دوره 11 اجلاسیه 2
تعداد نمایندگان حاضر 205 جلسه 108
 1. اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور
 2. تلاوت آیاتی از قرآن مجید
 3. طرح سؤال آقای محمدحسین فرهنگی نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو از آقای محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نظر مجلس مبنی بر قانع‌کننده نبودن پاسخ وزیر
 4. انتخاب آقای محمدمهدی فروردین به عنوان عضو در شورای عالی ورزش و تربیت بدنی
 5. طرح سؤال آقای حسین میرزائی نماینده اصفهان و (33) نفر از نمایندگان مجلس از آقای محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نظر مجلس مبنی بر قانع‌کننده نبودن پاسخ وزیر
 6. تصویب طرح استفساریه بند «ز» تبصره (1) قانون بودجه 1400 کل کشور (ثبت 518)
 7. تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور
 8. ناطقان جلسه آقایان: جلیل مختار، جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی، علیرضا ورناصری‌قندعلی، مهرداد گودرزوندچگینی و محمدحسن آصفری
 9. تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی
 10. قرائت گزارش کمیسیون اصل نودم قانون اساسی درخصوص خسارت میلیاردی وزیر نفت به بیت‌المال در نحوه واگذاری فراقانونی سهام و به تأخیر انداختن در بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس با اقدامات سیاسی ـ رسانه‌ای و ارائه گزارش‌های خلاف واقع به دستگاه‌های نظارتی
 11. اعلام وصول (1) فقره طرح
 12. اعلام وصول (3) فقره سؤال
 13. اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده
1 اعلام رسمیت جلسه و قرائت دستور

محمدباقر قاليباف
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و صبح‌بخیر محضر ملت شریف ایران و همچنین همکاران، برادران و خواهران گرامی خودم. جلسه با حضور 205 نفر رسمی است، دستور جلسه را قرائت بفرمایید.

حسينعلي حاجي دليگاني
بسم الله الرحمن الرحیم دستور جلسه یکصد و هشتم روز چهار‌شنبه نهم تیر ماه 1400 هجری‌شمسی ‌مطابق با نوزدهم ذی‌القعده 1442 هجری‌قمری: 1 ـ گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد طرح استفساریه بند «ز» تبصره (1) قانون بودجه سال 1400 کل کشور. 2 ـ گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست در مورد لایحه پروتکل حفاظت از تنوع زیستی الحاقی به کنوانسیون چارچوب حفاظت از محیط‌زیست دریایی دریای خزر. 3 ـ گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل. 4 ـ گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد طرح تغییر ساعت رسمی کشور. 5 ـ گزارش کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس در مورد طرح اصلاح و الحاق موادی به قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان. 6 ـ سؤال‌های آقای محمدحسین فرهنگی نماینده محترم تبریز، آذرشهر و اسکو (یک فقره) و آقای حسین میرزائی نماینده محترم اصفهان و تعداد دیگری از نمایندگان محترم (یک فقره) از وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی. 7 ـ بررسی تقاضای عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد رسیدگی به طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی طبق اصل (85) قانون اساسی. 8 ـ گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از پرداخت حقوق‌های نامتعارف در دستگاه‌های اجرایی. 9 ـ گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد بررسی مغایرت‌های قانونی در نحوه انتخاب و انتصاب رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار. 10 ـ گزارش کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در مورد خسارت میلیاردی وزیر نفت به بیت‌المال در نحوه واگذاری فراقانونی سهام و به تأخیر انداختن در بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج‌ فارس با اقدامات سیاسی ـ رسانه‌ای و ارائه گزارش‌های خلاف واقع به دستگاه‌های نظارتی. 11 ـ انتخاب یک نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت عضویت در شورای عالی ورزش و تربیت بدنی.
2 تلاوت آیاتی از قرآن مجید

محمدباقر قاليباف
تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید.


(آیات 27 ـ 24 از سوره مبارکه «ابراهیم» توسط قاری محترم آقای محمد کاکاوند تلاوت گردید) اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم أَلَمْ تَرَ کیفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً کلِمَةً طَیبَةً کشَجَرَةٍ طَیبَةٍ أَصْلُها ثابِتٌ وَ فَرْعُها فِی السَّماءِ * تُؤْتِی أُکلَها کلَّ حِینٍ بِإِذْنِ رَبِّها وَ یضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثالَ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ یتَذَکرُونَ * وَ مَثَلُ کلِمَةٍ خَبِیثَةٍ کشَجَرَةٍ خَبِیثَةٍ اجْتُثَّتْ مِنْ فَوْقِ الْأَرْضِ ما لَها مِنْ قَرارٍ * یثَبِّتُ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا بِالْقَوْلِ الثَّابِتِ فِی الْحَیاةِ الدُّنْیا وَ فِی الْآخِرَةِ وَ یضِلُّ اللَّهُ الظَّالِمِینَ وَ یفْعَلُ اللَّهُ ما یشاءُ * (صدق الله العلی العظیم ـ حضار صلوات فرستادند)

محمدباقر قاليباف
از قاری محترم برادر عزیز و گرانقدرمان جناب آقای محمد کاکاوند تقدیر و تشکر می‌کنم. ترجمه آیات را بفرمایید.

سيدمحسن دهنوي
به نام خداوند بخشنده مهربان «آیا ندیدی خدا چگونه مَثل زده سخنی پاک که مانند درختی پاک است که ریشه‌اش استوار و شاخه‌اش در آسمان است. میوه‌اش را هر دم به إذن پروردگارش می‌دهد و خدا مثل‌ها را برای مردم می‌زند شاید که آنان پند گیرند. و مثل سخنی ناپاک چون درختی ناپاک است که از روی زمین کنده شده و قراری ندارد. خدا کسانی را که ایمان آورده‌اند در زندگی دنیا و در آخرت با سخن استوار ثابت می‌گرداند و ستمگران را بیراه می‌گذارد و خدا هرچه بخواهد انجام می‌دهد». راست گفت خداوند بلندمرتبه بزرگ. آقای رئیس! با اجازه اسامی غایبین و متأخرین را قرائت می‌کنم، (رئیس ـ بفرمایید) آقایان و خانمها: احسان ارکانی، زهره الهیان، سیداحسان خاندوزی، علیرضا زاکانی، همایون سامه‌یح، محمد صفائی، فریدون عباسی، سهراب گیلانی، سیدمحمد موحد و حسن نوروزی. آقای رئیس خیلی ممنون.
3 طرح سؤال آقای محمدحسین فرهنگی نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو از آقای محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نظر مجلس مبنی بر قانع‌کننده نبودن پاسخ وزیر

محمدباقر قاليباف
دستور اول را قرائت بفرمایید.

حسينعلي حاجي دليگاني
بسم الله الرحمن الرحیم دستور اول گزارش کمیسیون بهداشت و درمان درخصوص سؤال همکار عزیزمان آقای فرهنگی از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که از سخنگوی محترم کمیسیون سرکار خانم مشایخی دعوت می‌کنیم که گزارش کمیسیون را ارائه بفرمایند و برادر عزیزمان آقای یوسفی هم ادامه پیگیری سؤال را داشته باشند.

زهرا مشایخی‌مبارکه
بسم الله الرحمن الرحیم خلاصه سؤال: علت تضییع گسترده حقوق قالیبافان و بافندگان فرش و قطع بیمه آنان چیست؟ نتیجه بررسی: در اجرای ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی سؤال فوق در جلسه رسمی مورخه 22/10/1399 کمیسیون با حضور اکثریت اعضای کمیسیون، نماینده محترم سؤال‌کننده و وزیر محترم مطرح و پس از استماع اظهارات طرفین و نظر به اقناع نماینده سؤال‌کننده از پاسخ‌های ارائه‌شده وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کمیسیون قلمرو سؤال را ملی تشخیص داده و مستند به بند (3) ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی گزارش سؤال جهت اعلام وصول در اولین جلسه علنی ارسال می‌گردد.

حسينعلي حاجي دليگاني
تشکر.

مجتبي يوسفي
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و صبح‌بخیر دارم. از جناب آقای دکتر شریعتمداری وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی دعوت می‌کنم که به جایگاه تشریف بیاورند. (15) دقیقه فرصت دارند که در دو نوبت می‌توانند صحبت بفرمایند.

محمد شریعتمداری
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین و هو خیر ناصر و معین قبل از پاسخ به این سؤال که ان‌شاءالله بعد از طرح آن توسط برادر عزیزم جناب آقای دکتر فرهنگی به آن بیشتر خواهم پرداخت، مایلم هم از ریاست محترم مجلس شورای اسلامی جناب آقای دکتر قالیباف، هم اعضای محترم هیأت‌رئیسه و هم سؤال‌کنندگان محترم این جلسه، هم جناب آقای دکتر فرهنگی و هم جناب آقای میرزائی و جمعی از دوستان تشکر کنم که امروز بنده را به صحن علنی مجلس شورای اسلامی برای پاسخگویی به این سؤالات دعوت کردند که این فرصت فراهم شد با این توفیق حضور در مجلس در هفته‌های پایانی کار دولت و روزهای پایانی کار ما در دولت خدمتگزار، این امکان فراهم شود تا از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی که در این دوره در جریان تصویب لایحه بودجه سال 1400 بودجه کل کشور توجه ویژه‌ای در تصویب لایحه به بخش رفاه خصوصاً به امر محرومان و مستضعفان و بازنشستگان معمول داشتند، به عنوان وزیر رفاه کشور صمیمانه تقدیر و تشکر کنم. تعیین ردیف معین برای پرداخت بدهی‌های دولت به سازمان تأمین‌اجتماعی هر چند به صورت سهام که موجب شد برای اجرای طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان سازمان تأمین‌اجتماعی که در سال قبل هم به همت شما و دولت خدمتگزار آغاز شده بود، کار تکمیلی ارزشمندی انجام شود و از فشار بی‌امانی که امروز زندگی بازنشستگان عزیز ما را تهدید می‌کند تا حدودی کاسته شود. لازم است که من تقدیر و تشکرم را اینجا در صحن خدمت سرورانم بگویم. همچنین تشکر دوم من از افزایش منابع سازمان بهزیستی و کمیته امداد حضرت امام خصوصاً در حوزه پرداخت‌های به مددجویان عزیز و معلولان است که باز با توجه ویژه مجلس محترم در سال 1400 شرایط بهتری به لطف الهی پیدا خواهند کرد. همچنین مایلم در جمع همکاران ارجمند در مجلس شورای اسلامی با توجه به اینکه شاید این آخرین فرصت من برای حضور در جلسه علنی در خدمت عزیزان و سروران باشد، صمیمانه از همکاری ارزشمند کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، اعضای هیأت‌رئیسه، برادر عزیزم جناب آقای دکتر عیسی‌زاده که در دوره یکساله اول تصدی کمیسیون را بر عهده داشتند و نایب‌رئیس ایشان جناب آقای اسماعیلی که در این دوره ریاست کمیسیون اجتماعی را بر عهده دارند، در همکاری‌های ارزشمندشان با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تقدیر و تشکر کنم و هم علاوه بر کمیسیون مادر ما کمیسیون تأمین‌اجتماعی، تشکر من از کمیسیون بهداشت و درمان، کمیسیون اقتصادی و کمیسیون برنامه و بودجه به عنوان کمیسیون‌های همراه با وزارتخانه تقدیر و تشکر کنم. این مقدمه بود، به من یاد داده‌اند که با احترام فوق‌العاده برای کمیسیون محترم که سخنگوی محترم‌شان در اینجا حاضر شدند و مقدمه‌ای را مطرح فرمودند، نمایندگان محترم ابتدا فرصتی را معین کردند که جناب آقای دکتر فرهنگی سؤال‌شان را با دقت مطرح بفرمایند. بعد در فرصت باقیمانده ان‌شاءالله من در خدمت سروران باشم تا پاسخ تقدیم محضر این بزرگوار کنم، اگر جناب آقای رئیس اجازه بفرمایند.

مجتبي يوسفي
از برادر عزیزمان جناب آقای محمدحسین فرهنگی نماینده محترم تبریز، آذرشهر و اسکو دعوت می‌کنیم که به جایگاه تشریف بیاورند.

محمدحسين فرهنگي
بسم الله الرحمن الرحیم من قبل از شروع طرح سؤالم یادآوری کنم که سخنگوی محترم کمیسیون در گزارشی که خواندند و اینها در مذاکرات ثبت می‌شود، کلمه «اقناع» را بیان فرمودند که دقیق و درست آن «عدم اقناع» بود که در بیان ایشان سهوی شد، به علت عدم اقناع در کمیسیون در خدمت‌تان هستیم. سخنم را با فرازی از فرمایش مولای متقیان، رهبر آزادی‌خواهان و عدالت‌طلبان جهان که در آغاز پذیرش مسئولیت خود یکی از ارکان علت پذیرش مسئولیت را فرمودند یکی از دلایلم برای پذیرش این است که «و ما أخذ الله علی العلماء أن الا یقاروا علی کظه ظالم و لا سغب مظلوم»، «من این مسئولیت را نمی‌پذیرفتم اگر این نبود که خداوند از دانایان پیمان گرفته است که نسبت به ظلمی که بر مظلومان می‌رود ساکت نباشند». ایشان در فرمانی که فرمانی تاریخی است، خطاب به مالک‌اشتر وقتی مردم و طبقات را دسته‌بندی می‌کنند، در جایی به طبقات ضعیف جامعه می‌رسند و در وصف آنها این عبارت را دارند: «الذین لا حیله لهم»، گروهی هستند از طبقات ضعیف که اینها دسترسی‌های دیگران را ندارند. «حیله» در این جمله به معنای چاره و امکان و دسترسی است. کسانی که به تشکل‌های تأثیرگذار دسترسی ندارند، به پیامک‌های دسته‌جمعی و گروهی دسترسی ندارند، طبقاتی هستند که اگر از اینها حاکم حمایت نکند همیشه مظلوم می‌مانند، همیشه حق‌شان ضایع می‌شود، همیشه تحت تأثیر مشکلات دست و پا می‌زنند و با آنها دست و پنجه نرم می‌کنند. در ادامه همین فراز امام به مالک‌اشتر می‌فرماید که «این گروه به عدالت تو نیازمندتر هستند و چنان باش برای یک‌یک آنان در پیشگاه خداوند تا بتوانی برای ادای حق ایشان عذری داشته باشی». همکاران عزیز! الان در معرض این سؤال هستید که علت تضییع گسترده حقوق قالیبافان، بافندگان فرش و قطع بیمه آنان چیست؟ این قانون در سال 1388 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است. البته این تصویب نهایی است، قبلاً در هجدهم تیرماه آن سال بود، در شورا در این مقطع به تأیید نهایی رسیده است. قانون با یک تأخیری شروع به اجرا شد و بنا شد که دولت بیست بیست‌وهفتم و خود بیمه‌شونده هفت بیست‌وهفتم از حق بیمه را بپردازد. البته من اشاره نمی‌کنم که چه مراحلی طی شد، نقش دولت آقای دکتر احمدی‌نژاد در تصویب این مصوبه بالا بود و دولت همراهی کرد و در شورای محترم نگهبان هم جناب آقای امیری که الان معاون پارلمانی هستند و آن موقع عضو حقوقدان شورای نگهبان بودند هم نقشی دارند که لازم است اینجا ذکر شود و حتماً ذخیره آخرت برای آنان خواهد بود. بعد از یک مدتی دیدیم مرتب بیمه اینها قطع می‌شود. پیگیری کردیم چرا قطع می‌شود؟ گفتند چون چند روز بیمه‌پردازی آنها عقب افتاده است. مثلاً قرار بود اول تیرماه پرداخت کنند، یک هفته با تأخیر پرداخت کرده‌اند، سه روز با تأخیر پرداخت کرده‌اند و تا پرداخت کنند بیمه‌شان قطع، دفترچه درمانی‌شان حذف و الی آخر. ما بررسی کردیم دیدیم در هیچ‌کجای دنیا چنین مجازات سنگینی برای طبقات محروم جامعه که سوی چشمان خودشان، سلامتی خودشان، درد مفاصل به جان خریدن و درگیر شدن ریه‌شان را به جان خریدند و به این سمت رفتن که اصل را بر تولید بگذارند، تولید یک هنری که همه جان‌شان و زیبایی‌های روح‌شان را در آن هنر و در آن تولید ریخته‌اند. دستاورد و ثمر ناچیزی هم می‌برند، اگر سودی هم هست برای فروشندگان و صادرکنندگان و دیگران است. لذا نامه نوشتیم، یک بار، دو بار، سه بار، ده بار، من خودم بیش از (50)، (60) بار در مورد اشخاص مختلف نامه نوشتم، نتیجه‌ای حاصل نشد. دوره قبلی، یعنی در مجلس دهم سؤالی مطرح کردیم، وزیر وقت تشریف آوردند گفتند حق با شماست، مشکلات داریم و نداریم، از این صحبت‌ها. در این دوره هم زحمت دادیم جناب آقای دکتر شریعتمداری به کمیسیون تشریف آوردند و در هر باری که من با ایشان این موضوع را مطرح کردم فرمودند که حل خواهد شد، بخشنامه می‌کنیم، داریم ابلاغ می‌کنیم، به زودی و به زودی. در یک مقطع کوتاهی این کار انجام شد و بعد دوباره قطع شد. در آن مقطع کوتاه هم برای آن مقطع نه برای کسانی که از گذشته حق مسلم‌شان ضایع شده است. لذا من عرایضم را در این قسمت به همین اندازه ختم می‌کنم، چون ایشان در فراز اول هیچ توضیحی هم درباره سؤال ندادند، تا ببینیم ایشان چرا در گذشته این تضییع حق را انجام دادند و در آینده هم برنامه‌شان چه خواهد بود، خیلی متشکر.

مجتبي يوسفي
از جناب آقای فرهنگی تشکر می‌کنم. از جناب آقای دکتر شریعتمداری دعوت می‌کنم، شما در فرصت اول چهار دقیقه صحبت کردید، (11) دقیقه دیگر وقت دارید، بفرمایید.

محمدباقر قاليباف
از همکاران محترم که در این جلو تشریف دارند خواهش می‌کنم در زمان صحبت رعایت نظم جلسه را داشته باشند. جناب آقای وزیر بفرمایید.

محمد شریعتمداری
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین و هو خیر ناصر و معین من بسیار خوشبختم، برادر عزیزم جناب آقای دکتر فرهنگی با همان روحیه دفاع از مظلوم و ظلم‌ستیزی که در وجود ایشان همواره وجود داشته و با همان روحیه خوب بسیجی این سؤال را خیرخواهانه پیگیری می‌کنند. من هم با ایشان در این امر هم‌داستان هستم که ما هر چه به این اقشار همراه تولید کشورمان خصوصاً جامعه هنرمند و کارآفرین قالیبافان کشور، دوستانی که با تار و پود نقش می‌زنند، هنر را می‌آفرینند و در بازارهای کشور عرضه می‌کنند و همراه محصولی که تولید می‌کنند فرهنگ ایران را به همه دنیا صادر می‌کنند، همراهی کنیم کم کردیم. در قانون مصوب مجلس شورای اسلامی برای کمک به اقشار گوناگون در طی سال‌های دهه 80 مصوبات گوناگونی وجود دارد، برای اینکه ما از این اقشار حمایت کنیم و نقشی را به عهده دولت خدمتگزار با پیش‌بینی منابع در بودجه عمومی قائل شده‌اند و سهمی را برای خود کسانی که بیمه‌شونده هستند برای پرداخت که از محل همین منابع پرداختی که دولت محترم با تصویب در بودجه عمومی و بیمه‌گذاران محترم با پرداخت از جیب‌شان امکانی را فراهم می‌کنند با پرداخت (27) درصد، از امکانات بیمه تأمین‌اجتماعی چه بخش‌های اجتماعی آن که بازنشستگی و ازکارافتادگی و نظیر آن است و چه از خدمات درمانی بهره‌مندی شوند فراهم بیاید. طبیعتاً این قانون همانطور که اشاره فرمودند براساس ماده (3) بیمه قالیبافان و شاغلان صنایع دستی شناسه‌دار، این تکلیف به عهده گذاشته شده که ما این کار را انجام بدهیم. اما من نمایندگان عزیز و محترم را دعوت می‌کنم به اینکه فقط به همین متن قانون توجه کنند که به صراحت در ماده (3) قانون بیمه قالیبافان و شاغلان صنایع دستی شناسه‌دار می‌گوید هزینه اجرای این قانون، یعنی پرداخت (20) درصد حق‌السهم کارفرمای قالیبافان توسط دولت در سال 88 از یکی از ردیف‌های قانون بودجه سال 88 را که ذکر می‌کند، تأمین می‌شود و در سال‌های بعد در صورت تأمین اعتبار قابل اجرا خواهد بود. این صراحت متن قانون مصوب اولیه برای حمایت از این قشر است. یعنی قانونگذار محترم که در جایگاه فرهیختگی نشسته، تصمیم گرفته که فعالیت‌های اقتصادی صندوق بیمه تأمین‌اجتماعی که یک صندوق بیمه مهم است و با تحت پوشش قرار دادن بیش از (10) میلیون کارگر و مجموعاً حدود (46) میلیون نفر مرتبط است، پایداری آن با پرداخت منابع حفظ شود و خدماتی که ارائه می‌کند در چارچوب منابع مصوب باشد. از ابتدای اجرای این قانون تا پایان سال 99 براساس محاسباتی که در دفاتر سازمان تأمین‌اجتماعی ثبت و درج است و سروران عزیز با تعیین هیأتی می‌توانند از نزدیک این اعداد و ارقام را مشاهده کنند، (4374) میلیارد تومان مازاد بر مبالغ تأمین اعتبارشده از محل بودجه‌های سنواتی، سازمان تأمین‌اجتماعی از محل ذخایر خودش هزینه کرده و علاوه بر این قانون در قوانین متعدد آمره دیگر تکالیف مشابهی به سازمان محول شده که سازمان برای پرداخت آنها در طی دوران طولانی خودش نزدیک به (300) هزار میلیارد تومان به دولت محترم به دلیل عدم پیش‌بینی در بودجه عمومی یا پیش‌بینی و عدم امکان تصویب آن در مجلس شورای اسلامی بدهکار است. یعنی سازمان تأمین‌اجتماعی به عنوان یک صندوق بزرگ در صورت ادامه این وضعیت و عدم پرداخت منابعی که دولت تعهد به پرداخت کرده و مجلس محترم در قالب قانون بودجه با تعیین اولویت‌ها باید این هدف را تحقق ببخشد که اتفاقاً در سال 1400 مورد توجه شما قرار گرفته و تصویب کردید که (89) هزار میلیارد تومان از این بدهی‌ها پرداخت شود، ولی (300) هزار میلیارد تومان بدهی است و مجموعه اینها صندوق را با ورشکستگی مواجه می‌کند. ما حتماً مکلف به اجرای قوانین آمره دیگری هستیم که شما نمایندگان محترم تصویب فرمودید. علاوه بر اجرای خود ماده قانونی مربوط به حمایت از قالیبافان و شاغلان صنایع‌دستی و آیین‌نامه اجرایی آن که تأکید مؤکد به انجام این خدمت دارند، در صورت پیش‌بینی در بودجه سالانه و پرداخت، در قوانین آمره متعدد دیگری سازمان تأمین‌اجتماعی از هرگونه پرداختی بدون پیش‌بینی در بودجه عمومی منع شده است. در ماده (28) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، در ماده (28) شما مشاهده می‌فرمایید که در بند «ح» «ایجاد و تحمیل هرگونه بار مالی مازاد بر ارقام مندرج در قوانین بودجه سنواتی توسط دستگاه‌های اجرایی از جمله دستگاه‌های مباشر دولت در موارد مختلف» به صراحت آمده که خصوصاً تحمیل هزینه به صندوق‌ها ممنوع است. «مسئولیت اجرای این حکم بر عهده بالاترین مقام دستگاه اجرایی یا مقامات مجاز و تخلف از این حکم و سایر موارد تعهد زائد بر اعتبار محسوب می‌شود». در بند دیگری باز از همین ماده قانونی، در بند «ن» باز به صراحت آمده که همه تصویب‌نامه‌ها، بخشنامه‌ها و مقرراتی که متضمن بار مالی برای دولت و صندوق بازنشستگی دستگاه‌های اجرایی باشد، در صورتی قابل طرح و تصویب و اجرا است که بار مالی ناشی از آن در گذشته محاسبه و در قانون بودجه کل کشور یا منابع داخلی دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط تأمین شده باشد. اقدام دستگاه‌های اجرایی برخلاف این حکم تعهد زائد بر ارتباط محسوب می‌شود. باز در بند (2) ماده (29) همین قانون به صراحت آمده ایجاد هرگونه تعهد بیمه‌ای و بار مالی خارج از ارقام مقرر در جداول و قوانین بودجه سنواتی برای صندوق‌ها ممنوع است. تعهدات تکلیف‌شده فقط در حدود ارقام مذکور قابل اجرا است. در ماده (71) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور باز مشاهده می‌کنید که قانونگذار محترم به صراحت از ایجاد و تحمیل هرگونه بار مالی مازاد بر ارقام مندرج در قوانین بودجه سنواتی یا صندوق‌های ذی‌ربط ممنوع شده است و در غیر این صورت عمل مذکور را در حکم تعهد زائد بر اعتبار و مشمول پرداخت از سوی دستگاه صندوق مربوطه ندانسته است. اینها صراحت قوانین است که ابلاغ شده است. یا در همین قانون برنامه ششم در ماده (7) باز به صراحت به همین نکته اشاره شده است. پس ما اولاً مفتخر به این هستیم که علی‌رغم عدم تأمین این منابع و با ایجاد پرونده‌های متعدد برای مدیران سازمان که آقای سالاری در جلسه هستند، می‌توانند شهادت بدهند، توسط دستگاه‌های نظارتی که به‌حق براساس قانون پرداخت مازاد بر منابع تصویب‌شده در قوانین بودجه را ممنوع اعلام کرده، با ایجاد پرونده نظارتی علیه خودشان، جناب آقای فرهنگی، برادر عزیز و شریف من! با پرداخت (4370) میلیارد تومان مازاد فقط برای همین یک بند و پرداخت‌های مکرر برای بندهای دیگر مصوب، شرایطی را فراهم کردند تا بیمه‌شده‌های مجموعه قالیبافان ارزشمند و فرشبافان زحمتکش کشور با حداقل مشکل مواجه شوند. صراحت قانون می‌گوید اگر بار مالی آن در سال بعد در بودجه پیش‌بینی نشده ما مکلف به قطع هستیم، ولی آیا اصلاً چنین چیزی مقدور بود؟ یک بحران اجتماعی بزرگ برای کشور ایجاد می‌کرد. مجموعه قالیبافان در سراسر ایران پخش هستند، یک مشت افراد زحمتکش، پرکار و کم‌مؤونه هستند. ما مگر می‌توانستیم این کار را بکنیم؟ با ایجاد پرونده نظارتی علیه مدیران سازمان ما همچنان به این کار ادامه دادیم. نکته دوم در مورد قطع بیمه است. صراحت ماده (39) قانون تأمین‌اجتماعی، تبصره (5) ماده (4) آیین‌نامه اجرایی مصوبه هیأت وزیران به صراحت می‌گوید اگر بیمه‌گذار دو روز بعد از پرداختش متوقف شد، شما مکلف به تحقق بیمه هستید. علی‌رغم وجود این قانون، جناب آقای فرهنگی! با استفاده از امکاناتی که ستاد ملی کرونا برای ما فراهم کرد، ما آمدیم متکی به شرایط کرونایی کشور که اتفاقاً از همان موقعی که جناب‌عالی سؤال فرمودید و من در کمیسیون بهداشت و درمان در خدمت شما حاضر شدم و توضیح دادم، بخشنامه‌ای صادر کردیم که این بخشنامه اینجا موجود است و اجازه دادیم تا سه ماه بعد از عدم پرداخت، یعنی آخرین پرداخت هم همچنان بیمه متصل و برقرار بماند و قطع نشود. اگر تخلفی از این بخشنامه صورت گرفته بنده حتماً رسیدگی می‌کنم، جناب آقای سالاری اگر اجازه بدهند گوش کنند، حتماً ایشان هم با موارد تخلف احتمالی از آن برخورد خواهند کرد. اما شما بدانید که ما براساس ماده (39) قانون تأمین‌اجتماعی و تبصره (5) ماده آن مکلف به انجام این کار هستیم. برای قطع خدمت و اشتغال هم باز موضوع دیگری است، ممکن است آقای فرهنگی در بخش اول سؤال‌شان مطرح نفرمودند، بعداً مطرح کنند، بعضی از افراد بیمه می‌شوند، تا زمانی که به آن شغل مشغول هستند. طبق صراحت قانون ما مکلف به حمایت از آنها براساس این قانون هستیم. در غیر این صورت باید کارفرمایان نسبت به پرداخت حق بیمه خودشان اقدام کنند. ولی با اینکه این صراحت قانون است و ما باید این کار را بکنیم، ما آمدیم هیأت سه‌نفره‌ای مرکب از مرکز ملی فرش ایران، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری کشور که هر دوی اینها به نوعی با صنایع دستی و فرشبافان مرتبط هستند، به همراه بازرسان سازمان تأمین‌اجتماعی در صورت تأیید قطع خدمت قالیبافی نسبت به قطع آن اقدام می‌کنند و حداقل زمان قطع سه ماه بعد از آن خواهد بود. این بخشنامه صادر شده، اگر تخلفی از این بخشنامه صورت گرفته من حتماً پیگیری خواهم کرد که این کار انجام نشود. برادر عزیزم، جناب آقای دکتر فرهنگی، اعضای محترم جلسه، نمایندگان محترم! ولی استدعای من این است بدهی (300) هزار میلیارد تومانی که امروز به کمک شما (89) هزار میلیارد تومان آن در... (قطع میکروفن)

مجتبي يوسفي
تشکر از وزیر محترم. جناب آقای محمدحسین فرهنگی نماینده محترم تبریز، آذرشهر و اسکو! شما در فرصت دوم (8) دقیقه از زمان‌تان باقی مانده است، بفرمایید.

محمدحسين فرهنگي
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن تشکر از آقای دکتر شریعتمداری که توضیحاتی را فرمودند، اولاً احکام قانونی که اشاره فرمودند مغایر برنامه و احکام دیگر است، آنها مربوط به برقراری بیمه‌های جدیدی است که تعهدآور است، نه بیمه‌های قبلی و تضییع حقوق مکتسبه اشخاص. آقای دکتر بفرمایند بنشینند، منظور اینکه راحت باشند. من از ایشان و همکاران‌شان در صندوق‌ها سؤال می‌کنم که این بدهی دولت به سازمان تأمین‌اجتماعی و سازمان بازنشستگی کشوری از کجا آمده؟ از همین عدم پرداخت‌ها آمده است. شما می‌توانید، نمی‌گویم صدها هزار یا میلیون‌ها نمی‌گویم، می‌توانید بیمه ده نفر کارمند دولت را به بهانه اینکه دولت دیر بیمه‌پردازی کرده قطع کنید؟ می‌توانید؟ می‌توانید بیمه صد نفر از کارگرانی که در کارخانه‌های شناخته‌شده کشور هستند را به دلیل اینکه دولت حق‌السهم خودش را پرداخت نکرده قطع کنید؟ جوابش این است که نخیر نمی‌توانید، چون آنها صدا دارند. این تعبیری که از فرمان امام به مالک‌اشتر خدمت‌تان خواندم، «الذین لا حیله لهم» امروزه در جهان به این دسته می‌گویند No Voice، یعنی کسانی که نمی‌توانند صدایشان را به جایی برسانند و بنده امروز صدای آنها هستم. همکاران عزیز من! یکایک شما صدای آنها هستید. نوبت به اولیا که رسید آسمان تپید؟ بیمه ده تا کارمند را نمی‌توانید قطع کنید، درمانشان را متوقف کنید، مشکلات و رنج‌های خانواده‌اش را تحمل کنید، اما بیمه ده‌ها هزار بیمه‌شونده ضعیف را مثل آب خوردن قطع می‌کنید و با سری برافراشته می‌فرمایید که ما چنین اجازه و چنین حقی را داشتیم. چرا در مورد بقیه این اتفاق نمی‌افتد؟ این بدهی دولت از کجا آمده؟ از همان‌ جاهایی آمده که خود شما می‌دانید و همه ما می‌دانیم از عدم بیمه‌پردازی است. هیچ بیمه‌ای هم به خاطر آن تأخیرها قطع نشده است. برای کرونا را فرمودید که انجام می‌دهیم، خبر داشته باشید در همین ماه اخیر هم که ایام کرونا بود باز هم قطع کردند. تازه آنهایی که قبل از کرونا قطع شده، حق مکتسبه آنها چه می‌شود؟ فرمودند که در قوانین باید یک اصلاحاتی صورت بگیرد. مگر شما عضو هیأت دولت نیستید؟ شما لایحه بدهید. من از طرف همکاران عزیزم در مجلس به شما قول می‌دهم که در طول چند روز و یکی، دو هفته این را تبدیل به قانون می‌کنیم. مگر لایحه دولت در دولت بسته نمی‌شود؟ چرا به اینجا که می‌رسید صدایتان در دولت بلند نمی‌شود و برای حل مشکل این دسته از مردمانی که غیر از من و شما کسی را ندارند اقدام نمی‌کنید؟ اینکه ما در سال گذشته (40) هزار میلیارد در مجلس به شما کمک کردیم، در همین سال 1400، (89) هزار میلیارد به شما کمک کردیم. اسم قالیباف را در یک جایی در همین تبصره مربوط به (89) هزار میلیارد آوردیم، اگر می‌خواستید و بخواهید اراده کنید مشکل اینها را حل می‌کنید. دست خود شماست. همکاران عزیز من در جریان باشند، طبقاتی مثل قالیبافان هست، مثل خادمان مساجد، آنها هم اخیراً به همین روش گرفتار شدند. باربران، رانندگان، گروه‌هایی از جامعه که گرفتاری‌های این‌چنینی دارند مرتب با بی‌مهری‌های این‌چنینی وزارت تعاون مواجه می‌شوند و البته منظور صندوق تأمین‌اجتماعی است. اگر ما اراده کنیم می‌توانیم اقدام کنیم. آقای وزیر فرمودند که ما اجازه نداریم. چطور اجازه دارید حقوق‌های نجومی به افراد زیرمجموعه‌های همین صندوق‌ها پرداخت کنید؟ همکاران عزیز! (50) درصد آنها را دولت و وزیر محترم می‌تواند در ماه آینده کم کند؟ نصفی از آن حقوق‌های غیرقانونی نجومی که در زیرمجموعه‌های همین صندوق‌ها پرداخت می‌شود. هر آنچه که ما بخواهیم انجام می‌دهیم، هر آنچه نخواهیم انجام نمی‌دهیم، دلیلی است برای اینکه ما حقوق مکتسبه انسان‌های ضعیف جامعه را پایمال کنیم، بعد هم با صدای بلند پشت تریبون بگوییم این حق ماست و اختیار ماست و طبق قانون عمل کردیم؟ طبق قانون چرا به اینجا رسید این‌طور شد؟ چرا نوبت به ضعفا رسید آسمان تپید؟ از آن حقوق‌های نجومی‌تان کم کنید، از اختیاری که مجلس به شما داده استفاده کنید. از حمایت‌هایی که دو سال پیاپی مجلس از شما کرده و منابعی را در اختیارتان قرار داده استفاده کنید. نشد، هیچ‌کدام نشد؟ به مجموعه‌ای که به عنوان مطالبات‌تان از دولت است اضافه کنید. برای آنها هم جریمه بگذارید به جای اینکه حق‌شان را قطع کنید. آیین‌نامه نوشتید، اشتباه نوشتید، بروید آیین‌نامه و بخشنامه‌تان را اصلاح کنید. شما به چه حقی بیمار مریض داخل خانه آن قالیباف را که گرفتار یک بیماری صعب‌العلاج شده با یک روز دیر پرداخت کردن حق بیمه حقش را پایمال می‌کنید؟ با سه روز دیر پرداختن کردن حق بیمه؟ من قبل از اینکه وارد سؤال شوم یک مقدار تردید داشتم در اینکه در پایان عرایضم چه موضعی بگیرم، واقع آن است که هیچ‌کدام از استدلال‌هایی که پشت تریبون مجلس شنیدیم قانع‌کننده نبود و اینکه ما بگوییم برای اینکه در آینده مثلاً وزیر بعدی یا خود ایشان در همان مهلتی که باقی مانده بخواهد با اقناع بنده حقیر به همین رویه ظالمانه ادامه بدهد، بنده چنین مسئولیتی را در پیشگاه خداوند متعال نمی‌پذیرم و از همین‌جا اعلام می‌کنم که بنده از استدلال‌های بیان‌شده قانع نشدم و خواهشم این است که به رأی بگذارید.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون. با صحبت جناب آقای فرهنگی پس طبیعتاً خواسته‌شان این است که به رأی بگذاریم. همکاران عزیز آماده باشند. حضار 232 نفر، دوستانی که از توضیحات وزیر محترم قانع شدند رأی مثبت می‌دهند، آنهایی هم که قانع نشدند رأی منفی می‌دهند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. با (49) رأی کارت زرد گرفتند، مجلس قانع نشد.
4 انتخاب آقای محمدمهدی فروردین به عنوان عضو در شورای عالی ورزش و تربیت بدنی

محمدباقر قاليباف
دستور بعدی را بفرمایید.

حسينعلي حاجي دليگاني
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس و همکاران عزیز! یک انتخابات داریم، انتخاب یک نفر از همکاران به استناد بند (1) ماده (216) قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی که در اجرای جزء (17) بند «ب» ماده (5) قانون اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان مصوبه 16/6/1399 است. در این خصوص کمیسیون فرهنگی برادر عزیزمان محمدمهدی فروردین را جهت عضویت در شورای عالی ورزش و تربیت بدنی پیشنهاد نموده که از همکاران استدعا داریم در سامانه صحن در ردیف (4) رأی خودشان را اعمال بفرمایند. موضوع بعدی، آقای رئیس دیروز گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست درخصوص بیمه محصولات کشاورزی مطرح شد که با اخطار اصل (75) و اصل (44) یکی از همکاران رد شد که طبیعتاً بایگانی خواهد شد.
5 طرح سؤال آقای حسین میرزائی نماینده اصفهان و (33) نفر از نمایندگان مجلس از آقای محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نظر مجلس مبنی بر قانع‌کننده نبودن پاسخ وزیر

محمدباقر قاليباف
دستور بعدی را بفرمایید.

حسينعلي حاجي دليگاني
دستور بعدی گزارش کمیسیون اجتماعی درخصوص سؤال برادر عزیزمان آقای حسین میرزائی و (33) نفر از همکاران محترم از وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که از سخنگوی محترم کمیسیون اجتماعی برادر عزیزمان آقای انصاری دعوت می‌کنیم گزارش کمیسیون را ارائه بدهند. آقای انصاری! در خدمت شما هستیم.

مجيد انصاري
به نام پروردگار بخشاینده مهربان گزارش کمیسیون اجتماعی خلاصه سؤال: درآمد حاصل از فروش شرکت‌های زیرمجموعه شرکت سرمایه‌گذاری تأمین‌اجتماعی (شستا) چگونه هزینه شده است؟ نتیجه بررسی: در اجرای ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، سؤال فوق‌ در جلسه رسمی مورخه 26/11/1399 ‌کمیسیون با حضور (16) نفر از نمایندگان عضو کمیسیون، نماینده محترم سؤال‌کنندگان و وزیر محترم مطرح‌ و پس از استماع اظهارات طرفین و نظر به عدم اقناع نماینده سؤال‌کنندگان از پاسخ‌های ارائه‌شده وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کمیسیون قلمرو سؤال را ملی تشخیص داده و مستند به بند (3) ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، گزارش سؤال جهت اعلام وصول در اولین جلسه علنی ارسال می‌گردد.

محمدباقر قاليباف
جناب آقای یوسفی بفرمایید.

مجتبي يوسفي
از جناب آقای شریعتمداری وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی دعوت می‌کنم، شما در دو نوبت به مدت (15) دقیقه فرصت دارید، بفرمایید.

محمدباقر قاليباف
از همکاران محترمی که این جلو ایستاده‌اند خواهش می‌کنم که نظم را رعایت کنند. جناب آقای وزیر بفرمایید.

محمد شریعتمداری
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین و هو خیر ناصر و معین من مطمئن هستم که نمایندگان محترم با اعلام رأی و نظرشان درباره سؤال برادر عزیزم جناب آقای فرهنگی دغدغه‌ خودشان را نسبت به حل مشکل قالیبافان و فرشبافان اعلام کردند. بنده هم وظیفه خودم می‌دانم که همه تلاشم را برای حل آن مشکل به کار ببندم و با همه اختیاراتی که قانونگذار در اختیار ما گذاشته، ان‌شاءالله به رفع دغدغه نمایندگان محترم در همین مدت باقیمانده از عمر دولت هرچقدر که بتوانم اهتمام کنم. بدون تردید این نظر جناب آقای دکتر فرهنگی نظر خیر بوده و رأی نمایندگان هم به انجام این کار حتماً نظر خیر نمایندگان است و بنده خودم را متعهد به انجام این کار در تمام این بخش‌هایی که اختیارات قانونی به عهده بنده است می‌دانم و در خدمت سروران برای حل این مشکل هستم. اما در مورد این سؤال، خلاصه‌ای از سؤال که امکان شد من از بیان برادر عزیزم که آقای دکتر انصاری اینجا قرائت فرمودند بشنوم و بعد در متن مکتوبی که آمده بود این بود که کلیت سؤال این است که منابع حاصل از فروش سهام شستا که در یک پروسه قابل توجهی که در دور دومی که من به سؤال نمایندگان محترم پاسخ عرض خواهم کرد، کامل‌تر به آن اشاره می‌کنم صرف چه کارهایی شده است. براساس مدارک روشن و متقن که در سازمان تأمین‌اجتماعی و سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت و درج شده، در عرضه اولیه مربوط به فروش سهام شرکت سرمایه‌گذاری تأمین‌اجتماعی به عنوان یک مرکز اقتصادی که به طور طبیعی خرید و فروش سهام و اصلاح پرتفوی سهام متعلق به مجموعه سازمان تأمین‌اجتماعی از وظایف او است و براساس اختیارات قانونی خودش اقدام به انجام این کار می‌کند، نشان می‌دهد که (12) هزار و (400) میلیارد تومان در فروردین‌ماه سال 1399 تا 14/5/1399 جمعاً با فروش سهام و عرضه اولیه شرکت سرمایه‌گذاری تأمین‌اجتماعی، عیناً به حساب‌های سازمان تأمین‌اجتماعی واریز شده، یعنی وقتی سهام تأمین‌اجتماعی فروخته می‌شود، به هیچ‌وجه اینها به شرکت سرمایه‌گذاری تأمین‌اجتماعی برنمی‌گردد، مستقیماً از طریق آن مجموعه واگذارکننده به حساب سازمان تأمین‌اجتماعی واریز می‌شود و طبیعتاً در چارچوب مصوبات هیأت‌امنای سازمان تأمین‌اجتماعی و تصمیمات مندرج در بودجه سالیانه سازمان به مصرف می‌رسد. اما از محل این (12) هزار و (400) میلیارد تومان براساس گزارش سازمان تأمین‌اجتماعی مبلغ (5000) میلیارد تومان برای افزایش سرمایه بانک رفاه که یکی از بانک‌های معین برای فعالیت‌های مختلف مربوط به حوزه کارگران در سطح کشور است و در فعالیت‌های اقتصادی کشور نقش مؤثری متناسب با سرمایه خودش و افزایش سرمایه دارد، قدرت وامدهی این بانک را برای فعالیت‌های بیشتر در حوزه‌های گوناگون فراهم می‌کند صرف شده است. افزایش سرمایه بانک‌ها در قوانین آمره مختلف تکالیفی است که شما بر عهده دولت مشخص کردید، تا وقتی که این بانک، بانک دولتی است و در اختیار سازمان تأمین‌اجتماعی است، ما وظیفه انجام این کار را داریم. (1000) میلیارد تومان از آن در جریان وضعیت سازمان بورس و اوراق بهادار خرج خرید مجدد سهام شستا از بازار بورس شده که تا حدودی بتواند نسبت به جلوگیری از کاهش ارزش سهام در بورس اهتمام کند و (6100) میلیارد تومان آن مجدداً سرمایه‌گذاری شده، در واگذاری سال 1399 که (30) هزار میلیارد تومان براساس مصوباتی که مجلس محترم اجازه واگذاری (50) هزار میلیارد تومان سهام به صندوق‌های بازنشستگی را به دولت داده بود، در اختیار سازمان قرار گرفت، ولی تا پایان سال امکان اینکه این سهام به سازمان واگذار شود و سازمان بتواند از طریق انتشار اوراق تبعی یا طرق دیگر یا فروش سهام مسأله همسان‌سازی را که تکلیف سازمان بود عمل کند، فراهم نشد، با (6100) میلیارد تومان از محل همین منابع و با جابه‌جایی سهم واگذارشده قسمتی از منابع فروش سهام شستا برای پرداخت متناسب‌سازی و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان صرف شد تا بعد از تحویل سهام از دولت جایگزین شود. به این ترتیب در واقع این (6100) میلیارد تومان از محل فروش منابع شستا مجدداً صرف سرمایه‌گذاری جدیدی در خرید سهام از طریق واگذاری دولت شده که این مجموعه معادل همان (12) هزار و (400) میلیارد تومان است که از شستا در مرحله اول فروخته شده است. من در خدمت سروران هستم تا سؤال مجدداً توسط نماینده محترم سؤال‌کنندگان جناب آقای میرزائی یا سایر سروران مطرح شود تا در قسمت دوم سایر عرایضم را به استحضار شریف نمایندگان محترم مجلس برسانم. از هیأت‌رئیسه محترم و نمایندگان محترم سؤال‌کننده هم سپاسگزاری می‌کنم.

مجتبي يوسفي
تشکر از وزیر محترم. در خدمت جناب حاج‌آقا حسین میرزائی هستیم. شما در دو نوبت (15) دقیقه فرصت دارید، بفرمایید.

حسين ميرزائي
بسم الله الرحمن الرحیم «الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا محمد و آل الطاهرین» (حضار صلوات فرستادند) سلام علیکم و رحمه الله و برکاته همکاران عزیز و مردم شریف ایران! مستحضرید که در سال گذشته بخشی از شرکت سرمایه‌گذاری تأمین‌اجتماعی یا همان شستا در بورس عرضه شد. بورسی که به بهانه حل مشکلات نقدینگی و امثال این در مواردی مال مردم را به خود مردم با قیمت بالا فروختند و بعد با بازی‌های بورسی دولتی ارزش همین مال فروخته‌شده را به نازل‌ترین سطح رسانده و به معنای واقعی کلمه سرمایه مردم را نابود کردند. در جهت صرف این منابع حاصل‌شده از ارائه اولیه شستا، اقوال ضد و نقیض گوناگونی از جمله همین فرمایشاتی که الان جناب وزیر محترم فرمودند شنیده شده است. سؤال روشن بنده این است،به طور دقیق منابع حاصله از این عرضه چقدر بوده؟ به طور شفاف و دقیق بفرمایند این منابع در کجا و در هر کجا به چه مقدار هزینه شده. قسمت اول عرایض من تمام است. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

مجتبي يوسفي
از آقای شریعتمداری دعوت می‌کنم، شما در فرصت دوم برای ایراد سخن بفرمایید. آقای وزیر! شما (10) دقیقه فرصت دارید.

محمد شریعتمداری
بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین البته این مکانیزم نحوه طرح سؤال این‌طور است که من الان نمی‌دانم در قسمت دوم جناب آقای میرزائی علاوه بر این نکته‌ای که اشاره فرمودند و در متن سؤال مکتوب‌شان وجود داشت چه چیزهایی را مطرح می‌کنند. ممکن است من با پیش‌بینی برخی نکات را بتوانم اینجا پاسخ بدهم، عذرخواهی می‌کنم از اینکه اگر احیاناً برخی از نکات را ایشان بعضاً مطرح بفرمایند که من فرصتی برای اظهارنظر درباره آنها نداشته باشم. سرور مکرم جناب آقای میرزائی، همه نمایندگان محترم، عزیز و شریف! هر مجموعه‌ای که نگهداری دارایی یک جمعی را بر عهده دارد یکی از اصول حاکم بر اداره آن محیط این است که این پرتفوی و این سرمایه‌ای که در اختیارش است را بتواند به طور روزمره و لاینقطع دائماً این پرتفوی را اصلاح و بهینه کند و در جهت صیانت از آنها و در جهت افزایش بازده آنها اقدام کند. اگر یک قاعده عاقلانه‌ای که برای اداره یک فعالیت اقتصادی، یک امر ضروری و غیرقابل انکار است را ما نفی کنیم، اصلاً امکان پاسخگویی به این سؤال نیست. پاسخگویی به این سؤال وقتی مقدور است که ما ابتدائاً بپذیریم که ما به نمایندگی از طرف یک جمعی از بیمه‌گذاران مکلف به حفظ ارزش دارایی آنها هستیم. ما مکلفیم با ایجاد شفافیت و شرایط مطلوب برای نظارت بر عملکرد فعالیت‌های اقتصادی که به وکالت از طرف بیمه‌گذاران توسط یک نهاد انجام می‌شود، بهترین شرایط برای اداره فعالیت‌های اقتصادی یک مجموعه را رقم بزنیم. در دنیای امروز بدون تردید برای نگهداری پرتفویی از دارایی یک جمع، مکانیزم اداره کردن آن بر مبنای آنچه که در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران و همه بازارهای بورس جهانی موردنظر است، مقدور و ممکن نیست. در چنین شرایطی است که امکان نظارت بر عملکرد بیشتر فراهم می‌شود. ما در چنین شرایطی می‌توانیم پروژه اجرا کنیم، با تأمین مالی از طریق روش‌های گوناگون تأمین مالی از طریق انتشار اوراق تبعی، از طریق انتشار اوراق مالکیت یا اوراق سهام و نظایر آن تا تأمین مالی با ارزش صفر را رقم بزنیم و شرایط مطلوب را برای صیانت مناسب‌تر از منابع متعلق به بیمه‌گذاران نزد سازمان تأمین‌اجتماعی فراهم کنیم. حفظ دارایی متوقف است و اجازه اداره بهینه، پروژه اجرا کردن، افزایش سرمایه، خرید و فروش سهام، ما باید بتوانیم بعضی شرکت‌ها را منحل یا ادغام کنیم و به این ترتیب این رفتار است که به پایداری این صندوق کمک می‌کند. من مفتخرم به عنوان خدمتگزار شما در همین مدتی که در مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خدمت‌تان بودم برای اداره امور اقتصادی سازمان بزرگ اقتصادی تأمین‌اجتماعی قدم‌های مؤثری را بردارم. این کتاب گزارش روند قانونی عرضه اولیه شستا است. جناب آقای رئیس، هیأت‌رئیسه محترم، نمایندگان محترم! کلیه مقررات قانونی انجام این کار در این کتابچه آمده که مقررات و قوانین آمره‌ای که مکلف می‌کرده است برای اداره بهینه فعالیت‌های اقتصادی سازمان تأمین‌اجتماعی ما باید طریق بورسی شدن سازمان را تعقیب کنیم، در این پیش‌بینی کردیم. اقدامی که کردیم بر پایه ضوابط و مقررات قانونی کشور بوده است. آقای میرزائی عزیز در جلسه کمیسیون که من در خدمت‌شان بودم فرمودند نمی‌شود سهام یک دستگاهی، سهام شرکت اصلی شستا را عرضه کرد، بعد سهام هلدینگ‌های زیرمجموعه‌اش را عرضه کرد، بعد شرکت‌ها را عرضه کرد. من اینجا لیست همه شرکت‌های موجود چندلایه‌ای کشور را دارم، مکانیزم عرضه سهام در بورس ایران را دارم، مکانیزم عرضه سهام در بورس جهان را دارم، بدون تردید صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح که شرکت سرمایه غدیر لایه اولش است، گسترش نفت و گاز پارسیان، توسعه سرمایه و صنعت غدیر، شرکت‌های سرمایه‌پذیر لایه‌های بعدی‌اش هستند و سهام همه لایه‌ها را در بورس عرضه کرده است. ستاد اجرایی فرمان حضرت امام، گروه سرمایه‌گذاری تدبیر، گروه دارویی برکت، سرمایه‌گذاری البرز، گروه دارویی سبحان و شرکت‌های سرمایه‌پذیر. جناب آقای میرزائی! پنج لایه خودش را در بورس عرضه کرده است. صندوق بازنشستگی نفت، گروه پتروشیمی تابان فردا، سرمایه‌گذاری اهداف، گروه دوم صنایع پتروشیمی خلیج فارس و شرکت‌های سرمایه‌پذیر سه لایه خودش را عرضه کرده است. در تمام شرکت‌های بزرگ دنیا این روال در مجموعه بورس حاکم است، قوانین آمره، همه مقررات حاکم هم این را می‌گوید. حاصل انجام این اقدامات در مجموعه فعالیت‌های سازمان تأمین‌اجتماعی منجر به صیانت از دارایی‌های این مجموعه شده است. روند سودآوری دلاری، جناب آقای قالیباف! من وقتی گفتم در زمانی که من در ماه پنجم به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آمدم و مجمع عمومی آن قبل از اینکه من بیایم چهار، پنج روز قبل از آن برگزار شده بود و در آنجا سود (1200) میلیارد تومانی شناسایی شده بود و امروز که در محضرتان هستم مجمع عمومی شستا اخیراً برگزار شد و سود (34) هزار میلیارد تومانی فراهم شد، دوستان گفتند که این در اثر ارز است. ما مقایسه روند سودآوری خالص دلاری شرکت سرمایه‌گذاری تأمین‌اجتماعی را با نرخ‌های ارزی، هم با محاسبه نرخ ارز نیمایی و هم با محاسبه نرخ ارز دولتی اینجا محاسبه کردیم، به هر دو روش از حدود (299) میلیون دلار سود خالص دلاری در 31/3/1397 به سود خالص (1) میلیارد و (533) میلیون دلار با نرخ دلار نیمایی رسیدیم و با نرخ دلار دولتی هم (1) میلیارد و (353) میلیون دلار. این تفاوت یعنی (28) برابر کردن ارزش سود این شرکت در طی سه سال فقط در اثر شفافیت. جناب آقای میرزائی! حاصل از شرایط مطلوب برای نظارت بر عملکرد شرکت سرمایه‌گذاری شستا علاوه بر بازرسان قانونی آن، توسط بازرسان سازمان بورس اوراق بهادار فراهم شده است. اگر ما این اقدام اولیه را نمی‌کردیم که یک بخش بسیار اندکی در حدود (10) درصد، (12) هزار میلیارد تومان از منابع را عرضه نمی‌کردیم و بعد در راندهای بعدی بیش از (4000) میلیارد تومان را مجدداً بازخرید کردیم، بورسی شدن شستا نه فقط برای انجام سودآوری بالاتر که برای شفافیت امور در اختیار قرار گرفته است. من همه مدارک را تقدیم هیأت‌رئیسه محترم می‌کنم تا نمایندگان محترم عزیزی که در کنار برادر عزیزم جناب آقای میرزائی نسبت به این سؤال اقدام کردند از این بهره‌مند شوند. جناب آقای قالیباف، هیأت‌رئیسه محترم، نمایندگان محترم! یک سازمان اقتصادی در سراسر ایران به من نشان بدهید که خلاصه گزارشات مجمع عمومی‌اش را به این شفافیت در یک صفحه ارائه کرده باشد. حتی یک سازمان اقتصادی در کل ایران پیدا نمی‌کنید که با شفافیت موجود امروز شستا و عرضه کردن آن در بورس که یکی از مهمترین کارهایی بوده که من در طول برنامه یکساله شاید شبانه‌روزی اعضای هیأت‌مدیره سازمان تأمین‌اجتماعی و هیأت‌مدیره شستا و فعالیت مدیر جوان آن به دست آمده، ما را موفق کرده که خلاصه گزارش مجمع عمومی را در یک صفحه در مورد کلیه شرکت‌های تابعه آن اعلام می‌کنیم. جناب آقای قالیباف! در سایت شرکت سرمایه‌گذاری شستا امروز بالغ بر (12) هزار صفحه بارگذاری شده است که اگر همین تلویزیون که الان مقابل شماست به مرکز ما متصل شود و بتواند روی سایت ما برود که ssc.ir است، شما مشاهده خواهید کرد، همه نمایندگان محترم خودشان با مراجعه به آن اطلاعات بدون اینکه احتیاجی به مدارک فیزیکی من داشته باشند، مستقیماً می‌توانند عملکرد دوساله همه شرکت‌های تحت پوشش شرکت سرمایه‌گذاری تأمین‌اجتماعی شستا را با هم به صورت مقایسه‌ای در کلیه اقلام ترازنامه با دقت مشاهده کنند. جناب آقای میرزائی! اینکه من به جناب‌عالی در مورد فعالیت‌های شرکت سرمایه‌گذاری شستا عرض کردم با دقت عرض کردم. منافع حاصل از بازار سرمایه، منافع اقتصادی حاصل از بورسی شدن شستا، منافع حاصل از فعالیت‌های دیگر ما را به این هدف رساند که حتماً به این سمت حرکت کنیم. فرمودید به دقت عرض کنم، من به دقت خدمت جناب‌عالی گزارشم را ارائه می‌کنم. ما در خلاصه فروش شرکت سرمایه‌گذاری شستا که من تقدیم محضر هیأت‌رئیسه محترم می‌کنم، در (13) فقره از تاریخ 16/12/، 22/4/، 6/5/، 7/8/ تا 19/5/ جمعاً (124) هزار میلیارد و (665) میلیون و (124) هزار میلیارد و (665) میلیون و (857) هزار و (453) ریال که اینجا اعداد ریز آن موجود است، فروش سهام عرضه اولیه شستا را داشتیم. همانطور که خدمت‌تان عرض کردم در دوره قبل (5000) میلیارد تومان، اگر می‌خواهید اعداد دقیق‌تر آن را هم خدمت شما عرض کنم، من تقدیم هیأت‌رئیسه می‌کنم که با دقت ریال به اینها اشاره کردیم، مجموعه منابعی که از سرمایه شستا حاصل شده در کجا هزینه شده است. قریب به (5000) میلیارد تومان برای افزایش سرمایه بانک رفاه هزینه شده، در دفاتر سازمان تأمین‌اجتماعی، بانک رفاه و صورت‌های مالی آن کاملاً قابل درج است، جناب‌عالی می‌توانید تشریف بیاورید از نزدیک آنها را مشاهده کنید. (9900) میلیارد و خرده‌ای، تقریباً (1000) میلیارد تومان جمع خرید مجدد شستا بوده که انجام شده است. (400) میلیارد تومان منابع در اختیار کارگزاری بانک رفاه برای بازارگردانی سهام شستا قرار داده شده و (6100) میلیارد تومان جابجایی با سهام واگذاری دولت در سال 99 شده که یک نوع سرمایه‌گذاری مجدد برای خرید سهام برای سازمان تأمین‌اجتماعی محسوب می‌شود که منابع حاصل از واگذاری اولیه شستا که منابع نقدی و زوال‌پذیر بود، خرج همسان‌سازی بازنشستگان شده و بعد این منابع مأخوذه که دارایی است و براساس نرخ تورم... (قطع میکروفن)

مجتبي يوسفي
تشکر از وزیر محترم. در خدمت نماینده محترم سؤال‌کننده هستیم، جناب آقای حسین‌ میرزائی نماینده محترم اصفهان! شما (13) دقیقه فرصت دارید، بفرمایید.

حسين ميرزائي
بسم الله الرحمن الرحیم عرض سلام و ادب و احترام مجدد محضر همکاران بزرگوار، جناب آقای وزیر و همراهان ایشان. «اللهم انطقنی بالهدی و الهمنی التقوی»، «إن ارید الا الاصلاح ما استطعت و ما توفیقی الا بالله العلی العظیم». جناب آقای شریعتمداری! «من از بهر حسین در اضطرابم، تو از عباس می‌گویی جوابم؟». همکاران محترم! همان‌گونه که مستحضرید سازمان تأمین‌اجتماعی یک سازمان بیمه‌گر است و یکی از مؤلفه‌های اصلی سازمان‌های بیمه‌گر حوزه سرمایه‌گذاری است و بیمه‌گران برای حفظ و ارتقای ارزش ذخایر و اندوخته‌های بیمه خودشان می‌بایستی نسبت به سرمایه‌گذاری اقدام کنند. سازمان تأمین‌اجتماعی به همین منظور شرکت سرمایه‌گذاری تأمین‌اجتماعی یا همان شستا را در تاریخ 1/6/1365 ایجاد می‌کند. شستا وظیفه سرمایه‌گذاری از محل حق بیمه‌ای را دارد که ماهانه از میلیون‌ها بیمه‌شده سازمان تأمین‌اجتماعی برداشت می‌شود. بنابراین از جهت حقوقی شستا متعلق به کارگران، بازنشستگان و کلیه بیمه‌گذاران تأمین‌اجتماعی است. اما عملاً توسط دولت اداره شده و درباره آن تصمیم‌گیری می‌شود. سال گذشته دولت تصمیم می‌گیرد بخشی از شستا را در بورس عرضه کند که این تصمیم با اعتراض و مخالفت بخشی از مالکان اصلی شستا روبرو می‌شود و البته آقای روحانی توجهی نمی‌کنند. مالکان شستا معتقد بودند که دولت نه به قصد خیرخواهی برای ایشان، بلکه به قصد برداشت از این خزانه مخفی برای تأمین بخشی از بودجه خود قصد واگذاری شستا را دارد. یعنی معتقد بودند که دولت قصد دارد جیب کارگران و بازنشستگان و اقشار مختلف بیمه‌گذار را خالی کند و جیب خودش را پر کند. حالا سؤال اینجا است که اصلاً چرا و به اجازه چه کسی بخشی از شستا را فروختید و به صدا و ندای بازنشستگان و کارگران و بیمه‌گذاران که مخالف فروش اموال خود بودند توجه نکردید؟ شما که مدعی هستید برای تأمین منافع کارگران، بازنشستگان و بیمه‌گذاران نیازمند منابع و پول بودید. حالا سؤال این است که در پی فروش شستا چقدر منابع کسب کردید و آنها را چه کردید؟ نمایندگان محترم ملت! در پاسخ این سؤال جناب آقای شریعتمداری و سایر مسئولین سازمان تأمین‌اجتماعی اقوال متناقضی را در برهه‌های مختلف زمانی بیان کردند. مثال آن اینجاست، این توئیتی است که جناب آقای شریعتمداری پس از عرضه اولیه شستا زدند و مشخص است که با فکر زدند، مثل صحبت‌های الان‌شان نیست که ممکن است بعضی از آنها سبق‌ لسان شده باشد. آقای شریعتمداری در کمیسیون اجتماعی که بودیم مبالغ به‌دست‌آمده را (7000) میلیارد تومان بیان کردند. امروز (12) هزار و (400) میلیارد تومان. جناب آقای سالاری در کمیسیون (12) هزار میلیارد تومان بیان کردند، جناب آقای دکتر لطفی رئیس هیأت‌مدیره سازمان تأمین‌اجتماعی در برنامه غیرمحرمانه (13) هزار میلیارد. تفاوت حداقل و حداکثر مبلغ گفته‌شده منهای تهافتی که دارد، (1000) میلیارد تومان است که حاکی از عدم شفافیت مالی است. جناب آقای شریعتمداری! حال این عدم شفافیت یا ناشی از ناآگاهی نسبت به مبلغ واقعی است یا عالمانه مبلغ واقعی غیرشفاف اظهار می‌شود. در صورت اول مابه‌التفاوت مبلغ واقعی و اعلامی معلوم نیست توسط چه کسانی به یغما برده می‌شود و در صورت دوم انگشت اتهام به سوی مسئولین اصلی وزارتخانه است. آقای روحانی! این چه اتاق شیشه‌ای و شفافی است که شستا در آن قرار گرفته، در حالی که وزیر دولت شما به درستی نمی‌داند منابع حاصل از فروش چقدر است؟ به فرموده جناب آقای شریعتمداری بخشی از این منابع صرف ارتقای منزلت دفترچه‌های بیمه‌های خدمات درمانی شده، این هم سند آن. یعنی بدهی تأمین‌اجتماعی به وزارت بهداشت پرداخت شده تا زیرمجموعه‌های وزارت بهداشت دفترچه‌ها را به درستی تحویل بگیرند. با توجه به اینکه وزارت بهداشت دستگاه دولتی است و سازمان تأمین‌اجتماعی از دولت طلبکار هستند، همین الان فرمودند (300) هزار میلیارد تومان. می‌بایست طلب و بدهی سازمان تأمین‌اجتماعی بین دولت و وزارت بهداشت تهاتر می‌شد و این بخش منابع حاصل از فروش شستا صرف سرمایه‌گذاری‌های مناسب جهت پاسخگویی به تعهدات سازمان تأمین‌اجتماعی به بیمه‌گذاران و بازنشستگان در آینده می‌شد. بنابراین این هزینه‌کرد ناصواب مجموعه وزارتخانه مصداق ضایع نمودن حق‌الناس و اضرار به مال موکلین محسوب شده و می‌بایست در دادگاه صالح پیگیری شود. فرمودند (5000) میلیارد، در کمیسیون الان (6100) میلیارد، این منابع به دست آمده به گفته جناب آقای شریعتمداری و جناب آقای سالاری در کمیسیون صرف متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در سال گذشته شده، تحریف نکنید، آدرس غلط ندهید. تعداد بازنشستگان حدود (3) میلیون و (300) هزار نفر است. اگر سال گذشته برای متناسب‌سازی به طور متوسط به هر کدام از ایشان (500) هزار تومان در ماه اضافه شده باشد، این (6000) میلیارد کفاف متناسب‌سازی تنها سه ماه و اندی را داده است. یعنی سرمایه مولد و سودزای دائمی را فروخته‌اند و ظرف سه ماه آن را هزینه کرده‌اند. آفرین بر این مدیریت، به این تصمیم‌گیری‌های نابخردانه جایزه بدهید. آیا شایسته نیست به این مدیران دکترای افتخاری مدیریت بدهند؟ همکاران عزیز، امنای مردم! سرمایه‌های مردم کجا هزینه می‌شود؟ ماجرای ویلموتس را به یاد می‌آورید؟ ویلموتس سرمربی سابق تیم ملی فوتبال بود که تنها سه جلسه در این کشور حضور داشت و به خاطر ضعف حقوقی قراردادش و در پی شکایت او فدراسیون فوتبال مجبور شد (6) میلیون و (200) هزار یورو معادل (217) میلیارد تومان به قیمت آن روز به ویلموتس جریمه پرداخت کند. (2) میلیون یورو معادل (70) میلیارد از این مبلغ را از شستا به وزارت ورزش دادند. آیا کارگران، بازنشستگان و بیمه‌گذاران پول خود را به شما سپردند که هزینه ندانم‌کاری فدراسیون فوتبال را بپردازید؟ این پرداخت مصداق بارز خیانت در امانت است. ملت شریف ایران و عصاره فضائل ملت! براساس سوگندی که در پیشگاه خداوند متعال یاد کردیم و عهدی که با ملت بستیم که مدافع حقوق مردم باشیم، امروز با رأی منفی مجلس به آقای شریعتمداری اثبات می‌کنیم که به سوگندی که خوردیم و عهدی که با مردم بستیم پایبندیم. همکاران بزرگوار! در اصطیاد از آیات و روایات چنین برداشت می‌شود که پنج گروه از مردم در ثواب یا عقاب یک فعل یا ترک فعل شریک هستند، عامل یا انجام‌دهنده آن کار، آمر یا دستوردهنده، معاون یا یاری‌دهنده، مشاور و دسته پنجم کسانی هستند که از این فعل یا ترک فعل راضی هستند که فرمود صلی‌الله علیه و آله و سلم: «من رضی بعمل قومٍ فهو منهم». این رأی شما و این هم حقوق از دست رفته مردم. «و الامر الیکم». والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون. جناب آقای میرزائی! جناب‌عالی از توضیحات وزیر محترم قانع نیستید. به رأی می‌گذاریم. حضار 224 نفر، دوستانی که از توضیحات وزیر محترم قانع شدند رأی مثبت و در غیر این صورت رأی منفی بدهند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. مجلس قانع نشد. آقای یوسفی! تذکرات را لطف کنید.

مجتبي يوسفي
آقای رئیس! با اجازه‌تان تعدادی از همکاران اخطار و تذکر دارند. جهت اخطار قانون اساسی در خدمت جناب آقای اردشیر مطهری هستیم، بفرمایید.

اردشير مطهري
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم من یک تذکر آیین‌نامه‌ای در رابطه با بند (9) اصل سوم، «رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه در تمام زمینه‌های مادی و معنوی» دارم. جناب آقای رئیس! یک شهرستانی هست به نام سرخه در استان سمنان، یک شهرستان هم هست گرمسار و آرادان. (50) سال است که بنا است آب شرب این شهرستان تأمین شود. آقای رئیس‌جمهور بچه سرخه است، یعنی اهل سرخه است و از سرخه بلند شده و سرخه به دنیا آمده و سرخه زندگی کرده است. ایشان در زمان دوره دوم ریاست جمهوری خودش، آقای دکتر قالیباف، قربان! جهت استحضار عرض می‌کنم. آقای رئیس‌جمهور یک شهرستانی که جمعیتش کمتر است و چون بچه آنجا است و چون فامیل‌ها و آشناهایش آنجا هستند، آب شرب آنجا را با سفری که به استان سمنان داشت در عرض شش ماه، یک سال (15) میلیارد از سد نمرود، آقای رئیس! ببینید چقدر فاصله است، لوله‌کشی کردند، برنامه و بودجه بودجه‌اش را خارج از نوبت آورد و این لوله‌کشی انجام شد و آقای اردکانیان وزیر نیرو با هلیکوپتر بدون اینکه استانی‌های ما متوجه شوند رفت در سرخه پیاده شد. افتتاح نکرد، شیر را باز کرد. آقای رئیس! گرمسار و آرادان (50) سال است آب شرب ندارد، یک سیل آنجا می‌آید مردم گرفتار می‌شوند، باغ‌شان، دامداری‌شان و (50) سال است وعده دادند. مگر خون آقای روحانی رنگین‌تر است که به شهرستان خودش می‌رود برمی‌دارد خارج از نوبت تبعیض قائل می‌شود؟ چه فرقی بین مردم سرخه و مردم گرمسار و آرادان است؟ جناب آقای رئیس! خواهش من این است که این تذکر منطبق با بند (9) اصل (3) قانون اساسی است که واقعاً برای آقای رئیس‌جمهور متأسفم که این‌طور تبعیض و فرق قائل می‌شوند و ان‌شاءالله که این توجه شود. تشکر می‌کنم، ببخشید.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون، تذکر بعدی را بفرمایید.

مجتبي يوسفي
در خدمت آقای احمد دنیامالی جهت تذکر آیین‌نامه‌ای هستیم، بفرمایید.

احمد دنيامالي
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم همکاران محترم! من می‌خواهم یک نکته‌ای را عرض کنم و خواهشم این است که دوستان به جهت اهمیت موضوع یک عنایت ویژه‌ای داشته باشند. آقای رئیس! به خاطر مسائل مختلفی که کمیسیون‌ها دارند، من اعتقاد دارم دو تا وعده دوساعته برای حل مشکلات حوزه‌های تخصصی کافی نیست. با عنایت به اینکه ما تعطیلات را داریم و سرجمع من فکر می‌کنم که جلسات کمیسیون‌ها در ماه شاید به پنج، شش جلسه هم نمی‌رسد. آقای رئیس! از طرف دیگر یک مشکل بزرگی که ما داریم تعداد زیاد مسائلی که ما در کمیسیون‌ها داریم، اکثراً وقتی ما وارد کمیسیون‌ها می‌شویم، الان مخاطب من فقط کمیسیون عمران نیست، بلکه کمیسیون‌های دیگر هم هست، شما وارد کمیسیون‌ها که می‌شوید کمیسیون حدنصاب ندارد. از نظر قانونی کمیسیون نمی‌تواند در مورد آن موضوعاتی که در دستور کار است شور و بحث کند. غالباً ما می‌بینیم کمیسیون‌ها در عین حالی که حدنصاب ندارند، ولی این موضوعات آنجا به جمع‌بندی می‌رسند و موضوع را می‌برند در جلسه دیگر این را مورد تصویب کمیسیون قرار می‌دهند. من فکر می‌کنم که این کار براساس آیین‌نامه کاملاً خلاف قانون است. اگر دوستان فکر می‌کنند که مسائل ما زیاد است، یا باید ساعت کار کمیسیون‌ها را بیشتر کنند، یا در روزی که ما کمیسیون داریم دو وعده کنیم. به هر حال ما مسائل مختلف زیادی داریم، خصوصاً که در آینده نزدیک ما بحث کابینه را خواهیم داشت، این یک نکته است. نکته دیگر؛ آقای رئیس، اعضای محترم هیأت‌رئیسه، همکاران! یک مشکل بزرگی که ما داریم هیچ چارچوب و پروتکلی درخصوص حضور افراد مسئول در کمیسیون‌ها نداریم. من مثال می‌زنم، در یک کمیسیونی که بنده حضور داشتم برای یک موضوعی از یک دستگاهی (11) نفر آدم آمده بود، هیچ‌کدام‌شان هم یک کلام حرف نزدند، فقط مشغول لابی با این نماینده و آن نماینده بودند. بنابراین خواهش من این است که اگر ما برای این آیین‌نامه و قانون داریم که مشخص است و احصاء کرده که بدهید همکاران این را داشته باشند. اگر نه خواهش من این است که کمیسیون آیین‌نامه برای آن یک ضوابط و مقرراتی بگذارد که مشخص شود در هر موضوعی یک یا دو نفر بالاترین مقام بیایند. الان خیلی وقت‌ها بالاترین مقام می‌گوید من مسافرت و مأموریت هستم، نیستم، هر کسی را که دلش می‌خواهد برای کمیسیون‌ها می‌فرستد. آقای رئیس! اینها شأن کمیسیون‌ها را پایین می‌آورند، به نظر من کمیسیون‌ها دارند کار تخصصی می‌کنند و خواهشم این است که به این موضوع در هیأت‌رئیسه رسیدگی بفرمایید. سپاسگزارم.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون. من این نکته را پیرو تذکر جناب آقای دنیامالی توضیح بدهم که اولاً اگر کمیسیون‌ها دو تا جلسه تشکیل می‌دهند تنها این نیست که فقط این دو تا جلسه است. کمیته‌های کمیسیون‌ها هم هستند، آنها هم کارهای خودشان را انجام می‌دهند. در حقیقت آن دو جلسه بیشتر برای تصویب و رأی‌گیری تشکیل می‌شود. اگر نیاز به این باشد که جلسات بیشتری تشکیل شود خود کمیسیون می‌تواند تصمیم بگیرد و این کار را انجام بدهد. دعوت از مسئولین را خود کمیسیون تصمیم می‌گیرد، هیأت‌رئیسه کمیسیون و رئیس کمیسیون به طور روشن افراد را به نام دعوت می‌کنند. تا دعوت نکنند اصلاً آفیش نمی‌شوند، داخل نمی‌آیند و آنجا نمی‌آیند. لذا طبیعتاً افراد مسئول را دعوت می‌کنند، حالا یا وزیر محترم یا معاون وزیر و یا رئیس یک دستگاهی را دعوت می‌کنند. ولی اینکه ما در مجلس به اهمیت کمیسیون‌ها توجه کنیم و قبلاً هم تأکید کردیم که ما باید کمیسیون‌محور حرکت کنیم و کارهای تخصصی آنجا باید انجام شود و بعد به صحن بیاید، من این را می‌خواستم در این فرصت باز تأکید کنم.
6 تصویب طرح استفساریه بند «ز» تبصره (1) قانون بودجه 1400 کل کشور (ثبت 518)

محمدباقر قاليباف
اجازه بدهید وارد دستور بعدی شویم. جناب آقای دلیگانی بفرمایید.

حسينعلي حاجي دليگاني
بسم الله الرحمن الرحیم دستور بعدی گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس درخصوص طرح استفساریه بند «ز» تبصره (1) قانون بودجه 1400 کل کشور است. آقای رئیس! بنده یک نکته‌ای را خدمت همکاران عزیز توضیح بدهم. همکاران عزیز! جهت مزید استحضار عرض می‌کنم روال قانونی استفساریه همانطور که مستحضر هستید برابر مواد (186) و (187) قانون آیین‌نامه داخلی مجلس است که ابتدائاً سخنگوی محترم کمیسیون گزارش‌شان را ارائه خواهند داد. اگر مخالفی داشته باشد یک مخالف و یک موافق هم می‌توانند راجع به کلیات صحبت بفرمایند. بعد از آن کلیات به رأی گذاشته می‌شود و چنانچه کلیات رأی بیاورد سپس متن گزارش کمیسیون به رأی گذاشته می‌شود. چنانچه گزارش کمیسیون رأی نیاورد آن موقع پیشنهادات همکاران عزیز قابل طرح خواهد بود. لذا ابتدائاً از سخنگوی محترم کمیسیون برنامه و بودجه برادر عزیزمان آقای مفتح دعوت می‌کنم که گزارش کمیسیون را ارائه بفرمایند.

محمدمهدي مفتح
بسم الله الرحمن الرحیم گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات به مجلس شورای اسلامی طرح استفساریه بند «ز» تبصره (1) قانون بودجه سال 1400 به شماره چاپ (681) که جهت رسیدگی به این کمیسیون به عنوان اصلی ارجاع گردیده بود، در جلسه مورخه 6/4/1400 کل کشور با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی ذی¬ربط مورد رسیدگی قرار گرفت و با اصلاحاتی در متن استفساریه به تصویب رسید. اینک گزارش آن در اجرای ماده (143) قانون آیین‌نامه داخلی تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود. رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات ـ حمیدرضا حاجی‌بابایی خدمت شما عرض کنم، دوستان! مستحضر هستید در بررسی قانون بودجه سال 1400 موضوع تأمین مواد اولیه قیر (وکیوم‌باتوم) برای سال 1400 برای مصارفی مثل راه‌های روستایی و برخی از موارد آسفالتی که نیاز بود مثل بهسازی روستا، در مجلس مطرح شد و نهایتاً به این ترتیب تصویب شد که از درآمد مازاد نفت مطابق با بند «ز» تبصره (1) قانون بودجه سال 1400 این تأمین شود. یعنی اینکه وزارت نفت در بند «ز» تبصره (1) مکلف شد که (15) هزار میلیارد تومان از محل جزء (2) بند «ب» تبصره (1) مواد اولیه قیر را به صورت ماهیانه در اختیار پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها قرار دهد. این منبع تأمین است. بعد در حوزه مصارف هم به ترتیب گفته شده است که (48) درصد برای آسفالت راه‌های فرعی، برای مدارس، فضاهای مدارس، فضاهای حوزه‌های علمیه و بقیه مواردی که در آنجا ذکر شده است. نکته‌ای که هست این است که براساس این ماده قانون بودجه باید از مازاد درآمد نفت این کار انجام شود. یعنی درآمد نفت در سال 1400 وقتی تأمین شد، از مازاد بر آن این مبلغ (15) هزار میلیارد تومان تأمین شود و این کار انجام شود. طبیعتاً آنچه را که وزارت نفت به عنوان مجری این جزء از قانون انجام می‌دهد و برداشت دارد این است که باید تمام درآمد نفت در طول سال تأمین شود و بعد از آن وارد بحث تأمین مواد اولیه قیر شویم. این طبیعتاً طول خواهد کشید، حداقل به شش‌ماهه دوم سال. یعنی اگر کل درآمد در شش ‌ماه اول بتواند تأمین شود، در شش‌ماهه دوم این کار شروع شود، با این نوع برداشت از این متن قانون. به این ترتیب واقعاً این کار به هدفش نخواهد رسید، چون در شش ماه دوم در اکثر نقاط کشور به ویژه مناطق سردسیر امکان کارهای عمرانی وجود ندارد و بنابراین نمی‌توانند مدیریت کنند و از این قیر استفاده کنند. آنچه را که کمیسیون تصویب کرده خلاصه‌اش این است که خدمت شما عزیزان عرض می‌کنیم که کل درآمد نفت در طول (12) ماه را به (12) قسمت تقسیم کنید، هر ماه چقدر در بودجه به عنوان درآمد اصلی نفت پیش‌بینی شده است. الان که بحمداله فروش نفت ما خوب شده و همه ماهه اگر با این روش پیش برویم ما مازاد درآمد خواهیم داشت. کمیسیون این‌گونه تفسیر کرده است که اگر ان‌شاءالله شما دوستان تأیید بفرمایید بعد از تأیید شورای محترم نگهبان تبدیل به قانون خواهد شد که ما هر ماه وقتی که درآمد حاصل از صادرات نفت در آن ماه، یعنی یک‌دوازدهم درآمد کل نفت سال تأمین شد بعد از آن درآمدهای بعد از آن به عنوان درآمدهای مازاد بر بودجه تلقی می‌شود و از جمله می‌توانیم این قیری را که در اینجا پیش‌بینی کردیم تأمین مالی کنیم. بنابراین متن را در مقابل آن سؤال استفساریه این‌طور پاسخ داده است: «بلی، وزارت نفت مکلف است در شش¬ماهه نخست سال نسبت به اختصاص منابع مربوط به تأمین ماده اولیه قیر (وی.بی) به پالایشگاه‌ها از محل عواید حاصل از جزء (2) بند «ب» این تبصره به نسبت وصول آن، اقدام نماید» که توضیح آن همان است که خدمت شما عرض کردیم. در هر ماه میزان یک‌دوازدهم درآمد نفت که در کل بودجه پیش‌بینی شده، یک‌دوازدهم هر ماه که تأمین شد، بعد از آن درآمدهایی که ایجاد می‌شود به عنوان درآمد مازاد بر درآمد نفت سالیانه تلقی می‌شود و تکالیفی که برای این درآمد پیش‌بینی شده من‌جمله تأمین ماده اولیه قیر از آن محل قابل انجام باشد و ما با این ترتیب این کار را ان‌شاءالله اگر دوستان تصویب کنند عملیاتی خواهیم داشت و به ویژه برای مناطق سردسیر بسیار ضروری و لازم است که به این ترتیب اقدام شود. در ضمن بنده اینجا هم از دولت محترم خواهش می‌کنم، شنیدم که دارند آیین‌نامه این بند را می‌نویسند، از سازمان برنامه و بودجه و دولت محترم تشکر می‌کنیم و خواهش می‌کنیم که این آیین‌نامه را سریعتر بنویسند و سریعتر تنظیم و تصویب شود تا این مصوبه امروز که ان‌شاءالله تصویب شد بتوانیم با آن آیین‌نامه اجرایی این حکم بسیار مهم و ضروری را خصوصاً برای روستاها، راه‌های روستایی و مناطق محروم کشور ان‌شاءالله عملیاتی کنیم. خیلی متشکرم.

مجتبي يوسفي
تشکر از سخنگوی محترم کمیسیون. اسامی مخالف و موافق محترم را می‌خوانم که آماده باشند. جناب آقای مالک شریعتی‌نیاسر مخالف هستند، موافق محترم وقت‌شان را به آقای سیدکاظم دلخوش‌اباتری داده‌اند. مخالف محترم جناب آقای مالک شریعتی‌نیاسر بفرمایید.

مالک شريعتي نياسر
مخالف
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت همکاران محترم و ملت شریف ایران سلام عرض می‌کنم. من خواهش می‌کنم عزیزان به عرایض بنده توجه کنند. صحبت بنده ناظر به محتوا نیست، اینکه ضرورت دارد کارهای عمرانی انجام شود، راه‌های روستایی آسفالت شود و برای این قیر نیاز است، تردیدی در آن نیست. ممکن است بعضی از دوستان تصور کنند حوزه انتخابیه تهران این مشکلات را ندارد. بنده همین سال گذشته شخصاً پیگیری کردم، در منطقه محروم مرتضی‌گرد در حاشیه تهران در بخش آفتاب یک دهیاری هست با (35) هزار جمعیت، توجه کنید! دهیاری با (35) هزار جمعیت. غیر از خیابان اصلی بقیه کوچه و پس‌کوچه‌ها آسفالت نداشت. بنده این را پیگیری کردم، سال گذشته انجام شده است. یعنی این موضوعات در حوزه انتخابیه تهران و حاشیه شهر تهران هم مطرح است و دنبال می‌کنیم. بحث من بحث شکلی و قانونی است. عزیزان! توجه کنید ما چه چیزی را داریم تفسیر می‌کنیم و می‌خواهیم تصویب کنیم. در استفساریه‌ای که دوستان زحمت کشیدند آمده با توجه به مفاد بند «ز» تبصره (1) قانون بودجه سال 1400 کشور آیا وزارت نفت مکلف است در شش¬ماهه نخست سال نسبت به اختصاص منابع مربوط به تأمین ماده اولیه قیر از محل عواید حاصل از جزء (2) بند «ب» تبصره (1) اقدام کند؟ پاسخ داده‌اند بله. دوستان توجه دارند، قانون بودجه در این خصوص کاملاً شفاف است. من از روی متن قانون بودجه می‌خوانم. جزء (2) بند «ب» تبصره (1) این است: «در صورت افزایش عواید حاصل از جزء (1) این بند نسبت به ردیف‌های مصوب فوق‌الذکر بانک مرکزی مکلف است منابع حاصله را به ردیف (210112) جدول شماره (5) این قانون واریز نماید. دولت موظف است از ابتدای مهرماه 1400»، تصریح شده، در جزء (2) بند «ب» تصریح شده در صورت افزایش عواید دولت از ابتدای مهرماه 1400. یعنی به این صراحت کلمه «مهرماه» آمده که جز این اصلاً امکان اجرا ندارد. از ابتدای مهرماه 1400 منابع حاصله را در سقف اعتبارات بودجه عمومی صرف افزایش تخصیص برای بحث قیر و امثالهم کند که در بند «ز» آمده است. بند «ز» هم اختصاصاً می‌گوید در سال 1400 وزارت نفت مکلف است مبلغ (150) هزار میلیارد ریال از محل جزء (2) بند «ب»، همین که الان از روی متن قانون بودجه قرائت شد که آنجا تصریح شده از ابتدای مهرماه. از محل جزء (2) بند «ب» این تبصره مواد اولیه قیر را بیاید اختصاص دهد برای مصارفی که در همین بند «ز» آمده و برای استفاده قیر تخصیص داده است. عزیزان! توجه کنید، همکاران محترم! اینجا مجلس قانونگذاری است، ما نباید قانونگذاری خودمان را وهن کنیم. ما چند ماه پیش تصویب کردیم و تصریح کردیم که این فقط از ابتدای مهرماه قابل استفاده است. الان می‌آییم تفسیر می‌کنیم، می‌گوییم ابتدای مهرماه می‌دانید یعنی چه؟ یعنی شش ماه اول. به ما می‌خندند. ما دچار وهن می‌شویم، ما خودمان قانون تصویب کردیم. اگر آن موقع اشتباه کردیم بیاییم قانون را اصلاح کنیم. نمی‌توانیم قانونی که تصریح کردیم از ابتدای مهرماه، ابتدای مهرماه را به شش‌ماهه اول تفسیر کنیم. دوباره تکرار می‌کنم، بحث من محتوایی نیست، بحث من قانونگذاری و شکلی است. عزیزان! همه ما توجه داریم، مطالب عمرانی و راه‌های روستایی مهم است، اما بعداً به ما می‌خندند، می‌گویند قانونی که شما خودتان تصویب کردید ابتدای مهرماه، آن را تفسیر کردید «ابتدای مهر» یعنی از شش‌ماهه نخست. این موجب وهن قانون است، موجب وهن مجلس است، موجب وهن تک‌تک ما است. حالا چه اتفاقی می‌افتد؟ فرضاً امروز تصویب می‌شود که به نظر من خواهد شد، چه اتفاقی می‌افتد؟ شورای نگهبان قطعاً این را رد خواهد کرد، به جهت روشن بودن موضوع. دو هفته داریم به حوزه انتخابیه می‌رویم، عزیزان دارید به حوزه انتخابیه تشریف می‌برید، با این تفسیر همه شما در حوزه انتخابیه‌تان مورد مطالبه مردم قرار می‌گیرید که این اتفاق باید بیفتد. بعد شورای نگهبان مجبور است این را رد کند، چون قانون روشن و شفاف است، گفته ابتدای مهرماه. رد می‌شود، برمی‌گردد، دو هفته هم که جلسه علنی نداریم. تا دوباره شورای نگهبان این را برگرداند، دوباره به کمیسیون برگردد، کمیسیون اصلاح کند، چطور می‌خواهد این را اصلاح کند خودش سؤال است. حالا فرض کنیم اصلاح کرد، برمی‌گردد و دوباره مجبور است به این اصرار کند، شورا دوباره رد می‌کند و باید به مجمع برود. این فعل و انفعالات به چه زمانی می‌رسد؟ به زمان تحلیف و آغاز دولت جدید می‌رسد. فرصت از دست می‌رود، زمان اصلاً می‌گذرد. مگر شش ماه نخست از ابتدای فروردین، ما الان ابتدای تیرماه هستیم. مگر فرصتی هست؟ یک ماه آن که اینطور می‌رود. اگر دوباره شورا رد کند، دفعه دوم هم رد کند و به مجمع برود، عملاً ما به انتهای تابستان می‌رسیم، می‌شود همان ابتدای مهرماه. یعنی نقض غرض است، ما وقت مجلس را که دقایقش این‌قدر ارزشمند است می‌گیریم، برای موضوعی که گذشته، موضوعی که از ابتدای فروردین سه ماه آن همین الان گذشته است. دو ماه دیگر آن هم در همین رفت و برگشت به شورای نگهبان و بحث تحلیف خواهد گذشت. عملاً اگر خیلی هنر کنیم شهریور آن را به دست می‌آوریم که آن هم دولت جدید می‌آید، وزیر جدید می‌آید، تا بیاید تنظیم و برنامه‌ریزی کند آن هم خواهد گذشت، ما عملاً به اول مهرماه می‌رسیم. واقعاً تقاضای من از عزیزان این است که ما به این موضوع رأی ندهیم. این وهن قانونگذاری و وهن مجلس است، زمان را از دست دادیم، وقت مجلس، وقت شورای نگهبان و وقت دولت جدید را در ابتدای کارش خواهیم گرفت، برای یک موضوعی که ممکن است اشتباه کرده باشیم. ممکن است مجلس در قانون بودجه احتمالش هست، توجه نکردیم و برای ابتدای مهرماه گذاشتیم. اینکه دیگر گذاشتیم و گذشته، دیگر نمی‌توانیم برگردانیم. هم شورای نگهبان این را رد خواهد کرد، هم بعداً مجمع مجبور است آن را تفسیر به نظر شورای نگهبان کند. چون قانون صراحت دارد و شفاف است. ما نیاییم برای یک مطالبه به‌حق از مسیر نادرست برویم. اگر دولت و وزارت نفت یک جایی هم از وظایف خودش تخطی می‌کند، از یک محل دیگری ممکن است بتواند این کار را انجام بدهد. ما برویم وظایف نظارتی‌مان را دنبال کنیم، دولت را موظف کنیم از محل دیگری، از جای دیگری و از یک محل دیگری این را تأمین کند. اما اینکه در یک ماده قانونی که صراحت وجود دارد و قابل تفسیر نیست، ما استفساریه می‌دهیم و شش‌ماهه نخست را به ابتدای مهرماه تفسیر می‌کنیم، واقعاً جای تعجب است و به نظر من دور از شأن مجلس و تک‌تک شما نمایندگان بزرگوار است که در پیشگاه ملت باید به اصل قانون و متن قانون ان‌شاءالله پایبند باشید و کاری نکنیم که موجب وهن نهاد قانونگذاری کشور شود. والسلام علیکم و رحمه الله

مجتبي يوسفي
تشکر از مخالف محترم با رعایت وقت. موافق محترم وقت‌شان را به جناب آقای محمدحسین فرهنگی دادند، خواهش می‌کنم که اگر یک مقدار وقت‌ را هم مدیریت کنید ممنون می‌شویم.

محمدحسين فرهنگي
آقای دلخوش می‌خواهند یک پیشنهاد تغییر هم بدهند، اگر از نظر آیین‌نامه مشکلی ندارد خودشان مطرح کنند بهتر است.

سيدکاظم دلخوش اباتري
موافق
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس ببینید! حالا این از آن عجایب است که در بودجه اتفاق افتاد. اصلاً پیشنهاد من با توجه به اینکه دولت محترم بحث قیر را در بودجه سال 1400 نیاورده بود و ما آوردیم، آن پیشنهاد آمد ثبت شد و رأی گرفته شد. الان وزارت نفت دنبال این بود که چون مجلس گفته از مهر به بعد، مهر به بعد اجرا شود. ما یک پیشنهاد آوردیم به عنوان «می‌تواند»، آن «مکلف است» را برداشتیم. ضمن اینکه مهرماه به بعد دولت دنبال «مازاد» است. آقای رئیس! ما در جزء (2) بند «ب» آوردیم «مازاد»، ما الان بحث «مازاد» را در این استفساریه نداریم. ما می‌گوییم آقای دولت! هر چه که می‌فروشی از مهرماه این را به حساب واریز کن، حالا از مهرماه به بعد اگر مازاد هم داشتی آن را اعمال کن و اگر این کلمه «می‌تواند» را بیاوریم تمام بحث‌های آقای شریعتی و مشکلاتی که وجود دارد حل می‌شود. چون دیگر ما مکلف نکردیم، شورای محترم نگهبان هم دیگر اشکالی نمی‌گیرد. این است که خواهش می‌کنم، من از آقای فرهنگی تشکر می‌کنم، دوستانی هم همراهی کردند، ما با اداره قوانین مجلس و معاونت قوانین و کمیسیون بودجه نشستیم برای استفساریه تنها راه این را پیدا کردیم. پیشنهاد «می‌تواند» هم چاپی آمده است، یعنی الان در دستور کار قرار دارد. من خواهش می‌کنم که دوستان توجه کنند که این عبارت «می‌تواند» می‌تواند مجوزی باشد. وزیر نفت هم اعلام کرد که اگر مجلس بگوید من انجام می‌دهم. ضمن اینکه الان آیین‌نامه‌اش هم در سازمان برنامه و بودجه دارد نوشته می‌شود. یعنی آن هم کمکی می‌کند. پریروز ما با آقای نوری و کارشناسان ارشد سازمان برنامه و بودجه صحبت کردیم، اعلام کردند که ما آیین‌نامه را می‌نویسیم که از فروردین‌ماه این اتفاق بیفتد. یعنی فروش نفت ماه به ماه که انجام می‌شود، پول قیر هم پرداخت شود. این هیچ مشکلی را ایجاد نمی‌کند. اگر شما بخواهید بلند شوید بروید طرح بیاورید، طرح خودش یک ماه، دو ماه برود در نوبت بماند و بخواهیم کار را انجام بدهیم تابستان را از دست داده‌ایم. دوستان عزیز! ما که دنبال این نبودیم قیر را در دستور کار بیاوریم. این وظیفه دولت بود. الان در روستاهای شما مردم سرگردان هستند، روستاها در بعضی جاها سه بار، چهار بار زیرسازی شده، بنیاد مسکن، وزارت راه و از طرف دیگر همیاری شهرداری‌ها، یک بخشی هم که سپاه و بسیج برای پاسگاه‌ها و پایگاه‌ها پیش‌بینی کردید، برای مدارس پیش‌بینی کردید. اگر در شرایط فعلی کمک نکنیم، ما با یک کلمه «می‌تواند» می‌توانیم مشکل را راحت حل کنیم و بحث آقای شریعتی هم حل شود. من خواهش می‌کنم، آقای رئیس مجلس! اداره قوانین هم اینجا هست، اگر غیر از این بحثی دارید، ما می‌خواهیم به هر شکلی قیر مردم تحویل شود. چرا دارند بازی در‌می‌آورند؟ چرا چهار ماه است نمایندگان را سرگردان کرده‌اند؟ چرا چهار ماه است وزارت راه، بنیاد مسکن، شهرداری‌ها و بقیه دستگاه‌ها را سرگردان کرده‌اند؟ دوستان! من خواهش می‌کنم این را رأی بدهید، آن اشکال هم با همان کلمه «می‌تواند» حل می‌شود. ضمن اینکه واقعاً من توقع نداشتم دوستان روی آن پیشنهادی که ما در زمان بودجه داده‌ بودیم دست ببرند. حالا به هر جهت دست برده شد. اداره قوانین همراه است و این چند روز را نشستیم، با هیأت‌رئیسه نشستیم این بحث‌ها را درآوردیم. از دوستانی که کمک و تلاش می‌کنند ممنونم.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون، دولت نظری دارد بفرمایید.

علی حیدر نوری
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض ادب و سلام محضر نمایندگان محترم. آقایان، برادران و خواهران ارجمند! آیین‌نامه بحث قیر را در دولت تنظیم کردیم، یا امروز یا هفته آینده تصویب می‌شود. بحث قیر بحث پرداخت پول نیست، قانونگذار اینجا تکلیف کرده وزارت نفت معادل (15) هزار میلیارد تومان نفت خام تحویل پالایشگاه‌ها بدهد. منتها در اعمال حساب گفته در جزء (2) تبصره (1)، یعنی مازاد نفتی اعمال حساب شود. ولی ما به خاطر حل مشکل آمدیم وزارت نفت را در آیین‌نامه‌ای که پیشنهاد دادیم، وزارت نفت را مکلف کردیم بعد از تصویب آیین‌نامه این نفت را تحویل پالایشگاه‌ها بدهد. حالا ما به عنوان سازمان برنامه و بودجه و دارایی این را اعمال حساب می‌کنیم. یعنی به نظر من اگر آیین‌نامه آن تصویب شود نیاز به قوانین مجدد ندارد، چون پولی رد و بدل نمی‌شود. وزارت نفت بایستی یک نفتی را تحویل بدهد، مازاد هم دارد، نفت هم هست، تحویل پالایشگاه‌ها بدهد. آنجا مشکل قابل حل است. پیشنهاد من این است، حالا اگر این هم تصویب شود شاید مکملی شود. ولی به نظر من اگر آیین‌نامه آن تصویب شود نیازی به قانون مجدد ندارد، آیین‌نامه دولت مشکل را حل می‌کند و تمام تلاش ما هم این است که این در همین ماه تلاش شود که واقعاً این نفت واگذار شود و قیر هم به پالایشگاه‌ها تحویل داده شود. بعد پالایشگاه‌ها متناسب با قیری که تحویل می‌گیرند مواد اولیه قیر یا وکیوم‌باتوم را تحویل دستگاه‌های اجرایی بدهند. هیچ بار مالی ایجاد نمی‌کند. پیشنهاد بنده به عنوان دولت این است که اگر آیین‌نامه‌اش تصویب شود نیاز به قانون مجدد ندارد، ولی اگر قانونی هم تصویب شود به هیچ جایی لطمه یا خدشه‌ای وارد نخواهد کرد، فقط تصریح در کار است. بنابراین ما نظر خاصی نداریم، ما در آیین‌نامه مشکل را حل کردیم. حالا اگر مجلس صلاح می‌داند یک قانون جدید تصویب کند به نظر من اشکالی ندارد.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون. دوستان! اجازه بدهید ما کلیات آن را رأی‌گیری کنیم.

عليرضا سليمي
اخطار دارم.

محمدباقر قاليباف
بفرمایید.

عليرضا سليمي
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! دو تا اخطار و یک تذکر دارم. اخطار، ما تابع لفظ هستیم. در اینجا اینکه آقای دلخوش فرمودند ما این «مکلف است» را تبدیل به «می‌تواند» کنیم، این هنوز که انجام نشده است، یعنی این گزارش کمیسیون است، اینکه یک نفر اراده کرده، اراده افراد مناط و ملاک در تصمیم‌گیری نیست، این نکته اول. بنابراین با توجه به این مقدمه من خواهش می‌کنم اخطار اصول (73) و (75) دارم. اصل (75)، آقای رئیس ببینید! قانون روی شش‌ماهه دوم صراحت دارد، اگر ما این را به شش‌ماهه اول بیاوریم بار مالی دارد، این نکته اول، بودجه هم یک‌ساله است. من اخطار اصل (73) را سریع عرض می‌کنم. ببینید! در اصل (73) می‌گوید شرح و تفسیر قانون عادی در صلاحیت مجلس است، درست. آقای امیرآبادی! در اینجا قانون صراحت دارد. (امیرآبادی ـ اسم من را می‌برید من عضو هیأت‌رئیسه نیستم) ببینید! تفسیر براساس نظریه تفسیری شورای محترم نگهبان هدف از استفسار کشف مقصود قانونگذار و رفع ابهام است. سؤال این است که اینجا چه رفع ابهامی وجود دارد؟ این یک قانونگذاری است. بنابراین از این جهت مغایر اصل (73) می‌شود. ما اصل مطلب آقایان را قبول داریم، ولی چون هدف از استفسار در اینجا کشف مقصود نیست، بلکه این است که می‌خواهند قانون را به شش ماه اول تسری بدهند. این تسری دادن به شش ماه اول وقتی قانون صراحت دارد کجایش استفسار است؟ این نکته دوم. نکته سوم؛ آقای رئیس! اگر مقصود این است که نه، ما می‌خواهیم این قانون را به صورت «می‌تواند» به شش ماه اول سرایت بدهیم. اینجا من تبصره (2) ماده (182) آیین‌نامه را عرض می‌کنم، مغایرت دارد. یعنی ما باید براساس چارچوبی که تبصره (2) ماده (182) به ما نشان داده مشی کنیم. اینکه مطلب حقی است یک بحث جداگانه‌ای است، خیلی از مسائل حق است. مگر ما اینجا می‌توانیم همه مباحثی که حق است را بدون رعایت این چارچوب‌هایی که قانون در اختیار ما گذاشته این اقدام را انجام بدهیم؟ من خواهش می‌کنم، همانطور که آقای شریعتی هم فرمودند، اگر ما اصرار کنیم، چون قانونگذاری جدید است شورای نگهبان برمی‌گرداند، دوباره همین‌طور. عملاً به شش ماه دوم می‌خورد. مضافاً به اینکه آقای دلخوش به این مسأله توجه دارند که در امور عمرانی، سال پایان تیر یا پایان شهریور است. الان ما با قیری که پارسال داده بودند داریم امور عمرانی را انجام می‌دهیم. این سال را نباید در امسال منحصر کرد. بحث مناطق سردسیر و این مباحث همه درست است، ولی با عنایت به این مسأله همانطور که آقایان هم فرمودند عملاً اجرا از اول مهر است. قیر را که تحویل می‌دهند نوعاً بعد از ماه پایان سال است، معمولاً آن هم روزهای آخر است و اتفاقاً در فصل بهار امور عمرانی انجام می‌شود و دغدغه دوستان هم مرتفع می‌شود. من خواهش می‌کنم با توجه به اصل (73)، اصل (75) و تبصره (2) ماده (182) که خدمت دوستان عرض کردم، با توجه به این مسأله و با عنایت به اینکه این واقعاً قانونگذاری جدید است و استفساریه نیست، دوستان تصمیم بگیرند. اختیار و تصمیم با جناب آقای رئیس است، ولی قطعاً این از مسائلی است که شورای نگهبان به خاطر اینکه قانونگذاری جدید است و صراحت قانون را داریم، حتماً برمی‌گرداند و ما اینجا باید یک روند طولانی را طی کنیم، متشکرم.

حسينعلي حاجي دليگاني
آقای رئیس! کلیات را به رأی بگذارید.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون. آقای سلیمی! اخطار جناب‌عالی را اینجا با دوستان حقوقی هم مشورت کردیم، اخطار پذیرفته نیست. اجازه بدهید ما کلیات را به رأی بگذاریم. دوستان آماده باشند. حضار 206 نفر، کلیات را به رأی می‌گذاریم. (حاجی‌دلیگانی ـ کلیات استفساریه به رأی گذاشته شده، همکاران در رأی‌گیری مشارکت داشته باشند) (30) نفر از دوستان هنوز مشارکت نکرده‌اند. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. با (144) رأی تصویب شد. آقای حاجی‌دلیگانی! وارد جزئیات شوید.

حسينعلي حاجي دليگاني
متن استفساریه: با توجه به مفاد بند «ز» تبصره (1) قانون بودجه سال 1400 کل کشور آیا وزارت نفت مکلف است در شش¬ماهه نخست سال نسبت به اختصاص منابع مربوط به تأمین ماده اولیه قیر (وی.بی) به پالایشگاه‌ها از محل عواید حاصل از جزء (2) بند «ب» این تبصره به نسبت وصول آن اقدام نماید؟ پاسخ: بلی، وزارت نفت مکلف است در شش¬ماهه نخست سال نسبت به اختصاص منابع مربوط به تأمین ماده اولیه قیر (وی.بی) به پالایشگاه‌ها از محل عواید حاصل از جزء (2) بند «ب» این تبصره به نسبت وصول آن اقدام نماید. آقای رئیس! اگر اجازه می‌فرمایید وارد پیشنهادات شویم.

محمدباقر قاليباف
دوستان! من یک توضیح قبل از رأی‌گیری خدمت عزیزان بدهم. ما الان براساس آیین‌نامه باید اول پیشنهاد کمیسیون را به رأی بگذاریم. اگر پیشنهاد کمیسیون رأی آورد دیگر وارد پیشنهادات دیگر نخواهیم شد، اگر رأی نیاورد وارد جزئیات خواهیم شد. منتها اینجا در پیشنهاد کمیسیون یک اشکالی وجود دارد، اشکال آن این است که اینجا گفته «بلی، وزارت نفت مکلف است»، شورای نگهبان حتماً از این «مکلف است» ایراد خواهد گرفت. ما هم اینجا نمی‌توانیم این را اصلاح کنیم، یعنی به جای «مکلف» اگر «می‌تواند» باشد. (دلخوش‌اباتری ـ کمیسیون موافق است) اگر کمیسیون با این موافق است و اخطاری در این بحث وجود دارد بپذیرند، چون در پیشنهادات «می‌تواند» هست. اگر کمیسیون می‌پذیرد، آقای مفتح بفرمایید.

محمدمهدي مفتح
آقای دکتر! عرض کنم آنچه کمیسیون تصویب کرده اینجا صراحتاً نوشته شده، مصوبه کمیسیون «مکلف است» است. حالا اگر حضرت‌عالی می‌فرمایید که این ایراد قانون اساسی دارد، اگر این اخطار را به رأی بگذارید و مجلس رأی بدهد شما امکان اصلاح دارید. کمیسیون توجه به این تذکر نکرده، بنابراین «مکلف» نوشته است. نظر کمیسیون «مکلف است» است. اگر «می‌تواند» باشد، خود مجلس این کار را کند، کمیسیون نمی‌تواند. کمیسیون تصویب کرده و تمام شده است.

محمدباقر قاليباف
دوستان اجازه بدهید! هم اخطار آقای سلیمی دیگر الان در رابطه با این است، هم آقای زنگنه نوبت بعدی اخطار است. آقای زنگنه! اگر اخطارتان همین است بفرمایید.

محسن زنگنه
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای دکتر ببینید! دوستان دقت کنند، در بند «ز» می‌گوید منابع از جزء (2) بند «ب» تبصره (1) است. آقای دکتر! من بند (2) را می‌خوانم، دقت کنید. می‌گوید: «در صورت افزایش عواید حاصل از جزء (1) این بند دولت موظف است از ابتدای مهرماه سال 1400 نسبت به این مواردی که آورده اقدام کند». آن موارد چیست؟ اصلاح نقاط حادثه‌خیز، احداث تقاطع‌های غیرهمسطح، بهسازی و نوسازی مدارس تخریبی، واحدهای دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر، سربازان وظیفه، مناطق روستایی، آب و سیلاب. اصلاً اینجا به قیر اشاره نمی‌کند، می‌گوید دولت مکلف است از ابتدای مهرماه عواید حاصل از این درآمد را در این موارد مصرف کند. حالا اگر قیر هم اینجا بود، فرمایش آقای سلیمی درست است، قانون اینجا تکلیف کرده دولت از اول مهرماه نسبت به تأمین قیر عمل کند. اما قانون در اینجا چنین چیزی نگفته، قانون می‌گوید دولت از ابتدای مهرماه باید عواید را برای این موارد تخصیص بدهد. حالا قضیه قیر چه می‌شود؟ قضیه قیر به بند «ز» تبصره (1) می‌آید. چیزی که کمیسیون می‌گوید بنده از آن دفاع می‌کنم، کمیسیون دارد می‌گوید آقای وزارت نفت! اول مهری که در بند (2) گفته شده برای موارد ذیل بند است، اما شما مکلف هستید در مورد قیر از همین ابتدای سال عمل کنید. به نظر من این استفساریه کاملاً درست است، اصلاً نیازی به «می‌تواند» ندارد. اگر قیر جزء موارد بند (2) بود فرمایش دوستان درست است. آقای مالک شریعتی عزیز هم که قانون را خواندند، احتمالاً اگر در آن بند (2) دقت بفرمایند هیچ نامی از قیر برده نشده است. اینجا کمیسیون دارد سؤال می‌کند که آیا در مورد قیر هم باید از اول مهر پرداخت شود؟ کمیسیون می‌گوید نخیر، در مورد قیر شما می‌توانید از اول فروردین اقدام کنید. بنابراین استفساریه کاملاً درست است، سؤال، سؤال درستی است و من بر نظر کمیسیون تأکید می‌کنم.

محمدباقر قاليباف
خیلی ممنون. آقای زنگنه شما در رابطه با این موضوع بندی که اشاره کردید، یعنی در حقیقت شما با اخطارتان می‌خواهید بگویید که اشکال شما چیست که اخطار داشتید و به این وارد دانستید؟ شما اخطاری به این موضوع ندادید.

محسن زنگنه
اخطار
اخطار من این است، جناب آقای سلیمی اخطار دادند و در مخالفت صحبت کردند، بنده اخطار دادم در موافقت صحبت کردم که عدالت رعایت شود.

محمدباقر قاليباف
این اصلاً اشتباه است، اخطار بالاخره باید یک تذکری به من داشته باشید که اخطار می‌دهید. آقای امیرآبادی! شما اخطارتان را بفرمایید.

احمد اميرآبادي فراهاني
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! اخطار مقدم است، من تشکر می‌کنم. آقای رئیس ببینید! این «مکلف است» بار مالی دارد، براساس بندی که ما در بودجه 1400 تصویب کردیم، برای مهرماه به بعد ما پیش‌بینی بار مالی کردیم. بنابراین وزارت نفت هم که علاقه‌مند است این را اجرا کند، می‌گوید من مجوز ندارم. ما باید یک مجوز به آنها بدهیم. پیشنهاد من این است که اخطار اصل (75) بنده را بپذیرید، همکاران و دوستان همراهی کنند و به اخطار رأی بدهند. شما به جای کلمه «مکلف»، «می‌تواند» را اصلاح کنید، از اختیارات رئیس محترم مجلس طبق آیین‌نامه است. آنجا «می‌تواند» را بیاورید، دوباره برای «می‌تواند» رأی بگیرید، این مصوبه مجلس شود و به شورای نگهبان برود. شورای نگهبان دیگر ایراد اصل (75) نخواهد گرفت. عذرخواهی می‌کنم، ممنونم.

محمدباقر قاليباف
اجازه بدهید! الان از وقت تنفس مجلس هم گذشته است. اخطاری که آقای امیرآبادی دادند، اینجا با دوستان حقوقی هم بحث کردیم اخطار ایشان وارد است. اجازه بدهید اخطار ایشان را به رأی بگذاریم. اگر دوستان این اخطار را رأی دادند این اصلاح را انجام می‌دهیم و به رأی می‌گذاریم. حضار 203 نفر، اخطار را به رأی می‌گذاریم. (حاجی‌دلیگانی ـ همکاران در رأی به اخطار مشارکت داشته باشند، چنانچه اخطار رأی بیاورد واژه «مکلف است» می‌شود «می‌تواند») پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. با (153) رأی تصویب شد. اجازه بدهید. آقای حاجی‌دلیگانی! متن را مجدداً با «می‌تواند» به رأی بگذاریم.

حسينعلي حاجي دليگاني
متن استفساریه: با توجه به مفاد بند «ز» تبصره (1) قانون بودجه سال 1400 کل کشور آیا وزارت نفت مکلف است در شش¬ماهه نخست سال نسبت به اختصاص منابع مربوط به تأمین ماده اولیه قیر (وی.بی) به پالایشگاه‌ها از محل عواید حاصل از جزء (2) بند «ب» این تبصره به نسبت وصول آن، اقدام نماید؟ پاسخ: بلی، وزارت نفت می‌تواند در شش¬ماهه نخست سال (آقای رئیس! کمیسیون یک نامه‌ای نوشته، گزارشی داده که بعد از کلمه «سال» واژه «هم» اضافه شود. پس آن را هم در اصلاحیه می‌خوانم) بلی، وزارت نفت می‌تواند در شش¬ماهه نخست سال هم نسبت به اختصاص منابع مربوط به تأمین ماده اولیه قیر (وی.بی) به پالایشگاه‌ها از محل عواید حاصل از جزء (2) بند «ب» این تبصره به نسبت وصول آن، اقدام نماید. آقای رئیس! می‌توانید به رأی بگذارید. در متن سؤال هم کلمه «مکلف است» به «می‌تواند» تغییر پیدا می‌کند.

محمدباقر قاليباف
حضار 204 نفر، به رأی گذاشته می‌شود. پایان رأی‌گیری را اعلام می‌کنم. با (164) رأی تصویب شد. خیلی ممنون، جناب آقای نوری! ان‌شاءالله دولت هم در تنظیم آیین‌نامه توجه کنند که قبل از سرد شدن هوا بحث جاده‌ها مخصوصاً با اولویت روستاها کار پیش برود. ان‌شاءالله رأس ساعت (11:00) در خدمت دوستان هستیم. تنفس اعلام می‌کنیم. (در ساعت 10:30 دقیقه جلسه با اعلام تنفس موقتاً پایان و سپس در ساعت 11:07 دقیقه به ریاست آقای علی نیکزادثمرین «نایب‌رئیس اول» رسمیت یافت)
7 تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

علي نيک زادثمرين

علي کريمي فيروزجائي
تذکرات کتبی
بسم الله الرحمن الرحیم تذکرات کتبی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به دستگاه‌های اجرایی: ـ آقای جواد نیک‌بین (کاشمر، بردسکن و خلیل‌آباد) به رئیس‌جمهور محترم درخصوص لزوم اتخاذ مواضع و اقدامات صحیح از سوی رئیس‌جمهور درخصوص تحریم‌ها. ـ آقای فرهاد بشیری (پاکدشت) به اتفاق (64) نفر از نمایندگان به رئیس‌جمهور محترم درخصوص لزوم نظارت بر قیمت مایحتاج روزانه مردم و اقدام اساسی برای کاهش قیمت‌ها. ـ آقای فرهاد بشیری (پاکدشت) به اتفاق (59) نفر از نمایندگان به رئیس‌جمهور محترم و وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و راه و شهرسازی درخصوص لزوم تسریع در واکسینه نمودن رانندگان تاکسی و اتوبوس. ـ آقای محمد کعب‌عمیر (شوش) به وزرای راه و شهرسازی و فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص لزوم توجه خاص به طرح مسکن خبرنگاران. به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص علت کمبود پزشک فوق‌تخصص در تنها بیمارستان شوش. چرا علی‌رغم تذکرات مکرر وزارت بهداشت و درمان تاکنون اقدامی انجام نداده است؟ به وزیر نیرو درخصوص لزوم تسریع در حل مشکل تأمین آب شرب شهرستان‌های شوش دانیال و کرخه. ـ آقای ابراهیم رضائی (دشتستان) به اتفاق (57) نفر از نمایندگان به وزرای صنعت، معدن و تجارت و نیرو درخصوص لزوم جلوگیری از قطع برق در صنایع در سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها». ـ آقای ابراهیم رضائی (دشتستان) به اتفاق (53) نفر از نمایندگان به رئیس‌جمهور محترم و وزیر نیرو درخصوص لزوم تدبیر برای حل مشکل بی‌آبی‌های تابستان 1400 و پیشگیری از بروز نارضایتی عمومی. ـ آقای سیدمحمد موحد (کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده) به وزیر راه و شهرسازی درخصوص علت عدم توجه به طرح‌های راهسازی استان کهگیلویه و بویراحمد. ـ آقای علی‌اکبر علیزاده‌برمی (دامغان) به اتفاق (57) نفر از نمایندگان به رئیس‌جمهور محترم و وزرای جهادکشاورزی، نیرو و کشور درخصوص ضرورت اقدام مؤثر و همه‌جانبه برای مقابله با کم‌آبی در تابستان سال جاری.

علي نيک زادثمرين
خیلی متشکر از برادر عزیزم جناب آقای کریمی.
8 ناطقان جلسه آقایان: جلیل مختار، جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی، علیرضا ورناصری‌قندعلی، مهرداد گودرزوندچگینی و محمدحسن آصفری

علي نيک زادثمرين
جناب کریمی! ناطقین محترم را اعلام بفرمایید.

علي کريمي فيروزجائي
بسم الله الرحمن الرحیم ناطقان جلسه علنی امروز عبارتند از: ـ آقای جلیل مختار نماینده محترم آبادان. ـ آقای جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی نماینده محترم تربت‌جام، تایباد، باخرز و صالح‌آباد. ـ آقای علیرضا ورناصری نماینده محترم مسجدسلیمان، لالی، هفتگل و اندیکا. (که هر کدام هفت دقیقه وقت دارند) ـ آقای مهرداد گودرزوندچگینی نماینده محترم رودبار. ـ آقای محمدحسن آصفری نماینده محترم اراک، کمیجان و خنداب. (که هر کدام پنج دقیقه وقت دارند) از همکار عزیزمان آقای جلیل مختار نماینده محترم آبادان دعوت می‌کنیم که برای ارائه نطق‌شان به جایگاه تشریف بیاورند.

علي نيک زادثمرين
همکاران عزیز عنایت داشته باشند. انتخاب یک نفر از همکاران به استناد بند (1) ماده (216) قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی و در اجرای جزء (17) بند «ب» ماده (5) قانون اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان مصوبه 16/6/1369، در این خصوص کمیسیون محترم فرهنگی برادر عزیزمان جناب آقای محمدمهدی فروردین را جهت عضویت در شورای عالی ورزش و تربیت‌بدنی پیشنهاد و معرفی نموده است. خواهش من این است که عزیزان در ردیف (4) رأی بدهند که ما نتیجه رأی همکاران عزیزمان را اعلام کنیم. جناب آقای مختار بفرمایید.

جليل مختار
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم سلام بر معمار بزرگ انقلاب، خمینی کبیر. سلام بر مقام عظمای ولایت و بر شهیدان انقلاب اسلامی. سلام و درود خدا بر شهیدان هشت سال دفاع مقدس و شهیدان حرم به خصوص سردار دل‌ها شهید قاسم سلیمانی. سلام بر خوزستان مرز جوانمردی و رشادت ملت ایران. سلام بر آبادان سرزمین آسمانی عشق، دروازه بلند دلتنگی، رودخانه مقدس ایمان و آواز بلند مقاومت و پایداری. آبادان سرزمین صبوری است که روزی سنگفرش خیابان‌هایش به سرخی خون سروقامتان میهن رنگین شده است. آبادان دروازه عبور سفیران عابدی است که با قطرات خون خود وضوی عشق ساختند. آبادان سرزمینی به وسعت آسمان، تجلی کربلای ایران و معبر آسمانی مردان خدا است. سرزمینی که فرزندانش در رودخانه مقدس ایمان روح شستند و در وادی عشق در سخت‌ترین روزهای آتش و خون امام عزیزمان و ولایت را تنها نگذاشتند. بله، مردانش بزرگترین مقاومت تاریخ را خلق کردند و به مبارزان دنیا آموختند که در مقابل ظلم و تجاوز استکبار این چنین باید ایستاد. اما امروز آبادان به چالش آب شرب کشاورزی گرفتار است که تاکنون هیچ دولتی قادر به حل کامل این معضل نبوده است. پروژه غیرکارشناسانه فاز (2) آب غدیر با هزینه‌ای بالغ بر (1000) میلیارد تومان در سال 1397 اجرا گردید که متأسفانه به دلیل عدم احداث یا تکمیل دو ایستگاه تنظیم فشار دِبی در سه‌راهی حسینیه و قیصریه و بنا به ادعای رئیس سازمان آب و برق خوزستان به خاطر جنس GRP لوله آب غدیر قادر به افزایش آبرسانی بیشتر نمی‌باشد و تنها فقط (45) هزار مترمکعب در شبانه‌روز آب شرب به شهرستان آبادان از فاز (2) آب غدیر اضافه گردید که این میزان تخصیص آب ناکافی است. وزیر محترم نیرو! به راستی چه کسی پاسخگوی این همه بی‌تدبیری و حیف و میل شدن بیت‌المال خواهد بود؟ چرا احداث سدهای خوزستان از بالادست شروع شده است؟ این امر باعث ورود آب شیرین به دریا و با کاهش دبی آب باعث پیشروی آب شور به رودخانه بهمن‌شیر که شوری آب را به مرز (15) هزار EC رسانده است و در نهایت منجر به از بین رفتن نخل‌ها و کشاورزی و آب شیرین گردیده است. همیشه هر پروژه‌ای باید نقش پدافند غیرعامل داشته باشد، پس چرا این سدها در زمان خشکسالی امکان تخصیص آب کافی برای شرب و کشاورزی ندارند و در زمان سیل قادر به مهار سیلاب نیستند؟ جناب آقای دکتر رئیسی رئیس‌جمهور منتخب! با توجه به معضلات آب شرب و کشاورزی در خوزستان به ویژه آبادان و خرمشهر برای انتقال آب از سرشاخه‌های کارون و کرخه چه اصراری وجود دارد؟ جناب آقای رئیسی رئیس‌جمهور منتخب! نظر به شکایت متعدد درخصوص پروژه انتقال آب از مقامات عالی وزارت نیرو، چرا سرنوشت این شکایت‌ها نامشخص و غیرمؤثر بوده است؟ از معاونت حقوقی عامه دادستانی کشور تقاضا دارم پرونده شکایت توقف پروژه انتقال آب بهشت‌آباد مجدداً مورد رسیدگی قرار گیرد. از رئیس‌جمهور منتخب تقاضا دارم در تصویب لایحه قانون آب کشور ورود کرده و این فرآیند را متوقف و در قالب کارگروه متخصصین و ذی‌نفعان به پایش تمام قوانین و مقررات در حوزه آب کشاورزی و آب اقدام کنند. همکاران عزیز! همیشه عدم شمولیت دو رودخانه کرخه و کارون از سیاست‌های انتقال آب، مهمترین دیدگاه تخصصی سازمان محیط‌زیست کشور بوده است. ضروری است در لایحه قانون آب کشور طی یک گزارش واقعی وضعیت بحرانی رودخانه کشور به ویژه کرخه و کارون به دولت جدید گزارش گردد. از رئیس‌جمهور منتخب تقاضا دارم در هنگام معرفی کابینه دولت افرادی را به مجلس پیشنهاد نمایند که به صورت عملی به سیاست‌های کلان محیط‌زیست مقام معظم رهبری التزام داشته و در اجرای آن متعهد باشند. جناب آقای دکتر قالیباف، رئیس محترم مجلس شورای اسلامی! چرا پیشنهاد سرکار خانم رفیعی ریاست محترم فراکسیون محیط‌زیست درخصوص حذف ردیف‌های پروژه‌های فاقد مجوز محیط‌زیست انتقال آب در بودجه سالیانه 1400 بنا به دلایل مبهمی مطرح نگردید و ردیف‌های پروژه فاقد مجوز انتقال آب به صورت غیرقانونی در بودجه 1400 تصویب گردید؟ این امر باعث سلب اعتماد مردم دو استان خوزستان و چهارمحال و بختیاری از جناب‌عالی و هیأت‌رئیسه و کمیسیون تلفیق گردیده است. رئیس‌جمهور منتخب جناب آقای رئیسی! در ماه جاری لابی‌گری سنگینی جهت صدور مجوز انتقال آب از سد بهشت‌آباد به آب‌سالاران که قبلاً محیط‌زیست مجوز آن را لغو کرده بود که با توجیه غیرفنی و تظلم‌گرایی به کمبود آب، متأسفانه موضوع تخلیه (250) میلیون مترمکعب آب از سد زاینده‌رود به هدف بحران‌سازی کمبود آب شرب در دولت جدید اقدام شده است. ضروری است به شکایت صورت‌گرفته در این خصوص در دادگاه اصفهان رسیدگی شود. وزیر محترم نیرو و اطلاعات! علت حذف گزینه‌های قانونی افراد حائز شرایط در انتصابات معاونت امور تلفیق و تنظیم‌گری شرکت مدیریت منابع ایران چیست و براساس اجرای کدام تشریفات قانونی این انجام گرفته است؟ رئیس‌جمهور منتخب کشور و وزیر محترم اطلاعات! یکی از مهمترین اقدامات عجولانه وزارت نیرو تغییرات در چارت وزارت مربوطه است که بدون تعیین تکلیف لایحه قانون آب کشور متأسفانه ساختارهای نظارتی وزارت نیرو را حذف و اختیارات فراقانونی به معاونت امور تلفیق و تنظیم‌گری داده شده است که بیم از آن می‌رود... (قطع میکروفن)

علي نيک زادثمرين
از برادرمان جناب آقای دکتر مختار تشکر می‌کنیم. جناب آقای کریمی! ناطق محترم بعدی را اعلام بفرمایید.

علي کريمي فيروزجائي
متشکرم. از همکار گرامی‌مان آقای جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی نماینده محترم تربت‌جام، تایباد، باخرز و صالح‌آباد دعوت می‌کنیم که به جایگاه تشریف بیاورند. آقای دکتر رحیمی! جناب‌عالی هفت دقیقه برای ارائه نطق‌تان فرصت دارید، بفرمایید.

جليل رحيمي جهان آبادي
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم خدایا شروع سخن نام توست وجودم به هر لحظه آرام توست دل از نام و یادت بگیرد قرار خوشم چون که باشی مرا در کنار به محضر ملت بزرگ و شریف ایران، همکاران عزیز و ارجمند در خانه ملت و مردم شریف حوزه انتخابیه تربت‌جام، تایباد، باخرز و صالح‌آباد عرض سلام دارم. ایام شهادت شهید مظلوم دکتر بهشتی و یاران همراه ایشان را تسلیت عرض می‌کنم، خصوصاً شهید علی‌اکبر دهقان اولین نماینده تربت‌جام و تایباد در خانه ملت که در حادثه (7) تیر به شهادت رسید. از حضور شکوهمند مردم عزیز ایران خصوصاً مردم حوزه انتخابیه خودم برای حضور در پای صندوق‌های رأی علی‌رغم همه دلخوری‌ها، مشکلات، تخریب‌ها و مانع‌تراشی‌های دشمن تقدیر و تشکر می‌کنم که نشان دادند نسبت به این نظام و آب و خاک تا چه حد تعلق دارند. مشارکت مردم در این مناطق مرزی و محروم به ویژه در مناطقی که اهل سنت ایران در سیستان و بلوچستان، خراسان، کردستان، جنوب و شمال و غرب و شرق ایران حضور دارند نشان داد باید نسبت به حقوق اهل سنت و نسبت به مطالبات اهل سنت در نظام جمهوری اسلامی توجه اساسی شود. من از دولت آقای روحانی تشکر می‌کنم که برای اولین‌بار فرصت داد دو فرد شایسته در معاونت نظارت و دو فرد شایسته به عنوان سفیر از اهل سنت در نظام جمهوری اسلامی خدمت کنند. اما اگر بنا به شایسته‌سالاری باشد، انتظار ما از برادران اصولگرا و دولت آقای رئیسی این است که مشارکت بالای اهل سنت و آنچه را که اهل سنت در عرصه انتخابات به عنوان تعلق به این نظام و آب و خاک نشان دادند با شایسته‌گزینی و احیای حقوق ملت در قانون اساسی پاسخ مناسب بدهند. اینجانب اجازه می‌خواهم در وقتی که در اختیار دارم به چند نکته اساسی و مشکلات کشور اشاره کنم. یک؛ مشکلات آموزش و پرورش؛ سروران عزیز! آموزش و پرورش در عرصه نوسازی مدارس و به‌کارگیری نیروها دچار مشکلات عدیده‌ای است. آموزش و پرورش امروز در بحث استخدام‌ها جدای از اینکه افراد بلاتکلیف همچون نهضتی‌های سال 92 به بعد، همچون کارنامه سبزی‌ها، همچون خرید خدمت‌ها را دارد، آموزش و پرورش امروز دچار درد دیگری به نام تبعیض است. در استان خراسان‌رضوی حراست این اداره علی‌رغم هم تأکیدات مقام معظم رهبری، جوانان شایسته اهل سنت را به دلایل مذهبی رد صلاحیت گسترده کرده است. آمار و ارقام و اسامی داریم که از ورود اینها به رشته‌های الهیات و پرورشی آن هم در مناطقی که اکثریت قاطع آنها اهل سنت است جلوگیری می‌کنند. من از حراست آموزش و پرورش خراسان سؤال دارم؛ آیا جوانان شایسته ما حق ندارند بچه‌های خود ما را معارف اسلامی تدریس کنند؟ آیا حق ندارند در منطقه‌ای که بیش از (70) درصد جمعیت شهرش اهل سنت است جوانان فارغ‌التحصیل معارف اسلامی، حقوق و رشته‌های مرتبط به بچه‌های خود اهل‌سنت آموزش بدهند؟ از کدام مغز معیوب و دیدگاه متحجرانه طالبانی این تفکرات خارج می‌شود؟ نه نظام جمهوری اسلامی و نه رهبری چنین خواسته‌ای نداشته است. پاسخ مشارکت اهل سنت رفتار حراست و آموزش و پرورش خراسان نیست که بچه‌های اهل‌ سنت را در خراسان قلع و قمع کرده و مانع حضور آنها شده است. مشکل دومی که ما در کشور داریم مسأله کشاورزی و دامپروری است. امروز در تهیه نهاده‌های دامی و در بحث تأمین برق برای کشاورزان مشکلات اساسی داریم. بارها با مسئولین صحبت کردیم، اما ظاهراً یا اراده‌ای نیست و یا درک درستی از اقتصاد مبتنی بر کشاورزی و دامپروری ندارند. خواهش من این است به این مسأله در مجلس توجه شود. مسأله بعدی متولی نداشتن روستاها است. روستاها امروز هیچ متولی ندارند. عزیزان نماینده! بنده در همین مجلس یازدهم طرح تشکیل وزارت روستا را پیشنهاد دادم که متأسفانه به دلیل مخالفت‌هایی که شد تصویب نشد. روستا امروز متولی ندارد. طرح توسعه روستاها رها شده است. خدمت‌رسانی به روستاها رها شده، مهاجرت به شهرها روز به روز در حال افزایش است. حاشیه‌نشینی و فقیرنشینی در شهرهای بزرگ توسط روستاییان رو به افزایش است. باید برای روستاها متولی انتخاب کنیم. ما درخصوص مسأله خودروسازی در ایران مشکل داریم. کجای عالم خودروی بی‌کیفیت، گران و غیرقابل استاندارد و استفاده را به ملت خودشان می‌فروشند، اما اجازه نمی‌دهند ناوگان حمل و نقل در حوزه مسافربری و باربری توسط پیشرفته‌ترین خودروها و ارزان‌ترین خودروهای جهان نوسازی شود. امروز اگر شما در آذربایجان، کرمان و استان‌های مختلف شاهد تصادف هستید، بخش عمده‌ای از اینها به مافیایی برمی‌گردد که اجازه نمی‌دهند خودروهای خارجی باکیفیت وارد این کشور شود، به نام تولید ملی. در حالی که دارند خودروهای بی‌کیفیت آشغال و بدون ضمانت و گارانتی را به مردم می‌فروشند. یا واردکننده خودروهای بی‌کیفیت چینی در کشور هستند. من درخصوص حوزه انتخاباتی خودم در نطق پنج دقیقه‌ای اضطراری بعداً مفصل صحبت می‌کنم. اما چند مشکل اساسی را تیتروار عرض کنم. (21) روستای فاقد آب داریم. من از دولت آقای روحانی برای (26) روستای آبرسانی‌شده تشکر می‌کنم. ما نزدیک به (25) روستای فاقد گاز داریم. از دولت تدبیر و امید برای گازرسانی به بیش از (160) روستا در چهار سال تشکر می‌کنم. در حوزه بیمارستانی، بیمارستان نصرآباد و بیمارستان صالح‌آباد نیاز به تجهیزات دارد. نصرآباد منطقه‌ای پرجمعیت است که بیمارستان ندارد و بیش از شش، هفت سال است که این بیمارستان رها شده است. یک مشکل دیگری که در حوزه انتخاباتی دارم مسأله منطقه آزاد دوغارون است. در این کشور برای صادرات، اشتغال و درآمد شعار می‌دهیم. اما بیش از یک سال است دارد پرونده منطقه آزاد دوغارون و سرخس که دروازه صادرات ایران به افغانستان و ترکمنستان است پرونده‌اش در دولت خاک می‌خورد. این منطقه آزاد وارداتی نیست، صادراتی نیست و می‌تواند به توسعه، اشتغال و درآمد کشور کمک کند. منطقه آزاد دوغارون می‌تواند کمک کند درآمد ایران از (3) میلیارد در سال که الان هست به بیش از (6) تا (7) میلیارد دلار در سال افزایش پیدا کند. درخواست من از کمیسیون اقتصادی و دولت تعیین تکلیف پرونده منطقه آزاد دوغارون و سرخس است که به مجلس شورای اسلامی بیاید. یک نکته پایانی؛ برادران عزیز و بزرگوار! از این فرصتی که در مجلس شورای اسلامی داریم استفاده کنیم. به همین سرعتی که... (قطع میکروفن)

علي نيک زادثمرين
از برادرمان جناب آقای دکتر رحیمی تشکر می‌کنیم. نتایج آرای انتخابات عضو ناظر در شورای عالی ورزش و تربیت بدنی؛ آرای مأخوذه (199) رأی، آرای برادرمان جناب آقای محمدمهدی فروردین (120) رأی. ما برای آقای فروردین آرزوی توفیق داریم. جناب آقای کریمی! ناطق محترم بعدی را اعلام بفرمایید.

علي کريمي فيروزجائي
از برادر گرامی آقای علیرضا ورناصری نماینده محترم مسجدسلیمان، لالی، هفتگل و اندیکا دعوت می‌کنیم که به جایگاه تشریف بیاورند. آقای ورناصری! جناب‌عالی هفت دقیقه برای ارائه نطق‌تان فرصت دارید، بفرمایید.

عليرضا ورناصري قندعلي
نطق 7 دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم صلوات بر پیامبر مهربانی حضرت محمد (صلوات‌الله‌علیه) و با آرزوی استمرار سایه باعزت رهبر معظم انقلاب که با اعتماد عملی به توانمندی‌های داخلی با دریافت واکسن ایرانی ثابت کرد تحقق تمدن نوین مقتدر اسلامی مرد میدان می‌خواهد و خودباوری. سلام بر ملت آگاه ایران که علی‌رغم مجموعه عوامل کاهنده مشارکت، با حضور پرشور در انتخابات، بصیرت و وفاداری را به جهانیان ثابت نمودند. این اعتماد و مشارکت نقطه قوت نظام و برای مسئولین انگیزه خدمت بیشتر است. جناب آقای دکتر رئیسی! با تبریک و آرزوی توفیقات الهی، آرای دشمن‌شکن مردم در انتخاب قاطع شما به عنوان ریاست جمهوری اسلامی ایران برآیند اعتماد کریمانه‌ای است که مردم ایران به تحول‌گرایی انقلابی دارند. این امید و اعتماد جمعی به شما سرمایه اجتماعی است، به ویژه در دهه حیاتی ایران اسلامی در 1400 که انباشت بحران‌های اقتصادی، نوسانات مختلف همچون نرخ ارز، ابرچالش تورم، بحران آب، بحران کاهش رشد جمعیت، بیکاری، فضای نامناسب کسب و کار و تولید، اتمام عصر اقتصاد نفتی و ضرورت بیرون کشیدن ارزهای نفتی از بودجه دولت، عدم تحقق کشاورزی مدرنیزه به عنوان اولویت اول انقلاب اسلامی، چالش‌های نظام بانکی و عدالت مالیاتی، عدم هدایت نقدینگی به سمت تولید ملی و انباشتگی انبوه کارهای معوقه. الگوهای کاربری مبتنی بر فطرت راستین و منعطف انقلاب اسلامی و کارآمدسازی سیستم نظارتی برای جلوگیری از بروز ناهنجاری‌ها، خاتمه‌بخشی به زمینه‌های رانت و فساد و اتمام امضاهای طلایی را ایجاد می‌سازد. ملت شریف ایران که مقابل فشارهای خارجی و سوءتدبیر داخلی ایستادند، نخستین اولویت دولت سیزدهم را تزریق امید، تکریم همگانی، بازآفرینی تحول و مجاهدت بر ارتقای سطح زندگی در قالب شاخص‌های توسعه روز دنیا می‌دانند. رئیس‌جمهور منتخب دولت را در بدترین شرایط تحویل می‌گیرد، راهبردی‌ترین اقدام تشکیل دولت کارآمد و با به‌کارگیری وزرای مردمی آگاه به چالش‌های اقتصاد و واجد برنامه کاربردی در راستای حاکمیت شایسته‌سالاری است. دولت آینده باید با تجمیع ظرفیت‌های کشور در کنار وفاق اجتماعی، آشنایی کافی با اقتصاد ایران و تمرکز ترتیبی بر اولویت‌های کشور به ویژه معیشت چهار دهک محروم با برنامه‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت و نگاه محوری به علل توسعه نامتوازن در کشور مردم را از تنگناهای اقتصادی معیشتی رها سازد. مسیر دسترسی به این اهداف تبیینی دشوار است. لذا از فعالین حامی آقای رئیسی می‌خواهم بدون هیچ‌گونه اصراری بر سهم‌خواهی، ایشان را صرفاً با اشتراک تجارب یاری کنند. اجازه دهیم رئیس‌جمهور به مطالبات مردم رسیدگی کند. آقای رئیسی! از ظرفیت‌های مغفول رفع محرومیت‌ها که ما خادمین ملت بیش از یک سال فریادش را زده‌ایم و به جز در تعدادی از وزرا و مدیران گوش‌ شنوایی نبوده است بهره بگیرد. سراسر کشور سرشار از ظرفیت، مملو از انگیزه و غیرت برای تحول و خدمت است. به عنوان نماینده چهار شهرستان کمتربرخوردار، از جانب مردم ولایی حوزه انتخابیه‌ام رجای واثق دارم با انتخاب مدیران کارآمد، اشتغال‌زایی، مبارزه با فقر و تبعیض در دورترین نقاط محروم و مغفول در رأس اقدامات توسعه‌محور قرار گیرد تا عدالت اسلامی از جلسات پشت درب‌ها و اتاقک‌های شیشه‌ای به خانه‌ها و سفره‌های مردم بازگردد. انتظار داریم جهت تحقق عدالت اجتماعی، تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام، بهسازی و نوسازی زیرساخت‌های مناطق محروم به سرعت در دستور کار دولت قرار گیرد و به قربانی شدن مصدومانه مردم در جاده‌های غیرایمن و مناطق محروم از امکانات اولیه درمان به پایان برسد. بسیاری از پرسنل خدوم ادارات و سازمان‌ها به دلیل وضعیت استخدامی غیرعادلانه گلایه دارند. از نظام عدالت‌محور جمهوری اسلامی، برابری و رفع تبعیضات را متوقع هستند. انتظار می‌رود این مهم از رسالت‌های اولویت‌دار دولت گردد. انتظار می‌رود از ظرفیت بانوان و جوانان توانمند در کابینه استفاده شود. جمعیت چندده میلیونی حاضر در بازار سرمایه منتظرند برنامه حمایتی مشخصی برای بورس تدوین و اجرایی شود. کشور سالیانه به (1) میلیون مسکن نیاز دارد. مجلس ظرفیت‌های قانونی تولید مسکن در بودجه سالیانه را مدنظر قرار داده است. بسیاری از مردم به ویژه جوانان برای سقف بالای سرشان درمانده شده‌اند و منتظر راهبردهای اجرایی هستند. دنیا متوجه شد ایران عزتمند با فشار حداکثری مقتدرتر شده است. اجرای شروط نه‌گانه مقام معظم رهبری در برجام ضروری است. سیاست خارجی دولت از برجام شروع نشود و در برجام هم محدود نگردد. نتیجه‌محوری همراه با آورده مثبت باید جایگزین مذاکرات فرسایشی شود. والسلام علیکم و رحمه الله

علي نيک زادثمرين
از برادرمان جناب آقای ورناصری تشکر می‌کنیم. جناب آقای کریمی! ناطق محترم بعدی را اعلام بفرمایید.

علي کريمي فيروزجائي
از اولین ناطق اضطراری امروز برادر گرامی مهرداد گودرزوندچگینی نماینده محترم رودبار دعوت می‌کنیم که به جایگاه تشریف بیاورند. آقای دکتر چگینی! حضرت‌عالی پنج دقیقه فرصت برای ارائه نطق‌تان دارید، بفرمایید.

مهرداد گودرزوندچگيني
نطق 5دقیقه ای
بسم الله الرحمن الرحیم درود و سلام بر ولی‌عصر (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) و نایب برحقش رهبر معظم انقلاب اسلامی. درود و سلام به مردم عزیز ایران اسلامی، مردم عزیز استان گیلان و شهرستان دیار صلح و دوستی، شهرستان رودبار. ابتدائاً لازم می‌دانم از حضور حماسی مردم ایران اسلامی در انتخابات (28) خرداد تشکر کنم. تبریک به رئیس‌جمهور محترم منتخب جمهوری اسلامی ایران و شوراهای شهر و روستا. امید است دولت جدید با همان رویه‌ای که در ابتدای ورودشان به صحنه انتخابات داشتند و اعلام کردند مستقل هستند، با توجه به شخصیت ایشان که فراتر از در چارچوب قرار گرفتن در جناح‌بندی‌های مرسوم کشور می‌باشد، در انتخاب کابینه تحت فشارهای منفعت‌طلبان و فرصت‌طلبان انتخابات قرار نگیرند. جناب آقای دکتر رئیسی! رأی به جناب آقای رئیسی رأی به شخصیت، کارآمدی در سوابق کاری، اعتماد مقام معظم رهبری در انتصابات متعدد، فسادستیزی و استقلال رأی و فراجناحی بودن‌تان بوده است. لذا انتظار است کابینه‌ای کارآمد، انقلابی، متخصص، مجرب، جهادی و با روحیه تلاش مضاعف برای جبران عقب‌ماندگی‌های برنامه توسعه کشور باشد. کابینه‌ای که شرایط کشور را درک کند، تأکید بر استفاده از منابع سرشار داخلی و تعامل براساس اصل عزت و رعایت حقوق با سایر کشورها در برنامه شما قرار گیرد. تقویت و حفظ نیروهای کارآمد و توانمند در بدنه اجرایی کشور در اولویت قرار گیرد. تیم اقتصادی شما موتور محرک دولت در اجرا است که مستقیماً با معیشت مردم سر و کار دارد. انتخاب این تیم از میان نخبگان مهمترین وظیفه در پاسخ به اعتماد مردم در انتخابات است. معوقاتی که مردم در زمینه معیشت دارند می‌تواند در دوره چهارساله امید به حضور در انتخابات دوره بعد را پررنگ کند. خدای‌ناکرده با اطلاعات ناقص و جهت‌گیری ناصواب عده‌ای فرصت‌طلب و انقلابی‌نما، زمینه حذف نیروهای کارآمد و متخصص را به نفوذی‌ها و کسانی که در طول خدمتشان شکست‌های متعددی داشتند ندهید. انتظار است مبنای مدیران اجرایی را احکام انتخاباتی برای عده‌ای خاص قرار نگیرد. شنیده می‌شود افرادی به دنبال تیم‌سازی خود هستند که هیچ نقشی در انتخابات نداشته‌اند و هیچ‌وقت در میان مردم نبودند. رشد و بالندگی کشور وابسته به استفاده از سرمایه ملی انسانی است. استان گیلان سرشار از منابع انسانی است. امیدوارم در کابینه شما حداقل دو یا سه وزیر گیلانی دیده شود. امیدوارم از اعتماد مردم به خوبی استفاده شود. اما درخواستم از مجلس انقلابی این است که فرمایشات مقام معظم رهبری را نصب‌العین قرار دهند و در پی تلاش برای رفتن به دولت نباشند و وظیفه خطیر نمایندگی را در مجلس با عشق و علاقه ادامه دهند. اما درخصوص حوزه انتخابیه؛ از وزیر محترم نیرو درخواست دارم به شبکه فرسوده آب و فاضلاب رودبار توجه ویژه داشته باشند. بسیاری از روستاها امروز با تانکر و نبود تانکر با بی‌آبی دست و پنجه نرم می‌کنند. خواهش می‌کنم دستور ویژه و عنایت ویژه برای بسیاری از نقاط و بعضاً در حوزه شهری هم این مشکل وجود دارد. از وزیر محترم مسکن و شهرسازی درخواست دارم راه‌های روستایی شهرستان رودبار در وضعیت خوبی قرار ندارد. از وزیر محترم صنعت درخواست دارم فعال‌سازی معدن سنگرود را توجه ویژه نمایند. از مسئولین مجموعه گنجه رودبار که سرمایه کشور در آنجا راکد مانده، هم صندوق بازنشستگی کشوری و هم ستاد اجرایی فرمان امام، خواهشمندم به این موضوع رسیدگی کنند. از مسئولین منابع طبیعی می‌خواهم روستاییان را به دلیل مشاغل‌شان تحت فشار قرار ندهند. دامداران به دلیل استفاده از چراگاه‌ها روانه زندان می‌شوند... (قطع میکروفن)

علي نيک زادثمرين
از برادر عزیزم جناب آقای گودرزوندچگینی تشکر می‌کنم. جناب آقای کریمی! نفر بعدی را اعلام بفرمایید.

علي کريمي فيروزجائي
آقای چگینی خیلی متشکریم. از همکار گرامی آقای محمدحسن آصفری نماینده محترم مردم اراک، کمیجان و خنداب دعوت می‌کنیم که به جایگاه تشریف بیاورند. برادر آصفری! حضرت‌عالی پنج دقیقه برای ارائه نطق‌تان فرصت دارید، بفرمایید.

محمدحسن آصفري
نطق 5دقیقه ای
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ـ بسم الله الرحمن الرحیم قبل از اینکه به مطالبی که آماده کردم بپردازم، برادران عزیز و همکاران محترم! الحمدلله در کشور ما شیعه و سنی، همه ادیان و مذاهب در کنار همدیگر دارند کار و تلاش می‌کنند. حالا اگر یک جایی یک ایرادی دارد سعی نکنیم طوری مطرح شود که خدای‌ناکرده این مورد سوءاستفاده شبکه‌های بیگانه و معاند و ضدانقلاب قرار بگیرد. اما امروز مشکل جدی کشور ما متأسفانه بحث پارتی‌بازی است. اگر این مسأله پارتی‌بازی در کشور ما حل شود و جای پارتی‌بازی «شایسته‌سالاری» باشد، مطمئناً خیلی از مسائل و موارد کشور ما حل خواهد شد. مردم برای مبارزه با تبعیض و ناعدالتی انقلاب کردند. ما بایستی در مجلس و دولت کاری کنیم که جلوی تبعیض و ناعدالتی گرفته شود. این تبعیض و ناعدالتی است که سبب می‌شود جوانان ما ناامید شوند. امروز مردم آمدند در انتخابات شرکت کردند، علی‌رغم گلایه‌مندی‌هایی که داشتند، اما با اصل انقلاب، نظام و ولایت یک بار دیگر بیعت کردند. اما نبایستی این گلایه‌مندی‌های مردم که به ویژه در حوزه پارتی‌بازی و تبعیض و ناعدالتی است فراموش شود. اعتراض مردم به این است که چرا بایستی متأسفانه امروز بعضی‌ها که صاحب ثروت و قدرت هستند، در جایگاه‌ها و پست و مسئولیت‌های مختلف، اول سراغ آشناهای خودشان و دوستان خودشان و هم‌کیشان و هم‌حزبی‌های خودشان بروند، اول سراغ کسانی بروند که اسپانسر تبلیغاتی برای مجموعه‌های آنها بودند. اعتراض مردم به دولت آقای روحانی در این حوزه است. چرا بایستی امروز خیلی از این صندوق‌ها و شرکت‌های پول‌آور متأسفانه در اختیار بعضی از افرادی با عنوان هیأت‌مدیره باشد که حقوق‌های چندده میلیونی بگیرند، یک ساعت هم سر کار نمی‌روند. امضا هم گردشی است، صورت‌جلسه تهیه می‌شود، به صورت گردشی می‌روند امضاها را جمع‌آوری می‌کنند و این وظیفه آن می‌شود و یک حقوق مفتی به جیب می‌زند. اما آن جوان تحصیلکرده و متخصص ما امروز بایستی دنبال این باشد تا یک کاری که حتی در شأن او نیست، در تخصص و سواد او هم نیست، اما به خاطر اینکه دارد برای خانواده‌اش مشکل پیش می‌آید، برود با یک حقوق بخور و نمیری یک جایی را قبول کند و امورات زندگی خودش را بگذراند. امروز متأسفانه کشورهای اروپایی که خودشان حامی تروریست بودند و این ایام مصادف با شهادت شهید بهشتی و (72) تن از یارانش است، (17) هزار نفر از مردم ما، از نمایندگان مجلس، رئیس قوه، رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر ما را به شهادت رساندند. پروپاگاندای اینکه رأی ندهیم راه‌اندازی کردند، اما دیدیم که مردم چطور به آنها پشت کردند و پای صندوق‌های رأی حضور پیدا کردند، علی‌رغم این مشکلات و مسائلی که در کشور وجود داشت. اگر امروز دل این شبکه‌های بیگانه برای مردم ایران می‌سوزد، چرا اعتراضی نسبت به این تحریم‌های مردم ایران نمی‌کنند؟ چرا پروپاگاندای تبلیغاتی بر علیه آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها و بعضی از این کشورهای اروپایی که ما را حتی از دارو هم در بعضی از حوزه‌ها تحریم کردند، اگر دل اینها می‌سوزد چرا امروز نسبت به این موضوع اعتراض نمی‌کنند؟ اما وقتی بحث انتخابات پیش می‌آید دلسوز مردم می‌شوند. اما مشکل جدی کشور ما متأسفانه ناکارآمدی مدیران است. ما در زمان جنگ هم نداشتیم که برق مردم این‌گونه بخواهد قطع شود. این همه نیروگاه، این همه امکانات و تأسیسات ایجاد شده، ولی ما امروز باید با گذشت (40) سال از عمر انقلاب مشکل برق و تأمین برق و مسائلی از این دست باشیم. اینها نیست، مگر به جهت این است که متأسفانه دولت ناکارآمد است. اگر مدیران متخصص و توانمند و متعهد به انقلاب، امام و شهدا روی کار باشند مطمئناً دنبال رفع مشکلات مردم می‌روند، نه اینکه با برگزاری جلسات و میتینگ‌های سیاسی و غیرذلک بخواهند با شعار و گفتاردرمانی مشکلات مردم را حل کنند. وقتی خود آقای روحانی به اراک می‌آید و در ملأ عام اعلام می‌کند که من از امروز مازوت نیروگاه شازند را قطع می‌کنم، اما به تعهدش عمل نمی‌کند، چه توقعی از وزرایش داریم که وقتی قول و تعهد می‌دهند، به تعهدات خودشان عمل کنند؟ مشکلات مملکت ما این است. ما امروز بایستی توجه داشته باشیم که مردم وظیفه خودشان را انجام دادند، دولت به ویژه دولت آینده که مردم امید پیدا کردند ان‌شاءالله بتواند با کمک مجلس مشکلات مردم را حل کند... (قطع میکروفن)

علي نيک زادثمرين
از برادرمان جناب آقای آصفری تشکر می‌کنیم.
9 تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی

علي نيک زادثمرين
جناب آقای متفکرآزاد! عنایت بفرمایید تذکر شفاهی نمایندگان محترم را اعلام بفرمایید.

روح اله متفکرآزاد
تذکرات شفاهی همکاران ارجمند را خدمتشان هستیم. ابتدائاً جناب آقای سیدحمزه امینی نماینده محترم هشترود و چاراویماق بفرمایید.

سيدحمزه اميني
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و عرض ادب و ارادت به محضر مردم شریف و بزرگوار ایران و همکاران عزیزمان. جا دارد از مردم شریف و قدرشناس ایران اسلامی‌مان درخصوص شرکت در انتخابات ریاست جمهوری تشکر و قدردانی کنم و به آقای رئیسی عرض تبریک و آرزوی توفیقات الهی را دارم. اولین تذکرم به وزیر محترم راه و شهرسازی است. از وزیر محترم راه و شهرسازی می‌خواهم در اولین فرصت نسبت به پرداخت پول مالکین قطعه (5) اتوبان هشترود ـ مراغه اقدام نمایند. آقای وزیر! حدود سه سال است که این جاده را کوبیده‌اند و جاده ساخته‌اند و تنها محل درآمد مردم شریف شهرستان هشترود و کشاورزان زحمتکش از زمین‌های کشاورزی است که منبع درآمدشان متأسفانه قطع شده است. دومین تذکرم به وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. چرا درمانگاه تأمین‌اجتماعی شهرستان هشترود به طور رسمی افتتاح نمی‌شود؟ علتش معلوم است، چون اشتغال بعضی از نیروهای شاغل در آنجا از طریق غیرقانونی انجام گرفته است. وزیر محترم نیرو! ضمن تشکر از زحمت‌های حضرت‌عالی، بعضی از روستاهای شهرستان‌های هشترود و چاراویماق و بخش‌های نظرکهریز و شادیان با کمبود شدید آب شرب مواجه هستند. حتی در بعضی از روستاها برای احشام‌شان آب شرب پیدا نمی‌کنند، قابل توجه است. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

روح اله متفکرآزاد
خیلی متشکر. در خدمت جناب آقای صدیف بدری نماینده محترم مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین هستیم، بفرمایید.

صديف بدري
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و احترام خدمت ملت بزرگ ایران اسلامی و عرض خداقوت خدمت همکاران گرامی. شامگاه روز چهارشنبه دوم تیرماه اتوبوس حامل خبرنگاران حوزه محیط‌زیست کشور که برای بازدید از روند احیای دریاچه ارومیه عازم محل شده بودند واژگون شد که در پی آن خانم‌ها مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی خبرنگاران خبرگزاری‌های ایرنا و ایسنا جان خود را از دست دادند و چند تن از عزیزان خبرنگار نیز به شدت مصدوم شدند. افکار عمومی به ویژه جامعه فرهیخته رسانه کشور به شدت از این حادثه ناگوار آزرده‌خاطر شد و حداقل انتظار این بود که دولت و مدیران مسئول ضمن عذرخواهی و همدردی با خانواده‌های قربانیان و مجروحین، مسببان این بی‌تدبیری آشکار که دو تن از خبرنگاران عزیز ما را به مسلخ برد بازخواست نمایند. جناب آقای روحانی رئیس‌جمهور محترم! جناب آقای کلانتری به عنوان رئیس سازمان محیط‌زیست کشور و معاون شما نه تنها به شفاف‌سازی موضوع نپرداخت و اقدامی مؤثر در راستای ادای مسئولیت قانونی نکرد، بلکه با رفتارهای خارج از عرف و اظهارات نسنجیده نمک به زخم خانواده‌های قربانیان و عموم شهروندان پاشید. شاید هم انتظارات ما از آقای کلانتری زیاد است. رئیس سازمان محیط‌زیست کشور اگر کوچک‌ترین اعتنایی به مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی داشت سال‌ها پیش باید صحنه مدیریتی کشور را ترک می‌کرد. وضعیت فجیع آب و هوای کلانشهرها، ناتوانی در حفظ گونه‌های نادر حیوانی، مظلومیت و شهادت محیط‌بانان و جنگل‌سوزی‌ها گوشه‌ای از هنر مدیریتی جناب آقای کلانتری است. آقای روحانی! برای تسکین آلام مردم هم که شده به مدیریت غیرمسئولانه آقای کلانتری در سازمان محیط‌زیست کشور پایان دهید. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

روح اله متفکرآزاد
خیلی متشکر. در خدمت جناب آقای احمد دنیامالی نماینده محترم مردم شریف بندر انزلی هستیم، بفرمایید.

احمد دنيامالي
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم من چند تا تذکر به دو، سه تا وزارتخانه دارم. واقعیت این است که آدم متأسف می‌شود که ما در بحث آبیاری اراضی کشاورزی وقتی که شما از دوستان جهادکشاورزی درخواست می‌کنید یک طرح مشخصی برای این بحث آبیاری پایین‌دستی برای ما ارائه بدهید، یک طرح معمولی را هم برای شما ارائه نمی‌کنند و این جای تأسف دارد که ما بعد از این همه سال که به راحتی می‌توانستیم این شبکه‌ها را طراحی کنیم، ما به صورت مشخص یک پلن مشخص برای آبیاری اراضی پایین‌دستی کشاورزی در سطح شهرستان بندرانزلی نداریم. لذا خواهشم این است که وزارت جهادکشاورزی و شخص آقای وزیر ورود کنند و این موضوع را برای شهرستان انزلی حل کنند. خیلی بد است که ما چندهزار هکتار اراضی کشاورزی داریم، ولی متأسفانه یک طرح آبیاری وجود ندارد. من یک تذکری به وزارت نیرو دارم. قرار بود که تصفیه‌خانه سراوان رشت افزایش حجم پیدا کند که خوشبختانه این اتفاق افتاد و قرار بود که بخش آب شرب شهرستان بندر انزلی از این توسعه‌ای که اتفاق افتاده هم برخوردار شود. علی‌رغم پیگیری‌های مکرری که بنده داشتم و قرار بود که این افزایش ظرفیت که صورت می‌گیرد، از آن طرف قرار بود پنج، شش تا چاهی که در مسیر تزریق آب شرب وجود دارد که کیفیت آن مناسب نیست، از مدار خارج شود. خواهشم این است که آقای وزیر نیرو به عوامل زیر دست‌شان دستور بدهند هم فشار آب انزلی و هم کیفیت آب شهرستان بندر انزلی را مورد توجه قرار بدهند که ما کیفیت مناسبی را داشته باشیم. خواهشم از وزیر راه و شهرسازی این است که به موضوع کمربندی و چهاربانده کردن رضوانشهر ـ انزلی هم توجه ویژه‌ای داشته باشند.

علي نيک زادثمرين
متشکر از برادرمان جناب آقای دکتر دنیامالی.

روح اله متفکرآزاد
خیلی متشکر. در خدمت برادر عزیز جناب آقای غلامرضا شریعتی نماینده محترم مردم شریف بهشهر، نکا و گلوگاه هستیم، بفرمایید.

غلام رضا شريعتي اندراتي
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن گرامیداشت یاد شهدای هفتم تیر و در رأس آن شهید مظلوم بهشتی و تشکر از ملت بزرگ ایران به خاطر حماسه حضور در بیست و هشتم خرداد، انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر و روستا. چند تذکر به وزرای محترم دارم. اولین تذکر من به وزیر محترم نیرو است. جناب آقای دکتر اردکانیان! شرق استان مازندران جزء پرتنش‌ترین مناطق آبی کشور است. به همین منظور سد گله‌ورد طراحی شده، قریب دو دهه از احداث این پروژه می‌گذرد، منتها متأسفانه شبکه‌های پایین‌دستی این سد بزرگ و همچنین موضوع احداث پل بر روی سد همچنان باقی مانده و سد نتوانسته که مأموریت خودش را انجام بدهد و آبگیری شود و این مشکل همچنان برای کشاورزان عزیز و مردم شریف آن منطقه وجود دارد که امروز در تشنگی هم به واسطه تأمین آب شرب و همچنین کشاورزان عزیز ما دارای مشکلات فراوانی هستند. تذکر به وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزیر محترم نیرو؛ جناب آقای شریعتمداری و آقای اردکانیان! دکل‌بندان شهرستان گلوگاه امروز مأموریت خطوط انتقال نیروی کشور را بر عهده دارند. در مسیر کارشان قریب به (300) نفر جانباخته دارد و بیش از (500) عزیزی که امروز با نقص عضو مواجه هستند. اینها برای تأمین معاش خودشان دچار مشکل جدی هستند. مکاتبات فراوانی انجام شده که متأسفانه تا به حال به ثمر ننشسته است. انتظار می‌رود که به معیشت دکل‌بندان شهرستان گلوگاه توجه جدی شود. از جناب آقای دکتر خاوازی انتظار داریم در تأمین نهاده‌های دامداران عزیز ما که امروز وضع بسیار اسفناکی دارند توجه جدی کنند. این عزیزان را در بحث رفع مشکلات یاری کنند. از وزیر محترم صمت انتظار داریم در تأمین منابع اعتباری برای ایجاد زیرساخت‌های شهرک سردار بزرگوار سردار سلیمانی اهتمام جدی‌تری را داشته باشند.

علي نيک زادثمرين
از برادرمان جناب آقای شریعتی متشکریم. نفر بعدی را اعلام بفرمایید.

روح اله متفکرآزاد
خیلی ممنون. در خدمت برادر ارجمند جناب آقای مالک‌ شریعتی‌نیاسر نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس هستیم، بفرمایید.

مالک شريعتي نياسر
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با پایان دولت غربگرای آقای روحانی، ان‌شاءالله دوران تحریم داخلی و شرطی کردن اقتصاد ملی با تحریم خارجی هم تمام خواهد شد. اما جریان تحریم داخلی در محیط اقتصاد ملی مین‌گذاری‌های متعددی کرده، بورس، کسری بودجه، نقدینگی افسارگسیخته، فساد اداری و اقتصادی. اولویت اول تیم هماهنگی با فرماندهی واحد اقتصادی در دولت جدید مین‌یابی و خنثی‌سازی آنها است تا زمین فعالیت سالم اقتصادی هموار شود. ریشه‌های فساد اقتصادی و اداری باید خشکانده شود. مجلس شورای اسلامی به ویژه فراکسیون شهید دیالمه که کار ویژه آن فسادستیزی و پیگیری شفافیت است، آماده همکاری با دولت محترم خواهد بود. اما یک نکته هم در ایام کنکور عرض کنم. مبارزه با مافیای کنکور و قطع نفوذ ناشران کمک‌آموزشی از نظام سنجش دانشجو یک ضرورت است که ان‌شاءالله دولت پیگیری کند. عدالت آموزشی برای همه ایرانیان به خصوص دانش‌آموزان پناهجوی افغانی عزیز هم یک ضرورتی است که رهبر معظم انقلاب بر آن تأکید داشتند. نکته‌ای هم در ارتباط با نفوذی‌هایی که در چند ماه اخیر، چند هفته اخیر و روزهای اخیر ژست حزب‌اللهی و فسادستیزی گرفته‌اند و آماده نفوذ در دولت آینده هستند. به عنوان مثال عرض کنم، در وزارت نفت بنده خبر دارم افرادی که خودشان در چند سال اخیر در پرونده‌های فساد اقتصادی و رانت‌خواری مثل کرسنت، پتروشیمی و امثال آن پرونده مفتوح و یا شائبه دخالت دارند، الان خودشان را نامزد وزارت نفت می‌دانند. کسانی که با پاداش‌های نجومی بازنشستگی از وزارت نفت رفتند و مشاور برگشتند. آقای رئیسی! مردم مانع دولت سوم روحانی شدند، شما نگذارید وزارت نفت nام آقای زنگنه شکل بگیرد. نکته آخر؛ چند روز قبل تذکری دادم که دولت حیاط‌خلوت درست کرده، از جمله پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت و گاز و تعیین سفرا. آقای امیری گفتند آقای ظریف دستور دادند که این اتفاق در بحث سفرا نیفتد، تشکر می‌کنم. اما در شهرداری تهران هم مشابه این اخبار دارد می‌رسد که افراد مسأله‌دار در حال جایابی هستند. به شهردار تهران تذکر جدی می‌دهیم و امیدواریم که این رویه را خاتمه بدهند. والسلام علیکم و رحمه الله

علي نيک زادثمرين
از برادرمان جناب آقای دکتر مالک شریعتی تشکر می‌کنم. خانم چنارانی بفرمایید.

هاجر چناراني
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم ز نیشابور و نیشابوریان یاد که نیشابور شهر عشق و فریاد «کلمه لا اله الا الله حسنی فمن دخل حسنی أمن من عذابی بشروطها و أنا من شروطها». مردم خوب ایران، نمایندگان محترم! فردا دهم تیرماه سالروز ورود آقا علی‌بن‌موسی‌الرضا به شهرستان نیشابور کهن است. جا دارد که امروز را ویژه به همه نیشابوریان عزیز و همه مردم ایران‌زمین و همه خراسان‌دوستان تبریک عرض کنم. فردا روز عالم آل‌محمد است، روز سراج‌الله است، روز ورود تاریخ شمس‌الشموس امام رئوف به نیشابور است، روز ملی خراسان است و بیان حدیث سلسله‌الذهب است. امروز من از جوانان آینده می‌خواهم، ما این را حفظ کردیم و آیندگان در راستای گردشگری مذهبی این را حفظ کنند. از دولت آینده می‌خواهم این روز را به طور ویژه در تقویم ملی زودتر به ثبت برسانند. ممنون و متشکرم.

علي نيک زادثمرين
ـ از برادرمان جناب آقای علیزاده متشکریم. فقط جهت استحضار، آقای علیزاده! اینها در گزارش کمیسیون اصل (90) نبود. تذکر آیین‌نامه دستور روز دو تا از برادران عزیزمان را اعلام بفرمایید.

مجتبي يوسفي
در خدمت آقای محمدمهدی فروردین هستیم، بفرمایید.

محمدمهدي فروردين
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام خدمت ملت شریف ایران و همکاران عزیز. ابتدا وظیفه خودم می‌دانم درگذشت خبرنگاران و سربازمعلمان را به ملت شریف ایران و خانواده‌های داغدار این عزیزان تسلیت عرض کنم. همچنین از ملت شریف ایران بابت حضور پرشور در انتخابات (28) خرداد تشکر ویژه دارم و همین‌جا عرض می‌کنم، ملت شریف ایران! در برابر تک‌تک شما سر تعظیم فرود می‌آورم و بابت حضور شما در روز (28) خرداد پای صندوق‌های رأی که بار دیگر دین خود را به انقلاب و شهدا و رهبری و امام راحل ادا کردید از صمیم قلبم تشکر می‌کنم. آرزوی موفقیت برای دولت مردمی و ایران قوی به ریاست حضرت آیت‌الله رئیسی را دارم. بحمدلله بحث رتبه‌بندی معلمان در حال اجرایی شدن است. ولی از همکاران عزیزم در کمیسیون آموزش انتظار داریم که این خدمتگزاران را جزء برنامه بیاورند، سرایداران را هم جزء برنامه بیاورند که مدارس خالی از خدمتگزار و سرایدار شده است. این عزیزان هم حق دارند. از جناب آقای مهندس اردکانیان وزیر محترم نیرو انتظار دارم طی دیداری که با این بزرگوار داشتم دستوراتی که صادر می‌کنند پیرامون رفع مشکلات آب کشاورزی کشاورزان شهرستان قیر و کارزین و آب شرب مردم فراشبند، فیروزآباد و میمند اقدامی عاجلی داشته باشند که ان‌شاءالله ما بتوانیم بار دیگر در زمان‌هایی که لازم است از این مردم انتظار داشته باشیم که از نظام، انقلاب و رویدادهایی که برای مردم مهم است حمایت کنند. تذکر بعدی من به وزیر محترم ورزش است. جناب آقای دکتر سلطانی‌فر! ما امروز شاهد اعتراض‌هایی جلوی مجلس از طرف هواداران فوتبال هستیم. بارها هم جلسه گرفتیم، تذکر دادیم، درخواست‌های مردمی و هواداران فوتبال را خدمت شما عرض کردیم. دو تا باشگاهی که توسط شما اداره می‌شود متأسفانه مکانیزم انتخاب مدیران آن مکانیزم درست و شفافی نیست. چه پاسخی برای این همه نابسامانی دارید که در سیستم مدیریتی هست؟ به ویژه هواداران استقلال که امروز انتظار دارند که به این مشکل‌شان رسیدگی شود. خواهش می‌کنم این مدیران ناکارآمد را در باشگاه استخدام نکنید، سعی کنید مدیران توانمند و شایسته‌سالاری را در دستور کارتان قرار بدهید که ان‌شاءالله این مشکل عزیزان حل شود. در مورد خسارتی که در اثر سرمازدگی به کشاورزی حوزه انتخابیه بنده وارد شده، جناب آقای خاوازی! خسارت این عزیزان هنوز پرداخت نشده و امروز هم شنیدم که در منطقه هنگام و قیر و کارزین طوفان باعث خسارت کشاورزی شده که امیدوارم از همین لحظه تدبیری برای رفع خسارت این کشاورزان کنید که واقعاً باعث رونق در آنجا می‌شود. اگر این اتفاق خدای‌ناکرده بیفتد که بی‌توجهی شود، مردم آنجا با شکست بزرگی مواجه می‌شوند. جناب آقای وزیر، جناب آقای نوبخت! انتظار داریم که خسارت سرمازدگی را هرچه سریعتر در اختیار این مردم قرار بدهید و امروز هم که خبر ناگواری شنیدیم... (قطع میکروفن)

علي نيک زادثمرين
از برادرمان جناب آقای فروردین متشکریم. جناب آقای علیپور نماینده محترم ماکو بفرمایید. طبق آیین‌نامه تذکر دارند، نطق سه‌دقیقه‌ای‌شان را بفرمایند.

محمد علي پور
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم من ابتدائاً از مردم حوزه انتخابیه‌ام شهرهای ماکو، چالدران، شوط و پلدشت و بخش‌های آواجیق، بازرگان، مرگنلر و ارس تشکر می‌کنم که با مشارکت (65) درصدی خود در خلق حماسه (28) خرداد نقش برجسته‌ای را واقعاً ایفا کردند و برای منطقه و استان و کشورمان افتخار آفریدند. آقای رئیس! تذکر من به جناب آقای وزیر نیرو است. از (450) روستای حوزه انتخابیه‌ام، ما در بیش از (200) روستا مشکل کمبود آب داریم. خیلی از روستاهای بزرگ و مرکزی بخش مثل مرگنلر و نازک و روستاهای بزرگی مثل تازه‌کند، مخور، قره‌خاج، قوچ‌کندی، اشکه‌سو، گیوان، قزل‌داغ، اگر بخواهم بشمارم تعدادشان خیلی زیاد است. آقای رئیس! اینها در (24) ساعت واقعاً آب ندارند، حتی ساکنین این روستاها ناچار شدند به شهرهای همجوار برای تهیه آب‌شان مراجعه کرده‌اند. من از وزیر نیرو درخواست دارم دستور اکید به مدیر استان و رؤسای شهرستان بدهند، مسئولین باید در کنار مردم باشند، مردم به اینها دسترسی ندارند. به خدا نه به فرماندار، نه به استاندار و نه به وزیر. به تنها فردی که دسترسی دارند نماینده است. از ما صدا و ندای العطش از این روستاها بلند است و مسئولین هم دارند بی‌توجهی می‌کنند. از وزیر درخواست دارم که اقدام جدی و ویژه داشته باشند. در کنار مشکل قطعی آب، قطعی برق هست. دیگر در خیلی از روستاها از سه، چهار ساعت و پنج، شش ساعت گذشته، بعضاً به (10)، (12) ساعت رسیده است. این قطعی برق باعث شده که خیلی از آب روستاها که از طریق چاه تأمین می‌شود، این قطعی برق به کمبود آب دامن می‌زند و مشکلات را حادتر کرده است. از وزیر محترم کشاورزی درخواست دارم با توجه به خشکسالی، الان دامداران و کشاورزان مجبورند، دام‌هایشان علوفه ندارند و امکان نگهداری ندارند و خرید تضمینی هم وجود ندارد. از وزیر محترم کشاورزی درخواست دارم دستور اکید و فوری صادر کنند که خرید تضمینی از این دامداران صورت بگیرد و آغاز شود که دامداران ناچارند، نه می‌توانند نگه دارند، نه کسی خریدار است. در گزارشات هم داشتیم که متأسفانه دام مولد را الان ناچاراً دیگر به کشتارگاه‌ها می‌فرستند. یک توجه و عنایت ویژه برای حمایت از دامداران لازم است. همچنین از مسئولین و رؤسا درخواست دارم که دوره دولت تمام است، ولی وقت و فرصت خدمتگزاری تمام نیست. به درد مردم برسند... (قطع میکروفن)

علي نيک زادثمرين
از برادرم جناب آقای علیپور متشکریم. چندین و چندین بار نماینده محترم راجع به مباحث دام، علوفه و آنچه که در آینده نه چندان دور اتفاق خواهد افتاد تذکر می‌دهند. جریان مرغ پیش نیاید. انتظار من از آقای خاوازی این است که به این موضوع جدی ورود پیدا کند. از برادر عزیزمان آقای ساداتی‌نژاد هم خواهش می‌کنم، این بحث بسیار مهم است، کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی به این بحث ورود پیدا کند.
10 قرائت گزارش کمیسیون اصل نودم قانون اساسی درخصوص خسارت میلیاردی وزیر نفت به بیت‌المال در نحوه واگذاری فراقانونی سهام و به تأخیر انداختن در بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس با اقدامات سیاسی ـ رسانه‌ای و ارائه گزارش‌های خلاف واقع به دستگاه‌های نظارتی

علي نيک زادثمرين
برادرمان جناب آقای حاجی‌دلیگانی! دستور را بفرمایید.

حسينعلي حاجي دليگاني
دستور بعدی گزارش کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در مورد خسارت میلیاردی وزیر نفت به بیت‌المال در نحوه واگذاری فراقانونی سهام و به تأخیر انداختن در بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس با اقدامات سیاسی و رسانه‌ای و ارائه گزارش‌های خلاف واقع به دستگاه‌های نظارتی است که از سخنگوی محترم کمیسیون آقای خضریان دعوت می‌کنیم که گزارش‌شان را قرائت بفرمایند.

علي خضريان
بسم الله الرحمن الرحیم موضوع: خسارت میلیاردی وزیر نفت به بیت‌المال در نحوه واگذاری فراقانونی سهام و به تأخیر انداختن بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس با اقدامات سیاسی ـ رسانه‌ای و ارائه گزارش‌های خلاف واقع به دستگاه‌های نظارتی سلام علیکم یکی از اصلاحات اقتصادی که امام علی (علیه‌السلام) بر آن پای فشردند و تلاش کردند تا عدالت را همه‌جانبه به کار بگیرند و در نخستین خطبه‌ها در میان مردمان، قاطعانه ابراز داشتند این بود که اموال به تاراج‌رفته از بیت‌المال را باز خواهند گرداند و صرفاً به محاکمه مجرمین بسنده نکردند و در گام بعد یعنی انتصاب کارگزاران، نهایت دقت را به خرج دادند تا اتفاقاتی از این دست کمتر رخ دهد. این سیره عملی دقیق و روشن، حاکی از این واقعیت مهم است که حفظ و حراست از بیت‌المال مقدم بر همه ارتباطات نسبی و سببی است و باید الگویی برای تمام کارگزاران نظام باشد. تخلفات و اقدامات فراقانونی وزیر نفت و نشانی‌های غلط و کتمان حقیقت در ابلاغیه‌های مکرر ایشان، از عوامل پنهان و آشکار در پدید آمدن ویژه‌خواری و تضییع بیت المال به شرح زیر اعلام می‌گردد: طرح احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس: پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به عنوان یکی از طرح‌های اولویت دار کشور دارای ظرفیت اسمی (360) هزار بشکه در روز می‌باشد که با راه‌اندازی این پالایشگاه دستیابی به تولید روزانه حداقل (36) میلیون لیتر بنزین فراهم و علاوه بر زمینه‌سازی قطع وابستگی به واردات بنزین، امکان صادرات بنزین نیز فراهم گردید. این طرح در سال 1392 به استناد گزارش عملکرد طرح‌های سرمایه‌ای مدیریت برنامه‌ریزی شرکت ملی پالایش و پخش با پیشرفت فیزیکی (76) درصدی و به استناد نامه شماره (379615ـ 2/12) مورخه 27/8/1392 با (69) درصد پیشرفت فیزیکی تحویل دولت تدبیر و امید می‌شود. متأسفانه طی سال‌های 1392 تا 97 واردات بنزین به طور چشمگیری افزایش یافت، به طوری که شرکت ملی پالایش و پخش در برنامه سال 1395 بدواً (10) میلیون لیتر در روز واردات را پیش‌بینی نمود. سپس با دو اصلاحیه، این عدد به (14) میلیون لیتر در روز می‌رسد به‌طوری که میانگین عملکرد واردات سال 1396 به حدود (13) میلیون لیتر در روز رسید. شایان ذکر است که این رقم علاوه بر تأمین میانگین (5/1) میلیون لیتر اکتان‌افزا و میانگین روزانه حدود نیم میلیون لیتر بنزین از پتروشیمی‌ها، بدون اعلام رسانه‌ای بود. بر این اساس هر روز تأخیر در افتتاح این طرح، حداقل زیان (20) تا (30) میلیون یورویی را بر کشور تحمیل نمود. در آستانه انتخابات 1396 وزیر نفت اقدام به یک افتتاح نمایشی از فاز یک پالایشگاه ستاره خلیج فارس و طرح بنزین‌سازی پالایشگاه بندرعباس، با شعار و نشانی غلط تولید و عرضه بنزین یورو 4 در هشت کلانشهر، می‌نماید. انتظار می‌رفت با افتتاح دو طرح بنزین‌سازی پالایشگاه بندرعباس و فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس (16) میلیون لیتر در روز به تولید بنزین کشور اضافه شود. لیکن متأسفانه آمار تولید سال 1396 نشان می‌دهد که نه تنها به تولید بنزین چیزی اضافه نشده است بلکه نسبت به سال قبل (9) درصد کاهش یافته و در نتیجه در سال 1396 آمار جدیدی در افزایش واردات بنزین به ثبت می‌رسد. متوسط تخصیص اعتبار برای این طرح از ابتدای سال 1386 تا مهرماه 1392 ماهیانه حدود (35) میلیون یورو بود و تا پایان مهرماه 1392 پیشرفت کلی واقعی طرح به (74) درصد رسید، لیکن از مهرماه 1392 با روی کار آمدن دولت یازدهم و حملات وزیر نفت به نحوه انتخاب مکان و اجرای فازهای طرح، آقای مهندس زنگنه به مشاور عالی خود در امور طرح‌ها جهت بررسی طرح، مأموریت داد و لذا عملاً تا پایان خردادماه 1393 اعتباری به طرح تخصیص نیافت که منتج به افت متوسط پیشرفت ماهانه طرح از (95/0) درصد به (4/0) درصد می‌شود. مشاور عالی وزیر در تاریخ 26/1/1393 طی نامه شماره (921139/ب‌ز/م) چالش اصلی طرح را پرداخت منابع مالی از محل ردیف‌های تأمین‌شده در دولت قبل برای رسیدن کالاهای در حال ساخت و ساخته‌شده و فعال نمودن کارگاه اعلام می‌نماید که (140) میلیون یوروی آن از محل باقیمانده اعتبار اسنادی (290) میلیون یورویی گشایش‌یافته قبل، (100) میلیون یورو از محل سهمیه شرکت ملی نفت از صندوق انرژی بانک ملت بوده و برای باقیمانده نیاز ارزی یعنی (670) میلیون یورو نیز لازم بوده پیش‌بینی‌های لازم صورت پذیرد. البته وزیر سابق نفت طی نامه‌های شماره (9105) و (548580ـ 1/10) به مدیرعامل شرکت نیکو دستور پرداخت (200) میلیون یورو و (50) میلیون دلار را به سازندگان کالا قبلاً داده بود که لازم است رسیدگی شود. مدیرعامل وقت شرکت پالایش نفت ستاره خلیج فارس طی نامه شماره (2945/93) مورخه 11/3/1393 به اعضای هیأت‌مدیره پالایشگاه اعلام می‌کند که مسائل تحریم در سفارش‌ها رعایت شده و هیچ سفارشی به جز سفارش به دو شرکت در آلمان، شامل تحریم نمی‌باشد و لذا نگرانی از این بابت وجود ندارد و برای دو مورد مشمول تحریم نیز چاره‌جویی شده و سفارش به دو شرکت دیگر (shaangu و orient) در چین صادر گردیده که در حال ساخت بوده و بایستی نسبت به پرداخت فوری اقدام می‌گردید. لذا دلیل اصلی رکود طرح، عدم تأمین به موقع منابع مالی خریدهای سفارش داده‌شده مذکور است. متأسفانه علی‌رغم حساسیت طرح و تأثیر آن بر کاهش مصارف ارزی و خودکفایی در تولید بنزین، با وجود تأدیه پیش پرداخت‌ها، میان پرداخت‌ها، حمل و امکان ترخیص کالا، اقدام مؤثری در بهبود فعالیت کارگاه و تکمیل به موقع آن انجام نشده و با وجود اختیارات کامل پیش‌بینی‌شده در ماده (127) برنامه پنجم توسعه، اقدام مؤثری در فعالیت کارگاه و تکمیل به موقع این طرح عظیم ملی صورت نگرفته است و به علاوه ساختار سهام و اعضای هیأت‌مدیره هم تغییر پیدا می‌کند که منجر به کندی پیشرفت طرح می‌گردد، به طوری که پیشرفت فیزیکی از (12) درصد در سال 92 به (5) درصد در سال 93 افت نموده و این طرح هیچگاه نتوانست رشدی بیشتر از (5) درصد را تجربه کند. ظاهراً نفوذ و قدرت واردکنندگان بنزین و صادرکنندگان میعانات گازی از عوامل اصلی تأخیر می‌باشند. علی‌رغم ظرفیت قانونی ماده (127) برنامه پنجم توسعه و مستثنی شدن از سیاست‌های اصل (44) در واگذاری پالایشگاه به بخش خصوصی تا یک سال پس از بهره‌برداری، با دستور فراقانونی وزیر نفت، هیأت‌مدیره شرکت ملی پالایش و پخش، طی مصوبه شماره (990) مورخه 12/3/1393 از حق تقدم خود در افزایش سرمایه انصراف داده و با واگذاری سهام دولت به سایر سهامداران به مبلغ دفتری (بدون لحاظ نمودن ارزش روز سهم) و بدون دریافت ارزش اضافی موافقت می‌نماید. در نتیجه این کاهش ارزش سهام هیچ‌گونه منبعی از ناحیه بخش خصوصی به طرح ترزیق نمی‌شود و شرکت ملی پالایش و پخش تضمین‌های تسهیلات اعطایی را بر عهده می‌گیرد و سهام واگذارشده توثیق می‌شود. این تخلف به مقدار حدود (500) میلیارد تومان طی پرونده کلاسه (4/95) دیوان محاسبات احراز می‌شود، در حالی که وفق صورتجلسه مجمع عمومی به طور فوق‌العاده مورخه 17/12/1389 به علت عدم تأمین مالی از طرف بخش غیردولتی، کلیه اموال و دارایی‌های شرکت پالایش نفت ستاره خلیج فارس در ترهین بخش دولتی بوده است و واگذاری سهام وثیقه آن هم به قیمت دفتری بدون تأمین منابع، علاوه بر تخلف محرز و حیف و میل اموال دولت، منجر به تغییر ترکیب هیأت‌مدیره و تأخیر در برنامه زمان بندی افتتاح و راه‌اندازی طرح و تأخیر در قطع واردات بنزین می‌شود. شایان ذکر است که این طرح تا سال 1392 در حدود (74) درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و علی‌رغم تأمین عمده کالا و تجهیزات، فقط در سال 1398 به بهره‌برداری می‌رسد. شایان ذکر است، همانگونه که در نامه (379515 ـ 2/12) مورخه 28/12/392 نیز ذکر شده، سهامداران بخش خصوصی صرفاً تأمین (30) درصد منابع مالی طرح را تعهد نموده بودند که حتی به تعهدات خود نیز عمل نکردند و عملاً منابع مالی طرح از محل آورده و تضمین تعهدات شرکت ملی پالایش و پخش، تأمین شده است و به استناد صورتجلسه مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده سال 1389 قبلاً بخشی از سهام در وثیقه شرکت ملی پالایش و پخش بوده و عملاً وثیقه در وثیقه انجام شده که تخلف محرز است. به دنبال این واگذاری سهام، تخلفات متعددی از جمله در قالب تفاهم‌نامه خدمات ذخیره‌سازی، انتقال و بارگیری محصولات که به موجب قانون در اختیار دولت است، با حق‌الزحمه (7/3) دلار در هر بشکه به شرکت واسطه خاص متشکل از حلقه بازنشستگان نفتی، بدون تشریفات قانونی واگذار می‌شود که پس از اطلاع دستگاه نظارت، قرارداد ملغی می‌شود. به دلیل تأخیر در بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس و نشانی‌های غلط آقای زنگنه در حذف سهمیه‌بندی، رکورد واردات بنزین رقم می‌خورد و باعث خسارت میلیاردی قاچاق سوخت و تبعات بعدی و احیای مجدد نظام سهمیه‌بندی می‌شود. ایشان در خرداد 94 با اخذ مصوبه‌ای از دولت، سهمیه‌بندی بنزین را متوقف و این فرآورده نفتی را تک‌نرخی اعلام کرد. اوایل تیرماه 94 و همزمان با تصویب لایحه اصلاحیه قانون بودجه 95 در هیأت دولت و ارسال این لایحه به مجلس، آقای زنگنه در مصاحبه با یکی از رسانه‌ها در دفاع از دیدگاه خود مبنی بر ضرورت حذف کارت سوخت با اشاره به رشد (7/1) درصدی مصرف بنزین در یک سال اخیر بدون کارت سوخت و بدون سهمیه‌بندی بنزین، گفت: «این آمار به این معنا است که مردم به صورت معقول بنزین مصرف می‌کنند و کارت سوخت هیچ‌گونه تأثیری در مهار کردن مصرف سوخت ندارد». این در حالی است که پس از حذف کارت سوخت، رشد مصرف به (10) درصد می‌رسد و به علاوه براساس گزارش آمار ماهانه شرکت ملی پالایش و پخش، رشد مصرف در مناطق مرزی فراتر از (10) درصد می‌رود. به عنوان مثال رشد مصرف آذرماه 95 نسبت به 94 در کل کشور (42/10) درصد است، ولی در کردستان (17) درصد، در آذربایجان غربی (15) درصد، در خوزستان (12) درصد، در گلستان (16) درصد و در هرمزگان (10) درصد بوده است. وزیر نفت با ارائه نشانی غلط دیگری هزینه گران سامانه و بی‌استفاده بودن اطلاعات کارت سوخت را از دلایل عدم موافقت با ادامه فعالیت این کار اعلام می‌نماید. این در حالی است که تحقیقات اولیه این طرح با هدف شفاف‌سازی چرخه پخش فرآورده‌های نفتی از اوایل دهه 80 آغاز شد و فاز اول آن در تیرماه سال 86 اجرایی گردید. این طرح که در راستای طرح جامع‌تر هدفمندی یارانه‌ها اجرا شده بود با دونرخی شدن بنزین همراه شد. اگرچه طبق آمارهای دولت‌های قبلی مقدار موفقیت این طرح در صرفه‌جویی منابع ارزی بسیار مهم ارزیابی شده بود، آقای زنگنه با هدف تک‌نرخی کردن بنزین ادعا می‌کند که در حال حاضر هزینه‌های اجرای طرح از دستاوردهای آن بیشتر است، بدون آنکه به بازگشت رشد مصرف به قبل از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، کسری‌های غیرمجاز سالانه، قراردادهای میلیاردی اجرای سامانه توزیع، قابل اتکا نبودن آمار تجربه فروش بعد از حذف کارت سوخت، رشد (206) درصدی کارمزد و تحمیل هزینه‌های مضاعف به دولت، رشد بی‌رویه مصرف بنزین و قاچاق سوخت و نیز ویژه‌خواری در حلقه بازنشستگان نفتی اشاره شود. بنا بر مراتب یادشده حسب جمع‌بندی کمیسیون، آقای زنگنه و هیأت‌مدیره وقت شرکت ملی پالایش و پخش با دادن نشانی‌های غلط به دستگاه‌های نظارتی و برخلاف قوانین و مقررات و مصالح کشور و اهداف موردنظر قانونگذار در تصویب ماده (127) برنامه پنجم توسعه و راهبردهای وزارت نفت، موجبات تأخیر در اتمام عملیات پالایشگاه، تشدید واردات بنزین و قاچاق سوخت و خسارت فراوان به بیت‌المال و بروز مشکلات اقتصادی و اجتماعی شده‌اند. لذا ضروری است ضمن تسریع در تعیین تکلیف تصمیم نادرست واگذاری سهام وثیقه، برای عودت و جبران ضرر و زیان وارده به بیت‌المال، موضوع در دادسرا و هیأت‌های مستشاری دیوان محاسبات کشور رسیدگی گردد. این پرونده به استناد تبصره ماده (5) قانون نحوه اجرای اصل (90) قانون اساسی مصوب 25/8/1365و قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1375 به همراه مستندات لازم از سوی کمیسیون به قوه قضائیه نیز ارسال می‌شود. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته این گزارش به امضای حجت‌الاسلام والمسلمین نصراله پژمانفر رسیده است. خدانگهدار

علي نيک زادثمرين
از برادرمان جناب آقای دکتر خضریان سخنگوی کمیسیون محترم اصل (90) قانون اساسی تقدیر و تشکر می‌کنیم. برادر یوسفی! در خدمت شما هستیم.

مجتبي يوسفي
آقای رئیس! تعدادی از همکاران اخطار قانون اساسی و تذکر آیین‌نامه‌ای دارند، با اجازه شما قرائت می‌کنم. نفر اول اخطار قانون اساسی جناب آقای رحمت‌اله نوروزی هستند، بفرمایید.

رحمت اله نوروزي
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم من ابتدا از جناب آقای دکتر نیکزاد تشکر می‌کنم که محبت کردند بابت پول کلزاکاران استان گلستان که از (2) خرداد دریافت نکرده بودند پیگیری‌هایی را از طریق غله کشور داشتند. نکته دوم بحث سیب‌زمینی است که از عنایات ریاست محترم مجلس شورای اسلامی و وزرای محترم جهاد و صمت است که تشکر و قدردانی می‌کنم. خدمت شما عرض کنم، نکته اول اخطار قانون اساسی ما، جناب آقای نوبخت صبح اعلام کردند که بحث رتبه‌بندی معلمان که ما از مجلس نهم پیگیر بودیم که دولت لایحه‌اش را بدهد، دیرهنگام داده است. درست است هزینه‌هایی برای دولت بعد ایجاد می‌کند، اما در آن خدمتگزاران و سرایداران و نیروهای اداری دیده نشده است. ما می‌خواهیم بالندگی، پویایی و تحول براساس سند بنیادین در نظام تعلیم و تربیت آموزش و پرورش ایجاد کنیم. این نیاز است که دقیقاً کمیسیون آموزش و تحقیقات، جلساتی که ما در فراکسیون فرهنگیان از خرداد سال گذشته تا به حال داشتیم، به این جهت که ما بتوانیم کمک کنیم. چون آموزش و پرورش سنگ‌بنای آینده نظام است، رکن رکین نظام است و باید به معیشت معلم توجه کرد. معلم‌های عزیز انتظار دارند رتبه‌بندی با نگاهی که مجلس یازدهم دارد، هرچه سریعتر ان‌شاءالله چون اصل هفتاد و پنجی است دولت باید اصلاحات آن را انجام بدهد، نظراتش را به کمیسیون اعلام کند. دولت که الان آمادگی دارد از اول فروردین رتبه‌بندی را اعمال کند، سریعتر همکاران عزیز ما، من با جناب آقای دکتر منادی و اعضای محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات صحبت کردم، نظر دارند که کمک کنند. هم برای آموزشی‌ها و خدمتگزاران و سرایداران و نیروهای اداری‌شان که تمایل ندارند در ادارات بمانند و خدمت کنند، این نیاز است که واقعاً توجه شود. بازنشستگان فرهنگی چشم‌انتظار مجلس یازدهم و مجلس انقلابی هستند. نکته بعدی در بحث آب و برق است. جناب آقای دکتر نیکزاد! اقتصاد استان‌های شمالی و گلستان کشاورزی است. روزی چند بار هم آب و برق منازل دارد قطع می‌شود، هم چاه‌های کشاورزی و هم شهرک‌های صنعتی. یک توجهی به این شود که واقعاً یک نگاه عادلانه شود. ما در استان‌های شمالی از ماه گذشته تا به حال مردم از قطعی آب و برق بسیار ناراحت هستند و نیاز است که ان‌شاءالله عنایتی که حضرت‌عالی در این چند روز اخیر داشتید، هم بابت سیب‌زمینی و هم بابت کلزا، ان‌شاءالله یک عنایتی هم به مسئولین ذی‌ربط داشته باشید. وزارت نیرو توجه لازم را در این خصوص داشته باشد. من تشکر می‌کنم.

علي نيک زادثمرين
خیلی متشکر. برادر یوسفی! در خدمت شما هستیم.

مجتبي يوسفي
برای تذکر آیین‌نامه‌ای در خدمت آقای علی علیزاده هستیم، بفرمایید.

محمد علي پور
آقای رئیس! خلاف آیین‌نامه عمل نکنید، در تذکر نوبت بنده است.

علي نيک زادثمرين
یک لحظه اجازه بدهید! وقت شما محفوظ است، دو نفر باید تذکر بدهند، وقت شما هم محفوظ است. دستوری که خوانده شد دو نفر می‌توانستند تذکر بدهند. اما برادرمان آقای نوروزی و آقای علیزاده شرعاً باید در دستور صحبت کنند. بنده می‌توانم بگویم میکروفن‌شان را قطع کنند ولی چنین جسارتی نمی‌کنم. بنابراین ما مجلس را طبق آیین‌نامه داریم اداره می‌کنیم، وقت حضرت‌عالی هم محفوظ است، وقت سه دقیقه‌ای شما محفوظ است. آقای علیزاده بفرمایید.

علي علي زاده
تذکر آیین نامه
بسم الله الرحمن الرحیم من از وقتی که اجازه دادید تذکر بدهم ممنونم. عرضم به خدمت‌تان که تنها فرودگاه موجود جنوب استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی و شمال کردستان فرودگاه سهند مراغه است که در دو سال اخیر پروازهای آن کامل برقرار بوده و به صورت فول‌ظرفیت انجام گرفته است. اخیراً متأسفانه شاهد هستیم در پروازهای این فرودگاه اخلال ایجاد می‌شود و با وقفه مواجه می‌شود. علت این وقفه را سازمان هواپیمایی کشوری بحث جایگاه سوختگیری فرودگاه اعلام می‌کند. جایگاه سوختگیری فرودگاه هم متأسفانه در زمان احداث فرودگاه دقت لازم صورت نگرفته و به لحاظ فنی جایگاه سوختگیری ایجاد نشده است. الان هواپیماهایی که می‌خواهند پرواز کنند، فقط از فرودگاه مهرآباد تهران به سمت فرودگاه سهند می‌توانند پرواز کنند که بتوانند با همان سوخت برگردند. الان وقتی برای جایگاه سوختگیری مراجعه می‌کنیم بین وزارت نفت و وزارت راه و شهرسازی یک اختلافی وجود دارد که هیچ‌کدام زیر بار مسئولیت احداث جایگاه سوخت‌گیری نمی‌روند. متأسفانه این باعث ایجاد مشکلات عدیده برای مردم شده که هرچه سریعتر باید این دو تا وزارتخانه مشکلات خودشان را حل کنند تا در رفاه و رفت و آمد مردم مشکلی ایجاد نشود. بحث بعدی من اخطار به وزیر راه و شهرسازی است. شهرستان مراغه دارای فرودگاه سهند است. شهر همجوار با فرودگاه مراغه فقط (5) الی (10) کیلومتر فاصله دارد. امسال با اعمال نفوذ آمدند در برنامه و بودجه، برنامه مطالعاتی احداث فرودگاه در شهر همجواری که فقط پنج کیلومتر فاصله دارد در برنامه گنجانده شده است. خوشبختانه حالا در مجلس بحث شرط ماده (23) برای آن گذاشته شده است. شخص وزیر کشور مسئول است، فرودگاهی که با (200) میلیارد تومان کامل به‌روز می‌شود و تمام خدمات لازم را می‌تواند احیا کند، چرا باید از بیت‌المال این کشور (2000) میلیارد تومان برای احداث فرودگاه ببرند، آن هم در فاصله کمتر از (10) کیلومتری بخواهند ایجاد کنند؟ در مقابل هزینه کردن این پول بیت‌المال چه جوابی دارند برای ملت بدهند؟ حتماً باید جلوی آن گرفته شود.
11 اعلام وصول (1) فقره طرح

علي نيک زادثمرين
جناب آقای یوسفی! اگر اعلام وصول طرح و لوایح دارید بفرمایید.

مجتبي يوسفي
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! چند تا اعلام وصول هست که خدمت شما عرض می‌کنم. ـ طرح تشکیل شرکت ملی صنایع پالایش و پتروشیمی به صورت عادی اعلام وصول می‌شود.
12 اعلام وصول (3) فقره سؤال

مجتبي يوسفي
سه تا سؤال هم هست که همکاران درخواست داشتند که اعلام وصول اینها را هم اعلام می‌کنم. ـ مستند به گزارش شماره (903327) مورخه 8/4/1400 کمیسیون اجتماعی، سؤال ملی سرکار خانم فاطمه قاسم‌پور نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس و تعداد دیگری از نمایندگان محترم از وزیر محترم کشور درخصوص دلیل عدم موفقیت سازمان امور اجتماعی کشور در کاهش آسیب‌های اجتماعی اعلام وصول می‌شود. ـ مستند به گزارش شماره (650590) مورخه 8/4/1400 کمیسیون اجتماعی، سؤال منطقه‌ای جناب آقای محمود عباس‌زاده‌مشکینی نماینده محترم مشکین‌شهر از وزیر محترم کشور درخصوص علت عدم عدالت در پرداخت فوق‌العاده مناطق محروم مرزی در استان اردبیل اعلام وصول می‌شود. ـ مستند به گزارش (896820) مورخه 6/4/1400 کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور، سؤال ملی جناب آقای مجتبی یوسفی نماینده اهواز، حمیدیه و کارون و تعداد دیگری از نمایندگان محترم از وزیر محترم کشور درخصوص سوءمدیریت در کنترل بحران آب‌گرفتگی معابر شهری استان خوزستان و شهر اهواز اعلام وصول می‌شود.

علي نيک زادثمرين
خیلی متشکر. آقای کریمی بفرمایید.

علي اکبر کريمي
تذکر متفرقه
بسم الله الرحمن الرحیم با توجه به شرایط خاصی که ما در استان مرکزی و اراک در فضای کارگری داریم، متأسفانه چند روز است که پرسنل شریف شرکت آذرآب اراک با توجه به مشکلات جدی که مدیریت جدید این شرکت داشته، متأسفانه در حال اعتصاب برای مطالبات صنفی‌شان هستند و هیچکس حتی حاضر نشده آنجا بیاید با این عزیزان صحبت کند، پاسخ‌شان را بدهد. تذکر من به وزیر اقتصاد و به ویژه مدیرعامل بانک کشاورزی که سهامدار عمده این بانک است، این است که چرا واقعاً مدیران بازنشسته و بی‌کفایتی که شرکت‌هایی مثل آونگان را نابود کردند و شرکت ماشین‌سازی را سال‌ها درجا زدند و نگه داشتند و هیچ کارنامه موفقی آنجا نداشتند، دوباره بیایند در شرکت آذرآب جولان بدهند و کسانی که به دریافت حقوق‌های نجومی هم حتی قانع نیستند و می‌خواهند در سود و درآمد شرکت آذرآب و قراردادهای آن شریک شوند. انتظار داریم مدیرعامل بانک کشاورزی سریعاً به عنوان سهامدار عمده به وضع این شرکت رسیدگی کند تا هم مدیریتی با کفایت و سالم مستقر شود و هم مطالبات عزیزان کارگر پاسخ داده شود... (قطع میکروفن)

علي نيک زادثمرين
از آقای کریمی متشکریم. میکروفن آقای دنیامالی که در تذکر آیین‌نامه‌ای دستور روز نفر سوم است را باز کنید.

احمد دنيامالي
تذکرات شفاهی
بسم الله الرحمن الرحیم آقای رئیس! از جناب‌عالی تشکر می‌کنم که این فرصت را به من دادید.

علي نيک زادثمرين
نه، اسم شما اینجا هست، یک موقع سوءتفاهم نشود. منتها ما معمولاً به دو نفر وقت می‌دادیم، بین دو و سه شما نفر سوم هستید که در مانیتورها هم مشخص است، بفرمایید.

احمد دنيامالي
تذکرات شفاهی
امروز لایحه پروتکل حفاظت از تنوع زیستی الحاق به کنوانسیون حفاظت از محیط‌زیست دریایی دریای خزر را داشتیم که متأسفانه مطرح نشد. در این خصوص من می‌خواهم توجه بدهم، بحث خزر بحث مهمی است و ان‌شاءالله ما در آینده باید بیشتر به آن بپردازیم. ما در این خصوص بحث تالاب انزلی را داریم. متأسفانه با تصمیم‌گیری‌های غلطی که از سمت وزارت نیرو به عمل آمده مشکلات بسیار زیادی را برای مردم به وجود آورده است. مردم الان آنجا اراضی خیلی زیادی دارند و اراضی کشاورزی دارند، خانه‌های مردم الان بلاتکلیف است و مشکلات خیلی زیادی را ما در حوزه لایروبی تالاب انزلی داریم. (5000) هکتار اراضی است، متأسفانه سازمان ثبت اسناد بدون اینکه مراحل قانونی را طی کند، دستور داده که اسناد این به نفع سازمان آب صادر شود. من مذاکرات خیلی زیادی با وزیر محترم نیرو و حتی با معاون اول رئیس‌جمهور داشتم. ما یک مدیریت واحدی در این بخش نداریم و من از رئیس سازمان محیط‌زیست و وزیر محترم نیرو واقعاً خواهش می‌کنم که این طرح ملی نجات تالاب را در دستور کار قرار بدهند. آب دریای خزر عقب‌نشینی کرده و مقدار زیادی از محدوده تالاب انزلی با خشکی مواجه شده است. خواهش من این است که این طرح نجات ملی تالاب توسط سازمان محیط‌زیست و وزارت نیرو در دستور کار قرار بگیرد که مشکلات مردم خصوصاً با بحث لایروبی تالاب انزلی مورد توجه جدی قرار بگیرد، سپاسگزارم.

علي نيک زادثمرين
از برادرم جناب آقای دکتر دنیامالی متشکریم. آقای ذاکر بفرمایید.

سيدسلمان ذاکر
اخطار
سلام علیکم آقای نیکزاد! من اخطار اصل سوم قانون اساسی را داده بودم، ثبت هم کرده بودم، تشکر می‌کنم که این فرصت را به من دادید. این استفساریه که نمایندگان محترم زحمت کشیدند رأی دادند و شش ماه نخست سال را واقعاً درخصوص (4) میلیون تن قیر پیش‌بینی کردند، این قابل توجه است. ولی برادران و بزرگان! شاخصه‌های توزیع این قیر باید مشخص می‌شد، شاخصه‌های توزیع برابر اسناد بالادستی، استان‌های عدم برخوردار است، استان‌هایی که محروم هستند. استان‌هایی که در آنها واقعاً محورهای اصلی آنها محل ترانزیت است، استان آذربایجان‌غربی پنج تا پایانه دارد. امروز ما حدود (8000) کیلومتر جاده روستایی داریم، نمایندگان محترم! تقریباً نصف آنها بدون آسفالت است. شهرهایی در استان داریم... (قطع میکروفن)

علي نيک زادثمرين
از آقای ذاکر متشکریم. از برادرمان جناب آقای سرمدی و آقای سعیدی که می‌خواهند اخطار بدهند هم عذرخواهی می‌کنم، چون نوشته نشده است. آقای سرمدی! اگر اجازه بدهید چون دستوری نداریم که شما اخطار بدهید، می‌خواهم جلسه را پایان بدهم.

سيدسلمان ذاکر
اخطار
اجازه بدهید من صحبتم را ادامه بدهم، میکروفن قطع شد.

علي نيک زادثمرين
بفرمایید، آقای سرمدی! من متوجه نشدم، شما می‌خواهید اخطار بدهید؟ آقای ذاکر! شما یک دقیقه وقت دارید.

سيدسلمان ذاکر
اخطار
ببخشید قطع شد. علی‌الخصوص من پیشنهاد دادم، آقای نیکزاد! شش ماه نخست باید اولویت با استان‌های سردسیر و مناطق محروم باشد. دوره شش‌ماهه اول دوره آسفالت‌ریزی است. شما ببینید چرا استان ما از جهت جاده و آسفالت محروم شده؟ به دلیل اینکه شش‌ ماه دوم زمستان است. برادران! من خواهش می‌کنم، آقای نیکزاد! این اولویت‌بندی اقلاً برابر بخشنامه اعمال شود تا بتوانیم با این قیری که تخصیص پیداکرده به داد مردم و شهرستان‌ها برسیم.

علي نيک زادثمرين
برادر عزیزم آقای ذاکر! قربان جدتان بشوم، برادر! چیزی که گفته شده، رأی‌گیری شده، دیگر تمام شده، ما دیگر چکار می‌توانیم کنیم؟ حرف شما هم حق است، بنده به عنوان خادم همه دوستان و کسی که کار اجرایی کرده‌ام، فصل کاری تا آخر مهرماه است، بعد از آن نمی‌شود آسفالت ریخت. آقای سرمدی! اگر اجازه بدهید من می‌خواهم جلسه را پایان بدهم. شما فرمایشی دارید؟ بفرمایید.

کيومرث سرمدي واله
تذکر قانون اساسی
بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض خسته‌نباشید محضر همه عزیزان. جناب آقای رئیس! من تذکر اصل (43) قانون اساسی را دارم. دامداران و کشاورزان در حال نابودی هستند، امروز تأمین نهاده‌های دامی و خوراک برای دام‌های آنها تبدیل به معضل بزرگی شده است. مسئولین اعلام کردند که امروز چندین‌هزار تن کالاهای اساسی در بنادر شمال و جنوب کشور دپو شده و در آستانه فاسد شدن و از بین رفتن است. اگر به موقع اقدام نشود باید نسبت به متروک کردن کالاهایی که در معرض فساد هستند، اما مورد نیاز و ضرورت دامداران و کشاورزان هستند، باید نابود شود. مقادیر زیادی از نهاده‌های دامی و روغنی در انبارهای بنادر جنوب و شمال بنا به اظهار مسئولین الان دپو شده و دام‌ها و طیور ما گرسنه هستند و در حال کشتار دام‌های مولد در کشور هستیم. حدود (5/4) میلیون تن ذرت دامی، کنجاله سویا، جو و دانه‌های روغنی دپو شده و به علت عدم تخصیص به‌موقع ارز، ناهماهنگی در بستر نظام توزیع نهاده‌های دامی، محدودیت‌های ناوگان حمل و نقل داخلی کشور اینها ترخیص... (قطع میکروفن)

علي نيک زادثمرين
از برادرمان جناب آقای سرمدی متشکریم. جهت استحضارتان فرمایش شما دقیق و درست است. هم آقای وزیر محترم جهادکشاورزی و هم برادر عزیزمان رئیس محترم کمیسیون کشاورزی آقای ساداتی‌نژاد اگر فکری نکنند، ما در زمان نه‌چندان دور دچار مشکل عدیده‌ای می‌شویم و معضلات آن به دولت جدید می‌افتد. آقای مرحبا بفرمایید.

غلامرضا مرحباء
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم اخطار من اصل بیستم قانون اساسی است که ناظر بر رعایت یکسان حقوق همه مردم و شهروندان کشور است. سؤال من از وزارت نیرو است. در شرایطی که در بعضی از بخش‌های کشور سرمایه‌گذاری چندهزار میلیاردی برای تأمین آب آشامیدنی انجام می‌شود، چرا در بخش‌های دیگری از این کشور هیچ‌گونه سرمایه‌گذاری حتی در حد (10)، (20) میلیارد تومان برای نجات جان مردم و معیشت مردم انجام نشده است؟ امروز مردم شهر من در بدترین شرایط ممکن و در بی‌آبی محض به سر می‌برند. برای بیش از ده روز آب آشامیدنی در کل شهر و روستاها قطع شده و بیش از (100) هزار نفر جمعیت شهر و بیش از (100) هزار نفر مسافر در بی‌آبی و وضعیت بهداشتی بسیار نابسامانی گیر افتاده‌اند. تنها بیمارستان شهر آب ندارد، چیلرها به خاطر قطعی آب قطع شده‌اند و نوزادان و بیماران و بقیه بیماران کرونایی در شرایط بسیار بد آب و هوایی در بیش از (40) درجه گرما دارند عذاب می‌کشند. کار وزارت نیرو چه بوده و در مدت گذشته چه برای مردم کرده و برای آینده چه برنامه‌ای دارد، سؤال ما است و مطالبه... (قطع میکروفن)

علي نيک زادثمرين
از آقای مرحبا متشکریم. نفر آخر آقای سعیدی هستند، بفرمایید.

معين الدين سعيدي
تذکر قانون اساسی
بسم الله الرحمن الرحیم اصل (43) قانون اساسی مدنظر بنده است. کرونا و پیک چهارم آن در استان سیستان و بلوچستان مرزهای تراژدی را رد کرده و تبدیل به «فاجعه انسانی» شده است. آقای وزیر بهداشت که می‌فرمایند: «ایران می‌تواند منبع تأمین واکسن برای کشورهای مستضعف جهان باشد»، اندکی مردم مظلوم سیستان و بلوچستان را هم در نظر بگیرد. چراغی که به خانه روا است به مسجد حرام است. «اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید»، این تراژدی را از نزدیک ببینید، ببینید که برای مردمان این سرزمین چه اتفاقی دارد می‌افتد. من از جناب آقای نیکزاد می‌خواهم که در این مورد شخصاً ورود بفرمایند، چراکه اگر جلوی این روند گرفته نشود تبدیل به یک معضل اساسی و غیرقابل جبران خواهد شد، متشکرم.

علي نيک زادثمرين
خیلی متشکر. من جهت استحضار مردم عزیزمان و همکاران عزیزم عرض کنم، (212) میلیارد مترمکعب آب قابل استحصال است. وزارت نیرو (135) میلیارد مترمکعب آب را در طول سال استحصال می‌کند. فقط بدانیم (8) میلیارد مترمکعب آب برای شرب همه شهرها و روستاها مورد نیاز است، از این (8) میلیارد هم (2) میلیارد مترمکعب آب برای آب شرب روستایی مورد نیاز است. اینکه روستاهای جمهوری اسلامی ایران العطش، العطش می‌زنند، این زیبنده جمهوری اسلامی ایران نیست. آقای وزیر محترم نیرو! باید این یک کار را با عدالت انجام می‌داد، یعنی از (135) میلیارد مترمکعب آب قابل استحصال که انجام می‌شود، (2) میلیارد مترمکعب برای شرب کل روستاهای کشور موردنیاز است. اکثر همکاران شریف من الان اصرار به تذکر دارند، مبنی بر اینکه روستاها العطش می‌زنند. این را آقای دکتر اردکانیان عنایت کند یک کارگروه ویژه و اقدام ویژه‌ای داشته باشد. آقای نظری! اگر اجازه بدهید آخر جلسه است. آقای نظری بفرمایید.

عليرضا نظري
اخطار
بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر نیکزاد! خدمت شما عرض کنم الان قریب به (5) میلیون، (6) میلیون نفر در داخل کشور کسانی هستند که مستأجر هستند و از اوایل تابستان در مسیر جابجایی قرار دارند. معاونت اقتصادی وزارت راه و مسکن و شهرسازی برنامه‌ای را ریخته‌اند که در کلان شهر تهران اجاره‌ها (25) درصد، در کلانشهرها (20) درصد و در شهرهای کوچکتر (15) درصد برای سال 1400 در ردیف افزایش اجاره قرار بگیرند. بنده عرض می‌کنم، هنوز مردم از داغ افزایش قیمت مسکن و اجاره‌بها در سال گذشته بیرون نیامده‌اند، آن زخم هنوز بر تن‌شان است. الان اوایل سال و اوایل زمان جابجایی منزل و اجاره‌ها در سطح کشور، امروز قریب به (20) میلیون، (25) میلیون از جمعیت کشور گرفتار مشکل اجاره هستند. بنده انتظار دارم این موضوع توسط رئیس محترم مجلس و جلسه‌ای که با سران سه قوه دارند، تکلیف این قصه مشخص شود... (قطع میکروفن)

علي نيک زادثمرين
از برادرم جناب آقای نظری هم متشکریم.
13 اعلام ختم جلسه و تاریخ تشکیل جلسه آینده

علي نيک زادثمرين
ان‌شاءالله جلسه بعدی ساعت (7:45) دقیقه صبح روز یکشنبه بیست و هفتم تیرماه 1400 خواهد بود و دستور جلسه دستور هفتگی است که اعلام خواهد شد. پایان جلسه را اعلام می‌کنم.

ناطقین
بازگشت به بالا