌ این که وقت کم هست و رئیس محترم جلسه فرمودند (نایب‌رئیس ـ خیلی سپاسگزارم) و تکلیف همه نهضتی‌ها هم در این پیشنهادی که جناب آقای ویس‌کرمی دادند حل و مشخص می‌شود، من خواهشم این است که همکاران رأی بدهند که ان‌شاءالله دیگر با رأی آوردن این پیشنهاد بقیه پیشنهادات هم شاید منتفی بشود.

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
متشکرم، دولت موافق و کمیسیون مخالف هستند. حضار 225 نفر، اعلام رأی بفرمایید. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنیم، تصویب نشد. دوستان به یک نکته دقت بفرمایید ما الان باید تنفس اعلام بکنیم، بعدش باید وارد نطق‌ها بشویم و برگردیم بودجه است یعنی اگر بخواهیم پیشنهادات را مطرح کنیم باقیمانده این طرح (2) ماه دیگر می‌شود. اگر همکارانی که پیشنهاد دارند اجازه بدهند ما رأی‌گیری کنیم تمام می‌شود قانوناً شما می‌توانید پیشنهاد بدهید اگر اصرار بر پیشنهاد داشته باشید من اینجا دیگر تمام، آقای کوچکی‌نژاد شما اصرار دارید پیشنهاد بدهید وقت نداریم خیلی خوب، اعلام تنفس می‌کنم، الان توضیح ندهید، (امیرآبادی‌فراهانی ـ نظر شما دیروز درباره بودجه تأمین شد) آقای کوچکی نژاد! اصرار کنید پیشنهاد بدهید. من اعلام تنفس می‌کنم (2) ماه دیگر در خدمت شما هستم، اعلام تنفس می‌کنم دوستان یک ربع به (11) تشریف بیاورید. (در ساعت 10:27 دقیقه جلسه با اعلام تنفس موقتاً پایان و سپس در ساعت 11:07 دقیقه به ریاست آقای سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی «نایب‌رئیس اول» رسمیت یافت)
5 ناطقان جلسه آقایان: ابوالفضل ابوترابی، آرش زره‌تن‌لهونی، سیداحمد رسولی‌نژاد و احمد علی‌رضابیگی و خانم عفت شریعتی‌کوهبنانی

سيداميرحسين قاضي زاده هاشمي
بسم الله الرحمن الرحیم جلسه با حضور 143 نفر از همکاران رسمی است. ناطقین را اعلام بفرمایید.

حسينعلي حاجي دليگاني
بسم الله الرحمن الرحیم ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای ابوالفضل ابوترابی نماینده محترم نجف‌آباد، تیران و کرون. ـ آقای آرش زره‌تن‌لهونی نماینده محترم اورامانات. ـ خانم عفت شریعتی‌کوهبنانی نماینده محترم زرند و کوهبنان. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای سیداحمد رسولی‌نژاد نماینده محترم دماوند و فیروزکوه. ـ آقای احمد علیرضابیگی نماینده محترم تبریز، آذرشهر و اسکو. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) جناب آقای ابوترابی بفرمایید.

ابوالفضل ابوترابي
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم ـ الحمدلله رب العالمین با سلام و درود به روان شهدا، امام شهدا و مردم سرافراز ایران اسلامی و دعای خیر برای طول عمر باعزت و موفقیت برای مقام معظم رهبری. در این وقت کم بر خود لازم می‌دانم برای ثبت در تاریخ عرایضی را برای مردم به صورت مستدل داشته باشم. آقای روحانی! همانطور که خودتان فرمودید آمریکا کدخدا است و حال که آمریکا برای شما کدخدا است ما هم به لحاظ کدخدا بودن آمریکا برای شما، مثل آنها حتی اگر یک روز از رئیس‌جمهوری آنها هم که شده ترامپ را استیضاح کردند، بد هم نیست ما هم حتی اگر یک روز از ریاست جمهوری شما شده استیضاح‌تان کنیم. چراکه عملکرد شما مردم را از نظام، اسلام و روحانیت زده کرده است. اما دلایلی که قوه قضائیه باید بعد از ریاست جمهوری شما ورود به پرونده‌های شما کنند عبارتند از: 1 ـ آقای روحانی! شما در زمان انتخابات دور دوم خود و جهت تبلیغات افترا و نشر اکاذیب به تصمیم نظام داشتید. شما به تطهیر منافقینی که (12) هزار نفر را در کشور ترور کردند و منافقین این فاحشه‌های سیاسی زمانه که هر روز با یک دشمنی همراه هستند، به فرموده مقام معظم رهبری جای شهید و جلاد را عوض کردید. لذا تصمیم نظام توسط رهبر حکیم، عالم و فقیه عادل یعنی حضرت امام خمینی را به شعار انتخاباتی در مقابل یک کاندیدا تقلیل دادید و این مصداق بارز افترا و نشر اکاذیب به نظام است که دادستان کل کشور باید تشکیل پرونده دهد. 2 ـ آقای روحانی! شما با برجام نافرجام بزرگترین ظلم را به نظام کردید. همانطور که کارشناسان اعلام کرده‌اند پنجره جمعیت ایران تا سال 1415 است و بعد از آن جمعیت ایران به سراشیبی پیری وارد می‌شود و تا چند قرن محال خواهد بود کشوری با جمعیت پیری بتواند پیشرفت داشته باشد. یعنی شما با وقت‌کشی هشت سال با شعار برجام وقت طلایی پیشرفت کشور را نابود کردید و بزرگترین ضربه برجام نابودی وقت اوج سن جوانی کشور بود. 3 ـ بحث دوتابعیت بودن شماست. در مجلس دهم که همسو با دولت شما بود تحقیق و تفحصی انجام شد که صراحتاً در این تحقیق و تفحص شما به داشتن تابعیت اسکاتلند یا به بیان دیگری بریتانیای کبیر شدید و از قوه قضائیه می‌خواهیم این پرونده را جهت تنویر افکار عمومی خارج از نوبت رسیدگی و اعلام نماید. 4 ـ شما رئیس دولت هستید و طبق قانون تمام تصمیمات هیأت وزیران با شماست. کارشناسان حذف کارت سوخت را کاری اشتباه می‌دانستند، ولی شما کارت سوخت را حذف کردید و حداقل (150) هزار میلیارد تومان به کشور ضربه زدید و از طرفی شما رئیس شورای عالی امنیت ملی هستید و در زمانی که با بدترین مدیریت تصمیم گرفتید کارت سوخت را برگردانید، اداره اطلاعات رسماً چندین بار اعلام خطر کرد، سپاه هم چندین بار اعلام کرد که این شیوه اشتباه است و سه روز قبل از فتنه بنزینی رئیس قوه قضائیه رسماً اشتباه بودن تصمیم شما را اعلام کردند. ولی شما به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی توجه نکردید و در این خصوص از شما هیچ توجیهی پذیرفته نیست و شما به لحاظ مسئول بودن باید پاسخگوی خون بیش از (300) نفر که در این جریان ریخته شد باشید. 5 ـ طبق گزارش تفریغ بودجه در دوره قبل مجلس و همچنین صحبت‌های آقای سیف رئیس بانک مرکزی سابق، به دستور شما (30) میلیارد دلار ارز مداخله‌ای و (30) میلیارد دلار ارز یارانه‌ای برای سوبسید سفرهای خارجی و یا اجناس دادید که معلوم نمی‌باشد و فساد گسترده‌ای در این خصوص به وجود آمد. لذا قوه قضائیه از باب سبب اقوی از مباشر و اتلاف بیت‌المال باید شما را تحت پیگرد قانونی قرار دهد. 6 ـ توهین‌های شما به منتقدین که بیش از (54) بار است شما به منتقدین خود توهین داشته‌اید. بعضی از این توهین‌ها مثل بی‌هویت یا بی‌شناسنامه مشمول حد الهی قذف می‌باشد. 7 ـ آقای روحانی! سه خصلت است که انسان را در هر دو دنیا نابود می‌کند: تنبلی، تکبر و اشرافی‌گری. شما برای مردم ایران رئیس‌جمهور نبودید، بلکه سبک پادشاهان کشورهای حوزه خلیج فارس را می‌خواستید تا کشور را اداره کنید. یعنی مدیریت کاخ‌نشینی از راه دور. وزرا و رؤسای قوا و معاونین اول شما بین مردم هستند، ولی شما کرونا را بهانه کرده‌اید. البته شما را باید به عنوان مبدع و پدر علم سرشماری داخل خودرو دانست. علی‌ای‌حال عملکرد شما به صورتی شده که رضایت مردم در نظرسنجی‌هایی که مراجع رسمی دولتی یا وابسته به دولت انجام داده‌اند، وضعیت حداقلی دارید. شما اگر در درگاه خداوند متعال، شهدا و مردم عذرخواهی کنید و این مدت کوتاه باقیمانده را دریابید، برجام نافرجام را دفن کنید و این فکر غلط که دارید «اگر ما نبودیم کشور در این جنگ اقتصادی متلاشی می‌شد» که ناشی از تکبر است را اصلاح کنید و از دفتر خود خارج شوید و هر سه قوه با اتحاد در مدت باقیمانده، در این دولت شما در تولید یک جهش بزرگ ایجاد می‌شود و این اتفاق شدنی است و اگر شما به جای حاشیه‌ها متمرکز بر تولید شوید، نامی نیکو از خود در اذهان باقی خواهید گذاشت. اما درخصوص حوزه انتخابیه شهرستان نجف‌آباد، تیران و کرون؛ شهرستان نجف‌آباد بیشترین شهید ایران به تناسب جمعیت را در هشت سال دفاع مقدس خود تقدیم انقلاب کرد. بیشترین شهید مدافع حرم را در زمان جنگ داعش، جنگ و خونریزی که سفاکانه بود تقدیم انقلاب کرد، شهید کاظمی و شهید حججی‌ها و ده‌ها شهید دیگر. شهرستان تیران و کرون هم زادگاه آیت‌الله مظاهری است. لذا از این جهت کمبودهایی دارد که من ان‌شاءالله با وزرا و معاونین و سایر مسئولین کشور پیگیری خواهم کرد. در پایان از جناب آقای دکتر مقتدایی و آقای نقدعلی تشکر می‌کنم، در زمینه نامه‌ای که درخصوص آب خدمت آقای رئیس‌جمهور داشتند... (قطع میکروفن)

حسينعلي حاجي دليگاني
از نطق برادر گرامی ابوالفضل ابوترابی نماینده محترم نجف‌آباد، تیران و کرون تشکر می‌کنم. از برادر گرامی آرش‌ زره‌تن‌لهونی نماینده محترم اورامانات دعوت می‌کنم که نطق هفت‌دقیقه‌ای خودشان را شروع بفرمایند.

آرش زره تن لهوني
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم امروز شروع بهمن‌ماه است و در آستانه چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران قرار داریم. این ایام را گرامی می‌داریم و به روح پاک و مطهر بنیانگذار کبیر انقلاب و همه شهدا درود می‌فرستیم و برای مقام معظم رهبری آرزوی طول عمر باعزت داریم. من از سرزمینی آمده‌ام که مردمانش ضرب‌المثل نجابت، عشق و سلحشوری هستند. مردمی ایستاده، مردمی سروقامت و صلابت‌سیرت. مردم سرزمین من مردم کرد پای در هر کجای این کره خاکی نهاده‌اند ایرانی و نماینده ایران بوده‌اند. حتی اگر صدا و سیمایشان بی‌مهری کند و مجری‌اش لحن و لفظش خوش نباشد. دژ مستحکم ایران مفتخر به مرزدارانی است از جنس مهربانی و اقتدار. وقتی از مردم پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث‌باباجانی می‌گویم از چه می‌گویم؟ جز از آنانی که از روزهای آغازین انقلاب در کنار امام بوده‌اند؟ جز از آنانی که مردان و زنان‌شان پاسدار انقلاب و خصم دشمن دون بوده‌اند و یک وجب از خاک وطن را رها نکرده‌اند؟ مردم نجیب کرد بر آن عهدی که با معمار انقلاب بسته‌اند مانده‌اند و امروز راه همان راه است و رهبری همان رهبر. حال که این مردم این‌چنین در کنار دولت‌شان ایستاده‌اند، آیا سزا است که به رغم فرمایش صریح (9) سال پیش مقام معظم رهبری درخصوص رفع مشکلات، همچنان استخوان لای زخم باشد؟ آقایان دولتی، آقایان وزرا، آقای رئیس‌جمهور! جوان کرد عاشق وطن از دورترین مناطق مرزی غرب کشور و با کمترین امکانات آموزشی در بهترین دانشگاه‌های کشور پذیرفته و با بهترین سوابق علمی فارغ‌التحصیل می‌شود. اما کار و اشغال آرزوی او است. کار و اشتغال به چه معنا است؟ اگر نمی‌دانید بدانید، آرزوی کار و اشتغال یعنی دل در گرو وطن داشتن، یعنی ساختن، یعنی من اینجا را دوست دارم. این پیام جوانان کرد است. جوان غیور کرد علی‌رغم تحصیلات عالیه و توانمندی کم‌نظیرش می‌بایست کولبری کند تا عرق کار بریزد، نه عرق شرم نداشتن. آقای رئیس‌جمهور! جوانان این سرزمین چندین کیلو بار را از لابه‌لای صخره‌ها و کوه‌ها و با به جان خریدن خطرها برای لقمه نانی حمل می‌کنند. آیا شما اندکی از این درد را چشیده‌اید؟ لفاظی‌های برخی وزرای وقیح شما کارد را به استخوان رسانده است. چندصد نفر دیگر باید در جاده‌های اورامانات جان بدهند تا وزیر راه از خواب بیدار شود؟ من از اختیارات نمایندگی مطلعم، اما کار از سؤال و استیضاح گذشته است. وزیر راه باید محاکمه شود. همکاران عزیز! سرانه فوت سوانح جاده‌ای در اورامانات حدود دو برابر میانگین کشوری است. وزارت نیرو از آب مضایقه می‌کند، آقای وزیر! این چه بساطی است؟ پس از زلزله خیلی از روستاهای ما آب شرب ندارند. می‌شنوید؟ آب شرب ندارند. اکثر زمین‌های منطقه علی‌رغم وجود رودخانه‌ها و سدها به صورت دیم کشت می‌شود. می‌دانید یعنی چه؟ یعنی بازدهی کم، کیفیت پایین، اشتغال ناقص، بیکاری و هزاران تبعات منفی اجتماعی و امنیتی. یک کارخانه در سرتاسر این منطقه نیست. جنگ بود و توسعه ندادن صنایع در مناطق مرزی منطقی. امروز که سال‌ها از جنگ می‌گذرد منطق شما چیست؟ بی‌حالی یا کم‌کاری؟ سراسر اورامانات ظرفیت صنعت خدادادی گردشگری است، نه هزینه کلان دارد و نه زمان زیادی صرف می‌شود تا بهره‌برداری انجام پذیرد. تنها برنامه‌ریزی و صدور مجوز می‌خواهد و بس. باقی را مردم و جذابیت‌های منطقه به پیش خواهند برد. پس چرا اقدامی نمی‌کنید؟ مردم کرد دست در دست نظام، پای به پای نظام هستند و دل به دل نظام گره زده‌اند و در کنار سایر مناطق به ایران اسلامی عشق می‌ورزند و آماده ساختن و محافظت کردن از این پیکره هزاران ساله هستند. همکاران عزیز! اما اکنون آن سوی کره خاکی رژیم ایالات متحده آمریکا با دموکراسی شکننده خود مستأصل است و برای آن رژیم مستأصل پیام واضح مردم ایران به تأسی از رهبر انقلاب و شهدای این مرز و بوم بالاخص سردار شهید حاج قاسم سلیمانی این است؛ ایران به کسی باج نمی‌دهد.

حسينعلي حاجي دليگاني
از برادر گرامی آرش زره‌تن‌لهونی نماینده محترم اورامانات تشکر می‌کنم که نطق خودشان را مطرح کردند. از خواهر گرامی عفت شریعتی‌کوهبنانی نماینده محترم زرند و کوهبنان دعوت می‌کنم که نطق هفت‌دقیقه‌ای خودشان را شروع بفرمایند.

عفت شريعتي کوهبناني
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم سلام علیکم و رحمه الله و برکاته «و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمه و نجعلهم الوارثین». کلامم را با این آیه شریفه آغاز کردم، آیه‌ای که نویدبخش افول قدرت و هیمنه مستکبران است و بیانگر عظمت و حکومت صالحه مؤمنان واقعی در راستای ایجاد تمدن نوین اسلامی. تمدنی بزرگ و پیشرفته و عدالت‌محور که امروز در مسیر آن هستیم. چنانچه که مقام معظم رهبری همواره بر زمینه‌سازی ایجاد یک تمدن نوین و بزرگ اسلامی و جهان‌شمول توسط ایرانیان تأکید داشتند و فرمودند خطی که نظام اسلامی ترسیم می‌کند خط رسیدن به تمدن اسلامی است. تمدنی که با محوریت قرآن کریم، ایمان، خردورزی، علم، مجاهدت و مشارکت مردمی شکل می‌گیرد. امروز که به لطف خداوند متعال و با اعجاز انقلاب اسلامی ایران و بنیادی که حضرت امام خمینی (قدس الله نفسه‌الزکیه) نهاد و با رهبری عالمانه و جهان‌بینی گسترده مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای ادامه یافت و در مسیر رشد و شکوفایی قرار گرفت، اینک همه ما مردم ایران باید با تکیه بر اصول اساسی اسلام در مهد تمدن کهن یعنی ایران اسلامی و ولایی، این مسیر را هموار سازیم. شکی نیست که دشمنان قسم‌خورده اسلام، دشمنان ایران و در کل دشمنان حق و حقیقت از هیچ تلاشی برای جلوگیری از ایجاد این تمدن فروگذار نخواهند کرد. بودجه‌های میلیون دلاری مصوب برای فعالیت فرهنگی علیه جمهوری اسلامی ایران تنها قسمتی از کوه یخی است که دشمن به خیال خام شکست این ملت فکر می‌کند و فراهم می‌آورد. امروز ایجاد یأس و ناامیدی خط مقدم دشمن برای حمله به ایران است. هرچند ماهیت حملات فرهنگی ـ اقتصادی دشمنان ایران برای مردم روشن است و به اصطلاح حنایشان رنگی ندارد، اما هر روز در قالب نو ظاهر می‌شوند و سعی در ایجاد یأس و ناامیدی و بی‌اعتمادی در مردم دارند. هر چند: شب‌پره گر وصل آفتاب نخواهد رونق بازار آفتاب نکاهد البته در این میان خط نفوذ به سوی تدبیرهای ناآگاهانه نیز چاشنی این حرکات است. باید تمام سعی ما در این مسیر ادامه داشته باشد تا هر چه زودتر مشکلات معیشتی روزمره مردم با تلاش، کار و مجاهدت کمرنگ شود. امروز نمی‌توان سخن از حل مشکلات به میان آورد، اما دغدغه معیشت مردم را نداشت. این مردم نجیب سخت می‌گذرانند، اما پای ایمان و کشورشان ایستاده‌اند که نمونه آن را در تشییع باشکوه میلیونی سردار دل‌ها شهید حاج قاسم سلیمانی دیدیم. این سرزمین در خود تن صدچاک دارد آهسته پا بگذار، دل در خاک دارد ما به آینده امیدواریم، بسیار هم امید داریم. اما لازم و واجب است هر چه زودتر فکری و برنامه‌ای برای گذر از مشکلات و گرانی‌ها در زندگی مردم داشته باشیم. همکاران و بزرگواران! به عنوان نمونه نوسان نرخ ارز آسیبی زننده‌تر از رشد نرخ آن است. هنوز تکلیف بازار قیمت‌ها مشخص نیست. در رابطه با نوسان ارزی ما دو مشکل داریم، یکی همین گران شدن یک‌شبه قیمت‌ها و بلاتکلیفی مردم و فروشندگان و دیگری اثر ذهنی احساس بدی که به واسطه کاهش دارایی اندوخته به مردم دست می‌دهد و بعضاً ممکن است موجب اتخاذ تصمیم‌های هیجانی در مردمی شود که نمی‌خواهند پس‌انداز سال‌هایشان در عرض چند ماه بی‌ارزش شود و البته حق هم دارند. بسیاری از مردم به دلیل ترس جاماندگی ناشی از رشد قیمت‌ها و بی‌ارزش شدن پس‌اندازشان به بازارهای غیررسمی مانند ارز دیجیتالی روی آورده‌اند که در این میان به دلیل اینکه سازوکار عملیاتی مناسبی در این بازار وجود ندارد، افراد سودجو از این شرایط سوءاستفاده کرده و سرمایه مردم را به تاراج می‌برند. به عنوان نمونه صرافی‌هایی که هیچ‌کدام مجوزی در سایت‌هایشان ارائه نکرده، اما اقدام به خرید و فروش ارزها با هر قیمتی که می‌خواهند می‌کنند. امروز شرایط زندگی مردم یکی از سخت‌ترین سال‌های گذشته است. سوای اینکه از کلان قضیه بگذریم که مستلزم نگاه ملی برای تثبیت قیمت ارز است و عمران و ساخت و ساز، تأمین کالاهای اساسی به شکل عملیاتی و نه به این شکلی که در این شرایط کرونایی برای یک قلم کالا با قیمت مصوب صف‌های طولانی شکل بگیرد و سایر مواردی که مستقیماً زندگی مردم را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. باید توجه همگان را به این نکته جلب کنم که توزیع گستردگی مشکلات معیشتی در همه جای کشور یکسان نیست. بعینه می‌بینیم در حوزه انتخابیه‌ام زرند و کوهبنان و شهرهای منطقه مردم بااستقامت، نجیب و تلاشگر شرایط بسیار سختی دارند. آنچه که امروز به واسطه کرونا، تحریم‌ها و سوءتدبیرها در جامعه سایه انداخته، بر مشکلات پیشین افزوده است. ما هنوز در زرند و کوهبنان و شهرستانهای منطقه مشکل جاده خوب و سالم داریم. روستاهای جامانده از گازکشی داریم و هنوز با یک وزش باد شهرمان غرق خاک می‌شود. شهرهایی که قلب معادن کشور هستند چندان بهره‌ای از این تولید ثروت ندارند. کارگران زحمتکش معادن در عمق زمین با چهره‌های سیاه‌شده از گرد زغال، اما سفید از عزت و غیرت کرونا نمی‌شناسند و نیازی به واردات کالاهای لوکس با ارز دولتی هم ندارند. فقط در جستجوی لقمه‌ای نان حلال برای خود و خانواده هستند و البته گوشی شنوا از مسئولین می‌خواهند که اگر کاری هم انجام نمی‌دهند لااقل دردهایشان را بشنوند. در پایان به چند مورد خاص منطقه اشاره می‌کنم. محصولاتی با ارزش کشاورزی حاصل دسترنج زحمتکشان فراوان که برای کشور ارزآور هم می‌باشد پیشنهاد می‌کنم، پسته و زعفران را دولت مانند گندم از کشاورزان خریداری نماید. دیگر اینکه بعضی از مدیران معادن خصوصی حق و حقوق کارگرانی که در عمق زمین تلاش می‌کنند به موقع پرداخت نمی‌کنند. از مسئولین ذی‌ربط درخواست می‌کنم در این مهم دقت نمایند. بخشودگی وام‌های مأخوذه در رابطه با زلزله خانمان‌سوز حق مردم است. استدعای بخشودگی این وام‌ها را دارم. راه‌های مواصلاتی مخصوصاً راه جدید کوهبنان ـ زرند، باند دوم زرند ـ سی‌ریز به سمت یزد، شعب‌جره ـ کوهبنان ـ پابدانا خواسته به‌حق این مردم است که مواردی را حضوراً با وزیر محترم راه و شهرسازی مطرح کرده‌ام. مشکلات کم‌آبی و رنج مردم در روستاها مخصوصاً مناطق سربنان، دشتخاک، رشکها، ابراهیم‌آباد و غیره بسیار حساس است و باید به طور جدی توسط مسئولین ذی‌ربط پیگیری شود و نگرانی مردم برطرف شود. ضمن تشکر از همه بزرگواران تقاضا دارم مواردی که عنوان شد را مسئولین مربوطه با امعان نظر پیگیری نمایند و نتیجه را به اینجانب اعلام نمایند. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

حسينعلي حاجي دليگاني
از ایراد نطق خواهر گرامی عفت شریعتی‌کوهبنانی نماینده محترم زرند و کوهبنان تشکر داریم. از برادر گرامی سیداحمد رسولی‌نژاد نماینده محترم دماوند و فیروزکوه دعوت می‌کنم که نطق پنج‌دقیقه‌ای خودشان را شروع بفرمایند.

سيداحمد رسولي نژاد
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم در تمام ایالات آمریکا در آستانه مراسم تحلیف جو بایدن آماده‌باش سراسری اعلام و وضعیت اضطراری در واشنگتن حاکم شده است. صدای شکستن استخوان‌های استکبار به گوش می‌رسد و بایدن باید در سایه چکمه‌های نظامیان و خفقان سیاسی سوگند یاد کند که مدافع لیبرال‌دموکراسی و آزادی است. روشنفکران شیفته غرب این نمایش مضحک را ببینند، شاید به حقانیت پیام انقلاب اسلامی ایران ایمان بیاورند. گرچه می‌دانیم هرگز ایمان نمی‌آورند. درخصوص بودجه 1400 باید درآمدها واقعی باشد. نکته دیگر باید حقوق دریافتی مدیران دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها در بانک مرکزی و خزانه‌داری کل کشور به ثبت برسد تا دیگر شاهد حقوق‌های نجومی نباشیم. داخل پرانتز عرض می‌کنم، باید در اسرع وقت بخشنامه اخیر رئیس سازمان برنامه و بودجه درخصوص پرداخت حقوق به مدیران شرکت‌های دولتی (21) برابر حداقل حقوق دریافتی لغو شود. چه فاصله بزرگی ایجاد می‌شود بین حداقل حقوق دریافتی با حداکثر. آیا این مدیر دولتی غرق در رفاه درد مردم و کسانی را که با حداقل‌ها دارند زندگی می‌کنند احساس می‌کند؟ سایر موارد؛ افزایش اعتبارات عمرانی، افزایش قدرت خرید اقشار کم‌درآمد جامعه، افزایش چتر حمایتی افراد تحت پوشش کمیته حضرت امام (رحمه‌الله‌علیه) و سازمان بهزیستی. درخصوص آلودگی هوای تهران چرا برنامه‌ای مشخص و منسجم برای حل مشکل آلودگی هوای تهران وجود ندارد و انسجام و همکاری میان دستگاه‌های متولی دیده نمی‌شود؟ مسئولیت مجلس به عنوان نهاد ناظر و قانونگذار در این مسأله جدی است. چند تذکری هم به وزرا و دستگاه‌های دولتی: 1 ـ وزیر راه و شهرسازی! تسریع در احداث کمربندی گیلاوند ـ دماوند، کمربندی رودهن، کمربندی فیروزکوه با توجه به عبور میلیون‌ها خودرو در سال از دو محور بسیار مهم و بین‌المللی فیروزکوه و هراز. نکته‌ای که خدمت همکاران عزیز عرض می‌کنم، این موارد، موارد ملی است، موارد شهرستانی و حوزه انتخابیه بنده نیست. مردم ساعت‌ها در ترافیک این محورها می‌مانند و بارها و بارها شاهد تصادفات خیلی سختی بودیم، به ویژه در گیلاوند دماوند که ده‌ها کشته داشتیم و باید وزیر بی‌کفایت راه و شهرسازی توجه کند. من با همکار عزیزم که دقایقی قبل فرمودند این وزیر باید استیضاح شود کاملاً موافق هستم. احداث پل غیرهمسطح در سه راهی مهرآباد ـ رودهن، چهاربانده شدن محور صالح‌آباد (وادان) که قتلگاهی شده است. ما (1000) کیلومتر راه روستایی و فرعی داریم. آقای وزیر کَرَم کرده‌اند، (10) کیلومتر فقط اعتبار داده‌اند و آن (10) کیلومتر هم نیمه‌کاره رها شد. چهاربانده شدن محور صالح‌آباد (وادان) که قتلگاهی شده است. با عنایت به وجود شهرک صنعتی شماره (2) دماوند و عبور خودروهای سنگین و سبک فراوان در روز، تسریع در چهاربانده شدن محور آبسرد ـ ایوانکی که متأسفانه در روز و در هفته شاهد تصادفات بسیاری در این محور هستیم. تسریع در تکمیل جاده مهم فیروزکوه به سمنان با توجه به تصادفات بسیار و تلفات بالا. ادامه مترو تهران ـ پردیس تا شهر دماوند و سپس شهر فیروزکوه. 2 ـ وزیر نیرو؛ تأمین آب آشامیدنی هفت شهر و ده‌ها روستای شهرستانهای دماوند و فیروزکوه. این نکته جالب است، اخیراً ریاست محترم مجلس راجع به شهر تهران و استان تهران و زعفرانیه فرمودند، آقای قالیباف! همه استان تهران که شهر تهران نیست، همه شهر تهران که زعفرانیه نیست. در همین استان تهران ما روستاهایی را داریم مثل گاوده، گدوده، بولان و تنگه بولان و ده‌ها روستا که بعد از (40) سال فقط به آنها برق دادیم. درست است نگاه شما به عنوان رئیس مجلس باید دوردست‌ها را ببینید، اما جلوی پایت را هم نگاه کن. من کاری به شهر تهران ندارم، نمایندگان شهر تهران باید دفاع کنند. در همین اطراف شهر تهران ما شهرک‌هایی را داریم که آب و برق و امکانات ندارند. ولی توجه رئیس محترم مجلس که نماینده تهران هم هستند به دوردست‌ها است، خوب است، اما همه استان تهران شهر تهران نیست و همه شهر تهران هم زعفرانیه نیست. متأسفانه این دیدگاه وجود دارد. ما الان در شهرستانهای استان تهران (5/5) میلیون جمعیت داریم. ده برابر یکی از استانهای همجوار، اما ده برابر به آن استان بودجه می‌دهند. ما مشکل امنیتی داریم، مشکل راه داریم، مشکل آب داریم، مشکل برق داریم، مشکل گاز داریم. آقای قالیباف! یک سری هم به شهرستانهای استان تهران بزن. چرا این‌قدر تکرار می‌کنی که همه امکانات در تهران و استان تهران است؟ تأمین آب آشامیدنی هفت شهر و ده‌ها روستای شهرستانهای دماوند و فیروزکوه که من به وزیر نیرو هشدار می‌دهم که این دو شهرستان در سال آینده با بحران جدی کمبود آب آشامیدنی مواجه خواهند شد. تسریع در تکمیل طرح‌های فاضلاب شهرهای دماوند، رودهن و فیروزکوه. 3 ـ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ تسریع در احداث بیمارستان در شهر و بخش رودهن با جمعیت به قریب به... (قطع میکروفن)

حسينعلي حاجي دليگاني
از ایراد نطق برادر گرامی سیداحمد رسولی‌نژاد نماینده محترم دماوند و فیروزکوه تشکر داریم. از برادر گرامی احمد علی‌رضابیگی نماینده محترم تبریز، آذرشهر و اسکو دعوت می‌کنم که نطق پنج دقیقه‌ای خودشان را شروع بفرمایند. (در این هنگام آقای علی نیکزادثمرین «نایب‌رئیس دوم» ریاست جلسه را به عهده گرفتند)

احمد علي رضابيگي
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت ملت شریف و همکاران گرامی سلام عرض می‌کنم. به روان پاک شهدا به ویژه شهدای مقاومت خصوصاً سید شهیدان مقاومت شهید سلیمانی درود می‌فرستم. عزت روزافزون رهبر معظم انقلاب را از درگاه ایزد سبحان مسئلت دارم. به عنوان وکیل ملت و فردی از جمع امنای ملت اجازه می‌خواهم قدری صریح صحبت کنم. من آنچه را که می‌گویم در وهله اول به عنوان تذکر به خودم می‌گویم و سپس به همکاران عزیزم که همه ما از جانب ملت اجیر شده‌ایم برای اینکه حقوق ملت را استیفا کنیم و ما در مجلسی که در رأس امور قرار دارد، ملت انتظار دارند که کارکرد در تراز رأس امور داشته باشیم. بدانیم مشکل اصلی کشور که تبعات شوم آن امروز زندگی مردم را از خودش متأثر کرده فرآیندهای غلط تصمیم‌گیری است. ما کمبود منابع نداریم، ثروت عظیم ملت ایران جنگل‌ها، دریاها، معادن، چاه‌های نفت و گاز، نیروی خلاق جوان کشور و ایمان مردم به حقانیت انقلاب اسلامی و قدرت تاب‌آوری آنها در سختی‌ها، این ثروت‌هایی است که کمتر کشوری آن را تجربه کرده است. بهترین مثال برای اثبات فرآیند غلط تصمیم‌گیری در کشور ما همین ماجرای بنزین است که در عموم سخنرانی‌ها و نطق‌های همکاران عزیز به آن اشاره می‌شد. فاجعه زمانی خودش را بیشتر نشان می‌دهد که رئیس‌جمهور چند روز پس از افزایش قیمت بنزین اعلام می‌کند که من هم بی‌خبر بودم، اگر شما خبر داشتید من هم خبر داشتم. تاکنون هیچ مرجعی درخصوص این ضایعه که صدها نفر را به کام مرگ کشیده توضیحی به مجلس ارائه نکرده است. استیضاح وزیر کشور در فراموش‌خانه هیأت‌رئیسه در کنار بقیه استیضاح‌ها از جمله استیضاح وزیر نفت و استیضاح وزیر اقتصاد دارد خاک می‌خورد و رئیس محترم مجلس استنباط خودش از بیانات مقام معظم رهبری در جلسه مجازی با مجلس را علت اصلی تعطیل شدن استیضاح‌ها عنوان می‌کند. در حالی که مقام معظم رهبری در بیانات باارزش خودشان نمایندگان را به رعایت دقیق قانون در مواجهه با دولت فرا می‌خواندند و مجلس را به پرهیز از بداخلاقی توصیه می‌کردند. در رأس امور بودن مجلس زمانی مورد خدشه قرار می‌گیرد که ریاست محترم کمیسیون تلفیق در سخنرانی عصر پنجشنبه (25) دی‌ماه در همایش مدیران استانی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب می‌فرمایند اگر بودجه را رد می‌کردیم آقای روحانی می‌گفت من بهتر از این بلد نیستم بودجه بنویسم و متوسل به رهبر انقلاب می‌شد و ایشان هم به صورت طبیعی و منطقی موضوع را به تصمیم‌گیری سران قوا محول می‌کردند و ممکن بود آنجا ارقام پایین و بالا شود و برای کشور فاجعه درست کند. ضمن اینکه مجلس از مسیر قانونی حذف می‌شد. در این فراز بیشترین ستم در حق مقام معظم رهبری صورت گرفته است. پس مجلس نه تنها در صدد بازگرداندن امور به مجرای اصلی و قانونی نیست، بلکه عملاً با تضعیف خود کنار آمده است. پس بیاییم به مردم بگوییم مجلس در رأس امور نیست و از ما انتظار در تراز رأس امور را نداشته باشید. به این ترتیب در مقابل کج‌کارکردهای دولت چه باید کرد؟ آیا ما عملاً مجلس شورای اسلامی را شریک جرم دولت قرار نداده‌ایم؟ بپذیریم قضاوت مردم در مورد مجلس مشابه دولت خواهد بود. آیا دعوای بانک مرکزی و گمرک را فراموش کرده‌ایم؟ در شرایط تحریم میلیاردها کالا در گمرکات گرفتار شده بود و اجازه ترخیص داده نمی‌شد. میلیون‌ها جوجه یک‌روزه کشته شدند و آنها را زیر خاک دفن کردند و بحران مرغ را در کشور ما ایجاد کردند. ما به سمت انتخابات ریاست جمهوری پیش می‌رویم. ظرفیت بالای قانون اساسی اصالت را به آ‌رای برآمده از صندوق انتخابات می‌دهد. کسانی سعی دارند مشارکت بالای مردم را عامل بروز شکاف امنیتی جلوه دهند و می‌خواهند به بهانه احتمال بروز شکاف امنیتی مشارکت را قربانی کنند. در حالی که مشارکت مردم قوام‌بخش امنیت ملی است و زبان نظام سلطه را کند خواهد کرد. دولت نیز همان نقشه شوم را که با هدف به قهر کشانیدن مردم از صندوق رأی در انتخابات مجلس با اجرای بدفرجام افزایش قیمت بنزین بود می‌خواهد دوباره تکرار کند و صفت حداقلی را می‌خواهد علاوه بر مجلس به دولت آینده هم تعمیم دهد. خواست مردم تغییر شرایط اسفبار موجود است. بازگردانیدن نهادهای اصلی کشور به جایگاه واقعی‌شان و تغییر در بستر انقلاب اسلامی ضرورت امروز کشور است. دولت با دخالت در بازار ارز در صدد ایجاد دوگانه برجام و غیربرجام است. این در حالی است که دولت خود مسئول اصلی وضعیت امروز کشور است. مردم تغییر اساسی در ساختارهای اساسی کشور را با اولویت بازگردانیدن ثروت مردم به مردم خواهان هستند. تغییر رویه در اداره کشور به صورت مدیریت میدانی براساس توصیه‌های رهبر انقلاب ضرورت... (قطع میکروفن)

حسينعلي حاجي دليگاني
تشکر از ایراد نطق برادر گرامی احمد علی‌رضابیگی نماینده محترم تبریز، آذرشهر و اسکو. آقای رئیس! نطق‌ها تمام شد.

علي نيک زادثمرين
بسم الله الرحمن الرحیم از برادرمان جناب آقای بیگی متشکریم.
6 اعلام وصول (2) فقره طرح

علي نيک زادثمرين
حاج‌آقا موسوی! اعلام وصول‌ها را بفرمایید.

سيدناصر موسوي لارگاني
بسم الله الرحمن الرحیم چند تا طرح و لایحه است که به صورت عادی اعلام وصول می‌شود: ـ طرح اصلاح ماده (161) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی اعلام وصول می‌شود. ـ طرح ساماندهی نظارتی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام وصول می‌شود.
7 اعلام وصول (2) فقره لایحه

سيدناصر موسوي لارگاني
لایحه آیین‌نامه مؤسسه‌های به رسمیت شناخته شده (آر.اُ) در زمینه ارائه خدمات صدور گواهینامه‌های قانونی، فنی و ایمنی دریایی الحاقی به کنوانسیون بین‌المللی ایمنی جان اشخاص در دریا اعلام وصول می‌شود. ـ لایحه پروتکل بین دولت جمهوری اسلامی ایران و شورای فدرال سوئیس به منظور اصلاح موافقتنامه 5/8/1381 هجری شمسی و (27) اکتبر 2002 میان دولت جمهوری اسلامی ایران و شورای فدرال سوئیس برای اجتناب از أخذ مالیات مضاعف در مورد مالیات‌های بر درآمد و سرمایه و پروتکل آن اعلام وصول می‌شود.
8 اعلام وصول (2) فقره سؤال

سيدناصر موسوي لارگاني
سؤال ملی جناب آقای عباس مقتدایی نماینده محترم اصفهان و تعداد دیگری از نمایندگان محترم از وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص علت عدم شفاف‌سازی لازم درخصوص مفاد قرارداد با تلگرام و چرایی و چگونگی محاسبه ترافیک بین‌الملل برای کاربران این شبکه اجتماعی اعلام وصول می‌شود. ـ سؤال ملی جناب آقای هادی بیگی‌نژاد نماینده محترم ملایر و تعداد دیگری از نمایندگان محترم از وزیر نیرو درخصوص عدم پیش‌بینی نیاز کشور به برق هسته‌ای توسط وزارت نیرو اعلام وصول می‌شود. مطابق ماده (235) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی و در اجرای ماده (236) و با عنایت به نامه شماره (175081/800) مورخ 16/10/99 معاون محترم وزارت آموزش و پرورش، گزارش عملکرد سالانه وزارت آموزش و پرورش اعلام وصول می‌شود. ـ مطابق ماده (235) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی و در اجرای ماده (236) و با عنایت به نامه شماره (189116) مورخ 16/10/99 وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی گزارش عملکرد سالانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام وصول می‌شود.

علي نيک زادثمرين
از حاج‌آقا موسوی سپاسگزاریم.
9 تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

علي نيک زادثمرين
جناب آقای امیرآبادی! تذکرات کتبی را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
تذکرات کتبی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی: ـ آقای علیرضا زندیان (بیجار) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص لزوم نظارت بر تخلفات بانک صنعت و معدن در عدم اجرای قرارداد با شرکت اسب آهنین آریا بعد از (12) سال. به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص لزوم تسریع در تبدیل وضعیت استخدامی کارکنان قرارداد کار معین و پرسنل تیم سلامت پزشک خانواده. به وزیر آموزش و پرورش درخصوص لزوم تسریع در رفع مشکلات برنامه شاد. ـ آقای سیدمحمد مولوی (آبادان) به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص لزوم توسعه شبکه مخابراتی در سطح آبادان. ـ آقایان: عبدالناصر درخشان (ایرانشهر، دلگان، بمپور، سرباز، فنوج و بخشهای بنت، لاشار، آهوران و آشار) و فداحسین مالکی (زاهدان) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص لزوم ایجاد زیرساخت‌های مناسب، ایمن‌سازی جاده‌ها و ایجاد امکانات رفاهی مطلوب و باکیفیت در مناطق مرزی جهت رونق تولید و اشتغال این مناطق. ـ آقای ابراهیم رضائی (دشتستان) به اتفاق سه نفر از نمایندگان به وزیر نیرو درخصوص لزوم اصلاح قیمت بالای آب‌بهای زمین‌های زراعی و نخیلات استان بوشهر و تثبیت قیمت سال گذشته. ـ آقای عباس مقتدایی (اصفهان) به وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهادکشاورزی درخصوص ضرورت اجرای قانون معافیت از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما برای کشاورزان و کارفرمایان کارگاه‌های کشاورزی. به وزیر ورزش و جوانان درخصوص ضرورت پرداخت (2) میلیون یوروی دریافتی از اموال بازنشستگان به صورت یورو یا نرخ روز ارز. به رئیس‌جمهور محترم درخصوص ضرورت پرداخت طلب (2) میلیون یورویی بازنشستگان توسط وزارت ورزش به صورت یورو یا نرخ روز ارز. به وزرای جهادکشاورزی و صنعت، معدن و تجارت درخصوص ضرورت جلوگیری از ایجاد فضای رانتی، امضای طلایی و ویژه‌خواری در مجموعه تحت مدیریت. به وزیر جهادکشاورزی درخصوص ضرورت نظارت دقیق بر عملکرد شرکت پشتیبانی امور دام. به وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات، امور اقتصادی و دارایی و صنعت، معدن و تجارت درخصوص ضرورت تسریع در اتصال سامانه انبارها به سامانه جامع تجارت جهت جلوگیری از تخلفات. به وزرای نفت و ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص ضرورت افزایش سهمیه نفت سفید عشایر عرب جرقویه اصفهان و همچنین ضرورت ترمیم و تقویت زیرساخت‌های واحد تجزیه و مبادلات مرکز پست استان اصفهان. ـ خانم فاطمه رحمانی (مشهد و کلات) به وزیر آموزش و پرورش درخصوص لزوم کنترل و نظارت بر محتوای پیام‌رسان شاد. ـ آقای سیدمحمد مولوی (آبادان) به وزیر جهادکشاورزی درخصوص لزوم رسیدگی به نحوه واگذاری اراضی ملی توسط اداره منابع طبیعی در شهرستان آبادان. ـ آقای محمدحسن آصفری (اراک، کمیجان و خنداب) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص لزوم توجه به مشکل آلودگی هوای اراک و جلوگیری از مصرف مازوت در نیروگاه شازند اراک. به وزیر نیرو درخصوص لزوم رسیدگی به مشکل آب شرب شهر اراک و روستاهای شمال شهرستان اراک. ـ آقای علیرضا نظری (خمین) به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص لزوم رسیدگی به امکانات درمانی بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین‌اجتماعی در شهرستان خمین. ـ آقای محمدحسن آصفری (اراک، کمیجان و خنداب) به اتفاق (40) نفر از نمایندگان به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص لزوم توجه به حقوق نیروهای خدماتی روزمزد، پیمانی و قراردادی بیمارستان‌های کشور در ایام کرونا. ـ آقای فرهاد بشیری (پاکدشت) به وزرای نفت و نیرو درخصوص لزوم جلوگیری از مصرف سوخت مازوت در نیروگاه‌های برق به منظور کاهش آلودگی هوا. ـ آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی (شاهین‌شهر، میمه و برخوار) به اتفاق (42) نفر از نمایندگان به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص لزوم تروریست خواندن ارتش آمریکا توسط رسانه‌ها براساس قانون ضرورت اجرای اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی. ـ آقای علیرضا ورناصری‌قندعلی (مسجدسلیمان، لالی، هفتگل و اندیکا) به اتفاق تعدادی از نمایندگان به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص لزوم رسیدگی به مشکلات لجستیکی، جمعیت هلال‌احمر در مناطق محروم مسجدسلیمان، لالی، هفتگل و اندیکا.

علي نيک زادثمرين
از برادرم جناب آقای امیرآبادی سپاسگزارم.
10 تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

علي نيک زادثمرين
حاج آقا دلیگانی! تذکرات شفاهی همکاران عزیز را اعلام بفرمایید.

حسينعلي حاجي دليگاني
بسم الله الرحمن الرحیم تذکرات دودقیقه‌ای، جناب آقای رضا آریان‌پور نماینده محترم مینودشت، کلاله، مراوه‌تپه و گالیکش بفرمایید.

رضا آريان پور
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب و احترام به پیشگاه ملت بزرگ ایران، هم‌استانی‌های عزیزم در استان گلستان، خصوصاً مردم شریف شهرستانهای مینوشت، کلاله، گالیکش و مراوه‌تپه. در ابتدا از وزیر محترم بهداشت و درمان و زیرمجموعه ایشان به علت اجرایی شدن فوق‌العاده ویژه کارکنان بهداشت و درمان و عنایت و اهتمام ویژه ایشان در جهت تجهیز بیمارستان‌های استان گلستان و رفع محرومیت درمانی از این استان تقدیر و تشکر می‌کنم. تذکر به وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت؛ جناب آقای مهندس رزم‌حسینی! اگر به خاطر داشته باشید در جلسات قبل از رأی اعتماد شما به اتفاق برخی از نمایندگان استان گلستان به حضور جناب‌عالی رسیدیم و اهم مشکلات استان را در حوزه صنعت، معدن و تجارت برای شما مطرح کردیم. اما از آن زمان هیچ اتفاق ملموسی جهت رفع این مشکلات نیفتاده است. استان گلستان علی‌رغم اینکه یک‌سوم شمال و شمال‌شرق آن نیمه‌بیابانی و مستعد استقرار واحدهای صنعتی است، متأسفانه کل صنعت استان گلستان را اگر جمع بزنیم به اندازه نصف یک واحد پتروشیمی یا ذوب‌آهن در برخی از استان‌ها نیست. به علت فقدان صنعت، جوانان تحصیلکرده استان بیکار هستند و انواع بزهکاری در میان آنها رو به رشد است. سهم هر گلستانی از مالیات بر ارزش افزوده به اندازه یک‌دهم یک پایتخت‌نشین هم نیست. لذا دهیاری‌ها و شهرداری‌های استان گلستان از محل این منبع درآمدی اعتبار چندانی برای عمران و آبادانی دریافت نمی‌کنند. معضل دیگر وجود مدیران ناکارآمد، حاشیه‌ساز، تحمیلی و فاقد برنامه در بخش صنعت و معدن و شهرک‌های صنعتی این استان است که علی‌رغم پیگیری‌ها... (قطع میکروفن)

حسينعلي حاجي دليگاني
تشکر. آقای شهریار حیدری نماینده محترم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب بفرمایید.

شهريار حيدري
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم ـ الحمدلله رب العالمین پایان خفت‌بار و ذلیلانه حکومت ترامپ که جهان را به سمت آشوب هدایت می‌کرد امیدوارم این پایان درس عبرتی باشد برای دولتمردان آینده آمریکا. فرا رسیدن ماه مبارک بهمن یادآور آغاز پیروزی انقلاب و پایان طاغوت را تبریک عرض می‌کنم. همکاران گرانقدر! چند بار به وزیر اقتصاد پیرامون ضعف کارکردی به ویژه در حوزه گمرک تذکر دادم. ظاهراً ایشان هنوز اقدامی نکرده است. با هم دعا می‌کنیم برای وزیر اقتصاد که از خواب غفلت بیدار شود و در همین موضوع و پیرامون کارکردهای مختلف وزیر اقتصاد تحقیق و تفحص نوشته‌ام که انتظار دارم همگان امضا بفرمایید. وزیر محترم نفت جناب آقای دکتر زنگنه! از توجه جناب‌عالی نسبت به اعزام تیم‌های شناسایی منابع نفت و گاز حوزه انتخابیه‌ام تشکر می‌کنم که الحمدلله منابع بزرگ گاز و نفت در منطقه کشف شده و انتظار دارم که ان‌شاءالله هر چه زودتر نسبت به کلنگ‌زنی و آغاز بهره‌برداری از منابع خدادادی در قالب پتروشیمی و پالایشگاه اقدام بفرمایید. جناب آقای دکتر زنگنه! در همین ارتباط انتظار دارم نسبت به تقویت نفت و گاز غرب مستقر در کرمانشاه از حیث منابع نیروی انسانی و امکانات لجستیکی توجه بفرمایید. از وزیران محترم نیرو و جهادکشاورزی انتظار دارم نسبت به تخصیص و اجرای اراضی برجای مانده از سامانه گرمسیری هر چه سریعتر تجدیدنظر و اقدام کنند. وزیر راه و شهرسازی به جای محکومیت باید اعدام شود، به خاطر بی‌توجهی به راه‌های منطقه. از مجمع تشخیص مصلحت نظام انتظار دارم هرچه سریعتر نسبت به تصویب منطقه آزاد توجه کنند. وزارت محترم کشور نسبت به اجرای فعالیت مناطق مرزی در قالب کولبری توجه ویژه عنایت بفرمایید. والسلام علیکم و رحمه الله

علي نيک زادثمرين
از برادر عزیزم جناب آقای حیدری متشکرم. به لحاظ قسمی که بر آیین‌نامه خوردیم، خواهش و استدعای عاجزانه من از همکاران عزیزمان این است که در نطق‌هایشان بعضی مباحث را در نظر بگیرند و ما پیشاپیش نباید حکم صادر کنیم. آقای حاجی! نفر بعدی را بفرمایید.

حسينعلي حاجي دليگاني
جناب آقای سیدسلمان ذاکر نماینده محترم ارومیه بفرمایید.

سيدسلمان ذاکر
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای وزیر مسکن و استاندار محترم استان آذربایجان‌غربی! مشکل مسکن، خدمات عمومی، اسناد مالکیت صدها هزار نفر همشهری ارومیه‌ای را حل کنید. چرا تا به حال اجازه دادید این همه مشکلات برای مردم مناطق مختلف زمین‌های بسیج‌، رزمندگان، امیریه، پرواز، بادکی، مسکن غرب، آزالیا و ده‌ها منطقه دیگر به وجود بیاید؟ شما کجاها بودید؟ اینها چرا باید بسوزند و بسازند؟ آقای وزرای جهاد و تجارت! ضمن تشکر از زحمات شما، آیا می‌دانید ماندن (700) هزار تن سیب در سردخانه‌ها یعنی چه؟ می‌دانید به شمارش معکوس افتادن در فروش یعنی چه؟ چرا مشوق صادرات سیب را با آوردن موز حل نمی‌کنید؟ وگرنه منتظر بمانید هزاران تن سیب بیاید جلوی مجلس و وزارتخانه‌ها ریخته شود، آن موقع برای شما یک تنبیه خوبی خواهد بود. کارگزاران بورس! مردم اصل مال خودشان را می‌خواهند، سود نمی‌خواهند، رأس‌المال را می‌خواهند. مسئولین نظارتی! اگر رانت و فسادی هست نظارت کنید، در بیاورید، به مردم اعلام کنید تا مردم بتوانند به اموال خودشان برسند و برای دیگران یک هشدار جدی باشد تا از این به بعد بدانند مال‌شان را به چه کسی باید بسپارند. ممنون و متشکرم.

حسينعلي حاجي دليگاني
از آقای ذاکر تشکر می‌کنم. جناب آقای محمدصالح جوکار نماینده محترم یزد و اشکذر بفرمایید.

محمدصالح جوکار
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم من خدمت همکاران عزیز عرض سلام دارم و تشکر از هیأت‌رئیسه محترم. من یک تذکری را می‌خواستم بدهم، دیروز سی‌ام دی‌ماه متأسفانه باز در یک حرکت ناشایست برق آب انتقالی به یزد را در شرق اصفهان قطع کردند و یک گناه دیگری را مرتکب شدند. عرض من این است که واقعاً مردم یزد چه گناهی کرده‌اند که هر روز مواجه با این صحنه‌ها می‌شوند؟ این موضوع اساسی است، واقعاً پس مدیران و استاندار در اصفهان چه می‌کنند؟ چرا نمی‌تواند مدیریت کند؟ من بارها اعلام کردم واقعاً اگر نمی‌توانند مدیریت کنند به دیگران اجازه بدهند بیایند مدیریت کنند. آقای رئیس‌جمهور محترم! چرا بدهکاری دولت به کشاورزان داده نمی‌شود که اینها مرتکب چنین اعمالی شوند و آب مردم یزد را قطع کنند؟ هیچ هدف دیگری در دسترس ندارند، الا اینکه آب یزد را قطع کنند؟ آیا راهکار دیگری وجود ندارد؟ آب جزء انفال است، متعلق به همه ملت ایران است. به هر صورت ما هم امروز مزایا و مزیت‌هایی در استان همجوار داریم، این درست است که ما این مزیت‌ها را قطع کنیم؟ ما که دست به چنین کاری نمی‌زنیم، فلذا آنها هم باید توجه داشته باشند. وزیر محترم کشور! امنیت خط لوله آب بر عهده وزیر کشور است. دوستان در شورای امنیت! به این نکته توجه کنید. عواملی که امروز در اصفهان دارید را باید برای این کار بسیج کنید. مردم صبح بلند شوند ببینند آب ندارند؟ این درست نیست و شایسته مردم مسلمان و انقلاب ما و نظام اسلامی ما نیست. من خواهش می‌کنم توجه به این نکته شود. هم استان همجوار ما توجه به این نکته کند که واقعاً از آن طرف دست به اقدام... (قطع میکروفن)

حسينعلي حاجي دليگاني
تشکر. از جناب آقای علی‌اصغر عنابستانی نماینده محترم سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب، داورزن و ششتمد دعوت می‌کنم بفرمایند.

علي اصغر عنابستاني
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم امروز صبح مطلع شدیم که حضرت آیت‌الله سیدمحمدحسن علوی‌سبزواری از پیشتازان انقلاب در دیار سربداران به ملکوت اعلی پیوستند. ایشان یار و دوست دیرین مقام معظم رهبری و حامی بی‌چون و چرای ولایت فقیه بودند. لازم می‌دانم این ضایعه را به محضر حضرت ولی‌عصر و نایب برحق‌شان مقام معظم رهبری و همه مردم عزیز و داغدار استانهای خراسان و خاصه غرب خراسان و دیار سربداران عرض تسلیت صمیمانه داشته باشیم. تذکر اول من به رئیس‌جمهور و وزیر اقتصاد در مورد وضعیت بورس است. تا سرمایه مردم که به دعوت شما به بورس رسید کاملاً آب نرفته یک فکر عاجل بردارید. ضرورت دارد با متخلفین بورس و کسانی که با دخالت‌های نابجا بورس را دچار مشکل کردند حتماً برخورد شود. همکاران عزیز خودم و هیأت‌رئیسه هم باید بدانیم که الان وقت آزمون مجلس است، مردم از ما می‌پرسند که مجلس چه می‌کند؟ اگر وزیر اقتصاد نمی‌تواند یا نمی‌خواهد به این وضعیت سر و سامان بدهد، مجلس حتماً باید به وظیفه‌اش برای برخورد با وزیر اقدام کند. اما تذکر به وزیر صنعت، معدن و تجارت؛ مشکل کمبود روغن همچنان باقی است. وزیر محترم جهاد! مشکل کمبود کود و توزیع نهاده‌های دامی همچنان مردم را اذیت می‌کند. وزیر محترم کشور! شما مسئول امنیت کشور هستید. ناامنی در سبزوار بیداد می‌کند. در طول چند ماه گذشته حداقل شش‌نفر در درگیری‌های مسلحانه کشته شده‌اند. یک فکری بردارید. ما پنج ماه است فرماندار نداریم. آقای وزیر! ان‌شاءالله یک فکری بردارید که از این وضعیت خارج شویم و مردم احساس ناامنی نکنند. والسلام علیکم و رحمه الله

علي نيک زادثمرين
از برادر عنابستانی متشکریم. حاج‌آقا موسوی! تذکرات آیین‌نامه‌ای و دستور روز را بفرمایید.

سيدناصر موسوي لارگاني
بسم الله الرحمن الرحیم در خدمت جناب آقای ایزدپناه هستیم، بفرمایید.

عبداله ايزدپناه
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام محضر همه همکاران عزیز. اصل (48) قانون اساسی تأکید دارد بر اینکه منابع کشور عادلانه توزیع شوند. اما سیاست‌های تبعیض‌گونه چند دهه اخیر متأسفانه در کشور در بحث توزیع اعتبارات بعضی استانها را فربه و برخوردار و بعضی از مناطق کشور را عقب‌مانده نگه داشته است. در سایه این تبعیض، بیکاری کمر بعضی از مردم را شکست. شهرستانهای حوزه انتخابیه اینجانب در بحث بیکاری نرخ بالای (40) درصد دارند. ما از همه مسئولین خواهش می‌کنیم، سازمان برنامه و بودجه، دولت، کمیسیون تلفیق این موضوع را رعایت کنند. جدول (20) که طرح مطالعاتی و اجرایی است، بعضی استان‌ها و شهرستان‌ها کاملاً در غفلت قرار گرفته‌اند و خبری از آنها نیست. من خواهش می‌کنم به این تبعیض‌ها پایان دهید. نکته دوم مشکل برادران و خواهران پیش‌دبستانی که بعد از چند ماه هنوز حل نشده است و کسی به فریاد اینها نمی‌رسد. من از وزارت آموزش و پرورش تقاضای فوری دارم به وضعیت اینها رسیدگی شود و تعیین تکلیف شوند. صدها نفر منتظر تکلیف‌شان هستند که روشن شود، حق‌التدریسی‌ها و نهضتی‌ها هنوز بعضاً بلاتکلیف هستند. نکته پایانی را خدمت شما عرض کنم. در چند وقت اخیر و در سالهای اخیر ریزش بورس بی‌سابقه است و این وضعیت مایه نگرانی مردم و همه آحاد جامعه شد. مردم اعتماد کردند، سرمایه خود را در بورس گذاشتند ولی متأسفانه الان با یک وضعیت بسیار نابسامانی روبرو شدند و به شدت نگران هستند. از وزارت اقتصاد و همه دولتمردان تقاضا داریم سر و سامانی بدهند و مردم را از این ناراحتی و نارضایتی نجات بدهند. از همه همکارانم تشکر می‌کنم که به عرایضم گوش کردید. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علي نيک زادثمرين
علیکم السلام. از جناب آقای ایزدپناه سپاسگزاریم. (جلال‌زاده ـ آقای رئیس! تذکر ماده 22 درمورد شأن نمایندگان و مجلس دارم) ماده (22)، بند (11) راجع به نظم مجلس و حفظ شأن نمایندگان است، نمایندگان شأن‌شان محفوظ است، مجلس هم که دارد کارش را پیش می‌برد.

روح اله متفکرآزاد
آقای رئیس! با اجازه‌تان من نفر بعدی را اعلام کنم.

علي نيک زادثمرين
جناب آقای دکتر متفکرآزاد! نفر بعدی را اعلام بفرمایید.

روح اله متفکرآزاد
نفر بعدی جناب آقای رجب رحمانی هستند، بفرمایید.

رجب رحماني
بسم الله الرحمن الرحیم «استکباراً فی الارض و مکر السییء و لایحیق المکر السییء الا باهله فهل ینظرون الاّ سنت الاولین فلن تجد لسنّت الله تبدیلاً و لن تجد لِسنّت الله تحویلاً». آه مظلومیت سردار بزرگ سلیمانی و همه آزادگان و ملت‌های مظلوم کاخ سفید آمریکا را به کاخ سیاه تبدیل کرد و هیمنه آنها را شکست. استیضاح ترامپ چیزی نیست، آیندگان از ترامپ استیضاح خواهند کرد، بشریت و همه آزادگان و آزادی‌خواهان. شهید سلیمانی در سربازی ولایت تنها دستش ماند، یعنی نشان داد که پرچم ولایت نباید بر زمین بماند و ان‌شاءالله همه ما سربازان ولایت و امامت و حافظان عَلَم امامت و ولایت باشیم. من از آقای رئیسی به خاطر مواضع قاطع و شجاعانه‌شان در رابطه با مباحث اقتصادی صمیمانه تشکر می‌کنم. از ایشان استدعا دارم که حتماً هیأتی به تاکستان بفرستند و مسأله خرید (17) هزار تن کشمش و خساراتی که به تعاونی روستایی وارد شده است. از صادرکنندگان، واردکنندگان و خریداران این را رسیدگی کند. مطلب بعدی؛ از ریاست محترم سازمان برنامه و بودجه تشکر می‌کنم. از وزیر محترم جهادکشاورزی و استاندار محترم و مجموعه استان. امیدوارم بیشتر از این دیگر مردم را معطل نگذارند

علي نيک زادثمرين
آقای رحمانی! عذرخواهی می‌کنم. آقای جلال‌زاده! الان نظم مجلس را شما دارید به هم می‌ریزید. اجازه بدهید تذکر آیین‌نامه‌ای روز را آقای رحمانی تمام کند، بعد ببینم فرمایش شما چیست. آقای رحمانی بفرمایید.

رجب رحماني
صریحاً این قضیه را بگیرند، کشاورزان بیشتر از این منتظر نماندند. حداقل کیلویی (20) هزار تومان کشمش درجه یک، کشاورزان بدهی بانک دارند، بایستی مسأله داشت را انجام بدهند. موضوع بعدی جاده تاکستان ـ آقچه‌کند است که من از وزیر محترم راه تشکر می‌کنم. این قضیه انجام شده بود. مسئول پدافند یک مقدار گرفتاری و بیماری پیدا کرد، دیر انجام شد. امیدوارم این را هم در ردیف بودجه قرار بگیرد، ان‌شاءالله از طریق کمیسیون برنامه و بودجه تأمین آب کشاورزی کل شهرستان تاکستان از سد نهب، از سد طالقان و از سد کینه‌ورز. جمعیت (150) هزار نفر شهرستان به شدت با کمبود مواجه است. از مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکر می‌کنم که هیأتی را به تاکستان فرستادند و مسأله منطقه ویژه تاکستان را مورد رسیدگی قرار دادند که امیدوارم در مجمع ان‌شاءالله تصویب شود. از دولت محترم می‌خواهم همچنان که قیمت سکه و ارز یک مقدار پایین آمده، ان‌شاءالله این کار ادامه پیدا کند و شدیداً با گرانی و تورم افسارگسیخته که با زندگی مردم را مورد توجه قرار داده، زندگی مردم را خراب کرده، کمر مردم را شکسته است. ان‌شاءالله قاطعانه برخورد کنند و گرانی و تورم را ریشه‌کن کنند.

علي نيک زادثمرين
از برادرم جناب آقای رحمانی تشکر می‌کنم. آقای جلال‌زاده! بند (11) ماده (22) که می‌خواهی تذکر بدهی، بفرمایید چیست؟

وحيد جلال زاده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! بند (11) ماده (22) می‌گوید که حفظ شأن و منزلت و اقتدار مجلس و دفاع از حقوق و جایگاه قانونی نمایندگان. آقای رئیس‌جمهور برای بار چندم به نمایندگان مجلس، به کمیسیون تلفیق و به مجلس شورای اسلامی اهانت می‌کند. امروز در جلسه هیأت دولت کمیسیون تلفیق را زیر سؤال برده، اهانت کرده، گفته کسانی که چهار عمل اصلی را بلد نیستند. هرکسی دو کلاس سواد داشته باشد می‌داند که کمیسیون تلفیق به جای ادبیات اقتصادی، دارد ادبیات سیاسی به کار می‌برد. آقای رئیس‌جمهور! شما که می‌فرمایید من (27) سال تجربه بودجه‌نویسی دارم، چه بر سر مملکت آوردید؟ اگر مجلس و کمیسیون تلفیق کلیات بودجه آقای رئیس‌جمهور را که بودجه فروپاشی بود رد می‌کرد، ایشان جرأت نمی‌کرد امروز به کمیسیون تلفیق و مجلس اهانت کند. آقای رئیس مجلس! آقای رئیس‌جمهور از اسفند سال گذشته از اتاق و محل کارش خارج نشده ببیند با این هفت سال بودجه‌نویسی‌اش چه بر سر مردم آورده است. من از رئیس‌ مجلس و هیأت‌رئیسه تقاضا می‌کنم، این چندمین بار است من تذکر می‌دهم، چرا اجازه می‌دهید ایشان به مجلس توهین کند؟ من از نمایندگان می‌خواهم با رد کلیات در صحن علنی جواب آقای رئیس‌جمهور را بدهند.

علي نيک زادثمرين
آن موضوع رد یا قبول کلیات را همکاران عزیز و بزرگوار در صحن تصمیم خواهند گرفت. هیچ‌کس حق اهانت به مجلس و نمایندگان را ندارد. کسانی که ادعا می‌کنند خیلی بلد هستند و خیلی باسواد هستند، این وضع را برای مردم بزرگ ایران به وجود آورده‌اند. بنابراین اینکه شما می‌فرمایید آقای رئیس‌جمهور در جلسه امروز به کمیسیون تلفیق اهانت کرده، رئیس‌جمهور چنین حقی را ندارد. آقای نجابت بفرمایید.

روح اله نجابت
بسم الله الرحمن الرحیم از جناب‌عالی و هیأت‌رئیسه محترم خیلی تشکر می‌کنم. لازم می‌دانم دو نکته را تذکر بدهم. تذکر اول خطاب به رئیس‌جمهور محترم که امروز در جلسه هیأت دولت ایشان بیان کرده که من هم بلدم شعار بدهم، ولی مردم از من تأمین معیشت می‌خواهند. آقای رئیس‌جمهور! اگر تأمین معیشت مردم برای شما اهمیت داشت وضعیت کشور این نبود، وضعیت بورس این نبود، وضعیت بودجه‌ای که با کسری تراز عملیاتی و فاجعه‌ای که شما به مجلس دادید این نبود. شعار دادن شما برای مجلس تازگی ندارد، ولی ما قصد پاسخ دادن به شما را نداریم و مجلس و کمیسیون تلفیق با عمل و اصلاح دقیق بودجه با شما مواجه می‌شوند. لطفاً شعار ندهید. مطلب دوم و تذکر بنده اصل (88) قانون اساسی است. آقای رئیس! دیروز سؤال خوبی از آقای وزیر محترم امور خارجه انجام شد، اما مطابق گزارش کمیسیون سؤال بنده قبل از سؤال مطرح‌شده به صحن ارجاع شده بود. در هیأت‌رئیسه محترم انتظار ما این است که نسبت به سؤالات و تقاضاهای نمایندگان امانتداری شود. تاریخ سؤال بنده قبل از سؤال مطرح‌شده با همان موضع با امضای (40) نفر از همکاران بود. اما در تدابیری که در هیأت‌رئیسه اتخاذ شد ترتیب به هم خورد و این مورد اعتراض بنده و جمعی از همکاران است، متشکر و ممنون.

علي نيک زادثمرين
خیلی متشکر.
11 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

علي نيک زادثمرين
جلسه بعدی ما ان‌شاءالله ساعت (7:45) صبح روز یکشنبه دوازدهم بهمن ماه 1399 خواهد بود. هفته بعد مجلس جلسه نخواهد داشت، اما نمایندگان محترم به حوزه‌های انتخابیه سرکشی خواهند داشت و دستور جلسه دستور هفتگی است که اعلام خواهد شد. پایان جلسه را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا