دوره 11 اجلاسیه 1
تعداد نمایندگان حاضر 193 جلسه 75
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

محمدباقر قاليباف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و صبح‌بخیر و عرض تسلیت به مناسبت وفات حضرت زینب (سلام‌الله‌علیها) به همه برادران و خواهران گرامی و و شنوندگان عزیز. جلسه با حضور 193 نفر رسمی است. دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
ـ بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه هفتادوپنجم روز شنبه نهم اسفند‌ماه 1399 هجری‌شمسی ‌مطابق با پانزدهم رجب‌المرجب 1442 هجری‌قمری: ـ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال 1400 کل کشور.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

محمدباقر قاليباف
تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید.


(آیات 61 ـ 58 از سوره مبارکه «عنکبوت» توسط قاری محترم آقای حسن موحدی تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم وَ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ لَنُبَوِّئَنَّهُمْ مِنَ الْجَنَّةِ غُرَفاً تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ خالِدِینَ فِیها نِعْمَ أَجْرُ الْعامِلِینَ * الَّذِینَ صَبَرُوا وَ عَلى‏ رَبِّهِمْ یتَوَکلُونَ * وَ کأَینْ مِنْ دَابَّةٍ لا تَحْمِلُ رِزْقَهَا اللَّهُ یرْزُقُها وَ إِیاکمْ وَ هُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ * وَ لَئِنْ سَأَلْتَهُمْ مَنْ خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ سَخَّرَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ لَیقُولُنَّ اللَّهُ فَأَنَّى یؤْفَکونَ * (صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

محمدباقر قاليباف
از قاری عزیزمان جناب آقای حسن موحدی تقدیر و تشکر می‌کنم. ترجمه آیات را بفرمایید.

سيدمحسن دهنوي
به نام خداوند بخشنده مهربان «و کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته کرده‌اند قطعاً آنان را در غرفه‌هایی از بهشت جای می‌دهیم که از زیر آنها جوی‌ها روان است، جاودان در آنجا خواهند بود چه نیکوست پاداش عمل‌کنندگان. همان کسانی که شکیبایی ورزیده و بر پروردگارشان توکل نموده‌اند. و چه بسیار جاندارانی که نمی‌توانند متحمل روزی خود شوند، خداست که آنها و شما را روزی می‌دهد و اوست شنوای دانا. و اگر از ایشان بپرسی چه کسی آسمان‌ها و زمین را آفریده و خورشید و ماه را چنین رام کرده است حتماً خواهند گفت الله. پس چگونه از حق بازگردانیده می‌شوند؟». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. آقای رئیس! با اجازه‌ اسامی غایبین و متأخرین را قرائت می‌کنم (رئیس ـ بفرمایید) آقایان: سیدلفته احمدنژاد، موسی احمدی، رضا حاجی‌پور، سیداحسان خاندوزی، فریدون عباسی، احمدحسین فلاحی، عادل نجف‌زاده و حسن نوروزی. خیلی ممنون.
3 ادامه رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 کل کشور (ثبت 300)

محمدباقر قاليباف
دستور اول را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام خدمت همکاران عزیز و ملت شریف ایران. آقای رئیس! ما ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال 1400 را داریم. در بخش درآمدی تبصره (9) بند «ط» را بررسی می‌کردیم. در اینجا جناب آقای قادری یک پیشنهادی دارند. آقای رئیس! درخواست آقای قادری این است که در این بند «ط» که برای ستاد اجرایی فرمان امام و بنگاه‌های اقتصادی زیرمجموعه نیروهای مسلح در ردیف (100) میلیارد تومان مالیات پیش‌بینی شده، ایشان اعلام می‌دارند که بیش از این مالیات می‌دهند. این (100) میلیارد فقط هزینه نوسازی و مقاوم‌سازی و خرید تجهیزات برای مدارس روستاهای محروم و خوابگاه‌های دانشجویی و کمیته امداد است. می‌خواهند یک عبارتی اضافه کنند که آن بقیه مالیات که جای دیگری پرداخت می‌کنند شفاف شود. اگر به عنوان اصلاح عبارتی می‌پذیرید ما اضافه کنیم، چون من عبارتش را دیدم اصلاح عبارتی است.

جعفر قادري
اجازه بدهید من توضیح بدهم.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای قادری بفرمایید.

جعفر قادري
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم صبح‌بخیر خدمت همکاران و شنوندگان عزیز و ارجمند. دوستان اطلاع دارید که دقیقاً اینجا آمده، طوری این بند نوشته شده که تصور عامه بر این است که ستاد اجرایی فرمان حضرت امام، یا آستان قدس و یا قرارگاه خاتم، مجموع مالیاتی که پرداخت می‌کنند همین (100) یا (150) میلیارد تومانی است که در این ردیف آمده است. در صورتی که حالا من چون قبل از آمدن به مجلس در آنجا مسئولیت داشتم، یکی از شرکت‌هایشان در ستاد اجرایی چند برابر این مالیات پرداخت می‌کند و اینجا بد نوشته شده است. من در اینجا پیشنهاد دادم برای اینکه این فردا یک دستاویزی برای کوبیدن نهادهای زیر پوشش دفتر رهبری قرار نگیرد، نگویند این تشکیلات عریض و طویل فقط (100) میلیارد تومان مالیات پرداخت می‌کند، یک پیشنهادی اینجا آوردیم که معادل آن عددی که دولت در لایحه‌اش آورده، (100) یا (150) میلیارد تومان در این ردیف و بقیه مالیات‌هایشان را در ردیف‌های دیگر واریز کنند. این کاملاً شفاف می‌کند، مورد سوءاستفاده هم قرار نمی‌گیرد. یعنی اینجا بشود «واریز بخشی از مالیات خود به حساب خزانه موضوع ردیف (110112) تا سقف مبلغ مندرج در لایحه دولت اقدام و مابقی مالیات خود را به سایر حساب‌های معرفی‌شده دولت اقدام کنند» که اینجا کاملاً روشن می‌شود و دقیقاً دیگر کسی فردا نمی‌تواند سوءاستفاده کند، این را دستاویز قرار بدهد، بگوید که مجموعه‌های مرتبط با دفتر رهبری فقط (100) میلیارد تومان پرداخت می‌کنند. اینجا در این بند اشاره می‌شود که مابقی مالیات‌هایشان در جاهای دیگر دارند واریز می‌کنند. بنابراین یک اصلاح عبارتی است، صرفاً برای جلوگیری از سوءاستفاده و کوبیدن نهادهای مرتبط با دفتر رهبری است. اگر دوستان کمک کنند رأی بدهند این عبارت کاملاً شفاف می‌شود.

احمد اميرآبادي فراهاني
اگر مخالف اجازه بدهند، دولت نظری ندارد، کمیسیون مخالف است. آقای رئیس! رأی بگیرید.

خليل بهروزي فر
تذکر داریم.

محمدباقر قاليباف
حالا اجازه بدهید شروع بکنیم، تذکرات را هم گوش می‌دهیم، چشم (بهروزی‌فر ـ تذکرات سامانه باز نیست) نظر آقای قادری را به رأی می‌گذاریم. حضار 205 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهاد بعدی را جناب آقای کوچکی‌نژاد دارند که عبور می‌کنیم. آقای اسماعیلی از طرف کمیسیون آموزش و تحقیقات پیشنهاد دارند، بفرمایید.

مهدي اسماعيلي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم بند «ی» تبصره (9) در ردیف (4) است.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای اسماعیلی! این یک اصلاح عبارتی است، «آموزشی و پرورشی» معلوم است، چون برای آموزش و پرورش است.

مهدي اسماعيلي
پیشنهاد دهنده
اگر «پرورشی» در آنجا بیاید مشکل حل است، ما «پرورشی» را پیشنهاد داشتیم.

محمدباقر قاليباف
اشکالی ندارد، به نظرم «پرورشی» را هم می‌شود به آن اضافه کرد.

احمد اميرآبادي فراهاني
«پرورشی» هم در دل آموزشی است.

مهدي اسماعيلي
پیشنهاد دهنده
نه، آقای امیرآبادی! ذیل آن نیست.

احمد اميرآبادي فراهاني
می‌دانم، بالاخره پرورشی هم هست، مال آموزش و پرورش است.

مهدي اسماعيلي
پیشنهاد دهنده
نه، آقای امیرآبادی! باید «پرورشی» قید شود، فضاهای پرورشی باید در آنجا قید شود.

احمد اميرآبادي فراهاني
بله، اگر مال آموزش و پرورش باشد. ببینید! می‌شود «کلیه واحدهای آموزشی و پرورشی دولتی وزارت آموزش و پرورش»، این درست می‌شود. آقای رئیس! می‌پذیرید، عبور کنیم؟

محمدباقر قاليباف
نگاه کنید، اگر این اصلاح شود و «پرورشی» اضافه شود، در حقیقت اصلاح قانون هم هست. دوسوم رأی می‌خواهد. قانون هدفمندسازی که در برنامه بوده، اگر «پرورشی» بیاید حرف درستی است، ولی دوستان بدانند، چون مغایرت با قانون هدفمندی دارد باید دوسوم رأی بیاورد. این پیشنهاد کمیسیون است، به نظر من به پیشنهاد کمیسیون‌ها باید توجه کنید، بحث پرورشی هست، اگر بخواهیم مطرح شود دوستان بدانند که دوسوم رأی می‌خواهد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! آقای دکتر نادران می‌فرمایند که اگر واحد پرورشی در داخل واحد آموزشی باشد اشکالی ندارد، اما اگر خارج باشد اینجا حتماً باید حکم آن تصریح شود.

محمدباقر قاليباف
به هر حال آموزش و پرورش دولتی، وقتی دولتی است دیگر بقیه پرورشی‌هایی که خارج از دولت است را شامل نمی‌شود. ولی همین پرورشی هم در قانون هدفمندی یارانه‌ها نیست. متعلق به آموزش و پرورش است، به همین خاطر می‌گویم مغایر قانون جاری است، اگر رأی بخواهد دوسوم می‌خواهد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! پس مطرح کنند. آقای اسماعیلی مطرح بفرمایید.

مهدي اسماعيلي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و احترام خدمت ملت بزرگوار ایران و همکاران محترم و عرض تسلیت به مناسبت وفات حضرت زینب (سلام‌الله‌علیها). دوستان! استحضار دارید که برای آموزش و پرورش دو مأموریت مهم محول شده، یکی در حوزه آموزش است و یکی در حوزه پرورش. براساس سند تحول بنیادین، باید مسائل پرورشی به گفتمان اول نظام تعلیم و تربیت تبدیل شود که متأسفانه در چند سال اخیر به نوعی دچار مشکلات عدیده‌ای شده و امور پرورشی تقریباً مغفول مانده است. تمامی مسئولان و دست‌اندرکاران استحضار دارید که در حوزه آموزش و پرورش با این مشکل مواجه شده‌اند و اهمیت مسائل پرورشی علی‌رغم تأکیدی که همه می‌کنند متأسفانه مورد بی‌مهری قرار گرفته است. الان در حال حاضر آن چیزی که ما با آن مواجه هستیم تعداد قابل توجهی از مراکز پرورشی وجود دارد که اینها دائماً با مشکلات مالی و بی‌توجهی روبه‌رو شده‌اند. دوستان! ما حدوداً بیش از (1100) تا کانون تربیتی داریم که وظیفه مهم این کانون‌های تربیتی رشد و شکوفایی استعدادهای پرورشی جوانان است، اینها در واقع فعالیت‌های دینی دانش‌آموزان را عهده‌دار هستند. حدود (750) دارالقرآن وجود دارد و بیش از (300) اردوگاه کشوری و استانی و منطقه‌ای وجود دارد که همه اینها نیازمند توجه هستند. پیشنهاد ما این بوده که در کنار توجهی که همه دوستان عزیز به آموزش و پرورش و نظام آموزشی دارند، به این مسائل پرورشی هم که واقعاً این فضاهای پرورشی نیازمند توجه هستند، در راستای کمک به این فعالیت‌های پرورشی خواستیم هزینه آب و برق اینها هم براساس الگوی مصرف همان‌طور که برای آموزش در نظر گرفتند، برای فضاهای پرورشی هم این معافیت‌ها در قالب الگوی مصرف رعایت شود و انجام بگیرد.

روح اله متفکرآزاد
خیلی متشکرم. جناب آقای سلیمی مخالف هستند، بفرمایید.

عليرضا سليمي
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تشکر از دغدغه عزیزان‌مان در کمیسیون آموزش. ببینید! الان اردوگاه‌ها اگر به این عبارت اضافه شود، در اینجا گاز اردوگاه‌ها باید رایگان شود، مراکز تفریحی هم همین‌طور. برای چه اینها استثنا شوند؟ مثلاً اردوگاه شهید باهنر برای چه استثنا شود؟ یعنی گازش رایگان شود؟ عمده مراکز پرورشی اتفاقاً در شکم همین مراکز آموزشی هستند. من خواهش می‌کنم دقت شود، حتی ما در مساجد گفتیم آن عرصه اصلی مسجد، نیامدیم آشپزخانه و اماکن تجاری‌اش را معاف کنیم، اینجا هم همین‌طور. در مدارس معاف شوند، اشکالی ندارد، اما اردوگاه‌ها برای چه معاف شوند؟ این واقعاً قابل پذیرش نیست، عمدتاً هم برای تفریح، یا مثلاً مراکز تفریحی ـ رفاهی، اگر این عبارت اینجا آورده شود مراکز تفریحی ـ رفاهی، آنجایی که آقایان برای خوش‌گذرانی می‌روند را ما برای چه معاف کنیم؟ من خواهش می‌کنم در عبارات دقت شود، ما مراکز آموزشی را (معاف کنیم)، مراکز پرورشی هم عمدتاً در دل همین مراکز آموزشی هستند، متشکرم.

روح اله متفکرآزاد
جناب آقای نیک‌بین موافق هستند، بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
کوتاه هم بفرمایید ممنون می‌شویم.

جواد نيک بين
موافق
سلام علیکم و رحمه الله ـ بسم الله الرحمن الرحیم چشم جناب آقای امیرآبادی! اگر می‌خواهید صحبت هم نکنیم، شما بفرمایید ما صحبت نمی‌کنیم، این‌قدر ما شما را دوست داریم. جناب آقای سلیمی و حضار گرامی! عرض ما این است که مراکز فرهنگی مراکز آموزشی محسوب می‌شود. چرا فکر می‌کنیم اگر یک دانش‌آموزی در یک اردوگاهی حاضر شود و آنجا کسب تعلیم و تعلم کند، آنجا تفریح است و البته اگر تفریح هم باشد برای دانش‌آموزان محروم مناطق محروم که یک اردوگاهی در شهرستان‌های مختلف کرمان، سیستان و خراسان دارند و این اردوگاه تنها محل تفریحی و تنها محلی است که می‌توانند در آنجا کنار آموزش‌شان به کار پرورشی هم بپردازند، چرا ما می‌خواهیم آنجا را محروم کنیم؟ نکته دوم؛ دوستان بزرگوار دقت بفرمایند! تعبیر جناب آقای قالیباف تعبیر دقیقی است، چرا ما بیاییم فضای آموزشی را از فضای پرورشی جدا کنیم؟ وقتی فضای آموزشی رایگان است، فضای پرورشی، فضای تفریحی و رفاهی دانش‌آموزان هم رایگان باشد. نکته سوم؛ اگر ما می‌خواهیم از حقوق معلم‌ها دفاع کنیم، حقوق معلم‌ها یعنی جایگاه دادن به معلم. لازم نیست فقط و فقط حقوق ریالی معلم بالا برود که آن هم باید بالا برود، اما رایگان کردن مراکز رفاهی و مراکز پرورشی آموزش و پرورش ارج نهادن به مقام معلم است. مقام معلم مقامی است که همه من و شما باید به آن ببالیم. رفقای بزرگوار! لذا بنده خواهش می‌کنم پیشنهاد دوست بزرگوارمان که پیشنهاد خیلی از ما است، در تلفیق هم این پیشنهاد مطرح شده بود، اما چون از تبصره (9) گذشته بودیم نشد رأی‌گیری شود، خواهش بنده این است که رفقای بزرگوار رأی بدهند، رأی هم رأی به تهذیب است، (75) بار در قرآن وقتی کلمه آموزش و پرورش کنار هم آمده، تهذیب و تعلم آمده، اول موضوع تهذیب مطرح شده است. در واقع معاونت پرورشی‌ها معاونت تهذیب آموزش و پرورش هستند. لذا رأی به رایگان شدن کلیه فضاهای پرورشی دولتی رأی به عدم تبعیض، رأی به عدالت و رأی به مسائل پرورشی دانش‌آموزان مناطق محروم در سراسر کشور است. خیلی ممنونم از این که گوش فرمودید، تشکر می‌کنم اگر رأی بدهید.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون، دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم بعد از اعلام تعزیت سالروز وفات حضرت زینب کبری (سلام‌الله‌علیها) و از اینکه همکار ارجمندم و برادرم جناب آقای دکتر پورمحمدی دچار کسالتی شد که به رسم مألوف در ایام بودجه، حقیر از این به بعد در خدمتتان خواهم بود، دارم عرض می‌کنم توجه به واحدهای آموزشی و پرورشی قطعاً یک کار بایسته و شایسته‌ای است که از مجلس محترم این انتظار می‌رود. به همین جهت اگر ردیفی قائل شویم و مبلغی برای این کار بگذاریم، کار بسیار درستی است. اما برای شرکت‌های آب و برق که الان زیان‌ده هستند و امکان پرداخت ماهانه کارکنان‌شان را هم حتی ندارند و شما در تبصره (14) ضمن اینکه سایر دستگاه‌ها آن افزایش قیمت آب و برق و یا سایر موارد را برای یارانه استفاده می‌کردید، اما در این دو مورد گفتید (100) درصد باید به خودشان برگردانده شود. این دو تا شرکت مشکل دارند. ما قرار نیست یک اردوگاه بزرگی که غالباً التفات دارید، این اردوگاه‌ها بسیار بزرگ و گسترده هستند. شما اینها را بخواهید جزء بخش‌هایی مثل آموزش قرار بدهید، حتماً به این دو تا شرکت فشار می‌آید. ضمن اینکه التفات داشته باشید، قید اینکه در چارچوب الگوی مصرف استفاده کنند برای آموزش بود، برای اینکه بچه‌ها با این سبک از مصرف آشنا شوند، نه اینکه ما این را به عنوان صرفاً یک کمک و اعانه بخواهیم برای واحدهای آموزشی تلقی کنیم. به همین جهت برای اینکه مشکلی برای آن دو تا شرکتی که الان به شدت از نظر مالی دچار مشکل هستند پیش نیاید، خواهش می‌کنم به همین چیزی که سال‌ها بوده و اجرا می‌شد، یعنی صرفاً محدود به واحدهای آموزشی، آن هم با رعایت الگوی مصرف بسنده شود و ما مشکل دیگری ایجاد نکنیم.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون و متشکر. کمیسیون بفرمایید.

رحيم زارع
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز! این پیشنهاد در تلفیق هم مطرح شد و رأی نیاورد. اما ما در کمیسیون یک دیدگاهی داریم که اگر بیاید «فضاهای پرورشی درون واحدهای آموزشی» مورد قبول است، به غیر از اردوگاه‌ها و واحدهای خدماتی و رفاهی که اجاره می‌دهند، خیلی از این اردوگاه‌ها به صورت اجاره‌ای شده و آن بودجه دولتی نباید برای آن واحدهای خدماتی و رفاهی بیاید. اگر پیشنهاددهنده محترم با «فضاهای پرورشی درون واحدهای آموزشی» موافقت کنند، ما موافق هستیم، کمیسیون موافق است.

محمدباقر قاليباف
اجازه بدهید رأی‌گیری کنیم. من فقط این را بگویم که در متن مذاکرات بماند. بخشی از اردوگاه‌های پرورشی در مجموعه آموزش و پرورش چه در داخل محیط آموزشگاه و چه در بیرون به بخش خصوصی اجاره داده شده است. دوستان بدانند در متن مذاکرات این است که آن بخش‌هایی که اجاره داده شده‌اند شامل حال این قانون نمی‌شوند، دوستان! با این فرض به رأی می‌گذاریم. حضار 211 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. چون دوسوم می‌خواست تصویب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهاد بعدی را حاج‌آقای ذاکر دارند. حاج‌آقا! می‌خواهید «دولتی» را حذف کنید؟

سيدسلمان ذاکر
بله، «دولتی» حذف شود و اعم از دولتی و غیرانتفاعی را هم شامل شود.

احمد اميرآبادي فراهاني
یعنی می‌شود «کلیه واحد‌های آموزشی غیرانتفاعی»، همه معاف شوند.

سيدسلمان ذاکر
نه، غیرانتفاعی نه، «کلیه واحدهای آموزشی وزارت آموزش و پرورش اعم از دولتی و غیردولتی».

احمد اميرآبادي فراهاني
یعنی غیرانتفاعی‌ها هم معاف شوند. بفرمایید مطرح کنید.

سيدسلمان ذاکر
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم من ضمن تسلیت ایام وفات حضرت زینب (سلام‌الله‌علیها) بر همکاران عزیز و ارجمند و ملت عزیز ایران و بانوان گرامی. موضوع بند «ی» خیلی مهم است. ببینید برادران! براساس اصل سی‌ام قانون اساسی دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تأمین کند. یا اصل سوم قانون اساسی همینطور، یعنی رایگان بودن آموزش و پرورش برای ملت یک امر بدیهی در اوایل انقلاب در قانون اساسی دیده شده است. ببینید! برابر سند تحول در نظام آموزش و پرورش، برادران! شما در چند مواد این هیچ‌جا پیدا نکردید که در این ابلاغ سیاست‌های کلی تفکیکی بین آموزش و پرورش دولتی و غیردولتی قائل شوند. چرا؟ چون واقعاً جایگاه آموزش و پرورش جایگاه تربیت انسان است. نیروی مدیریتی کشور را همین مدارس‌ها تأمین می‌کنند، هم از جهت علمی و هم از جهت پرورشی. معلمینی که دنبال مدارس غیرانتفاعی رفته‌اند به نظر شما آیا آنها از نظر مالی و دارایی وضعیت بالایی داشتند؟ نخیر، اینها نوعاً معلم بودند، عشق و علاقه به تربیت، تدریس، علم، کشور و انقلاب باعث شده بیایند این مدیریت را به عهده بگیرند. بنابراین شما ببینید! اگر این تبعیض را قائل شویم، بگوییم آب، برق و گاز مدارس دولتی معاف، غیردولتی معاف نباشد، ببینید! وقتی که در ابلاغ سیاست‌های کلی تبعیضی نیست، ما چرا تبعیض قائل شویم؟ موضوع مشترک است، موضوع همین تدریس است، موضوع اشتغال هزاران جوان به عنوان مدرس در مراکز غیرانتفاعی است. بنابراین من خواهش می‌کنم در این خصوص یک حمایت ضمنی از این مدارس غیرانتفاعی داشته باشید و بیایید این دولتی را حذف کنید، «کلیه واحدهای آموزشی وزارت آموزش و پرورش اعم از انتفاعی و غیرانتفاعی» تا اینها هم خوشحال و امیدوار شوند، اینها هم بیمه دارند، اینها زمان و مکان خوب و مناسبی برای فضای آموزشی ندارند. ممنون و متشکرم اگر پیشنهاد من را قبول بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
بله، مشخص است، پیشنهاد شما حذف عبارت «دولتی» است. مخالف صحبت کنند.

روح اله متفکرآزاد
جناب آقای موسوی‌لارگانی مخالف هستند، بفرمایید.

سيدناصر موسوي لارگاني
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض سلام و صبح‌بخیر خدمت ملت شریف ایران و همکاران عزیز و تسلیت وفات شهادت‌گونه حضرت زینب (سلام‌الله‌علیها). من حقیقتاً جزء ارادتمندان جناب آقای دکتر ذاکر هستم، ولی با توجه به اینکه هم مغایر اصل (110) قانون اساسی است، عزیزان! هم اینکه تصور کنید الان در تهران مدارس غیرانتفاعی برای دانش‌آموز ابتدایی (12) میلیون تومان دارند پول می‌گیرند. سرانه دانش‌آموز دولتی را شما بررسی کنید ببینید چقدر است؟ اصلاً دولت چقدر برای یک دانش‌آموز سرانه می‌گذارد؟ وقتی که این افراد آمدند مدرسه غیرانتفاعی تشکیل دادند و دارند هزینه آن را از مردم می‌گیرند، درست است فردی که آمده مؤسس مدرسه بوده، معلم آموزش و پرورشی است، اما از این طریق دارد درآمد کلانی کسب می‌کند، قطعاً باید هزینه‌های آب، برق، گاز و هزینه‌های دیگر را پرداخت کند. لذا چون هم با برنامه ششم و هم با اصل (110) مغایرت دارد، خواهش من این است همکاران به این پیشنهاد رأی ندهند، فقط در رابطه با همان مؤسسات و مدارس دولتی باشد.

روح اله متفکرآزاد
خیلی متشکر، جناب آقای کوچکی‌نژاد موافق هستند، بفرمایید.

جبار کوچکي نژادارم ساداتي
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس، آقای دکتر قالیباف! بحث پیشنهاد قبلی واقعاً دوسوم رأی نمی‌خواست. ما در مجلس دهم وقتی می‌خواستیم این را تصویب کنیم دوسوم رأی نگرفتیم.

محمدباقر قاليباف
خواهش می‌کنیم روی این بحث، بحث نکنید. به هر حال اینجا با معاونت حقوقی بحث شد، جناب‌عالی اینجا آمدید گفتید، این دوسوم رأی می‌خواهد. شما به عنوان موافق مطلب‌تان را بفرمایید.

جبار کوچکي نژادارم ساداتي
موافق
یعنی ما قبلاً همین آیین‌نامه را داشتیم، در مجلس قبلی این بند را تصویب کردیم دوسوم رأی نگرفتیم. واقعاً هم به اعتقاد من این نحوه کمک به آموزش و پرورش نیست. در رابطه با مدارس غیردولتی که همکار من پیشنهاد دادند، همکاران عزیز! ما در بحث واحدهای آموزشی غیردولتی این چیزی که همکار من آقای موسوی گفت این‌طور نیست. شما در شهرستان‌هایتان قطعاً به این مدارس سرکشی می‌کنید، حدود (1) میلیون و نیم از دانش‌آموزان در این مدارس غیردولتی دارند درس می‌خوانند، به علت اینکه سرانه مدارس پایین است، به معلمین (200) هزار تومان، (300) هزار تومان حقوق می‌دهند. ما در قانون تصویب کردیم که این معلمین مدارس غیردولتی را باید بیمه کنند، چون مقدار درآمد در واحدهای آموزشی غیردولتی بسیار پایین است، بسیاری از این ساختمان‌ها استیجاری است، امکانات بسیار محدودی دارند. ما برای اینکه به دانش‌آموزان خودمان کمک کنیم، این پیشنهاد، پیشنهاد بسیار خوبی است. من انتظار دارم، بخش خصوصی نیست، اینها آدم‌های پولداری نیستند، اینها معلمینی هستند که مؤسس هستند، بازنشسته شده، پاداش پایان‌خدمت خودش را آورده یک ساختمان اجاره کرده، بخشی از دانش‌آموزانی که دولت باید برای اینها هزینه کند را تحت پوشش قرار داده و دارد به اینها سرویس آموزشی می‌دهد و ما اینجا گفتیم تغذیه رایگان، شیر رایگان و بسیاری از خدمات دیگر را بدهد و من انتظار دارم که همکاران این کمک را به واحدهای آموزشی داشته باشند.

احمد اميرآبادي فراهاني
دولت و کمیسیون هم مخالف هستند. آقای رئیس! رأی بگیرید، عبارت «دولتی» را می‌خواهند حذف کنند.

محمدباقر قاليباف
دوستان بدانند دوسوم رأی می‌خواهد. حضار 218 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهاد بعدی را جناب آقای عزیزی دارند، می‌خواهند پایگاه‌های مقاومت بسیج را اضافه کنند، مطرح نمی‌کنند. خانم لاجوردی! شما اصلاح جزء دارید، می‌خواهید «کتابخانه عمومی تحت اداره مستقیم نهاد» را اضافه کنید؟ این هم دوسوم می‌خواهد، با توجه به این آرا مطرح می‌فرمایید؟ بفرمایید.

زهره سادات لاجوردي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب و احترام دارم و همچنین وفات عقیله بنی‌هاشم زینب کبری (سلام‌الله‌علیها) را تسلیت عرض می‌کنم. همانطور که مستحضر هستید کتابخانه‌های عمومی یکی از نهادهایی است که حقیقتاً با مشکل بودجه مواجه هستند و بارها به کمیسیون فرهنگی مراجعه داشتند و من فکر می‌کنم اینجا جای آن است که برای تأمین بخشی از هزینه‌های اداره کتابخانه‌های عمومی به آنها کمک شود تا ان‌شاءالله ترویج بحث کتابخوانی هم صورت بگیرد و با توجه به اینکه با کمبود بودجه مواجه هستند، من از نمایندگان عزیز خواهش می‌کنم رأی بدهند تا ان‌شاءالله کمکی به بحث کتابخوانی باشد و همچنین نهاد کتابخانه‌های کشور حمایت شوند.

محمدباقر قاليباف
خانم لاجوردی ببخشید! چون در متن پیشنهادی شما نوشته‌اید که «کلیه واحدهای آموزشی دولتی وزارت آموزش و پرورش و کتابخانه»، بفرمایید.

زهره سادات لاجوردي
پیشنهاد دهنده
منظور این است که به آن بخشی که وجود دارد فقط «کتابخانه‌های عمومی» اضافه شود.

احمد اميرآبادي فراهاني
ممنون و متشکرم، مشخص است، اگر مخالف اجازه بفرمایند دولت و کمیسیون مخالف هستند. آقای رئیس! رأی بگیرید. دوسوم رأی می‌خواهد.

محمدباقر قاليباف
حضار 217 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهاد بعدی را جناب آقای کوچکی‌نژاد در ردیف (19) دارند، بفرمایید.

جبار کوچکي نژادارم ساداتي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز! این دوسوم رأی نمی‌خواهد، این پیشنهادی که...

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای کوچکی‌نژاد ببخشید! شما می‌خواهید صدور قبض را ممنوع کنید؟ این خلاف قانون دائمی است، دوسوم می‌خواهد.

جبار کوچکي نژادارم ساداتي
پیشنهاد دهنده
من یک توضیحی بدهم. این بندی را که در سال‌های قبل در بودجه هم آمده شما اگر به واحدهای آموزشی مراجعه کنید بیش از (100) هزار واحد آموزشی، تا الان هیچ‌کدام از واحدهای آموزشی از این معافیت برخوردار نشده‌اند. مساجد و حسینه‌ها معاف شده‌اند، چون در جایی برایشان بودجه ندیده‌اند، بلکه معاف شده‌اند، حکم‌شان این است. دولت می‌آید در تبصره (14) برای بیش از (100) هزار واحد آموزشی که می‌خواهند معاف شوند (100) میلیارد تومان پول می‌گذارد. چون آن ردیف تحقق پیدا نمی‌کند، در نتیجه در حد الگوی مصرف، همین بندی که تصویب شده، چندین سال هم تصویب می‌شود، ولی عملاً مدارس از این برخوردار نیستند، در حد الگوی مصرف هم مصرف می‌کنند. علت این است که می‌گویند شما در جدول (14)، (100) میلیارد تومان گذاشتید، در صورتی که در حد الگوی مصرف (700) میلیارد تومان معافیت آب، برق و گاز واحدهای آموزشی است. یعنی عملاً وقتی شما به واحدهای آموزشی مراجعه می‌کنید اینها به شما می‌گویند که قبض آب و برق را داریم پرداخت می‌کنیم. یعنی دولت می‌آید به یک شکلی مجلس و هم واحدهای آموزشی را، به این شکلی که (100) میلیارد می‌گذارد و در ظاهر امر می‌گوید که اینها معاف هستند، ولی عملاً معاف نیستند. پیشنهاد ما این است، آقای رئیس! این حکم قانونی است وقتی که مدارس در حد الگوی مصرف، مصرف می‌کنند و دولت هم آیین‌نامه آن را نوشته، دیگر قبض برایشان صادر نکنند، مثل مساجد و حسینیه‌ها باشند. این مدارس معاف باشند. همکاران از واحدهای آموزشی‌شان سؤال کنند، در این چند سالی که این حکم آمده آیا معافیت گرفته‌اند یا نه؟ قطعاً به شما جواب می‌دهند که هیچ‌کدام از واحدهای آموزشی معافیت نگرفته‌اند. ما می‌خواهیم مثل مساجد و حسینیه‌ها در حد الگوی مصرف دیگر برایشان قبض صادر نکنند و از آنها پول نگیرند. این پیشنهاد شفاف ما است، انتظار داریم که دوستان برای تقویت همین بند «ی» به این پیشنهاد رأی بدهند که واحدهای آموزشی بتوانند از این عنایت مجلس برخوردار شوند.

احمد اميرآبادي فراهاني
متشکرم. با اجازه مخالف، دولت و کمیسیون مخالف هستند، آقای رئیس رأی بگیرید.

محمدباقر قاليباف
چون خلاف قانون دائمی است دوسوم رأی می‌خواهد. حضار 216 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. با (65) رأی تصویب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! ما در بند «ک» یک مورد درآمدی داریم که آقای میرزائی مطرح نمی‌کنند. در بند «ل» هم آقای سلیمی مطرح نمی‌کنند، ممنونیم. آقای عزیزی نماینده شیراز هم قطعاً مطرح نمی‌کنند که از ایشان تشکر می‌کنیم. آقای صباغیان بفرمایید. دو مورد پیشنهاد دارید، کدام را مطرح می‌کنید؟

محمدرضا صباغيان بافقي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین هر دو را مطرح می‌کنم. خدمت نمایندگان محترم عرض سلام و ادب دارم. پیشنهاد ما این بوده که در این بند «ل» که می‌گوید «به منظور ارتقای شاخص‌های علمی، پژوهشی، فناوری و مهارتی، درآمدهای اختصاصی».

احمد اميرآبادي فراهاني
اول ردیف (5) را مطرح می‌کنید، درست است؟

محمدرضا صباغيان بافقي
پیشنهاد دهنده
پیشنهاد ما این است که اعتبارات دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجائی هم از موضوع استفاده متوازن استثنا شود. دانشگاه فرهنگیان را هم شما می‌دانید چه وضعی دارد، دانشگاه شهید رجائی هم همچنین. برای اینکه کمک به آموزش و پرورش و معلمین شود، اگر دوستان صلاح بدانند ما این بند را هم مثل پارک‌های علم و فناوری و مراکز آموزشی فنی و حرفه‌ای و موارد دیگر استثنا کنیم که درآمد اختصاصی آنها...

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای صباغیان ببینید! کمیسیون در حکم آورده که «درآمدهای اختصاصی دانشگاه‌ها». دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجائی هم در دل آن مستتر است، اگر اجازه بفرمایید عبور کنیم. آقای نوبخت! نظر شما هم همین است؟ نظر آقای نوبخت هم همین است، عبور کنیم و بعدی را مطرح کنید. پس دیگر تحصیل حاصل است. در شرح مذاکرات هم آمد و آقای نوبخت هم قبول دارد. پیشنهاد (6) را مطرح بفرمایید.

محمدرضا صباغيان بافقي
پیشنهاد دهنده
پیشنهاد (6) من هم صندوق رفاه دانشجویان است. صندوق رفاه دانشجویان هم اگر نمایندگان محترم صلاح بدانند، این هم از درآمد اختصاصی که دارد از موضوع قانون استفاده متوازن استثنا شود. اینها هم درآمدی ندارند، خود شما می‌دانید دانشجویان و وضعیتی که صندوق دارد اگر ما اینجا کمک کنیم این هم از درآمدهای اختصاصی‌اش برای خودش هزینه شود.

احمد اميرآبادي فراهاني
اگر مخالف اجازه بدهند، دولت و کمیسیون هم مخالف هستند. آقای رئیس! رأی بگیرید، می‌خواهند عبارت «صندوق رفاه دانشجویان» را هم اضافه کنند. خلاف قانون دائمی است، دوسوم رأی می‌خواهد.

محمدباقر قاليباف
حضار 217 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. (55) رأی آورد، تصویب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! لطف کنید اصل تبصره (9) را با الحاقات آن رأی بگیرید، منظورم خود آن الحاقاتی است که در کمیسیون تلفیق به تبصره الحاق شده است، آنها را رأی بگیرید. الحاق به تبصره را بعداً رأی‌گیری می‌کنیم.

محمدباقر قاليباف
دوستان! پس اصل تبصره را الان رأی‌گیری می‌کنیم، الحاقات به تبصره را بعد از رأی‌گیری بررسی می‌کنیم.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! بند «ی» و بند «ل» دوسوم می‌خواهد، اگر کل تبصره هم دوسوم آورد که هیچ، اگر نیاورد این دو تا را بعداً جداگانه رأی می‌گیریم.

محمدباقر قاليباف
دوستان مشارکت کنند که ان‌شاءالله دوسوم رأی را بیاورد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! فقط چون آقای نوبخت دانشگاهیان را واجد شرایط دانست، آن پایین «وزارت آموزش و پرورش» هم بعد از «وزارت علوم» اضافه می‌شود، برای ثبت در مذاکرات.

محمدباقر قاليباف
حضار 216 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. با دوسوم رأی تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! یکی، دو تا الحاق داریم، یکی جناب آقای زاهدی الحاق دارند. آقای زاهدی! اینجا دوستان معاونت قوانین نوشته‌اند خلاف اصل (52) است، حالا باید آقای رئیس ببینند. آقای زاهدی! ردیف چند است؟

محمدمهدي زاهدي
کد رهگیری آن (357992) است.

احمد اميرآبادي فراهاني
نه، ردیفی که در الحاقات ثبت کردید را بفرمایید، الان ما اینجا اسم شما را نداریم.

محمدمهدي زاهدي
در الحاق نیست، ولی کد رهگیری آن هست.

احمد اميرآبادي فراهاني
اگر الحاق نباشد قابل طرح نیست.

محمدمهدي زاهدي
نه، کد رهگیری داریم.

محمدباقر قاليباف
شاید الحاق شما الحاق به جزء بوده است.

محمدمهدي زاهدي
نه آقای دکتر! الحاق به کل تبصره است.

احمد اميرآبادي فراهاني
الحاق به کل ماده‌واحده نیست؟ احتمال دارد آنجا باشد، اگر آنجا باشد باید برای آخر درآمدی مطرح شود.

محمدمهدي زاهدي
نه، به کل همین تبصره (9) است.

احمد اميرآبادي فراهاني
الان اسم شما نیست.

محمدمهدي زاهدي
من دارم کد رهگیری را می‌دهم، (357992) است.

احمد اميرآبادي فراهاني
تأسیس صندوق علمی و پژوهشی است؟

محمدمهدي زاهدي
بله.

احمد اميرآبادي فراهاني
این به نام کمیسیون ثبت شده است.

محمدمهدي زاهدي
بله، من از طرف کمیسیون مطرح می‌کنم.

احمد اميرآبادي فراهاني
بفرمایید.

محمدمهدي زاهدي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم سالروز وفات حضرت زینب (سلام‌الله‌علیها) را تسلیت عرض می‌کنم.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! معاونت محترم قوانین می‌فرمایند این هزینه‌ای است، موقع هزینه‌ای‌ها مطرح بفرمایید.

محمدمهدي زاهدي
پیشنهاد دهنده
نه، این نه درآمدی است و نه هزینه‌ای. این سیاست‌گذاری است.

احمد اميرآبادي فراهاني
سیاست‌گذاری باید در هزینه‌ای مطرح شود، عذرخواهی می‌کنم. پیشنهاد بعدی را جناب آقای خضریان دارند، آقای خضریان! کدام را اول مطرح می‌فرمایید؟ ردیف (9).

محمدباقر قاليباف
آقای خضریان! این هم هزینه‌ای است.

علي خضريان
نخیر، هزینه‌ای نیست، مانند پیشنهاد آقای کوچکی‌نژاد است، فقط برای مدارس خیرساز. آقای رئیس! اجازه بفرمایید.

محمدباقر قاليباف
بفرمایید.

علي خضريان
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم سالروز وفات حضرت زینب کبری (سلام‌الله‌علیها) را عرض تسلیت دارم. همکاران عزیز این پیشنهاد را دقت بفرمایید، من از شما ممنون می‌شوم که کمک کنیم یک کاری در جهت مدرسه‌سازی و خیرین مدرسه‌ساز ان‌شاءالله انجام شود. براساس این پیشنهاد ما فضاهای آموزشی، پرورشی و ورزشی که توسط خیرین مدرسه‌ساز ساخته می‌شود از پرداخت حق انشعاب آب، فاضلاب، گاز و برق معاف می‌شوند. دلیل آن هم این است که یک کار و وظیفه‌ای بر عهده دولت جمهوری اسلامی ایران است که آنها خودشان هم در این هزینه‌های انشعابات تقریباً براساس یک تملک دارایی ـ سرمایه‌ای که از قبل پیش‌بینی شده دارند این را تسویه‌حساب می‌کنند. اما در مورد خیرین مدرسه‌ساز چنین چیزی ندارند. لذا با توجه به اینکه حتی برای یک مدرسه حدود شش‌کلاسه که در روستاها و شهرهای کوچک قرار است ساخته شود، چیزی در حدود (15) میلیون تومان هزینه این کارها می‌شود و یا هزینه احداث یک شبکه بستگی به موقعیت مدرسه حتی تا (200) میلیون تومان برای خیرین دارد هزینه‌ساز می‌شود. در حالی که این هزینه می‌تواند به خیرین مدرسه‌ساز کمک کند که یک مدرسه دیگر با کیفیت بسازند. ما که باید کمک دست خیرین مدرسه‌ساز باشیم تا بتوانند یک کاری برای کشور انجام بدهند. لذا خواهشم این است با توجه به اینکه این معافیت مالیاتی دوسوم رأی می‌خواهد، کمک بفرمایید. اگر «سایر هزینه‌های» آن را حذف کنید فکر می‌کنم کمیسیون هم موافقت کند ما بتوانیم یک اتفاقی رقم بخورد، ما یک فضایی در سال 1400 ایجاد کنیم تا خیرین مدرسه‌سازی که کارشان معطل مانده ان‌شاءالله انجام شود.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای خضریان عذرخواهی می‌کنم، منظور شما از این «سایر هزینه‌های مرتبط» چیست؟

علي خضريان
پیشنهاد دهنده
حذف شد، کمیسیون اعلام کردند که اگر این حذف شود موافق هستند، بنده حذف می‌کنم تا فقط همان مشخص شود.

احمد اميرآبادي فراهاني
نه، شما نمی‌توانید پیشنهاد را تغییر بدهید، عین همین پیشنهادی که مطرح کردید را باید رأی بگیریم.

علي خضريان
پیشنهاد دهنده
حالا اگر آقای رئیس کمک کنند، کمیسیون گفتند اگر این کلمه «سایر» برداشته شود، شفاف می‌شود.

محمدباقر قاليباف
آقای خضریان! ما دیگر اینجا نمی‌توانیم پیشنهاد را تغییر بدهیم.

علي خضريان
آقای دکتر! عیبی ندارد، آن دومی را کمیسیون گفت به عنوان رفع ابهام حذف کنیم، رفع ابهام است، ایرادی ندارد. ما که ننوشتیم، در صحن می‌توانیم رفع ابهام انجام بدهیم. الان رفع ابهام کردیم و آن تکه را حذف می‌کنیم.

محمدباقر قاليباف
نه، رفع ابهام هم مسیر خودش را دارد.

علي خضريان
آقای امیرآبادی! درخواست دوم من رفع ابهام است، با دلیل همین کمیسیون اقدام می‌کنیم و رفع ابهام می‌کنیم.

احمد اميرآبادي فراهاني
در آیین‌نامه رفع ابهام از گزارش کمیسیون است.

علي خضريان
نخیر، ما در اینجا هم رفع ابهام داریم.

احمد اميرآبادي فراهاني
شما که نمی‌توانید از پیشنهاد خودتان رفع ابهام کنید.

علي خضريان
حالا الان نظر کمیسیون این است که اگر این حذف شود موافقیم، من می‌خواهم کمک کنیم یک اتفاقی رخ بدهد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای دکتر خضریان! کمیسیون نمی‌تواند چنین نظری بدهد. عین پیشنهادی که شما ثبت کردید در اینجا مطرح می‌شود. اگر منظور شما از «سایر هزینه‌های مرتبط» هزینه‌های معافیت شهرداری است قابل طرح نیست، خلاف قانون برنامه است.

علي خضريان
نه، آن نیست. (امیرآبادی‌فراهانی ـ پس چیست؟) مرتبط با همین انشعابات آب و فاضلاب بوده است. گفتم اگر یک جا تلفن را هم ننوشتیم تلفن باشد، حالا آن را حذف می‌کنید، حذف کنید (امیرآبادی‌فراهانی ـ تشخیص با رئیس است) آقای رئیس! هزینه‌های مرتبط در همان انشعابات آب، برق، گاز و تلفن است، منظور اینها است. کلمه «سایر» باید «تلفن» بشود.

محمدباقر قاليباف
آقای خضریان ما که نمی‌توانیم مجلس را ضمیمه قانون کنیم و بگوییم منظور ما این است.

علي خضريان
آقای رئیس! شما الان خیلی از اتفاقات را فرمودید که اینجا در مذاکرات مجلس ثبت شد، این را هم بنده دارم می‌گویم آن کلمه «سایر هزینه‌ها» مربوط به «تلفن» بود که نوشته نشده است، شما هم آن را بکنید «تلفن» که ان‌شاء‌الله دیگر ابهامی هم وجود نداشته باشد. یک صلوات ان‌شاء‌الله همکاران محترم بلند می‌فرستند در روز وفات حضرت زینب ان‌شاء‌الله ما بتوانیم مشکل خیّرین مدرسه‌ساز را حل بکنیم (حضار صلوات فرستادند).

محمدباقر قاليباف
حالا به هر حال صلوات را می‌فرستیم ولی این قابل ابهام است، یعنی شما نگاه کنید «سایر هزینه‌های مرتبط»، دیگر سایر هزینه‌ها حد یقفی ندارد، هر چیزی ممکن است به آن اضافه بشود. این قابل طرح نیست.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای خضریان! دو بند بعدی را طرح کنید، این قابل طرح نبود، (12) را طرح بفرمایید.

علي خضريان
آقای امیرآبادی! شما به رأی بگذارید، دوسوم دارد، ایرادی ندارد. (امیرآبادی‌فراهانی ـ آقای رئیس می‌فرمایند قابل طرح نیست) آقای رئیس! شما به رأی بگذارید دوسوم بگیرید. آقای رئیس! این هم همان را دارد اعلام می‌کند، شما کمک کنید برای مدارس یک کاری انجام بشود.

محمدباقر قاليباف
ما در چارچوب قانون باید یک کاری بکنیم، خوب نمی‌شود (خضریان ـ در چارچوب قانون خیّرین مدرسه‌ساز ما داریم کمکشان می‌کنیم) شما دقت نکردید، دیگر نمی‌شود، بند بعدی را مطرح کنید، (12) را بفرمایید.

علي خضريان
پیشنهاد دهنده
بند بعدی ردیف درآمدی، ببینید بزرگواران! یک اتفاقی که دارد رخ می‌دهد براساس ماده (20) قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی مصوب 1395 مجلس شورای اسلامی وزارت آموزش و پرورش باید سالیانه معادل (4) درصد از شهریه دریافتی توسط مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی را دریافت بکند و به حساب درآمدهای اختصاصی ملی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کند. وجوه واریزی از این محل مطابق اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سنواتی باید در اختیار سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی قرار بگیرد تا برای نظارت در مراکز یادشده و کیفیت‌بخشی به امور آموزشی و پرورشی غیردولتی مناطق محروم و کم‌برخوردار هزینه بشود. اما بررسی ردیف‌های درآمدی ذیل سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی نشان می‌دهد که هیچ ردیف درآمدی با این عنوان و یا با این موضوع وجود ندارد، خیلی عجیب است و تنها ردیف درآمدی این سازمان با عنوان درآمدهای متفرقه است که اساساً مشخص نیست منظور از درآمدهای متفرقه چیست و کدام درآمدها را دارد شامل می‌شود؟ اما نکته مهمتر در این باره این است که همه اعتبارات درآمدی...

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای خضریان! عذرخواهی می‌کنم، اینجا هم شما دارید ردیف ایجاد می‌کنید، ما الان در احکام تبصره‌ها هستیم، در ایجاد ردیف الان نمی‌شود طرح بشود، عذرخواهی می‌کنم.

علي خضريان
پیشنهاد دهنده
چه زمانی وقت می‌شود؟

احمد اميرآبادي فراهاني
موقع ردیف‌ها، آن هم اگر وقت بشود، با این وضعی که می‌رویم جلو حتماً برای ردیف‌ها وقت نخواهد بود.

علي خضريان
پیشنهاد دهنده
شما این رفع ابهامش را به کمیسیون ارجاع بدهید، مگر نمی‌گویید ابهام دارد؟

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! ما دیگر در تبصره (9) پیشنهادی نداریم اگر اجازه بفرمایید من تبصره (10) را قرائت کنم. (صباغیان‌بافقی ـ آقای امیرآبادی! الحاق داریم) الحاق به کجا؟ اعلام نکرده‌اید، باید قبلاً می‌آمدید اعلام می‌کردید، کدام ردیف را می‌خواهید الحاق کنید؟ بفرمایید.

محمدباقر قاليباف
آقای صباغیان! بند (7) را می‌گویید؟

احمد اميرآبادي فراهاني
بند (7) یا بند (5) را می‌خواهید؟ اینها هزینه‌ای است، ان‌شاء‌الله زمان هزینه‌ها. تبصره 10 ـ الف ـ شرکت‌های بیمه‌ای مکلفند مبلغ (400) هزار میلیارد ریال از اصل حق بیمه شخص ثالث دریافتی را طی جدولی که براساس فروش بیمه (پرتفوی) ‌هر یک از شرکت‌ها تعیین و به‌‌ تصویب شورای‌عالی بیمه می‌رسد به‌صورت ماهانه به حساب درآمد عمومی ردیف (160111) جدول شماره (5) این قانون نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کنند. وجوه واریزی شرکت‌های بیمه موضوع این بند به عنوان هزینه‌های قابل قبول مالیاتی محسوب می¬شود. ج ـ در سال 1400 تعرفه جریمه¬های رانندگی (5) درصد افزایش می‌یابد و مبالغ حاصله به ردیف درآمدی (150101) نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود.¬ بند الحاقی ـ کلیه مبالغ جریمه مازاد بر اصل جریمه¬های ناشی از تخلفات راهنمایی و رانندگی که تا پایان سال 1399 به دلیل تأخیر در مهلت قانونی پرداخت بر مبلغ جریمه افزوده گردیده در صورتی که اصل جریمه تا پایان دی ماه سال 1400 پرداخت شود بخشوده می-شود. دوستان اگر اجازه ‌بفرمایید تبصره (10) را آقای رئیس رأی بگیرند، اجازه می‌فرمایید؟ آقای دکتر! اجازه دادند تبصره (10) را رأی بگیرید. اصل تبصره (10) به رأی گذاشته می‌شود، یک مورد دوسومی دارد آقای دکتر! ان‌شاء‌الله دوسوم رأی می‌دهند.

محمدباقر قاليباف
حضار 222 نفر، دوستان! چون اصل تبصره (10) را رأی می‌گیریم دوسوم هم دارد مشارکت کنید. (دبیرـ اصل تبصره 10 به رأی گذاشته شده، خواهش می‌کنم همکاران مشارکت بفرمایید، حاج‌آقای بزرگوار! رأی بدهید، اصل دوسوم می‌خواهد) دوستان لطف کنند مشارکت کنند. اصل تبصره (10)، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. (188) تا، دوسوم هم رأی آورد.

احمد اميرآبادي فراهاني
کسی به تبصره (10) الحاق دارد؟ آقای رئیس! ندارند. تبصره 11 ـ ب ـ در اجرای ماده (110) قانون برنامه ششم توسعه، ‌نیروهای مسلح مکلفند کمک‌هزینه مسکن کارکنان ساکن در خانه‌های سازمانی را از حقوق ماهانه آنان کسر و به حساب خزانه‌داری کل‌ کشور موضوع ردیف درآمدی (160184) جدول شماره (5) این قانون واریز کنند. ج ـ دولت مکلف است وجوه حاصل از جرایم دریافتی موضوع قانون اصلاح قانون تعزیرات حکومتی مصوب 19/7/1373 مجمع تشخیص مصلحت نظام را تا مبلغ (2) هزار میلیارد ریال دریافت و به ردیف درآمدی شماره (150113) نزد خزانه‌داری کل‌ کشور واریز نماید. د ـ دولت مکلف است اقساط باقیمانده جریمه غیبت بیش از هشت‌سال از خدمت وظیفه عمومی افرادی که تا پایان سال 1397 متقاضی پرداخت اقساطی این جریمه‌ها بوده و موفق به پرداخت بخشی از اقساط آن در سال 1399 شده‌اند را وصول و به حساب خزانه واریز نماید. افرادی که تا پایان سال 1400 نسبت به تسویه اقساط خود اقدام نکنند مشمول غایب محسوب و به خدمت وظیفه عمومی اعزام می‌شوند. 2 ـ حذف شد. بند الحاقی 1 ـ تعرفه استفاده از تجهیزات مراقبت الکترونیک از مبلغ (30) هزار ریال به (50) هزار ریال افزایش می¬یابد، درآمد حاصله تا سقف (90) میلیارد ریال به عنوان درآمد عمومی به ردیف درآمدی (140164) ذیل جدول شماره (5) تحت عنوان سازمان زندان‌ها، اقدامات تأمینی و تربیتی واریز می‌شود. بند الحاقی 2 ـ در راستای ماده (23) قانون شوراهای حل اختلاف مصوب 16/9/1394 درآمد شوراهای حل اختلاف مندرج در ردیف (140101) به عنوان درآمد اختصاصی تلقی شود. اگر در تبصره (11) پیشنهادی نیست رأی بگیریم؟ آقای رئیس! اصل تبصره (11) را رأی بگیرید پیشنهادی نیست.

محمدباقر قاليباف
دوستان توجه کنند! اصل تبصره (11) است (امیرآبادی‌فراهانی ـ عزیزانی که آن انتها ایستاده‌اند اصل تبصره 11 است، آقای بسطامی به آن عزیزان بفرمایید اصل تبصره 11 است، شما که رأی دادید زحمت کشیدید به آن عزیزان هم بفرمایید اصل تبصره 11 است، آقای دکتر مصری هم که رأی دادند به آن عزیزان هم بفرمایند. همکاران دوسوم می‌خواهد، اصل است) پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، با 195 رأی تصویب شد. خیلی ممنون.

احمد اميرآبادي فراهاني
دوستان به تبصره (11) الحاق دارند؟ (خضریان ـ الحاق دارم) الحاق به (11)؟ چشم، بفرمایید، آقای خضریان! ردیف دوم درآمد هزینه‌ای است، در سال 1400 جرایم موضوع قانون نظام صنفی و نظام تعزیرات (35) درصد افزایش می‌یابد، بله، این دوسوم هم می‌خواهد. آقای خضریان! بفرمایید.

علي خضريان
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم توجه بفرمایند، یکی از وظایف واحدهای صنفی نصب برچسب قیمت و رعایت درصد سود، صدور صورتحساب و ارائه فاکتور خرید به بازرسان است. متأسفانه برخی از واحدهای صنفی از اجرای آن دارند سر باز می‌زنند و به دلیل پایین بودن جریمه‌های تعیین شده از سوی مراجع قانونی ترجیح می‌دهند قیمت کالاها به رؤیت مشتری نرسد. جریمه عدم درج قیمت در سال 99 مبلغش (96) هزار تومان بوده است. موضوع دوم عدم ارائه فاکتور خرید به بازرسان است که جریمه آن (72) هزار تومان تعیین شده است. موضوع بعدی عدم صدور و ارائه صورتحساب است که جریمه آن (84) هزار تومان تعیین شده است. متأسفانه با توجه به این که مقدار جریمه‌ها در موارد متعدد و در فضای امروز با این نرخ‌هایی که ما داریم اصلاً بازدارنده نیست و رسیدگی به تخلفات گرانفروشی، کم‌فروشی و احتکارها را دارد سخت می‌کند، واحدهای صنفی متخلف حاضر هستند جریمه فوق را بپردازند ولی قیمت کالا را نصب نکنند، فاکتور جریمه را ارائه نکنند و صورتحساب هم صادر نکنند. لذا من خواهشم این است که با توجه به آن فضای دومش که در هزینه‌ای طرح می‌شود در فضای اول آن افزایش جرایم تا نرخ (35) درصد را تصویب بفرمایید که یک ظرفیتی بشود که ما بتوانیم وقتی می‌گوییم در کشور گرانفروشی می‌شود ما باید ابزارش را برای ناظرین فراهم بکنیم که مانع گرانفروشی بشوند، الان واحدهای صنفی اصلاً به قانون عمل نمی‌کنند. دلیلش این است که در حقیقت هیچ بازدارندگی برای آنها وجود ندارد، لذا خواهشم این است با توجه به اینکه کمیسیون هم ان‌شاء‌الله موافق است و سخنگوی محترم به من فرمودند موافق هستند، همه جمع کمک بکنیم ان‌شاء‌الله در مقابله با گرانفروشی و تخلفات یک رأی بالایی مجلس امروز ارائه بکند، ببخشید.

احمد اميرآبادي فراهاني
متشکرم، با اجازه مخالف، دولت بفرمایید. دولت مخالف است، کمیسیون هم نظر ندارد. آقای رئیس! رأی بگیرید.

محمدباقر قاليباف
حضار 221 نفر، (امیرآبادی‌فراهانی ـ همکاران دوسوم می‌خواهد، خلاف احکام دائمی است) دوستان مشارکت کنند که دوسوم رأی می‌خواهد. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
تبصره (12) تا جزء (3) هزینه‌ای است. 4 ـ سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده (84) قانون مالیات‌های مستقیم در سال 1400 مبلغ (480) میلیون ریال تعیین می¬شود. نرخ مالیات بر درآمد حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی اعم از حقوق و مزایا (به استثناء قضات و مشمولین تبصره‌های (1) و (2) ماده (87) قانون مالیات‌های مستقیم و با رعایت ماده (5) قانون اصلاح پاره¬ای از مقررات مربوط به پایه حقوق اعضای رسمی هیأت علمی (آموزشی و پژوهشی) شاغل و بازنشسته دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی مصوب 16/12/1368 با اصلاحات و الحاقات بعدی) و کارانه به شرح زیر می¬باشد: 4 ـ 1 ـ نسبت به مازاد (480) میلیون ریال تا (960) میلیون ریال: (10) درصد 4 ـ 2 ـ نسبت به مازاد (960) میلیون ریال تا (1) میلیارد و (440) میلیون ریال:¬ (15) درصد 4 ـ 3 ـ نسبت به مازاد (1) میلیارد و (440) میلیون ریال تا (2) میلیارد و (160) میلیون ریال: (20) درصد 4 ـ 4 ـ نسبت به مازاد (2) میلیارد و (160) میلیون ریال تا (2) میلیارد و (880) میلیون ریال: ¬(25) درصد 4 ـ 5 ـ نسبت به مازاد (2) میلیارد و (880) میلیون ریال تا (3) میلیارد و (840) میلیون ریال: ¬(30) درصد 4 ـ 6 ـ نسبت به مازاد (3) میلیارد و (840) میلیون ریال: (35) درصد میزان معافیت مالیات سالانه مستغلات اشخاص فاقد درآمد موضوع ماده (۵۷) قانون مالیات¬های مستقیم و مالیات بر درآمد مشاغل موضوع ماده (۱۰۱) قانون مالیات‌های مستقیم سالانه به مبلغ (360) میلیون ریال تعیین می¬شود. ب ـ 1 ـ استانداران موظفند به منظور تکمیل یا احداث مجتمع‌های اداری شهرستان‌ها، پیشنهاد فروش ساختمان‌های ملکی دستگاه‌های اجرایی زیرمجموعه قوه مجریه مستقر در شهرستان‌های استان را به استثنای انفال و موارد مندرج در اصل (83) قانون اساسی با رعایت قوانین و مقررات مربوطه به شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان ارائه نماید. دستگاه اجرایی مربوطه پس از تصویب موضوع در شورا مکلف به فروش اموال مذکور و واریز درآمد حاصله به ردیف درآمد عمومی (210201) این قانون نزد خزانه‌داری کل‌ کشور است. 2 ـ به دستگاه‌های اجرایی زیرمجموعه قوه مجریه در شهرستان¬ها اجازه داده می¬شود با پیشنهاد استاندار و تأیید شورای برنامه¬ریزی استان نسبت به تهاتر املاک و ساختمان¬های ملکی خویش با املاک و اموال غیرمنقول شهرداری¬ها با قیمت کارشناسی برای احداث مجتمع‌های اداری شهرستان اقدام کند. د ـ 1 ـ در اجرای بند (پ) ماده (10) قانون برنامه ششم توسعه، به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داده می¬شود نسبت به مولدسازی دارایی‌های دولت در اختیار دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری تا سقف (20) هزار میلیارد ریال با استفاده از انتشار انواع اوراق مالی اسلامی خارج از سقف اوراق مالی اسلامی دولت، اجاره بلندمدت حداکثر ده¬ساله، توثیق با تشخیص و مجوز وزیر امور اقتصادی و دارایی اقدام و وجوه حاصله را به ردیف درآمدی (210220) نزد خزانه¬داری کل کشور واریز نماید. انفال و اموال موضوع اصل (83) قانون اساسی از این موضوع مستثنی می‌باشند. 2 ـ به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داده می‌شود تا سقف (186) هزار میلیارد ریال از اموال و دارایی‌های منقول و غیرمنقول و حقوق مالی مازاد دولت جمهوری اسلامی ایران (به استثنای انفال و موارد مندرج در اصل 83 قانون اساسی) را بدون رعایت تشریفات مربوط به تصویب هیأت وزیران با رعایت قوانین و مقررات از طریق حراج عمومی در بورس املاک و مسکن و یا از طریق مزایده عمومی در سامانه تدارکات الکترونیک دولت با رعایت قانون تجارت الکترونیکی مصوب 17/10/1382 با اصلاحات و الحاقات بعدی و نیز مقررات تعیین¬شده در قانون برگزاری مناقصات مصوب 25/1/1383 با اصلاحات و الحاقات بعدی به نحوی که با مزایده منطبق باشد به فروش رسانده و وجوه حاصل را به ردیف درآمدی (210221) واریز کند. استانداران و دستگاه‌های اجرایی مکلف به ارائه پیشنهاد فروش دارایی‌های مازاد دولت به وزارت امور اقتصادی و دارایی می¬باشند. قوه قضائیه مجاز است اموال و دارایی¬های منقول و غیرمنقول مازاد خود را به فروش برساند. جزء الحاقی ـ به منظور تسهیل واگذاری اموال غیرمنقول دولت و شرکت‌های دولتی از طریق بهادارسازی آن دارایی¬ها، وزارت امور اقتصادی و دارایی مجاز است نسبت به تشکیل صندوق¬های املاک و مستغلات موضوع بند (20) ماده (1) قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب 1/9/1384 با اصلاحات و الحاقات بعدی و ایجاد زمینه معاملات واحدهای این صندوق¬ها و واگذاری تمام یا بخشی از مالکیت صندوق¬های مذکور از طریق یکی از بورس¬های تحت نظارت بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام نماید. بند الحاقی 3 ـ وزارت آموزش و پرورش مجاز است پس از تصویب هیأت امناء دانشگاه فرهنگیان نسبت به کسر حداکثر (20) درصد از حقوق دانشجومعلمان برای امور رفاهی آنان اقدام نماید. در تبصره (12) بخش درآمدی‌ پیشنهادی نیست؟ (سلیمی ـ پیشنهاد هست) آقای رئیس پیشنهاد هست، تبصره (12) را به من ارائه نداده‌اید.

محمدباقر قاليباف
در بند (4) بازگشت به اصل را آقای باقرزاده دارند، آقای باقرزاده تشریف ندارند.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! در تبصره (12) بند «الف» جزء (4) پیشنهادی نداریم.

محمدباقر قاليباف
آقای امیرآبادی! درآمدها از بند (4) است، بقیه همه هزینه‌ای است. بند (الف ـ 4). آقای باقرزاده ردیف (4) بحث بازگشت به اصل را دارند، بفرمایید، خوب بعدی را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! در بازگشت به اصل بند (4) آقای باقرزاده یکی دارند، مطرح نمی‌کنید؟

محمدباقر قاليباف
مطرح نمی‌کنند. آقای باقرزاده! سر جای خودتان بنشینید بند (7) را مطرح کنید. آقای باقرزاده! بفرمایید (باقرزاده ـ بند 8 را اگر زحمت نیست برویم).

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! قبل از آقای باقرزاده، آقای کوچکی‌نژاد حذف جزء دارند که نسبت به اصلاح جزء اولویت دارد. ردیف (1) آقای کوچکی‌نژاد حذف جزء دارند اولی است بر اصلاح جزء بفرمایید.

جبار کوچکي نژادارم ساداتي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! پیشنهاد ما همین بند (4) است از پرانتزی که اینجا است «به‌ استثنا» تا انتها، یعنی (امیرآبادی‌فراهانی ـ می‌خواهید مالیات به استثنای قضات و هیأت‌علمی را حذف کنید درست است؟ بفرمایید) این مخالف اصل (3) قانون اساسی است. آقای رئیس! این مخالف اصل (3) قانون اساسی بند (9) است. ما نباید در بحث مالیات‌ها و معافیت تبعیض قائل بشویم، یک گروه‌هایی را بگوییم معافیت مالیاتی نداشته باشند که از حقوق‌های بالایی برخوردارند، مثلاً بیاییم معلمین و کارگران، بخش‌هایی که حقوق‌های بسیار پایین دارند آنها را جزء معافیت مالیاتی قرار ندادیم ولی یک بخشی را بیاییم حذف بکنیم به اعتقاد من این خلاف اصل (3) بند (10) قانون اساسی است. اگر این اخطار را می‌پذیرید. (رئیس ـ شما پیشنهادتان را مطرح کنید) پیشنهاد ما این است که واقعاً ما در قانونگذاری باید عدالت را رعایت بکنیم، اگر می‌خواهید تبعیضی قائل بشویم این تبعیض را در بخش‌های آسیب‌پذیر، بخش‌های پایین‌دست اجتماع، آنهایی که از حقوق‌های بسیار کمی برخوردارند مثل کارگران، فرهنگیان و بازنشستگان و بخش‌های دیگر، ما از همه بخش‌ها می‌خواهیم مالیات بگیریم، ولی از یک بخش‌هایی که از حقوق‌های بسیار بالایی برخوردارند و قدرتمند هستند در جامعه برای آنها معافیت مالیاتی قرار بدهیم. به اعتقاد من این مجلس که مجلس انقلابی است، مجلس رفع تبعیض است، مجلس توجه به محرومین است، پیشنهاد ما این است که همکاران به این پیشنهاد رأی بدهند و همچنان مجلس حمایت خودش را هم از درآمدهای دولت (نشان می‌دهد) که به شدت دولت نیاز به درآمدهای پایدار دارد. اصلی‌ترین درآمد پایدار دولت‌ها مالیات است. ما می‌خواهیم بخش وسیعی از اجتماع را از پرداخت مالیات حذف بکنیم، به اعتقاد من این به عدالت نزدیک نیست و همکاران به این حذف رأی بدهند.

احمد اميرآبادي فراهاني
خیلی ممنون، اگر مخالف اجازه بدهند، جناب آقای پژمان‌فر صحبت نمی‌کنید؟ خیلی ممنونم. دولت و کمیسیون هم با حذف مخالف هستند، آقای رئیس! رأی بگیرید. پیشنهاد این است که قضات و هیأت‌علمی‌ها که از مالیات معاف هستند حذف بشوند مثل بقیه طبقاتی بشوند. بله، براساس آن پلکانی بشود.

محمدباقر قاليباف
حضار 220 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
خوب پس بر همین اساس، قضات و هیأت علمی‌ها هم براساس همین اجزای ردیف (4)، (1 ـ 4) به بعد پلکانی می‌شوند. البته شما فقط همان استثنا را حذف کردید، اصل بند هست.

محمدباقر قاليباف
موضوع بعدی را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای بحرینی! شما پیشنهاد داشتید قضات حذف بشود که تحصیل حاصل شد. (یکی از نمایندگان ـ آقای امیرآبادی! هیأت علمی‌ها قانون دائمی دارند) قانون دائمی بود و در بودجه آمده بود که حذف شد. پیشنهاد نماینده است همین مجلس که قانون دائمی تصویب کرده، همان قانون حذف شد. آقای پژمان‌فر شما پیشنهادتان چه بود؟ (پژمان‌فر ـ مطرح نمی‌کنم) مطرح نمی‌فرمایند، خیلی ممنون. حاج‌آقای مصری! منظور شما همین بود؟ جزء (6 ـ 4) را آقای مصری می‌خواهند مطرح کنند، مطرح نمی‌فرمایند، خیلی ممنون، متشکرم. کل اعضای هیأت‌های علمی از استثنا حذف شد. حاج‌آقای سلیمی! شما کدام را در جزء (1) می‌خواستید مطرح کنید؟ پس دیگر مطرح نمی‌کنید چون همان بحث دانشگاه فرهنگیان بود، هیأت‌امنا (45) درصد تصویب کرده بود، حاج‌آقا! مجلس یک کار خیلی خوبی کرد (20) درصد تصویب کرد، این کار خیلی خوبی بود که مجلس کرد، ما از شما ممنونیم، اگر شما این را حذف کنید دوباره هیأت‌امنا اجازه دارد برگرداند به (45) درصد، متشکریم. دوستان دیگر پیشنهادی ندارند، من دیگر پیشنهادی نمی‌بینم. آقای رئیس! پیشنهاد اصلاح و اینها تمام شد. آقای رئیس! درآمدی‌ها تمام شد، بخش درآمدی‌های تبصره (12) را رأی بگیرید.

محمدباقر قاليباف
بخشی از پیشنهادات دوستان در هزینه‌ای‌ها است، بر می‌گردیم در هزینه‌ای‌ها بحث می‌کنیم. فقط بندهای مربوط به درآمدها است. آقای امیرآبادی اجازه بدهید کل بند را رأی‌گیری کنیم. حضار 221 نفر (امیرآبادی‌فراهانی ـ اصل تبصره 12 بخش درآمدی‌ها به رأی گذاشته شده است، همکاران مشارکت بفرمایید. آقای رئیس! بخش درآمدی‌ها هم دوسوم می‌خواهد، از همکاران خواهش می‌کنم مشارکت کنید) پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. (174) تا رأی آورده، دوسوم است. دوستان یک نکته را دقت بکنند! در بندی که رأی‌گیری شد چون نصف به‌علاوه یک رأی آورد در این بحث، بحث قضات را شامل می‌شود، چون هیأت‌علمی‌ها طبق قانون بوده است و دوسوم می‌خواسته، دوسوم رأی‌ نیاورد، (111) رأی آورد.

احمد اميرآبادي فراهاني
به تبصره (12) کسی الحاق دارد، (صباغیان‌بافقی ـ پیشنهاد داریم) شما اعلام کردید؟ جناب آقای صباغیان الحاق به درآمدی (12) دارند. (یکی از نمایندگان ـ دوسوم می‌خواست) حذف که دوسوم نمی‌خواهد، پیشنهاد حذف داد. آقای صباغیان کدام ردیف را می‌فرمایید؟ شماره ردیف را بفرمایید.

محمدرضا صباغيان بافقي
آقای امیرآبادی شما آن قدر دارید به سرعت جلو می‌روید که اصلاً ما فرصت نمی‌کنیم که پیشنهاداتمان را ببینیم و نظر مخالف و موافق را نداریم. من در جزء «الف» الحاقی جزء داشتم.

محمدرضا صباغيان بافقي
من سه تا پیشنهاد الحاقی داشتم. ردیف (3) بند «د» این را هم بگویید که هزینه‌ای است رد بشویم برویم.

احمد اميرآبادي فراهاني
بند «د» ردیف (3) هزینه‌ای است، ان‌شاء‌الله موقع هزینه‌ای‌ها، خیلی ممنون، متشکریم. آقای رئیس! تبصره (13) کلاً هزینه‌ای است. تبصره 14 الف ـ 1 ـ در اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها مصوب ۱۵/۱۰/۱۳۸۸ با اصلاحات و الحاقات بعدی تمامی دریافتی‌ها (منابع) مندرج در جدول شماره... این قانون به استثنای عوارض شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، منابع حاصل از فروش آب و برق، حق بیمه مشترکین گاز طبیعی و عوارض گازرسانی (به ترتیب موضوع ماده ۱۲ و ماده ۶۵ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ۲) به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل ‌کشور واریز می‌شود. ۲ ـ منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین نسبت به قیمت قبل از سهمیه‌بندی در سال ۱۳۹۸، مشمول عوارض و مالیات بر ارزش افزوده و سهم (۵/۱۴) درصد شرکت ملی نفت ایران نمی‌شود. 3 ـ هزینه‌ای است. ۴ ـ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است برای پرداخت به موقع مصارف هدفمندی و براساس درخواست سازمان برنامه و بودجه کشور معادل (۱) درصد جمع مصارف جدول تبصره (۱۴) را به صورت تنخواه در اختیار سازمان هدفمند‌سازی یارانه¬ها قرار دهد. تنخواه مذکور باید حداکثر تا دوماه پس از دریافت از محل منابع جدول مذکور تسویه گردد. شرط استفاده مجدد از این تنخواه، تسویه تنخواه قبلی است. این حکم مشمول تنخواه خزانه‌داری کل کشور نمی¬شود. سازمان برنامه و بودجه مکلف است در صورت کسری منابع یارانه نقدی منابع را از سایر محلها تأمین و به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه¬ها نزد خزانه واریز نماید و حداکثر تا دوماه پس از آن تسویه کند. شرط استفاده مجدد از این محل تسویه منابع قبلی است. ج ـ به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اجازه داده می¬شود درصورت عدم تحقق منابع پیش¬بینی شده در جدول این تبصره، معادل کسری منابع، اوراق مالی اسلامی با تضمین خود منتشر نماید تا مصارف موضوع یارانه نقدی، کمک حمایت معیشتی خانوارها و برنامه کاهش فقر مطلق دچار وقفه نگردد. وزارت امور اقتصادی و دارایی به نیابت از این سازمان، مسئول انتشار اوراق مربوط به این بند است. ۲ ـ منابع ارزی مندرج در بخش منابع جدول این تبصره با نرخ ETS تسعیر و به صورت کامل صرف مصارف جدول این تبصره می-شود. این فکر کنم «پادار» هست اگر اشتباه نکنم، کمیسیون! این عبارت اینجا چیست؟ «مبادله» است. «و مبادله به صورت کامل صرف مصارف جدول این تبصره می‌شود». آقای رئیس! تبصره (14) را هم خواندیم، پیشنهادات تبصره (14)، کسی در بخش درآمدی تبصره (14) پیشنهاد دارد، (نوروزی ـ آقای امیرآبادی! هنوز جدول را نداده‌اید) جدول حاج‌آقا! در جداول بررسی می‌شود. کمیسیون به جداول داده است. تبصره (14) پیشنهاد دارند؟ آقای شریعتی! بازگشت به کل را مطرح می‌کنید؟ (شریعتی‌نیاسر ـ نه) نمی‌کنند، خیلی ممنون و متشکریم. آقای دلخوش پیشنهاد شما داخل خود تبصره است یا اجزایش، کدامش است؟ بالا اسم ندادید؟ اسم شما را نمی‌بینم.

محمدباقر قاليباف
آقای شریعتی اصلاح کل هم دارد. آقای دهنوی پیشنهاد چهارم هستند، اصلاح کل دارند.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای شریعتی مطرح نمی‌کنند، آقای خاندوزی مطرح می‌کنید؟ (خاندوزی ـ بله) خوب، بروید مطرح کنید، اینجا برای چه چیزی ایستاده‌اید؟ وقت ما خیلی کم است، بروید سر صندلی خودتان و مطرح بفرمایید. آقای خاندوزی ردیف (6) را می‌خواهد مطرح کند، اصلاح کل دارند، آقای خاندوزی! می‌خواهید اصلاح به کمیسیون بکنید؟ صبر کنید، آقای دهنوی مطرح می‌کند، شما ردیف (4) هستید قبل از آقای خاندوزی بفرمایید.

سيدمحسن دهنوي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران دقت داشته باشید! در متن جزء (4) بند «الف» تبصره (14) یک اجازه‌ای به دولت داده شده است مبنی بر اینکه بتواند تنخواه بگیرد از محل بانک مرکزی. من یک توضیحی راجع ‌به این موضوع بدهم، این‌طور آمده: «تنخواه مذکور باید حداکثر تا دوماه پس از دریافت از محل منابع جدول مذکور تسویه گردد. شرط استفاده مجدد از این تنخواه، تسویه تنخواه قبلی است. این حکم مشمول تنخواه خزانه¬داری کل کشور نمی¬شود. سازمان برنامه و بودجه مکلف است در صورت کسری منابع یارانه نقدی، منابع را از سایر محلها تأمین و به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه¬ها نزد خزانه واریز نماید و حداکثر تا دوماه پس از آن تسویه کند. شرط استفاده مجدد از این محل، تسویه منابع قبلی است». نگاه کنید همکاران! با توجه به این که بخش اصلی منابع پیش‌بینی شده در تبصره (14) از محل صادرات فرآورده‌های نفتی تأمین می‌شود سازمان هدفمندی یارانه‌ها برای پرداخت مصارف اصلی این تبصره نباید مشکلی داشته باشد. یعنی یک زمانی شاید توجیه دوستان این بود که ما قرار است که یارانه‌ها را افزایش بدهیم، ما ممکن است دچار کم‌درآمدی بشویم در اینجا، سازمان برنامه و بودجه اجازه می‌خواسته که تنخواه بگیرد از بانک مرکزی. ما به دو جهت معتقدیم دیگر به این اجازه نیازی نیست و خوب است که این مجوز تنخواه حذف بشود چون مجوز تنخواه بی‌نظمی مالی ایجاد می‌کند و ما جلوتر هم خواهیم گفت که در چند جای این بودجه احکامی آورده شده است که موجب افزایش بی‌نظمی مالی می‌شود و خدای نکرده در نظام مالی کشور مسأله‌ساز می‌شود. یکی‌اش همینجا است. ما به دو دلیل معتقدیم که در واقع این تنخواه اولاً اینکه چون نظام کلی یارانه‌ها تغییر نکرده است، به خاطر این که آن حذف ارز (4200) تومان قرار شده است به تدریج انجام بشود، لذا ما ضرورتی نمی‌بینیم اینجا در واقع یک تنخواه به بانک مرکزی بدهیم که این کمبود منابع جبران بشود. نکته دوم، ما منابع تبصره (14) را عمدتاً از محل فروش خارجی فرآورده‌های نفتی دیده‌ایم. بنابراین این‌طوری است که این منابع، اتفاقاً ما کم‌برآوردی هم داشته‌ایم یعنی آنقدری حساب کردیم که مطمئن باشیم این منابع حاصل می‌شود. بنابراین اعطای مجوز استفاده از تنخواه بانک مرکزی انحراف احتمالی این منابع را تشدید می‌کند. از سوی دیگر با توجه به اینکه صرفاً حدود یک‌هشتم منابع پیش‌بینی شده در تبصره (14) صرف موضوع پرداخت یارانه نقدی می‌شود احتمال ایجاد مشکل کسری منابع برای پرداخت یارانه بسیاربسیار کم است. با توجه به همین موضوع استفاده از سایر منابع برای این کار به سازمان برنامه و بودجه غیرمنطقی است. نگاه کنید! من جمله آخر را بگویم، چون ما در تلفیق روی این بحث کردیم، آقای پورمحمدی آنجا تشریف داشتند، استدلال اصلی دولت این بود من سر ماه می‌خواهم یارانه بدهم اگر این درآمد محقق نشده باشد چه کار کنم، حالا می‌خواهم یارانه بدهم، پول از کجا بیاوریم؟ پس به من مجوز بدهید تنخواه بگیرم از بانک مرکزی. تنخواه از بانک مرکزی گرفتن، ما جواب‌مان اینجا چه بود؟ یک‌هشتم کل منابع تبصره (14) صرف یارانه‌ها می‌شود. بنابراین با توجه به این که ما در تبصره (14) کم‌برآوردی هم داشته‌ایم ضرورتی دیگر برای اعطای تنخواه وجود ندارد، بنابراین اصل پیشنهاد اصلاحی ما حذف مجوز تنخواه به دولت است و معتقدیم با درآمدهای خود این تبصره باید هزینه‌هایش را جبران کند، خیلی ممنون.

محمدباقر قاليباف
بفرمایید.

روح اله متفکرآزاد
آقای رحیمی صحبت می‌فرمایید؟

احمد اميرآبادي فراهاني
اگر مخالف صحبت نکند دولت بفرمایید، صحبت می‌کنید آقای نوبخت؟ بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم نمایندگان محترم التفات داشته باشید! پرداخت یارانه‌های نقدی به خانوارها که الان در حال انجام است و واقعاً تعدادی از شهروندان ما به این درآمدها بسیار وابسته هستند. از آنجایی که در ارتباط با پرداخت (یکی از نمایندگان ـ آقا! در سیستم ثبت کرده‌ایم، می‌خواهیم مخالف صحبت کنیم)، (رئیس ـ جناب آقای نوبخت بفرمایید) عرض می‌کردم که این اقدام لازمی که هر ماه باید در یک روز خاص به انجام برسد واقعیت این است که به شدت در پرداخت این یارانه‌ها در روز خاصی که یارانه باید پرداخت بشود ما همواره دچار مشکل بودیم. حتی واژگانی را شما می‌شنیدید که گفته می‌شود مثلاً در روز پرداخت یارانه‌ها چه روز سختی است، در حالی که این اقدام بایسته و لازم است که برای شهروندان مورد نیاز، این کار به وقت به انجام برسد. ما نمی‌توانیم یارانه‌ها را حتی یک روز با تأخیر بدهیم. به همین جهت مجوزی از شورای عالی هماهنگی اقتصادی با موافقت مقام معظم رهبری یافتیم که می‌توانیم هم از طریق اوراق و هم از طریق استفاده از خزانه به طور موقت این را حل بکنیم. اما از آنجایی که همکاران نظر دارند هر چیزی که می‌خواهد به صورت مجوز داده بشود از خود مجلس گرفته بشود چرا ما برویم به شورای دیگری از آنجا برای رفع مشکل کشور، استجازه قانونی داشته باشیم؟ بنده خدمت شما دارم عرض می‌کنم سه، چهار ماه دیگر دولت این اقدام را از این که یارانه‌ها را به وقت بپردازد طی خواهد کرد، اما دولت بعدی و دولت‌های آینده بدانند دچار یک مشکل فراوانی خواهند بود که اگر از این اجازه تنخواه (1) درصد که آن را هم موظفند دو ماه بعد تسویه بکنند در غیر این صورت امکان استفاده از آن نیست، اگر شما این حق و این امکان را بگیرید بنده به عنوان خدمتگزار مردم در سازمان برنامه و بودجه دارم به شما اعلام می‌کنم واقعاً امکان این پرداخت‌ها نیست. شما هیچ کمک خاصی انجام نمی‌دهید با این اجازه، الا این که دارید یک فرصت ایجاد می‌کنید که به وقت این یارانه به محرومین برسد. بنابراین اگر نیاز به یک نظم احساس می‌شود و نیاز به اینکه به وقت به محرومین ما یارانه را برسانیم و دچار اخلال نشود، تجربه تمام این سال‌ها در قالب این متنی است که کمیسیون تلفیق از مجلس اجازه می‌خواهد. بنده عرض می‌کنم اگر این اتفاق نیفتد حتماً دولت بعدی و دولت‌های آینده در پرداخت این کار دچار مشکل خواهند شد، ضمن این که هیچ اقدامی ویژه‌ای الا این که (1) درصد تنخواه است دو ماه بعد هم باید تسویه بشود. هیچ آثار مالی و اقتصادی هم از نظر سوء، پایه پولی و مسائل مربوط به تورم بر این کار مترتب نیست. به همین جهت بنده خواهش می‌کنم اجازه بفرمایید این متنی که کمیسیون تلفیق این را تأیید کرد همچنان به جای خودش باقی بماند.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون، کمیسیون بفرمایید. آقای مصری اجازه بدهید یک اخطار دارند. آقای نقدعلی اخطار شما در موضوع است؟ آقای مصری بفرمایید.

عبدالرضا مصري
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان عزیز! هدف شما، ما و دولت خدمت به ملت است. خدمتی که در زمان خودش انجام بشود باعث مسرت است و انجام وظیفه است و اگر با تأخیر انجام بشود تلخ می‌شود، یعنی ما اگر یک کاری قرار است انجام بدهیم به موقع به مردم ارائه بدهیم حقشان را داده‌ایم اما اگر کلی زحمت افتادند برای همان حق، حقشان را گرفته‌اند. این دو معنا دارد. ما در قانون بودجه آمده‌ایم از کل بودجه (3) درصد به دولت می‌دهیم چون منابع درآمدی احتمالی است، خدای‌نخواسته شاید یک ماه، دو ماه دیگر دولت تصمیم گرفت یک‌ماه به طور کلی تردد ممنوع، خوب بنزینی فروش نمی‌رود. اما سر ماه باید حقوق مددجوی بهزیستی، کمیته امداد و رزمندگان معسر پرداخت بشود. اگر نداشته باشند حقوقی را پرداخت بکنند، می‌گوییم ماه دیگر، دوماه دیگر می‌دهیم، تلخ می‌شود. چه اتفاقی قرار است بیفتد؟ (300)، (400) هزار میلیارد تومان قرار است ما از منابع هدفمندی درآمد داشته باشیم. ما می‌گوییم ممکن است فروردین این درآمد محقق نشود، مردم در اردیبهشت‌ماه پرداخت کنند، ما فروردین اگر خواستیم این حقوق‌ها را پرداخت کنیم دولت یک پولی در اختیارش باشد آنها را بپردازد، ماه بعد که درآمدها ایجاد شد، برگرداند به بانک مرکزی، آن هم فقط (1) درصد نه زیاد. هر مرحله هم گفتیم باید مرحله قبلی تسویه بشود. من خواهش می‌کنم نظر کمیسیون با این پیشنهاد مخالف است و ما اعتقاد داریم به خاطر سهولت کار مردم، به خاطر اینکه آن پرداخت‌هایی که دولت متعهد است به موقع انجام بگیرد و بر مردم تلخ نشود و خدای نخواسته مردم سختی نبینند و نکشند، ما اجازه بدهیم (1) درصد تنخواه فروردین در اختیارش قرار بگیرد، اردیبهشت و خرداد هم پس می‌دهد. این تنخواه اگر درآمدها محقق بشود، خوب سازمان برنامه و بودجه اصلاً از بانک مرکزی درخواست نمی‌کند. اگر پول در حسابش باشد چرا یک روند اداری را طی کند تا یک پولی را از بانک مرکزی تنخواه بگیرد؟ اگر ان‌شاء‌الله درآمدها محقق شد اصلاً درخواست تنخواه نمی‌کند. اگر درآمدها محقق نشود چون هزینه‌ها را باید پرداخت بکنیم، (1) درصد از آن بودجه را از بانک مرکزی تقاضا می‌کند. لذا کمیسیون با این پیشنهاد مخالف است و به خاطر اینکه مشکل برای مردم عزیز ایجاد نشود تقاضا می‌کنیم که رأی بر رد این پیشنهاد داده بشود، تشکر می‌کنم.

سيدمحسن دهنوي
اخطار دارم.

روح اله متفکرآزاد
آقای رئیس! تذکر را اجازه می‌فرمایید داده بشود؟

محمدباقر قاليباف
آقای امیرآبادی بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! کمیسیون و دولت مخالف بودند، رأی بگیرید، پیشنهاد حذف جناب آقای دهنوی. (دهنوی ـ اخطار دارم) آقای دهنوی حذف اخطار ندارد.

محمدباقر قاليباف
حضار 216 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهاد بعدی را جناب آقای خاندوزی دارند، آقای خاندوزی! من مال شما را دیدم بیشتر در هزینه‌ای شما تغییر دادید، درآمدی همان متن کمیسیون است، ممنونم. آقای شریعتی! شما اصلاح کل را در بخش هزینه‌ای دارید یا درآمدی؟ بفرمایید.

مالک شريعتي نياسر
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم سلام عرض می‌کنم خدمت همکاران و ملت شریف ایران. پیشنهاد بنده اصلاح کل است، فقط بخش درآمدی را مطرح می‌کنم. اگر عزیزان عنایت بفرمایند، ردیف (3) را ملاحظه بفرمایید در جزئیات پیشنهاد اگر ملاحظه بفرمایید من فقط بخش درآمدی را می‌خواهم عرض بکنم. آنجایی که بیان شده است یارانه پرداختی فقط به افرادی اعطاء می‌شود که از یارانه معیشتی آبان 98 برخوردارند، در واقع ما آن سه دهک بالا را طبق قانونی که قبلاً هم داشته‌ایم اینجا حذف می‌کنیم، درآمد دولت افزایش پیدا می‌کند، امکان پرداخت یارانه بیشتر به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی و کاهش فقر مطلق ان‌شاء‌الله برای دولت بیشتر فراهم می‌شود. اگر عزیزان عنایت بفرمایند به این رأی بدهند که ما به افرادی که متمکن هستند و منابع مالی بیشتری دارند یارانه پرداخت نکنیم، این (45) هزار و (500) که الان پرداخت می‌شود طبق قانون باید سه دهک بالا حذف بشود. اگر دولت ادعایش این است که قابلیت اجرا ندارد بحث ما این است که فقط به افرادی که یارانه معیشتی آبان 98 را می‌گیرند پرداخت بشود، که الان دولت دارد این کار را می‌کند و شناسایی کرده و دارد انجام می‌دهد و سال 1400 هم مجموع یارانه‌ها فقط به این افراد پرداخت بشود، متشکرم.

روح اله متفکرآزاد
خیلی متشکرم، مخالف محترم صحبت می‌فرمایند. جناب آقای موسوی‌لارگانی بفرمایید.

سيدناصر موسوي لارگاني
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم من فقط به یک دلیل مخالف پیشنهاد برادر عزیزم جناب آقای دکتر شریعتی هستم، چون یک تعدادی از افراد بی‌بضاعت هستند که به دلیل اینکه نتوانستند ثبت‌نام بکنند یا خدمت شما عرض کنم به موقع، حالا آن زمانی که ثبت‌نام بوده است تیکی که باید می‌زدند نزدند اینها مستحق اینکه یارانه بگیرند هستند، اعتراضات زیادی هم داشتند، وقتی اعتراض هم کردند به آنها اعلام کردند که اگر یک بار دیگر اعتراض بکنید مثلاً فلان معیشتی هم که می‌گیرید این هم حذف می‌شود. فلذا خواهشم این است که ما زمینه را برای کسانی که بی‌بضاعت هستند و نتوانستند ثبت‌نام به موقع بکنند حتی در همان بحث معیشتی و یارانه نقدی هم تعداد زیادی هستند که الان مستحق هستند. آن قسمتی که آقای دکتر شریعتی می‌فرمایند، همه مجلس موافقند، در مجلس چند مرتبه هم رأی داده است که یارانه افرادی که از درآمد کلانی برخوردار هستند باید قطع بشود. دولت موظف بوده است قطع بکند قطع نکرده است، حتی بعضاً آمده است اشتباه کرده است یارانه افراد بی‌بضاعت را قطع کرده است. لذا آن کسانی که درآمد کلان و بالایی دارند حتماً باید یارانه آنها قطع بشود، حتماً باید به یارانه مددجویان کمیته امداد و بهزیستی خدمت شما عرض کنم اضافه بشود. اما یک عده‌ای هستند، اینها نتوانستند به موقع ثبت‌نام بکنند و الان یارانه نمی‌گیرند. یک برنامه‌ای باشد که آن عزیزان بتوانند از این حداقل یارانه برخوردار باشند.

روح اله متفکرآزاد
خیلی متشکر، موافق محترم جناب آقای بسطامی بفرمایید.

علي اکبر بسطامي
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم خوشبختانه مخالف محترم، مخالفت آنچنانی نداشت و ایشان هم مؤکداً فرمودند که با توجه به این که در برنامه...

احمد اميرآبادي فراهاني
موافق محترم آقای بسطامی! از این عبور می‌کنیم، من با آقای شریعتی صحبت کردم آن بحث پروپان و اینها نباید در این صندوق توسعه مطرح شود. قابل طرح نیست. پیشنهاد بعدی، آقای خاندوزی! پیشنهاد شما هزینه‌ای بود. در بند «الف» دیگر پیشنهاد نداریم، در بند «ج» آقای حاجی‌دلیگانی بفرمایید.

حسينعلي حاجي دليگاني
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز دقت بفرمایید! در بند «ج» گفته است به سازمان هدفمندی یارانه‌ها اجازه داده می‌شود در صورت عدم تحقق منابع پیش‌بینی شده در جدول این تبصره، معادل کسری منابع، اوراق مالی اسلامی منتشر شود. همه مستحضر هستید که یکی از منابعی که دقیقاً و حتی بیش از آن عددی که معمولاً پیش‌بینی می‌شود همه‌ساله دارد تأمین می‌شود، همین منابع جدول تبصره (14) است. یعنی منابعی که از گران شدن بنزین، گازوئیل، گاز و غیره است. بنابراین زمانی که شما سوخت خرید می‌کنید، همان موقع منابع و پول آن را می‌پردازید و مبالغ این تبصره بلافاصله تأمین می‌شود. آنچه در کمیسیون تلفیق هم بحث شد، کل منابع این تبصره حدود بالای (300) هزار میلیارد تومان است که سهم درآمدی در این تبصره کاملاً قابل تأمین شدن است. برابر قانون هدفمندسازی اولیه یارانه‌ها، (50) درصد این منابع می‌بایستی به صورت نقدی به مردم پرداخت می‌شد، اما الان از محل تأمین این هزینه‌ها یک‌سوم آن فقط دارد به مردم پرداخت می‌شود. یعنی ابتدا که می‌خواستیم فرآورده‌ها یا حامل‌های انرژی را گران کنیم، قانونی که گذراندیم گفتیم (50) درصد آن را به خود شما برمی‌گردانیم. اما ما الان از آن حرفی که زدیم داریم برمی‌گردیم، به آن عمل نمی‌کنیم. مطمئن باشیم که منابعی که در این تبصره لازم است تأمین می‌شود، بنابراین اینکه ما برای این منبعی که هزینه‌های آن قابل تأمین است، تازه بخواهیم برویم و اوراق منتشر کنیم، وای به حال ماست. اگر بنا باشد ما برای هر چیزی اوراق منتشر کنیم، قرض بگیریم، این کار درستی نیست. در این تبصره منابع آن قابل تأمین است، بنابراین اینکه بخواهیم اجازه بدهیم که اوراق منتشر شود، اصل و سود آن را بعد بدهیم و کشور را بدهکار کنیم، کار درستی نیست. اینکه ما پیشاپیش قرض بگیریم، این کار درستی نیست. اینکه کشور بدهکار شود کار درستی نیست. این‌قدر اوراق در بندها و تبصره‌های دیگر آوردیم که در جای خودش به اندازه کافی کشور را بدهکار می‌کند. بنابراین حداقل در این تبصره این حرکت را انجام ندهیم. البته ابتدای این تبصره هم تصویب کردید که دولت بتواند به سازمان هدفمندی تنخواه‌گردان هم بپردازد. بنابراین پیشنهاد من حذف بند «ج» است که از این بابت نخواهیم که اوراق منتشر کنیم.

محمدباقر قاليباف
مخالف صحبت کند.

روح اله متفکرآزاد
آقای رحیمی‌مظفری مخالف هستند، بفرمایید.

عبدالعلي رحيمي مظفري
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب و احترام محضر همکاران و عرض تسلیت. عزیزان ببینید! درست است که ما در هر بخشی که مشکل پیدا کردیم به دولت اجازه دادیم اوراق منتشر کند، ولی چرا چندصد هزار میلیارد در بخش‌های مختلف، شما برای تمام موارد اجازه انتشار اوراق می‌دهید، همین یک نکته که به معیشت یک عده‌ای مستضعف و محروم برمی‌گردد که بعضاً ارتزاق آنها وابسته به این است که یک یارانه را بتوانند در پایان ماه بگیرند، این یک نکته را ما بیاییم حذف کنیم؟ ما نگفتیم دولت حتماً باید بیاید منتشر کند، اگر محقق نشد، اگر اشکالی پیش آمد و در نهایت نتوانستند این یارانه‌ها را بپردازند، بالاخره باید یک راهکاری ایجاد شود که آن کسانی که منتظرند آن (45) هزار تومان که امروز هیچ چیز نیست، پول نان خالی مردم هم نیست، ما در این یک بخش فقط برای انتشار اوراق گیر هستیم. من خواهش می‌کنم همان‌طور که صدها هزار میلیارد در بخش‌های مختلف آمدید اجازه انتشار دادید، این هم اگر منابع محقق نشد. نمایندگان اجازه بدهند و به حذف این بند رأی ندهند و رأی مخالف بدهند.

روح اله متفکرآزاد
جناب آقای سلیمی موافق هستند، بفرمایید.

عليرضا سليمي
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم این پیشنهاد، پیشنهاد بسیار خوبی است، من خواهش می‌کنم دقت کنید! بالاخره ما چه اندازه می‌خواهیم اختیارات دولت را وسیع کنیم؟ تا کجا می‌خواهیم ریش و قیچی را در اختیار دولت بگذاریم؟ الان که پیشنهاد حذف (1) درصد که آقای دهنوی دادند و رأی نیاورد، ما که الان تنخواه دادیم. دوستان دقت کنند، این (1) درصد نزدیک (3200) میلیارد تومان است. سال انتخابات هم هست، می‌دانید که چه اتفاقاتی می‌افتد؟ این نکته اول. پس بنابراین ما اینجا تنخواه دادیم، برای چه دیگر دولت را وادار به کم‌کاری کنیم؟ می‌دانید، این سبک قانون‌نویسی منشأ کم‌کاری دولت است، یعنی ما خودمان داریم دولت را وادار می‌کنیم کم کار کند؟ گاهی از اوقات سؤال می‌شود چرا دولت این‌قدر ثقیل است؟ علت آن همین قوانینی است که ما در مجلس داریم تصویب می‌کنیم. آنجا به او (1) درصد اختیار می‌دهیم، اینجا هم می‌گوییم باز اگر این منابع حاصل نشد شما برو اوراق بفروش. ما دولت را وادار به این کردیم که این‌قدر ثقیل و سنگین رفتار کند. حالا عذرخواهی هم می‌کنم، دولت را ما نباید تنبل بار بیاوریم. کاری کنیم دولت پویاتر و پرتحرک‌تر شود. آیا این انتشار اوراق آینده‌فروشی نیست؟ نفع آن برای یک نفر، ضرر آن برای دیگری؟ این را آقایان استفاده کنند، دیگران بخواهند چوب آن را بخورند؟ این (100) درصد آینده‌فروشی است. این سبک قانون‌نویسی مغایر اصل (52) هم هست، همه ارقام بودجه باید منضبط باشد. اگر این‌طور شد، اگر آن‌طور شد. به هر کیفیت من خواهش می‌کنم اینکه دوستان این‌طور تعابیر را آوردند، تعجب‌آور هم هست. ای کاش این بند «ج» در خود کمیسیون تلفیق حذف می‌شد. پیشنهاد برادر عزیز جناب آقای حاجی پیشنهاد خوبی است، ان‌شاءالله جدی رأی بدهیم. الان (1) درصد تنخواه دادیم، (3200)، (3300) میلیارد دیگر اینکه اگر اتفاق نیفتاد اوراق بفروشد، ما دیگر آینده‌فروشی را مجوز ندهیم. با اوراق کشور را اوراق نکنیم، متشکرم.

احمد اميرآبادي فراهاني
خیلی ممنون، دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم نکته‌ای که الان بحث است دولت نیست، سازمان برنامه و بودجه نیست، این سازمان هدفمند‌سازی یارانه است، این یک شرکت دولتی است. شما می‌خواهید به یک شرکت دولتی که به آن یک مأموریت حاکمیتی دادید که از محل فروش فرآورده‌های نفتی، از محل فروش صادرات فرآورده‌های نفتی و گاز بتواند مبالغی را دریافت کند و آن را هر ماه بین خانوارهای هدف تقسیم کند. سؤال این است؛ اگر به وقت نتوانست این منابع را تحصیل کند، ضمن اینکه شما نمی‌توانید حتی یک روز یارانه‌ها را با تأخیر بپردازید، به خاطر آثار اجتماعی که خواهد داشت، برای رفع این مشکل موافقت فرمودید که از تنخواه استفاده شود. این بحث تنخواه مربوط به این است که منابع به وقت نرسد. آیا می‌توانید برای یک کشوری مثل ما در شرایطی که تحریم‌ها الان وجود دارد و آینده هم می‌تواند شکل خاصی داشته باشد، شما در نظر بگیرید اصلاً منابع لازم به این اندازه حدود (330) هزار میلیارد تومانی که تعیین فرمودید، بنا به هر جهتی حاصل نشود. آیا می‌شود به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در آن صورت اجازه داد که شما یارانه را نپردازید، چون منابع کسب نشد؟ مطلع باشید همین امسال، همین امروز که داریم تجهیز می‌کنیم تا فردا یارانه‌ها را بپردازیم، اگر امکان مالی نباشد که امسال نشد، امسال پنجاه و چند درصد از منابع پیش‌بینی شما تحقق پیدا کرد، اما پرداخت یارانه‌ها به وقت در حال انجام است. علت اینکه ما از شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی اجازه گرفتیم که بتوانیم برای اینکه مشکلات اجتماعی و اقتصادی برای محرومین ما نباشد، از اوراق استفاده کنیم. بحث این است، به جای اینکه ما از شوراهای دیگر اجازه بگیریم، اجازه بدهید خود مجلس محترم این اجازه را به شرکت دولتی بدهد که از محل منابع خودش نه دولت، نه سازمان برنامه و بودجه، خودش این امکان را داشته باشد که بتواند اگر منابع آن تحصیل نشد، از اوراق استفاده کند، تضمین آن هم با خودش است، تضمین با دولت نیست. بنابراین اگر می‌خواهیم که این پرداخت‌ها انجام شود، کشور دچار مشکل نشود، ما به عنوان آدم‌های اجرایی داریم به شما عرض می‌کنیم، امکان ندارد شما این نوع امکانات را در اختیار شرکت دولتی مثل سازمان هدفمند‌سازی یارانه‌ها قرار ندهید که او بتواند به‌وقت پرداخت‌ها را داشته باشد. به همین جهت این موضوع با تنخواه متفاوت است، ارتباطی به بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه ندارد. این مربوط به خود شرکت یعنی سازمان هدفمندی است، با تضمین خودش اگر منابع حاصل نشد دیگر به جامعه و محرومین نگوید که من امکان پرداخت را ندارم و نرود از شورای عالی هماهنگی اقتصادی مجوز بگیرد. خود مجلس بالای سر کار بماند، کنترل و نظارت کند تا این کار بتواند به انجام برسد. به همین جهت دارم خدمتتان عرض می‌کنم اگر این را حذف کنیم شرایطی در سال 1400 پیش بیاید که امکان وصول فرآورده‌ها چه صادرات، چه فروش داخلی و چه گاز نباشد، سازمان هدفمندی بتواند نسبت به ایفای تعهدات خودش اقدام کند. به همین جهت با این پیشنهادی که داده شد مخالفیم، خواهش می‌کنیم که مجلس محترم برای کمک به محرومین با این امر مخالفت کند.

محمدباقر قاليباف
جناب آقای نوبخت ببخشید! یک سؤال اینجا روشن شود. به هرحال سازمان هدفمندی اگر یک اوراق مالی اسلامی را خواست چاپ کند، طول دوره آن چقدر است، با توجه به اینکه بودجه یک‌ساله است؟ این در اینجا ابهام دارد، سه‌ماهه است، سه‌ساله است؟

محمدباقر نوبخت
ببینید آقای دکتر! این شرکت می‌تواند با منابع خودش اوراقی را منتشر کند، مثل همین اوراقی که شما در تبصره (5) دارید اجازه می‌دهید که سال بعد و سال‌های بعد سررسید آن فرا می‌رسد. این شرکت هم مثل الان، اجازه‌ای که شما در بند «الف» به خیلی از شرکت‌ها دادید، در بودجه یک‌ساله‌مان همین الان در بند «الف» تبصره (5) به شرکت‌های مختلف اجازه دادید که با تضمین خودشان اوراق منتشر کنند. شرکت دولتی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها هم مشابه با همین شرکت‌هایی که شما اجازه دادید، اوراق منتشر می‌کند و در سال‌های بعد از محل منابع شرکت دولتی خودش هم آنها را پرداخت کند. دولت هیچ تضمینی برای بازپرداخت آنها نخواهد داشت. بنابراین آثار آن می‌تواند فراتر از یک سال باشد، همان‌طوری که شرکت‌های دولتی بند «الف» تبصره (5) همین وضع را دارد. خیلی متشکر.

عليرضا سليمي
بودجه یکساله است، چرا باید سررسید اوراق آن به سال‌های بعد موکول شود؟

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون، کمیسیون بفرمایید.

مهرداد ويس کرمي
من رفع ابهام دارم.

مجتبي رضاخواه
عزیزان دقت بفرمایید چه اتفاقی دارد می‌افتد. در پیشنهاد قبلی که مطرح شد موضوع این بود که (1) درصد تنخواه را اجازه ندهیم که دولت استفاده کند. چرا این پیشنهاد از ابتدا مطرح شد؟ برای اینکه دولت درآمدهایش را محقق کند. وقتی به دولت گفتیم برود فرآورده‌های نفتی را در داخل کشور بفروشد یا صادرات کند، ما انتظار داریم که درآمدهایش را وصول کند. می‌گوییم شاید وصول نشد، (1) درصد تنخواه بدهیم. حالا می‌گوییم اگر (1) درصد تنخواه هم کفایت نکرد باز برویم اوراق بفروشیم. اینجا برای چه اوراق بفروشد؟ به چه دلیل ما به سازمان هدفمندی اجازه بدهیم که برای پرداخت یارانه‌ها اوراق بفروشد؟ مگر کل یارانه‌ای که سازمان هدفمندی دارد پرداخت می‌کند چقدر از کل تبصره (14) است؟ کمتر از یک‌ششم. ما یک تنخواه برای این یک‌ششم می‌دهیم، اوراق هم می‌خواهیم اجازه بدهیم. این بر خلاف مصالح کشور است. حالا فرمودند که ابهام دارد که چون بودجه سالانه است سازمان هدفمندی ممکن است ظرف دو، سه سال بخواهد این را بازپرداخت کند، اما موضوع مهمتر این است که چرا وقتی وزارت نفت صادرات فرآورده‌های نفتی دارد، اینها را اعلام وصول نمی‌کند؟ اصل موضوع اینجا است، اگر ما اجازه بدهیم که سازمان هدفمندی اوراق بفروشد، اولاً درآمدهایش را تلاش نمی‌کند که وصول کند، ثانیاً ممکن است درآمدها اتفاق افتاده باشد، صادرات اتفاق افتاده باشد، اعلام نشده باشد که این درآمدها وصول شده است. بنابراین برای اینکه به بودجه نظم ببخشیم بهتر است که این حذف شود. بنابراین کمیسیون موافق حذف شدن است، لطفاً موافقت بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهاد آقای حاجی‌دلیگانی حذف بند «ج» تبصره (14) است.

سيدکاظم دلخوش اباتري
رفع ابهام داریم.

محمدباقر قاليباف
اجازه بدهید رأی بگیریم، بعد ابهام را مطرح کنید. حضار 224 نفر، دولت مخالف و کمیسیون موافق است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهاد بعدی در بند «د» جزء (2) رفع ابهامی است که آقای دلخوش داده‌اند. آقای دلخوش بفرمایید.

سيدکاظم دلخوش اباتري
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس، آقای امیرآبادی! من متأسفم، بعضی از تصمیمات گرفته می‌شود که این تصمیمات با قانون جور در نمی‌آید. آقای کوچکی‌نژاد یک پیشنهادی برای حذف معافیت مالیات قضات و هیأت‌های علمی دانشگاه‌ها دادند. اولاً این را نمی‌شود تکه‌تکه کرد، این یک. در ثانی حذف به هیچ عنوان دوسوم نمی‌خواهد، شما قانون را نگاه کنید، آمدید قضات را از هیأت‌علمی جدا کردید، یعنی یک ظلمی به قضات کشور شد. این را باید پاسخ بدهید، براساس کدام آیین‌نامه و قانون این تصمیم را گرفتید؟ پیشنهاد ایشان کلی بود، یعنی هر دو بخش بوده، یا هر دو بخش حذف می‌شود، یا هر دو بخش می‌ماند. این را خواهش می‌کنم توجه بفرمایید. آقای رئیس! در جزء (2) پیشنهاد من این است، این خطی که اینجا آمده رافع مشکل نیست، ما الان پیشنهادمان این است که منبع ارزی مندرج در بخش منابع جدول این تبصره...

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای دلخوش! پیشنهاد شما کدام ردیف است؟ رفع ابهام ثبت شده؟

سيدکاظم دلخوش اباتري
پیشنهاد دهنده
بله.

احمد اميرآبادي فراهاني
بفرمایید رفع ابهام را بخوانید ما بدانیم.

سيدکاظم دلخوش اباتري
پیشنهاد دهنده
ببینید دوستان! یک چالشی که امروز وجود دارد بحث تسعیر در بازار نیما که زمان‌بر است، این را دقت بفرمایید و باعث تأخیر در جداول تبصره (14) می‌شود. تجربه در سال‌های گذشته نشان داده بخش مهمی از پرداخت‌های شما در جداول تبصره شماره (14) است، برای محرومین بحث برق، آب و امثال اینها که تبصره (14) به عنوان یکی از تبصره‌های مهم الان مطرح است. ما برای اینکه این پرداخت درست انجام شود، وزارت نفت هم مکلف بشود که بلافاصله بعد از وصول منابع صادرات این را به بانک مرکزی واریز کند.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای دلخوش! این رفع ابهام شما ثبت نشده، ما می‌خواهیم مخالف و موافق را ثبت‌نام کنیم، پیدا نمی‌کنیم.

سيدکاظم دلخوش اباتري
پیشنهاد دهنده
آقاجان! ثبت کردم، من از شما تعجب می‌کنم.

احمد اميرآبادي فراهاني
نه، آقای دلخوش! تعجب نکنید.

محمدباقر قاليباف
اجازه بدهید اگر اینجا ثبت شده باشد مطرح کنید.

سيدکاظم دلخوش اباتري
پیشنهاد دهنده
آقای رئیس! اجازه بدهید یک جمله بگویم، می‌گفت یک مادری دو تا بچه داشت، دو تا هم بچه هووی خودش را پیش خودش آورد. گفت بچه جان! دو تا سیب دارم می‌خواهم بین شما تقسیم کنم. دو تا را داد به آن بچه‌های هوو، بعد گفت حالا هر کدام نصف سیب را به بچه خود من بدهید. شما هم اینطور هستید، یقه بعضی‌ها را می‌گیرید پشت تریبون می‌آورید که حرف بزن، ما که سه، چهار بار ثبت کردیم می‌گویید حالا منتظر باش ببینیم چه می‌شود. این اولین‌بار شما نیست.

محمدباقر قاليباف
نخیر، اجازه بدهید! حداقل به من هیچ ابهامی از شما ندادند.

سيدکاظم دلخوش اباتري
پیشنهاد دهنده
حاج‌آقا! نباید که ابهام را من به شما بدهم. بنده بالا آمدم نشان دادم. دیگر باید چکار کنم؟

محمدباقر قاليباف
دوستان می‌گویند ابهامی ثبت نکردید.

سيدکاظم دلخوش اباتري
پیشنهاد دهنده
آقای رئیس! ثبت شده است.

محمدباقر قاليباف
پیشنهاد دهنده
حالا اجازه بدهید اگر ثبت شده بود بعد شما دومرتبه مطرح کنید. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! دیگر پیشنهادی در تبصره (14) نداریم، فقط بعد از رأی‌گیری تبصره (14) به الحاق‌ها می‌پردازیم. اصل تبصره (14) به رأی گذاشته می‌شود.

محمدصالح جوکار
من پیشنهاد داشتم.

محمدباقر قاليباف
آقای جوکار پیشنهاد شما هزینه‌ای بوده است.

احمد اميرآبادي فراهاني
شما در جزء (2) بند «الف» پیشنهاد داشتید، گفتند هزینه‌ای است. حالا من پیشنهاد شما را ندیدم.

محمدباقر قاليباف
حضار 219 نفر، اصل تبصره (14) را به رأی می‌گذاریم. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد. الحاقی‌ها را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
در الحاق به تبصره (14) جناب آقای صباغیان الحاق دارند. آقای صباغیان بفرمایید، ردیف الحاق را هم بفرمایید.

محمدصالح جوکار
چرا پیشنهاد من را مطرح نمی‌کنید؟ یعنی چه؟

محمدرضا صباغيان بافقي
آقای امیرآبادی! به من گفتند این الحاق هزینه‌ای است.

احمد اميرآبادي فراهاني
بله، هزینه‌ای است. آقای سیدشمس‌الدین حسینی بفرمایید.

سيدشمس الدين حسيني
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم به همه همکاران محترم سلام و صبح‌بخیر عرض می‌کنم. یک لحظه می‌خواهم همکاران محترم به این عرایض بنده توجه کنند. دوستان عزیز! مستحضرید که یکی از مهمترین اهداف و کارکردهای هدفمند کردن یارانه‌ها جبران خرید خانوارها و به عبارت دیگر مردم است. باز مستحضر هستید که در سال‌های اخیر ما بنا بر دلایل مختلف که من وارد آن نمی‌شوم مواجه با یک افزایش قیمت یا تورم و گرانی در جامعه هستیم. سال 1397، (30) درصد تورم داشتیم، سال 98، (40) درصد و در سال 1399 تورم نقطه‌ به نقطه‌ منتهی به بهمن‌ماه (48) درصد است و پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال دست‌کم تورم سال 99، (35) درصد باشد. در این شرایط پرداخت نقدی یا همان یارانه نقدی ثابت بوده و عملاً افزایشی نداشته است. حالا سؤال این است که اگر ما بخواهیم این را افزایش بدهیم منبع تأمین آن کجاست؟ مهمترین قلم درآمدی هدفمند کردن یارانه‌ها به صادرات فرآورده‌های نفتی برمی‌گردد. الان در جدول مربوط به هدفمند کردن یارانه‌ها مصوب کمیسیون، (140) هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که پیشنهاد دولت (128) هزار میلیارد تومان است. این (140) هزار میلیارد تومان حاصلضرب سه تا عدد است؛ میزان صادرات فرآورده‌های نفتی، قیمت صادراتی آنها در خارج از کشور و نرخ تسعیر. طبعاً ما با یک‌سری فروضی این را پیش‌بینی کردیم. همان‌طور که دولت و مجلس دغدغه این را دارد که اگر این منابع به هر دلیلی کم شد برای آن به فرض از طریق تنخواه تصمیم‌گیری شود، حال این سؤال مطرح است چنانچه این منابع از پیش‌بینی که در جدول آمده است فراتر رفت، با آن چه کنیم؟ طبعاً همه دوستان اذعان دارند که در این شرایط پرداختن به قدرت خرید مردم که کاهش پیدا کرده اولویت اول است. در راستای هدف اصلی قانون هدفمند کردن یارانه‌ها هم هست. لذا بنده پیشنهاد دادم چنانچه در اثر افزایش حجم صادرات فرآورده‌های نفتی که متعلق به هدفمندی است، چنانچه در اثر افزایش قیمت صادراتی فرآورده‌های نفتی، دقت کنید! نه در داخل، در خارج و سرانجام چنانچه نرخ تسعیر افزایش پیدا کرد و منابع نسبت به آنچه که در جدول پیش‌بینی شده بیشتر محقق شد، این مبلغ مازاد متناسب با کاهش قدرت خرید خانوارها، یعنی همین موکلین ما به این امر اختصاص داده شود. لذا من این پیشنهاد را خدمت همکاران محترم مطرح کردم، امیدوارم که مورد موافقت دوستان قرار بگیرد. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

روح اله متفکرآزاد
خیلی متشکر، جناب آقای پورابراهیمی مخالف هستند، بفرمایید.

محمدرضا پورابراهيمي داوراني
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم ـ الحمدلله رب العالمین عرض سلام و وقت‌بخیر و تسلیت سالروز وفات شهادت‌گونه حضرت زینب (سلام‌الله‌علیها). من ضمن احترام به پیشنهاد همکار بسیار ارجمند و بزرگوارم آقای دکتر حسینی که از همکاران بسیار باسواد و مؤثر مجلس هستند، درخصوص این موضوع من با این پیشنهاد ایشان مخالف هستم. همکاران محترم عنایت کنید! ما الان با همین شرایط موجود کشور در ارتباط با درآمدها دچار مشکل هستیم. آقای دکتر حسینی! زمانی که لایحه دولت ارائه شد (320) هزار میلیارد تومان کسری تراز عملیاتی کشور بود. با تلاش‌های جناب‌عالی و همکاران کمیسیون تلفیق و همکاری صحن و همه دوستان ما توانستیم حدود (100) هزار میلیارد تومان از این کسری را کاهش بدهیم و کماکان (220) هزار میلیارد تومان کسری تراز عملیاتی کشور است. اگر این منابع بابت این سرفصل‌هایی که شما مطرح می‌کنید اضافه شود، ما باید بتوانیم کسری را جبران کنیم، تازه اگر این اتفاق بیفتد، هنوز هم مشخص نیست. بله، شما هم پیشنهاد کردید در صورتی که این اتفاق رقم بخورد. اما اعتقاد ما در مجلس بر این است، همکاران عنایت کنید! افزایش قدرت خرید مردم فقط پرداخت یارانه به مردم نیست. افزایش قدرت خرید مردم، بازگرداندن قدرت خرید مردم به زمانی است که ارزش پول ملی تقویت شود. هر چه ما بتوانیم میزان استقراض از بانک مرکزی را به صورت مستقیم و غیرمستقیم در دستور کار قرار بدهیم، عملاً نتایج آن منجر به افزایش حجم نقدینگی پایه پولی می‌شود و آثاری که شما در حوزه اقتصادی دارید و چند روز قبل هم آقای دکتر حسینی در پشت همین تریبون در صحبت‌هایشان مطرح کردند و فرمودند و من و همه دوستان قطعاً آن صحبت‌های قبلی ایشان را مدنظر قرار داریم. ما باید کمک کنیم ارزش پول ملی‌مان کاهش پیدا نکند. کاهش ارزش پول ملی ما یعنی اگر ما یارانه‌ها را ده برابر افزایش بدهیم جبران نمی‌شود. شما الان می‌دانید در کف جامعه چه خبر است. شما یارانه را دوبرابر، سه برابر کنید، از آن طرف قدرت خرید مردم به واسطه کاهش ارزش پول ملی کاهش بدهید، چه اتفاقی می‌افتد؟ چیزی که در طی سال‌های اخیر شاهد بودیم. ما باید کمک کنیم مبنای تصمیمات غلطی که در طی این سال‌ها بابت استقراض دولت به شکل مستقیم و غیرمستقیم از بانک مرکزی انجام شده، این مبنای تصمیم قرار نگیرد. رویه ما در حوزه پرداخت یارانه‌ها طبیعتاً مبنای تصمیم دقیقی نیست. اما امروز مردم به ما می‌گویند، ما بارها هم در حوزه تصمیم‌گیری همین حرف را زدیم، امروز مردم به ما می‌گویند، آقایان و نمایندگان محترم مجلس! ما یارانه دوبرابر، سه‌برابر و چهاربرابر نمی‌خواهیم، شما ما را به قدرت دلار اول دولت آقای دکتر روحانی که (3500) تومان بوده برگردانید. آن می‌تواند قدرت خرید را اضافه کند. مفهوم پرداخت یارانه همراه با کسری منابع و استقراض از بانک مرکزی، کاهش ارزش پول ملی در سالهای آینده است و اینکه ما از یک طرف داریم به مردم (100) واحد می‌دهیم، اما (200) واحد با کاهش قدرت خرید و تورم از جیب مردم خالی می‌کنیم. این به صلاح کشور نیست. من خواهش می‌کنم به این پیشنهاد رأی ندهید، اجازه بدهید مسیر حرکت برای کاهش تراز عملیاتی کشور در دستور کار قرار بگیرد. ممنون و متشکرم.

روح اله متفکرآزاد
خیلی متشکر، موافق محترم جناب آقای آزادی‌خواه هستند، بفرمایید.

احد آزادي خواه
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم آن که نامش کرده عالم را مسخر زینب است آن که وصفش می‌رباید هوش از سر زینب است وفات شهادت‌گونه عمه سادات حضرت زینب کبری (سلام‌الله‌علیها) را تسلیت عرض می‌کنم. آقای رئیس! من در رابطه با پیشنهاد همکار گرامی خودم جناب آقای دکتر حسینی که معمولاً و انصافاً نکاتی هم که ایشان می‌فرمایند همان‌طور که آقای پورابراهیمی عزیز ما فرمودند نقاط دقیق و مرتب و منظمی است، همکاران گرامی! ایشان یک پیشنهاد دارند، در سه صورت اگر مازاد درآمدی برای ما ایجاد شد، یعنی میزان صادرات ما افزایش پیدا کرد، یا قیمت صادرات ما و قیمت نفت اضافه شد، یا اضافه درآمد مربوط به نرخ تسعیر ارز اگر اتفاق افتاد چکار کنیم؟ دو تا یا سه تا قید را من در پیشنهاد آقای دکتر حسینی دیدم که نظر همکاران عزیز را به این دو، سه تا قید جلب می‌کنم. اولاً اینکه ایشان حکم را فقط برای تبصره (14) آوردند، یعنی فرمودند منابع حاصل از افزایش حجم صادرات و قیمت صادرات، نرخ تسعیر ارز حاصل از صادرات فرآورده‌های نفتی موضوع این تبصره. بحث تراز عملیاتی، (320) هزار میلیاردی که آقای دکتر پورابراهیمی عزیز ما فرمودند مربوط به کل لایحه بودجه است. پیشنهاد آقای دکتر حسینی صرفاً مربوط به تبصره شماره (14) است که در دل آن تبصره هدفمندی یارانه‌ها را دارد. این نکته اول. نکته دوم؛ ایشان در پرانتز فرمودند «مازاد بر مبلغ پیش‌بینی‌شده در جداول این تبصره». یعنی تمام احکام مندرج در جداول تبصره (14) باید انجام شود، تا ریال آخر هزینه شود، اگر بعد از آن تراز عملیاتی محدود در تبصره (14)، مازاد بر هزینه رقمی برای ما ماند، متأثر از یکی از این سه متغیر و سه عامل، این را ما کجا هزینه کنیم؟ ببینید! این پیشنهاد انصافاً پیشنهاد فنی و خوبی است. همکاران گرامی! هنوز نیم‌ساعت نشده که یکی از همکاران پیشنهاد داد بسیاری از خانواده‌ها از حداقل یارانه‌ هم محروم هستند. بله، ما هم می‌گوییم قدرت خرید مردم را به حالت اول برگردانید، به دو سال پیش، به سه سال پیش، به ارز (3700) تومانی که آقای دکتر نوبخت خودشان می‌دانند اگر اشتباه نکنم در لایحه بودجه 97 یا 96 ارز (3700) بود، اما آیا این واقعاً شدنی است؟ ما که می‌دانیم اینها نمی‌شود، ما که می‌دانیم با این شرایط دولت توان این کار را ندارد. حالا که این کار اتفاق نمی‌افتد، اگر منابع اضافی در دل تبصره (14) برابر با هزینه‌ها و درآمدها آمد، ما این را هم به همان خانواده‌ها و دهک‌های پایین جامعه بدهیم، آنهایی که نیازشان به همین یارانه است. برادران عزیز، خواهران گرامی! ما که می‌دانیم خانواده‌های بسیار زیادی هستند که امروز برای خرید نان‌شان از همین یارانه استفاده می‌کنند. این چیز خوبی است، ما بیاییم کمک کنیم مازاد بر مبلغ پیش‌بینی‌شده و مصارف هدفمندی، بعد از پرانتز مربوط به مصارف هدفمندی را ایشان تصریح کرده است. تمام آنچه را که باید اجرا کنیم اجرا کردیم، اگر متأثر از سه متغیر رقمی اضافه ماند، فقط برای متناسب‌سازی کاهش قدرت خرید مردم و صرف افزایش یارانه نقدی خانواده‌ها انجام شود. من مطمئنم و شک ندارم دهک‌های پایین جامعه به این حکم جزئی بسیار امیدوارند و اگر این اتفاق بیفتد در این بلبشو و وانفسای مشکلات تورم و تحریم، حداقل یک بخشی از خانواده‌ها ان‌شاءالله این امید را داریم که گشایشی اتفاق بیفتد، ما بتوانیم نفت بیشتری بفروشیم، بتوانیم به مبلغ بیشتری بفروشیم، اضافه این منابع برود برای یارانه خانواده‌ها و نیازمندانی که مشکل دارند و گرفتار هستند و یارانه (45) هزار تومانی برای آنها خیلی مهم است، یک مقداری آن یارانه‌ها اضافه شود که یک مشکلی از مشکلات عدیده خانواده‌های کم‌درآمد حل شود. همکاران عزیز! تقاضا می‌کنم به این پیشنهاد رأی مثبت بدهند.

محمدباقر قاليباف
دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم من فکر می‌کنم شاید جناب آقای دکتر حسینی از این رقمی که معادل (20) هزار میلیارد تومان برای مازاد درآمدهایی که تبصره (14) برای هدفمندی لحاظ شد التفات نفرمودند. خواهش می‌کنم چند دقیقه‌ای همه نمایندگان محترم عنایت داشته باشند! ما برای اینکه بتوانیم یارانه‌ها را پرداخت کنیم و موارد دیگری که برای کاهش فقر، برای کمیته امداد، بهزیستی و هر آنچه که در این تبصره است، پیش‌بینی کردیم (77) هزار میلیارد تومان از فروش داخلی فرآورده‌ها، (140) هزار میلیارد تومان از فروش صادرات فرآورده‌های نفتی، به همین ترتیب (20) هزار میلیارد تومان اگر مازاد بر اینها تحقق پیدا کرد. بنده به شما دارم گزارش می‌دهم، این رقمی که الان گفته می‌شود که اگر افزایش پیدا کرد آن را مجدداً برای یارانه‌ها به مقدار فزاینده، شما افزایش بدهید، تا الان همه آن (47) درصد تحقق داشته است. ما برای اینکه جبران کنیم رفتیم از خزانه پول برداشت کردیم و از آن مجوز قانونی استفاده کردیم. ما با اجازه شورای عالی هماهنگی اقتصادی اوراق منتشر کردیم. اگر گفته شود یکی از این هفت تا آیتم افزایش پیدا کرد، ممکن است آیتم‌های دیگر کاهش پیدا کند، کمااینکه الان کاهش پیدا کرده است. ما اگر یکی افزایش پیدا کرد که الان هم تازه (47) درصد بیشتر تحقق پیدا نکرده، اگر سایر موارد هم افزایش پیدا کند عددی باقی می‌ماند که اصلاً عددی وجود ندارد. بنابراین اینکه بگوییم پنج تا عدد جمع شود و ما با آن بتوانیم پرداخت‌های یارانه را داشته باشیم، اگر یک قلم افزایش پیدا کرد شما مجبورید یارانه‌ها را اضافه کنید. اگر آن شش تای دیگر کاهش پیدا کرد چه؟ این چنین که حکمی ندارد. تازه چه زمانی؟ فرض کنید ماه اول این اتفاق بیفتد، ما یارانه‌ها را اضافه کنیم، ماه دوم کاهش پیدا کند. چه زمانی؟ پایان سال، اگر پایان سال باشد آن وقت باید یک حالت متمم اضافه شود، بودجه‌تان هم یک‌ساله است. اصلاً این عملیاتی نیست و ضمن اینکه کمیسیون محترم برای این روز مبادا که اگر اتفاقاتی بیفتد و آن منابع را حاصل داشته باشیم، (20) هزار میلیارد تومان برای آن اینجا آورده است. اصلاً امکان چنین چیزی نیست. به همین جهت من با توجه به احترامی که برای جناب آقای حسینی قائل هستم، فکر می‌کنم اگر درخواست انصراف را بدهند خیلی کمک بیشتری به اجرای هدفمندی یارانه‌ها خواهند فرمود.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون، کمیسیون بفرمایید.

رحيم زارع
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز! منابع هدفمندی در لایحه بودجه پیشنهادی دولت (267) هزار میلیارد تومان بوده، در کمیسیون تلفیق به (330) هزار میلیارد تومان رسیده و ما (20) هزار میلیارد تومان هم پیشنهادی که الان آقای دکتر حسینی دادند به ویژه برای پرداخت به کمیته امداد، مستمری بهزیستی و مبارزه فقر مطلق آوردیم و کمیسیون مخالف است.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون. فقط من این نکته را قبل از رأی‌گیری بگویم که ما آن بخش مربوط به درآمدی‌اش را الان رأی‌گیری می‌کنیم، بخش هزینه‌ای آن برای بعد است.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهاد جناب آقای سیدشمس‌الدین حسینی بخش درآمدی، «منابع حاصل از افزایش حجم صادرات، قیمت صادرات و نرخ تسعیر ارزهای حاصل از صادرات فرآورده‌های نفتی موضوع این تبصره مربوط به مصارف هدفمندی متناسب با کاهش قدرت خرید».

محمدباقر قاليباف
حضار 221 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهاد بعدی را جناب آقای نجابت دارند. آقای نجابت! کدام ردیف را اعلام می‌فرمایید؟

روح اله نجابت
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم لطفاً عنایت کنند، من چند جمله می‌خواهم عرض کنم، توجه کنید! قابل توجه است. الان عددهایی که در جداول تبصره (14) نوشته شده با نرخ ارز (5/17) حساب شده است. اما آن چیزی که اتفاق می‌افتد نرخ ارز (25) تومان است. اگر فروش زیاد شد، اگر نرخ ارز غیر از پیش‌بینی (5/17) و بیشتر بود، اگر قیمت نفت افزایش پیدا کرد، هر اتفاقی افتاد، پیشنهاد ما این است که این منابعی که اضافه می‌شود به بودجه عمومی برگردد. کمک کنید این رأی بیاورد، جبران کسری بودجه ما را کند، حقوق کارمندان را بشود بدهیم، پروژه‌های عمرانی که هر کدام از ما در حوزه‌های انتخابیه داریم، کمک به بهزیستی و کمیته امداد، همه اینجا اتفاق بیفتد. یعنی شما یک مصارفی دیدید که منابع آن واقعی نیست، اینجا به واقعی شدن منابع کمک می‌کند. اگر بالاتر از سقف درآمدهای نفتی مندرج در بودجه...

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای نجابت! عذرخواهی می‌کنم، این پیشنهاد شما با پیشنهاد آقای شریعتی که در تبصره (1) مطرح کرد چه فرقی می‌کند؟ آن هم دنبال این بود که برای همین بحث ال‌پی‌جی، پروپان و بوتان مازاد درآمد ایجاد کند؟ اگر با آن یکی باشد قابل طرح نیست.

روح اله نجابت
پیشنهاد دهنده
نه، ما نمی‌خواهیم مازاد درآمد ایجاد کنیم. اجازه بدهید من عرض کنم، هر جا که مازاد درآمد اتفاق افتاد، به جای اینکه برود در حساب‌های خاصی که در دوره‌های قبل می‌گفتیم حساب خاص دولت است، رأساً سازمان برنامه بخواهد تصمیم بگیرد، به بودجه عمومی برگردد.

احمد اميرآبادي فراهاني
الان اینکه کدام حساب برود یک بحث دیگری است، آن بحث ردیف‌ها است، اینجا قابل طرح نیست. الان فقط محل درآمد از محل صادرات و فروش داخلی اتان، ال‌پی‌جی، گوگرد، پروپان و بوتان است.

روح اله نجابت
پیشنهاد دهنده
هر کدام که افزایش داشته باشد به ردیف (210112) اضافه شود. آقای امیرآبادی! این غیر از آن است.

احمد اميرآبادي فراهاني
ببینید! پس پیشنهاد روشن آقای نجابت این است که در یک جایی دولت (7000) میلیارد آورده، می‌گوید اگر درآمد مازادی ایجاد شد به آن ردیف (210112) برود. درست است؟

روح اله نجابت
پیشنهاد دهنده
بالاتر از سقف درآمدهای نفتی مندرج در بودجه هر چه که شد، اینها به حساب بودجه عمومی برگردد.

احمد اميرآبادي فراهاني
خیلی ممنون، اگر مخالف اجازه بفرمایند، دولت مخالف است، کمیسیون نظری ندارد. آقای رئیس! رأی بگیرید.

محمدباقر قاليباف
دوستان! چون این خلاف آن جدول شش‌بندی ماده (39) برنامه است دوسوم رأی می‌خواهد. حضار 223 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهاد بعدی را جناب آقای شریعتی دارند که مطرح نمی‌کنند. آقای طغیانی ردیف (11) را مطرح می‌فرمایند.

مهدي طغياني
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر! همکاران عنایت بفرمایند، یک پیشنهادی هست که بخشی از آن درآمدی است و بخشی هزینه‌ای است. من آن قسمت درآمدی را خدمتتان عرض می‌کنم.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای دکتر طغیانی! عذرخواهی می‌کنم، این به تبصره (14) ربطی ندارد، این برای سپرده اشخاص حقیقی و حقوقی است.

مهدي طغياني
پیشنهاد دهنده
نه، آقای دکتر اجازه بدهید، اول آن است، مورد (1) و (2) آن است. اجازه بدهید من عرض کنم، اگر ارتباطی نداشت اصلاً پس می‌گیریم. همکاران ببینید! ما در قانون بودجه 1400 حذف یارانه پردرآمدها را پیش‌بینی نکردیم. من در قسمت اول پیشنهاد آوردم کسانی که در سه دهک بالای درآمدی هستند و واقعاً این یارانه نقشی در زندگی‌شان ندارد، درآمدهای بالا دارند، ولی اگر این منابع را برگردانیم و به دهک‌های پایین بدهیم، این برای آنها می‌تواند مؤثر باشد. ما امسال این بند را اصلاً در پیشنهاد نداریم، این یک. دو؛ عنایت کنید، مورد دوم اینکه دولت محترم پذیرفتند که حذف ارز (4200) تومانی غیر از دارو را در طول سال پیاده کنند. ولی در مورد منابع باقیمانده این که هر چقدر است، در مورد منابع باقیمانده این، پیشنهاد ما این است که این در ردیفی تجمیع شود، بعداً در بحث پیشنهاد هزینه‌ای آن دو تا پیشنهاد در مورد آن داریم و در مورد اینکه چه شکلی اینها را هم پیدا کنیم یک حکمی آوردیم که بانک مرکزی و دستگاه‌های دیگر اطلاعات‌شان را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بدهند. پس دو تا بحث درآمدی داریم، یک؛ حذف یارانه پردرآمدها و سه دهک‌ بالا و دوم؛ باقیمانده حاصل از ارز (4200) تومانی. اینها تجمیع شود تا بعداً برای این حکمی داریم که این صرف یارانه کم‌درآمدها و دهک‌های پایین درآمدی شود.

محمدباقر قاليباف
جناب آقای طغیانی! این بخش اول پیشنهاد شما که سیاست‌گذاری است، بخش آخر آن هم هزینه‌ای است که بعد می‌خواهد به سه تا دهکی بیاید که مدنظرتان است. اجازه بدهید در هزینه‌ای‌های مربوط به تبصره (14) به عنوان سیاست‌گذاری مطرح کنید، اگر آن تأیید شد بعد در هزینه‌های آنجا می‌گذاریم، خیلی ممنون.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس پیشنهاد آقای رضائی را ببینید! قابل طرح است، می‌گوید «مالیات را از تراکنش‌های بانکی برداریم و به حساب سازمان هدفمندی واریز کنیم». آقای رئیس! قابل طرح است؟

محمدباقر قاليباف
این هم خلاف برنامه است.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! در تبصره (14) الحاقات تمام شد، فقط رفع ابهام آقای دلخوش مانده است. آقایان فناوری! پیشنهاد آقای دلخوش چه شد؟

محمدباقر قاليباف
تذکر را بفرمایید.

روح اله متفکرآزاد
جناب آقای غضنفرآبادی تذکر دارند، بفرمایید.

موسي غضنفرآبادي
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم سالروز وفات شهادت‌گونه عقیله بنی‌هاشم حضرت زینب (سلام‌الله‌علیها) را خدمت همه عزیزان، همکاران عزیز و بزرگوار و ملت شریف ایران تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم. آقای رئیس! تذکر من ماده (22) است، البته حسن‌نیت و بزرگواری شما رئیس محترم و بزرگوار بر کسی پوشیده نیست. لطف و عنایت جناب‌عالی و دلسوزی شما بر همه ما و قضات هم پوشیده نیست. در تبصره (12) یک رأی‌گیری شد و آن این بود که یا اینکه قضات با اعضای هیأت علمی به صورت پلکانی مالیات از آنها کسر شود، یا کسر نشود. اولاً انتظار این نبود، ببینید! واقعاً قضات جمهوری اسلامی ایران درصد شأن‌شان از قضات افغانستان هم پایین‌تر است. ولی حق آنها این نبود، حداقل این چیزی که در ذهن من ایجاد می‌شود حتماً در ذهن قضات دیگر و مردم دیگر هم ایجاد می‌شود که حالا مثلاً می‌آیند بررسی می‌کنند یا محاسبه می‌کنند که میزان اعضای هیأت علمی در مجلس حتماً بیشتر از قضات در مجلس بوده است. شاید مثلاً دنبال یک چیزهایی باشند و واقعاً آیا همکاران عزیز می‌دانند قضاتی که انصافاً شب و روز دارند کار می‌کنند، بعد انتظار داریم قاضی که می‌گویند کفش او نباید تنگ باشد تا اینکه روی حکمش تأثیر مثبت یا منفی نداشته باشد، بعد ما او را تحت فشار حقوقی قرار می‌دهیم. یک مطلبی که واقعاً باید کمک‌شان کنیم، یعنی شب و روز دارد کار می‌کند، شب پرونده را به اینجا و آنجا می‌برد. من واقعاً از خودم نمی‌گویم، مالیات از من کسر نمی‌شود، چون جانباز هستم. ولی بینی و بین‌الله برای قضات خیلی سخت و دشوار است. همکاران عزیز و بزرگوار، جناب آقای رئیس! یا اینکه هر دو گروه حذف شوند، یا اینکه واقعاً اگر بنا هست اعضای هیأت علمی عزیز و بزرگوار که حق آنها هم هست، شب و روز تلاش می‌کنند، اگر آنها هم باقی می‌مانند، قضات محترم هم باقی بمانند. ما حتی موافقت می‌کنیم، یعنی نظر دوستان این است که حتی کارمندان دستگاه قضائی و سایر کارمندان هم تحت این قاعده قرار بگیرند. من واقعاً عرض کردم دلسوزی و بزرگواری شما رئیس بزرگوار که الحمدلله سابقه بسیار درخشانی در تلاش و فعالیت و جبهه و جنگ داشتید و دارید بر کسی پوشیده نیست، من خواستم این را تذکر بدهم.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون. جناب آقای غضنفرآبادی! به هر حال ما اینجا دیگر مجری رأی دوستان و قانون هستیم. به هر حال عزیزی پیشنهاد داده، این پیشنهاد رأی آورده است. طبیعتاً دیگر بنده اینجا به عنوان خدمتگزار شما باید این را براساس رأی دوستان پیگیری کنیم. آقای امیرآبادی! پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! آقای دلخوش که ابهام داشتند، متأسفانه سیستم ابهام ایشان را در تبصره (8) ثبت کرده است. ولی واقعاً مربوط به همین جایی است که الان بحث داریم. اما آقای دلخوش! من ابهام شما را خواندم، دقیقاً اصلاح عبارتی است. ببینید! شما می‌گویید «منابع ارزی در بخش منابع به حساب معرفی شده بانک مرکزی واریز شود» که این را همین‌جا آورده، گفته منابع ارزی به اینجا واریز شود، بعد هم فرمودید مستقیماً به حساب هدفمندی برود. منظور این هم همین است. تحصیل حاصل است، مشکلی ندارید. حالا بفرمایید.

سيدکاظم دلخوش اباتري
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم همین که آن چیزی که ما پیش شما امانت گذاشتیم پیدا کردید باز تشکر، این یک. آقای امیرآبادی! دوم اینکه آقای رئیس توجه بفرمایند، جهت استحضار چند تا نکته هست که این نکته را خواهش می‌کنم دقت بفرمایید! اول این پیشنهادی که ما دادیم، یک چالشی در تسعیر در بازار نیما داریم که زمان‌بر است، باعث تأخیر در پرداخت به جداول تبصره (14) می‌شود که همان یارانه هدفمندی یارانه‌ها است. دوم اینکه وزارت نفت در اینجا مکلف شده که بلافاصله، چون وزارت نفت پول انرژی را وصول می‌کند، بعد از وصول منابع صادرات خودش این را سریعاً به بانک مرکزی واریز کند. آقای رئیس! این بسیار مهم است، چون سال‌های گذشته تجربه نشان داده که این را سریعاً به حساب هدفمندی یارانه‌ها، درست است، در متن این است که هدفمندی یارانه‌ها سریع توزیع کند و اینکه اول آن درست توزیع شود، بانک مرکزی و وزارت نفت این پول را سریع بعد از وصول منابع صادرات به بانک مرکزی وارد کنند، بانک مرکزی هم بلافاصله به نرخ ETS تسعیر و به حساب سازمان هدفمندی به صورت مستقیم واریز کند و باعث شفافیت در عملیات تبصره (14) و عدم اختلال در فرآیند پرداخت یارانه‌ها می‌شود. این پیشنهاد من کامل‌تر است، اگر این پیشنهاد بیاید هم تکلیف وزارت نفت مشخص است، هم تکلیف بانک مرکزی مشخص است و مردم و بخش‌های مختلف هم سریعاً به منابع هدفمندی یارانه‌ها که مجلس تصویب کرده، دسترسی پیدا می‌کنند. آنهایی را که شما فرمودید، آنها رافع مشکل نیست، این کل مطلب ماست.

احمد اميرآبادي فراهاني
اگر مخالف اجازه بدهد، موافق هم صحبت نکند، دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم نمایندگان محترم! الان برای اینکه رفع مشکل شود و به وقت بتوانیم پرداخت‌های مربوط به یارانه خانوار را داشته باشیم، حتی اجازه دادید که ما برویم از بانک مرکزی (1) درصد تنخواه بگیریم، به جهت اهمیت موضوع. اما من به شما عرض کنم، متأسفانه اگر این پیشنهادی که آقای دلخوش داد اجرا نشود، این روال کار اداری باعث می‌شود ما همیشه مشکل داشته باشیم. در حالی که پول داریم، اما به وقت این پول از شرکت نفت به بانک مرکزی، از بانک مرکزی به خزانه واریز نمی‌شود. بنابراین در جهت همان نظری که نمایندگان محترم داشتند که وقفه بر این حاصل نشود، حتی اجازه دادید که ما برویم تنخواه دریافت کنیم، به این پیشنهاد رأی بفرمایید.

محمدباقر قاليباف
کمیسیون بفرمایید.

رحيم زارع
بسم الله الرحمن الرحیم پیشنهاد آقای دلخوش هم بحث فرآیند کار را تسریع می‌کند و هم بحث اینکه تسهیل در امور خزانه را دارد و کمیسیون موافق است. دبیر (امیرآبادی‌فراهانی) ـ دولت و کمیسیون موافق هستند. پیشنهاد آقای دلخوش: «منابع ارزی در بخش منابع جدول این تبصره بلافاصله توسط وزارت نفت به حساب‌های معرفی‌شده بانک مرکزی واریز و به محض وصول توسط بانک مرکزی به نرخ ETS تسعیر و مستقیماً به حساب سازمان هدفمندی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل واریز می‌شود و به صورت کامل صرف مصارف جدول این تبصره می‌شود».

محمدباقر قاليباف
حضار 216 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب شد.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! پیشنهاد بعدی را جناب آقای رضائی دارند.

محمدباقر قاليباف
اخطار را بفرمایید.

روح اله متفکرآزاد
جناب آقای سیدسلمان ذاکر اخطار دارند، بفرمایید.

سيدسلمان ذاکر
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم دوستان، جناب آقای قالیباف، هیأت محترم رئیسه! تبصره (12)، در ردیف (4) پیشنهاددهنده به دو گروه پیشنهاد داد، هم قضات و هم هیأت‌علمی. (رئیس ـ اخطارتان بر چه اساسی است؟) اخطار من براساس اصل سوم قانون اساسی است. شما بین دو گروه تبعیض قائل شدید. اگر از اول اعلام می‌کردید که ما قضات را از هیأت‌علمی جدا می‌کنیم، دوستان طور دیگری رأی می‌دادند. شما این را نگفتید. وقتی که رأی‌گیری شد شما گفتید قضات را نمی‌شود معاف از مالیات کرد، ولی هیأت‌علمی را می‌شود. ما به هر دو گروه احترام قائل هستیم، هیأت‌علمی هم بالای سر ماست. اما قضات، دادیاران و بازپرسان (4) میلیون تومان حقوق می‌گیرند، این همه مصائب و مشکلات کشور را متحمل می‌شوند، خلأها را پر می‌کنند، امروز حق آنها این است که ما معافیت آنها را مستثنی کنیم؟ حقیقتاً این ظلم و تبعیض ناروا در حق قضات درست نیست. من خواهش می‌کنم به این موضوع توجه کنید و مجدداً رأی‌گیری کنید تا دوستان دوسوم رأی بدهند، نه اینکه شما بعد از رأی‌گیری بگویید که دوسوم رأی می‌خواهد، این درست نیست.

محمدباقر قاليباف
جناب آقای ذاکر! من در تذکر قبلی هم توضیح دادم. اینکه ما هم موافقیم که به قضات رسیدگی شود، حتماً در باورهای دینی و احادیث و روایات ما قضات جزء اقشار در اولویت تأمین زندگی هستند، در این شکی نیست. ولی به هر حال پیشنهادی که عزیزان دادند و مجلس به آن رأی داد، با توجه به اینکه اعضای هیأت‌علمی شامل ماده (5) قانون اصلاحات استخدامی هستند، قانون دائمی دارند. عزیزان قضات ما در این بخش قانون دائمی ندارند. این بحث رأی‌گیری شد، حذف شد و ما مجدداً هم نمی‌توانیم در این بخش رأی‌گیری کنیم. پیشنهاد بعدی را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهاد بعدی را جناب آقای رضائی دارند. آقای دکتر! آقایان معاونت قوانین گفتند پیشنهاد آقای رضائی قابل طرح است. اجازه می‌فرمایید طرح کنند؟

محمدباقر قاليباف
بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهادشان در ردیف (21) است، می‌خواهند برای تراکنش‌های بانکی مالیات مشخص کنند و به حساب سازمان هدفمندی یارانه‌ها برود، بفرمایید.

ابراهيم رضائي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران عزیز و ملت شریف ایران سلام عرض می‌کنم. سالروز وفات حضرت زینب (سلام‌الله‌علیها) را تسلیت عرض می‌کنم و امروز که سالروز تغییر قبله مسلمین از بیت‌المقدس به مکه مکرمه است را گرامی می‌داریم. ان‌شاءالله طبق وعده ولی‌امر در کمتر از (20) سال آینده هر دو شهر مهم اسلامی آزاد خواهد شد و به دست مجاهدان اسلامی خواهد افتاد. پیشنهاد بنده مالیات بر تراکنش‌های مالی به نفع خانوارهای کم‌د‌رآمد است. همه ما درباره ضرورت اصلاح نظام مالیاتی و تحول در آن زیاد صحبت کردیم و دغدغه داریم. برای جلوگیری از فرار مالیاتی، برای جلوگیری از پولشویی و برای روشن و شفاف شدن سامانه مالیاتی‌مان این پیشنهاد را دادیم، برای جلوگیری از کسب درآمد از روش‌های غیرقانونی این پیشنهاد تدوین شده، کار کارشناسی روی آن انجام شده، اصلاح نظام مالیاتی مصداق تحول در بودجه و کار انقلابی مجلس است. پیشنهاد بنده روشن و شفاف است، از تراکنش‌های بالای (10) میلیون تومان، تراکنش‌های (100) میلیون به بالا و بیشتر از آن هر کدام به یک نسبتی مالیات کسر می‌شود و اینها صرف یارانه نقدی خانوارهای کم‌درآمد می‌شود. حتماً این به نفع اکثریت ملت ایران است. من نمی‌خواهم بیشتر از این وقت مجلس را بگیرم، خواهشم از همه همکاران عزیزمان این است که با تصویب این پیشنهاد یک عیدی خوبی به خانوارهای کم‌درآمد کشور در سال 1400 بدهند، تشکر می‌کنم.

روح اله متفکرآزاد
آقای رسولی‌نژاد مخالف هستند، صحبت نمی‌کنند.

احمد اميرآبادي فراهاني
دولت مخالف است.

محمدرضا پورابراهيمي داوراني
من مخالف صحبت می‌کنم.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای پورابراهیمی! ایشان صحبت نکرد که وقت گرفته نشود، وگرنه خودش می‌خواهد صحبت کند.

روح اله متفکرآزاد
نفر دوم مخالف آقای یوسفی است.

محمدباقر قاليباف
آقای یوسفی نفر دوم هستند، بفرمایید.

مجتبي يوسفي
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران عزیز عرض سلام و وقت‌بخیر دارم. آقای دکتر! چون در اخطار هم اصل (3) قانون اساسی را به عنوان اخطار ثبت کردم، این را عرض می‌کنم در مصوبه حذف مالیاتی که مصوب شده بود و مجلس محترم در جهت رفع تبعیض یک کار انقلابی کرد، براساس اصل سوم قانون اساسی در عین اینکه افتخار می‌کنیم.

محمدباقر قاليباف
آقای یوسفی! خواهش می‌کنم به عنوان مخالف این پیشنهاد بفرمایید.

مجتبي يوسفي
مخالف
آقای دکتر! الان آن را هم عرض می‌کنم، چون من در اخطار هم ثبت کردم. آقای دکتر! باید پاسخگوی افکار عمومی، معلم شریف، کارمندان شریف شهرداری‌ها، آن کسی که دارد روی دکل حفاری در دریا کار می‌کند و در همان وزارتخانه با مدرک دکترا به عنوان کارمند است، (25) درصد مالیات می‌دهد، ما حرفی نداریم، یا برای همه مالیات را کم کنید، یا اگر بنا است تبعیضی قائل شویم این دور از اصل سوم قانون اساسی است. در بحث مخالفت ضمن تشکر از برادر عزیزمان برای پیشنهادشان برای گرفتن مالیات یا کارمزد از تراکنش‌ها، ببینید! برای مخالفت دو تا دلیل دارم، اولی این است که اینها قانون‌های مالیاتی و یا پایه‌های جدید مالیاتی است یا درآمدی دولت است. در بودجه سنواتی یک‌ساله نباید به اینها توجه کنیم، چون ما به اثرات منفی آن توجه نکردیم. ممکن است ما با گرفتن مالیات یا برای اینکه کسی تراکنش تا (10) میلیون تومان یا (1) میلیون تومان انجام داد، به دلیل آن که ارزش پول ملی‌مان کاهش پیدا کرده، الان برای یک خرید به بازار رفتن و برگشتن (1) میلیون تومان می‌شود. اگر این را بخواهیم انجام بدهیم به تبعات آن که پول‌ها از بانک‌ها خارج می‌شود فکر کرده‌ایم؟ اینها باعث می‌شود ما یک مقداری امنیت سرمایه‌گذاری مردم در بانک‌ها را کم کنیم، در عین اینکه قبول دارم باید از افراد پردرآمد مالیات بگیریم، ولی باید برویم در روش‌های جدید مالیاتی مالیات بر مصرف را بگیریم، نه اینکه کسی که پولش را در بانک گذاشته بگوییم تو بیا مالیات بده. این باعث می‌شود سرمایه‌ها از بانک‌ها خارج شود، از این طرف هم باعث می‌شود که یک مقداری مشکلات برای مردمی که برنامه‌ریزی کرده‌اند به وجود بیاید. برای اینها یک طرح پخته‌ای در کمیسیون‌های تخصصی بررسی شود، در یک قانون دائم مثل مالیات بر خانه‌های خالی، مالیات بر معاملات مکرر و اینهایی که گرفتیم، اینها پایه‌های جدید مالیاتی شود، از آنها استقبال می‌کنیم.

روح اله متفکرآزاد
خیلی متشکر، موافق محترم جای خودشان را به جناب آقای مهدی طغیانی دادند، بفرمایید.

مهدي طغياني
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عنایت بفرمایید! ما در زمانی داریم پیرامون مالیات بر تراکنش‌ها صحبت می‌کنیم که پایه‌های اصلی مالیاتی را در اختیار نداریم. مالیات بر مجموع درآمد، مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات‌هایی که پایه‌های قابل توجهی در بسیاری از کشورها محسوب می‌شوند و درآمد مناسبی را هم برای دولت‌ها به همراه دارند. در این شرایط چه باید بکنیم؟ آیا باید کسری بودجه را تحمل کنیم؟ این را عنایت کنید. کسری بودجه را به شکل تورم به مردم تحمیل کنیم؟ کسری بودجه را از محل فروش نفت یا اوراق تأمین کنیم یا بر آن چیزی که به مرفهین جامعه تعلق می‌گیرد مالیات وضع کنیم؟ تراکنش‌ها آن هم تراکنش‌های بالای (10) میلیون تا (100) میلیون تومان: (10) هزار تومان، واقعاً تا (100) میلیون جابه‌جایی پول برای چند درصد از جامعه ما مطرح است و آیا (10) هزار تومان برای آنها رقمی حساب می‌شود؟ بالاتر از (100) میلیون تومان تا (1) میلیارد (50) هزار تومان. ما این شکلی داریم از بخشی از افرادی که به هر دلیلی در تور مالیاتی دولت قرار نمی‌گیرند و جزء اقشار مرفه جامعه هستند مالیات وضع می‌کنیم. مالیات ناچیزی هم وضع می‌کنیم. به این امید که ان‌شاءالله سال آینده در همین مجلس بتوانیم پایه‌های مالیاتی دائمی و روشنی مثل مالیات بر مجموع درآمد و مالیات بر عایدی سرمایه را مصوب کنیم و ان‌شاءالله بسیاری از فرارهای مالیاتی را به صفر برسانیم. لذا خواهش من این است، دوستان ببینید! همین چند روز پیش بانک مرکزی افزایش آن تعرفه جابه‌جایی و نقل و انتقالات پول را مصوب کرد. عایدی هم برای مردم نداشت. اینجا عایدی آن برای بودجه است، برای مردم است و به اقشار محروم جامعه کمک می‌کند. خواهش من این است دوستان به این پیشنهاد رأی موافق بدهند.

احمد اميرآبادي فراهاني
خیلی ممنون و متشکر، دولت بفرمایید.

محمدباقر نوبخت
بسم الله الرحمن الرحیم من استدعا می‌کنم نمایندگان محترم التفات داشته باشند که این پیشنهاد از چه مبنای قانونی یا عدالت اجتماعی می‌تواند برخوردار باشد. از نظر مبانی حقوقی تبصره (14) برای این است که اگر ما قیمت‌هایی را افزایش می‌دهیم، برای اینکه کاهش قدرت خرید خانوارها را جبران کنیم، طبق ماده (7) باید (50) درصد این افزایش قیمت را به خانوارها برگردانیم. اساساً این یارانه‌هایی را که روی قیمت‌ها وجود دارد هدفمند کنیم، بتوانیم به اقشاری که از اجرای این قانون آسیب می‌بینند کمک کنیم. سؤال؛ آیا کسی الان حقوق ماهانه خودش را می‌گیرد، مالیات هم از او برداشته می‌شود، این پول را می‌خواهد به خانواده خودش انتقال بدهد که او خرج خانه را داشته باشد، آیا از این هم مجدداً باید یک رقمی به عنوان تراکنش بگیریم به این عنوان که می‌خواهیم به فقرا کمک کنیم؟ کسی بیمارستان بستری است، (20) میلیون تومان هزینه بیمارستان است، آیا الان مگر امکان دارد که با چمدان و کیف و پول وارد یک جا شویم؟ این بنده خدایی که بیمار است اگر قرار است پول خودش را به بیمارستان بدهد، باید ما مجدداً از او یک پولی کسر کنیم؟ در این نوع مالیات‌ها و تراکنش‌ها باید انصاف هم رعایت شود. اگر بگوییم با تراکنش خدماتی دارد ارائه می‌شود ما مزد خدمات را بگیریم، این را که خود نظام بانکی دارد انجام می‌دهد. ما چه پول مضاعفی بگیریم؟ هر چه که فکر کنیم به یارانه افراد کم‌درآمد اضافه می‌شود، این نمی‌تواند حتماً یک منطق درستی داشته باشد. بنابراین من خواهش می‌کنم، این کار با توجه به آثار سوئی که دارد، ضمن اینکه الان خود سازمان برنامه و بودجه، خود خزانه‌داری کل می‌خواهد حقوق را از طریق این تراکنش‌ها بدهد، طبق این مصوبه و حکمی که می‌دهیم آیا ما مستثنی شده‌ایم؟ این شکل که همین‌طور فکر کنیم داریم به محرومین کمک می‌کنیم که نمی‌توانیم سایر ضوابط و منطق را به هم بزنیم. به همین جهت من از نمایندگان بزرگوار خواهش می‌کنم که به این پیشنهاد رأی نفرمایند.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون، کمیسیون بفرمایید.

رحيم زارع
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران عزیز! همین پیشنهاد چند سال است در کمیسیون بودجه مطرح می‌شود و ناقص هم هست، هیچ تعریفی هم از آن نیست. مثلاً شما (10) میلیون رهن مسکن می‌دهید، یا (100) میلیون یک معامله عادی دارید، یا (20) میلیون خرج بیمارستان‌تان می‌شود، چطور باید بیاید مالیات بپردازد و این یک نوع خودزنی و خودتحریمی است. قانون مالیات‌ها هست، دولت محترم اگر تشخیص بدهد قانون را اصلاح کند و در قانون دائمی بیاورد. اینکه امروز ما با این نکته و این عجله بخواهیم این را در بودجه در کنار موارد دیگر بیاوریم، بحث قانون دائمی نیاز دارد و ما تا الان به جلو رفتیم اقتصاد را شفاف کنیم، از فردا تراکنش‌ها غیرشفاف می‌شود و آن نظمی که دارد به نظام اقتصادی کشور برمی‌گردد از بین می‌رود و عدد درآمدی‌اش هم مشخص نشده و چیزی هم نیست و به نظر من در کنار تحریم‌هایی که وجود دارد و فرار سرمایه‌هایی که در کشور وجود داشته، یک نوع خودتحریمی و خودزنی برای مجلس است. ما با آن مخالف هستیم.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای رئیس! پیشنهاد جناب آقای ابراهیم رضائی را رأی بگیرید. «دولت مکلف است از تراکنش‌های بانکی مالیات زیر را دریافت و به حساب سازمان هدفمندی واریز کند. تراکنش‌های (10) میلیون تومان تا کمتر از (100) میلیون تومان: (10) هزار تومان. تراکنش‌های (100) میلیون تومان تا کمتر از (1) میلیارد تومان: (50) هزار تومان. تراکنش‌های (1) میلیارد به بالا: یک‌ده‌هزارم مبلغ تراکنش».

محمدباقر قاليباف
حضار 216 نفر، پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
ما دیگر الحاق به (14) نداریم، من تبصره (15) را قرائت می‌کنم: تبصره 15 ج ـ شرکت تولید مواد اولیه و سوخت هسته‌ای ایران مکلف است جهت توسعه و تسریع در اجرای طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، مواد معدنی و محصولات جانبی همراه با مواد پرتوزا را مطابق با قوانین و مقررات به فروش رسانده و درآمد حاصل از آن را پس از کسر هزینه‌ها (شامل قیمت تمام‌شده کالا و خدمات فروش‌رفته، اداری ـ عمومی و توزیع و فروش) به حساب خاصی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کند. درآمد حاصله به حساب افزایش سرمایه دولت در شرکت منظور و معاف از تقسیم سود سهام دولت و مالیات آن با نرخ صفر محاسبه می‌شود. د ـ به منظور اصلاح الگوی مصرف برق و گاز، دولت مکلف است از طریق شرکت‌های ذیربط نسبت به نصب کنتورهای هوشمند ساخت داخل برای مشترکان برق و گاز با اولویت مشترکان پرمصرف اقدام کند و هزینه مربوط را به صورت اقساطی از مشترکان دریافت نماید. بند الحاقی 2 ـ وزارت نیرو مکلف است متوسط بهای انرژی برق تحویلی به صنایع فولادی،آلومینیوم، مس، فلزات اساسی و کانی¬های فلزی، واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی را با احتساب بهای انتقال انرژی برق تا محل تحویل به مصرف کننده، بر مبنای نرخ خرید انرژی برق از نیروگاه‌های دارای قرارداد تبدیل انرژی (ECA) محاسبه و دریافت نماید. منابع حاصل از محل افزایش بهای برق این صنایع به حساب شرکت توانیر نزد خزانه¬داری کل کشور واریز می¬شود. بند الحاقی 3 ـ تعرفه سوخت نیروگاه‌های خود تأمین که بنا به اعلام وزارت نیرو اقدام به تحویل تمام یا بخشی از برق تولیدی خود به شبکه سراسری می¬کنند، به میزان سوخت مصرفی برای برق تحویل شده به شبکه در ساعات اوج مصرف (در تابستان)، معادل تعرفه سوخت نیروگاهی براساس متوسط بازدهی نیروگاه‌های حرارتی سال 1397 تعیین می¬شود. بند الحاقی 4 ـ به شرکت‌های تابعه و وابسته به وزارت نیرو اجازه داده می‌شود با رعایت ملاحظات امنیتی کشور از محل ساماندهی، بهینه¬سازی و تغییر کاربری بخشی از املاک و دارایی¬های خود و احداث، بازسازی و بهره‌برداری از آنها با مشارکت اشخاص حقیقی و حقوقی خصوصی، نسبت به تأمین مالی طرح‌های نوسازی شبکه فرسوده برق کشور اقدام کند. آیین¬نامه اجرایی نحوه محاسبه عوارض تغییر کاربری، نقل و انتقال املاک و پروانه¬های ساختمانی ظرف مدت دو ماه از تاریخ ابلاغ این قانون توسط وزارت نیرو با همکاری دستگاه‌های ذی¬ربط تهیه می¬شود و به تصویب هیأت وزیران می¬رسد. آقای نادران! اینجا یک ابهام گرفته‌اند که چون پروانه‌های ساختمانی است، در تهیه این ابلاغ وزارت کشور باید باشد یا نه؟ این را به ما اعلام بفرمایید. (زارع ـ یا وزارت راه و شهرسازی است یا وزارت کشور) بله، وزارت راه و شهرسازی یا وزارت کشور، این باید رفع ابهام شود. اگر دوستان پیشنهاد ندارند تبصره (15) را رأی بگیریم. آقای جوکار در بند «ج» پیشنهاد دارند، بفرمایید. آقای جوکار! ردیف (2) را می‌گویید یا (3)؟

محمدصالح جوکار
با همدیگر می‌گویم.

احمد اميرآبادي فراهاني
با همدیگر نمی‌شود، جداجدا باید مطرح شود، چون مخالف و موافق است، باید جدا رأی‌گیری شود.

محمدباقر قاليباف
چون حذف کل آقای کوچکی‌نژاد اول است، ایشان باید بفرمایند.

احمد اميرآبادي فراهاني
آقای کوچکی‌نژاد! حذف کل را می‌خواهید مطرح کنید یا حذف جزء؟

جبار کوچکي نژادارم ساداتي
من در بند «ج» حذف جزء دارم.

احمد اميرآبادي فراهاني
بله آقای دکتر! ایشان قبل از آقای جوکار ثبت کرده‌اند، پس اجازه بفرمایید ایشان مطرح کنند. بفرمایید.

جبار کوچکي نژادارم ساداتي
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم آقای امیرآبادی! شما به تابلو نگاه کنید، پیشنهاد من حذف جزء است. پیشنهاد من بعد از «مواد معدنی»، «محصولات کشاورزی»، بعد از «پرتوزا»، «پرتودهی» است. با توجه به اینکه شرکت تولید مواد اولیه سوخت هسته‌ای در حوزه کشاورزی هم دارد کار و تلاش می‌کند و محصولات زیادی هم در حوزه کشاورزی دارد، جهت تقویت بخش کشاورزی پیشنهاد ما این است که محصولات کشاورزی را هم ما در این بخش داشته باشیم، خیلی خلاصه.

احمد اميرآبادي فراهاني
خیلی ممنون. پیشنهاد آقای کوچکی‌نژاد مشخص است، بعد از «مواد معدنی» می‌خواهند «محصولات کشاورزی» اضافه شود، بعد از «پرتوزا» می‌خواهند «پرتودهی» اضافه شود. اگر مخالف اجازه بدهند که ان‌شاءالله اجازه می‌دهند، موافق هم صحبت نمی‌کند، دولت و کمیسیون هم مخالف هستند. آقای رئیس! رأی بگیرید.

محمدباقر قاليباف
حضار 221 نفر، پیشنهاد آقای کوچکی‌نژاد مطرح است. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم، تصویب نشد.

احمد اميرآبادي فراهاني
پیشنهاد بعدی را آقای جوکار دارند، می‌خواهند بعد از «پرتوزا»، بنویسند «پس از جداسازی». بفرمایید.

محمدصالح جوکار
پیشنهاد دهنده
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض تسلیت وفات حضرت زینب (سلام‌الله‌علیها) خدمت خواهران و برادران محترم. آقای دکتر قالیباف! من نکته‌ای را داشته باشم، در تبصره (14) من نمی‌دانم علتش چیست، من نوشتم و به آن بالا هم دادم، در بحث درآمدی هم بود، متأسفانه آقایان یک همهمه‌ای می‌کنند و اعلام می‌کنند آقا! هزینه‌ای است. در صورتی که پیشنهاد واقعاً درآمدی بود و شما یک دفعه کل تبصره را به رأی می‌گذارید. این خلاف است. ببینید! نکته‌ای که ما داشتیم مربوط به شهرداری‌ها بود، اینکه عوارض شهرداری‌ها را از محل درآمد نفت برداریم کسر کنیم، یقیناً روی حمل و نقل عمومی کشور تأثیرگذار است. شما این‌قدر دارید می‌گویید باید جلوی مواد آلاینده را بگیریم، باید روی تجهیزات و زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی کار کنیم. ولی این اتفاق نمی‌افتد. اما در مورد این موضوع؛ ببینید! بحث قانون معادن یک قانون اصیلی است که اصلاح آن هم شده است، تمام تصمیم‌گیری‌ها بر عهده شورای عالی معادن کشور و شورای معادن در استان‌ها گذاشته شده است. من از داشتن چنین قانونی در تعجب هستم، چطور می‌شود در قانون بودجه ما می‌آییم یک حکمی را وضع می‌کنیم که خلاف قانون معادن کشور باشد. اولاً اینکه ما از این طریق نباید دست بگذاریم روی همه معادن کشور به جرم اینکه ماده پرتوزایی دارند، اصلاً این قانون طبیعت است و علمی است که هرجایی روی و سرب باشد مقداری مواد پرتوزا در کنار آن وجود دارد و از این