دوره 11 اجلاسیه 1
تعداد نمایندگان حاضر 196 جلسه 73
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

محمدباقر قاليباف
بسم الله الرحمن الرحیم صبح همه همکاران، برادران و خواهران گرامی بخیر. با عرض سلام به شنوندگان عزیز. جلسه با حضور 196 نفر رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه هفتاد و سوم روز سه‌شنبه پنجم اسفند ماه 1399 هجری‌شمسی مطابق با یازدهم رجب‌المرجب 1442 هجری‌قمری: ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال 1400 کل کشور.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

محمدباقر قاليباف
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.


(آیات 29 ـ 26 از سوره مبارکه «رعد» توسط قاری محترم آقای منصور قصری‌زاده تلاوت گردید) اللهم صل علی محمد و آل محمد اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم اللَّهُ یبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَنْ یشاءُ وَ یقْدِرُ وَ فَرِحُوا بِالْحَیاةِ الدُّنْیا وَ مَا الْحَیاةُ الدُّنْیا فِی الْآخِرَةِ إِلاَّ مَتاعٌ * وَ یقُولُ الَّذِینَ کفَرُوا لَوْ لا أُنْزِلَ عَلَیهِ آیةٌ مِنْ رَبِّهِ قُلْ إِنَّ اللَّهَ یضِلُّ مَنْ یشاءُ وَ یهْدِی إِلَیهِ مَنْ أَنابَ * الَّذِینَ آمَنُوا وَ تَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِکرِ اللَّهِ أَلا بِذِکرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ * الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ طُوبى‏ لَهُمْ وَ حُسْنُ مَآبٍ * (صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

محمدباقر قاليباف
از قاری محترم برادر عزیز و گرانقدرمان جناب آقای منصور قصری‌زاده تقدیر و تشکر می‌کنم. ترجمه آیات را بفرمایید.

سيدمحسن دهنوي
به نام خداوند بخشنده مهربان «خدا روزی هر که را صلاح بداند زیاد و کم می‌کند بیشتر مردم به زندگی دنیا دلخوشند در حالی که زندگی این دنیا در برابر زندگی آخرت ناچیز است. و کسانی که کافر شده‌اند می‌گویند چرا از جانب پروردگارش معجزه‌ای بر او نازل نشده است، بگو در حقیقت خداست که هر کس را بخواهد بیراه می‌گذارد و هر کس را که به سوی او بازگردد به سوی خود راه می‌نماید. همان کسانی که ایمان آورده‌اند و دلهایشان به یاد خدا آرام می‌گیرد آگاه باش که با یاد خدا دل‌ها آرامش می‌یابد. کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته کرده‌اند خوشا به حالشان و خوش‌سرانجامی دارند». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. آقای رئیس! با اجازه‌ اسامی غایبین و متأخرین را قرائت می‌کنم، آقایان: ولی اسماعیلی، ذبیح‌اله اعظمی، روح‌اله ایزدخواه، جعفر راستی، عبدالحسین روح‌الامینی، سیداحسان قاضی‌زاده و احمد محرم‌زاده. خیلی ممنون.
3 ادامه رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 کل کشور (ثبت 300)

محمدباقر قاليباف
دستور را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام خدمت همکاران عزیز و مردم شریف ایران اسلامی. رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال 1400 کل کشور را داریم که در جلسه قبل در شیفت سوم ما به تبصره (5) رسیدگی کردیم، به الحاق‌های تبصره (5) رسیدگی می‌کنیم. چهار تا از همکاران درخواست دارند که الحاق مطرح شود. فقط جناب آقای عزیزی نماینده شیراز و آقای نجابت و آقای میرتاج‌الدینی لطف کنید آدرس را دقیق بگویید تا بعد از اینکه ما پیشنهاد آقای حسینی را داریم ان‌شاءالله در خدمتتان باشیم. آقای سیدشمس‌الدین حسینی ردیف (22) را در بخش درآمدی مطرح می‌فرمایند، بفرمایید.

سيدشمس الدين حسيني
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همه همکاران محترم سلام عرض می‌کنم و برای همه دوستان آرزوی توفیق دارم. دوستان عزیز عنایت داشته باشید! یکی از دغدغه‌های کشور و شما نمایندگان عزیز اصلاحات ساختاری بودجه است. یکی از مشکلات ساختاری اقتصاد ایران و به تبع آن ساختار بودجه شیوه تأمین مالی و لاجرم شیوه جبران کسری‌های بودجه است. برای اینکه این اتفاق بیفتد ما حتماً بایستی روش تأمین مالی پروژه‌های عمرانی را هم از جمله اصلاح کنیم. ببینید الان شیوه تأمین مالی پروژه‌های عمرانی به این ترتیب است که یا از بودجه عمرانی استفاده می‌کنیم و یا از سیستم بانکی. ما اینجا ماده (56) الحاق را داریم که ظرفیت خوبی است، ولی آن محدود به روش‌های بانکی است و لذا تأمین مالی ما بانک‌محور شده و خود این سبب افزایش نقدینگی اینها می‌شود. یکی از فرصت‌های بسیار مناسبی که ما در اختیار داریم بازار سرمایه است. ما چرا نبایستی از امکانات و ظرفیت بازار سرمایه برای پروژه‌های عمرانی استفاده کنیم؟ لذا پیشنهادی که من خدمتتان ارائه کردم و الان ملاحظه می‌فرمایید بدین مضمون است که ما بتوانیم از ظرفیت بازار سرمایه برای اجرای پروژه‌های عمرانی استفاده کنیم. در واقع به نوعی داریم از ماده (56) یک ظرفیت جدیدی استفاده می‌کنیم. موضوع هم کاملاً بودجه‌ای است. به این معنی که آن دسته از پروژه‌های عمرانی که دارای اهمیت بالاتری هستند تا (30) درصد سقف هر فصل بتوانند از بازار سرمایه تأمین مالی شوند. حالا یک دغدغه‌هایی در بازار سرمایه وجود دارد از جمله نرخ سود. اینجا یک کارگروهی مشخص شده که همین الان هم در قانون بودجه وجود دارد. وزیر اقتصاد، رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس بانک مرکزی می‌آیند ساختار تعیین سود را هم مشخص می‌کنند. این الحاقی ان‌شاءالله اگر تصویب شود کمک می‌کند که پروژه‌های عمرانی در سراسر کشور در یکایک استان‌ها تأمین مالی‌شان با سرعت صورت بگیرد و منجر به افزایش نقدینگی هم نشود. منابع بازار سرمایه هم به فعالیت‌های مولد هدایت شود. من از شما خواهش می‌کنم به این پیشنهاد رأی بدهید، قطعاً اثر مثبتی برای اقتصاد کشور دارد. من در عین حال این را با دستگاه‌های اجرایی و سازمان برنامه و بودجه هم هماهنگ کردم و سعی کردم متنی که تنظیم می‌شود متنی درخور باشد. از توجه یکایک شما تشکر می‌کنم.

روح اله متفکرآزاد
جناب آقای صفائی مخالف هستند، بفرمایید.

محمد صفائي دلوئي
مخالف
به نام خدا ابتدائاً ایام را تبریک عرض می‌کنم و امیدواریم که همه ما کنشی داشته باشیم که کنش‌هایمان منطبق با یک عقلانیت باشد، در ارتباط با رفتارهای جمعی نهاد مقدس قوه مقننه. در ارتباط با پیشنهادی که سرور عزیزم آقای دکتر حسینی دادند، ببینید! همین الان پروژه‌های عمرانی ما به میزان زیادی خوابیده، پروژه‌های عمرانی کشور راکد است. اگر ما سرمایه‌های بانکی را هم از این موضوع دریغ کنیم وضعیت پروژه‌های عمرانی ما از وضعیت موجود هم بدتر خواهد شد. پیشنهاد استفاده از بازار سرمایه بسیار پیشنهاد متین و خوبی است، اما هنوز بسترهای آن آماده نیست، به ویژه در دولت حاضر که حداقل شش ماه از بودجه 1400 را می‌خواهند اجرا کنند، به طور قطع و یقین با این چالش مواجه خواهیم شد که پروژه‌های عمرانی با رکود بیشتری مواجه خواهند شد. خواهشم این است که این پیشنهاد رأی نیاورد، تشکر می‌کنم.

روح اله متفکرآزاد
جناب آقای دهمرده موافق هستند، بفرمایید.

حبيب اله دهمرده
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین همه مناسبت‌ها را گرامی می‌دارم و تقدیر و تشکر. خدمت شما عرض شود هزاران پروژه در مملکت به دلیل نداشتن منابع مالی خوابیده است. راه‌اندازی یعنی ایجاد اشتغال و معیشت مردم و ده‌ها مطلب دیگر که وجود دارد. شما یک بزرگراه را در نظر بگیرید، وقتی راه می‌افتد ده‌ها مورد دیگر به همراه خودش دارد، هزاران گرفتاری را حل می‌کند. ولی به دلیل اینکه دولت منابع ندارد اکثر اینها خوابیده است. پروژه‌های چند میلیاردی سرمایه‌گذاری شده، ولی چون به مرحله بهر‌ه‌برداری نمی‌رسد در همان جا فقط ما اعداد و ارقامی را داریم که عملاً شکل نمی‌گیرد و پول پیمانکار را می‌دهیم. پروژه‌ای که قرار بوده با n میلیارد تومان راه بیفتد، به دلیل نداشتن منابع مالی راکد است و چندین برابر n ریال هم باید به آن پرداخت شود، ولی عملاً اتفاقی رخ نمی‌دهد. این یک ظرفیت جدید و خوبی است، قبلاً استفاده می‌شد و سابقه کار منطقی نداشت. حالا اگر بتوانیم از این پول راکد که در اختیار مردم قرار دارد استفاده کنیم، ولی به گونه‌ای عمل کنیم که مدل‌هایی ایجاد شود که قابل اندازه‌گیری باشد و باعث تشویق مردم شود که مردم در این مسیر حرکت کنند، فوق‌العاده مهم است و من از سروران درخواست می‌کنم به این پیشنهاد رأی بدهند تا این به عنوان یک الگو و مدل راه بیفتد، با این روش ما از پول و منابع اندک دولت نمی‌توانیم استفاده کنیم، ولی از سرمایه مردم که هیچ مطلبی هم ندارد می‌توانیم استفاده کنیم. ان‌شاءالله موفق و مؤید باشید، خواهش می‌کنم به این پیشنهاد رأی مثبت بدهید.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون، دولت بفرمایید. ان‌شاءالله که دوستان مختصر لطف کنند که با سرعت بیشتری پیش برویم.

سید حمید پورمحمدی
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت نمایندگان محترم سلام عرض می‌کنم، صبح شما بخیر باشد و ان‌شاءالله خداوند روزی پر از توفیق را نصیب جمع حاضر کند. چون دشت اول است ما با آن موافق هستیم، پیشنهاد خوبی است. فقط دوستان در جریان باشند که این موضوع چه چیزی را بیان می‌کند، ما تا الان اگر پروژه عمرانی نیمه‌تمامی داشتیم سازوکاری به نام ماده (56) داشتیم که می‌توانستیم برویم از بانک قرض کنیم، پروژه عمرانی را تمام کنیم، بعد هر سال پول بانک و سود بانک را در بودجه بگذاریم و به آن بدهیم. این باعث می‌شد پروژه‌های عمرانی‌مان خیلی سریعتر تمام شوند. نوآوری که این پیشنهاد دارد این است، می‌گوید شما غیر از اینکه می‌توانید از بانک استفاده کنید، از بازار سرمایه هم بتوانید استفاده کنید. یعنی می‌شود از بازار سرمایه از چندهزار هزار میلیارد تومانی که الان در بورس است استفاده کرد، پروژه عمرانی نیمه‌تمام را سریع تمام کرد و بعد در سال‌های بعد پول آن را در بودجه گذاشت و به بازار سرمایه برگرداند. پیشنهاد خوبی است و ما هم با آن موافق هستیم.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون، کمیسیون بفرمایید.

رحيم زارع
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران عزیز عرض سلام دارم. بحث در اینجا بحث استفاده از ظرفیت بازار سرمایه است که برخی از چالش‌هایی که بازار سرمایه امروز دارد شاید یکی از آنها همین ناکارآمدی قوانینی است که در گذشته مصوب شده است و یکی حاکمیت نظام بانک محور در ساختار نظام مالی کشور است و یکی هم عدم بهره‌برداری از ابزارهای مالی متداول جهانی در بازارهای دنیا است که شاید بورس ما محروم است و آسیب دیگر فقدان تنوع در دارایی‌های مالی و عدم استفاده از ابزارهای نوین. همین‌طور هم که همکاران عزیز استحضار دارند، تقریباً (700) هزار، (800) هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی داریم که یا راکد و نیمه‌فعال است و برخی از آنها را همکاران عزیز در کمیسیون تلفیق آورده بودند، بیش از (30)، (40) سال است که ادامه دارد. یکی هم بحث بورس است و رکودی که الان دارد و آسیب‌هایی که الان دیده است. کمیسیون هم با این پیشنهاد موافق است و از همکاران می‌خواهم که با رأی موافق بورس هم رونق بگیرد.

احمد اميرآبادي فراهاني
جناب آقای حسینی! عذرخواهی می‌کنم، فقط این انتهای پیشنهاد که بحث آیین‌نامه اجرایی دو ماه، ما در انتهای کل بودجه یک حکم برای همه آیین‌نامه‌ها گذاشتیم، اگر اجازه بفرمایید ما آنجا این را اصلاح می‌کنیم. آقای رئیس! رأی بگیرید، دولت و کمیسیون موافق هستند. پیشنهاد جناب آقای سیدشمس‌الدین حسینی به رأی گذاشته شده است.

محمدباقر قاليباف
حضار 221 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! پیشنهاد بعدی را جناب آقای دلخوش دارند، در ردیف (1) همین پیشنهادات.

سيدکاظم دلخوش اباتري
من ردیف (2) را مطرح می‌کنم.

احمد اميرآبادي فراهاني
ردیف (2) را مطرح می‌کنید، خیلی ممنون که ردیف (1) را به ما تخفیف دادید. بفرمایید.

سيدکاظم دلخوش اباتري
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم حضور شما عرض شود که پیشنهاد ما در ارتباط با این است، من می‌خوانم، الحمدلله دوستان دیگر همه عالم و عامل هستند. پیشنهاد ما در مورد متروی شهرداری‌های کلانشهرها است، برای کمک به متروی شهرهای کلانشهر آوردیم که: به دولت اجازه داده می‌شود (50) درصد از بدهی‌های ارزی و ریالی شهرداری کلانشهرها به سیستم بانکی شامل اصل سود و جرایم تسهیلات مأخوذه بابت ساخت و توسعه خطوط حمل و نقل ریلی درون‌شهری مطابق تعهدات دولت ذیل ماده (5) قانون حمایت از سامانه‌های حمل و نقل ریلی مصوب سال 1385 مجلس شورای اسلامی مبنی بر مشارکت (50) درصدی دولت در تأمین هزینه‌های مطالعات و ایجاد و توسعه سامانه‌های حمل و نقل ریلی درون‌شهری را به عنوان بدهی دولت به نظام بانکی کشور تلقی نموده و نسبت به تهاتر آن در چارچوب ماده (8) قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور و سایر موضوع اقدام نماید. ردیف‌های جمعی ـ خرجی پیش‌بینی‌شده بابت عوارض گمرکی قطارهای شهری بابت تجهیزات وارداتی شرکت قطارهای شهری به نام ایشان یا پیمانکاران طرح قابل استفاده است. من خواهش می‌کنم، این کمکی به بدهی‌های ارزی و ریالی شهرداری‌های کلان به سیستم بانکی است. در ارتباط با خطوط حمل و نقل ریلی درون‌شهری است که اگر دوستان کمک کنند ما می‌توانیم قدم مؤثری را با توجه به رشد و افزایش جمعیت شهرها برداریم. شما مستحضرید امروز بیش از (71) درصد جمعیت کشور در داخل شهرها ساکن هستند، برخلاف ده سال گذشته، یک دهه گذشته که روستاها جمعیت بالاتری را داشتند، به خاطر همین سرویس‌دهی به کلانشهرها کار بسیار مشکلی است. شما در همین تهران دارید کار می‌کنید و زحمت می‌کشید می‌دانید، مشکلات را دیدید. اعتقاد من این است که اگر به کلانشهرها کمک شود، مردم هم در روستاها و هم در شهرها و حومه مثل آبادان و حومه می‌توانند برای تردد و رفت و آمد خودشان مشکلات کمتری را داشته باشند.

روح اله متفکرآزاد
خیلی متشکر. جناب آقای دکتر بدری مخالف هستند، بفرمایید.

صديف بدري
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب و احترام و وقت‌بخیر خدمت ملت بزرگ ایران اسلامی و همکاران عزیز. ضمن تشکر از پیشنهاد همکار عزیزمان جناب آقای دلخوش، به نظر من در کنار مسائل و مشکلات حمل و نقل در کلانشهرها، در بسیاری از شهرداری‌های کشور موضوع حمل و نقل عمومی مشکل است. نباید از موضوع عمران شهری و بدهی‌هایی که شهرداری‌های کشور و مراکز استان‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند غفلت کنیم. ما چقدر به کلانشهرها و تهران رسیدگی می‌کنیم؟ مشکلات اینها را حل می‌کنیم؟ ما چقدر باید به تهران رسیدگی کنیم؟ چقدر باید به کلانشهرها رسیدگی کنیم و از شهرداری‌های کشور، شهرداری‌های شهرهای کوچک و مراکز استان‌های دیگر غفلت کنیم؟ ما هر چقدر امکاناتی برای کلانشهرها فراهم کنیم، نمی‌گویم که خدای‌ناکرده از حل مشکلات اینها غفلت کنیم، مطمئناً جاذب مهاجرت خواهد شد. استان‌های دیگر و شهرهای مرزی از جمعیت خالی خواهند شد. در کنار این ای کاش جناب آقای دلخوش به فکر تمام شهرداری‌های کشور بودند. ما در سال‌های قبل بندی از بودجه داشتیم که مطالبات شهرداری‌ها از ادارات دولتی به صورت تهاتری عمل شود. دولت متأسفانه عمل نکرد. دولت به کدام طلب‌های شهرداری‌ها رسیدگی کرد و در برنامه‌اش گذاشت که ما بیاییم فقط به فکر کلانشهرها بیفتیم؟ کشور فقط تهران نیست، کشور فقط کلانشهرها نیستند، تهران هم فقط ولنجک نیست. چقدر باید به فکر اینها بیفتیم، چقدر باید از بودجه ملی برای حل مشکلات اینها فکری کنیم، ولی شهرداری‌هایی مثل شهرداری‌های شهرهای کوچک مثل اردبیل، مثل گرمی، مثل پارس‌آباد و مثل شهرهای دیگر، ما هیچ فکری به درآمد و مطالبات شهرداری‌ها از دولت و بدهی شهرداری‌ها به پیمانکاران نکنیم. این پیشنهاد، به نظر من پیشنهاد جامعی نیست، از همکاران عزیز می‌خواهم که به این پیشنهاد رأی ندهند تا شاید در بندهای دیگر پیشنهاد جامع‌تری برای حل مشکلات تمام شهرداری‌ها داشته باشیم.

روح اله متفکرآزاد
جناب آقای علی حدادی موافق هستند، بفرمایید.

علي حدادي
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام، ادب و ارادت محضر همکاران عزیزم. این پیشنهادی که برادر عزیزم جناب آقای دلخوش در ارتباط با حمل‌ونقل شهری و متروی شهری و حومه داشتند، آنچه که در برنامه پنجم مکلف بوده از (50) درصد از منابع برای ساخت تردد ریلی داده شود، الان مشکلاتی که ما در درآمد شهرداری‌هایمان در کلانشهرها داریم قطعاً و مطمئناً نیاز به این است که بدهی‌هایی که شهرداری‌ها دارند، این تأثیر بدهی که در حمل و نقل شهری و حومه داشتند، ما مجبوریم یارانه‌های پنهانی را بدهیم. به این جهت پروژه‌های نیمه‌تمام کلانشهرهای ریلی و مخصوصاً کلانشهرها و حومه، قطعاً این پیشنهاد در خدمات‌دهی به مردم عزیز و فهیم‌مان در کلانشهرها و حومه تأثیرگذار خواهد بود. خواهشم از همکاران عزیز این است که ان‌شاءالله با رأی مثبت تأثیر خوبی در حمل و نقل عمومی و خدمات‌دهی برای مردم عزیزمان داشته باشیم.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون، دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
نمایندگان محترم! شما این موضوع را در جزء (2) بند «و» تبصره (5) تصویب کردید. لیکن آنجا که تصویب کردید (30) هزار میلیارد تومان هم تصویب کردید. آنجا برای آن نظم و قاعده گذاشتید، قاعده نظارتی گذاشتید، کاملاً معلوم است چگونه طلبی که نهادهای عمومی غیردولتی از جمله شهرداری‌ها دارند، چگونه این طلب حسابرسی شود، مشخص شود، طی یک فرآیند دقیق نظارت‌شده تسویه شود. اینجا که آمده همان را تکرار کرده، ولی تمام سازوکارهای نظارتی و انضباطی آن را حذف کرده است. بنابراین این فقط بی‌نظم کردن همان قاعده هم خواهد بود. اگر کمک به شهرداری‌ها است که آنجا دیده شد، سقف آن هم (30) هزار میلیارد تومان است، سازوکار منظم و منضبطی هم با حسابرسی دیده شد. اینجا فقط آن را بی‌نظم می‌کند. آن قسمت پایین و فراز پایینی آن هم یک چیزی اضافه کرده که می‌گوید درآمدهای گمرکی امسال را هم تحت تأثیر قرار داده است.

محمدباقر قاليباف
حالا آن هزینه‌ای است، آن الان مطرح نمی‌شود.

سید حمید پورمحمدی
آقای دکتر! به هر صورت آن باعث می‌شود که درآمدها را کم می‌کند، آن قسمتش هم درآمدی است. آنجا گفته درآمدهای گمرکی که شما امسال در بودجه دیدید و در مقابل آن هزینه دیدید هم گفته برود تهاتر شود. آن وقت پولی برای بودجه نمی‌ماند که بخواهد بقیه کارها را جلو ببرد. دولت با این مخالف است.

محمدباقر قاليباف
کمیسیون بفرمایید.

رحيم زارع
بسم الله الرحمن الرحیم عزیزان! اوراق تسویه را در جزء (2) بند «و» آوردیم و پیشنهاد آقای دلخوش هم دقیقاً همین جزء (2) بند «و» است و اینجا شهرداری‌ها می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند. اما اوراق تسویه که امسال آوردیم، من این را عرض می‌کنم که در خلاصه مذاکرات بماند. چون در قالب انتشار اسناد خزانه است، سال آینده به مشکل برمی‌خورند اگر همکاران هم اوراق تسویه را پیشنهاد بدهند بهتر است و کمیسیون مخالف است.

محمدباقر قاليباف
دوستان یک توجه هم داشته باشند. آقای دلخوش! آن بخش آخر از تهاتر و بعد که براساس ماده (8) برنامه به آن اشاره کردید، ما در برنامه تهاتر نداریم، به اضافه اینکه هزینه‌ای است. دوستان! الان این بخش آخر را رأی‌گیری نمی‌کنیم. دوستان این را دقت کنند، فقط بخش اول درآمدی است.

سيدکاظم دلخوش اباتري
مصوبه تلفیق قابلیت اجرایی ندارد.

محمدباقر قاليباف
حضار 224 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
دوستان! با توجه به این آرای کم اجازه می‌دهید ما عبور کنیم یا پیشنهادات را مطرح می‌کنید؟ می‌بینید که همکاران رأی نمی‌دهند، معمولاً (20) رأی، (30) رأی و (40) رأی. ما چکار کنیم، عبور کنیم؟ (میرتاج الدینی ـ نه) چشم حاج‌آقای میرتاج‌الدینی، عبور نمی‌کنیم، هر چه شما بفرمایید. پیشنهاد بعدی را حاج‌آقای میرتاج‌الدینی در بند «ب» دارند. حاج‌آقای میرتاج‌الدینی در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

سيدمحمدرضا ميرتاج الديني
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین ضمن عرض سلام و صبح‌بخیر به همه همکاران گرامی، «صبحکم الله بالخیر». عرض کنم که این هم درآمدی است، پیشنهاد من در تبصره (5)، بند «ب»، ردیف (6) است. دوستان عنایت کنند! حالا من قبل از اینکه پیشنهاد را مطرح کنم، در (20) ثانیه یک مطلبی را عرض می‌کنم. از حکیمی پرسیدند تا خدا چقدر راه است؟ گفت یک قدم. گفتند کدام قدم؟ گفت پای بر خویش نهی. امروز صبح به قول نماینده دولت یک دشت خوبی شد، پیشنهاد آقای دکتر حسینی.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! این را اظهارنظر بفرمایید، در تبصره (1) اوراق سلف نفتی بسته شد. ایشان می‌خواهند افزایش بدهند.

سيدمحمدرضا ميرتاج الديني
پیشنهاد دهنده
این اوراق نیست، عنایت کنید! این بورس انرژی است. اگر رئیس محترم کمیسیون تلفیق هم عنایت کنند من توضیح بدهم، این اوراق نفتی نیست، بورس انرژی است. اگر آقای دکتر! اجازه بدهید من توضیح بدهم.

محمدباقر قاليباف
آقای میرتاج‌الدینی نگاه کنید! چه بورس باشد، هر کجا باشد، نهایتاً شما می‌خواهید سقف نفت را تغییر بدهید، چه در داخل و چه برای صادرات. این دیگر قابل طرح در صحن نیست، چون سقف بسته شده است.

سيدمحمدرضا ميرتاج الديني
پیشنهاد دهنده
نه، آقای دکتر این‌طور نیست. ببینید! شما می‌توانید سقف بودجه را ببندید. یعنی هر چه که می‌فروشند این‌طور نیست که می‌آیند در بودجه حتماً هزینه می‌کنند.

محمدباقر قاليباف
ما به هر حال اینجا داریم بودجه می‌نویسیم، پیش‌بینی دیروز هم بحث بود. ما در درآمدهای واهی یا ظرفیت‌هایی که بالقوه است و بالفعل نیست که نمی‌توانیم برنامه بنویسیم و تعهد ایجاد کنیم.

سيدمحمدرضا ميرتاج الديني
پیشنهاد دهنده
آقای دکتر! اگر این‌طور باشد هیچ پیشنهادی نباید اینجا مطرح شود. برای اینکه بعضی‌ها در کمیسیون تصویب شده.

محمدباقر قاليباف
دیگر اجازه بدهید عبور کنیم.

سيدمحمدرضا ميرتاج الديني
پیشنهاد دهنده
نه، من قبول نکردم.

محمدباقر قاليباف
حالا ما قبول کردیم، اجازه بدهید که رد شویم، خیلی ممنون.

احمد اميرآبادي فراهاني
خیلی ممنون. پیشنهاد بعدی را آقای ساداتی‌نژاد دارند. آقای ساداتی‌نژاد بفرمایید.

سيدجواد ساداتي نژاد
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ارادت خدمت همه همکاران عزیز و گرانقدر دارم.

احمد اميرآبادي فراهاني
آدرس را بفرمایید.

سيدجواد ساداتي نژاد
پیشنهاد دهنده
آدرس ردیف اول است، جزء الحاقی تبصره (5). اگر عنایت کنید خواهش من این است، آقای امیرآبادی! من این ردیف (1) و ردیف (35) را با هم طرح می‌کنم. ابتدای این هست «به شرکت‌های وابسته و تابعه وزارتخانه‌های جهادکشاورزی و نیرو اجازه داده می‌شود». همکاران عزیزم! عنایت دارید با حذف تبصره (4) بند «ه‍» که از صندوق توسعه ملی اعدادی را به حوزه‌های...

احمد اميرآبادي فراهاني
این قابل طرح نیست، عذرخواهی می‌کنم. این رأی آورده، الحاق نیست، اصل این رأی آورده است.

سيدجواد ساداتي نژاد
پیشنهاد دهنده
من کاری به اصل آن ندارم، این اصلاح جزء است.

احمد اميرآبادي فراهاني
چون اصلاح جزء است دیگر قابل طرح نیست، چون همان اصل بند «ب» با جزء الحاقی‌اش رأی آورده، دیگر قابل طرح نیست، خیلی معذرت می‌خواهم، این الحاق محسوب نمی‌شود. آقای رئیس! اگر نظر شما هم همین است بفرمایید. این بند الحاقی (1) را ما رأی گرفتیم، آقای دکتر ساداتی‌نژاد می‌خواهد اصلاح کند.

سيدجواد ساداتي نژاد
پیشنهاد دهنده
اصلاح جزء است.

احمد اميرآبادي فراهاني
از اصلاح جزء عبور کردیم، فقط الحاق می‌شود مطرح شود، رأی گرفتیم.

سيدجواد ساداتي نژاد
پیشنهاد دهنده
باید رفع ابهام شود.

محمدباقر قاليباف
حالا رفع‌ ابهام‌تان را بیاورید بالا، بررسی می‌کنیم.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! رفع ابهام نمی‌شود، رفع ابهام را در هزینه‌ای می‌شود بعداً بررسی کرد، آن هزینه‌ای است، الان درآمدی را بحث داریم.

محمدباقر قاليباف
اگر رفع ابهام در درآمدی هم هست بیاورند، اشکالی ندارد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! رفع ابهام قابل طرح نیست، چون اصل تبصره با بندها را رأی گرفتیم. فقط الحاق به تبصره را می‌شود مطرح کرد. پیشنهاد بعدی را جناب آقای یوسفی دارند، ردیف (21) الحاقی تبصره است. آقای یوسفی بفرمایید، (21) را مطرح می‌کنید یا (20)؟

مجتبي يوسفي
هر دو تا، اول (20) و بعد (21).

احمد اميرآبادي فراهاني
اول (21) را مطرح کنید که درآمدی ـ هزینه‌ای است تا بعد ما (20) را با آقای رئیس ببینیم که درآمدی است یا نه. ردیف (21) را مطرح بفرمایید.

محمدباقر قاليباف
آقای یوسفی بفرمایید.

مجتبي يوسفي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و صبح‌بخیر دارم. در ابتدا هم پیام حکیمانه مقام معظم رهبری در بحث این اقدام راهبردی نشان داد که مجلس کارش را درست انجام داده است. ان‌شاءالله دولت هم با عمل به قانون کارش را درست انجام بدهد و صدای واحدی برای دنیا صادر کند. در ابتدا هم سالروز خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندس را هم تبریک می‌گویم. اصل تبصره در الحاقی‌ها، بند (21) را مطرح می‌کنم. ببینید! ما اینجا پیشنهاد دادیم با توجه به اینکه وزارت راه و شهرسازی الان در حوزه راه روستایی، راه اصلی و راه‌های مواصلاتی که داریم، فقط بدهی وزارت راه و شهرسازی به پیمانکاران برای اتمام همین پروژه‌های نیمه‌تمامی که ما در همه استان‌ها خاصتاً مناطق محروم داریم، راه‌های روستایی که ما از این (220) هزار کیلومتر راه اصلی و روستایی کشور، فقط نیمی از آنها تقریباً آسفالت است. یعنی (150) هزار کیلومتر آن که عمدتاً هم در مناطق کمتربرخوردار هستند، مناطق روستایی هستند و راه روستایی هستند، الان مشکل آسفالت دارند. یعنی ما هیچ حوزه انتخابیه‌ای را نداریم که ما در راه روستایی و حتی راه‌های مواصلاتی‌مان احتیاج به توسعه و احداث و حتی بازسازی نداشته باشیم. الان اگر ما بخواهیم بدهی به پیمانکاران‌مان را بدهیم که همین پروژه‌های نیمه‌تمامی که بعضی‌های آن دیگر باید ثبت آثار باستانی شود، بعضی از این راه‌ها ده سال، (20) سال طول کشیده است. فقط (7000) میلیارد تومان بدهی به پیمانکاران ما است. ما برای نگهداری همین (220) هزار کیلومتری که باید هر هشت سال حداقل روکش شوند یا الان عمده مشکلاتی که می‌بینیم منجر به تصادفات شده و تلفاتی که ما در بحث جاده‌ای داریم می‌دهیم، (10) هزار میلیارد تومان منابع می‌خواهیم. ولی الان کل اعتباراتی که ما داریم به حوزه راه می‌دهیم (1000) میلیارد تومان بیشتر نیست که یک بخشی از آن هم اوراق شده که همه شما مستحضرید پیمانکاران هم الان راغب نیستند روی این زمینه کار کنند. یکی از منابعی که می‌تواند کمک کند که حالا دو تا پیشنهادات من هست، بعدی‌اش را هم عرض می‌کنم، استفاده از بازارهای جدید است. هم بازار سرمایه، نه با این روشی که دولت رفت در بحث سفته‌بازی که سرمایه‌های مردم در بورس یک‌سوم شد، ما آن سرمایه‌های خرد مردم را جمع کنیم، با ایجاد صندوق‌پروژه‌ها و امثالهم اینها را در پروژه‌های عمرانی ببریم. هم سود مشخص است، هم باعث ایجاد اشتغال و حل مشکلات مناطق محروم می‌شود. از این جهت اینجا آمدیم به وزارت راه اجازه دادیم برای طرح‌های نیمه‌تمام اولویت‌دار...

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای یوسفی ببخشید! الان وزارت راه و شهرسازی که نمی‌تواند اوراق منتشر کند. وزارت اقتصاد یا بانک مرکزی می‌تواند اوراق منتشر کند. آقای رئیس! این الان قابل طرح است؟

مجتبي يوسفي
پیشنهاد دهنده
بله آقا، قابل طرح است. برای دولت چه فرقی می‌کند؟ ببینید! در جهت حل محرومیت‌زدایی خاصتاً مناطق محروم که شعار این مجلس است خیلی کمک می‌کند.

محمدباقر قاليباف
آقای یوسفی اجازه بدهید! چون اینکه سقف ندارد، بعد هم به دولت نیست، به یک وزارتخانه است، بعد هم من فکر می‌کنم با پیشنهادی که آقای حسینی در بازار سرمایه دادند، همه پروژه‌های عمرانی که نیمه‌تمام هستند یا ضرورت دارد از بازار سرمایه آن کار انجام می‌شود، دیگر واقعاً اگر حتی این هم می‌بود به نظر من احتیاج به طرح مجدد نداشت. اجازه بدهید که از این پیشنهاد عبور کنیم.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! در بند «ب» جناب آقای قادری پیشنهاد دارند، ردیف (4) بند «ب» را پیشنهاد دارند. آقای قادری بفرمایید در خدمتتان باشیم.

جعفر قادري
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان توجه کنند! یکی از معضلات و مشکلاتی که همه دوستان در حوزه‌های انتخابیه با آن درگیر هستند استفاده از تسهیلاتی است که در ماده (56) قانون تنظیم الحاق به موادی از قانون تنظیم اجازه داده شده است. الان دستگاه‌هایی مثل وزارت راه و شهرسازی اگر می‌خواهند بروند برای یک پروژه شما اعلام موافقت کنند، برای مثال مثلاً شرکت زیرساخت رفته از بانک ملی در یک شهری تسهیلات گرفته، برای شهر دیگری مراجعه می‌کند می‌گویند این با توجه به ذی‌نفع واحد بودن، یک جایی وام گرفته دیگر نمی‌تواند وام بگیرد. در صورتی که در حقیقت پروژه شما در مازندران متفاوت از چهارمحال و خوزستان است. ما اینجا این حکم را آوردیم که این مشکل حل شود. الان ماده (56) یک ظرفیت بسیار خوبی است که بعضی از پروژه‌ها که الان نیمه‌تمام مانده، یک عدد جزئی نیاز دارد که تکمیل شود، از ظرفیت ماده (56) بشود استفاده کرد و مشکل پروژه‌ها را سریع حل کنیم. منتها الان این معضل وجود دارد. شما و همه دوستان به نوعی به بانک‌ها مراجعه کردید، می‌گویند چون در فلان نقطه کشور برای فلان پروژه راه‌سازی تسهیلات دادیم، دیگر نمی‌توانیم در کل کشور چنین امکانی را فراهم کنیم. وزارت نیرو می‌تواند، چون مثلاً شرکت‌های برق آن شرکت‌های برق استانی است. اگر در مازندران وام بگیرد منعی برای شرکت برق منطقه‌ای خوزستان پیش نمی‌آورد. ولی وزارت راه و شهرسازی که دستگاه مجری‌اش شرکت زیرساخت است، یک شرکت در کشور نداریم، اگر این رفت برای مازندران وام گرفت دیگر برای خراسان یا کرمان نمی‌تواند وام بگیرد. بنابراین این پیشنهاد با هماهنگی خود وزارت راه و شهرسازی تنظیم شده، ان‌شاءالله دولت هم کمک کند. چون این معضل و مشکلی که وجود دارد...

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای قادری عذرخواهی می‌کنم! معاون محترم قوانین می‌فرمایند این هزینه‌ای است، درآمد ندارد.

جعفر قادري
پیشنهاد دهنده
چرا؟ این امکان را گرفتند تسهیلات را فراهم می‌کند، درآمدی است.

احمد اميرآبادي فراهاني
همین، هیچ درآمدی در بودجه ایجاد نمی‌کند. هزینه‌ای و سیاست‌گذاری است، این را در هزینه‌ای‌ها مطرح کنید، عذرخواهی می‌کنم. البته من این مطالبی که خدمت دوستان عرض می‌کنم با اجازه آقای رئیس است، اول مشورت می‌کنم. پیشنهاد بعدی را در بند «ب» آقای خاندوزی دارند که آقای دکتر طغیانی مطرح می‌کنند، مثل اینکه پیشنهاد را با هم ارائه کرده‌اند. آقای طغیانی! اسم شما اینجا نیست، جزء پیشنهاددهنده‌ها نیستید. امکانش نیست، عذرخواهی می‌کنم. پیشنهاد بعدی را جناب آقای جلال‌زاده دارند، در تبصره ردیف (4). آقای جلال‌زاده بفرمایید.

وحيد جلال زاده
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همه همکاران عزیز عرض سلام و صبح‌بخیر و خسته‌نباشید دارم. دوستان توجه کنید! وزارت دفاع الان پیشران تحقیقات و توسعه علمی در کشور است که نمونه آن مجموعه‌ای بود که شهید عزیز ما شهید فخری‌زاده مسئولیت آن را بر عهده داشت. وزارت دفاع همپای دانشگاه‌های کشور در علوم برتر اکنون هم دارد توسعه دفاعی و هم توسعه علمی را پیش می‌برد. اما به جهت تخصیص بودجه تحقیقاتی با توجه به اینکه شأنیت وزارت دفاع مشخص است، آنچنان نمی‌تواند از بودجه تحقیقاتی عمومی استفاده کند. لذا من پیشنهاد دادم که بتواند (2000) میلیارد تومان از اوراق اسلامی...

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای جلال‌زاده! عذرخواهی می‌کنم، همان ایرادی که پیشنهاد آقای یوسفی داشت که وزارت راه نمی‌تواند اوراق بفروشد، وزارت دفاع هم نمی‌تواند. مگر می‌نوشتید وزارت دفاع از طریق بانک مرکزی، این پیشنهاد قابل طرح بود. الان نظر دولت هم بر همین است. آقای رئیس! شما هم ببینید.

محمدباقر قاليباف
بله، همین‌طور است. من می‌خواستم بگویم. تازه بانک مرکزی نیست، وزارت اقتصاد است، بعد هم به اضافه اینکه باید بازپرداخت این و اصل و سود باز هزینه‌ای است، پیش‌بینی هم نشده، در صحن قابل طرح نیست. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهاد بعدی را آقای بابائی‌کارنامی در بند «و» تبصره (5) دارند. آقای رئیس! بند «و» را هم ببینید. آقای بابائی! شما در بند «و» پیشنهاد ندارید، فقط آقای ابراهیم عزیزی دارند، پیشنهاد آقای ایزدخواه هم هزینه‌ای است.

علي بابائي کارنامي
آقای امیرآبادی! ما ثبت کردیم، الان کد رهگیری آن را هم داریم.

احمد اميرآبادي فراهاني
پس آدرس آن را دقیق بگویید تا ما پیدا کنیم.

علي بابائي کارنامي
ما در ردیف (1) بازگشت به اصل داریم.

احمد اميرآبادي فراهاني
بازگشت به اصل را می‌خواهید مطرح کنید؟

علي بابائي کارنامي
بله.

احمد اميرآبادي فراهاني
قابل طرح نیست، فقط الحاقی.

علي بابائي کارنامي
بحث مهمی است.

احمد اميرآبادي فراهاني
دیگر رد شدیم، تبصره رأی گرفته شده است. آقای رئیس! دیگر پیشنهاد الحاقی در تبصره (5) نداریم. اگر اجازه بفرمایید من تبصره (6) را قرائت کنم.

محمدباقر قاليباف
بحث آقای طغیانی را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
بله، عذرخواهی می‌کنم، آقای طغیانی شما بفرمایید. در بند «ب» تبصره (5) بود.

مهدي طغياني
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عنایت بفرمایید! یکی از امکاناتی که جهت تأمین مالی پروژه‌های عمرانی می‌توانیم در نظر بگیریم تبدیل اوراق بهادار کردن دارایی‌های دولت است. روشی که برای این است، اموال، املاک، دارایی‌ها و مستغلاتی که دولت دارد، حالا یا به صورت مستقیم امکان واگذاری و فروش آن نیست، یا به هر دلیل نمی‌خواهد این کار را انجام بدهد. ولی می‌خواهد اینها را به شکل پشتوانه در صندوقی جمع کند، به اعتبار و به پشتوانه این دارایی‌ها تأمین مالی انجام بدهد، از محل آن تأمین مالی کسری بودجه عمرانی را آن‌قدری که تا سقف پیش‌بینی‌شده لازم دارد تأمین کند، استفاده از صندوق املاک و مستغلات یا ریت‌ها هستند. اگر که این امکان برای دولت فراهم شود، می‌تواند بخشی از کسری که ما در سقف برای آن پیش‌بینی کردیم و اوراقی که داشته و اوراق مستقیم آن به فروش نرفته را از طریق انتشار اوراق ریت یا یونیت‌های صندوق املاک و مستغلات تأمین مالی کند. خواهش من این است، برای اینکه آن پیش‌بینی که دوستان داشتند برای تأمین بودجه عمرانی محقق شود و ما سال آینده دچار کمبود نشویم، این پیشنهاد را رأی بدهید، این صندوق تشکیل شود، خود این اموال و املاک فروخته نمی‌شود. به پشتوانه اینها تأمین مالی انجام می‌شود، بعداً وقتی که پروژه به سودآوری رسید و از محل بازگشت اصل، این دارایی‌ها آزاد می‌شوند و به خود دولت می‌توانند برگردند. ضمن اینکه از اول هم به مردم واگذار نمی‌شوند. به پشتوانه اینها تأمین مالی صورت می‌گیرد، خیلی ممنون.

محمدباقر قاليباف
جناب آقای طغیانی! این بحث، بحث درست و دقیقی است، حتماً در مولدسازی دارایی‌ها از این حالت رکودی که هست یک منبع درآمدی درستی است، اصل آن کاملاً قابل قبول است. ولی الان در تبصره (12) بند (1)، آنجایی بحث است که مولدسازی دارایی‌های دولت در اختیار دستگاه‌های اجرایی در تبصره (12) آمده، اگر شما قبول دارید که همان‌جا مطرح کنیم، این در تبصره (12) باشد، اگر احساس می‌کنید که همین‌جا می‌خواهید بحث‌تان را مطرح کنید ادامه بدهید.

مهدي طغياني
پیشنهاد دهنده
آقای دکتر! تصمیم با شما، به نظرم حالا چون مطرح شده این اینجا به جمع‌بندی برسد، حالا اگر دوستان هم موافق بودند.

محمدباقر قاليباف
اگر اجازه بدهید پس ما همان‌جا مطرحش کنیم. آقای امیرآبادی! این بحث، بحث درستی است. چون اینجا الان ثبت شده، بگذاریم در تبصره (12) بند (1)، بگذاریم در حوزه مولدسازی مطرح شود.

احمد اميرآبادي فراهاني
پس پیشنهاد شما برای طرح در تبصره (12) مراعی می‌ماند. آقای رئیس! معاونت قوانین تأیید کرد که پیشنهاد آقای بابائی‌کارنامی الحاقی است. اگر اجازه بفرمایید ایشان مطرح کنند.

محمدباقر قاليباف
آقای امیرآبادی! جز الحاقی به تبصره چیز دیگری را اعلام نکنید، فقط الحاقی به تبصره.

احمد اميرآبادي فراهاني
بله، این را هم آقای پورسید گفتند الحاقی به تبصره است.

محمدباقر قاليباف
اگر الحاقی به تبصره است بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای بابائی! مطرح کنید.

علي بابائي کارنامي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم من هم از بیانات رهبری معظم انقلاب پیرامون حمایت جدی که از مصوبات دیروز مجلس شورای اسلامی داشتند تشکر می‌کنم که امیدوارم مجلس و دولت برای این کار بسیار بزرگ در کشور یک‌صدا شوند، در مقابل دشمنی که بالاخره چند سال در مقابل کشور قرار گرفته، ان‌شاءالله جدی با هم تفاهم داشته باشیم. جناب آقای رئیس! خدمت شما همکاران عزیز، با توجه به اینکه بالاخره در بند «و» تبصره (2) یکی از بحث‌های بسیار مهم بحث شهرداری‌ها است. بحث‌های ما این‌طور است با عنایت به اینکه در لایحه بودجه سال 1400 کل کشور ظرفیت لازم برای تسویه مطالبات اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله شهرداری‌ها از دولت و تهاتر بدهی‌های آنها به بانک‌ها و به بانک مرکزی در فرآیند مناسب قانونی و در قالب بند «و» تبصره (5) قانون بودجه فراهم گردید. شهرداری‌ها بالاخره به بانک‌ها بدهکار هستند، دولت هم به بانک مرکزی بدهکار است. از این منظر بیشترین بدهکاری شهرداری‌ها هم به بانک شهر است. پیشنهاد مشخص ما این است که دوستان موافقت کنند که این سقف تعیین حداقل (500) هزار میلیارد ریال مطالبات و تهاتر بدهی‌های شهرداری‌ها از دولت در فرآیند تبصره (5) قانون بودجه برای تسویه بدهی‌های آنها به بانک شهر صورت بگیرد. بالاخره یکی از مشکلاتی که اخیراً شهرداری‌ها در این سال‌ها دارند، همه دوستان مطلع هستند، در همه شهرها و حوزه‌های انتخابیه درگیر هستند که شهرداری‌ها به بانک‌ها بدهکار هستند. از آن طرف هم بالاخره در قانون باید یک فرصتی ایجاد می‌شد که به بانک‌ها بحث تسویه و تهاتر آن با ساز و کارهایی که توسط دولت صورت می‌گیرد با بحث بدهی شهرداری‌ها صورت بگیرد. از منظر پیشنهاد مشخص من این است که ما این بحث بدهی شهرداری‌ها به بانک شهر را در این قالب نهایی و الحاقش کنیم که این فرصت را در اختیار شهرداری‌هایی که اخیراً هر کدام از شهرداری‌های حوزه انتخابیه شما لیست بزرگی دارند، مخصوصاً در بانک شهر که بالاخره سهامدار این بانک اکثر شهرداری‌های کل کشور هستند. ما باید این فضا را ایجاد کنیم و از همه عزیزان خواهش می‌کنم به این پیشنهاد بنده رأی بدهند. به دلیل اینکه بسیاری از شهرداری‌ها امروز واقعاً با این مسأله بسیار بزرگ روبرو هستند، از آن طرف شهرداری‌ها به پیمانکاران و نیروهای انسانی مطالبات جدی دارند، بدهکاری به تأمین‌اجتماعی دارند، اگر این فرصت را در اختیار شهرداری‌ها قرار ندهیم، برای شهرداری‌ها مشکل ایجاد می‌کنیم. مخصوصاً بدهی شهرداری‌ها به بانک شهر را ان‌شاءالله با استفاده از این فرصت قانونی بتوانیم تسویه کنیم و این فرصت را در اختیار شهرداری‌ها قرار بدهیم.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون، وقت را هم در نظر داشته باشید. مخالف و موافق صحبت کنند.

روح اله متفکرآزاد
جناب آقای نوروزی مخالف هستند، بفرمایید.

حسن نوروزي
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم «لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم» بنده هم از فرمایشات حکیمانه و راهبردی مقام معظم رهبری تشکر می‌کنم. ان‌شاءالله که مجلس و دولت همه با هم بتوانیم آنچه را که در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری است بازگشت کسانی که از (1+5) عقب‌نشینی کردند و همچنین از بین رفتن تحریم‌ها، همه با هم با اتحاد این راه روشن را دنبال کنیم. در رابطه با فرمایشات سرور عزیزمان جناب آقای بابائی‌کارنامی می‌خواهم عرض کنم که ما نباید بدهی‌های یک دستگاه را به دوش دولت بگذاریم. ما باید به مراکز هزینه‌ای خودمان من‌جمله شهرداری‌ها بیاموزیم که خودشان درآمد تولید کنند، خودشان دنبال درآمد باشند، ارزش افزوده‌ای که دریافت می‌کنند را سرمایه‌گذاری کنند. اینکه ما بگوییم این مراکز مراکزی هستند عمومی غیردولتی، بعد دودستی مالیات کشور را به آنها بدهیم و آنها هم در جهت حقوق مصرف کنند و سرمایه‌گذاری نکنند، بعد هم تسهیلات أخذ کنند و بگوییم که دولت مثلاً بدهی‌ها و تسهیلات آنها را به بانک شهر و غیره بپردازد درست نیست. ضمن اینکه خیلی از شهرداری‌ها تسهیلات دریافت نکردند، (10)، (20) شهرداری هم دریافت کرده است. این کار هم تبعیض ناروا است، هم مقدار آن مشخص نیست که شهرداری‌ها چقدر بدهی دارند و هم از طرفی به چه دلیلی مثلاً ما بدهی یک مرکز عمومی غیردولتی را به دوش نظام بگذاریم؟ اینها باید خودشان درآمد تولید کنند، خودشان درآمد پایدار تولید کنند، ارزش افزوده را برای درآمدزایی پایدار سرمایه‌گذاری کنند و خودشان باید با دقت و ظرافت بدهی‌های خود را بپردازند. اینکه از آن طرف وقتی گفته می‌شود چرا کارمندان، معاونین و خودشان این همه حقوق می‌گیرند، می‌گویند اینها دوایر عمومی غیردولتی هستند. بعد وقتی بدهکار می‌شوند دولت را مکلف کنیم که بدهی‌های آنها را بپردازد و تسهیلات آنها را تسویه کند، این به نظر من درست نیست. دوستان مخالف رأی بدهند.

روح اله متفکرآزاد
جناب آقای محمد خدابخشی موافق هستند، بفرمایید.

محمد خدابخشي
موافق
با عرض سلام و صبح‌بخیر خدمت همکاران عزیز و ارجمند و ملت شریف ایران. همکاران محترم استحضار دارید که شهرداری‌ها در حال حاضر با مشکلات عدیده مالی مواجه هستند و این شهرداری‌ها هم به سازمان تأمین‌اجتماعی بدهکار هستند، هم برای طرح‌های عمرانی برای تأمین منابع مالی مشکل دارند و ضرورت دارد که ما از شهرداری‌ها در سطح ملی حمایت کنیم و این پیشنهادی که در اینجا مطرح شده با توجه به اینکه شهرداری‌ها از دولت و دستگاه‌های اجرایی طلبکار هستند و از طرفی دولت به بانک‌ها و مخصوصاً بانک شهر بدهی دارد، با این پیشنهاد برای بدهی شهرداری به بانک شهر در واقع این امکان فراهم می‌آید که تهاتر صورت بگیرد و این اتفاق اگر بیفتد ما با توجه به اینکه در شهرهای مختلف هم بافت فرسوده داریم و هم نیاز است که طرح‌های توسعه‌ای حمل و نقل عمومی اجرا شود، یک کمک خوبی برای اجرای طرح‌های عمرانی در مناطق مختلف کشور است و خواهش من این است که همکاران محترم به این پیشنهادی که در اینجا مطرح شده رأی مثبت بدهند.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای بابائی! این پیشنهاد در اول که یک مقدار توضیح است، یک دقیقه بیایید بالا این پیشنهاد را به صورت مکتوب خلاصه کنید.

سید حمید پورمحمدی
این برگشت به لایحه دولت است.

احمد اميرآبادي فراهاني
بله، متوجه هستیم، برگشت به لایحه دولت است.

سید حمید پورمحمدی
دوستان یک توضیحی بدهم، این مشکلی که پیش آمده و جناب آقای بابائی این پیشنهاد خوب را داده، دولت پیشنهاد کرده بود جاهایی که کسانی از دولت طلب دارند و به بانک بدهکار هستند با هم تهاتر شود، به طرح‌های عمرانی کمک شود. تا اینجا هم دولت موافق بود، هم کمیسیون تلفیق. در کمیسیون تلفیق خیرخواهانه یک پیشنهادی مطرح شد، گفت شما با انتشار اوراق این تسویه را انجام بدهید. اگرچه انتشار اوراق ممکن است برای نظم‌بخشی بیشتر کمک کند، ولی ما صدها بلکه هزاران پروژه است که در واقع از دولت طلب دارند و به بانک‌ها بدهی دارند. آن وقت در ازای هر کدام از اینها باید حجم وسیعی از بروکراسی برای انتشار اوراق در بورس و موارد این‌گونه انجام شود. ای بسا به پایان سال 1400 برسیم، حتی یکی از آنها هم انجام نشود. این همین موضوعی بود که هم جناب آقای دلخوش نگران آن بودند، هم جناب آقای بابائی پیشنهاد مناسبی دادند، به نظرم برگشت به لایحه به طرح‌های عمرانی کمک می‌کند که ما بروکراسی آن را حداقل کنیم و بتوانیم کمکی کنیم با سرعت بیشتر مطالبات شهرداری‌ها، پیمانکاران و کسانی که از دولت طلب دارند تسویه شود و در یک لوپی نیفتد. چون حقیقتاً ما بررسی کردیم، آنچه که اینجا بیان شده که یعنی فقط با انتشار اوراق تقریباً چیزی از آن در نمی‌آمد و امکان اجرا نداشت. پیشنهادی که بیان شده پیشنهاد خوبی است و ما هم با آن موافقیم.

محمدباقر قاليباف
آقای پورمحمدی! یک دقیقه اجازه بدهید. من از همکاران خواهش می‌کنم به این موضوع دقت کنید، یک مقدار در اینجا هم توضیحات آقای نوروزی جابجا شد. من این را توضیح بدهم. بازگشت به لایحه دولت هم منظور نبوده، در بازگشت به لایحه دولت هم اگر نگاه کنید باز این موضوع را در آن ندیده، آنجا هم اسناد خزانه است. بحث این است که اینجا شهرداری‌ها در این بند دیده شوند، چون در اینجا قرارگاه سازندگی دیده شده است، شهرداری‌ها دیده شوند، آنها اسناد خزانه جابجا می‌کنند، شهرداری‌ها به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی دارایی‌هایشان عمدتاً املاک است و چون بانک شهر عمدتاً با اینها دارد کار می‌کند، اجازه بدهیم اینها در سقف خودشان بتوانند تهاتر کنند، یعنی به صورت اوراق تسویه بین بانک انجام شود. این نه در آن پیشنهاد بوده و نه در اینجا. متأسفانه آقای کارنامی هم در توضیح‌شان این را نوشته‌اند، گفته‌اند تنفیذ کنید. حالا اینجا که تنفیذ نمی‌شود، یعنی موضوع در حقیقت این است، پیشنهاد مشخص این است که شهرداری‌ها بتوانند در یک سقفی که اینجا مشخص کرده‌اند، (500) هزار میلیارد ریال با اوراق تسویه بین شهرداری‌ها و بانک شهر.

سید حمید پورمحمدی
دولت اینجا چکاره است؟

احمد اميرآبادي فراهاني
شهرداری به دولت بدهکار است.

سید حمید پورمحمدی
شهرداری هیچ‌وقت به دولت بدهکار نیست، طلبکار است.

احمد اميرآبادي فراهاني
نه برعکس، دولت به شهرداری بدهکار است.

محمدباقر قاليباف
حالا به هر حال پیشنهاد این بوده است.

سید حمید پورمحمدی
آقای دکتر! عذر می‌خواهم، آن چیزی که الان در آن بند است، خواهش می‌کنم به عرض بنده عنایت بفرمایید. ببینید! ما در بند «و» الان نوشتیم نهادهای عمومی غیردولتی. تا الان هم هزاران میلیارد تومان تسویه برای شهرداری‌ها انجام شد، این اصل قضیه است. بنابراین شهرداری‌ها در آنجا هست، آنچه که تفاوت ایجاد کرد، در لایحه دولت و سال‌های قبلی نوشته اوراق تسویه، یعنی یک تخصیصی داده می‌شود و می‌رود تسویه می‌شود. الان آوردند اوراق خزانه، یعنی من باید بروکراسی انتشار اوراق را برای تک‌تک اینها انجام بدهم. اگر شما بنویسید «اسناد خزانه»، من الان خدمتتان عرض می‌کنم، آقای دکتر! اختلاف ما فقط این کلمه است. شما به جای «اوراق خزانه» که الان نوشتید برگردانید بنویسید «اوراق تسویه». وقتی که تسویه باشد به راحتی این کار انجام می‌شود، ولی اگر انتشار اوراق خزانه، یعنی نوع اوراق دولتی باشد حقیقتاً یک برگ آن هم اجرا نخواهد شد، وگرنه فرمایش شما در تبصره دولت کاملاً هست، عمدتاً متعلق به شهرداری‌ها هم هست، فقط «اوراق تسویه» یا «اوراق خزانه» در کمیسیون تلفیق جابجا شده است. بنابراین اگر این را اصلاح می‌کنید ما با آن موافقیم.

محمدباقر قاليباف
من هم دقیقاً این نکته را گفتم، اینها «اوراق تسویه» را می‌خواهند به جای «اوراق خزانه» بیاورند.

سید حمید پورمحمدی
ما با آن موافق هستیم.

محمدباقر قاليباف
کمیسیون بفرمایید.

سيدشمس الدين حسيني
بسم الله الرحمن الرحیم خواهران و برادران عزیز توجه کنند که موضوع چیست و آیا واقعاً اختلاف بر سر یک کلمه است که ما «اسناد تسویه» را بنویسیم «اسناد خزانه»، یعنی تسویه و خزانه، یا بحث بر سر یک قاعده پولی و مصلحت اداره کشور است. الان اگر از تک‌تک شما بپرسم مهمترین مشکل کشور و درد مردم چیست می‌گویید تورم. اگر همین‌جا یک جلسه بگذارند، اقتصاددانان و مجربین جمع شوند بگویند عامل اصلی تورم چیست، می‌گویند نقدینگی. اگر بپرسیم علت افزایش نقدینگی چیست، می‌گویند افزایش پایه پولی. اگر بپرسیم علت افزایش پایه پولی چیست، می‌گویند بدهی دولت به بانک مرکزی. وقتی شما «اسناد تسویه» منتشر می‌کنید، یعنی بدهی دولت به بانک مرکزی را افزایش می‌دهید، یعنی می‌خواهید یک پروژه را اصلاح کنید، ولی کل کشور را دچار گرفتاری می‌کنید. اقتصاد، علم و تجربه به ما آموخته روش‌هایی را استفاده کنیم که ضمن اینکه به اهداف خودمان می‌رسیم، تبعات آن به حداقل برسد. اسناد تسویه یعنی استقراض دولت از بانک مرکزی و قطعاً این سبب افزایش پایه پولی و تورم می‌شود. پس ما برویم هم تأمین مالی را انجام بدهیم، هم پایه پولی افزایش پیدا نکند. به همین دلیل ما در کمیسیون تلفیق به اجماع به این جمع‌بندی رسیدیم که «اسناد خزانه» جایگزین «اسناد تسویه» شود تا هم تأمین مالی صورت بگیرد، هم کار پروژه‌های عمرانی انجام شود، هم تسویه مطالبات صورت بگیرد و هم بدهی دولت به بانک مرکزی افزایش پیدا نکند. درخصوص اینکه آیا شهرداری‌ها را شامل می‌شود، بله، شهرداری‌ها مصداق نهاد عمومی غیردولتی هستند. من تردیدی ندارم اگر آقای دکتر پورمحمدی که به ایشان ارادت هم دارم در جایگاه کسی که تخصص اقتصاد دارند می‌خواستند صحبت کنند، خودشان با این پیشنهاد مخالفت می‌کردند. ولی طبیعی است، چون ایشان نماینده دولت است بایستی پیشنهاد دولت را دنبال کند. لذا من از شما خواهش می‌کنم برای اینکه پایه پولی افزایش پیدا نکند، برای اینکه نقدینگی افزایش پیدا نکند، برای اینکه تورم افزایش پیدا نکند، از طرح و تصویب چنین پیشنهادهایی پرهیز کنید. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون، پیشنهاد را قرائت بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهاد آقای بابائی این است که دولت حداقل (500) هزار میلیارد ریال از طریق اسناد اوراق مالی مطالبات شهرداری‌های کشور را از طریق بانک مرکزی و بانک شهر تهاتر کند. دولت به شهرداری‌ها بدهکار است، شهرداری‌ها هم به بانک شهر، این از طریق «اسناد تسویه» تهاتر شود.

محمدباقر قاليباف
حضار 228 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای دلخوش! از پیشنهاد شما عبور کنیم، به تبصره (6) برویم، همکاری شما با ما خیلی خوب بوده است. بفرمایید.

محمدباقر قاليباف
دیگر به الحاق برنگردیم.

احمد اميرآبادي فراهاني
می‌گویند الحاق دارم.

سيدکاظم دلخوش اباتري
آقای رئیس! کد رهگیری دارد.

محمدباقر قاليباف
شکالی ندارد، می‌گویم اگر الحاقی به تبصره است بفرمایید. اگر نیست دیگر برگشت نکنیم.

سيدکاظم دلخوش اباتري
آقای دکتر! یک مقدار اجازه بدهید، تأمل بفرمایید، جناب‌عالی تا با آقای بحرینی مذاکره می‌فرمایید ما با آقای امیرآبادی کنار آمدیم، این برگه را بردیم نشان دادیم.

محمدباقر قاليباف
ما می‌خواهیم که این اتفاق‌ها نیفتد.

سيدکاظم دلخوش اباتري
ما رفتیم اجازه گرفتیم، دیگر با این همه هیکل بالا می‌آییم، خسته می‌شویم، شما هم می‌گویید بله، دوباره می‌گویید نه.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای دلخوش! شما فرمودید الحاق است، اگر الحاق است مطرح کنید، آدرس بدهید.

سيدکاظم دلخوش اباتري
الحاق به بند «ج» تبصره (5) است. ببینید! حرف ما این است که در خط سوم بند «ج».

احمد اميرآبادي فراهاني
آدرس اینجا نیست، در بند «ج» تبصره (5) هم الحاقی نیست.

سيدکاظم دلخوش اباتري
آدرس خودتان است، من که نرفتم از خارج آدرس بگیرم. این آدرس شماست، آدرس کد رهگیری صحن مجلس (355930). شما گفتید آن پیشنهادات ثبت‌شده را کنار بگذارید، ما این را نوشتیم، آقای امیرآبادی! این را سه بار هم نوشتیم به شما دادیم.

روح اله متفکرآزاد
بحث افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن است؟

سيدکاظم دلخوش اباتري
نه حاج‌آقا، این کد رهگیری است (355930). ما اینجا همسایه‌های خوبی هم داریم، همه می‌گویند مطرح کن.

احمد اميرآبادي فراهاني
الحاق نیست، خواهشاً بگذارید عبور کنیم.

سيدکاظم دلخوش اباتري
الحاق است. آقای امیرآبادی! شما آنجا فقط اعتراف کن که ما آمدیم با شما مشورت کردیم، کد رهگیری خودتان است، من کنار می‌آیم، چشم، شما اعتراف کن.

احمد اميرآبادي فراهاني
بله، اینجا آمدید من هم دیدم، ولی گفتم اگر الحاق باشد قابل قبول است.

سيدکاظم دلخوش اباتري
الحاق است.

احمد اميرآبادي فراهاني
الحاق نیست، پس عبور می‌کنیم. تبصره 6 ـ وزارت نیرو از طریق شرکت‌های آب و فاضلاب استانی سراسر کشور مکلف است علاوه بر دریافت نرخ آب‌بهای ‌شهری، به ازای هر مترمکعب فروش آب شرب بالاتر از الگوی مصرف تعیین‌شده توسط هیأت وزیران مبلغ (200) ریال از مشترکان آب، دریافت و به خزانه‌داری کل‌ کشور واریز کند. وجوه فوق مشمول مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده نخواهد بود. ج ـ عوارض موضوع ماده (5) قانون حمایت از صنعت برق کشور مصوب 10/8/1394 به میزان (10) درصد مبلغ برق مصرفی در سقف (34) هزار میلیارد ریال تعیین می‌شود و مشترکان برق روستایی و عشایری مجاز و برق چاه‌های کشاورزی مجاز از شمول حکم این بند معاف می‌باشند. ه‍ ـ مطابق ماده (12) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) به هر یک از وزارتخانه‌های نفت و نیرو از طریق شرکت‌های تابعه ذی‌ربط اجازه داده می‌شود ماهانه از هر واحد مسکونی مشترکان گاز مبلغ (2000) ریال، از هر واحد مسکونی مشترکان برق مبلغ (1000) ریال و از هر یک از واحدهای تجاری مشترکان گاز و برق مبلغ (10) هزار ریال أخذ و به حساب درآمد عمومی موضوع ردیف‌های (160185) و (160186) جدول شماره (5) این قانون نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کنند. برای مشترکان روستایی، مبالغ فوق‌الذکر معادل (50) درصد می‌باشد. وجوه فوق مشمول مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده نخواهد بود. و ـ در اجرای ماده (6) قانون کمک به ساماندهی پسماندهای عادی با مشارکت بخش غیردولتی مصوب 20/1/1399، وزارت امور اقتصادی و دارایی از طریق سازمان امور مالیاتی کشور موظف است یک در هزار ارزش مواد اولیه، قطعات و کالاهایی که تمام یا قسمتی از آنها قابل بازیافت است را أخذ کرده و منابع حاصله را به ردیف درآمدی شماره (160189) واریز نماید. ز ـ در سال 1400 به عوارض گمرکی و سود بازرگانی واردات لوازم آرایشی مجموعاً (15) درصد اضافه و منابع حاصله به صورت (100) درصد به ردیف درآمدی (160188) واریز می‌شود. ح ـ کلیه مراکز درمانی اعم از دولتی، خصوصی، وابسته به نهادهای عمومی، نیروهای مسلح، خیریه‌ها و شرکت‌های دولتی مکلفند (10) درصد از حق‌الزحمه یا حق‌العمل پزشکی پزشکان که به‌موجب دریافت وجه صورتحساب‌های ارسالی به بیمه‌ها و یا نقداً از طرف بیمار پرداخت می‌شود به‌عنوان علی‌الحساب مالیات کسر کنند و به نام پزشک مربوط تا پایان ماه بعد از وصول مبلغ صورتحساب به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز کنند. مالیات علی‌الحساب این بند شامل کلیه پرداخت‌هایی که به‌عنوان درآمد حقوق و کارانه مطابق جزء (2) بند «الف» تبصره (12) این قانون پرداخت و مالیات آن کسر می‌شود، نخواهد بود. حکم ماده (199) قانون مالیات‌های مستقیم 3/12/1366 با اصلاحات و الحاقات بعدی در اجرای این بند جاری می‌باشد. ط ـ 1 ـ سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است در سال 1400 با استفاده از پایگاه‌های اطلاعاتی موضوع ماده (169مکرر) قانون مالیات‌های مستقیم نسبت به تعیین تکلیف مطالبات تا پایان سال 1399 مالیات دولت از اشخاص حقیقی و حقوقی اقدام کرده و حداقل (30) ‌‌درصد این مطالبات را وصول و به ردیف درآمدی ذی‌ربط مندرج در جدول شماره (5) این قانون واریز کند. بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری در صورت عدم رعایت تکالیف فوق و سایر تکالیف مقرر در ماده (169مکرر) قانون مالیات‌های مستقیم علاوه بر جریمه‌های مزبور در قانون مالیات‌های مستقیم مشمول جریمه‌ای معادل (2) درصد حجم سپرده‌های اشخاص نزد بانک و مؤسسه مالی و اعتباری در هر سال می‌شوند. این جریمه‌ها از طریق مقررات قانون مزبور قابل مطالبه و وصول خواهد بود. شرکت‌های بیمه مکلفند اطلاعات هویتی، مالی و اقتصادی اشخاص حقیقی و حقوقی درخواست‌شده را به ترتیبی که سازمان امور مالیاتی کشور مقرر می‌کند در اختیار آن سازمان قرار دهند. شرکت‌های بیمه درصورت عدم رعایت این بند علاوه بر جریمه‌های مزبور در قانون مالیات‌های مستقیم مشمول جریمه‌ای معادل (5) درصد حق بیمه دریافتی در پایان سال 1399 خواهند بود. 2 ـ سازمان امور مالیاتی مکلف است در مورد مالیات بر خانه‌های خالی موضوع ماده (54 مکرر) قانون مالیات‌های مستقیم، تا پایان دی¬ماه سال 1400 نسبت به اعلام مالیات متعلق به مالکین واحدهای مشمول این ماده اقدام نماید. اشخاص مشمول مکلف به پرداخت مبالغ مذکور تا یک ¬ماه پس از اعلام سازمان امور مالیاتی خواهند بود. ی ـ کارور (اپراتور)های ارائه‌دهنده خدمات مخابراتی، علاوه بر قیمت هر پیامک مبلغ (10) ریال از استفاده‌کنندگان خدمات مزبور دریافت و به حساب درآمد عمومی ردیف (160154) نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کنند. 2 ـ حق‌الامتیاز و حق‌السهم دولت از کارور (اپراتور)‌های ارائه دهنده خدمات مخابراتی به میزان (10) درصد افزایش یافته و به حساب درآمد عمومی ردیف (130404) نزد خزانه داری کل واریز می‌شود. ک ـ ۱ ـ مدت اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 17/2/1387 با اصلاحات و الحاقات بعدی تا لازم¬الاجرا شدن این قانون در سال ۱۴۰۰ تمدید می‌شود. ۲ ـ سهم هر یک از دستگاه‌های ذی¬نفع از اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در سال ۱۴۰۰ مطابق با قانون سال ۱۳۹۹ است. ل ـ در معاملات پیمانکاری که کارفرما یکی از دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (29) قانون برنامه ششم توسعه است، کارفرما موظف است همزمان با هر پرداخت، مالیات ارزش افزوده متناسب با آن را به پیمانکار پرداخت کند. تا زمانی که کارفرما مالیات بر ارزش افزوده را به پیمانکار پرداخت نکرده باشد، سازمان امور مالیاتی کشور حق مطالبه آن از پیمانکار یا أخذ جریمه دیرکرد از وی را ندارد. در مواردی که بدهی کارفرما به پیمانکار به صورت اسناد خزانه اسلامی پرداخت می‌شود در صورت درخواست پیمانکار، کارفرما موظف است این اوراق را عیناً به سازمان امور مالیاتی کشور تحویل دهد. سازمان امور مالیاتی کشور معادل مبلغ اسمی اوراق تحویلی را از بدهی مالیاتی پیمانکار کسر و اسناد مذکور را به خزانه‌داری کل‌ کشور ارائه می‌کند. خزانه‌داری کل کشور موظف است معادل مبلغ اسمی اسناد خزانه تحویلی را به‌عنوان وصولی مالیات منظور کند. ن ـ 1 ـ در سال 1400، عوارض خروج از کشور موضوع ماده (45) قانون مالیات بر ارزش افزوده، برای زائران عتبات و مرزنشینان برای یک‌بار در طول سال براساس قانون بودجه سال 1396 کل کشور مصوب 24/12/1395 با اصلاحات و الحاقات بعدی آن أخذ می‌شود. افراد مرزنشین موضوع این جزء به کسانی اطلاق می‌شود که ساکن در روستاها و شهرهای مرزی هستند. بررسی و تأیید این موضوع براساس سامانه بانک اطلاعات مرزنشینان وزارت کشور مبتنی بر شماره ملی و شناسه (کد) پستی افراد مذکور است. 2 ـ زائران اربعین که از تاریخ چهارم شهریورماه سال 1400 تا بیست و دوم مهر‌‌ماه سال 1400 از مرزهای زمینی به مقصد کشور عراق از کشور خارج می‌شوند از پرداخت عوارض خروج معافند. 3 ـ عوارض خروج ورزشکاران تیم‌های ملی که با مجوز وزارت ورزش و جوانان به مسابقات برون‌مرزی اعزام می‌شوند برای هر مرحله خروج، با نرخ عوارض مرحله اول خروج محاسبه و أخذ می‌شود. جزء الحاقی ـ کارگرانی که در طول یک ¬سال گذشته به عنوان کارگر در کشورهای همجوار مشغول بکار بوده‌اند با تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و یا ادارات کار استان‌ها و شهرستان‌ها از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف می¬باشند. ع ـ به استناد مواد (103) و (169 مکرر) قانون مالیات‌های مستقیم و به‌ منظور افزایش درآمدهای مالیاتی دولت از طریق ابطال تمبر مالیاتی، قوه قضائیه مکلف است ظرف مدت یک ‌ماه پس از ابلاغ این قانون، سامانه تنظیم قرارداد الکترونیکی بین وکیل و موکل را تکمیل کند. تمام افراد فعال اعم از مشاوران و وکلای عضو مراکز وکلا و کانون‌های وکلای دادگستری موظفند قراردادهای مالی خود با موکل را در این سامانه ثبت و تنظیم نمایند. شناسه (کد) یکتای صادرشده برای هر قرارداد توسط سامانه قرارداد الکترونیک، مبنای شناسایی مشاوران، وکلا و کانون‌های وکلای دادگستری در سامانه خدمات قضائی به منظور استخراج اطلاعات مالی مندرج در قرارداد و ابطال تمبر مالیاتی خواهد بود. سازمان امور مالیاتی در صورت اثبات خلاف¬گویی وکیل علاوه بر پیگیری موضوع در مراجع قضائی، نسبت به اعمال جریمه مالیاتی تا سقف پنج برابر اختلاف کشف‌شده اقدام می‌نماید. سازمان امور مالیاتی مکلف است ظرف مدت سه¬ماه زیرساخت لازم جهت پرداخت الکترونیکی مالیات و دریافت الکترونیکی مفاصا حساب مالیاتی در سراسر کشور را فراهم آورد. تأخیر در راه اندازی سامانه، مشمول استنکاف از اجرا محسوب می¬شود. ف ـ 1 ـ عبارت «(10) برابر» در متن تبصره ماده (۱۰۰) قانون مالیات-های مستقیم با اصلاحات و الحاقات بعدی آن برای عملکرد سال ۱۳۹۹ به عبارت «(30) برابر» اصلاح می¬شود. ۲ ـ سازمان امور مالیاتی کشور می¬تواند مالیات بر ارزش افزوده گروه‌هایی از مؤدیان مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده را با اعمال ضریب کاهشی ارزش افزوده فعالیت آن بخش تعیین کند. مقررات این بند درخصوص دوره‌هایی که مالیات آنها قطعی نشده است، جاری خواهد بود. ضریب ارزش افزوده هر فعالیت با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور به تأیید وزیر امور اقتصادی می¬رسد. بند الحاقی ۱ ـ در اجرای ماده (۷۳) قانون برنامه ششم توسعه، از ابتدای سال ۱۴۰۰ به قیمت خرده‌فروشی هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی مبلغ (۲۵۰) ریال، تولید داخل با نشان (برند) بین¬المللی مبلغ (۵۰۰) ریال، هر نخ سیگار وارداتی مبلغ (۱۵۰۰) ریال و هر بسته (50) گرمی تنباکوی قلیان داخلی (33) هزار ریال به عنوان مالیات و هر بسته (50) گرمی تنباکوی وارداتی (100) هزار ریال به عنوان حقوق ورودی اضافه می¬گردد. بند الحاقی 2 ـ درآمد حاصل از فروش فرآورده¬های خونی و خدمات آزمایشگاهی سازمان انتقال خون موضوع ردیف (140206) به عنوان درآمد ـ هزینه تلقی می¬شود و به مصرف هزینه¬های مورد نیاز آن سازمان می¬رسد. بند الحاقی 3 ـ معافیت مالیاتی فعالیت‌های مربوط به انتشارات کمک درسی و فعالیت‌های هنری از قبیل بازیگری موضوع بند «ل» ماده (139) قانون مالیات‌های مستقیم، صرفاً تا سقف (5) میلیارد ریال در سال قابل اعمال است و بعد از آن حسب مورد به نرخ ماده (105) یا ماده (131) قانون مالیات‌های مستقیم مشمول مالیات می-شود. بند الحاقی ۴ ـ به منظور حمایت از تولید و صاحبان کسب و کارهای آسیب‌دیده از کرونا، واحدهای صنفی با درآمد مشمول مالیات کمتر از (1) میلیارد ریال و واحدهای تولیدی در سال ۱۳۹۹ علاوه بر معافیت¬های قانونی و بخشودگی و مشوق¬های مالیاتی، برای مالیات بر عملکرد سال ۱۳۹۹ از پنج واحد درصد بخشودگی برخوردار می¬شوند. بند الحاقی 5 ـ مازاد درآمدهای قوه قضائیه ناشی از ارائه خدمات قضائی موضوع ماده (3) قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین مصوب 28/12/1373 با اصلاحات و الحاقات بعدی آن، مذکور در ردیف (140101) قانون بودجه سال1400 کل کشور تا سقف (5000) میلیارد ریال مازاد بر (50) هزار میلیارد ریال در مقاطع سه ماهه، به نسبت وصولی و به میزان (100) درصد اختصاص می¬یابد. بند الحاقی6 ـ دولت مکلف است به منظور تنظیم بازار خودروهای وارداتی ضمن شناسایی خودروهای خارجی غیر آمریکایی موجود در مناطق آزاد با أخذ حقوق گمرکی و سود بازرگانی متناسب با قیمت خودرو در داخل کشور و با لحاظ معیارهای زیر، ظرف مدت یک ¬ماه از تاریخ ابلاغ این قانون توسط کمیته موضوع ماده (1) قانون مقررات صادرات و واردات مصوب 4/7/1372 با اصلاحات و الحاقات بعدی، تعیین و توسط دولت ابلاغ می¬شود، نسبت به ثبت سفارش و اجازه واردات خودروهای غیرآمریکایی موجود در مناطق آزاد تجاری و صنعتی اقدام نماید. نرخ سود بازرگانی متناسب با نوع خودرو و سال ساخت و سایر مشخصات خودرو باید به گونه¬ای تنظیم شود که در مقایسه قیمت¬های بازار، منجر به سود بیش از (20) درصد برای واردکنندگان نشده و در صورت مشاهده روند فزاینده تفاوت میان قیمت¬های بازار و وارداتی، دولت می¬تواند متناسب با افزایش قیمت نسبت به تجدید نظر در نرخ سود بازرگانی اقدام کند. بند الحاقی 7 ـ کلیه مالکین (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین دارای شماره انتظامی شخصی به نام خود و فرزندان کمتر از (18) سال و محجور تحت تکفل که در پایان هر سال مجموع ارزش آنها بیش از (10) میلیارد ریال باشد به شرح زیر مشمول مالیات سالانه خودرو می‌باشند: 1 ـ تا مبلغ (15) میلیارد ریال نسبت به مازاد (10) میلیارد ریال (1) درصد. 2 ـ تا مبلغ (30) میلیارد ریال نسبت به مازاد (15) میلیارد ریال (2) درصد. 3 ـ تا مبلغ (45) میلیارد ریال نسبت به مازاد (30) میلیارد ریال (3) درصد. 4 ـ نسبت به مازاد (45) میلیارد ریال (4) درصد. مأخذ محاسبه مالیات خودرو موضوع این بند قیمت روز انواع خودرو با توجه به تاریخ ساخت یا واردات آن است که توسط سازمان امور مالیاتی کشور تا پایان سال 1399 تعیین و اعلام می‌شود. مأخذ مزبور برای انواع خودرو که بعد از اعلام سازمان تولید یا وارد می¬شوند، بلافاصله پس از تولید یا واردات آن توسط سازمان مزبور تعیین و اعلام خواهد شد. سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است نسبت به تعیین دارایی‌های مشمول و ارزش آنها حداکثر تا پایان خرداد ماه سال ۱۴۰۰ اقدام کند و مراتب را به نحو مقتضی به اطلاع اشخاص مشمول برساند. کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی مکلفند مالیات سالانه مربوط به خودروهای تحت تملک خود و افراد تحت تکفل را حداکثر تا پایان بهمن¬ماه سال ۱۴۰۰ پرداخت نمایند. ثبت نقل و انتقال خودروهایی که به موجب این بند برای آنها مالیات وضع گردیده است قبل از پرداخت بدهی مالیاتی مورد انتقال شامل مالیات بر دارایی، نقل و انتقال قطعی و اجاره ممنوع است. متخلف از حکم این بند در پرداخت مالیات متعلقه مسئولیت تضامنی دارد. آیین¬نامه اجرایی این بند توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه می‌شود و حداکثر تا پایان خردادماه سال ۱۴۰۰ به تصویب هیأت وزیران می‌رسد. بند الحاقی 8 ـ در سال 1400 مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی مشابه سرزمین اصلی مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده (VAT) خواهند بود. بند الحاقی9 ـ درآمد حاصل از صادرات مواد معدنی فلزی ـ غیرفلزی، محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی به صورت خام و نیمه خام در تمام نقاط کشور مشمول مالیات می¬شود. تعریف و فهرست مواد خام و نیمه خام مذکور به پیشنهاد مشترک وزارتخانه¬های امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران تهیه می‌شود و ظرف مدت سه¬ماه پس از تصویب این قانون به تصویب هیأت‌وزیران می¬رسد. بند الحاقی 10 ـ واردات خودروی آمبولانس توسط اورژانس کشور و هدایای سازمان‌های بین¬المللی غیردولتی به سازمان اورژانس کشور از پرداخت حقوق ورودی و عوارض گمرکی معاف است. بند الحاقی 11 ـ در سال 1400 واحدهای مسکونی گران قیمت به شرح بندهای زیر مشمول مالیات بر دارایی (سالانه) می‌شوند: 1 ـ واحدهای مسکونی (با احتساب عرصه و اعیان) با ارزش روز معادل (100) میلیارد ریال و بیشتر به نرخ‌های زیر: 1 ـ 1 ـ نسبت به مازاد (100) میلیارد ریال تا (150) میلیارد ریال یک در هزار 1 ـ 2 ـ نسبت به مازاد (150) میلیارد ریال تا (250) میلیارد ریال دو در هزار 1 ـ 3 ـ نسبت به مازاد (250) میلیارد ریال تا (400) میلیارد ریال سه در هزار 1 ـ 4 ـ نسبت به مازاد (400) میلیارد ریال تا (600) ریال چهار در هزار 1 ـ 5 ـ نسبت به مازاد (600) میلیارد ریال به بالا پنج در هزار در محاسبه مالیات موضوع این بند، هر واحد مسکونی یک مستغل محسوب و جداگانه مشمول مالیات می‌باشد. 2 ـ موارد زیر مشمول این مالیات نمی‌باشند: 2 ـ 1 ـ واحدهای مسکونی در حال ساخت 2 ـ 2 ـ واحدهای مسکونی در سال تملک 3 ـ وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و شهرداری‌ها موظفند امکان دسترسی برخط (آنلاین) به اطلاعات مالکیت املاک مورد نیاز سازمان امور مالیاتی کشور در حوزه اماکن را در اختیار این سازمان قرار دهند. سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است نسبت به تعیین دارایی‌های مشمول و ارزش آنها حداکثر تا پایان خردادماه سال 1400 اقدام کند و مراتب را به نحو مقتضی به اطلاع اشخاص مشمول برساند. 4 ـ کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی مکلفند مالیات سالانه مربوط به هر یک از واحدهای مسکونی تحت تملک خود و افراد تحت تکفل را حداکثر تا پایان بهمن‌ماه سال 1400 پرداخت نمایند. ثبت نقل و انتقال املاکی که به موجب این بند برای آنها مالیات وضع گردیده است، قبل از پرداخت بدهی مالیاتی مورد انتقال شامل مالیات بر دارایی، نقل و انتقال قطعی و اجاره ممنوع است. متخلف از حکم این جزء در پرداخت مالیات متعلقه مسئولیت تضامنی دارد. آیین‌نامه اجرایی این بند توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی (سازمان امور مالیاتی کشور) حداکثر تا پایان خردادماه سال 1400 تهیه می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می¬رسد. بند الحاقی 12 ـ معافیت‌های مالیاتی مؤسسات کنکور دانشگاه‌ها حذف می¬شود. بند الحاقی 13 ـ رده¬های بسیج (پایگاه‌ها و حوزه¬ها)، (منظور حوزه‌های مقاوت بسیج است) از پرداخت حق انشعاب آب، برق، گاز و عوارض شهرداری معاف هستند. بند الحاقی 14 ـ سود ناشی از تسعیر دارایی¬ها و بدهی¬های ارزی بانک مشترک ایران – ونزوئلا در سال 1400 مشمول مالیات به نرخ صفر است. بند الحاقی 15 ـ برخورداری از معافیت¬های مالیاتی برای درآمدهای حاصل از صادرات کالاها و خدمات و هرگونه جایزه و مشوق¬های صادراتی منوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخ اقتصادی کشور است. بند الحاقی 16 ـ تا مبلغ (2500) میلیارد ریال جهت خرید تضمینی توتون و تنباکو توسط شرکت دخانیات ایران هزینه قابل قبول مالیاتی این شرکت تلقی می¬گردد. بند الحاقی 17 ـ در اجرای جزء (2) بند «چ» ماده (80) قانون برنامه ششم توسعه، مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی از پرداخت هزینه¬های صدور پروانه ساختمانی، عوارض شهرداری و دهیاری و هزینه¬های انشعاب آب، فاضلاب، برق و گاز برای واحدهای مسکونی اختصاص یافته به آنان براساس الگوی مصرف، فقط برای یک¬بار معافند. بند الحاقی 18 ـ به استناد ماده (4) قانون حمایت از صنعت برق کشور مصوب 10/8/1394 وزارت نیرو موظف است از تیرماه سال 1400 دستورالعمل جامع تعیین هزینه انشعاب برق را بر حسب ریال بر کیلووات ساعت با در نظر گرفتن هزینه تمام¬شده تأمین برق مشترکین جدید به تفکیک هر شهرستان و هریک از مناطق شهرداری کلان‌شهرها و نیز با در نظر گرفتن عملکرد بهینه اقتصادی شرکت‌های توزیع نیروی برق تدوین کند و هزینه تمام شده تأمین برق در هر منطقه شهرداری و شهرستان را ابلاغ نماید. شرکت توانیر موظف است براساس دستورالعمل ابلاغ شده، هزینه انشعاب برق را در هر شهرستان و هر یک از مناطق شهرداری کلانشهرها تعیین کند. منابع حاصل از فروش انشعاب، صرفاً برای تأمین برق مشترکین جدید هزینه می¬شود. در راستای تحقق عدالت اجتماعی، وزارت نیرو موظف است از تیرماه سال 1400 عوارض انشعاب برق را متناسب با میانگین قیمت زمین در هر یک از مناطق شهرداری کلانشهرها و متراژ واحد مسکونی متقاضیان برق دریافت نماید. در این راستا وزارت نیرو موظف است هریک از کلانشهرها را بر حسب قیمت متوسط زمین مناطق مختلف شهرداری به سه دسته قیمتی تقسیم و عوارض ذیل را براساس جدول زیر أخذ نماید: نام دسته عوارض دسته اول (بالاترین قیمت) متراژ واحد مسکونی × قیمت زمین × 003/0 دسته دوم متراژ واحد مسکونی × قیمت زمین × 002/0 دسته سوم (پایین‌ترین قیمت) 0 وجوه حاصل شده به حساب شرکت توانیر نزد خزانه‌داری کل کشور واریز. آقای رئیس! تبصره (6) تمام شد، وارد رسیدگی بشویم.

محمدباقر قاليباف
بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! در بند «الف» تبصره (6) جناب آقای نوری‌قزلجه پیشنهاد دارند.

غلامرضا نوري قزلجه
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و خسته‌نباشید خدمت همکاران عزیز و تبریک. (امیرآبادی‌فراهانی ـ آقای نوری‌قزلجه! ردیف چند است؟) ردیف (9) است. در بند «الف» تبصره (6) پیشنهاد اصلاح ردیف (9) است. ضمن تبریک روز مهندس به مهندسین تلاشگر در عرصه‌های مختلف کشور، همکاران عزیز! متن بند «الف» تبصره (6) را که ملاحظه می‌فرمایید «وزارت نیرو از طریق شرکت‌های آب و فاضلاب استانی سراسر کشور مکلف است». «روستایی» را می‌خواهیم حذف کنیم (امیرآبادی‌فراهانی ـ این باعث کاهش درآمد است) می‌خواهیم حذف بشود. به سطر بالا که نگاه می‌کنیم به نظر می‌آید که مقصود قانونگذار هم همان آب شهری بوده، ولی اینجا می‌خواهیم تصریح بشود. علت این است که اگر تصریح نشود و مشترکان روستایی هم مشمول این بشوند برای روستاییان خیلی سخت خواهد بود رعایت این الگویی که مد نظر است. مستحضر هستید در شهرها صرفاً آب شرب و بهداشت است، ولی در روستاها علاوه بر این مصارف قهری دیگری هست؛ تولیدات سنتی که در خانه‌های روستایی دارند، تولیدات خانگی آنها، بحث مصرف احشام آنها در فصولی از سال جزء همین آب است و آنها نمی‌توانند این الگو را رعایت بکنند تا مشمول معافیت بشوند. خواهشمندم در جهت حمایت از روستاییان به این رأی بدهید.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای نوری! ما با دوستان معاونت قوانین مشورت کردیم، این اصلاح عبارتی است، منظور همان آب شهری است. (نوری‌قزلجه ـ قید بشود) این اصلاح عبارتی می‌شود، خیلی ممنون. (مفتح ـ تذکر داریم) تذکر دارید؟ پیشنهاد بعدی را آقای موسوی‌لارگانی در ردیف (10) دارند که همین بود. آقای صباغیان بفرمایید. در بند «الف» هستیم، هرکدام از دوستان اینجا اعلام آمادگی کردند من دارم می‌خوانم، اگر می‌شود دوستان اعلام آمادگی کنند، اینجا یادداشت کوچکی بدهید و آن ردیف و بند را بنویسید ما سریع برویم به همان رسیدگی کنیم، عذرخواهی می‌کنم، بفرمایید.

محمدباقر قاليباف
آقای مفتح! دیروز هم این بحث توضیح داده شد، چون پیشنهادات خیلی زیاد است، یکی‌یکی بخواهیم بگوییم نمی‌شود، دوستانی که بر پیشنهادشان مصمم هستند اینجا باشد که بخوانیم.

محمدرضا صباغيان بافقي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین عرض سلام و ادب خدمت نمایندگان محترم دارم. جناب آقای رئیس! قبل از مطرح کردن اگر اجازه بفرمایید از رهنمودهای مقام معظم رهبری در حمایت از قانونگذاری در مجلس به ویژه قانون راهبردی مجلس تشکر کنیم و تشکر ویژه هم از مقام معظم رهبری برای اعلام اینکه اگر نیاز باشد ما تا (60) درصد هم غنی‌سازی خواهیم کرد. آقای رئیس! انتظار این بود که مجلس امروز یکپارچه از این دیدگاه که نشانه اقتدار نظام و مقام معظم رهبری و ملت است حمایت می‌کرد. و اما پیشنهاد؛ پیشنهادی که عرض شده این است که ما آمده‌ایم به ازای هر متر مکعب فروش آب بالاتر از الگوی مصرف گفتیم (200) ریال، (20) تومان از مشترکانی که مصرف بیشتر از حد استاندارد دارند بگیرند. طبیعتاً امروز این عدد در مقابل آن کسانی که آب زیاد مصرف می‌کنند که حتماً هم آن افراد صاحب ثروت هستند از آنها گرفته بشود عدد زیادی نیست. هم تشویق کمتر است، ما باید یک عددی بگذاریم که هم بازدارنده باشد برای آنهایی که زیاد مصرف می‌کنند و هم برای کسانی که کمتر مصرف می‌کنند تشویق باشد و همین پول هم که جایی نمی‌رود، برای روستاها و صرف مناطق محروم می‌شود. پیشنهاد من این بود که حداقل این (200) ریال، (300) ریال بشود. یعنی (30) تومان بشود که عدد خیلی زیادی نیست برای کسانی که زیاد مصرف می‌کنند، ولی در جمع می‌تواند به اقشار ضعیف و آسیب‌پذیر به ویژه روستاییان کمک بکند که اگر نمایندگان محترم صلاح بدانند این عدد هم کمک به روستاییان و مناطق محروم است و هم بازدارنده خواهد بود، عذرخواهی می‌کنم.

روح اله متفکرآزاد
مخالف محترم جناب آقای پاک‌مهر هستند، صحبت می‌فرمایید؟

احمد اميرآبادي فراهاني
صحبت نمی‌کنند، خیلی ممنون. موافق هم صحبت نمی‌کنند، دولت بفرمایید. می‌خواهند (200) را (300) بکنند، معلوم است مخالف هستید. آقای پورمحمدی! شما دیگر به ما کمک بکنید.

سید حمید پورمحمدی
بسم‌الله الرحمن الرحیم دوستان ببینید! این تبصره (6) چون طوری است که همه علاقه‌مند هستند قیمت‌ها را بالا ببرند. من اینجا صحبت می‌کنم که دلایلش را بخواهم که این کار را نکنیم و بعد در بقیه موارد کمتر خدمت برسم. الان آن چیزی که هست این است که در قبال هر متر مکعب آب (20) تومان از شهری‌ها گرفته بشود و بعد در روستاها سرمایه‌گذاری کنند. این منطقی بود که تا اینجا آوردیم، ولی ما چه در سازمان برنامه و بودجه، چه در دولت و چه در کمیسیون تلفیق با هرگونه اضافه بر این مخالف هستیم. دوستان عزیز ببینید! تا الان همه با هم این بودجه را طوری تنظیم کردیم که به مردم، چه مردم روستایی و چه مردم شهری فشار نیاید. ممکن است وقتی شما پیشنهاد می‌دهید در ذهن‌تان شهر که می‌آید بالاشهر تهران باشد، ولی ما نگران حاشیه شهرها هستیم. بسیاری از افرادی که حاشیه شهر همین تهران هستند یک ریال هم برایشان مهم است تا ما در ازای هر مترمکعب یک‌دفعه (10) تومان بالا ببریم. دولت با این مخالف است، ما نباید هزینه‌های مردم را بالا ببریم. همه‌جا فقط شمال شهر تهران نیست، همین اطراف شهر تهران و همین حاشیه‌نشسین‌ها آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه هستند و هزینه زیاد نباید به آنها تحمیل کنیم، دولت با این مخالف است.

محمدباقر قاليباف
آقای پورمحمدی! اجازه بدهید من یک نکته را بگویم. من خواهش می‌کنم در نکات اینجا چون مردم ما می‌شنوند واقعاً یک توجهی بکنید. هم دولت و هم مجلس آمدیم هزینه برق، آب و گاز اینهایی که زیر الگو دارند مصرف می‌کنند را مجانی کردیم و بخشیدیم، چرا الان می‌گویید ما به اینها ظلم می‌کنیم؟ اینطور حرف زدن واقعاً درست نیست. بحث این است که آنهایی که زیاد دارند مصرف می‌کنند حالا (20) تومان را می‌خواهند (30) تومان بکنند، آیا این معنی بد می‌دهد؟ ما برای همه محرومین و الگوهای مصرف درست و زیر الگو را اصلاً صفر و مجانی کردیم. من خواهشم این است که در نکاتی که در بودجه مطرح و دفاع می‌کنید، خدای‌ناکرده رگه سیاسی در کار پیدا نکند.

سید حمید پورمحمدی
کماکان ما با هرگونه افزایش قیمت مخالف هستیم.

محمدباقر قاليباف
ما داریم اینجا صحبت می‌کنیم و نه مخالف و نه موافق هستیم. تحلیل مورد نظر است.

سید حمید پورمحمدی
ما کماکان چه در دولت و چه دوستان‌مان در کمیسیون تلفیق همه با هم متفق بودیم هرگونه افزایش قیمت روی کالاهایی مثل آب، برق و گاز برای اینکه به مردم تحمیل نشود. مخالف هستیم.

احمد اميرآبادي فراهاني
کمیسیون هم مخالف اعلام کردند، آقای رئیس! بفرمایید، دولت و کمیسیون مخالف هستند. پیشنهاد آقای صباغیان این است که آن (20) تومان را از هر مشترک (30) تومان بکنیم، یعنی (10) تومان گران‌تر کنیم.

محمدباقر قاليباف
حضار 226 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای سلیمی از همکاران محترم هیأت‌رئیسه بفرمایید، در ردیف (3) بند «الف» تبصره (6) است.

عليرضا سليمي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تشکر و عرض خداقوت به عزیزان و تشکر ویژه از مقام معظم رهبری به خاطر بیانات دیشب خود که تعیین تکلیف فرمودند و به صورت روشن فرمودند ملاک قانون مجلس است و یکصدایی باید حول این محور ان‌شاء‌الله شکل بگیرد. دوستان ببینید! در این بند «الف» اینطور دارد که وزارت نیرو علاوه بر دریافت نرخ آب‌بهای شهری، به ازای هر متر بنا است که بالاتر از الگوی مصرف تعیین‌شده توسط هیأت وزیران است (200) ریال از مشترکان آب دریافت کند. نکته‌‌ای که ما اینجا پیشنهاد دادیم این است که بالاتر از...

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای سلیمی! منظور شما این است که هیأت وزیران با رعایت شرایط اقلیمی تعیین کردند. آقای مفتح! برای شما قابل طرح است، اشکال ندارد، بفرمایید.

عليرضا سليمي
پیشنهاد دهنده
بعد از «هیأت وزیران» این عبارت اضافه بشود. «بالاتر از الگوی مصرف‌شده توسط هیأت وزیران و با رعایت شرایط اقلیمی». می‌دانید ما در ایران اقلیم‌های متفاوت داریم. شما خوزستان را در نظر بگیرید، سیستان و بلوچستان تابستان گرم و هرمزگان و بسیاری از استان‌های ما که در حاشیه کویر قرار دارند را نباید با سایر استان‌ها که در تابستان اقیلم‌شان خنک است مقایسه کرد و با این استان‌ها کاملاً متفاوت هستند. پیشنهاد ما این است؛ برای اینکه عدالت برقرار بشود و اگر قرار است از کسانی که بالاتر از الگوی مصرف، مصرف کردند وجه بیشتری دریافت بکنیم. ما شرایط اقلیمی را در نظر بگیریم. استان‌های گرمسیر را در نظر بگیریم، شهری که در تابستان دمای (55) تا (60) درجه را تجربه می‌کند و آنجایی که دمایش در تابستان (30) تا (35) درجه است با هم متفاوت هستند. من خواهش می‌کنم برای اینکه بعد هم سلیقه‌ای عمل نشود و مشکلی برای مردم عزیزمان ایجاد نشود و الان آقای پورمحمدی نماینده محترم دولت هم در پاسخ جناب آقای صباغیان فرمودند ما مناطق حاشیه‌ای و گرمسیر داریم این نشان می‌دهد تلویحاً با این مسأله باید موافق باشند با همین توضیح و مخالفتی که الان فرمودند. شرایط اقلیمی در این تصمیم‌گیری بسیار مؤثر است، خواهش می‌کنم بعد از «توسط هیأت وزیران» «با رعایت شرایط اقلیمی» اضافه بشود، متشکرم.

محمدباقر قاليباف
آقای سلیمی! الگوهای مصرف را همین الان دولت بنا به همان شرایط اقلیمی تصمیم می‌گیرد. یعنی در مناطق گرمسیر نرخ برق در تابستان‌ها نسبت به مصرف با یک جای سردسیر متفاوت است. به هر حال اگر قانع نشدید مطرح بشود.

روح اله متفکرآزاد
آقای کوچکی‌نژاد مخالف هستند، بفرمایید.

جبار کوچکي نژادارم ساداتي
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم پیشنهادی که آقای سلیمی مطرح کردند معتقدم که خلاف اصل سوم قانون اساسی است که عدالت در بخش منابع برای همه مردم است. بحث دوم هم در رابطه با بحث این است که اگر شما می‌خواهید اقلیم‌ها را اثرگذار در مصرف بکنید، این را در اصلاح الگوی مصرف تقریباً رعایت می‌کنند. یعنی گاهی اوقات ما شرایط آب و هوایی را نمی‌توانیم یکسان فرض بگیریم. گاهی اوقات در یک منطقه و فصلی از سال شرایط تغییر می‌کند، وزارت نیرو قوانین و آیین‌نامه‌هایی دارد که با توجه به تغییر اقلیم نرخ خودش را تغییر می‌دهد. یک شورایی دارند و در آن شورا تصویب می‌کنند و تغییر می‌دهند. اگر ما بیاییم این را برای همه مناطق کشور قانون بکنیم واقعاً اینجا نمی‌شود قانون وضع کرد، چون شما هیچ‌وقت نمی‌توانید اقلیم را در یک منطقه همیشه ثابت فرض بگیرید. اقلیم‌ها مدام در حال تغییر است، در نتیجه معتقدم که همکاران به این پیشنهاد آقای سلیمی رأی ندهند، بگذاریم وزارت نیرو و هیأت دولت با توجه به شرایط اقلیمی که مدام تغییر می‌کند نرخ آنها را مشخص بکنند.

روح اله متفکرآزاد
متشکرم، موافق محترم جناب آقای رحیمی‌مظفری بفرمایید.

عبدالعلي رحيمي مظفري
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم دقت بفرمایند! این پیشنهادی که جناب آقای سلیمی مطرح کردند و مخالف محترم هم صحبت کردند این بحث چیزی نیست که بخواهد یک موضوع جدیدی را مطرح بکند، ولی برای بحث آب هم مشابه برق و گاز می‌‌آید شرایط اقلیمی را در نظر می‌گیرد. این برای جاهایی که واقعاً از لحاظ مصرف آب مشکل دارند، هوا گرمسیری است و مشکل ایجاد می‌کند این باید اعمال بشود و ما هم اینجا قرار نیست برای وزارت نیرو آیین‌نامه تعیین کنیم، آنها هم قطعاً می‌آیند فصل‌های گرم، سرد و شرایط اقلیمی را در نظر می‌گیرند. مهم این است که ما در این بند بحث شرایط اقلیمی را مطرح کنیم. این کمک به خیلی از عزیزانی است که خصوصاً در مناطق گرمسیری و روستاها و شهرهای گرمسیری کوچک مشکل دارند. من خواهش دارم عزیزان با این پیشنهاد که نه بار مالی و مشکلی ایجاد می‌کند و می‌آید کمک می‌کند برای اینکه بحث هزینه را با مصرف بالانس کند ان‌شاء‌الله رأی مثبت بدهند و کمک کنند. اتفاق خاصی با این نمی‌افتد، مخالف محترم هم آن چیزی که بیان کردند مطلب درستی است، ولی مخالف محترم به این موضوع دقت کنند که این موضوع باعث می‌شود عدالتی که باید برقرار بشود همانطور که ما برای گاز این موضوع را برای مناطق سردسیری در نظر گرفتیم، همانطور که برای برق مناطق گرمسیری در نظر گرفتیم، برای آب هم این موضوع رعایت بشود، ممنونم.

روح اله متفکرآزاد
ـ آقای رئیس! اجازه بفرمایید تذکر داریم، جناب آقای مالک شریعتی تذکر دارند، بفرمایید.

مالک شريعتي نياسر
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم تذکر بنده بند (3) ماده (108) آیین‌نامه داخلی است. آنجا راجع به این صحبت کرده که نماینده دولت و سخنگوی کمیسیون راجع به پیشنهادها مطالبی را بیان بفرمایند. از روزی که بحث پیشنهادها را شروع کردیم در مواردی پیشنهادهای دوستان پیشنهادهای جدیدی بوده و بیشتر هم الحاقی‌ها هست که در کمیسیون تلفیق بعضاً راجع به آنها بحث نشده، وقتی نظر کمیسیون قرار است پشت تریبون اعلام بشود قاعدتاً نظر کمیسیون باید نظر جمع اعضای کمیسیون باشد. در مواردی که کمیسیون اصلاً جمع‌بندی نداشته و پیشنهاد آنجا بررسی نشده خواستم شما اعلام نظر بفرمایید که کمیسیون، سخنگوی محترم یا اعضای هیأت‌رئیسه چطور پشت تریبون اعلام موافقت یا مخالفت می‌کنند؟ قاعدتاً اینجا باید اعلام بی‌نظری بکنند. دیروز آقای امیرآبادی دبیر هیأت‌رئیسه هم این را تذکر دادند، ولی بعضی از دوستان این را توجه نکردند. در پیشنهادهایی که نمایندگان می‌دهند و جدید است وقتی کمیسیون اعلام نظر می‌کند یعنی نظر جمع چهل و خرده‌ای نفر را دارد می‌گوید، در حالی که آن چهل و خرده‌ای نفر رأی خودشان را به بقیه تفویض نکردند و رأی قائم به فرد و اصل (85) هم هست. من خواهش می‌کنم راجع به این یک دقت نظری بشود، چون تا پایان بررسی بودجه این موضوع اهمیت دارد. دیروز با وجود اینکه آقای امیرآبادی تذکر داد بعضی از دوستان توجه نکردند و دوباره نظر خودشان را به عنوان نظر کمیسیون اعلام کردند، در حالی که این حق تمام اعضای کمیسیون است که راجع به پیشنهادهای جدید اگر نظری می‌خواهد اعلام بشود نظر داده باشند. پیشنهادهایی که قبلاً در کمیسیون طرح شده و رأی نیاورده آنجا هم باید دلیل عدم رأی کمیسیون را اعلام بکنند، نه نظر جدیدی که فرد به ذهن خودش می‌رسد و در کمیسیون بحث نشده. قاعدتاً مشروح مذاکرات کمیسیون روشن است و حتی پیشنهادهایی که در کمیسیون تلفیق رأی نیاورده باید همان نظر کمیسیون را اینجا مطرح بکنند که متأسفانه دیروز هم رعایت نشده، متشکرم.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون، طبیعتاً آنهایی که نظر کمیسیون است که اینجا می‌آیند نظر کمیسیون را می‌گویند، ولی بعضی از پیشنهادها در کمیسیون نبوده که بگوییم دقیقاً نظر کمیسیون است، ولی به هر حال کمیسیون، هیأت‌رئیسه و رئیس نسبت به پیشنهادها اینجا همفکری می‌کنند و رویه‌ هم اینطور بوده، ولی نباید بگویند این نظر کمیسیون است. این بحث درست است، حالا هیأت‌رئیسه کمیسیون، رئیس کمیسیون اینجا هستند و نظر مشورتی اینجا می‌دهند و این یک رویه است، ولی اینکه در پیشنهادها بگوییم نظر کمیسیون است، در کمیسیون مطرح نشده و حق با شما است.

احمد اميرآبادي فراهاني
دولت مخالف است و کمیسیون هم مخالف است، آقای رئیس! رأی بگیرید.

محمدباقر قاليباف
حضار 216 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
همکاران عزیز! می‌بینید که معمولاً پیشنهاد‌ها (20)، (30) و (40) تا رأی می‌آورند، باز هم مطرح می‌فرمایید؟ آقای رحیمی! پیشنهاد (20) به (30) رأی نیاورد، شما (8) را مطرح می‌فرمایید؟ مشترکان آب را می‌خواهید «در صورت مصرف سه برابر الگوی مصرف شهری (120) تومان» بشود. بفرمایید مطرح کنید، قابل طرح است.

عبدالعلي رحيمي مظفري
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم! خواهشاً به این موضوع دقت کنید دوباره نماینده دولت نیایند پشت تریبون اعلام کنند شما می‌خواهید آب، برق و گاز را گران کنید. وقتی یک مشترک دارد سه برابر الگوی مصرف آب استفاده می‌کند، سه برابر الگوی مصرف یا خانه‌اش خیلی بزرگ است، یا استخر دارد و یا دارد باغ آب می‌دهد. مگر الگوی مصرف وقتی تعیین می‌شود ما می‌گوییم کم تعیین شده؟ نصف مصرف تعیین شده باشد، تا دو، سه برابر برای خودش، ولی ما گفتیم بعد از سه برابر الگوی مصرف دیگر حداقل آن طرف بیاید (80) درصد پول آب را بدهد، نمی‌گوییم همه پول آب را بدهد. من از همکاران خواهش می‌کنم، من زیاد توضیح نمی‌دهم چون نمی‌خواهم وقت عزیزان و صحن را بگیرم. عزیزان! استدعا می‌کنم باز مخالف نیاید صحبت کند ما نمی‌توانیم گران کنیم یا قیمت آب بالا می‌رود. خود این به نحوی پول گرفتن از آنهایی است که اشرافی‌گری در خانه‌هایشان می‌کنند. نوعی مبارزه با اشرافیت است، دنبال باغ و استفاده از استخر و فضاهای تفریحی در خانه هستند. عزیزان! خواهش می‌کنم به این پیشنهاد رأی بدهید تا کسانی که بالاتر از سه برابر الگوی مصرف، مصرف می‌کنند حداقل بیایند پول آب را بدهند، پول بیت‌المال صرف تفریح و اشرافی‌گری اینها نشود، متشکرم.

روح اله متفکرآزاد
مخالف محترم صحبت نمی‌فرمایند.

احمد اميرآبادي فراهاني
مخالف و موافق صحبت نمی‌کنند، دولت بفرمایید. آقای نظری مخالف هستند می‌گویند نفر بعدی بفرمایند.

سيدغني نظري خانقاه
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام، ادب و احترام دارم. ببینید! ما اینجا هر تصمیمی که می‌گیریم قطعاً در زندگی مردم تأثیرگذار است و باید درخصوص راحت نمودن و رفاه بیشتر مردم تلاش کنیم. اینکه هرگونه افزایش و سه برابر کردن یا اینکه زیاد یا کم باشد هرکسی آب، برق و گازی مصرف می‌کند پولش را می‌دهد، لذا جریمه بیشتر مردم و به نحوی دست بردن در جیب مردم در این شرایط گرانی و وضعیتی که درآمدها افزایش پیدا نمی‌کند و اینکه ما با این اقدامات بیاییم بخواهیم مبارزه با اشرافی‌گری بکنیم، اینها کلماتی قلمبه و سلمبه هستند که به ضرر مجلس تمام می‌شود. مبارزه با اشرافی‌گری آن بحث فرهنگ‌سازی است و دستگاه‌های فرهنگی باید این کار را انجام بدهند، اینکه ما بیاییم به خاطر درآمد بیشتر برای دولت وجهه عمومی مجلس را در افکار تخریب کنیم و مجلس را به عنوان موافق گرانی‌ها در جامعه تلقی کنیم به ضرر مجلس است. لذا برخی از خانواده‌ها پرجمعیت هستند و چاره‌ای ندارند و مرفه هم نیستند ولی مصرف‌شان زیاد است. به نظر من به این پیشنهاد رأی ندهیم برای اینکه هم به ضرر مجلس و مردم است و هم به نوعی کسب درآمد برای دولت از راه‌هایی است که به نظر من مطلوب و مؤثر نیست.

روح اله متفکرآزاد
جناب آقای مسلم صالحی موافق هستند، بفرمایید.

مسلم صالحي
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام، ادب و احترام خدمت همکاران عزیز و ملت شریف ایران دارم. همکاران عزیز خدمت شما عرض کنم که ما تقریباً (26) میلیون مشترک آب شرب داریم که از این (26) میلیون چیزی حدود (4) میلیون نفر زیر الگوی مصرف دارند آب مصرف می‌کنند. اما چیزی حدود (35) درصد از این (26) میلیون نفر حدود (40) درصد آب شرب کشور را دارند مصرف می‌کنند که ما تقریباً (8000) میلیارد تومان بعضاً هزینه مصرف آب شرب حتی در تهران داریم. از طرفی اصلاً هیچ لزومی ندارد. با توجه به اینکه تهیه آب شرب هزینه بسیار بالایی را برای دولت دارد و یارانه بسیار بالایی را دولت برای آب شرب دارد هزینه می‌کند ما بیاییم این یارانه را به افراد یا خانوارهایی بدهیم که بالاتر از الگوی مصرف دارند آب کشور را مصرف می‌کنند. یعنی یارانه را به اقشار پردرآمد داریم می‌دهیم، یارانه را به افرادی داریم می‌دهیم که از آب شرب برای پر کردن استخرهایشان و مصارف غیرشرب خود استفاده می‌کنند. کجای منطق حکم می‌کند که دولت بیاید هزینه بکند و یارانه بدهد برای افرادی که از لحاظ سطح درآمد جزء افراد مرفه جامعه هستند؟ خواهشاً نمایندگان محترم ورود کنند و با این پیشنهاد خوب آقای رحیمی موافقت کنند که ما بتوانیم یک هزینه و مبلغی را تعیین بکنیم که بتواند از مصرف بی‌رویه آب ممانعت بکند، یعنی حداقل حالت جلوگیری‌کننده و تنبیهی داشته باشد، ولو اینکه بخواهیم حالت عادی رها کنیم که هرکس هر مقدار می‌خواهد مصرف می‌کند و با قیمت بسیار اندک هم هزینه آن را به دولت پرداخت می‌کند. ولی اگر با هزینه بسیار بالا اینها را مصرف بکند هم برایش انگیزه ایجاد می‌شود که میزان مصرف را پایین بیاورد و هم می‌شود از محل درآمدهای این برای توسعه شبکه آبرسانی چه روستایی و چه شهری استفاده کرد. بنابراین خواهش ما از دوستان این است که به این پیشنهاد خوب آقای رحیمی همکار عزیزمان رأی موافق بدهند.

محمدباقر قاليباف
دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
دوستان عنایت بفرمایید! چون در بحث قبلی هم جناب آقای دکتر قالیباف به من تذکر دادند، شاید مطلبم را به درستی نتوانستم منتقل کنم. دوستان ببینید! این بحث برق نیست، بحث آب است. آب چطور محاسبه می‌شود؟ متوسط خانوارها را می‌گیرند و بعد می‌گویند الگوی مصرف چیست. آن کسی که پولدار است بحث استخر و اینجاها کاملاً مشخص است، اتفاقاً ما از تکنولوژی کم‌مصرف آب هم استفاده می‌کنیم، از ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنیم، آن چیزی که باعث نگرانی است این است که تعداد جمعیت خانوار را باید توجه کنید. در مناطق اطراف شهر ما شما فرمودید تا یک رقمی مجانی، ولی هیچ‌کس توجه نکرد که در یک خانواده فقیر ممکن است (20) نفر زندگی کنند و اگر ما سه برابر بیاییم حساب بکنیم چه بلایی سر آنها می‌آید. یعنی خواهشم این است که به این موضوع به بحث کارشناسی توجه بفرمایید. در مواردی که خانواده‌های با جمعیت زیاد یا خانواده‌های سنتی میزان مصرف آبشان بالا می‌رود به هر دلیل که ممکن است خانواده یک نفره، دو نفره و یا سه نفره باشد این منطق درست است، ولی وقتی خانواده‌های کم‌درآمد ما عموماً پرجمعیت هستند و مصرف آب آنها تابع سرانه آنها است و ما به این پیشنهاد رأی بدهیم یعنی از آنها بیشتر گرفتیم. بنابراین ما با این پیشنهاد مخالف هستیم.

محمدباقر قاليباف
کمیسیون بفرمایید.

رحيم زارع
بسم الله الرحمن الرحیم عزیزان! در مورد این بحث شد و به همین دلایلی هم که آقای دکتر پورمحمدی آوردند، مثلاً در حاشیه شهر تهران یک خانواده‌ای (10) نفر است و نه قالیشویی می‌رود و مجبور است قالی خود را در خانه خودش بشوید، یا براساس جمعیت اگر اصلاح الگوی مصرف را اینجا برادر عزیزمان آقای رحیمی آورده بود و تعداد را مشخص کرده بود می‌شد نسبت به این پیشنهاد بی‌نظر بود و کمیسیون مخالف است.

محمدباقر قاليباف
حضار 221 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهاد بعدی را جناب آقای مفتح دارند، ردیف دوم است، می‌خواهند به تصویب مجلس برسد، بفرمایید.

محمدمهدي مفتح
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان عنایت بفرمایید! یک سیاست خوبی را دولت إتخاذ کرده که هزینه‌های مصرف آب، برق، گاز و اینگونه موارد را براساس میزان مصرف پولش را دریافت کند، واحد آن به ازای هر کیلووات ساعت یا هر مترمکعب یک رقم ثابتی نباشد برای کسی که کم مصرف می‌کند یا کسی که زیاد مصرف می‌کند. این سیاست به طور کلی سیاست مناسبی است، اما به شرط اینکه روش و مدل اجرایی آن هم درست باشد. طبیعتاً مدلی که در نظر گرفتند در تعریف الگوی مصرف است، اینکه الگوی مصرف را تعریف کنند و کمتر و بیشتر از آن را برایش قیمت تعیین کنند. تا اینجا منطقاً درست است. اما آنچه را که من می‌خواهم عرض بکنم و توجه همکاران محترم را جلب بکنم که تأثیر آن روی (84) میلیون نفر است و فردا که ما به حوزه‌های انتخابیه می‌رویم تا دورترین روستاها از ما انتظار خواهند داشت و مطالبه خواهند کرد، اگر این منطق درست عمل نشود این الگوی مصرف بهترین الگوی مصرف است. برادران عزیز و خواهران محترم! این الگوی مصرف کدام الگوی مصرف است؟ چه فردی مصرفش رایگان است، چه فردی با چه رقمی می‌گیرد؟ این را ما در اختیار دولت قرار دادیم، ما نماینده مردم هستیم، ما با مشکلات زندگی مردم مواجه هستیم، ما در حوزه انتخابیه در روستاها و در منزل فقرا و محرومین می‌رویم. معلوم نیست که این اطلاعات و حساسیتی که ما داریم در مسئولین دولتی و هیأت دولت به این ترتیب حساسیت، اطلاعات و مواجهه با مردم وجود داشته باشد. برادران عزیز و دوستان محترم! خواهش من این است که بیاییم و این الگوی مصرف را به عهده مجلس بگذاریم و مجلس تصویب بکند. ما که با مردم رودررو مواجه هستیم، با زندگی مردم، مشکلات مالی مردم مواجه هستیم. ما تصمیم‌گیر باشیم که الگوی مصرف کدام الگو است، در اختیار دولت نگذاریم. اصلاً من تعجب می‌کنم، هرچه ما اینجا داریم تصویب می‌کنیم عمدتاً بحث گرانی و گران کردن زندگی مردم است، قاعدتاً موضع مجلس باید درست مقابل این باشد. دولت بیاید درخواست کند ما تعدیل کنیم، آن هم در چنین جایی، مصرف آب و مصرف برق که اینها با زندگی همه مردم مواجه است. دوستان! اگر شما خاطرتان باشد یا بپرسید (40)، (50) سال پیش اصلاً هزینه آب و برق در هزینه خانوار رقم قابل توجهی نبود، ولی الان بسیار قابل توجه شده. هر روستایی که به شما مراجعه می‌کند این فیش آب و برق که متأسفانه دیگر فیش هم نمی‌دهند. آدم نمی‌داند چه اتفاقی افتاده و چطور محاسبه شده. این فیش آب و برق را می‌آورند یک وقت درصد قابل توجهی از هزینه خانوار آب و برق شده. باید هزینه را بدهد، ولی به شرط اینکه دولت هم با شکل مناسب این خدمات را برساند. واقعاً ناکارآمدی در خدما‌ت‌رسانی نباشد، به بهبود راندمان توجه بشود. آیا راندمان توزیع برق و رسیدن برق به منزل هر کسی واقعاً بالاترین راندمان است؟ آیا مدیریت برق، آب و خدمات عمومی که انجام می‌شود هزینه‌اش قابل کاهش نیست، راندمانش قابل افزایش نیست و نمی‌توانیم به قیمت پایین‌تری این را به مردم ارائه بدهیم که دولت هم هزینه نکند؟ هزینه‌اش را باید مشترکین و مصرف‌کنندگان ما پرداخت کنند، اما چرا باید هزینه ناکارآمدی این سیستم توزیع آب و برق را نمایندگان مردم بدهند؟ ما نماینده مردم هستیم، دوستان عزیز! شما امروز صبح نگاه کنید ما چه تصمیماتی داشتیم، این تصمیم بسیار سرنوشت‌ساز است و در زندگی تک‌تک مردم تا دورترین روستاها تأثیر می‌گذارد. الگوی مصرف را ما تصویب کنیم. پیشنهاد من فقط یک کلمه است، این سیستم و این مدل، مدل درست و خوبی است و از یک حدی به پایین مصرف رایگان باشد، از آن حد بالا پله‌هایش مشخص باشد که در چه پله‌ای چقدر است، اما تعیین آن پله‌ها، الگو و آن رقمی که از آن به پایین رایگان باشد که اینها الگوی مصرف می‌شود را مجلس تصویب بکند. نیاییم هزینه‌های دیگر دولت و یا هزینه‌های ناکارآمدی سیستم را از جیب مردم بگیریم. مردم چرا این را پرداخت بکنند؟ خواهشم این است آن رسالت اصلی مجلس که حمایت از مردم و جلوگیری از افزایش هزینه‌های مردم است را در اینجا انجام بدهیم و الگوی مصرف را بگذاریم با مصوبه مجلس شورای اسلامی باشد. تصویب اصل مطلب به نظر من خوب است، مدل درست و خوبی است، اما آن الگوی مصرف را مجلس تصویب بکند. این یک جمله است و خواهش من این است که دوستان ان‌شاء‌الله به این پیشنهاد من رأی مثبت بدهند.

روح اله متفکرآزاد
آقای بسطامی مخالف هستند، بفرمایید.

علي اکبر بسطامي
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم آنچه که از صبح تا به حال راجع به بحث آب شد در واقع کمک به مردم و روستانشینان و مبارزه با ملأ و مطرف بود. نظر من این است که راجع به این مسأله ما در همه قوانین بالادستی اگر نگاه کنیم عمدتاً آخرشان آورده آیین‌نامه با نظر هیأت دولت باشد، واقعاً اینها کار تخصصی انجام می‌دهند، ما شأن و منزلت مجلس را اینقدر پایین نیاوریم. برای اینکه ما بحث آب‌بها و مسائل این‌چنینی را مجلس تصمیم بگیرد که این در قدرت و توان دولت است، هرچند مجلس ناظر بر این مسأله است. جناب آقای دکتر! خواهش من این است که واقعاً به این مسائل توجه بشود. ما از صبح تا حالا هرآنچه دوستان گفتند را نمی‌خواهیم در اطاله چند سال آینده مثلاً تصمیمات مجلس باشد، بعضی از قوانین ما حدود (100) سال است در کشور دارد اجرا می‌شود، حالا ما فورس‌ماژوری یک چیزی را می‌خواهیم الان که واقعاً مسائل مبتلابه کشور است و در حقیقت الان در روستاها و مناطق محروم و گرمسیر با چنین مسأله مهمی دست و پنجه نرم می‌کنند را احاله به تصمیمات مجلس بدهیم و شاید یکی، دو سال دیگر هم طول بکشد. خواهش من این است که واقعاً دوستان عزیز و آقای مفتح عزیز که استاد این مسأله هستند عنایت دارند و عنایت داشته باشند که این در اختیار خود دولت باشد و ما هم ناظر هستیم. واقعاً نگاه مجلس و همکاران عزیز این باشد آنچه در تلفیق صحبت شد و آنچه که الان نماینده‌های محترم نظر دارند این است که ما بیاییم کمک به مناطق محروم، کمترتوسعه‌یافته و گرمسیر بکنیم و این را با فوریت ان‌شاء‌الله بتوانیم با نگاه این مجلس و در آخر عمر این دولت که حداقل خدمتی به محرومین و روستانشینان کرده باشد به پیشنهاد آقای مفتح رأی منفی بدهید که این مطالبه همه مردم ما و محرومان و استان‌های مرزی و مناطق گرمسیری کشور است که ان‌شاء‌الله بتوانیم بارقه‌های امید را در دل آنهایی که به تعبیر شهید رجایی نه زبان شکایت دارند و نه زبان تشکر خدمتی کرده باشیم. من از همه دوستان خواهشم این است که به پیشنهاد ایشان رأی منفی بدهید.

روح اله متفکرآزاد
خیلی متشکرم، جناب آقای حسن لطفی موافق هستند، بفرمایید.

حسن لطفي
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم سلام و عرض ادب و احترام محضر همکاران محترم دارم. همکاران محترم دقت بفرمایید! قانون باید جامع، شفاف و کامل باشد. ما قوانینی را به صورت کلی می‌نویسیم و در اجرا با تفاسیر متعددی روبرو می‌شویم. هر دستگاهی متناسب با شرایط خاص خودش قانون را تفسیر می‌کند و این نتیجه می‌شود که همانطور که همکار عزیزمان آقای دکتر مفتح اشاره کردند فشار مضاعفی به اقشار ضعیف جامعه شود. آقای بسطامی عزیز که مخالف صحبت کردند آقای مفتح به این اصرار دارند که در جهت رفع محرومیت از مردم شریف روستاها و مناطق محروم باشد و مخالفتی در افزایش قیمت ندارند که شما اشاره فرمودید. آب، گاز و برق بیت‌المال است و همه مردم از این منابع زیرزمینی حق دارند. ما نباید منابعی را که حق مردم و بیت‌المال و معادن است یک بار اضافی تحمیل کنیم و به زندگی مردم فشار بیاوریم. ما از همکاران محترم استدعا داریم که به این جمله آقای مفتح که قانون جامع، شفاف و در اختیار مجلس باشد و مجلس قانون را به صورت شفاف به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ بکند و دستگاه‌های اجرایی نتوانند این را تفسیر بکنند و به ضرر مردم باشد. شما دقت بفرمایید در سال 96 همین مجلس محترم آمد هزینه آب، برق و گاز مدارس را معاف کرد، ولی همین الان که سه سال از این قانون دارد می‌گذرد هنوز در مدارس اجرا نمی‌شود، به دلیل چه؟ به دلیل اینکه مبهم بوده و شفاف نبوده. از همکاران محترم استدعا داریم به این رأی بدهید تا شفاف بشود و هزینه اضافی به مردم تحمیل نکنیم، متشکرم.

محمدباقر قاليباف
دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
بسم‌الله الرحمن الرحیم اینکه مجلس در رأس امور است، یعنی جایگاه فاخر سیاستگذاری خودش را باید حفظ کند و مسائل اجرایی و تدوین دستورالعمل‌ها به عهده حوزه اجرا است. در قوانین مختلف هم شما حداقل چهار قانون را واگذار به دولت کردید که بررسی کند. شما ببینید! همین موضوعی که داریم بحث می‌کنیم شقوق بسیار مختلف و پیچیده‌ای را دارد که هر لحظه یک گروهی باید بنشینند ببینند مردم کجا آسیب می‌بینند و دستورالعمل‌ها را اصلاح کنند. اگر شما امر دستورالعمل‌ها را بگویید نه قانونگذار خودش این را می‌خواهد انجام بدهد، آنوقت هر جایی که مشکلی برای مردم ایجاد شد دولت باید برود لایحه تنظیم کند بیاید و در صف چند صد لوایح و طرح‌هایی که در مجلس است بماند که آیا تصویب بشود یا نشود. اینها از جنس اجرا است و قانونگذار این را به قوه مجریه تفویض کرده و بعضی جاها حتی به دولت هم، نه به وزارتخانه، گفته برود این کار را انجام بدهد که سریعاً کار مردم را حل بکند. این سه، چهار قانون را تخصیص می‌زند و دوسوم می‌خواهد اگر هیأت‌رئیسه محترم بپذیرند. هم برای قانون هدفمندی، قانون توسعه عادلانه آب و هم قانون انرژی و سه، چهار تا را تخصیص می‌زند. دولت با این موضوع مخالف است.

محمدباقر قاليباف
متشکرم، کمیسیون هم مخالف است. دوستان دقت کنند! چون همانطور که اشاره کردند مخالف قانون برنامه است دوسوم رأی می‌خواهد. حضار 227 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
همکاران عزیز اگر اجازه بفرمایند عبور کنیم و سریع جلو برویم، چون در درآمدها هستیم و تا به هزینه‌ها برسیم واقعاً زمان کم داریم. عبور بکنیم؟ خیلی ممنون. آقای نوری! گفتید عبور کنیم. آقای نوری در بند «ج» پیشنهاد دارند، بفرمایید. ردیف چند است؟

غلامرضا نوري قزلجه
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم بند «ج» تبصره (6)، ردیف (11) را مطرح می‌کنم. از کمیسیون تلفیق تشکر می‌کنیم که اینجا مصوبه خوبی را آوردند که برای آن (10) درصد مبلغی که برای مشترکان برق اضافه می‌شود، مشترکان برق روستایی، عشایری و برق چاه‌های کشاورزی را استثناء کردند. (امیرآبادی‌فراهانی ـ آقای نوری! توضیح بدهید ابهام چیست) الان عرض می‌کنم خدمت شما. آنچه طبق روال سال‌های گذشته و سنوات گذشته بوده فعالیت زیربخش کشاورزی اینجا از قلم افتاده. فعالیت‌های زیربخش کشاورزی در کدهای استانداردش در قوانین هم تعریف شده و کاملاً فعالیت‌های زیربخش کشاورزی مشخص است، مثل واحدهای دامداری، صنایع تبدیلی، گلخانه‌ها و نظایر اینها، واحدهای دامداری کوچک که در روستاها هستند و فعالیت‌های زیربخش کشاورزی که مجوز دارند و مجاز هستند. درخواست من این است که اینها هم مشمول این معافیت (10) درصد بشوند که همه اینها مکمل فعالیت‌های توسعه روستایی و کشاورزی است. همان‌هایی که عزیزان زحمت کشیدند و استثناء کردند فعالیت‌های مجاز بخش کشاورزی هم از این معافیت استفاده بکنند، ممنونم.

محمدباقر قاليباف
آقای نوری! اینجا فعالیت‌های زیربخش کشاورزی معنا ندارد.

غلامرضا نوري قزلجه
پیشنهاد دهنده
آقای دکتر! تعریف دارد، با کدهای مشخص است.

محمدباقر قاليباف
چه تعریفی دارد؟ اینجا که نیاوردید.

غلامرضا نوري قزلجه
پیشنهاد دهنده
آقای دکتر! یک لیست طولانی است. فعالیت‌های زیربخش کشاورزی در قانون تعریف دارد، مجوزهایی که از طرف وزارت جهادکشاورزی صادر می‌شود، پروانه‌هایی که مورد تأیید آنها است، فعالیت‌های بخش کشاورزی است، روشن است.

محمدباقر قاليباف
دولت هم با این مخالف است، دوستان هم می‌گویند. به نظر می‌رسد خیلی باز است، بعد هرکس هرچه خواست زیربخش کشاورزی می‌آورد.

غلامرضا نوري قزلجه
پیشنهاد دهنده
آقای دکتر! تعریف بخش کشاورزی مشخص است، با کدهای استاندارد کاملاً مشخص است.

محمدباقر قاليباف
جایی باشد که معلوم باشد، وقتی ما کلان زیربخش کشاورزی را می‌گوییم بقیه را هم شامل می‌شود و دولت هم می‌گوید زیربخش کشاورزی به طور خاص مشخص نیست.

احمد اميرآبادي فراهاني
خیلی ممنون، آقای کوچکی‌نژاد مطرح می‌فرمایند؟ اینکه هزینه‌ای است، شماره چند را مطرح می‌فرمایید؟ ردیف (3) را مطرح می‌فرمایند، بفرمایید.

جبار کوچکي نژادارم ساداتي
پیشنهاد دهنده
ردیف (3) است، پیشنهاد ما این است عوارضی را که در نظر گرفتند (10) درصد است و این (10) درصد را ما به (15) درصد افزایش دادیم. آن را هم همه همکاران می‌دانند یکی از مشکلات هر شهر و روستا بخش نگهداری شبکه‌ها است، یعنی این مبلغ را هم برای بخش نگهداری شبکه برق روستایی و برق‌های تجدید‌پذیر در نظر گرفتند. یعنی ما در روستایی نمی‌رویم که...

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای کوچکی‌نژاد! عذرخواهی می‌کنم، من یک نکته‌ای بگویم اگر اجازه بفرمایید. این (10) درصد (15) درصد بشود تغییر قانون دائمی است و دوسوم رأی می‌خواهد.

جبار کوچکي نژادارم ساداتي
پیشنهاد دهنده
تغییر قانون دائمی نیست. قانون بودجه است.

احمد اميرآبادي فراهاني
در قانون برق (10) درصد آمده، شما دارید قانون دائمی را به (15) درصد تغییر می‌دهید.

جبار کوچکي نژادارم ساداتي
پیشنهاد دهنده
شما قانون بودجه دارید می‌نویسید، قانون بودجه می‌تواند قانون را تغییر بدهد.

احمد اميرآبادي فراهاني
اجازه بفرمایید! قانون صنعت برق (10) درصد گفته، شما می‌خواهید الان قانون دائمی را تغییر بدهید، اختیار پیشنهاد دارید، اما دوسوم رأی می‌خواهد. با توجه به این رأی‌ها باز هم می‌خواهید مطرح کنید؟ بفرمایید، اشکالی ندارد.

جبار کوچکي نژادارم ساداتي
پیشنهاد دهنده
آقای امیرآبادی! اینطور قضاوت نکنید. اینکه پیشنهاد یک پیشنهاد قانونی است و ما داریم بودجه می‌نویسیم. بسیاری از این پیشنهادات و آنهایی که کمیسیون تلفیق هم تأیید کرده قوانین داخلی را تغییر دادند. اینکه قوانین داخلی تغییر بکند دوسوم رأی می‌خواهد چه کسی این را می‌گوید؟ اگر قانون برنامه تغییر بکند دوسوم رأی می‌خواهد.

محمدباقر قاليباف
قانون برنامه قابل طرح در صحن نیست، قانون دائمی اگر تغییر کند دوسوم رأی می‌خواهد.

جبار کوچکي نژادارم ساداتي
پیشنهاد دهنده
پیشنهاد ما این است عوارضی که در اینجا (10) درصد بوده، این عوارض را به (15) درصد ارتقا بدهیم و آن منابعی که به دست می‌آید صرف نگهداری شبکه‌های روستایی شود و برای برق تجدیدپذیر و پاک هزینه شود. پیشنهاد خیلی شفاف و روشنی است.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون. حالا من فقط از باب وقت بگویم، الان دوسوم رأی می‌خواهد، دوستان دقت کنند، بیش از (90) درصد پیشنهادها رأی بسیار کمی می‌آورد، (30)، (40) رأی، واقعاً وقت گرفته می‌شود. تازه این موضوع دوسوم هم رأی می‌خواهد، حق مطرح کردن هم با شما است، اشکالی ندارد، ولی وقت مجلس گرفته می‌شود.

سيدناصر موسوي لارگاني
مخالف صحبت نمی‌کنند.

محمدباقر قاليباف
دولت مخالف است. توضیح دارید؟ بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
دوستان عزیز عنایت بفرمایید! پیشنهادهای قبلی که مطرح می‌شد می‌گفت پولش را به مردم و مناطق روستایی بدهید. در قانون باید (50) درصد از آن را به شرکت‌های بخش خصوصی بدهیم، یعنی ما به طریق اولی با این مخالف هستیم.

محمدباقر قاليباف
آقای شریعتی بفرمایید.

مالک شريعتي نياسر
بسم الله الرحمن الرحیم بحث قانون دائمی را اشاره کردند که مغایرت آن هست، آنجا (10) درصد است. اما من برای اطمینان خاطر آقای کوچکی‌نژاد عرض کنم، آقای کوچکی‌نژاد! توجه بفرمایید، چون سقف منابع عوارض این ماده (5) از (24) هزار تا به (34) هزار تا به خاطر برق صنایع بزرگ رسیده، آن چیزی که مدنظر شماست که مبلغ برای بحث روستایی و تجدیدپذیر زیاد شود، این اتفاق افتاده است. یعنی در آن (8000) تایی که از برق صنایع در کمیسیون تلفیق تصویب شد، به این کمک می‌کند که این منابع افزایش پیدا کند و دغدغه شما مدنظر است. من خواهش می‌کنم پیشنهادتان را پس بگیرید که مشکلی هم با قانون دائمی نداشته باشد، تشکر می‌کنم.

احمد اميرآبادي فراهاني
خیلی ممنون، آقای کوچکی‌نژاد (181) را بخوانید. آقای رئیس رأی بگیرید.

محمدباقر قاليباف
حضار 223 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای سلیمی! ردیف (5) را کمک کردید عبور کردیم، می‌خواهید (8) را مطرح کنید؟ آقای سلیمی! این «بجز خوش‌نشینان» است، «خوش‌نشینان» تعریف ندارد. ما مگر بدنشینان هم داریم؟ بفرمایید.

عليرضا سليمي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ما عوارض را (10) درصد گذاشتیم، تا اینجا بحثی نیست، بعد آمدیم مشترکان برق روستایی عشایری مجاز و برق‌های چاه‌های کشاورزی را استثنا و معاف کردیم. پیشنهاد ما این است مشترکان برق روستایی و عشایری، اینها استثنا شوند اشکالی ندارد. ولی یک تعداد افرادی هستند که اینها خوش‌نشین هستند. برای چه این خوش‌نشینان استثنا شوند؟ اینجا پیشنهاد ما این است، خواهش می‌کنم نمایندگان محترم دقت کنند، این پیشنهاد عادلانه و عاقلانه است. مشترکان برق روستایی و عشایری معاف باشند، به جز خوش‌نشینان، متشکرم.

محمدباقر قاليباف
این خوش‌نشینان چه کسانی هستند؟ چه کسی تشخیص بدهد؟

عليرضا سليمي
پیشنهاد دهنده
آقای دکتر! الان در بحث آب اینها مشخص هستند، خود وزارت نیرو برای خوش‌نشینان دارد افزایش می‌دهد، این روشن است.

احمد اميرآبادي فراهاني
منظورشان ساکنان فصلی و غیرفصلی است.

عليرضا سليمي
پیشنهاد دهنده
کسانی که در شهر هستند و پنجشنبه و جمعه‌ای یا تابستانی دو روز به آنجا می‌روند که خانه دارند. آقای دکتر! بخشداری‌ها آمار اینها را به صورت دقیق دارند.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای سلیمی! وزارت نیرو و شرکت آب و فاضلاب روستایی یک تعریف فصلی و غیرفصلی در روستاها دارد، منظورتان همان است؟ آنهایی که از شهرها به آنجا می‌آیند؟

عليرضا سليمي
پیشنهاد دهنده
آقای دکتر! یک بحث قیمت آب است که آنها را دارند، یک بحث عوارض در اینجا هست. عوارض با قیمت متفاوت است. ما اینجا گفتیم عوارض را بگیرند، خوش‌نشینان از معافیت استثنا شوند.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهاد شما از خوش‌نشینان همان فصلی و غیرفصلی است.

محمدباقر قاليباف
مخالف و موافق صحبت کنند.

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقای محمودزاده مخالف هستند، بفرمایید.

جلال محمودزاده
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض سلام خدمت همکاران محترم. در بحثی که حاج‌آقای سلیمی پیشنهاد دادند، اولاً تفکیک «خوش‌نشینان» و این افراد در روستاها بسیار سخت و مشکل است، از طرفی تعدادی از عزیزان در شهر ساکن هستند، ولی برای کشاورزی در فصلی از سال به روستاها مراجعه می‌کنند و کار کشاوزی انجام می‌دهند که به این افراد ظلم خواهد شد. بنابراین اگر ما بیاییم افراد خوش‌نشین را با این جمله «بجز خوش‌نشینان» به این قانون اضافه کنیم، هم اختلافاتی در روستاها ایجاد می‌شود، هم تفکیک این افراد بسیار مشکل است و هم به کسانی که در مقطع‌هایی کار کشاورزی انجام می‌دهند و در روستاها حضور دارند ظلم خواهد شد. بنابراین خواهش من از عزیزان و بزرگواران این است که به این پیشنهاد رأی ندهند، متشکرم.

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقای دلخوش‌اباتری موافق هستند، بفرمایید.

سيدکاظم دلخوش اباتري
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم آقای امیرآبادی! منظور آقای سلیمی از «خوش‌نشین» این است، مرفهین بی‌دردی که ییلاق‌ویلا درست می‌کنند، به آنجا سالی دو، سه بار می‌روند می‌نشینند. منظور آن است، می‌گوید این روستایی‌ها معاف شوند و آنها را بگیرید. حالا می‌خواهید موافق حساب کنید، می‌خواهید مخالف، می‌خواستم زبان حال آقای سلیمی را بگویم.

احمد اميرآبادي فراهاني
خیلی ممنون، دولت مخالف است. آقای رئیس! رأی بگیرید.

محمدباقر قاليباف
حضار 225 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
دوستان! وضع پیشنهادها را می‌بینید، اگر اجازه می‌دهید ما از تبصره (6) عبور کنیم. نه، دوستان اجازه نمی‌دهند ما عبور کنیم، پیشنهاد هست. در بند «ه‍» آقای دهمرده پیشنهاد دارند.

حبيب اله دهمرده
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین تقدیر و تشکر از همه سروران و خداقوت. من این بحث (50) درصد برای مشترکان روستایی را مطرح کردم. من می‌خواهم مناطقی که فاقد گاز هستند که از همه امکانات محروم هستند، پول برق اینها هم (50) درصد به حساب بیاید، مثل سیستان و بلوچستان که بعد از قرنی هنوز گازدار نشده است. خواستم از دوستان درخواست کنم به این مناطق که واقعاً در حق‌شان ظلم مضاعف می‌شود، نه زیرساختی دارند، نه جاده‌ای دارند، نه امکاناتی دارند.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای دهمرده! عذرخواهی می‌کنم، پیشنهاد شما این است آنهایی که مشترک گاز نیستند معاف شوند، اینها اصلاً گازی ندارند که معاف شوند.

حبيب اله دهمرده
پیشنهاد دهنده
نه آقای عزیز، توجه بفرمایید. برق‌شان مدنظر من است.

احمد اميرآبادي فراهاني
شما فرمودید «و مشترکان فاقد گاز از پرداخت معاف».

حبيب اله دهمرده
پیشنهاد دهنده
از برق معاف شوند، شما بد برداشت کردید. گفتم روستاهایی مثل استان سیستان و بلوچستان که بعد از قرنی هنوز گازدار نشده، پول برق اینها (50) درصد شود، مثل بقیه. آنجا روستاها را مطرح کرده، البته آنها گاز هم دارند، برق هم دارند. من اینجا چون فاقد گاز هستند، این مناطق که اصلاً گاز ندارند برق‌شان (50) درصد به حساب بیاید.

احمد اميرآبادي فراهاني
حاج‌آقای دهمرده! عذرخواهی می‌کنم، شما می‌گویید آنهایی که گاز ندارند از برق استفاده می‌کنند، آنها هم (50) درصد معاف باشند. پیشنهاد شما کاهش درآمد دارد، الان باید منبع را به ما معرفی می‌کردید، به ما منبع را معرفی نکردید، قابل طرح نیست، عذرخواهی می‌کنم. پیشنهاد بعدی را در بند «ه‍» آقای گودرزی دارند، بفرمایید.

محمدحسين حسين زاده بحريني
این چه استدلالی است، یعنی چه منبع معرفی نکرده؟ این قانون بودجه است، عجب حرفی می‌زنید. قانون بودجه برای همین است.

احمد اميرآبادي فراهاني
ببینید آیین‌نامه چه می‌گوید، وقتی که شما در آیین‌نامه پیشنهاد درآمدی معرفی می‌کنید قابل طرح نیست، منبع درآمدی باید بیاید. وقتی درآمدها را کاهش می‌دهد، قابل طرح نیست. ماده (182) است، ببینید: پیشنهاد نماینده‌ها باید مشروط به عدم مغایرت با قانون برنامه قابل طرح می‌باشد و پیشنهادهایی که منبع درآمدی مشخص نداشته باشند قابل طرح نخواهد بود. دارد درآمدها را کاهش می‌دهد، منبع هم معرفی نکرده است.

محمدحسين حسين زاده بحريني
عزیزم! آن برای بخش هزینه‌ است، ما الان در بخش درآمدی هستیم، حق داریم درآمد را کم یا زیاد کنیم. اینکه الان هزینه نیست. این می‌خواهد درآمد ما را تنظیم کند، حق دارد. این سنگ بنا را بگذارید دیگر نمی‌شود پیشنهاد داد.

محمدباقر قاليباف
آقای دهمرده! یک لحظه اجازه بدهید، یک اختلاف‌نظر بین قوانین با اینجا است. یعنی براساس همین تبصره (1) بحث این است که باید جایگزین داشته باشد یا نداشته باشد؟ (دهمرده ـ برای هزینه‌ای هاست) حالا اجازه بدهید. آقای دهمرده! ما مراعی می‌گذاریم تصمیم می‌گیریم. اجازه بدهید پیشنهاد بعدی مطرح شود.

احمد اميرآبادي فراهاني
ما درخصوص بحث آیین‌نامه اینجا در هیأت‌رئیسه تصمیم گرفتیم هرچه معاونت قوانین گفت بپذیریم. الان آقای معاون قوانین به من گفت که این قابل طرح نیست، حالا آقای رئیس می‌گوید بررسی کنند، اشکالی ندارد. آقای پورسید! دوباره بررسی کنید، مشورت کنید، اگر قابل طرح بود طرح می‌کنیم. ما که خدای‌ناکرده نمی‌گذاریم حق نماینده در اینجا پایمال شود. آقای دهمرده! پیشنهاد شما مراعی بماند تا بررسی کنند، مشکلی نیست. اینجا فقط آقای پورسید آیین‌نامه را تشخیص می‌دهد، اگر قرار باشد ما خودمان تفسیر کنیم شاید اشتباه کنیم. آقای گودرزی پیشنهادشان را مطرح نمی‌کنند، خیلی ممنون. آقای رحیمی مطرح می‌فرمایند، بفرمایید. بعد از «تجاری»، «کشاورزی، دامداری و مرغداری» بیاید.

عبدالعلي رحيمي مظفري
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای امیرآبادی! حضرت‌عالی یک توصیه‌ای می‌کنید خوب است، همکاران محترم هم اگر به این سبک پیش برویم و همین توصیه را گوش بدهیم و هیچ چیزی را مطرح نکنیم خیلی بهتر است. اگر قرار است سخنگوی کمیسیون تلفیق بیاید هر طور و به هر ادبیاتی بگویند ما با این مخالفیم، بدون اینکه بحث شده باشد، بعضاً اعضای کمیسیون مرتبط با یک پیشنهاد می‌آیند مطرح می‌کنند، می‌گویند این موضوع درست است، باید رفع ابهام شود. صرفاً دولت نه، تلفیق نه، ما از همه پیشنهادات بگذریم. من این خواهش می‌کنم عزیزان دقت کنند. در حوزه‌ای که الان من این پیشنهاد را مجدد مطرح کردم، در حوزه‌ای است که (20) سال تجربه کاری دارم. اینجا بحث بیمه واحدهای تجاری مطرح شده، بیمه واحدهای کشاورزی، دامداری و مرغداری مطرح نیست. شرکت ملی گاز با این تفاسیر نمی‌تواند با شرکت‌های بیمه‌ای قرارداد بیمه اینها را ببندد. در ازای مبلغ بسیار جزئی ماهی (1000) تا یک تومانی یک واحد گاوداری، دامداری و مرغداری از نظر آتش‌سوزی گاز بیمه می‌شود. عزیزان! من از دولت خواهش می‌کنم اینکه همه بگویند ما مخالفیم، این استدلال‌ها را منطقی بیاورید. اینکه می‌گویند همه چیز را می‌خواهید پول بگیرید گران کنید، این نیست. این مبالغی که بعضاً ما اینجا مطرح می‌کنیم از جیب یک عده‌ای که دارند یارانه می‌گیرند درمی‌آید، می‌رود صرف روستاهای محروم می‌شود. خواهش می‌کنم! این یک موضوع که قرار نیست از جیب کسی در بیاید، این قرار است یک دامدار (1000) تومان بدهد گاوداری‌ و مرغداری‌اش از لحاظ آتش‌سوزی بیمه شود. من خواهش می‌کنم هم سخنگو یا نماینده کمیسیون تلفیق یک مقداری با دید بازتری به این موضوع نگاه کند، بعضاً اعضا مخالف هستند، می‌بینیم عزیزان آنجا می‌روند، می‌بینیم این مطلب اصلاً در کمیسیون تلفیق هم مطرح نشده است، آنجا می‌گویند نه. خیلی از عزیزان نماینده هم پیرو آن رأی می‌دهند. یک استدعایی هم از همکاران‌مان دارم، این مجلس، مجلس انقلابی است، وقتی یک پیشنهادی مطرح می‌شود (35) نفر، (40) نفر به پیشنهاد رأی نداده‌اند. عزیزان در صحن حاضر هستند ولی رأی ندادند. از رئیس محترم مجلس خواهش می‌کنم این را تذکر بدهند، ممنونم.

محمدباقر قاليباف
جناب آقای رحیمی! این قابل طرح نیست، مغایر با قانون برنامه است. پیشنهاد آقای دهمرده را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای دهمرده! معاون محترم قوانین گفتند که قابل طرح است. از شما عذرخواهی می‌کنم، بفرمایید.

محمدباقر قاليباف
آقای امیرآبادی! این بحث روشن است، چون بحث درآمد است و در حوزه درآمد است، طبیعتاً چون بخش هزینه‌ها نیست، اگر در صحن تصمیم گرفته شد که خلاف نظر کمیسیون، درآمدی را حذف، کم یا زیاد کند، به هر حال صحن تصمیم گرفته و بعد در هزینه‌هایش هم تصمیم می‌گیرد. لذا در بحث درآمدها قابل طرح است، ولی در هزینه‌ها اگر برسیم و منبع مشخصی اگر نداشته باشد قابل طرح نیست. لذا آقای دهمرده بفرمایید.

حبيب اله دهمرده
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین خیلی ممنون، خود شما پاسخ فرمودید. اگر این رویه که آقای امیرآبادی مطرح کرد باب شود که هیچ بحثی نباید طرح شود درآمدی را تمام کنیم. اما مطلبی که من اصرار دارم و از همه سروران درخواست می‌کنم، همه اینجا دور هم جمع شدیم، شعار این مجلس هم محرومیت‌زدایی است. در این قسمت‌ها اگر به استان سیستان و بلوچستان و شبیه آن که بعد از (42) سال از انقلاب گذشته، هنوز گاز به آنجا نرفته است، اینها در همه زمینه‌ها لطمه می‌خورند، در تولید محصول الی آخر، همه اینها باید هزینه چند برابر پرداخت کنند و بُعد مسافت. درخواست من این است که این استان مثل جایی که روستاها مطرح شود، برق اینها (50) درصد به حساب بیاید. به جایی هم برنمی‌خورد، شعار ما هم یک شعار انقلابی است که به مناطق محروم رسیدگی شود. تا کی قرار است سیستان و بلوچستان از میانگین کشوری کیلومترها عقب بماند، در همه زیرساخت‌ها؟ من از این مجلس انقلابی و همه سروران انتظار دارم در این زمینه مساعدت کنند یک رأی مثبتی بدهند. از آقای رئیس و همه عزیزان ممنون و سپاسگزارم.

محمدباقر قاليباف
مخالف را دعوت کنید.

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقای بابائی‌کارنامی مخالف هستند، بفرمایید.

علي بابائي کارنامي
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم قبل از اینکه من مخالفت کنم، جناب آقای رئیس! در متن پیشنهادی که بنده دادم خواهش‌مان این است به اعضای کمیسیون تلفیق تذکر بدهید، سلیقه شخصی‌شان را نیایند اینجا اعمال کنند. اینجا مجلس است، قرار نیست که در مجلس بعضی از عزیزان با نظر شخصی اینجا اظهارنظر کنند و بعد بگوییم بله یا خیر. اینجا محل اراده تفکرات مختلفی پیرامون بحث بودجه است. همه گره‌های کوری که ما در کشور داریم، به عنوان نماینده در حوزه‌های انتخابیه فقط می‌بینیم آن خلأ قوانین جامعی که دولت نباید تفسیر کند، ما آن را می‌خواهیم. آقای دکتر قالیباف! به عنوان مثال من پیشنهاد الحاقی داده بودم، پیشنهاد بازگشت به لایحه دولت نداده بودم، (رئیس ـ جناب آقای کارنامی! جناب‌عالی طبق آیین‌نامه باید به عنوان مخالف صحبت کنید) ولی ضمن احترام به نظر جناب آقای دکتر حسینی، آمدند پیرامون بحث اسناد خزانه که از نظر شاخص‌های اقتصادی که حرف درستی است آن را فرمایش کردند که مجلس هم رأی داد. ولی پیشنهاد من آن نبود. خواهشمان این است دوستان می‌خواهند بروند مخالفت کنند، مخصوصاً کمیسیون تلفیق بدانند که پیشنهاددهنده چه می‌خواهد، بعد بروند آنجا مخالفت کنند. اما در بحث مخالفت من با این بحث؛ بله، بحث جناب آقای دهمرده حرف درستی است، بحث محرومیت‌زدایی از اهداف انقلاب و نظام و براساس احکام برنامه هست، اما فقط یک استان که نیست و به نوعی بحث درآمدی است. اینجا مدیریت درآمد و بودجه به هم می‌خورد. به نظر من در تنظیم درآمدها بخش سلیقه‌ای حاکم بر اراده دولت بر بحث درآمد بودجه حاکم می‌شود و ضمن اینکه ما راهکارهای دیگری هم داریم. مثلاً یک استانی مثل سیستان و بلوچستان گاز ندارد، بله تبصره‌های دیگری از باب هزینه‌ای وجود دارد، در آنجا پیشنهاد بیاورند. در بحث درآمد، سلیقه‌ها را بر تنظیم اراده دولت حاکم نکنیم، بگذاریم بودجه، بودجه واقعی باشد، منشأ درآمدها درآمدهای پایدار باشد، ما بدانیم در بحث نظارتی از باب اینکه بالای سر دولت هستیم، در سال بعد از وزیر محترم می‌خواهیم بپرسیم، دیگر دولت نیاید سلیقه خودش را حاکم کند. مخالفتم از این منظر سلیقه‌ای رفتار کردن دولت آینده یا دولت‌ها است. ضمن اینکه بحث محرومیت‌زدایی حق استان‌های محروم است و ما هم در استان‌های مختلف این بحث‌ها را داریم. فلذا مخالفت من این است که دوستان به این پیشنهاد رأی ندهند تا ان‌شاءالله یک منطقی بر این بحث حاکم شود.

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقای صدیف بدری موافق هستند، بفرمایید.

صديف بدري
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب و احترام مجدد. به نوبه خودم روز مهندس را گرامی می‌دارم و به مهندسین عزیز و زحمتکش کشور تبریک می‌گویم. یاد و خاطره شهدای عزیز مهندس در دوران انقلاب، دفاع مقدس و مدافعان حرم عزیزم را گرامی می‌دارم و شهیدان باکری‌ها، شهید فخری‌زاده که نقش بسیار مؤثری در حفظ و حراست از کیان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران داشتند. از بیانات رهبر معظم انقلاب هم تقدیر و تشکر ویژه دارم که هم تأکید بر حل اختلافات به صورت تعاملی داشتند و هم دفاع و اقدام براساس قانون مصوب مجلس در حوزه دفاعی و اقتدار ملی. من از پیشنهاد همکار عزیز بسیار سپاسگزارم. همکاران عزیز! بعد از گذشت (42) سال از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز روستاهایی در کشور و استان‌های مختلف کشور وجود دارد. در استان سیستان و بلوچستان، استان اردبیل و تمام استان‌های کشور روستاهایی وجود دارد که بعد از (42) سال هنوز گازرسانی نشده است. در صورتی که منابع عظیم گازی در نقاط مختلف کشور هم وجود دارد. این واقعاً در شأن مردم عزیز کشور نیست، ما اگر بخواهیم روستاها توسعه پیدا کنند، جمعیت کشور که در دهه 60 در روستاها بالغ بر (70) درصد بود، الان جمعیت روستاهای کشور به زیر (25) درصد رسیده است. این یعنی ما نتوانستیم امکاناتی در شأن مردم عزیز در روستاها فراهم کنیم. مستحضر باشید در روستاهایی که گازرسانی نشده پایه انرژی مصرفی‌شان برق‌مصرف هستند، لذا بیشتر مصرف انرژی در روستاهایی که برق دارند و گاز ندارند، مصرف انرژی برق‌شان زیاد است. لذا حتماً باید از این عزیزان حمایت شود. از این روستانشینان مخصوصاً از مرزبانان عزیزی که در استان سیستان و بلوچستان، اردبیل و استان‌های مرزی کشور ساکن هستند، در کنار تولید واقعی و حمایت از تولیدات واقعی در کشور مرزبانی هم می‌کنند. لذا برای حمایت از این عزیزان حتماً باید حمایت کنیم. لذا پیشنهاد همکار عزیز ما پیشنهاد بسیار خوبی است که در روستاهایی که برق دارند ولی گاز مصرفی لوله‌کشی نشده، هزینه برق مصرفی‌شان (50) درصد أخذ شود. یک حمایت جزئی و در حد کم است که از همکاران عزیزم انتظار داریم که با رأی مثبت و بالایی به این پیشنهاد ان‌شاءالله حمایت عملی از روستانشینان و هم‌روستاییان عزیز داشته باشند.

محمدباقر قاليباف
دولت بفرمایید.

سید حمید پورمحمدی
پیشنهاد و دغدغه جناب آقای دهمرده برادر ارجمند بسیار دغدغه درستی است، ما واقعاً هر جایی که می‌توانیم به استان سیستان و بلوچستان کمک کنیم باید جزء اولویت باشد. آقای دهمرده! فقط خواهش می‌کنم به این تبصره نگاه کنید موضوع چیست، چون من می‌ترسم به جای کمک آسیب باشد. ببینید! ما در این تبصره یک نظام بیمه‌ای تعریف کردیم، گفتیم در انتقال برق در حوادث گاز ممکن است یک انفجاری شکل بگیرد. از مردم یک پولی گرفته می‌شود، اینها را نزد شرکت‌های بیمه، بیمه می‌کنند که اگر خسارت دیدند از محل بیمه خسارت آنها پرداخت شود. وقتی که شما می‌گویید آقا این را نصف کن، یعنی قدرت بیمه‌گری را در آنجا نصف کنیم. یعنی در واقع بیمه‌اش را نصف کنیم و آنجا آسیب می‌بینند. اگر قرار است کاری کنیم یک کار مؤثری کنیم که ما هم در خدمتتان هستیم. این میزان بیمه را محاسبه کنیم چقدر است، یک ردیف بگذاریم بگوییم به جای اینکه خودشان بیمه کنند، بودجه آنها را بیمه کند، وگرنه این به ضرر آنها خواهد شد و ما با آن مخالف هستیم.

محمدباقر قاليباف
کمیسیون بفرمایید.

رحيم زارع
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز! همکار عزیزمان که تذکر دادند، همه نمایندگان کمیسیون‌ها در کمیسیون تلفیق هستند و اگر من اینجا با برخی از مواردی که مطرح می‌شود مخالفت می‌کنم، یا در کمیسیون تلفیق مطرح شد، یا اینجا دیگر فی‌البداهه مطرح می‌شود و من مجبورم برخی مواقع مخالفت کنم و عزیزان اگر این‌طور بود که دیگر چرا کمیسیون تلفیق تشکیل می‌شد؟ کمیسیون تلفیق برای رصد کردن، منطقی کردن، با قوانین تطابق بدهد و همه کمیسیون‌ها نماینده دارند و من شرمنده دوستان هستم که پیشنهادات‌شان مطرح می‌شود و رأی نمی‌آورد، اما این مواردی هم که می‌گویند همه پیشنهادها را من موافقت کنم، همه خوش‌شان می‌آید، یک کتاب (2000)، (3000) صفحه‌ای می‌شود. بودجه الان شده (92) صفحه و بیشتر هم خواهد شد، به نظر من کتاب بودجه حداکثر باید (20)، (30) صفحه باشد و مطابق با قوانین باشد. اما درباره موردی که آقای دکتر دهمرده فرمودند، یک کار خوبی که هم در دولت و هم در کمیسیون تلفیق در بند «د» تبصره (1) آورده شده، گازرسانی به مناطق محروم از جمله سیستان و بلوچستان بود. حتماً سیستان و بلوچستان برای دولت و مجلس مهم بوده که تنها استانی که برای گازرسانی نام برده شده سیستان و بلوچستان است. چون این موضوع در کمیسیون تلفیق مطرح نشد، من اختیار را به شما نمایندگان عزیز می‌دهم، در مورد پیشنهاد آقای دکتر دهمرده رأی بدهید. خیلی ممنون.

سيدناصر موسوي لارگاني
آقای دکتر! تذکر و اخطار هم داریم.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای دهمرده! من از آقای رئیس اجازه گرفتم یک سؤال از شما کنم، ببینید! در این فیش‌های گاز یا برق یک حق بیمه می‌زنند و آن خانه بیمه می‌شود. الان شما نوشتید معاف، محل آن بیمه خانه‌ها از کجا پرداخت می‌شود که آنها بیمه شوند؟ شما اگر که چیزی هم ندهید بیمه نمی‌شوند و ضرر می‌کنند. این را چکار کنیم؟ این الان ابهام دارد؟ یک موقع هست که می‌گوییم به سیستان و بلوچستان تخفیف بدهیم حرفی نیست، ولی گفتید معاف. این ابهام باید رفع شود، عبارت «معاف» را آورده است.

سید حمید پورمحمدی
ببینید دوستان! من عرض کردم، اینکه به سیستان و بلوچستان کمک شود درست است، ولی این روش آن نیست. هیأت‌رئیسه محترم و کمیسیون تلفیق می‌توانند یک ردیفی بگذارند، بگویند این میزان را به جای اینکه از آنها بگیریم دولت پولش را بدهد. این کار این‌طوری شدنی است، ولی آن روش باعث می‌شود خانه‌ها بدون بیمه شوند و این به مصلحت‌شان نیست.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای دهمرده! اگر اجازه بفرمایید ما (50) درصد تخفیف را بدهیم، آن کلمه «معاف» را دیگر رأی نگیریم، یا اینکه یک ردیف مشخص کنید.

محمدباقر قاليباف
ما الان اینجا بحث درآمدی داریم و بحث کردیم، آن را بگذاریم برای بعد، به هر حال مجلس برای این تصمیم می‌گیرد، حتماً بدون بیمه که نمی‌توانند باشند. یک هزینه‌ای دارد و بعد ردیف هزینه آن را می‌گذارند.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای دهمرده بفرمایید.

حبيب اله دهمرده
پیشنهاد دهنده
آقای دکتر قالیباف! خیلی ممنون که همه احساس همدردی می‌کنند. یاد داستان مولوی می‌افتم. یک فقیری نشسته بود از گرسنگی داشت گریه می‌کرد، یک ثروتمندی مثل، حالا یک ایکسی کنارش آمد با یک سفره پر نان و آن هم شروع به گریه کردن کرد. گفت تو برای چه گریه می‌کنی؟ گفت به حال تو گریه می‌کنم. گفت به حال من گریه نکنید، یکی از این نان‌ها به من بده و کف بزن و برو. حالا همه (42) سال است برای سیستان و بلوچستان همدردی کردند، نوبت ما که می‌شود هیچی. شما ردیف را پیدا کنید، این نه مشکل دارد و نه گیری دارد. هروقت نوبت به سیستان و بلوچستان می‌رسد هزار تا فرمول را در هم پیچیده‌اند، همه محترمانه آمدند. درود بر آقای پورمحمدی، پورمحمدی! تو باید به عنوان سازمان برنامه و بودجه ایجاد می‌کردی. چه کسی باید برای گاز کاری بکند؟ من باید انجام بدهم؟ ما که اینجا حنجره‌مان پاره شده. ارادت هم داریم. آقایان نمایندگان! من به شما التماس می‌کنم، برای رضای خدا به این رأی مثبت بدهید، چون اگر ندهید از این چیزی در نمی‌آید. ممنون که از سیستان دفاع کردید. ممنون و سپاسگزارم.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون، حالا به رأی بگذاریم.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهاد جناب آقای دهمرده این است که مشترکان فاقد گاز (50) درصد از پرداخت معاف هستند.

محمدباقر قاليباف
حضار 223 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهاد بعدی را آقای نوری‌قزلجه در بند «و» مطرح می‌فرمایند؟ بفرمایید.

غلامرضا نوري قزلجه
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز! بند «و» در حقیقت تکرار ماده (6) قانون کمک به ساماندهی پسماندهای عادی با مشارکت بخش غیردولتی مصوب اوایل همین سال است که عیناً اینجا آورده شده. ملاحظه می‌فرمایید ماده‌واحده بودجه الان (50)، (60) صفحه شده، اگر این باب بشود ما برای هر چیزی که قانون داریم مجدداً احکام آن را در بودجه باید بیاوریم تا اجرایی بشود، یواش یواش همه ساله باید همه قوانین را در بودجه جمع و به آنها اشاره بکنیم. همه این مواردی که در این حکم آمده عیناً در آن ماده (6) شرایط، ضوابط و مبادله موافقت‌نامه‌ها و نظارت سازمان حفاظت محیط زیست قید شده است و احتمالاً مشکل عدد بوده که آن در قالب یک جدول عددش در جداول می‌توانست بیاید و مشکل را حل کند. فلذا برای اینکه ماده‌واحده بودجه مختصر بشود و این هم باب نشود هرآنچه که می‌خواهیم اجرا بشود دوباره در بودجه قوانین را بیاوریم، یعنی آنهایی که نیامدند پس دیگر اجرا نخواهد شد و ساکت خواهد بود. برای جلوگیری از آن رویه و عادت خواهش می‌کنم با حذف این موافقت بفرمایید و هیچ اتفاقی هم نمی‌افتد، قانون مصوب دارد و حکم هم همان است که دقیقاً اینجا همان حکم قانونی اجرا شده. خواهشمندم با این حذف موافقت بفرمایید، آن دلیل توجیهی که نوشته شده ربطی به این پیشنهاد نداشت و برای پیشنهاد بعدی است، از توجه همکاران سپاسگزارم.

سيدناصر موسوي لارگاني
جناب آقای طغیانی مخالف هستند، صحبت می‌فرمایید؟

احمد اميرآبادي فراهاني
موافق هم صحبت نمی‌کنند، دولت بفرمایید. می‌خواهند بند «و» را حذف کنند.

سید حمید پورمحمدی
امکان حذف این نیست، در قانون نه ردیفش آمده و نه مبلغ آن آمده، بلکه در قوانین بودجه سنواتی همیشه ما باید هم رقم و هم ردیفش را بیاوریم و با مبادله موافقتنامه بتوانیم پول را در اختیار قرار بدهیم، برای این آوردیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنم که شما محبت کنید پس بگیرید یا اینکه به این پیشنهاد رأی ندهید.

احمد اميرآبادي فراهاني
کمیسیون مخالف هستند، آقای رئیس! پس گرفتند، خیلی ممنون. در بند «ز» آقای سلیمی که مطرح نمی‌فرمایند. آقای سلیمی معمولاً کمک‌مان می‌کنند و ما از ایشان ممنون هستیم، امروز همکاری‌شان با ما خیلی خوب بوده. آقای کوچکی‌نژاد! شما هم مثل آقای سلیمی از دوره هشتم با هم رفیق هستید، خیلی ممنون و متشکرم. ببینیم آقای صباغیان با ما چکار می‌کند، شما چطور؟ مطرح می‌فرمایند، بفرمایید. شما همین «نخاع مادرزادی» را می‌خواهید مطرح کنید؟ هزینه‌ای است، در هزینه‌ها مطرح بفرمایید. در بند «ه‍» پیشنهاد نداریم، آقای نوری هم مثل همیشه با ما همکاری می‌کنند. در بند «ط» جناب آقای نیکزاد بفرمایید.

علي نيک زادثمرين
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت مردم بزرگ ایران و همکاران عزیزمان عرض سلام، ادب و احترام دارم. سالروز ولادت خواجه ‌نصیرالدین طوسی به عنوان روز مهندس نامیده شده، به جامعه فنی و مهندسان کشور به نوبه خودم تبریک عرض می‌کنم. از حضرت آقا به خاطر فرمایشات دیروزشان نهایت سپاسگزاری را داریم. دولت و همه حقوقدانان بدانند که باید در کشور قانون جاری و ساری بشود. ما طرح جهش تولید مسکن را مطرح کردیم.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای نیکزاد! عذرخواهی می‌کنم، الان من دیدم در الحاق ثبت شده.

علي نيک زادثمرين
پیشنهاد دهنده
ببینید! بالا گفتم هم هزینه‌ای و هم درآمدی است و با آقای پورسید هم هماهنگ کردم.

احمد اميرآبادي فراهاني
اشکالی ندارد، در الحاق ثبت کردید و الان در اصلاح هستیم. اگر اجازه بفرمایید ما رأی در تبصره را که گرفتیم در الحاق مطرح بفرمایید اگر می‌خواهید به عنوان الحاقی مطرح کنید.

علي نيک زادثمرين
پیشنهاد دهنده
من که الحاق مطرح نکردم.

احمد اميرآبادي فراهاني
شما اینجا الان در الحاق ثبت کردید.

علي نيک زادثمرين
پیشنهاد دهنده
در الحاق بود شما فرمودید.